مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

همه چیزهایی که باید درباره خرید توپ فوتبال بدانید

توپ به عنوان اصلی ترین ابزار برای ورزش فوتبال شناخته میشود که بدون آن بازی معنایی پیدا نمی کند ۲۲ نفری که در زمین هستند همه نگاهشان به آن خیره است و مسیر حرکت آن را دنبال می کنند ، با رد شدنش از خط دروازه خیلی ها از جا می پرند و خیلی ها سرجایشان میخکوب میشوند ، خیلی ها آن را به زمین میکوبند خیلی ها آن را می بوسند ، توپ نمادی از بروز خشم و نفرت و غم و شادی در فوتبال است.
تاریخچه استفاده از توپ بر میگردد به قرونی که انسان دوست داشت برای تفریح و سرگرمی بازی خاصی انجام بدهد که در آن زمان بازی با جمجمه مدور بعضی حیوانات و حتی جمجمه انسان رایج بود و بعد ها گرد کردن پارچه و پوست حیوانات بشکل توپ جایگزین آن شد و تا به امروز که این فرم را حفظ نموده و فقط جنس آن تغییرات زیادی را به خود دیده است.
امروزه دنیای توپ فوتبال آنقدر پیشرفت کرده که برای هر نوع مسابقه و هر نوع زمین یک توپ مخصوص به خود وجود دارد تا بازیکنان بهترین کارایی خود را در زمین با آن نشان بدهند ، که در زیر به انواع اصلی آن اشاره می کنم.

توپ فوتبال یکی از تجهیزات ورزشی است در انواع سایز‌ها و وزن‌های مختلف عرضه می‌شود. همچنین از مواد اولیه مختلفی در تولید آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل ما در اینجا نگاه دقیق‌تری به توپ فوتبال، ساختار و انواع آن می‌کنیم تا بتوانید با دید بازتری توپ مورد نظرتان را پیدا کنید.

با این حال این را هم باید بگوییم که در نهایت پیدا کردن بهترین توپ برای هر کس ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشد و ممکن است توپی که از نظر یک نفر عالی است از نظر نفر دیگر متوسط به نظر برسد. برای شروع بیایید ببینیم که چه توپی متناسب با نیاز شماست.

کدام توپ فوتبال متناسب با نیاز شماست؟

اولین گام برای انتخاب درست یک توپ فوتبال این است که شناخت درستی از نیازهای خود داشته باشید و بر آن اساس به دنبال توپ موردنظرتان باشید. به عنوان مثال باید بدانید که می‌خواهید از توپ‌تان برای چه نوع فعالیتی استفاده کنید و یا در چه نوع زمینی با آن بازی خواهید کرد؟ و سوالانی از این دست که در اینجا مطرح می‌کنیم و به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

می‌خواهید از توپ‌تان برای چه نوع فعالیتی استفاده‌ کنید؟

اول از هرچیزی باید ببینید که توپ را برای چه نوع استفاده‌ای نیاز دارید؟ باید توپی را انتخاب کنید که مشخصا برای سبک بازی مورد نظر شما تولید شده باشد. باید ببینید که توپ فوتبال مورد نظر را برای چه نوع بازی می‌خواهید؛ بازی‌های تفریحی و دوستانه، تمرین منظم یا مسابقات رسمی؟ با توجه به انواع استفاده از توپ فوتبال، توپ‌های فوتبال به ۴ دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند و باید ببینید که شما توپ را برای کدام یک از موارد زیر لازم دارید تا توپ تولید شده برای همان استفاده را تهیه کنید:

می‌خواهید در چه نوع زمینی بازی کنید؟

اول باید ببینید می‌خواهید در یک زمین سرپوشیده بازی کنید یا در سالن؟ بعد باید در نظر داشته باشید که سطح زمین مورد نظرتان از چه جنسی است؟ چمن طبیعی، چمن مصنوعی؟ آسفالت یا پارکت؟ با توجه به پاسخ این سوالات باید یکی از انواع توپ‌های زیر را انتخاب کنید:

توپ فوتبال با چه سایزی برای شما مناسب است؟

توپ فوتبال سایز

اگر یک تیم هستید و می‌خواهید برای تمرین‌ و یا تفریح‌تان توپ فوتبال بخرید، باید توپی بخرید که متناسب با گروه سنی‌تان باشد. سایزبندی توپ‌ها بر اساس محدوده سنی کسانی که می‌خواهند با آن بازی کنند مشخص می‌شود. این سایزبندی به صورت زیر است:

