مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

شاید تصمیم گرفته باشید که به یک کلاس هنرهای رزمی بروید اما در انتخاب آن مردد هستید که چه نوع هنررزمی را انتخاب کنید. در این مقاله به صورت مرحله به مرحله به شما یاد می دهیم که بهترین هنر رزمی باتوجه به وضعیت جسمانی و روحی شما چه رشته ای می باشد.

1- تنظیم بودجه. برخی از هنرهای رزمی برای تهیه تجهیزات مورد نیاز به بودجه زیادی احتیاج دارند. برای مثال، تهیه مجموعه وسایل کندو در سطح بالا به 1000 دلار آمریکا نیاز دارد. در حالی که کاراته تنها به یک لباس سفید پنبه ای نیاز دارد. پس قبل از انتخاب هر رشته رزمی به بودجه مورد نیاز آن دقت کنید و رشته ای را انتخاب کنید که با بودجه شما همخوانی داشته باشد.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

2- تعیین هدف نهایی خود در آن رشته. معمولا 4 دسته از اهداف وجود دارد که در زیر آن ها را نام می بریم:

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

3- یک سبک از هنرهای رزمی را انتخاب کنید. ممکن است که یک سبک سخت را انتخاب کنید، مانند موی تای(تایلندی) و یا بوکس غربی، سبک نیمه سخت مانند تکواندو یا هاپکیدو(کره ای)، یا سبک های آسانی مانند آیکیدو (ژاپنی) و یا یکی ازسبک های کونگ فو (چینی)، و یا سبکی که در آن گلاویز می شوند مانند جیوجیتسو (برزیلی) و هنرهای رزمی غربی (اروپایی). آیا می خواهید با حریف خود در داخل یک رینگ مسابقه دهید و یا به مطالعه سنت های هنر رزمی یک فرهنگ خاص بپردازید و یا خود را برای دفاع در مقابل حملاتی که در زندگی واقعی صورت می گیرند آماده کنید؟

روش های آموزشی بسیار متفاوت هستند، و بیشتر مدارس هنرهای رزمی بر روی یک جنبه خاص تمرکز می کنند. هر مدرسه رزمی تلاش می کند که شما را به یک رزمی کار موفق در رشته ای که در آن کار می کنید تبدیل شوید.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

4- تشخیص محدودیت های فیزیکی خود. اگر شما مسن هستید و قابلیت انعطاف زیادی ندارید، ووشو (چینی) احتمالا برای شما مناسب نباشد. اما تای چی (چینی) ممکن است بهترین گذینه برای شما باشد. می دانیم که هنرهای رزمی مانند کاراته و تکواندو ممکن است برای فیزیک و بنیه بدنی کوچک مناسب نباشند. سبک گلاویز شدن جودو، آیکیدو یا جیوجوتسو، در حالی که به سبک مبارزه هنرهای رزمی نزدیک هستند، بر روی تکنیک و قدرت برای پیشرفت در آن ها تمرکز می کنند. به همین ترتیب سبک های رزمی چینی بیشتر بر روی تکنیک تمرکز می کنند و به قد و وزن وابسته نیستند.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

5- مزایای فرهنگی خود را در نظر بگیرید. اگر شما به فرهنگ خاصی علاقه دارید و به آن احترام می گذارید، با استفاده از آن هنر رزمی می توانید چیزهای بیشتری در مورد آن فرهنگ یاد بگیرید و یک تجربه بزرگ کسب کنید.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

6- تاثیر آن هنر رزمی را در خود در نظر بگیرید. برای مثال هنر رزمی مدرن مانند "کراو ماگا"، بازسازی شده هنر رزمی غربی "آرما" می باشد که در کلاس هایی به سربازان با تجربه و افسران پلیس آموزش داده می شود. اگر شما می خواهید که زمان زیادی را صرف شرکت در کلاس های سبک های مختلف رزمی برای یادگیری دفاع شخصی بکنید، بهتر است که به یک کلاس هنرهای رزمی ترکیبی بروید.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

7- در مورد زمان شروع هنر رزمی تصمیم بگیرید. قبل از انتخاب رشته رزمی مورد نظر خود، بهتر است چند جلسه ای به باشگاه بروید و به عنوان یک تماشاگر بنشینید و به تمرین های آنها نگاه کنید تا ببینید از آن خوشتان می آید یا نه، وقتی از نزدیک با آن آشنا شدید آنوقت می توانید زمان شروع کلاس خود را تعیین کنید.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

