مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

بهترین ورزش رزمی چه ورزشی است؟

هنرهای رزمی و مبارزه بدون سلاح گرم از زمان پیدایش انسان در زمین گسترش یافته و به مرور سبک‌های مختلفی از این ورزش‌های رزمی، در سرتاسر دنیا  ظاهر شده است. برخی از این ورزش‌های رزمی مانند ورزش‌های کونگ‌فو، ووشو، تکواندو و کاراته مبدأ شرقی دارند و برخی دیگر مانند بوکس، پانکریش و ساواته به غرب باز می‌گردند. در این مقاله سعی کردیم چند مورد از بهترین ورزش های رزمی جهان را فهرست کرده و به شما ارائه دهیم:

ورزش‌های رزمی در سرتاسر دنیا وجود داشته و بسیاری از علاقه مندان را به خود جذب کرده‌اند؛ این ورزش‌ها مجموعه‌ای از فنون و تکنیک‌های مبارزه‌ای هستند که ممکن است با اهدافی مانند شرکت در مسابقات، سلامتی بدن، دفاع از خود و یا سرگرمی  انجام شوند. به طور کلی تکنیک‌ها و فنون به کار رفته در بیشتر ورزش‌های رزمی با هم مشابه است؛ اما تفاوت‌ها و قوانین مخصوص به خود را دارند. اما چه علتی باعث می‌شود که افراد به یک ورزش رزمی علاقه بیشتری نشان دهند؛ محبوب‌ترین هنر رزمی در جهان چه  ورزشی است و کدام ورزش رزمی بهتر از بقیه است؟

تعیین بهترین و محبوب‌ترین ورزش رزمی در جهان کار سختی است؛ اگر چه بسیاری از آکادمی‌ها این ورزش‌های رزمی را  آموزش می‌دهند و تیم‌ها را تشکیل داده و به فعالیت می‌پردازند؛ اما بسیاری از افراد در سرتاسر جهان به این ورزش‌ها  مشغول هستند؛ اما در یک نهاد رسمی ثبت نام نکرده‌اند و یا به صورت شخصی آن را یاد می‌گیرند. بنابراین دسترسی به تعداد افرادی که در جهان به یک ورزش رزمی خاص مشغول هستند کار سختی است. در این مقاله سعی کردیم چند مورد  از بهترین هنرهای رزمی را انتخاب کنیم که در جهان بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

هر ورزش رزمی دارای فنون، ویژگی‌ها و قوانین خاص خودش است و نمی‌توان یک روزش را به عنوان بهترین ورزش و بالاتر از سایرین قرار داد. شما باید با توجه به قوانین و ویژگی‌های این ورزش رزمی و علاقه و شرایطتان یک ورزش رزمی مناسب انتخاب نمایید.

ورزش رزمی

در هنگام انتخاب بهترین ورزش رزمی به چه عواملی توجه کنیم؟

برخی هنرهای رزمی مانند جوجیتسو برزیلی به آمادگی بدنی بالایی نیاز دارد؛ بنابراین اگر قدرت بدنی کمی دارید؛ نمی‌توانید از این هنرهای رزمی در شروع کار، استفاده کنید. از سوی دیگر سن و آسیب‌های بدنی که دارید نیز اهمیت دارد.

تصور شما از روزش های رزمی چیست؟ آیا ترجیح می‌دهید از مشت و لگد استفاده کنید؟ و یا دوست دارید حالت درگیری داشته باشید و یا به دنبال ورزش رزمی هستید که تمام فنون را در بر دارد. درصورتی‌که به ورزش‌هایی علاقه دارید که با  مشت و لگد کار می‌کنند؛ بهتر است سراغ  تکواندو، کونگ‌فو و کاراته بروید؛ ورزش‌های رزمی ماند جوجیتسو و جودو نیز در دسته ورزش‌ها درگیری هستند. ورزش‌هایی که در آن افراد در تمام مدت ایستاده هستند؛ شامل بوکس، کاراته، موی تای و کونگ‌فو می‌باشد، ورزش‌هایی مانند جوجیتسو در فاصله نزدیک با حریف و به صورت درگیر شدن انجام می‌شود؛ برخی ورزش‌ها حرکات آرام بخشی دارند و برخی دیگر به صورت ترکیبی هستند.

