مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

خصوصیات لباس ورزشی مناسب

ممکن است یکی از تصمیماتی که در سال جدید گرفته‌اید، ورزش کردن و رسیدن به اندام ایده‌ال‌تان باشد. اولین قدم برای شروع این تصمیم، انتخاب لباس ورزشی مناسب است که درعین حال که اندام شما را زیباتر جلوه می‌دهد، از تعریق بدن نیز جلوگیری کرده و انگیزه شما را چند برابر می‌کند.

لباس ورزشی مناسب

جنس لباس ورزشی

به طور کلی بهترین جنس برای لباس ورزشی، لباس‌های تمام نخ یا نخ پنبه است که عرق را به خود جذب کرده و مانع از عرق سوز و قرمز شدن نواحی زیربغل و کشاله ران می‌شود. لباس‌های پنبه‌ای معایبی نیز دارند! در این نوع لباس‌ها با این که پنبه رطوبت را جذب می‌‌کند اما رطوبت تبخیر نشده و باعث بو گرفتن می‌شود.

اما لباس‌های با الیاف مصنوعی! بهتر است دور لباس‌های با الیاف مصنوعی را خط بکشید، چون لباس‌های شمعی و نایلونی اگرچه عمر طولانی‌تری نسبت به لباس‌های نخی دارند اما باعث ایجاد خارش، قرمزی، قارچ پوستی، تشدید تعریق و ایجاد بوی بد می‌شوند. اگر قصد خرید لباس‌هایی با الیاف مصنوعی را دارید، حتما لباسی را انتخاب کنید که آستر نخی داشته باشد.

برای این که بتوانید مثل یک متخصص به فروشگاه‌های ورزشی بروید و حرفه‌ای لباس خود را انتخاب کنید، یکی از فاکتور‌های مهمی که باید در نظر داشته باشید، انتخاب جنس لباس بسته به نوع ورزش و فعالیتی است که می‌خواهید انجام ‌دهید؛ بنابراین دورانی که جنس لباس‌های ورزشی فقط از پنبه تولید می‌شدند، به پایان رسیده است و برای هر نوع ورزشی باید لباسی با جنس مناسب انتخاب کرد.

برای مثال اگر بدنسازی کار می‌کنید، از لباس‌های پنبه‌ای استفاده کنید تا بخش زیادی از عرق بدن را به خود جذب کند. اگر پیلاتس، یوگا و ایروبیک کار می‌کنید از لباس‌هایی با پارچه اسپندکس استفاده کنید، چون این جنس پارچه به سرعت رطوبت را از خود عبور داده و برای انجام حرکات کششی، انعطاف خوبی از خود نشان می‌دهد. الیافی مثل پلی‌استر برخلاف لباس‌های پنبه‌ای، رطوبت از میان درز‌های آن خارج شده و جذب نمی‌شود. این نوع پارچه‌ها به دلیل انعطاف بسیار بالایی که دارند، برای حرکات کششی بسیار مناسب‌اند و براثر شست‌و‌شو شکل خود را از دست نمی‌دهند.

یک لباس ورزشی خوب علاوه بر جنس مناسب برای جذب رطوبت، باید مانع ایجاد بوی بد شده و کاملا اندازه و مناسب فرم بدنی شما باشد تا هنگام ورزش کردن احساس راحتی کرده و اندام‌تان را زیبا‌تر نشان دهد.

انواع لباس ورزشی

پیراهن ورزشی

پیراهن ورزشی را خیلی گشاد انتخاب نکنید که حین تمرین، دست‌و‌پا گیر شود هم‌چنین جنس آن را طوری انتخاب کنید که به جای جذب، رطوبت را از بین بافت‌های خود خارج کند.

تاپ ورزشی

تاپ ورزشی در میان خانم‌ها بسیار پرطرفدار است. تاپ ورزشی‌ای مناسب خرید است که از الیاف مخصوص تهیه و تهویه مناسب داشته باشد.