می‌خواهید چقدر برای یک توپ فوتبال هزینه کنید؟

توپ‌های فوتبال بسته به برند، جنس و نوع، قیمت‌های متفاوتی از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان دارند! برای اینکه ببینید تا چه میزان هزینه کردن برای یک توپ منطقی و مقرون به صرفه است باید به این نکته توجه کنید که می‌خواهید چگونه از آن استفاده کنید. همچنین میزان استفاده از آن را هم باید در نظر داشته باشید. بر این اساس:

در مورد ساختار توپ فوتبال به چه نکاتی باید توجه کنید؟

پس از اینکه نیازهای اساس خود را در نظر گرفتید، مسئله مهم دیگری که باید به آن دقت باشید، ساختار توپ فوتبال است. ساختار یک توپ می‌تواند نقش مهمی در کیفیت و کارایی آن داشته باشد. در اینجا به بررسی نکاتی می‌پردازیم که باید در مورد ساختار توپ به آن‌ها توجه کنید.

محل اتصال تکه‌های توپ به یکدیگر را بررسی کنید

توپ فوتبال

یکی از مهمترین قسمت‌های توپ که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید محل اتصال تکه‌های توپ به یکدیگر است. بررسی کنید که این تکه‌ها به خوبی به یکدیگر دوخته شده باشند. اگر دنبال یک توپ خوب هستید دقت کنید که تکه‌های آن با چسب یا روش‌های دیگر اتصال به هم متصل نشده باشند چرا که احتمال آسیب دیدن اتصال در این حالات بیشتر است. خودتان را از شر خرید چندباره توپ رها کنید سراغ توپ‌هایی بروید که تکه‌های آن به هم دوخته شده باشد چرا که این مدل توپ‌ها ماندگاری بیشتری دارند و لازم نیست زود به زود آن‌ها را جایگزین کنید. تکه های توپ‌های حرفه‌ای معمولا با دست به هم دوخته می‌شوند و کیفیت و دوام بیشتری دارند، در حالی‌که تکه‌های توپ‌های ارزان‌تر به وسیله ماشین به هم دوخته می‌شوند.

تعداد تکه‌های توپ را بشمارید

توپ فوتبال

بسته به نوع توپ، توپ‌های فوتبال معمولا از ۸ تا ۳۲ تکه تشکیل می‌شوند. دقت داشته باشید که تعداد تکه‌های یک توپ روی نحوه حرکت آن و بازی کردن با آن تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب که:

به عنوان مثال در لیگ حرفه‌ای آمریکا (MLS) از توپ‌هایی استفاده می‌شود که از ۱۸ تکه تشکیل شده‌اند که تعادل قابل قبولی میان سرعت حرکت توپ و میزان راحت بودن کنترل آن برقرار باشد.

به وزن توپ و میزان سفتی و نرمی آن دقت کنید

توپی را انتخاب کنید که جنس آن آنقدر سفت نباشد که ضربه زدن به آن باعث آزارتان شود و برای پا و سرتان مشکل ایجاد کند. توپی نخرید که وزن زیادی داشته باشد و از جنسی باشد که هیچ‌گونه انعطافی ندارد. سراغ توپ‌هایی که خیلی نرم هستند هم نروید. چون هنگام حرکت انحراف بیشتری پیدا می‌کنند و نمی‌توان با آن‌ها هدف‌گیری خیلی دقیقی داشت. درمورد وزن توپ هم باید بگوییم که بهتر است به دنبال سبک‌ترین توپ‌هایی که می‌توانید پیدا کنید باشید. اگر در یک لیگ یا مسابقات بخصوصی شرکت می‌کنید از مسئولان برگزاری در مورد وزن توپ مورد استفاده در آن مسابقات بپرسید و توپی با همان وزن برای تمرین‌تان تهیه کنید. اگر هم در مسابقات خاصی شرکت نمی‌کنید وزن مناسب برای توپ‌ها در سایزهای مختلف به صورت زیر است:

ببینید لایه داخلی توپ از جنسی است

به توضیحاتی که از طرف شرکت در مورد توپ ارائه شده دقت کنید. معمولا لایه داخلی توپ را از جنس بوتیل «butyl » یا لاتکس «latex» می‌سازند. بهتر است توپی را انتخاب کنید که از لاتکس در تولید آن استفاده شده باشد چون کار با آن و انجام حرکات تاکتیکی با آن بهتر است. البته لاتکس نقطعه ضعف هم دارد و آن این است که زودتر باد توپ خالی می‌شود و باید دفعات بیشتری توپ‌تان را مجددا باد کنید.