بیشتر وزش‌های رزمی ادعا دارند که اصول و فنون دفاع شخصی را نیز یاد می‌دهند؛ اما برخی استادان بر این عقیده استوار هستند که تمرینات و حرکات آن‌ها در باشگاه به‌هیچ‌عنوان برای دفاع شخصی در دنیای واقعی مناسب نیست. بنابراین در صورتی که مسئله دفاع شخصی در دنیای واقعی برای شما اهمیت دارد؛ قبل از انتخاب نوع ورزش رزمی با استادتان حرف بزنید.

ورزش رزمی

۱. ورزش رزمی تکواندو یکی از بهترین ورزش رزمی جهان

کلمه تکواندو از سه قسمت تشکیل شده است؛ Tae به معنای دفاع و ضربه زدن به وسیله پا، kwon به معنای ضربه زدن و دفاع کردن با دست و در نهایت do به معنای راه و روش می‌باشد. پس از جنگ جهانی دوم پایه‌های ورزش تکواندو توسط یک هنرمند رزمی‌کار کره‌ای تحت حکومت ژاپن پایه گذاری شد. این ورزش ترکیبی از هنرهای رزمی چینی، کاراته و سبک مبارزات کره شمالی بود. در سال ۲۰۰۰ تکواندو اولین مدال رسمی خود را در بازی‌های المپیک سیدنی به دست آورد. در این ورزش از ضربات پا با حداکثر قدرت و سرعت استفاده می‌شود و سعی می‌کند با ایجاد فاصله با دشمن و اجرا فن‌هایی آن را به زمین بزند.

این ورزش به وسیله رنگ کمربندهای خود دسته بندی می‌شود که به ترتیب کمربند سفید (نشانه پاکی و صمیمیت و صلح)، کمربند زرد (خاک و آب و بارور کردن کمربند سفید)، کمربند سبز (جوانه برخاسته از خاک)، کمربند آبی (آب و اکسیژن برای کمک به  رشد جوانه)، کمربند قرمز (گلی که از جوانه می‌روید) و در نهایت کمربند مشکی (میوه گل) دسته بندی می‌شود.

ورزش رزمی

۲. ورزش رزمی موی تای Muay Thai

این ورزش رزمی به تایلند باز می‌گردد؛ در واقع یک نوع بوکس تایلندی است که در درون رینگ انجام می‌شود. کلمه موی تای از دو بخش Muay به معنای مبارزه و  Thai یعنی تایلند تشکیل شده است. این ورزش رزمی از قرن ۱۶ میلادی آغاز شد؛ تاریخچه این ورزش رزمی به زمانی باز می‌گردد که حاکم کشور Naresuen اسیر شد و پیشنهاد یک مبارزه برای آزادی خود را داد و توانست افراد زیادی را با این سبک مبارزه از میان بردارد و به یک قهرمان تبدیل شود. این ورزش رزمی بسیار سخت و خشن است و به قدرت زیادی نیاز دارد و در آن از تکنیک‌های بوکس غربی استفاده می‌شود.

۳. ورزش رزمی کاراته

کاراته نوعی هنر رزمی متعلق به جزایر ریوکیو ژاپن است؛ در این هنر رزمی به طور کلی از ضربات لگد، مشت، زانو و آرنج استفاده می‌شود؛ اما در برخی از سبک‌های آن گلاویز شدن و ضربه به نقاط حساس نیز وجود دارد. این ورزش بیش از آنکه خود به شهرت برسد؛ از طریق سینما و فیلم‌های اغراق آمیز آن به محبوبیت رسیده است و بسیاری از افراد دوست دارند این هنر رزمی را یاد بگیرند. این ورزش رزمی در دو سبک کنترلی و غیر کنترلی تدریس داده می‌شود که هر یک از این سبک‌ها دارای زیر مجموعه‌هایی هستند؛ سبک کنترلی شامل گوجوریو، شیتوریو، وادوریو و کان ذن ریو می‌باشد. کان ذن ریو یکی از کامل‌ترین سبک‌های کاراته می‌باشد. سبک غیر کنترلی کاراته نیز شامل کیوکوشین، گوجوریو و انشین کاراته می‌باشد.

