مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

کدام لباس ورزشی مناسب‌تر است؟

پوشیدن پیراهن نایلونی یا استفاده از لباس ورزشی تهیه شده از الیاف مصنوعی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. پاكیزگی لباس به تندرستی فرد كمك می كند و از ضروریات بهداشت فردی محسوب می شود اما گاه، ورزشكاران به موضوع بهداشت پوشاك خود بی توجهی می كنند و شرایط را برای ایجاد بیماری ها فراهم می سازند. بهتر است لباس ورزشی رنگی روشن داشته باشد.    
فرد باید متناسب با درجه حرارت محیط لباس مناسب بپوشد برای مثال: 
1 - در درجه حرارت 16 تا 27 درجه سانتی گراد (در حین انجام فعالیت های بدنی) پیراهن نازك و شورت ورزشی مناسب است.    
2 - در درجه حرارت 6 تا 16 درجه سانتی گراد پیراهن ورزشی آستین دار با شلوار ورزشی مناسب است. 
3 - در درجه حرارت زیر 6 درجه سانتی گراد پویشیدن لباس گرم بهتر است. 
نكته ها: استفاده از كلاه و دستكش در دمای زیر 11 درجه سانتی گراد نیز توصیه می شود. 

کدام لباس ورزشی مناسب‌تر است؟

رفتن به باشگاه ورزشی و انجام تمرینات جسمانی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توان برای تناسب اندام و سلامت انجام داد، اما یکی از کارهایی که بعد از ورزش نباید از یاد برد، شستن لباس‌های بوی عرق گرفته است! آنچه به ذهن بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای خطور می‌کند، تاثیر جنس لباس بر میزان جذب بوی بد بدن انسان است.

جالب است بدانید عرق کردن به خودی خود بوی بد ندارد، اما باکتری‌های روی پوست بدن موجب بوی بد بدن می‌شوند و در بعضی محیط‌ها سریع‌تر رشد می‌کنند. نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه گنت بلژیک نشان داد، باکتری‌ها در پارچه‌های مصنوعی نظیر پلی‌استر سریع‌تر رشد می‌کنند. در این تحقیق، فعالیت ورزشی 26 ورزشکار ـ 13 مرد و 13 زن ـ که تی‌شرت‌هایی از الیاف کتان و مصنوعاتی نظیر پلی‌استر به تن داشتند، بررسی شد.
پس از ورزش، لباس‌ها را در کیسه‌های نایلونی انداختند و در محیط تاریک مشابه کمدهای لباس در باشگاه ورزشی قرار دادند. پس از 28 ساعت و بررسی بوی متصاعد شده از نمونه‌ها دریافتند پلی‌استر که نوعی پارچه مصنوعی است، از الیاف طبیعی کتان بوی بدتری دارد.
برای آن‌که جمعیت باکتری‌های موجود روی پوست ملموس‌تر شود، خودکار و خط‌کشی بردارید و مربعی به ضلع یک سانتی‌متر روی ساعد دست خود بکشید. در این مربع حدود یکصد باکتری زندگی می‌کنند. در حالی ‌که اگر همین شکل را روی بخش‌هایی مثل زیر بغل، ناف یا پنجه پا بکشید و کمی با دقت بیشتری نگاه کنید، با جمعیتی ده میلیونی از باکتری‌ها مواجه می‌شوید که در حال گذراندن زندگی خود هستند!
میکروب‌های موجود در پوست بدن در مواد شیمیایی حاصل از تعریق به ترکیبات بدبو تبدیل می‌شوند. در حالی ‌که الیاف طبیعی نظیر کتان چنین موادی را سریعا جذب می‌کنند. پارچه‌هایی که از مواد مصنوعی ساخته می‌شوند، فاقد چنین قابلیتی بوده و مایع باقیمانده بین پوست و لباس در واقع محیطی مطلوب برای این دسته از باکتری‌ها پدید می‌آورد.
برای تائید این یافته‌ها، محققان محیط مشابهی را روی پارچه‌های مختلفی نظیر پلی‌استر، آکریلیک، نایلون، پشم گوسفند، ویسکوز و کتان رشد دادند. نتیجه این بود که کتان محیطی است که حداقل باکتری‌ها در آن رشد می کنند و بهترین محیط برای رشد باکتری‌های بدبو، پلی‌استر می باشد.

کارشناسان امیدوارند نتایج این تحقیقات به تولید لباس‌های ورزشی بهتر و بی‌بو ختم شود، البته تولیدکنندگان نام‌آشنا از مواد ضدمیکروب مانند نانوسیلورها در تولید لباس‌های ورزشی استفاده کرده‌اند که باکتری‌های خوب و بد پوست را یکسان از بین می‌برد و در درازمدت به اختلال دستگاه ایمنی بدن انسان منجر می‌شود.
در اینجا به شش سئوال و پاسخ رایج درباره لباس های ورزشی می پردازیم.
1- بهترین جنس لباس ورزشی چیست؟
از آنجا که امکان تعریق در ورزش دو برابر می شود، انتخاب جنس مناسب لباس ورزشی برای پیشگیری از عرق سوز شدن و ابتلا به بیماری های قارچی پوستی اهمیت زیادی دارد.

