مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای خرید کفش فوتبال

فوتبال پرطرفدارترین ورزش دنیاست و بسیاری از مردم دنیا در رده‌های سنی مختلف، این ورزش مهیج را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند. به راحتی می‌توان دریافت که مهم‌ترین ابزار برای این ورزش، کفش مناسب آن است. به همین منظور است که تمامی ستاره‌های فوتبال در دنیا با دقت بالایی به تهیه کفش فوتبال یا همان استوک می‌پردازند. زیرا این کفش بر عملکردشان در زمین فوتبال تأثیر مستقیمی می‎گذارد که معمولاً این امر برای آن‌ها نیز مقداری دشوار است. چون برای هر بازی باید با توجه به نوع چمن، شرایط آب و هوایی و اقلیمی، استوک مناسب را مورد استفاده قرار دهند. برای سهولت در امر انتخاب استوک مناسب لازم است ویژگی‌های مختلف آن را بشناسیم تا در هنگام تهیه‌ی این کفش، استوکی با کیفیت و کارایی مناسب را انتخاب کنیم. در این مقاله شما را با استوک فوتبال و قسمت‌های مختلف آن آشنا خواهیم کرد. اگر قصد خرید کفش فوتبال را دارید، با آل اسپرت همراه باشید.

کفش فوتبال (استوک) چیست؟

لوازم ورزش های توپی

در زیر کفش‎های فوتبال میخ‎هایی تعبیه شده‎اند که در اصطلاح فوتبالی به آن‌ها «استوک» گفته می‎شود. استوک‎ها انواع مختلفی دارند که می‎توان به استوک‎های فلزی، لاستیکی و پلاستیکی اشاره کرد. این استوک‎ها به گونه‎ای طراحی شده‎اند که در صورت نیاز قابلیت جداسازی و تعویض را نیز داشته باشند. برخی از کفش‌های فوتبال دارای استوک‎هایی ثابت و غیرقابل تعویض هستند که این کفش‎ها برای بازی بازیکنان حرفه‎ای ساخته شده‎اند. استوک‎ها از تنوع بالایی برخوردار هستند که با توجه به شرایط زمین بازی می‎توان استوک مورد نیاز و مناسب را انتخاب کنید. در برخی از شرایط مانند زمین های گل آلود، از استوک های فلزی و قابل تعویض استفاده می شود. استوک‎ها مانع از سُر خوردن بازیکنان می‎شوند و در استارت‎های سریع و همچنین انجام حرکات تکنیکی به واسطه‌ی اصطحکاکی که ایجاد می‎کنند، به بازیکنان کمک می‎کنند تا توانایی‎های فنی و تکنیکی خود را بهتر به معرض نمایش بگذارد. استوک‎ها با توجه به قابلیت‎های مشخصی که دارند در شکل‎های تیغه‎ای، مخروطی و یا ترکیبی از این دو ساخته می‎شوند. هر کدام از این استوک‎ها برای استفاده‎ در زمین‎های مخصوصی طراحی شده‎اند. به عنوان مثال استوک‎های مخروطی در زمین‎های نرم مانند چمن طبیعی مورد استفاده قرار می‎گیرند، زیرا سطح تماس بیشتری با زمین دارند و استوک‎های تیغه‎ای برای بازی در زمین‎های نسبتاً سفت مانند چمن مصنوعی و یا زمین‎های خاکی مورد استفاده قرار می‎گیرند تا از فشار وارده از سمت استوک به پاهای بازیکنان کاسته شود.

با پیشرفت تکنولوژی، در صنعت تولید کفش‎های فوتبال نیز شاهد پیشرفت‎هایی هستیم که همین امر موجب افزایش تنوع در انواع مدل‌ها و برندهای مختلف تولیدکننده‌ی این کفش‌ها شده است. به همین منظور برای تهیه‎ی مناسب‎ترین کفش فوتبال یا همان استوک باید به این موارد توجه کنیم. شرکت‎های تولیدکننده‎ی کفش‎های فوتبال، با توجه به نوع زمین فوتبال، که از نوع چمن مصنوعی یا طبیعی است اقدام به طراحی و تولید استوک می‌کنند.

انتخاب کفش فوتبال مناسب بر اساس پست بازیکن

راهنمای خرید کفش فوتبال

بازیکنانی که در پست مهاجم بازی می‌کنند، کفش‌هایی که دارای ساق هستند برای آن‌ها مناسب‌ترند. این نوع کفش‌ها به دلیل داشتن ساق در حرکات عرضی و همچنین رفت و برگشت‎های مداوم و استارت‎های سریع در زمین فوتبال، از قوزک پای بازیکنان در برابر آسیب‎دیدگی محافظ می‎کنند. اگر کفش بدون ساق انتخاب کنید ممکن است از ناحیه قوزک پا دچار آسیب‎دیدگی شوید.

اگر در زمین فوتبال یک دریافت کننده یا در خط حمله و یا در خط دفاعی تیم فعالیت می‎کنید و بیشتر از سایر بازیکنان با توپ در ارتباط هستید کفش‎های نیم‎ساق را به شما پیشنهاد می‎کنیم تا در زمین فوتبال راحت‎تر و سریع‎تر مانور بدهید و از سرعت عمل شما کاسته نشود. برای بازی در این پست‎ها کفش‎های ساق کوتاه هم مناسب هستند اما استفاده از کفش‎های نیم‎ساق احتمال آسیب‎دیدگی در ناحیه مچ پا را به حداقل می‎رساند. از مزایای کفش‎های ساق کوتاه می‎توان به وزن سبک آنها اشاره کرد که به کمک آنها بازیکنان می‎توانند به راحتی و با سرعت بالا در زمین فعالیت کنند.

کفش فوتبال از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

راهنمای خرید کفش فوتبال

کفش فوتبال یا همان استوک دارای هفت قسمت مختلف است که شامل زیره، رویه، کفی، لایه میانی، پنجه، پاشنه و استوک می‎باشد که در ادامه به بررسی هر یک از این قسمت‎ها خواهیم پرداخت.

