فروشگاه گیمینگ تولز
فروشگاه
جستجو :

ورزش های فکری

ورزش های فکری و نشانه روی شواهد زیادی نشان می دهد که ورزش های فکری و نشانه روی به علت نیاز داشتن به تمرکز و دقت بالا و همچنین عکس العمل سریع، تحریک کننده ذهن بوده و خطر بیماری های مربوط به زوال عقل را کاهش داده و با بالا رفتن ادامه مطلب

 
<<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>>
 

توضیح کوتاه: ورزش های فکری

ورزش های فکری و نشانه روی

شواهد زیادی نشان می دهد که ورزش های فکری و نشانه روی به علت نیاز داشتن به تمرکز و دقت بالا و همچنین عکس العمل سریع، تحریک کننده ذهن بوده و خطر بیماری های مربوط به زوال عقل را کاهش داده و با بالا رفتن سن، به حفظ توانایی شناختی کمک می کند. بنابراین برای جایگزین کردن سلول های از بین رفته، بسیار موثر خواهد بود. انجام دادن تمرینات ذهنی به صورت مداوم، فعالیت های مغزی را پویاتر و فعال تر نگه می دارد. بازی های فکری جهت بالابردن قوه ادراک و هوش انسان مناسب بوده و برنامه های ورزشی فکری و ذهنی، تاثیرات بسیار مثبتی بر سطح گلوکز خون و نسبت میزان تری گلیسیرید بر کلسترول HDL که هر دو با ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی-عروقی مرتبط هستند، دارند. با تحقیق و بررسی بر روی افرادی که تمرین های فکری و ذهنی انجام می دادند، به این نتیجه رسیدند که تعادل وزن بر این افراد تاثیرگذار بوده است.

شطرنج (Chess)

بازی شطرنج یکی از ورزش های فکری است که در سده ششم میلادی از شمال غربی هند راه خود را آغاز کرد. در آن زمان شاهان هند برای یادگیری ارزش های دلاوری، جنگ را مدلسازی کردند. انها از بازی های فکری که می توانست قدرت فکر سربازان را بسنجد هیچ بهره ای نمی بردند. بازی ابداع شده چاتورانگا (به معنای ۴ عضو: ارابه ها، فیل ها، سواره نظام و پیاده نظام) نام گرفت. بعد از آن در زمان ساسانیان این بازی به ایران وارد شد و با اندکی تغییرات در قوانین بازی با نام چَترنگ در زمان انوشیروان رواج یافت. با فتح قلمرو ساسانیان توسط اعراب نام شطرنج بر این بازی انتخاب شد. اواخر قرن نوزدهم رقابت های قهرمانی شطرنج جهان پایه گذاری شد و مقام استاد بزرگ معتبرترین مقامی است که به یک بازیکن شطرنج بعد از سطح قهرمانی جهان داده می شود. شطرنج یک بازی دونفره بوده و بر روی صفحه شطرنج با استفاده از مهره هایی که هر کدام به شکل بخصوصی حرکت می کنند، انجام می گیرد. هدف از بازی فکری شطرنج مات کردن حریف به طریقی است که شاه هیچ راه فراری نداشته باشد و شکست، اجتناب ناپذیر باشد. تاک تیک های چنگال و آچمز در این بازی فکری کاربرد داشته و تساوی طرفین پات گفته می شود.

بازی های فکری هوش میانه (ID)

افراد کم توان ذهنی یا دارای معلولیت ذهنی را افراد معلول با هوش میانه می گویند که مجموعه ورزش های فکری برای این افراد در سطح جهانی برگزار می شود. ورزش های معلولین با هوش میانه با ۱۵ رشته در جهان فعال می باشد. افراد با هوش میانه با انجام بازی های فکری و ورزش های مورد نیاز جهت حفاظت از مفاصل و استخوان هایشان قادر به کنترل وزن و افزایش سلامت روان و کاهش اضطراب درونی شان هستند. توانمندی های این افراد و نیازسنجی آنها در دسترسی به امکانات ورزشی ضروری و با اهمیت بوده و حضورشان در فعالیت های ورزشی، تاکیدی بر قرارگیری آنها در جریان اصلی زندگیست. انجمن ورزش های فکری افراد کم توان ذهنی سال ۱۳۷۰ با کمک آقای خسروی وفا و در رشته های (فوتسال، شنا، تنیس روی میز، دومیدانی و دو صحرانوردی) آغاز به کار کرد. افراد با هوش میانه سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ در رشته فوتسال مدال های رنگینی از آن ایران کردند. پیمان نصیریان نیز در رشته دومیدانی پاراالمپیک لندن مدال طلا کسب کرد.

بازی فکری (Mind Sports)

اولین بار سال ۱۹۹۶ تونی بوزن بازی فکری تخته نرد را به عنوان یک ورزش ذهنی توصیف کرد او بنیانگذار المپیاد ورزش های ذهنی بود. به هر بازی که در آن فعالیتی ذهنی و هدفدار باشد و در ذهن و روحیه هر شخصی تمرکز ایجاد کند، بازی فکری گویند. این بازی ها و ورزش های فکری هم به صورت انفرادی و هم گروهی برگزار می گردد. در یک بازی فکری جدا از لذت و هیجان میزان IQ و EQ و توانایی های فکری افراد نیز به چالش کشیده می شوند. بازی های فکری در چند نوع دسته بندی می شوند:

  • بازی های فکری رومیزی (Board Games): بازی هایی که روی یک کاغذ یا تخته طراحی شده انجام می شود مانند ابلون، اتللو، کریدور و کتان

  • بازی های فکری پازلی (Puzzle Games): بازی هایی که از قرار گرفتن صحیح قطعاتی در کنار هم با روشی منطقی انجام می شود مانند پازل های مسطح، پازل ۳ بعدی و روبیک

  •  بازی های اتاق فرار (Escape room): بازی های فعالیت محور که در آن با کشف سرنخ ها و حل معما و پردازش اطلاعات دریافتی از محیط به کشف هدف کمک می کند.

  • بازی های کارتی (Card Games): بازی های اونو ، استوژیت ، دکتر اکتشاف ، تیزبین

  •  بازی های فکری کاغذی و نوشتاری (Paper & Pencil Games): سودوکو ، جدول کلمات

  •  بازی های مهارتی حرکتی (Game of Physical Skill): جنگا ، برج هانوی ، کاپوچینو

  •  بازی های نقش آفرینی (Role-playing Game): پانتومیم ، بازی گروهی مافیا

 
ورزشی - تجهیزات ورزشی - لوازم ورزشی - لوازم ورزشی دیجی کالا - لوازم ورزشی خانگی - لوازم ورزشی بدنسازی -
لینک دوستان
فروشگاه خانه چین    
فروشگاه اینترنتی رابوکالا    
فروشگاه بازی و سرگرمی    
فروشگاه مد زنانه    
مقالات سایت مپ نقشه سایت تماس با ما صفحه اصلی