ورزش,لباس ورزشی,بهترین جنس لباس ورزشی

لباس های تمام نخ یا نخ پنبه، بهترین جنس برای لباس های ورزشی هستند. لباس های نخی یا پنبه ای، به سادگی عرق را به خود جذب می کنند و جلوی عرق سوز و قرمز شدن بدن را به خصوص در ناحیه زیر بغل و کشاله ران می گیرند.
اگر قصد خرید لباس های ورزشی نایلونی یا شمعی و بادگیر را دارید، حتما انواعی از لباس ها را انتخاب کنید که یک آستر نخی داشته باشند. شلوارهای ورزشی با جنس الیاف مصنوعی هم باید حتما آستر نخی داشته باشند تا از قرمزی، خارش و ابتلا به ناراحتی های قارچی در ناحیه کشاله ران در اثر عرق کردن، جلوگیری شود. لباس های ورزشی نایلونی و شمعی، عمر طولانی تری دارند و راحت تر شسته می شوند، اما لباس های نخی بیشتر از پوست بدن محافظت می کنند. اگر زیاد عرق می کنید، دور لباس های ورزشی با الیاف مصنوعی و بدون آستر نخی را خط بکشید، چون این لباس ها باعث تشدید تعریق می شوند و خیلی زود هم بوی بد عرق را به خود می گیرند.

2- مناسب ترین مدل برای لباس ورزشی چیست؟
لباس های ورزشی معمولا دو نوع هستند: «تی شرت و شلوارک» و «گرمکن آستین بلند با شلوار».تی شرت و شلوارک برای افرادی که در سالن های ورزشی فعالیت می کنند، مناسب تر است، اما گرمکن و شلوار بیشتر مناسب ورزش در فضاهای باز مانند زمین چمن، پارک یا حتی بازی گل کوچک در خیابان می باشد.
پوشیدن گرمکن و شلوار ورزشی در محیط های سرباز، از پوست در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند، اما یادتان باشد که لباس های ورزشی خیلی گرم و پوشیده برای سالن های سربسته، چندان مناسب نیستند، زیرا باعث تشدید تعریق و کلافه شدن فرد ورزشکار می شوند و به دلیل تعریق زیاد هنگام ورزش، امکان بالا رفتن نیاز بدن به مصرف آب را بالا می برند.

اگر ورزشکار باشید، حتما می دانید که با شکم پر از آب نمی توانید به سادگی به ورزش و فعالیت بدنی بپردازید. نکته مهم در مورد لباس های ورزشی این است که باید کمی آزاد باشند تا بتوانید به راحتی با آنها به ورزش و فعالیت های بدنی بپردازید.

3- لباس ورزشی را چطور بپوشیم؟
اگر دوست ندارید لباستان را بیش از اندازه بشویید و آن را از ریخت بیندازید، می توانید زیر بلوز یا گرمکن های ورزشی، یک تی شرت نخی جذب و زیر شلوارهای ورزشی، یک شلوار نخی نازک بپوشید. به این ترتیب، عرق بدن جذب لباس های نخی زیر می شود و دیگر مجبور نخواهید شد لباس ورزشی را برای از بین بردن بوی عرق آن بشویید.

ورزش,لباس ورزشی,بهترین جنس لباس ورزشی

4- لباس ورزشی را چطور بشوییم؟
آلودگی های لباس ورزشی بیشتر به عرق کردن فرد ورزشکار مربوط می شود، بنابراین بهتر است پس از هر دو بار استفاده از لباس ورزشی و برای پیشگیری از بو گرفتن، آن را بشویید.
این لباس ها را می توان داخل ماشین لباسشویی انداخت یا با دست شست. استفاده از انواع شوینده ها هم مشکلی به وجود نمی آورد. اما بد نیست که کمی نرم کننده را هم در مراحل نهایی شستشو به مواد شوینده تان اضافه کنید تا لباستان پس از شستشو اصطکاک پیدا نکند و خرده ریزه های کف سالن ورزشی را به خود نگیرد.
بهترین راه خشک کردن لباس ورزشی هم این است که آن را در محیط باز و زیر نور آفتاب خشک کنید.
5- چه رنگی برای لباس ورزشی مناسب تر است؟
لباس هایی با رنگ های لیمویی، صورتی، قرمز، سفید، یاسی، سبز و آبی آسمانی برای خانم ها و ورزش داخل سالن مناسب تر است.خانم ها می توانند از لباس هایی با رنگ های بنفش، نیلی و خاکی هم برای ورزش خارج از سالن استفاده کنند.
کفش های ورزشی سفید و صورتی برای تمام خانم ها مناسب است و با هر رنگ لباسی هم هماهنگ می شوند.

