فروشگاه گیمینگ تولز
فروشگاه
جستجو :

کیسه خواب

  اگر در یک سفر طبیعت گردی ناگزیر به اقامت شبانه در هوای باز باشید، حتی در صورتی که چادر هم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله ای غیر از یک کیسه خواب نمی تواند آسایش لازم را برای شما فراهم کند.همچنین کیسه خواب نیز از وسایل ضروری یک کوهنورد است که بیشتر ادامه مطلب

 
<<
1
2
3
4
5
6
>>
 

توضیح کوتاه: کیسه خواب

 

اگر در یک سفر طبیعت گردی ناگزیر به اقامت شبانه در هوای باز باشید، حتی در صورتی که چادر هم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله ای غیر از یک کیسه خواب نمی تواند آسایش لازم را برای شما فراهم کند.همچنین کیسه خواب نیز از وسایل ضروری یک کوهنورد است که بیشتر در برنامه های چند روزه که احتیاج به شب مانی در کوه دارد استفاده می شود. خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت و نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است .کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند، کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند.
تنها نقیصه کیسه خواب پر این است که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است! برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود. این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد.البته این نقیصه نیز در الیاف جدیدی به نام ترمولایت برطرف شده است.

انواع کیسه خواب های موجود در بازار:

 • کیسه خواب کرتکس
 • کیسه خواب سالیوا
 • کیسه خواب کمپ
 • کیسه خواب راب
 • کیسه خواب دیوتر

نکاتی درباره کیسه خواب:

 • این را باید بدانید که کیسه خواب گرما تولید نمی کند، بلکه تنها گرمای موجود را نگه می دارد. پس بنابر همین موضوع حتما از تشک های بادی برای زیر کیسه خوابتان استفاده کنید تا از هدر رفت گرما در حین استراحت جلوگیری نمایید.
 • به اندازه کافی لباس بپوشید؛ همانطور که گفتیم کیسه خواب قابلیت ایجاد گرما ندارد تنها گرما را نگه می دارد بنابراین به اندازه کافی لباس بپوشید تا دمای درون کیسه خواب حفظ شود
 • به اندازه کافی غذا بخورید زیرا زمانی که شما می خوابید از شدت فعالیت بدن شما کاسته می شود پس با کاهش متابولیسم گرمای بدن هم کاهش پیدا می کند بنابراین لازم است که غذای کافی بخورید تا بدن شما گرمای لازم را داشته باشد.
 • به اندازه کافی آب بنوشید؛ بدن بی آب نمی تواند گرما تولید کند به همین دلیل شما باید حتما به مقدار نیاز بدنتان آب بنوشید.
 • با لباس های خشک به کیسه خواب بروید، حتی اگر بدنتان هم عرق کرده است حدالامکان سعی کنید که پس از تعویض لباس وارد کیسه خواب بشوید.

وسایل مورد نیاز در کنار استفاده از کیسه خواب

 • زیر انداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین‌تر از کیسه خواب نیز نیست. یک زمین سرد یا هوای در جریان، دمای بدن شما رو کاهش می‌دهد. و در صورت وجود این مشکل اصلا مهم نیست چقدر کیفیت کیسه خواب شما بالاست. بنابراین زیرانداز نیز یکی از مهم‌ترین وسایل موردنیاز کمپینگ است. اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید٬ با استفاده از پانچو یا بارانی در زیر زیرانداز٬ قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.
 • حفاظت در مقابل باد: وزش باد با سرعت 25 کیلومتر در ساعت در دمای 5+ درجه سانتیگراد در شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در محلی برپا کنید که کمتر در معرض باد باشد.
 • لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم  بالا ببرید. پوشش خشک در پاها میزان عایق را بالا می‌برد.
 • کلاه: وقتی در کیسه خواب می‌خوابید، سر تنها قسمتی‌ست که از کیسه خواب بیرون می‌ماند. اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات برای عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده‌اید.

با ساختار کیسه خواب آشنا شوید

برای آنکه انتخاب بهتری در مورد کیسه خواب داشته باشید باید ساختار آن را بشناسید. به صورت کلی یک کیسه خواب به ترتیب از بیرون به درون از سه بخش تشکیل شده است: پوسته بیرونی، عایق و لایه درونی

پوسته بیرونی

پوسته بیرونی یک کیسه خواب از جنس نایلون مقاوم یا پلی استر تهیه می شود. بیشتر کیسه خواب های با کیفیت پوسته ی ضد آب و با تهویه مناسب دارند و مابقی آنها نیز پوسته هایی با قابلیت دفع آب دارند که مانع از خیس شدن می شوند. این نوع پوسته باعث می شود که جای خواب شما همیشه خشک بماند.

عایق

عایق، بین پوسته بیرونی و لایه درونی کیسه خواب قرار می گیرد و از دو جنس پَر (طبیعی) و الیاف مصنوعی ساخته می شود. در جایگذاری این قسمت از کیسه خواب، از تکنیک های مختلفی استفاده می شود تا عایق به صورت کاملا یکنواخت در سطح مورد نظر قرار گیرد. به عنوان مثال پَرها را در داخل یک قالب قرار می دهند تا در جای خود ثابت بمانند و با جابه جایی گرما را هدر ندهند. عایق های مصنوعی نیز به صورت یک ورق به پوسته و پوشش دوخته می شوند.

اگر گرما برایتان اهمیت دارد حتما به عایق و جنس آن توجه ویژه ای داشته باشید. در ادامه به صورت مفصل به این قسمت خواهیم پرداخت.

لایه درونی

پوشش داخلی کیسه خواب نیز از پلی استر یا تافته نایلون ( پارچه نایلونی ساده) می باشد. این پوشش علاوه بر اینکه نرم و راحت است، باید تهویه ی مناسبی هم داشته باشد تا به هنگام تعریق بدن، رطوبت را از کیسه خارج کند.

انتخاب کیسه خواب براساس درجه‌بندی دما

میزان دمایی که هر کیسه خواب می‌تواند در خود نگه دارد باهم بسیار متفاوت است. به عنوان مثال شما نمی‌توانید از یک کیسه برای استراحت در دل کویر استفاده کنید و از همان مدل برای خوابیدن در کوهستان. علت آن هم کاملا واضح است موادی که برای ساخت این کیسه‌ها استفاده می‌شوند بسیار متفاوت است. اما در مجموع یک استاندارد مشخص در این خصوص تهیه شده است که می‌توانید به کمک ان بهترین انتخاب را براساس دما داشت باشید.

 • حد دمایی بالا: بیشترین دمای هوایی که به طور متوسط یک مرد با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
 • حد دمای راحتی: کمترین دمای هوایی که به طور متوسط یک زن با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
 • حد دمایی پایین: کمترین دمای هوایی که به طور متوسط یک مرد با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.

لینک دوستان
فروشگاه خانه چین    
فروشگاه اینترنتی رابوکالا    
فروشگاه بازی و سرگرمی    
فروشگاه مد زنانه    
مقالات سایت مپ نقشه سایت تماس با ما صفحه اصلی