زیره کفش فوتبال :زیره‎ی کفش فوتبال از بخش‎های داخل، میانی و بیرونی تشکیل شده است که به طور مستقیم با زمین فوتبال در تماس هستند و معمولاً با توجه به نوع زمین بازی انتخاب می‎شوند.

رویه کفش فوتبال :در ساخت رویه کفش فوتبال معمولاً از چرم طبیعی و یا چرم مصنوعی استفاده می‎شود که بخش‌های رویه و میانی استوک را تشکیل می‎دهد.

کفی کفش فوتبال :کفی کفش‎های فوتبال عموماً از جنس «پد» هستند که برای راحتی کف پا و حمایت از قوزک پای بازیکنان در داخل استوک‎ها به صورت چسب شده و یا جدا شونده قرار داده می‎شوند.

لایه میانی کفش فوتبال :این لایه در زیر کفی کفش نصب می‎شود و وظیفه‎ی آن حمایت از کف پاها در مقابل ضربه و فشارهای وارده حاصل از استارت‎های سریع بازیکنان را برعهده دارد.

پنجه کفش فوتبال :بخش جلوی رویه کفش فوتبال را پنجه می‏گویند که مهمترین بخش از کفش فوتبال می‎باشد زیرا بیشتر ضربات محکمی که بازیکنان به توپ وارد می‎کنند توسط این ناحیه وارد می‎شود. در اغلب استوک‏ها این بخش را با استفاده از تکنولوژی برای افزایش مقاومت، کنترل بهتر توپ توسط بازیکن و همچنین بالابردن قدرت شوت، به زیره کفش می‎دوزند.

پاشنه کفش فوتبال:بخش انتهایی کفش فوتبال، پاشنه نامیده می‏شود. این قسمت مانع از وارد آمدن فشار به پاشنه و کف پای بازیکنان می‎شود.

استوک (میخ) کفش فوتبال :در کف کفش‎های فوتبال میخ‎هایی تعبیه شده است که در تماس مستقیم با سطع زمین بازی هستند که در اغلب موارد مخروطی شکل هستند. این میخ‎ها استوک نامیده می‎شوند. استوک‎ها دارای سه نوع فلزی، لاستیکی و پلاستیکی هستند و جهت ایجاد اصطحکاک با سطح زمین بازی در زیر این کفش‎ها نصب شده‎اند تا بازیکنان به راحتی بتوانند استارت‎هایی سریع بزنند.

راهنمای انتخاب استوک حرفه ای

راهنمای خرید کفش فوتبال

با توجه به این نکته که کفش‎های فوتبال بر اساس نوع زمین فوتبال ساخته می‎شوند، ابتدا باید بدانید که در چه نوع زمینی می‎خواهید به ورزش فوتبال بپردازید؛ زیرا استوک‎های کفش‎های فوتبال با توجه به نوع زمین ساخته شده و در زیر کفش‌های فوتبال نصب می‎شوند. با توجه به همین نکته در ادامه به معرفی برخی استوک‎ها بر اساس نوع زمین فوتبال می‎پردازیم.

FIRM GROUND (FG): این نوع کفش‎ها به کفش‎های زمین سفت معروف هستند و طراحی خاص این کفش ها موجب گردیده تا کفش‎های FG گزینه‎های بسیار مناسبی برای چمن‎های طبیعی باشند. همچنین از این کفش‎ها برای چمن‎هایی که از رطوبتی کم برخوردارند و ثابت و پایدار هستند می‎توان استفاده کرد. این استوک‎ها به افزایش سرعت بازیکنان و همچنین کاهش فشار وارده از طرف زمین به پاها کمک می‎کنند. استوک‎های مورد استفاده در این نوع کفش‌ها از نوع مخروطی توخالی است و در برخی موارد به صورت تیغه‌ای هستند.

SOFT GROUND (SG): این نوع کفش‎ها به کفش‎های زمین نرم معروف هستند. این نوع کفش‎ها برای چمن‎های نرم که باران خورده‎اند و مقداری گل‌آلود شده‎اند بهترین گزینه هستند. در این نوع کفش‎ها استوک‎هایشان قابل تعویض است و حتی می‎توان این کفش‎ها را بدون استوک نیز مورد استفاده قرار داد. این کفش‎ها ۶ استوک دارند که در مواقع لزوم قابل تعویض و یا حذف هستند. ۴ استوک در قسمت جلوی کفش و ۲ استوک نیز در قسمت عقب کفش قرار داده شده است که در این کفش‎ها قابل تعویض نیستند. این کفش‎ها گزینه‎ی مناسبی برای استفاده در زمین‎های چمن نرم و یا زمین‎های گل‎آلود هستند که به افزایش سرعت بازیکنان در این زمین‎ها کمک می‎کنند. استوک‎های این کفش‎ها معمولاً مخروطی شکل است و از جنس آلومینیوم ساخته شده‎اند و قابل تعویض می‎باشند. برخی از کفش‎های زمین نرم نیز دارای استوک‎های مخروطی شکل یا تیغه‎ای ثابت هستند.

ARTIFICIAL GRASS (AG): زمین‎های با چمن مصنوعی، شبیه‎سازی از زمین‎های با چمن طبیعی هستند که برای بازی در این نوع زمین‎ها کفش‎های AG گزینه‎ای مناسب هستند. این نوع کفش‎ها از استوک‎های زیاد و متمرکزی برخوردارند که در قسمت‎های مختلفی از زیر کفش تعبیه شده‎اند و از ارتفاع مختلفی برخوردارند. استوک‎های به کار رفته در این کفش‎ها تیغه‎ای یا مخروطی است. جنس این استوک‎ها از پلاستیک است و درون آنها سوراخ‏هایی ایجاد شده است تا در اثر برخورد با چمن مصنوعی که خود از جنس پلاستیک است، دچار ساییدگی نشوند. این استوک‎ها در چمن مصنوعی به افزایش سرعت بازیکنان کمک می‎کند و همچنین از فشار وارده‎ی حاصل از وزن بازیکن به کفش را کاهش می‎دهد.