شورت ورزشی

شورت ورزشی‌ای مناسب است که الیاف آن ساختار شبکه‌ای داشته و رطوبت را خارج کند هم‌چنین کمر آن خاصیت کششی داشته باشد تا حین تمرین اذیت نشوید.

جوراب

جورابی انتخاب کنید که الیاف آن قابل شست‌و‌شو و مقاومت بالایی داشته باشد هم‌چنین کمی بلند باشد تا از قوزک پا محافظت کند.

کفش ورزشی

کفش ورزشی مناسب، مهم‌ترین قضیه برای ورزش کردن است. اگر هنگام ورزش کفش مناسبی نپوشیده باشید به زانو‌ها و مفاصل فشار بیشتری وارد می‌شود. کفشی انتخاب کنید که اندازه مناسب و انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد تا قوزک پا به هیچ عنوان نچرخد. بهتر است که برای هر رشته ورزشی کفش مناسب همان رشته را انتخاب کنید. دقت کنید که پا قلب دوم انسان است!

لباس ورزشی مناسب هر اندام

اندام سیبی شکل

کسانی که اندام سیبی شکل دارند، لباس‌های ورزشی بالاتنه را کمی گشاد انتخاب کنند.

اندام ساعت شنی

تاپ‌ها و شلوار‌های تنگ، بهترین انتخاب برای این تیپ افراد است تا بدن را چاق‌تر نشان ندهد.

اندام مستطیلی

این افراد باید لباس‌هایی که دارای یقه باز و شلوار یا تاپ با رنگ متفاوت انتخاب کنند تا فرم بدن از حالت مستطیلی خارج شود.

اندام گلابی شکل

این افراد برای بالاتنه باید از رنگ‌های روشن و در عوض برای پایین تنه از رنگ‌های تیره استفاده کنند تا اندازه ران‌ها کوچک‌تر به نظر رسیده و تعادل بالاتنه و پایین‌تنه حفظ شود.

نحوه شستن لباس ورزشی

جنس لباس‌های ورزشی به گونه‌ای است که چروک نمی‌شود. اگر از ورزشگاه برگشتید و حوصله شستن لباس‌هایتان را ندارید، بهتر است که آن‌ها را به هیچ وجه از ساک خود خارج نکرده و داخل کمد لباس آویزان نکنید. اگر این زمان به بیش‌تر از چند ساعت رسید، می‌توانید لباس‌ها را داخل رختکن حمام آویزان کنید. این کار مانع از تجمع باکتری‌ها و بو گرفتن لباس می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، آلودگی‌های لباس ورزشی بیش‌تر به تعریق مربوط می‌شود؛ بنابراین بهتر است لباس‌ها را با کمی مایع لباس‌شویی و نرم‌کننده لباس با دست شست تا دیرتر خراب شوند سپس در فضای باز و زیر نور آفتاب آویزان کرد.

رنگ لباس ورزشی

رنگ لباس و کفش ورزشی که می‌پوشید بسیار در روحیه و انگیزه شما تاثیر خواهد گذاشت؛ بنابراین از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید.

هفت ویژگی برجسته لباس ورزشی مناسب را بشناسید

اهمیت ورزش کردن جای خود را دارد اما انتخاب لباس ورزشی هم اهمیت بسیار زیادی دارد. دست کم گرفتن اولی روی سلامتی تاثیر خواهد گذاشت و دست کم گرفتن مورد دوم روی درست ورزش کردن شما. هدف ما در این مقاله، به طور ویژه، پرداختن به مورد دوم است؛ یعنی انتخاب یک لباس ورزشی مناسب که به بهبود حرکات ورزشی‌تان منجر شود؛ نه اینکه باعث به زحمت انداختن بدن شما شود. با هم 7 نکته اساسی را که باید قبل از خرید لباس ورزشی به آن دقت کنید، معرفی می‌کنیم.