8- تحقیق کنید که آیا آن سبک رزمی متناسب با شخصیت شما است یا نه؟ اگر شما به دنبال یادگیری هنرهای رزمی به صورت عملی هستید باید از مرحله مبتدی شروع به کار کرده و به صورت مرحله به مرحله پیش برود. همچنین باید تحقیق کنید که آن سبک رزمی با شخصیت شما همخوانی دارد یا نه. مثلا در بعضی از سبک های رزمی باید روحیه تهاجمی و خشنی داشته باشید و بعضی دیگر آرام باشید.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

9- شرایط مربی را بررسی کنید. در مورد درجه و گواهی مربیگری او تحقیق کنید. همچنین بهتر است در موارد زیر هم اطلاعاتی داشته باشید:

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

10- هر هفته مدت زمان خاصی را به کار در این رشته رزمی اختصاص دهید. مانند بیشتر ورزش های دیگر یادگیری هنرهای رزمی مستلزم تلاش و تمرین فراوانی می باشد. شما می توانید فرم های آن را در خانه هم تمرین کنید. اگر تمرین خود را فقط به کلاس محدود کنید، پیشرفت خاصی عایدتان نخواهد شد. باید در کلاس یاد بگیرید و در خانه تمرین کنید.

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

اگر در انتخاب رشته رزمی که می خواهید وارد آن شوید مردد هستید قبل از هر چیزی به خوبی بر روی آن تحقیق کنید. شما باید هدف خود از پیوستن به هنرهای رزمی را انتخاب کرده و متناسب با آن هدف سبک و کلاس خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که هیچ هنر رزمی برتری وجود ندارد، چیز برتری که وجود دارد رزمی کاران هستند. هر کدام از سبک های هنرهای رزمی دارای نقاط ضعف و قوت مختص به خود می باشند. یکی از آنها را که متناسب با شما است انتخاب کنید.

چگونه یک هنر رزمی را انتخاب کنیم

1- یادگیری جوجیتسو برای دفاع از خود

گاهی اوقات، افراد به دلیل یادگیری دفاع شخصی یک هنر رزمی را انتخاب می کنند. آیا می ترسید که مورد حمله افرادی قرار بگیرید و نتوانید از خود دفاع کنید؟ به یاد داشته باشید که هدف اصلی تمام هنرهای رزمی دفاع از خود است. جوجیتسو می تواند انتخاب خوبی در این مورد باشد زیرا از قدرت حریف و نیروی حمله به عنوان یک سلاح در برابر او استفاده می کند درنتیجه حتی اگر مهاجم قوی تر و بزرگ تر هم باشد باز هم امکان شکست او وجود دارد.

جوجیتسو

•    جوجیتسو به شما کمک می کند که در مقابل حملات جلو جاخالی داده و دست بالا را داشته باشید. به یاد داشته باشید که همه هنرهای رزمی برای دفاع از خود طراحی شده اند اما برخی مقابله جویانه تر از دیگر سبک ها هستند که جوجیتسو یکی از آن ها می باشد.


2- بدست آوردن تناسب فیزیکی بدن به وسیله کونگ فو

دومین دلیلی که اکثر افراد به هنرهای رزمی می پیوندند تبدیل چربی به عضله و افزایش هماهنگی آنها می باشد. کونگ فو همه عضلات بدن را به کار می گیرد. کونگ فو با بهره گیری از مواضع کم و بلوک های قدرتمند منجر به ارائه یک تمرین کامل بدن می شود که یکی از اشکال منظم هنرهای رزمی است.

کونگ فو

•    بسیاری از سبک های هنرهای رزمی فقط بر روی بالا تنه یا پایین تنه تمرکز می کنند اما کونگ فو تمام ماهیچه های بدن را بکار می گیرد. اگر ترجیح می دهید که بیشتر بر روی بالا تنه خود کار کنید ممکن است که بوکس غربی یا کاراته شوتوکان ژاپنی برای اینکار مناسب باشند. اما اگر می خواهید بیشتر بر روی پاهای خود تمرکز کنید تکواندو گذینه خوبی برای این کار است.


3- تقویت اعتماد به نفس با ناگیناتا

ناگیناتا سبکی از هنرهای رزمی می باشد که احترام و نحوه افزایش اعتماد به نفس را به شما یاد خواهد داد. هنرهای رزمی مانند ناگیناتا از آن جهت توانمندی های بالقوه ای در ایجاد اعتماد به نفس دارند چون با استفاده از آن عضلات جدیدی را ساخته و مهارت های جدیدی یاد می گیرید. بسیاری از افرادی که در ابتدا وارد کلاس های هنرهای رزمی می شوند از اعتماد به نفس کمی برخوردار هستند. شاید دلیل روی آوردن شما به هنرهای رزمی همین دلیل باشد.