HARD GROUND (HG): این نوع کفش‎ها برای بازی بر روی زمین‎های سخت و یا زمین‎هایی که چمن آن کنده شده است و زمین لخت است انتخابی مناسب هستند. کفش‎های مناسب برای زمین‎های سخت از استوک‎هایی کوتاه و مخروطی شکل بسیاری برخوردار هستند تا به حفظ تعادل بازیکنان بر روی این نوع زمین‌ها کمک کنند. همچنین این نوع کفش‎ها بر روی سطوح FG نیز عملکرد خوبی دارند.

TURF TRAINER (TF): این نوع کفش‎ها برای زمین‎های چمن تمرینی مورد استفاده قرار می‎گیرند و گزینه‏ای مناسب برای بازیکنانی هستند که تمایل به بازی یا تمرین بر روی سطوح مصنوعی دارند. در این نوع کفش‎های استوک‎هایی کوتاه و از جنس لاستیکی تعبیه شده است. استوک‎های مورد استفاده در این کفش‎ها مخروطی شکل هستند.

INDOOR (IN): این نوع کفش‎ها سالنی هستند و برای بازی بر روی زمین طراحی شده‎اند. این نوع کفش‎ها در سطوح صاف و سفت عملکرد بسیار مناسبی دارند.

STREET (ST): این نوع کفش‎ها که متقاضیان فراوانی نیز دارند، زیره‎ی آنها به گونه‌ای طراحی شده است که گزینه‎ای بسیار مناسب برای بازی بر روی سطوح آسفالتی و بسیار سخت و برجسته هستند. سطح زیره‏ی این کفش‎ها به شکلی منظم مشبک شده است که تا حدودی به کفش‎ها TF شبیه شده است.

به طور کلی باید گفت که کفش‎های HG برای بازی بر روی چمن‎های خیس و زمین‎های گل‎آلود گزینه‎های مناسبی نیستند و باعث سُر خوردن بازیکن می‎شوند. اگر در طول دوران ورزشی خود به طور دائم بر روی چمن‎های مصنوعی بازی می‎کنید بهترین گزینه برای شما کفش‎های SG هستند. اگر از انتخاب این کفش‎ها و بازی بر روی چمن‎های مصنوعی برای مدتی طولانی مطمعن نیستید و می‌خواهید کفشی داشته باشید تا بر روی اکثر سطوح عملکرد قابل قبولی داشته باشد و امن بازی کنید، انتخاب کفش‎های FG گزینه‎ای مناسب‎تر است. برای بازی در زمین‎های سفت، چمن‌های خشک و سنگ‎ریزه دار، که به قدری سفت هستند که استوک کفش‌ها درون زمین فرو نمی‎روند، کفش‎های HG که از جنس TPU ساخته شده‎اند بسیار گزینه‎های مناسبی برای استفاده در این نوع زیمن‌ها هستند که از مقاومت بالایی نیز برخوردارند. همین امر موجب افزایش عمر استوک نیز می‌شود. استوک‎ها در ایم نوع کفش‌ها از تراکم بالایی برخوردارند و همچنین ارتفاع کمی نیز دارند تا فشار وارده از طرف زمین سفت و خشک را در قسمت زیر کفش پخش کرده و فشار وارده به کف پا را کاهش دهند.

جنس کفش فوتبال

راهنمای خرید کفش فوتبال

کفش‎های فوتبال ممکن است از جنس‌های متفاوتی ساخته شوند. برخی از کفش‎های فوتبال از چرم و برخی دیگر از الیاف مصنوعی ساخته شده است. که در ادامه در مورد جنس این کفش‎ها توضیحات بیشتر را ارائه خواهیم کرد.

کفش فوتبال چرمی

برای بازیکنانی که انعطاف‌پذیری در طول جریان بازی برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است کفش‎های چرمی گزینه‎ای بسیار مناسب به حساب می‎آیند. کفش‎های چرمی علاوه بر اینکه انعطاف‎پذیری بازیکن را در طول بازی افزایش می‌دهند، امکان تنفس بهتر و راحت‎تری را برای پاهای بازیکن فراهم می‎کنند. هرچند باید این نکته را نیز خاطرنشان کرد که کفش‎های چرمی برای زمین‎های گل‎آلود و چمن‎های خیس گزینه‎ی مناسبی نیستند زیرا چرم به راحتی آب و رطوبت را به خود جذب می‎کند. همچنین نگهداری از این کفش‎ها بسیار ساده است و به کمک واکس‎های مناسب می‎توانید از این کفش‎ها مراقب کنید تا در گذر زمان انعطاف‌پذیری خود را از دست ندهند و این عمل موجب می‌گردد تا آب به راحتی توسط چرم جذب نشود و آب درون چرم نفوذ نکند.

کفش فوتبال الیاف مصنوعی

برای بازیکنانی که حفاظت از پاهایشان اهمیت ویژه‎ای دارد کفش‎هایی که با الیاف مصنوعی ساخته شده‎اند گزینه‎ی بسیار مناسبی هستند. کفش‎هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده‎آند حرکات پاهای بازیکن را در ناحیه مچ پا، قسمت میانی ساق پا و همچنین قسمت رویه‎ی پا تقویت می‎کند و همچنین در طول بازی از پاهای بازیکن حفاظت می‎کند. یکی از نکات مثبت کفش‎های ساخته شده از الیاف مصنوعی، سهولت استفاده از آنها در زمین‎های چمن خیس و گل‎آلود است. چون الیف به کار رفته در ساخت این کفش‎ها آب و رطوبت را به خود جذب نمی‎کنند اما تنفس پاها در این کفش‌ها به راحتی کفش‎های چرمی نیست.

دیگر نکات مهم در خرید کفش فوتبال

دیگر نکات مهم در خرید کفش فوتبال

ـ مثال: در هنگام خرید کفش فوتبال نایک، حتماً جوراب مناسب با این کفش‎ها را به پا داشته باشید.

ـ توپی که با آن بیشتر تمرین می‎کنید و راحت هستید را با خود همراه داشته باشید تا پس از پوشیدن کفش، با آن به نقاطی از توپ ضربه بزنید و دقت و راحتی کفش را در هنگام بازی با توپ مورد سنجش قرار دهید.