ورزش رزمی

۴. کونگ فو بهترین ورزش رزمی جهان

کونگ‌فو یک اصطلاح چینی به معنای تخصص در هر مهارتی است؛ اما به مرور زمان و ترجمه نادرست از چینی به سایر زبان‌ها به عنوان نوعی مهارت رزمی به کار می‌رود که نشان دهنده ورزش رزمی ووشو چین یا کونگ‌فو توآ ایرانی است. در واقع Kung به معنا مهارت و دستاورد و Fu نیز به معنای انسان می‌باشد. این ورزش رزمی در مقایسه با ورزش‌های خشنی مانند کاراته، بسیار ملایم‌تر است. در این ورزش سبک‌های زیادی وجود دارد و که بیشتر آن‌ها از حرکات حیواناتی مانند میمون و مار و … تقلید می‌شود.

۵. سیلات

سیلات اصطلاح عمومی برای سبک‌های مبارزه بومی در اندونزی است که طبق شواهد این ورزش توسط یک زن ابداع شده است. این ورزش از قرن ۱۹ میلادی ابداع شده و بسیاری از زنان و مردان را به خود جذب کرده است اما با توجه به تبلیغات کم و عدم به کار گیری آن در فیلم‌ها کمتر کسی در مورد آن اطلاعات دارد.  کلمه سیلات از واژه‌ای به نام سی کیلات است که در زبان اندونزی به فردی گفته می‌شود که مانند آذرخش حرکت می‌کند و به تقلید از حرکات حیوانات انجام می‌شود. امروزه بیش از ۱۵۰ سبک سیلات وجود دارد که در آن از تکنیک‌های تهاجمی و حرکات پا، دست، پرتاب و قفل مفصل و در نهایت مبارزه با سلاح استفاده می‌شود.

۶. هنر رزمی نین جوتسو Ninjutsu

نین جوتسو یک سبک رزمی ژاپنی است که در آن از تکنیک‌ها و حرکات پنهانی برای دفاع از خود استفاده می‌شود. در واقع در این ورزش رزمی به افراد آموزش داده می‌شود تا با فکر و تمرکز حرکت کرده و دشمن را زمین گیر کنند. این ورزش رزمی ۱۹ مهارت دارد که در آن مبارزه با چوب، مبارزه با شمشیر، مبارزه با نیزه،  هنر تغییر چهره، تمرین در آب، جاسوسی، جغرافیا و جهت شناسی، ورود مخفیانه به مکان‌ها و … آموزش داده می‌شود.

ورزش رزمی

۷. جودو

جودو  یکی از سخت‌ترین و تکنیکی‌ترین ورزش‌های رزمی است که منشأ آن کشور ژاپن می‌باشد. این ورزش در قرن ۱۹ توسط جیگور کانو در ژاپن ابداع شد. جودو به عنوان اولین ورزش رزمی حاضر در بازی‌های المپیک به عنوان هنر المپیک نام گرفته و توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند. این ورزش دارای رده بندی‌های مختلف از کمربند سفید، زرد، سبز، بنفش، قهوه‌ای و در نهایت کمربند مشکی است. ورزش رزمی جودو دارای سه بخش فن‌های پرتابی، فن‌های خاکی و فن‌ها ضربه‌ای می‌باشد.

ورزش رزمی

۸. هنر رزمی جوجیتسو برزیلی Brazilian Jiu-Jitsu

جوجیتسو برزیلی BJJ یک هنر رزمی شگفت انگیز است که در آن دو طرف با هم درگیر شده و بیشتر مبارزات در خاک انجام می‌شود. این سبک هنر رزمی در قرن ۱۹ توسط برداران کارلوس و هلیو گریسی در ژاپن ابداع شد که شباهت زیادی به فنون جودو دارد؛ با این تفاوت که بیشتر فنون آن در خاک اجرا می‌شود. در این ورزش رزمی با توجه به میزان مهارت از درجه بندی استفاده می‌شود؛ در واقع کمربندها آن به ترتیب از سفید، آبی، بنفش، قهوه‌ای، مشکی و سرخ رتبه بندی شده و اهدا می‌شود. البته برای دریافت کمربندها محدودیت سنی وجود دارد؛ به طور مثال شما با سن کمتر از ۱۹ سال نمی‌توانید کمربند مشکی را به دست آورید.