لباس ورزشی آقایان می تواند سرمه ای، طوسی، خاکی و یا حتی مشکی باشد. پوشیدن کفش های ورزشی خاکی و سورمه ای هم برای آقایان ورزشکار از سایر رنگ ها شیک تر است.
6- لباس ورزشی را چطور نگهداری کنیم؟
معمولا جنس لباس های ورزشی به گونه ای است که چروک نمی شوند. از طرف دیگر، لباس های ورزشی مدام با عرق تن و زمین سالن های ورزشی در تماس هستند. بنابراین اگر از ورزشگاه برگشته اید و حوصله شستن لباس هایتان را ندارید، بهتر است آنها را از داخل ساک ورزشی تان خارج نکنید. البته تا وقتی که حوصله تان سر جایش بیاید و بخواهید آنها را بشویید.
اگر قرار است بیشتر از دو ساعت تا شستن لباس های ورزشی وقفه بیفتد، آنها را از ساک خارج و به چوب لباسی حمام آویزان کنید. این کار از تجمع آلودگی های باکتریایی و قارچی در لباس ورزشی، بو گرفتن آن و ایجاد حساسیت پوستی در بدن پیشگیری می کند.  لباس ورزشی آلوده را به هیچ وجه داخل کمد لباس ها نگذارید، روی تختخواب نیندازید و کنار لباس های دیگر روی چوب‌لباسی آویزان نکنید. در غیر این صورت باعث انتقال بو و آلودگی ها به سایر لباس هایتان می شود.

نکات مهم در انتخاب لباس ورزشی :

1- لباس ورزشكار باید متناسب با دمای محیط باشد.
2- جنس لباس در هنگام تمرین باید طوری باشد كه انجام فعالیت‌های بدنی و افزایش تعریق بدن، موجب گرمازدگی و كلافگی نگردد.
3- از پوشیدن لباس‌هایی كه فعالیت شما را محدود می‌كند خودداری كنید. پوشیدن لباس‌های خیلی گشاد نیز می‌توانند باعث از دست رفتن تمركز شما بشوند (با گیر كردن به وسایل مختلف، سرخوردن روی بدن و ...)
4- برای جلوگیری از پینه و تاول زدن كف دستها به هنگام استفاده از دستگاهها می‌توانید از دستكش‌های مخصوص یا تكه‌های ابری استفاده كنید.
5- بهتر است همواره یك حوله همراه خود داشته باشید تا عرق خود را خشك كنید.
6- برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی در انگشتان، ناخن‌های و حتی استخوان‌های روی پا از كفش ورزشی مناسب استفاده نمایید. ( كفش ورزشی مناسب دارای خصوصیات انعطاف‌پذیری، سبكی، نرمی، ضربه‌گیری در سطح تماس جهت پر كردن قوس‌های كف پا و آزادی حركات انگشتان پا در داخل كفش می‌باشد.) كفش‌های ورزشی خود را هر 9 تا 12 ماه یكبار عوض كنید.
7- از جوراب مخصوص ورزش استفاده كنید. (جوراب‌های پلاستیكی و نازك مناسب نیستند.)
8- در زمستان از كلاه استفاده شود.
9- هنگامی كه هوا سرد است چند لایه لباس بپوشید. داخلی‌ترین لباس باید طوری طراحی شده باشد كه رطوبت خارج شده از پوست را جذب كند. لایه‌ی میانی عرق را جذب می‌كند و گرمای بدن را حفظ می‌كند و لایه‌ی بیرونی شما را از باد و باران حفظ می‌كند.
10- در هوای بسیار سرد، پوست‌تان را برهنه در مقابل هوا قرار ندهید. از وازلین استفاده نمایید.
11- در ماه‌های تابستان، زمانی از روز كه در آن می‌دوید بر نوع پوشش‌تان موثر است. در صبح یا غروب كه هوا خنك‌تر است بدوید.

مطالب آموزشی مرتبط:

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی اگر می‌خواهید‌ ورزش کرد‌ن را شروع کنید‌، بد‌انید‌ که مهم‌ترین و اولین قد‌م، انتخاب لباس ورزشی مناسب است. شاید‌ تعجب کنید‌ اگر بد‌انید‌ برای بسیاری از مرد‌م خرید‌ لباس ورزشی بهتر....

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی

خصوصیات لباس ورزشی مناسب

خصوصیات لباس ورزشی مناسب

ممکن است یکی از تصمیماتی که در سال جدید گرفته‌اید، ورزش کردن و رسیدن به اندام ایده‌ال‌تان باشد. اولین قدم برای شروع این تصمیم، انتخاب لباس ورزشی مناسب است که درعین حال که اندام شما را زیباتر جلوه می‌دهد، از تعریق بدن نی....

خصوصیات لباس ورزشی مناسب

هفت ویژگی برجسته لباس ورزشی مناسب را بشناسید

مهمترین ویژگی انواع لباس های ورزشی و نحوه نگهداری صحیح آنها

برای باشگاه چه لباسی بپوشیم؟

راهنمای خرید کفش ورزشی

   محصولات مشابه