ـ کفشی مناسب است که خیلی تنگ نباشد و مقداری فضای آزاد برای آزادی عمل پاها داشته باشد. زیرا در صورت تنگ بودن کفش، فشار حاصل از ضربه زدن به توپ در حین بازی به راحتی به پاها منتقل می‎شود.

ـ با هر دو پای خود کفش را تست کنید.

ـ کفشی را تهیه کنید که مقدار زیادی گشاد نباشد. که در این صورت ممکن است مانع شتاب‎گیری مناسب و سرعت شما شود.

ـ در تهیه کفش‎های چرمی ممکن است ممکن است احساس کنید که کفش مقداری بزرگ است که این امر یک اشتباه بصری است و مشکلی وجود ندارد.

ـ یکی از اشتباهات رایج در تهیه کفش‎های ورزشی این است که به امید بزرگ شدن پاها، کفش‎هایی نیم سایز کوچک‎تر از سایز واقعی پا خریداری می‎کنند.

ـ پس از پوشیدن کفش جدید مقداری با آن راه بروید تا متوجه میزان راحتی و تنگ و یا گشاد بودن کفش شوید.

ـ با پوشیدن کفش و پس از راه رفتن با آن، مقداری سرعت خود را افزایش دهید و نرم بدوید و عملکرد کفش را در هنگام دویدن مورد سنجش قرار دهید.

ـ پس از انجام این آزمایشات، به سراغ توپ خود بروید و چند ضربه به آن وارد کنید و میزان راحتی و دقت شوت خود را با این کفش‎ها بررسی کنید.

بهترین کفش فوتبال را از کجا خریداری کنیم؟

به دلیل تاثیرگذاری مستقیم کفش فوتبال در عملکرد بازیکن و سلامت پای وی، لازم است کفش فوتبال مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. فروشگاه گیمینگ تولز، بهترین و باکیفیت ترین کفش های فوتبال را با قیمت استثنایی به شما ارائه می دهد. تمامی کفش های فوتبال ارائه شده در آل اسپرت، از استاندارد های جهانی برخوردار هستند و تجربه ای عالی از بازی با کفش های استاندارد و باکیفیت را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

مراحل خرید کفش فوتبال برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای

برای خرید کفش فوتبال مناسب، این ۵ مرحله مهم را دنبال کنید:

قبل از شروع، این نکته اساسی را همیشه به یاد داشته باشید:

بهترین کفش فوتبال وجود ندارد.

هر بازیکن ترجیحات شخصی خودش را دارد و ممکن است کفشی که شما با آن راحتید، برای فرد دیگری اصلا راحت نباشد. بنابراین هدف ما در این مطلب این است که به شما کمک کنیم همان کفشی را انتخاب کنید که فقط برای خودتان مناسب است.

مرحله اول: تحقیق کنید

اول از همه یک نکته طلایی را در خرید کفش به شما بگوییم و آن این است که ترجیحا برای خرید کفش فوتبال حضورا اقدام کنید. اما اگر باز هم خرید آنلاین را ترجیح می‌دهید، خوب درباره آن از نظرات کاربران و نقد و بررسی‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. امروزه بیشتر افراد درباره هرچیزی که می‌خرند، بازخورد یا کامنتی در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. دنیای امروز دنیای انتقال اطلاعات و بازخوردهاست. بنابراین خوب تحقیق کنید.

اگر اصلا نمی‌دانید کدام کفش را بخرید، به بزرگ‌ترین فروشگاه کفش فوتبالی که می‌شناسید بروید، ۳ یا ۴ مدل را با توجه به مواردی که خواهیم گفت انتخاب کنید و بعد درباره آنها تحقیق کنید. باز هم بدون امتحان‌کردن کفش را نخرید.

مرحله دوم: نوع زمین بازی را مشخص کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که در هنگام خرید کفش فوتبال باید بررسی کنید، نوع زمین بازی است. اگر کفشی را بخرید که مناسب زمینی که در آن بازی می‌کنید نباشد، ممکن است پاهایتان به‌شدت آسیب ببیند یا مجروح شود. همچنین ممکن است به‌دلیل کفش نامناسب نتوانید همپای سایر بازیکنان بازی کنید.

۵ نوع زمین فوتبال داریم و این بدان معناست که باید ۵ نوع کفش فوتبال مختلف هم داشته باشیم.

۱. زمین سفت (Firm Ground)

۲. زمین نرم (Soft Ground)

۳. چمن مصنوعی (Artificial Gross)

۴. چمن مصنوعی تمرین (Turf)

۵. زمین داخل سالن (Indoor).

زمین سفت؛ چمن طبیعی با زیربنای محکم

خرید کفش فوتبال - زمین سفت

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، این زمین معمولا چمن طبیعی دارد و زیربنای آن محکم است. متداول‌ترین زمین بازی فوتبال همین زمین سفت است و بیشتر بازیکنان در این زمین‌ها بازی می‌کنند.

کفش مخصوص زمین سفت

خرید کفش فوتبال - کفش مخصوص زمین سفت

کفش مخصوص این زمین‌ها را با عنوان FG می‌شناسند. این کفش‌ها به‌اندازه کافی در چمن نفوذ می‌کنند که به شما کشش و چسبندگی لازم را ارائه می‌دهد. زیره این کفش مناسب زمین‌های نرم تهاجمی نیست. در بالا یک نمونه از زیره کفش FG را می‌بینید.

معمولا این کفش‌ها برای بازیکنان فوتبال تازه‌کار راحت‌تر است. زیرا می‌توان از آن هم در چمن طبیعی و هم در چمن مصنوعی استفاده کرد. بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم فقط در چمن طبیعی با آن بازی کنید.

زمین نرم؛ چمن طبیعی با زیربنای سست

خرید کفش فوتبال - زمین نرم

این زمین هم چمن طبیعی است اما به‌خوبی آن را آبیاری و مراقبت می‌کنند. زیربنای این زمین‌ها به‌دلیل بارندگی یا آبیاری نرم و سست است. چمن آن کوتاه، در حد ۲ سانتی‌متر است و زیر این چمن یک لایه شن و ماسه وجود دارد که باعث می‌شود زیرسازی نرمی داشته باشد و وقتی روی آن بازی می‌کنید، انگار روی بالش می‌دوید.