لباسی که مخصوص باشد

هر ورزشی نیاز به لباس و کفش ورزشی مناسب خودش دارد. برای مثال کسانی که بدنسازی می‌کنند، باید شلواری بپوشند که در قسمت زانو، ویژگی‌های تسهیل کننده حرکتی داشته باشد. دونده‌ها باید کفش‌هایی انتخاب کنند که به بالا بردن قدرت کنترل و تعادل کمک کند و در عین حال باعث بالا رفتن شتاب‌شان هم شود. تا زمانی که به عنوان یک ورزشکار ویژگی‌های ورزشی را که مشغولش هستید نشناسید، متوجه لزوم خرید لباسی که برای آن ورزش طراحی شده است، نخواهید شد. بنابراین یکی از مهم‌ترین اصول خرید لباس ورزشی، خرید بر اساس نوع ورزشی است که انجام می‌دهید.

لباسی که خشک بماند

یکی از علامت‌هایی که نشان می‌دهد، ورزشی که مشغول آن هستید درست انجام می‌شود و تاثیر خودش را می‌گذارد، تعریق است. این ویژگی که برای سلامتی مفید است، هنگام انجام حرکات ورزشی، چندان خوشایند ورزشکاران نیست؛ به‌خصوص برای آقایان که ممکن است میزان تعریق‌شان بیشتر از خانم‌ها باشد. برای اینکه بتوانید از دردسرهای تعریق زیاد، هنگام ورزش کردن جلوگیری کنید؛ اما در عین حال مانع عرق کردن و سوخت و ساز بدن نشوید، لباسی را انتخاب کنید که جاذب تعریق باشد و رطوبت را روی سطح پوستتان باقی نگذارد.

هنگام خرید ست لباس اسپرت و ورزشی مردانه به عبارت dri fit دقت داشته باشید. برندهای مطرحی مثل آدیداس Adidas و نایک Nike خط مخصوص تولید لباس‌های درای فیت دارند که باعث ایجاد راحتی بیشتر ورزشکار در حین انجام عملیات ورزشی می‌شود و بدن را خشک نگه می‌دارد.

لباسی که گشاد نباشد

خیلی‌ها فکر می‌کنند لباس ورزشی برای اینکه راحت باشد، باید گشاد باشد؛ در‌حالی‌که بهترین انتخاب پوشیدن لباس ورزشی فیت بدنتان است. زمانی‌که لباس ورزشی متناسب با سایزتان بپوشید، ناخودآگاه تمرکز بیشتری روی انجام دادن حرکت‌های ورزشی خواهید داشت و تغییراتی را که بدنتان به مرور زمان بر اثر ورزش پیدا می‌کند، برایتان ملموس‌تر خواهند بود. همین مسئله هم انگیزه بالاتری به شما می‌دهد تا با جدیت بیشتری ورزش کنید.

لباسی که خوش‌رنگ باشد

یادتان باشد رنگ‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای روی روحیه ما دارند. وقتی پای ورزش کردن وسط باشد، این تاثیر بیشتر هم می‌شود؛ چون روحیه بالایی که از پوشیدن رنگ‌های شاد ایجاد شده،  به بیشتر شدن سایر تاثیرات مثبت ورزش هم منجر خواهد شد. به جای اینکه هنگام ورزش در باشگاه یا حتی منزل، رنگ‌های تیره بپوشید تا لاغر به نظر برسید، رنگ‌های شاد و پر انرژی به تن کنید تا به‌طور مستقیم باعث بالا رفتن روحیه‌تان شوند و انگیزه بیشتری برای ورزش به شما بدهند.