به جنس لایه رویی (بیرونی) توپ هم دقت کنید

توپ فوتبال جنس لایه بیرونی

جنس لایه رویی و تکه‌های توپ‌های مدرن معمولا یا از PU «پلی اورتان» ساخته می‌شود، یا از PVC «پلی اتیلن کربنات». هر کدام از این نوع توپ‌ها نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند که می‌توانید بر اساس نیازتان یکی را انتخاب کنید. البته دقت کنید که مدل‌هایی که از هر کدام از این دو نوع استفاده می‌کنند لزوما کیفیت یکسانی ندارند. یعنی مثلا بین توپ‌های PVC، هم مدل باکیفیت وجود دارد هم بی‌کیفیت. برخی از توپ‌ها هم هستند که به روش سنتی و با استفاده از چرم ساخته می‌شوند. نکات مربوط به این سه جنس عبارتند از:

انواع توپ فوتبال

توپ مسابقه تضمینی premium match ball

www.sportbrand.ir

این نوع توپ توسط fifa مورد تایید قرار می گیرد و آزمون های مختلفی را برای گرفتن این تاییدیه پشت سر میگذارد ، تاییدیه فیفا بالاترین سطح استانداردی است که یک توپ فوتبال می تواند آن را بدست اورد.
تست هایی که بر روی توپ جهت گرفتن تاییدیه اعمال میشود شامل تست سلامت شکل و فرم ، نگهداری باد در داخل توپ ، کارایی ، ضد آب بودن و پرواز درست توپ در هوا است.
Official match bll عنوانی است که برای این نوع توپ ها بکار میرود که ما شاهد این توپ ها در لیگ و تورنومنت های معتبری مانند لیگ قهرمانان اروپا ، یوفا ، کوپا آمریکا ، لیگ جزیره ، لالیگا ، بوندس لیگا ، سری آ و سایر لیگ های معتبر مورد تایید فیفا هستیم.


توپ مسابقه match ball

www.sportbrand.ir

توپ مسابقه تا حدود زیادی به توپ مسابقه تضمینی شباهت دارد ولی توسط سازمان های تعیین استاندارد خصوصی مورد تایید قرار می گیرد ، NFHS و NCAA دو مرکز اصلی هستند که به غیر از فیفا مراجع معتبر در این زمینه شناخته میشوند.
NFHS فدراسیون ملی نظارت بر انجمن های دبیرستانی است که قوانین مسابقات و فعالیت های ورزشی در دبیرستان های آمریکا را وضع می کند.
NCAA انجمن ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان یک موسسه غیر انتفاعی که توسط ۱۲۸۱ موسسه ، سازمان و فرد شخصی طبق یک قانون مدون مدیریت میشود.

معیار های تایید توپ توسط NCAA

 محیط توپ نباید بیشتر از ۲۸ اینچ و نباید کمتر از ۲۷ اینچ باشد.
– وزن توپ در آغاز بازی نباید بیشتر از ۴۵۴ گرم و نباید کمتر از ۳۹۷ گرم باشد و در کل وزن توپ نباید بیشتر از ۴۷۵ گرم حتی در شرایط مرطوب و در جریان بازی باشد.
– فشار توپ باید بین ۸٫۸ تا ۱۶٫۲ PSI باشد ( PSI واحد اندازه گیری فشار جریان هوا و مایعات است).
– توپ باید کاملا کروی باشد.
– لایه بیرونی توپ باید از چرم یا الیاف مصنوعی مورد تایید باشد و نباید از الیافی که به پوست و بدن بازیکن اسیب میزند استفاده شود.
– در خصوص رنگ توپ محدودیتی وجود ندارد.

معیار های تایید توپ توسط NFHS

 توپ باید کروی باشد
– جنس لایه بیرونی توپ باید از چرم یا الیاف مصنوعی مورد تایید باشد و همچنین ضد آب باشد.
– محیط توپ نباید بیشتر از ۲۸ و کمتر از ۲۷ اینچ باشد.
– وزن توپ در ابتدای بازی نباید بیشتر از ۴۵۴ و کمتر از ۳۹۷ گرم باشد.
توپ تمرین یا آموزشی TRAINING BALL

www.sportbrand.ir

توپ های تمرینی ساخته شده از لایه های بسیار مقاوم هستند و مناسب هر نوع تمرینی می باشند ، فرق آن با توپ مسابقه در وزن و محیط و … هست که از ملاک های اصلی موسسات یاد شده در بالا ممکن است کمی فاصله داشته باشد.
 