این زمین‌ها طوری هستند که هر بازیکنی می‌تواند در آنها بازی کند. معمولا بازی‌های فوتبال حرفه‌ای در این زمین‌ها برگزار می‌شود. به‌همین‌دلیل کمتر پیش می‌آید بازیکنان تازه‌کار در آنها بازی کنند.

کفش مخصوص زمین نرم

خرید کفش فوتبال - کفش مخصوص زمین نرم

کفش مخصوص این زمین‌ها با علامت SG شناخته می‌شود. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، میخ‌های این کفش‌ها قابل‌برداشتن است که به‌راحتی در زمین نفوذ می‌کند و چسبندگی لازم را برای زمین‌های نرم و مرطوب به شما ارائه می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر همیشه در زمین‌های نرم بازی می‌کنید این کفش‌ها را بخرید، زیرا برای زمین‌های دیگر مناسب نیستند. برای مثال اگر با این کفش‌ها در زمین سفت بازی کنید، قوزک پا یا زانویتان ممکن است اذیت شود.

هرگز، هرگز با این کفش‌ها در زمین چمن مصنوعی بازی نکنید. با این کار نه تنها به خودتان آسیب می‌زنید، به زمین هم خسارت‌های زیادی وارد می‌کنید. اگر فقط گاهی اوقات در زمین نرم بازی می‌کنید، همان کفش مخصوص زمین سفت را بخرید بهتر است، زیرا از آن کفش می‌توانید در زمین نرم هم استفاده کنید.

چمن مصنوعی؛ چمن تولیدشده در آزمایشگاه

خرید کفش فوتبال - چمن مصنوعی

چمن مصنوعی را با فرایند شبیه‌سازی به چمن طبیعی درست می‌کنند. چمن مصنوعی به روش‌های خاصی نصب می‌شود و از استانداردهای بین‌المللی پیروی می‌کند تا با بازی در آن حس کنید در چمن طبیعی هستید. آن‌طور که فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) می‌گوید، بازیکنان حرفه‌ای می‌توانند در این زمین‌ها بازی کنند.

بااین‌حال همه‌چیز آن‌طور که خوب به نظر می‌رسد نیست. به‌دلایلی که در این مطلب نمی‌گنجد، بازی در چمن مصنوعی معایبی دارد و بیشتر بازیکنان چمن طبیعی را ترجیح می‌دهند.

کفش مخصوص چمن مصنوعی

خرید کفش فوتبال - کفش مخصوص چمن مصنوعی

در تصویر می‌توانید کفش مخصوص چمن مصنوعی با علامت AG را ببینید. زیره این کفش دقیقا برای بازی در چمن مصنوعی طراحی شده است. میخ‌های آنها بسیار زیاد است و باعث می‌شود وزن شما در کل پاهایتان توزیع شود. این به نوبه خود فشار زیاد حاصل از بازی در این زمین را که به بدنتان وارد می‌شود، کاهش می‌دهد.

میخ‌های کفش مخصوص چمن مصنوعی گرد هستند و کوتاه‌تر از میخ‌های کفش‌های FG هستند. این طراحی به این دلیل است که میخ‌ها نباید زیاد در چمن مصنوعی فرو بروند و کافی است با سطح آن چسبندگی پیدا کنند.

اگر در چمن مصنوعی از کفش‌های FG استفاده کنید، میخ‌های آن در چمن فرو می‌روند و این باعث می‌شود صدمات دردناکی در زانو یا قوزک پایتان ایجاد شود. همچنین به زمین خسارت وارد می‌کند.

چمن مصنوعی تمرین؛ فرشی از چمن

خرید کفش فوتبال - چمن مصنوعی تمرین

شاید بپرسید که مگر چمن مصنوعی و چمن مصنوعی تمرین یکی نیستند؟

پاسخ منفی است.

تفاوت‌های آنها را ببینید:

کفش مخصوص چمن مصنوعی تمرین

خرید کفش فوتبال - کفش مخصوص چمن مصنوعی تمرین

این کفش‌ها را با عنوان TF می‌شناسند. در زیره این کفش تعداد زیادی میخ لاستیکی وجود دارد که چسبندگی لازم را فراهم می‌کند. ازآنجاکه این زمین بسیار سطحی و کم‌عمق است، بیشتر شبیه فرشی است که روی بتن یا شن انداخته باشید. به‌همین‌دلیل بسیار سخت و خشن است و کفش مخصوص می‌خواهد.

لاستیک به کاررفته در زیره این کفش باعث می‌شود احساس کنید روی زمین نرم می‌دوید. این لاستیک‌ها دوام کفش را در این زمین بازی که سخت و خشک است و زیر کفش را ساییده می‌کند افزایش می‌دهند.

برای این زمین‌ها از هیچ‌یک از سه کفشی که تا حالا گفتیم استفاده نکنید.

زمین داخل سالن؛ زمینی بدون چمن

خرید کفش فوتبال - زمین فوتسال

زمین داخل سالن کاملا با زمین فوتبال متفاوت است. درواقع فوتسال یا فوتبال داخل سالن، ورزشی متفاوت با فوتبال است. کفش‌های بازیکنانی که در داخل سالن بازی می‌کنند، دقیقا برای این زمین‌ها طراحی شده است.

اگر کف زمین فوتسال چوبی نباشد (از آن نوعی که در بسکتبال NBA رایج است)، باید سمنت یا بتونی باشد. این بدان معناست که کفش فوتسال برای بازی فوتبال روی اسفالت هم مناسب است.

کفش فوتبال داخل سالن

خرید کفش فوتبال - کفش فوتبال در مقایسه با کفش فوتسال

توصیه می‌کنیم از پوشیدن کفش‌های FG، SG و AG در داخل سالن خودداری کنید.

به‌طورکلی شباهت کفش TF با کفش فوتسال زیاد است. به تصویر نگاه کنید، کفش سمت راست، مخصوص فوتسال و کفش سمت چپ، مخصوص چمن مصنوعی تمرین است.