ست کنید

قبل از خرید لباس ورزشی به قابلیت ست شدن هر تکه با تکه دیگر فکر کنید. برای مثال می‌توانید برای تهیه ست انواع لباس و تاپ زنانه ورزشی تنها دو شلوار و دو تاپ تهیه کنید که هر چهار تایشان به هم بیایند. می‌توانید یک شلوار طرح‌دار بخرید و یک شلوار ساده و در مورد تاپ یا بلوز ورزشی‌تان هم همین‌کار را انجام دهید؛ یعنی یک تاپ را ساده تهیه کنید و دیگری را طرح‌دار. لازم است که هر چهار تکه لباس هم از نظر رنگ و هم از نظر طرح و مدل به هم بیایند. با این کار، در‌حالی‌که ظاهرا برای دو ست ورزشی هزینه کرده‌اید می‌توانید چهار ست ورزشی متفاوت داشته باشید و چهار روز هفته را لباس‌های متفاوت بپوشید.

کفش را دست کم نگیرید

در کنار خرید ست لباس ورزشی، انتخاب کفش حرفه‌ای و مناسب برای ورزشی که به طور تخصصی به آن می‌پردازید، ضروری است. برندهای معتبری مثل ریباک Reebok، آدیداس و نایک سه برند از شناخته شده‌ترین برندهای ورزشی هستند که برای هر ورزشی کفش مناسب همان ورزش را ابداع کرده‌اند. کسانی که بیشتر پیاده‌روی می‌کنند، باید کفش مخصوص پیاده‌روی بخرند. آن‌هایی که تمرینات ورزشی انجام می‌دهند، سراغ کفش‌های Training بروند و کسانی که به‌صورت تخصصی رشته ورزشی‌شان دو و میدانی است، باید از کفش‌های Running استفاده کنند. انتخاب کفش نامرتبط به ورزشی که انجام می‌دهید، باعث فشار به عضلات و مفاصل پا و کمر خواهد شد و عملکرد ورزشی‌تان را کاهش خواهد داد.

در عین حال همیشه برای خرید سراغ لباس ورزشی سراغ برندهایی بروید که در این زمینه تخصص دارند و امتحانشان را پس داده‌اند، این برندها راه‌هایی که بقیه تازه در حال پیمودنشان هستند، مدت‌هاست که طی کرده‌اند.

خرید اکسسوری ورزشی

لوازم ورزشی زیادی هستند که باعث بهتر شدن عملکرد ورزشی شما می‌شوند. انواع هدبند، مانع خیس شدن صورت از عرق می‌شوند. گام‌شمارها، مسافت طی شده در طول روز را برایتان مدیریت می‌کنند. دستکش‌ها برای ورزشکارانی که با وزنه یا بارفیکس سر‌و‌کار دارند، مناسب هستند و بقیه اکسسوری‌ها هم به همین طریق، هر کدام برای کاری مناسب هستند. با توجه به ورزشی که انجام می‌دهید سراغ آن دسته اکسسوری‌هایی بروید که کارایی‌تان را به حد‌اکثر می‌رسانند.

مطالب آموزشی مرتبط:

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی اگر می‌خواهید‌ ورزش کرد‌ن را شروع کنید‌، بد‌انید‌ که مهم‌ترین و اولین قد‌م، انتخاب لباس ورزشی مناسب است. شاید‌ تعجب کنید‌ اگر بد‌انید‌ برای بسیاری از مرد‌م خرید‌ لباس ورزشی بهتر....

مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشی

کدام لباس ورزشی مناسب‌تر است؟

کدام لباس ورزشی مناسب‌تر است؟

کدام لباس ورزشی مناسب‌تر است؟ رفتن به باشگاه ورزشی و انجام تمرینات جسمانی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توان برای تناسب اندام و سلامت انجام داد، اما یکی از کارهایی که بعد از ورزش نباید از یاد برد، شستن لباس‌های بوی ....

کدام لباس ورزشی مناسب‌تر است؟

هفت ویژگی برجسته لباس ورزشی مناسب را بشناسید

مهمترین ویژگی انواع لباس های ورزشی و نحوه نگهداری صحیح آنها

برای باشگاه چه لباسی بپوشیم؟

راهنمای خرید کفش ورزشی

   محصولات مشابه