در موقع انتخاب هنر رزمی فاکتور هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

امادگی جسمانی

برخی از رشته های رزمی شبیه جوجیتسوی برزیلی و یا MMA به قدرت بدنی و فیزیک بدنی مناسبی احتیاج دارند هر چند اگر قدرت بدنی خوبی هم ندارید مشکلی نخواهد بود ولی باید در آغاز بر روی قدرت بدنی و امادگی جسمانی، بیشتر کار کنید.

از طرف ديگر در صورتی که سن و سال شما بالاست و یا احتمالا آسیب دیدگی را نمی توانید تحمل کنید بهتر است در خصوص این چنین کلاسها، که بر روی قدرت بدنی، باشدت کار می کنند تجدید نظر کنید.

ضربه زدن، گرفتن و یا هر دو

آیا دوست دارید که به صورت ایستاده مبارزه کنید و مشت و لگد و یا ضربات ارنج و زانو بزنید؟ در اینصورت میتوانید ورزشهایی شبیه کاراته، تکواندو، کونگ فو و کیک بوکسینگ را مد نظر داشته باشید.

در صورتی که ورزشهای درگیری با صورت گرفتن و دست به یقه شدن را می پسندید میتوانید به ورزشهایی شبیه کشتی کج، جوجیتسو (Jujutsu) و جودو (Judo) روی بیاورید ولی جودو شیوه های پرتابی زيادي دارد ولی در این دسته هم میتوان آنرا جای داد.

شاید هم هر دو نوع ورزش را دوست دارید در این شرایط MMA یا یک ورزش ترکیبی ديگر میتواند انتخاب خوبی باشد.فراموش نکنید که باید در حالت بدنی خوبی باشید تا نتیجه خوبی بگیرید به عنوان مثال در صورتی که مشکلی در گردن دارید جوجیتسوی برزیلی که در آن رقیب تلاش در گرفتن گردن و خفه کردن شما دارد گزینه مناسبی نیست.

فاصله و برنامه تمرین

قبل از انتخاب به خاطر داشته باشید که فاصله از باشگاه و همچنين زمان تمرین بسیار مهم است در صورتی که برنامه تمرین با زمان فراغت شما مناسب نیست و یا باشگاه در فاصله دوری از محل زندگی شماست امکان دارد سبب دل زدگی شما شود و نهایتا شما را ناگزیر به ترک هنر رزمی کند بدین ترتیب این دو مطلب را در نظر داشته باشید.

بوکس

قطعاً رشته box یکی از قدرتمندترین ها در ورزشهای رزمی به حساب می آید. در این رشته شما تنها از دست های خویش استفاده میکنید و ضربات مستقیم، هوک و آپر در آن استفاده میشود. بوکس علیرغم ظاهر بسیار ساده، در باطن و در تمرینات بسیار پیچیده است. بهترین و ظریف ترین رقص پا در بین ورزشهای رزمی برای بوکس است که با استفاده از رقص پای حرفه ای در کسری از ثانیه بوکسور جابه جا می شود و مشت های حریف را رد میکند.

رد کردن مشت های رقیب و جاخالی دادن از نکات ديگر بوکسورها است که مشت زدن به ورزشکاران بوکس را بسیار کار دشواری میکند. مسابقه های بوکس معمولاً از جایزه های بسيار بالايي برخوردار است و این محبوبیت در بین مردم دنیا احتمالا به علت قدرت این ورزش هم باشد. رشته بوکس پیش از میلاد حضرت مسیح از یونان شکل گرفته ولی شکل کنونی آن در امریکا به وجود آمده و بعنوان رشته ای به دیگر کشورها هم رفته است.

