گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  
گیمینگ تولز / فایل / سی ان سی و پرینتر سه بعدی و لیزر

سی ان سی و پرینتر سه بعدی و لیزر

آیا نیاز دارید تا طرحهای صنعتی یا هنری خود را نمونه سازی کنید. با جستجو در بازار، بین خرید یک دستگاه برش «سی ان سی» یا پرینتر سه بعدی سردرگم شده اید. این مقاله برای راهنمایی و کمک به بهترین انتخاب بین این دو دستگاه با توجه به روند کاری ادامه مطلب

سی ان سی و پرینتر سه بعدی و لیزر

آیا نیاز دارید تا طرحهای صنعتی یا هنری خود را نمونه سازی کنید. با جستجو در بازار، بین خرید یک دستگاه برش «سی ان سی» یا پرینتر سه بعدی سردرگم شده اید. این مقاله برای راهنمایی و کمک به بهترین انتخاب بین این دو دستگاه با توجه به روند کاری شماست.

ماشین های تراش CNC :Computer Numerical Control یک بلوک از مواد جامد (به عنوان مثال آلومینیوم یا چوب) را می گیرند و از ابزارهای چرخشی یا برش های تیز استفاده می کنند تا بخش هایی که نیاز نیست را حذف کنند.  فرزکاری با سی ان سی، یک تکنیک موسوم به ساخت کاهشی subtractive manufacturing (یعنی کاهش حجم بلوک تا شکل گیری قطعه) بوده و متفاوت از روش لایه گذاری افزایشی (additive manufacturing) چاپ سه بعدی می باشد. در ادامه مزایا و معایب هر دو دستگاه و کاربردهای آنها شرح داده می شود تا بهترین گزینه برای مصرف کننده مشخص شود.

تشریح  عملکرد چاپگر سه بعدی و ماشین برش CNC

cnc machine

برش CNC از طریق کامپیوتر کنترل می شود (Computer Numerical Control). کامپیوتر اطلاعات دریافتی را به کد خاصی در دستگاه تبدیل می کند که ابزارهای برش را کنترل می کند (همانند فرمت فایل G-code که توسط چاپگرهای سه بعدی استفاده می شود).

تمامی مدلهای دستگاه های CNC با استفاده از نرم افزار سه بعدی مدل سازی یا به اصطلاح CAM  (برنامه تولید نرم افزار کامپیوتری مثل Autocad Fusion 360) کار می کنند.

چاپگر سه بعدی با هر نرم افزار طراحی سه بعدی که بتواند خروجی STL یا OBJ یا STEP بدهد، سازگار بوده و این فرمتها در نرم افزار پرینتر سه بعدی موسوم به Slicer برای چاپ آماده می شود.

طرز کار پرینترهای سه بعدی:

3d printer

انواع چاپگرهای سه بعدی با استفاده از فن آوری ها و مواد مختلف وجود دارد. تکنیک کلی ساخت در همه آن ها مشترک است؛ یعنی تمامی این دستگاه ها از صفر شروع میکنند و لایه های سه بعدی را روی لایه های بعدی متناوبا ایجاد می کنند. (به همین دلیل تولید یا ساخت به شیوه افزودنی نامگذاری میشود)

مقایسه میان پرینت سه بعدی و برش CNC

دستگاه های CNC می توانند بر روی انواع مختلفی از مواد همانند آلیاژهای فلزی (آلومینیوم، آلیاژهای فولادی، برنج، مس)، چوب نرم و چوب معمولی، ترموپلاستیک، اکریلیک، فوم مدل سازی، موم ماشینکاری (برای ایجاد یک مدل مثبت برای ریخته گری) کار کنند. شما ممکن است نیاز به ابزارهای مختلف برش برای مواد مختلف داشته باشید، اما رابط های ابزار موجود در دستگاه معمولا استاندارد طراحی می شوند به طوری که ابزارها اغلب می توانند بین دستگاه های مختلف مبادله شوند و معمولا نیازی به خرید ابزارهای متنوع نیست.

به این ترتیب، می توانید از یک ابزار CNC برای تولید نمونه های اولیه یا محصول نهایی (در برخی موارد) استفاده کنید.