ناگیناتا

•    در صورتی که می خواهید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید یک کلاس و استاد خوب پیدا کنید. مربیان ناگیناتا بر روی تشویق احساسات مثبت و کسب تجارب تمرکز می کنند. به یاد داشته باید که اعتماد به نفس یکی از جنبه های کلیدی تصمیم گیری می باشد.


4- انجام تکواندو برای بدست آوردن نظم و انضباظ و کنترل خود

تکواندو یکی از هنرهای رزمی محبوب در دنیا می باشد که احتمالا آن را مدیون اضافه شدن تکواندو به بازی های المپیک در سال 1988 می باشد. از نظر بعضی ها تکواندو هنر رزمی است که برای کنترل خود بسیار مفید می باشد. از آنجا که تکواندو تاکید خاصی بر روی حرکت و فرم دارد بسیاری تکواندو را یک  راه عالی برای بدست آوردن نظم و انضباط و کنترل خود می دانند.

تکواندو

•    داشتن نظم و انضباط و کنترل خود یکی از عناصر کلیدی برای موفقیت در هنرهای رزمی می باشد. تکواندو بهترین گزینه برای بدست آوردن نظم و انضباط می باشد و علاوه بر اینکه به شما کمک می کند که تبدیل به یک هنرمند رزمی کار بهتری شوید می توانید این نظم و انضباط را به زندگی روزمره خود نیز منتقل کنید.


5- آماده شدن برای مبارزه در حلقه با کیک بوکسینگ

در سال 1970 رزمی کاران کاراته آمریکا از دستورالعمل های دقیقی که به مسابقات اضافه شده بودند نا امید شدند. آنها می خواستند تماس کاملی داشته باشند به همین دلیل این عده سبک جدیدی به نام کیک بوکسینگ را ابداع کردند. در این سبک رزمی کاران می توانند در هنگام مبارزه از لگد، مشت، بلوک و سایه بوکس استفاده کنند. کیک بوکسینگ برای کسانی که علاقه مند به مبارزه در رینگ مبارزه هستند انتخاب مناسبی است.

کیک بوکسینگ

•    برخی از هنرهای رزمی به مبارزه در داخل رینگ تاکید نمی کنند. سبک های سنتی مانند کونگ فو یا وینگ چون برای مبارزه در داخل حلقه طراحی نشده اند. شما با استفاده از کیک بوکسینگ می توانید نکات طلایی برای دفاع از خود را یاد بگیرید.


6- علایق فرهنگی خود را در نظر بگیرید

اگر شما احترام و علاقه زیادی به یک فرهنگ خاص دارید یادگیری هنرهای رزمی می تواند تجربه ای بزرگ در این زمینه باشد. برای مثال اگه علاقه مند به فرهنگ کره ای هستید به باشگاه تکواندو ملحق شوید، رشته سومو شما را به فرهنگ ژاپن نزدیک تر می کند.
•    در صورتی که هدف شما این است و به فرهنگ خاصی علاقه مند هستید به کلاسی بروید که توسط یک بومی اداره می شود یا اینکه توسط کسی که به طور مستقیم تحت نظر آن فرهنگ آموزش دیده است. شما با اینکار می توانید با جنبه های دیگری از آن فرهنگ مانند زبان، رفتار، تاریخ و فلسفه آشنا شوید.

مطالب آموزشی مرتبط:

بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟

بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟

مبحثی که بین طرفداران هرکدام از رشته های ورزشی وجود دارد این است که کدام رشته بر دیگری برتری دارد و یا کدام ورزش طرفداران بیشتری دارد. هنرهای رزمی امروزه به عنوان نوعی ورزش معرفی شده اند که با رقابت های شدیدی بین طرفداران ....

بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟

بهترین ورزش رزمی چه ورزشی است؟

بهترین ورزش رزمی چه ورزشی است؟

هنرهای رزمی و مبارزه بدون سلاح گرم از دوران پیدایش انسان در زمین توسعه یافته و به مرور سبک های مختلفی از این ورزش های رزمی، در سراسر جهان ظاهر شده است. بعضی از این ورزش های رزمی مثل ورزش های کونگ فو، ووشو، تکواندو و کاراته م....

بهترین ورزش رزمی چه ورزشی است؟

آنچه که از دستکش بوکس باید بدانیم

بهترین مدل‌های دستکش بوکس با قیمت روز و خرید اینترنتی

راهنمای خرید دستکش بوکس

   محصولات مشابه