برخی برندها مانند نایکی و آدیداس، درست همان کفشی را که زیره آن برای فوتبال ۱۱ نفره مناسب است با تغییراتی در زیره آن برای فوتبال ۵ نفره تولید می‌کنند. این چیزی است که بازیکنان نمی‌پسندند. به‌همین‌دلیل است که برندی مانند جوما (Juma) به‌خاطر کفش‌های فوتسال منحصربه‌فردی که تولید می‌کند، شناخته شده است.

برخی افراد می‌پرسند که آیا می‌توان کفش فوتسال را برای زمین چمن استفاده کرد؟

باید بگوییم نه.

مرحله سوم: چه احساسی می‌خواهید با این کفش‌ها داشته باشید؟

برندهای مختلف کفش‌های فوتبال را با توجه به ترجیحات و اولویت‌های متفاوت افراد طراحی می‌کنند. با توجه به احساسی که با پوشیدن کفش خواهید داشت، کفش‌ها را در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌دهند:

کفش راحتی؛ کلاسیک و راحت

خرید کفش فوتبال - کفش راحتی

این کفش‌ها راحت هستند و برای افرادی طراحی شده‌اند که دوست دارند در هنگام دویدن و راه‌رفتن در بازی احساس نرمی و راحتی داشته باشند. این کفش‌ها همان کفش‌های کلاسیک و قدیمی فوتبال هستند. بهترین نمونه‌های کفش راحتی، تمپو (Tiempo) از نایکی و کوپا (Copa) از آدیداس هستند. البته میزونو هم یکی از باکیفیت‌ترین کفش‌های راحتی است.

به‌طور کلی، رویه کفش‌های راحتی را بیشتر از چرم تهیه می‌کنند. الگوی میخ‌های این کفش به اندازه سایر کفش‌ها تهاجمی نیست. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، میخ‌های این کفش تماما یا تعدادی از آن از نوع میخ‌های گرد است که امکان چرخش در جا را برای بازیکن فراهم می‌کند. کفشی که در تصویر زیر می‌بینید، کفش کوپا موندیالِ آدیداس است.

خرید کفش فوتبال - زیره کفش راحتی

مزایای کفش راحتی

معایب کفش راحتی

کفش کنترل؛ چسبندگی و کنترل توپ در بازی

خرید کفش فوتبال - کفش کنترل

سطح این کفش‌ها چسبندگی بالایی دارد و به‌همین‌دلیل کنترل لازم را به شما ارائه می‌کند. یکی از معروف‌ترین کفش‌های کنترل، پریدیتور (Predator) آدیداس است. در تصویر این کفش را می‌بینید.

رویه کفش کنترل بیشتر از مواد مصنوعی است و طوری است که با توپ حالت چسبندگی یا گریپ ایجاد می‌کند.

این کفش‌ها برای بازیکنانی مناسب است که دوست دارند توپ را نزدیک پاهایشان نگه دارند. به‌لطف ویژگی‌های کنترلی خاصی که در این کفش‌ها قرار داده‌اند، در عین راحتی، احساس نزدیکی به توپ را به بازیکن منتقل می‌کند.

تعداد میخ‌های این کفش‌ها زیاد است، اما معمولا ترکیبی از میخ‌های گرد برای چرخش روی پاشنه و میخ‌های تیغه‌ای برای کمک به سُرنخوردن بازیکن در هنگام شتاب‌گرفتن است. تصویر زیر را ببینید:

خرید کفش فوتبال - زیره کفش کنترل

مزایای کفش کنترل

معایب کفش کنترل

کفش سرعتی؛ سبک و نازک

خرید کفش فوتبال - کفش سرعتی

این کفش‌ها بسیار سبک هستند و رویه آنها بسیار نازک است؛ طوری که انگار پابرهنه هستید. الگوی میخ‌های آن تهاجمی است که به شما کمک می‌کند به‌خوبی شتاب بگیرید.

ازآنجاکه رویه آن نازک است، حسی به پاهایتان می‌دهد که انگار کفش نپوشیده‌اید. بسیاری از بازیکنان این حس را دوست دارند. کفش‌های سرعتی جدیدترین نوع کفش فوتبال هستند. اولین کفش سرعتی را نایکی با عنوان مرکوریال تولید کرد که هنوز هم به بازار عرضه می‌شود. کفش سرعتی معروف دیگر، F50 آدیداس است که به‌تازگی X نامیده می‌شود.

پوما، میزونو و اومبرو هم جزو برندهایی هستند که کفش‌های سرعتی خوبی را تولید می‌کنند.

کفش‌های سرعتی بیشترین تقاضا را در بازار دارند و بازیکنان به‌دلایل مختلفی آنها را انتخاب می‌کنند. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

الگوی میخ‌های این کفش، معمولا شامل میخ‌های تیغه‌ای تهاجمی است و به‌ندرت میخ گرد در آن دیده می‌شود. زیره این کفش چسبندگی و کشش زیادی را ارائه می‌کند که برای بازیکنانی که سرعت بالایی دارند بهتر است.

خرید کفش فوتبال - زیره کفش سرعتی

مزایای کفش سرعتی

معایب کفش سرعتی

کفش مهارتی؛ ترکیبی از همه ویژگی‌های خوب

خرید کفش فوتبال - کفش مهارتی

این کفش‌ها را می‌توان کفش چابک هم نامید، چرا که ترکیب کاملی از راحتی، کنترل و سرعت هستند. این کفش‌ها بخش‌هایی دارند که احساس چسبندگی و نرمی را در هنگام پاس‌دادن و شوت‌کردن توپ ارائه می‌کنند.

الگوی میخ‌های این کفش، ترکیبی از میخ‌های مخروطی گرد و تیغه‌ای است که بین ویژگی تهاجمی، چرخش روی پاشنه و تغییر جهت تعادل ایجاد می‌کند. از مدل‌های معروف این کفش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید کفش فوتبال - زیره کفش مهارتی

مزایای کفش مهارتی

معایب کفش مهارتی

مرحله چهارم: برای رویه کفش فوتبال تصمیم بگیرید

حالا باید درباره رویه کفشی که می‌خواهید بخرید تصمیم بگیرید. کفش‌های فوتبال را از سه نوع رویه تولید می‌کنند:

هر یک از این سه رویه ویژگی‌های متفاوتی دارند که انتخاب آنها به ترجیح و سلیقه خودتان بستگی دارد.