چاپگرهای سه بعدی در کشورهای صنعتی با متریالهای فلزی، رزینی، ترموپلاستیک و پودر پلیمر وجود دارد. ولی در ایران به چند ماده محدود می شوند: ترموپلاستیک ها همچون  PLA، ABS، فیلامنت چوب یا فلز و نایلون یا رزین ها را می توان در پرینترهای عرضه شده در کشور ایران استفاده نمود. ترموپلاستیک ها می توانند با مواد دیگر مانند سرامیک، چوب، فلز مخلوط شوند که باعث می شود قطعه نمای چوبی یا فلزی داشته باشد.

نکته: قطعه های تولید شده بر روی یک پرینتر با متریال نمای چوب و فلز به سختی قطعاتی که از یک بلوک از فلز یا چوب بریده می شود نیستند و در واقع یک شبه مواد محسوب میشود.

سی ان سی

قطعه ساخته شده با دستگاه برش CNC

دستگاه های CNC معمول، دقت ساختی در حدود ۰٫۰۰۱ اینچ (۰٫۰۲۵ میلی متر) و تحمل ۰٫۰۰۵ اینچ (۰٫۰۱۲۷ میلی متر) را با سرعت مناسب ارائه می دهند.

چاپگرهای سه بعدی FDM با رزولوشن ۰٫۰۲۵ میلیمتر و با ۰٫۰۲ میلیمتر وجود دارد که در صورت افزایش دقت چاپ، زمان چاپ نیز افزایش می یابد.

3dprinter

قطعه صنعتی ساخته شده با پرینتر سه بعدی با قابلیت تحرک مهره ها

ماده ای که در یک کارخانه  CNC کار می کند (به عنوان مثال آلومینیوم) معمولا دقت بیشتری نسبت به FDM مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی که در معرض گرمای بیش از حد قرار دارند، داراست.

جزییات در وجهای مختلف یک قطعه که پرینتر سه بعدی به راحتی ایجاد میکند ولی برش CNC در آن محدودیت دارد

جزییات در وجهای مختلف یک قطعه که پرینتر سه بعدی به راحتی ایجاد میکند ولی برش CNC در آن محدودیت دارد

نکته: گفتیم که دقت چاپ دستگاه سی ان سی بالاست، گمراه نشوید؛ CNC نمی تواند جزییات و فرورفتگی یا برآمدگیهای پیچیده و ظریف را روی وجه های مختلف یک قطعه در یکبار فرآیند ایجاد کند و محدودیت خواهید داشت. باید با تمهیداتی قطعه را جا به جا کرده تا جزییات هر وجه هر کدام جداگانه ایجاد شود (کار خسته کننده ای بوده و گاهی اوقات امکان پذیر نیست). در حالی که در پرینتر سه بعدی این محدودیت وجود ندارد و در یک بار فرآیند چاپ کلیه جزییات هر چقدر هم پیچیده باشد، ایجاد می شود.

بر عکس در پرینتر سه بعدی رزینی که برای ساخت اجسام کوچک استفاده می شود و با تابش نور کار میکند، دقت ساخت بسیار بالاست طوری که می توان قالبهای طلا و جواهر یا دندانپزشکی را سریعا نمونه سازی کرد.

در برش CNC، ابزارهای برش ناپذیر یا آسیب دیده، بخش های خراب یا داده های معیوب ارائه شده توسط نرم افزار CAM ممکن است منجر به برش قطعه های نادرست شود که با توجه به هزینه بالای متریال مصرفی، یک عیب محسوب می شود.

در چاپگر سه بعدی نیز امکان خطا وجود دارد ولی به جهت هزینه متریال کمتر و امکان پیشگیری از خطای چاپ در نرم افزار اسلایسر پرینتر ، نسبت به CNC برتری دارد. 

همانطور که در بالا گفتیم، روند کار چاپگر سه بعدی نسبت به دستگاه برش CNC زمان بالاتری می طلبد. 

نویز: بسته به مواد مورد استفاده، تراش CNC می تواند بسیار پر سر و صدا باشد. برش فلز یا چوب با استفاده از یک ابزار با قطر بزرگ (برای حذف سریع قطعات اضافی) می تواند موجب آسیب دیدن گوشتان شود! در عوض چاپگر سه بعدی هیچ گونه صدای گوشخراشی در مقایسه با سی ان سی ندارد.