بهترین ورزش رزمی,هنرهای رزمی,ورزش رزمی موای تای

بهترین ورزش رزمی

ورزش رزمی موای تای

موای تای یا موی تای بهترین ورزش رزمی است که میتوانید برای آغاز و بعنوان یک شخص تازه کار به سراغ آن بروید. این ورزش یکی از سبک های کیک بوکسینگ است که از تایلند ریشه می گیرد. شاید باور نکنید، ولی بسياري از کودکان تایلندی در سن ۵ سالگی آغاز به یادگیری این هنر رزمی می کنند.

موی تای برای مردم تایلند، مثل بیس بال برای مردم امریکا است. موی تای« هنر هشت اندام» است که شامل مشت، ارنج، لگد و زانو می شود. این ورزش همچنين روی تکنیک« کلینچ» تمرکز دارد که برای یادگیری بسياري از هنر های رزمی ديگر مثل جودو و کشتی موثر است.

بهترین ورزش رزمی,هنرهای رزمی,ورزش رزمی موای تای

هنرهای رزمی

كونگ فو

یكی از رایج ترین انواع ورزش های رزمی است كه از هنرهای رزمی و جنگ های انفرادی كشور چین نشأت گرفته است.

ولی با این حال نمیشه گفت كدام ورزش قویتره، چرا كه یه ورزش هست كه از همه قویتره.

بهترین ورزش رزمی,هنرهای رزمی,ورزش رزمی موای تای

بهترین ورزش های رزمی

شائولین

قدرتمندترین، قدیمی ترین و كاملترین رزم در جهان معرفی شده طوری كه راهبان شائولین اجازه مبارزه ندارن چون ضرباتشون كشندست.

کراو ماگا

کرا ماگا یک ورزش اسرائیلی است که برای استفاده در وضعیت جنگی ساخته شده است. علاوه بر یاد دادن مشت و لگد و پرتاب، در آن سناریوهای مختلفی از دفاع دربرابر اشخاص مهاجم مسلح و غیر مسلح هماموزش داده میشود.

بهترین ورزش رزمی,هنرهای رزمی,ورزش رزمی موای تای

بهترین ورزش های رزمی دنیا

چه انتظاری از آن داشته باشید؟ بیشتر برنامه های کراو ماگا، بر روی تمرین های بدنی شدید و تکرارهای زیاد فنون تمرکز دارند. مبارزه در هنگامی که خسته هستید یک مسأله کلیدی در اینجاست و بیشتر برنامه های کراوماگا خيلي خوب شما را به این نقطه خواهند رساند. بعلاوه خيلي از ضربات آن، شامل مواردی میشود که در ورزش های رزمی ديگر غیرمجاز است، شبیه ضربه به چشم ها، گلو، کشاله ران، …

آیا برای شما مناسب است؟ در صورتی که فنون تماسی برای شما مهم است، این می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. تعداد زيادي چرخش و ضربه در کراوماگا وجود دارد ، بنابراین برای عضلات مرکزی مطلوب بوده و به مفاصل قوی در آن احتیاج هست. با اینحال، این تحرک بدنی زیاد به معنی این است که کلاس ها را با بدنی زخمی و ضرب دیده ترک خواهید کرد.

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

شاید تصمیم گرفته باشید که به یک کلاس هنرهای رزمی بروید اما در انتخاب آن مردد هستید که چه نوع هنررزمی را انتخاب کنید. در این مقاله به صورت مرحله به مرحله به شما یاد می دهیم که بهترین هنر رزمی باتوجه به وضعیت جسمانی و روحی شما....

چگونه ورزش رزمی خود را انتخاب کنیم؟

بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟

بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟

مبحثی که بین طرفداران هرکدام از رشته های ورزشی وجود دارد این است که کدام رشته بر دیگری برتری دارد و یا کدام ورزش طرفداران بیشتری دارد. هنرهای رزمی امروزه به عنوان نوعی ورزش معرفی شده اند که با رقابت های شدیدی بین طرفداران ....

بهترین ورزش رزمی در ایران و جهان برای دفاع شخصی یا قهرمانی کدام است؟ چرا؟

آنچه که از دستکش بوکس باید بدانیم

بهترین مدل‌های دستکش بوکس با قیمت روز و خرید اینترنتی

راهنمای خرید دستکش بوکس

   محصولات مشابه