رویه چرم؛ نرم و منحصربه‌فرد

خرید کفش فوتبال - رویه چرم

مزایای چرم واقعا زیاد است. با کفش‌های چرمی پاهایتان به نرمی توپ را لمس خواهند کرد. کفش با رویه چرمی، بسیار نرم، راحت، صاف و منحصربه‌فرد است.

چرم به‌خوبی کش می‌آید و بعد از مدتی کوتاه شکل پاهایتان را به خودش می‌گیرد. شاید در ابتدا کمی تنگ باشد، اما این طبیعی است. چرم مخصوصا برای افراد دارای پاهای پهن مناسب است.

بااین‌حال چرم معایبی هم دارد. اول از همه اینکه باید به‌خوبی از آن مراقبت کنید. برای مثال، همیشه با روغن چرم باید آن را چرب نگه دارید و به‌درستی تمیزش کنید. در غیر این‌صورت زیاد دوام نخواهد آورد. کفش چرمی نسبت به کفش ساخته‌شده از مواد مصنوعی کم‌دوام‌تر است؛ زیرا بعد از مدتی بیش‌ازحد کش می‌آید و دفرمه می‌شود. البته این بدان معنا نیست که چرم دوام ندارد، درمقایسه با موادمصنوعی و بافتنی کمتر است. همچنین چرم آب زیادی را جذب می‌کند.

برای استفاده از چرم ابتدا باید به آن زمان بدهید تا اندازه پایتان شود، در حالی‌که کفش‌های مصنوعی را می‌توانید بلافاصله در بازی بپوشید.

رویه بافتنی یا کشباف؛ بادوام و کاملا مدرن

 

این رویه‌ها جدیدترین فناوری در کفش‌های فوتبال هستند. کفش‌های با رویه بافتنی، بسیار بادوام و فوق‌العاده مقاوم هستند. ازآنجاکه بافتنی ممکن است دربرابر شرایط بیرونی تحت‌تأثیر قرار گیرد، روی آن را با یک ماده سیلیکونی می‌پوشانند. بهترین ویژگی این کفش‌ها آن است که وقتی آن را می‌پوشید، حس می‌کنید با جوراب هستید و کفش به پا ندارید.

این کفش‌ها درحال‌حاضر کاملا جدید هستند و برای بهتر شدن به زمان نیاز است. ویژگی منحصربه‌فرد خاصی ندارند و فقط اگر دوست دارید که کفشی متفاوت را امتحان کنید آن را بخرید.

رویه با مواد مصنوعی؛ بادوام و درعین‌حال سبک

کفش‌هایی که رویه آنها از مواد مصنوعی تهیه شده است، بیشترین تقاضا را در بازار دارند. این رویه جایگزینی مناسب برای چرم سنتی است و دوام بیشتری دارد، آب جذب نمی‌کند و به‌شکل قابل‌توجهی نازک‌تر و سبک‌تر از چرم است.

کفش‌های رویه مصنوعی کیفیت بسیار بالایی دارند و به همان نرمیِ چرم سنتی هستند. همچنین این کفش نیاز به مراقبت خاصی ندارد و فقط باید به‌شکل معمول تمیزش کنید.

این رویه را در همه انواع کفش کنترلی، سرعتی و مهارتی به کار می‌برند. نه‌تنها بادوام و سبک است، نازک هم هست؛ به‌طوری‌که احساس می‌کنید کفش نپوشیده‌اید.

بااین‌حال یادتان باشد که در همه انواع این کفش‌ها، هم نوع بی‌کیفیت وجود دارد و هم نوع باکیفیت. بنابراین در هنگام خرید دقت کنید.

مرحله پنجم: بودجه‌تان را تعیین کنید

معمولا کفش فوتبال قیمت بالایی دارد. مخصوصا کفش‌های سطح بالایی که بازیکنان حرفه‌ای از آنها استفاده می‌کنند. البته این بدان معنا نیست که کفش باکیفیت مقرون‌به‌صرفه پیدا نمی‌شود.

کفش‌های سطح بالا، گران‌قیمت‌ترین کفش‌های فوتبال هستند. این کفش‌ها همان‌هایی هستند که معمولا بازیکنان حرفه‌ای می‌پوشند و برندهای بسیار معتبر آنها را از باکیفیت‌ترین مواد اولیه تولید کرده‌اند. با این کفش‌ها بازیکنان عملکرد فوق‌العاده‌ای خواهند داشت و تجربه یک بازی لذت‌بخش را برایشان رقم خواهند زد.

کفش فوتبال سطح پایین، نسخه‌های ارزان‌تر همان کفش‌های سطح بالا هستند که آنها را به‌عنوان گزینه مقرون‌به‌صرفه برای افرادی که توانایی مالی خرید کفش‌های گران‌قیمت را ندارند تولید کرده‌اند. برای مثال، نایکی از مدل مرکوریال، یکی دو کفش سطح بالا و سه کفش ارزان‌تر را به بازار عرضه می‌کند.

اگر بودجه کافی دارید، حتما کفش فوتبال سطح بالا بخرید. درغیراین‌صورت گزینه‌های ارزان‌تر برندها را خریداری کنید که حداقل از برندهای تقلبی و بی‌کیفیت بهترند. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید کفش‌های ارزان‌تر بخرید، حداقل برند نایکی را بخرید که این کفش‌های ارزان را هم با کیفیت قابل‌قبولی به بازار عرضه می‌کند.

راه دیگری هم وجود دارد: کفش فوتبال مدل قدیمی بخرید. معمولا فروشگاه‌ها کفش فوتبال با کیفیت بالا ولی با مدل‌های قدیمی‌تر را با قیمت ارزان‌تری می‌فروشند. اگر چنین موردی را پیدا کردید به کیفیت آن فکر کنید نه به قدیمی بودنش.