نکته: به جهت سر و صدای زیاد دستگاه CNC، محل استقرار آن محدود به محیطهای کارگاهی خواهد بود.

هنگام کار بر روی یک بلوک فلزی یا چوب، ابزارهای CNC نیز به شدت ارتعاش پیدا می کنند. در حالی که پرینترهای سه بعدی لرزش شدیدی نداشته و امکان استقرار در محیط خانه، اداره یا میز کارتان را دارند.

همانطور که قبلا هم گفتیم، فرزکاری CNC به معنای بریدن مواد دور یک جسم با استفاده از یک ابزار چرخشی است. نتیجه: خرده مواد بسیار زیادی ایجاد میشود که ممکن است کاملا تیز هم باشد (به عنوان مثال خرده چوب یا فلز). بنابراین کار با  سی ان سی باید با احتیاط صورت گیرد (در واقع ابزاری کاملا کارگاهی محسوب میشود و افراد آموزش دیده باید با آن درگیر شوند). CNC  در هنگام کار بر روی یک بلوک بزرگ از مواد، کاملا محصور نمی شود، بنابراین همه  محیط اطراف تحت تاثیر ترکشها و براده های جسم قرار گیرد و کثیف میشود.

بر عکس در چاپ سه بعدی، به جهت تکنیک افزایشی (ضافه شدن لایه به لایه)، ریخت و پاش دستگاه برش CNC وجود ندارد.

پس از تکمیل و ساخت قطعه در هر دو دستگاه CNC یا پرینتر سه بعدی، ممکن است نیاز به مراحل پرداخت کاری، سمباده یا رنگ داشته باشید.

حتی با خطای چاپ یا مدل سازی اشتباه، ضایعات بسیار کمتری در چاپگر سه بعدی وجود دارد، زیرا این تکنولوژی فقط نیاز به مواد مورد نیاز برای ساخت قطعه را خواهد داشت. بر عکس، در تراش CNC شما نیاز به یک بلوک گران قیمت از مواد دارید که حداقل به اندازه ابعاد بزرگ قطعه باشد، در نتیجه بسیاری از مواد هدر می روند.

تراش CNC بهترین راه حل برای ساخت قطعاتی است که باید مستقیما استفاده شوند، به تعداد بسیار زیادی از قطعه در زمان کمی نیاز دارید یا باید بسیار مقاوم و دقیق بوده و نیازمند قرارگیری در معرض حرارت مستقیم باشند. البته ساختار هندسی مدل نباید خیلی پیچیده یا تودرتو باشد.

در پرینتر سه بعدی، تقریبا هر فرم هندسی حتی بسیار پیچیده و تودرتو قابلیت ساخت دارد و محدودیت ندارید. همچنین می توانید مدلهای سه بعدی توخالی یا دارای بخش متحرک متصل را مستقیما پرینت گرفته و پس از چاپ، آن بخشها را بدون اسمبل، حرکت دهید.

چاپ سه بعدی زمینه های کاربردی عجیب و غریبی دارد و می توان از آن برای چاپ تندیس، قطعات صنعتی و ماکت، مواد غذایی (مختص کشورهای صنعتی) یا برای ساخت و سازهای مفهومی، نمونه سازی اولیه قبل از قالب سازی، ساخت اسباب بازی، اشیای ابتکاری و غیره استفاده کرد.

در کشورهای صنعتی روند استفاده از پرینترهای سه بعدی به شدت افزایش یافته و کارخانه های خودروسازی تا شرکتهای بزرگ هواپیمایی در حال استفاده از آن می باشند. در ایران نیز به تازگی روند استفاده از چاپگرها در شرکتها و شهرک های صنعتی رو به افزایش است (به جهت هزینه کمتر و امکان نمونه سازی اولیه دقیق).

مصرف برق:

با توجه ساختار کارگاهی دستگاه برش CNC، مصرف برق آن بالاست در حالی که پرینتر سه بعدی بیشتر از یک کامپیوتر مصرف برق ندارد.

در بخشهای بالایی اشاره کردیم که دستگاه برش «سی ان سی» خشن بوده و پلتفرم کارگاهی دارد، بنابراین افراد باید به خوبی از قبل آموزش دیده باشد، زیرا سرمته تیز و پرتاب مواد حین کار در صورت بی احتیاطی، بسیار خطرآفرین می باشد.