توپ چمن مصنوعی TURF BALL

 

www.sportbrand.ir

این نوع توپ بواسطه خشک بودن چمن مصنوعی که خراش و زخم های عمیق تری را ممکن است بر روی بدنه توپ ایجاد کند دارای لایه های ضخیم و مقاوم تری است ولی از لحاظ سایر موارد شبیه توپ های چمن طبیعی هست.


توپ سالنی INDOOR BALL

www.sportbrand.ir

توپ سالن یا فوتسال نوعی خاص از توپ فوتبال است که دارای اندازه ای کوچکتر معمولا ۴ است ولی در وزن معمولا با توپ سایز ۵ برابری می کند.
این نوع توپ ها کمی تنبل ساخته میشود که پرش زیادی نداشته و بازیکن تسلط بهتری برای انجام حرکات تکنیکی در فضای محدود داشته باشد.
جنس لایه بیرونی توپ نیز کمی نرم تر و مقاوم تر است که موقع برخورد به دیواره سالن مانع از دست دادن شکل کروی آن شود.


توپ فوتبال ساحلی BEACH BALL

www.sportbrand.ir

سایز توپ فوتبال ساحلی اندازه توپ داخل سالن است ولی در وزن بواسطه بازی در سطح ماسه ای نرم و ناهموار خیلی کمتر از نمونه سالنی است و دارای سطحی صیقلی و بسیار نرم است تا بازیکن بخاطر بازی با پای برهنه آسیبی به وی وارد نشود.
این نوع توپ ها نیز کاملا ضد آب هستند.


توپ فوتبال خیابانی STREET BALL

www.sportbrand.ir

این نوع توپ نیز که مخصوص بازی بر روی سطوح خشن و ناهموار مانند آسفالت و سیمانی است از لحاظ اندازه و وزن تقریبا شبیه به توپ فوتسال است ولی دارای لایه بیرونی زبر تر و مقاوم تر است تا هم زیر پای خیابانی باز ها گیر کند و هم تحمل برخورد با سطح ناهموار را داشته باشد.


توپ پزشکی یا طبی MEDICINE BALL

www.sportbrand.ir

این نوع توپ همانطور که از اسمش مشخص است برای اهداف پزشکی سلامتی و تقویت بافت ماهیچه ای مفصلی ورزشکاران استفاده میشود که معمولا دارای سایزی بزرگتر و وزنی بیشتر از حد معمول هستند.
دروازه بانان معمولا در تمرینات از این نوع توپ برای شبیه سازی قدرت شوت زنی بازیکنان استفاده میکنند و یا بازیکنان برای افزایش شدت ضربات پایشان.


توپ های مینی MINI BALL

www.sportbrand.ir

سایز این نوع توپ ها ۱ هستند و برای افزایش سرعت عمل پای بازیکنان و یا تفریحات بعد از تمرین سخت از آن استفاده میشود.
تا اینجای کار با انواع توپ و استاندارد های مختلف مربوط به آنها اشنا شدید و در ادامه ….

کلام آخر

یک توپ فوتبال بی‌کیفیت و یا نامناسب می‌تواند لذت فوتبال بازی کردن را خراب کند. پس با توجه به نکاتی که در این مطلب برای‌تان گفتیم، اول ببینید چه نوع توپی متناسب با نیازهای شماست و سپس ساختار مدل‌های مختلف را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. امیدواریم که این مطلب بتواند در این مسیر به شما کمک کند.

مطالب آموزشی مرتبط:

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

به گزارش فروشگاه اینترنتی والیبال ایران، ورزش کردن یکی از ضروری ترین فعالیت هایی است که هر انسانی در طول زندگی خود باید آن را جدی بگیرد و مناسب با فیزیک بدنی و علایق خود برای حفظ سلامتی و شادابی خود به صورت حرفه ای یا آماتو....

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

در این مقاله به آشنایی با تجهیزات آموزشی ورزش والیبال به همراه وسایل مورد نیاز برای یک بازی والیبال و همچنین تجهیزات بازیکنان که در هنگام بازی و مسابقه مجاز به استفاده هستند بیان شده است.....

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

وسایل ورزشی مورد نیاز و ضروری باشگاه

وسایل ورزشی مورد نیاز باشگاه

وسایل کمک آموزشی فوتبال ویژه مربیان

چگونگی انتخاب یک توپ مناسب برای فوتبال

راهنمای خرید کفش فوتبال و فوتسال

راهنمای خرید کفش فوتبال

معیار انتخاب کفش فوتبال و فوتسال قسمت اول انتخاب کفش براساس پست

   محصولات مشابه