در هنگام خرید کفش فوتبال این اشتباهات را مرتکب نشوید

بیشتر افراد در هنگام خرید کفش فوتبال اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند. این اشتباهات را انجام ندهید:

۱. کفش را به‌خاطر بازیکن موردعلاقه‌تان انتخاب نکنید

خرید کفش فوتبال - کفش را به خاطر بازیکن مورد علاقه نخرید

این‌کار به دو دلیل منطقی نیست. یکی اینکه ممکن است پول زیادی به آن بازیکن بابت آن کفش پرداخت کرده باشند و او خودش آن را انتخاب نکرده باشد. دوم اینکه شاید ترجیحات آن بازیکن با شما متفاوت باشد.

همچنین، دلیلی ندارد که اگر کفشی برای دوستتان مناسب است برای شما هم خوب باشد.

۲. کفش فوتبال را به‌خاطر پُستی که در آن بازی می‌کنید نخرید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد در هنگام خرید کفش فوتبال این است که آن را براساس که پستی که در بازی دارند می‌خرند. این کار کاملا اشتباه است.

البته مقصر برندها هستند. برای نمونه، برخی برندها روی کفش کنترل، عنوان «مخصوص هافبک» را قرار می‌دهند. درحالی‌که اگر یک دروازه‌بان هم بخواهد این کفش را بپوشد مشکلی نخواهد داشت. بیشتر برندها حتی کفش‌ها را با توجه به موقعیت بازیکنی که از او حمایت می‌کنند تبلیغ می‌کنند. برای مثال، در تبلیغاتشان کفش سرعتی را به بهترین مهاجمان جهان، کفش‌های کنترلی را به هافبک‌ها و کفش‌های راحتی را به مدافعان می‌دهند. به‌همین‌دلیل شما به‌عنوان خریدار ناخودآگاه این کفش‌ها را با پست آن بازیکن و خودتان مرتبط می‌کنید.

برخی بازیکنان حتی از پوشیدن کفش‌هایی که برندها از آنها خواسته بودند خودداری کرده‌اند. برای مثال، نیمار را مجبور کردند که کفش هایپرونوم بپوشد، درحالی‌که آن را دوست نداشت. بنابراین دوباره به همان کفش مرکوریال برگشت که برایش راحت‌تر بود. رونالدو هم کفش سوپرفلای دینامیک ساقدار را دوست نداشت، بنابراین از برند خواست کفش بدون ساق همان مدل را به او بدهد.

کفش فوتبال و پست بازیکن مطلقا ارتباطی با هم ندارند. اگر مدافع هستید می‌توانید از کفش‌های تند و سرعتی استفاده کنید. فقط کفشی را انتخاب کنید که برایتان مناسب‌تر باشد. همین!

۳. کفش را فقط به این دلیل که زیباست نخرید

خرید کفش فوتبال - کفش را به خاطر زیبایی نخرید

هر کفشی که ظاهرش زیباست دلیل نمی‌شود که مناسب پای شما باشد. باید کفش را امتحان کنید و اگر واقعا برایتان مناسب و راحت است آن را بخرید.

۴. مراقب باشید کفش تقلبی را به شما قالب نکنند

برخی از کفش‌های رنگ‌ولعاب‌دار ممکن است تقلبی باشند. اگر یک کفش فوتبال با مارک برندهای بزرگ را می‌بینید که قیمتش زیادی ارزان است، مطمئن باشید اصل نیست. اگر کفش را آنلاین می‌خرید خوب درباره آن تحقیق کنید و بررسی کنید که آیا سایت معتبر هست یا نه. اگر از فروشگاه می‌خرید، حتما از فروشندگان معتبر خریداری کنید.

۵. در سن رشد، کفش فوتبال گران‌قیمت نخرید

وقتی هنوز در سن رشد هستید کفش‌های گران‌قیمت نخرید. مطمئن باشید به شش ماه نکشیده برایتان تنگ می‌شوند.

وقتی به سنی رسیدید که دیگر رشدتان متوقف شده است، بعد اگر تمایل داشتید، کفش فوتبال فوتبال گران‌قیمت بخرید.

۶. اگر پاهای پهنی دارید کفش سرعتی نخرید

اگر پاهای پهنی دارید، کفش‌های سرعتی برای شما مناسب نیستند. دلیلش این است که این کفش‌ها باریک‌تر از کفش‌های دیگر هستند. بهترین راهکار برای شما این است که کفش کنترل یا راحتی بخرید. کفش‌های با رویه چرم هم برای شما بهتر هستند. اگر چرم دوست ندارید، نرم‌ترین و کشسان‌ترین کفش ساخته‌شده از موادمصنوعی را پید کنید. قبل از اینکه کفش‌ها را مستقیم در مسابقه بپوشید کمی با آنها تمرین کنید. ممکن است پاهایتان تاول بزنند.

آیا این راهنما برای شما مفید بود؟ آیا توانسته است به همه پرسش‌های شما درباره خرید کفش فوتبال پاسخ دهد؟ اگر نه، برایمان در دیدگاه‌ها بنویسید.

مطالب آموزشی مرتبط:

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

به گزارش فروشگاه اینترنتی والیبال ایران، ورزش کردن یکی از ضروری ترین فعالیت هایی است که هر انسانی در طول زندگی خود باید آن را جدی بگیرد و مناسب با فیزیک بدنی و علایق خود برای حفظ سلامتی و شادابی خود به صورت حرفه ای یا آماتو....

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

در این مقاله به آشنایی با تجهیزات آموزشی ورزش والیبال به همراه وسایل مورد نیاز برای یک بازی والیبال و همچنین تجهیزات بازیکنان که در هنگام بازی و مسابقه مجاز به استفاده هستند بیان شده است.....

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

وسایل ورزشی مورد نیاز و ضروری باشگاه

وسایل ورزشی مورد نیاز باشگاه

وسایل کمک آموزشی فوتبال ویژه مربیان

همه چیزهایی که باید درباره خرید توپ فوتبال بدانید

چگونگی انتخاب یک توپ مناسب برای فوتبال

راهنمای خرید کفش فوتبال و فوتسال

معیار انتخاب کفش فوتبال و فوتسال قسمت اول انتخاب کفش براساس پست

   محصولات مشابه