در عوض پلتفرم پرینتر سه بعدی آنرا برای همه کس ساده و کاربردی کرده است؛ مهم نیست که مهندس هستید و نیاز به نمونه سازی اولیه دارید یا هنرمندی هستید که می خواهید تندیس چاپ کنید؛ یک آموزش ساده کافیست و با چاپ بیشتر تجربه شما بالاتر هم می رود. با آموزش اولیه و نظارت معمول، چاپگر سه بعدی برای رشد خلاقیت یک کودک هم مناسب خواهد بود (در برخی کشورهای صنعتی در مقاطع تحصیلی ابتدایی، کلاسهایی برای کار با چاپگر برگزار میشود).

نکته: در ایران دو تکنولوژی پرینتر سه بعدی محبوب است: تکنولوژی FDM و تکنولوژی SLA یا DLP. در فرآیند FDM، متریال ترموپلاستیک موسوم به فیلامنت در نازل ذوب می شود. در حالی که در تکنیک SLA یا DLP، رزین مایع توسط تابش انتخابی نور، سخت شده و جسم شکل می گیرد، پس برعکس، FDM‌ حرارت تولید نمی شود.

پیشنهاد می شود برای اطلاع دقیقتر از روند این دو نوع چاپگر

کار با چاپ سه بعدی ارزان تر است، چون که شما می توانید پرینتر مناسب را از نوع رومیزی تا ابعاد چاپ بزرگتر صنعتی با قیمت معقولی دریافت کنید، در حالی که قیمت دستگاه های CNC  معمول تا حرفه ای بالاتر از پرینتر می باشد. موارد مصرفی CNC نیز همیشه گرانتر خواهد بود.

پرینتر سه بعدی بخرم یا CNC؟

اغلب افراد در این زمینه سوال پرسیده اند که برای شروع چاپگر سه بعدی بخرم یا سی ان سی ؟ اینگونه پاسخ می دهیم که برای اغلب مشاغل، چاپگر سه بعدی نیاز شما را به خوبی رفع میکند در حالی که برای برخی دیگر از مشاغل خاص کارگاهی مثل قالبهای فلزی، دستگاه برش سی ان سی ابزار بهتریست.

شرکتهای بزرگ در حالت بهینه و ایده آل، خرید هر دو چاپگر سه بعدی و برش CNC را مناسب می دانند تا هر قطعه ای که را به راحتی تولید کنند.


جدیدترین مطالب آموزشی

آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6

آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6
قطعا برای کسانی که از کاتر پلاتر استفاده میکنند خوش آیند نیست که برای طی کردن فرآیند طراحی تا برش از چند نرم افزار استفاده کنند. برای مثال با کورل طراحی کنند و بعد خروجی بگیرند و با نرم افزار هایی مثل ArtCut عملیات برش را انجام دهند. ایکات علاوه بر اینکه به صورت مستقیم دستور برش رو برای کاتر پلاتر ارسال میکنه، گزینه های ضروری ای برای تنظیم قرار داده که کمتر نرم افزاری دارای چنین امکانات و تنظیماتی هست.ایکات کیفیت برش منحنی را افزایش داده و اشتباهات رایج در برش را به صورت اتوماتیک تصحیح میکند. در ادامه آموزش ویدئویی و تصویری کار با این بخش از نرم افزار ایکات را مشاهده نمایید.

قطعا برای کسانی که از کاتر پلاتر استفاده میکنند خوش آیند نیست که برای طی کردن فرآیند طراحی تا برش از چند نرم افزار استفاده کنند. برای مثال با کورل طراحی کنند و بعد خروجی بگیرند و با نرم افزار هایی مثل ArtCut عملیات برش را انجام دهند. ایکات علاوه بر اینکه به صورت مستقیم دستور برش رو برای کاتر پلاتر ارسال میکنه، گزینه های ضروری ای برای تنظیم قرار داده که کمتر نرم افزاری دارای چنین امکانات و تنظیماتی هست.ایکات کیفیت برش منحنی را افزایش داده و اشتباهات رایج در برش را به صورت اتوماتیک تصحیح میکند. در ادامه آموزش ویدئویی و تصویری کار با این بخش از نرم افزار ایکات را مشاهده نمایید. ...

آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6

آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS

آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS
در مقالات قبلی در مورد نصب نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks برای شما صحبت کردیم. در بخش ویدیوهای آموزشی سایت نبز می‌توانید آموزش نصب نرم افزار RDWORKS را مشاهده کنید. در این مقاله به آموزش نرم افزار دستگاه لیزر می پردازیم. پس از نصب، آیکون نرم افزار دستگاه لیزر بر روی دسکتاپ شما ظاهر می‌شود و شما با کلیک کردن روی آن می‌توانید محیط نرم‌افزار را طبق تصویر زیر مشاهده نمایید:

در مقالات قبلی در مورد نصب نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks برای شما صحبت کردیم. در بخش ویدیوهای آموزشی سایت نبز می‌توانید آموزش نصب نرم افزار RDWORKS را مشاهده کنید. در این مقاله به آموزش نرم افزار دستگاه لیزر می پردازیم. پس از نصب، آیکون نرم افزار دستگاه لیزر بر روی دسکتاپ شما ظاهر می‌شود و شما با کلیک کردن روی آن می‌توانید محیط نرم‌افزار را طبق تصویر زیر مشاهده نمایید: ...

آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS

جراحی هموروئید بواسیر با لیزر مزایا و معایب

جراحی هموروئید بواسیر با لیزر مزایا و معایب

...

جراحی هموروئید بواسیر با لیزر مزایا و معایب

عرضه یک درصدی فایل‌های «رهن صفر» در بازار اجاره تهران

عرضه یک درصدی فایل‌های «رهن صفر» در بازار اجاره تهران

...

عرضه یک درصدی فایل‌های «رهن صفر» در بازار اجاره تهران

مقصد بعدی زیدان معلوم شد

مقصد بعدی زیدان معلوم شد

...

مقصد بعدی زیدان معلوم شد

افروز: در پارالمپیک بعدی دوباره رکوردشکنی می‌کنم

افروز: در پارالمپیک بعدی دوباره رکوردشکنی می‌کنم

پرتابگر طلایی ایران در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو وعده داد که ۲۰۲۴ پاریس دوباره رکورد پارالمپیک را خواهد شکست. ...

افروز: در پارالمپیک بعدی دوباره رکوردشکنی می‌کنم

فایل‌های رسوبی در بازار مسکن بزرگ‌متراژ

فایل‌های رسوبی در بازار مسکن بزرگ‌متراژ

...

فایل‌های رسوبی در بازار مسکن بزرگ‌متراژ

عربستان میزبان مراحل بعدی لیگ قهرمانان /عکس

عربستان میزبان مراحل بعدی لیگ قهرمانان /عکس

...

عربستان میزبان مراحل بعدی لیگ قهرمانان /عکس

آموزش کشیدن نقاشی سه بعدی

آموزش کشیدن نقاشی سه بعدی

...

آموزش کشیدن نقاشی سه بعدی
فروغی: در المپیک بعدی هم شرکت می‌کنم
علی هاشمی: شاید در المپیک بعدی نباشم/ قسمت نبود مدال بگیرم
انیمیشنی محشر از ترکیب ۱۰۰ طرح برتر سه‌بعدی
تهیه نقشه سه‌بعدی مغز توسط محققان گوگل و هاروارد
سخنگوی قوه قضاییه: دستگیری بیش از ۲۰۰ نفر از پرسنل قوه قضاییه/ نتایج تحقیقات درباره فایل صوتی ظریف
ظریف درباره فایل صوتی منتشر شده توضیح می‌دهد
عوارض لیزر موهای زائد در دوران شیردهی
آموزش گام به گام ساخت ببر سه بعدی ( اوریگامی ببر)
ربیعی: آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد/ مصمم هستیم دولتی فارغ از تحریم به منتخب بعدی ملت تحویل دهیم
پیروزی پرگل والنسیا مقابل حریف دسته دومی/ شاگردان گارسیا مقتدرانه راهی دور بعدی جام حذفی اسپانیا شدند
تصاویر جاسوسی از ابرخودروی بعدی فراری منتشر شد
ساخت گل کاغذی سه بعدی
طراحی داشبورد سه بعدی برای خودروها
چاپ سه بعدی خودروی هیبریدی با ۴۳۰ کیلومتر سرعت در ساعت

کالایی با عنوان یافت نشد لطفاُ کلمه را مختصر کنید
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی