مقالات گیمینگ تولز

فروشگاه

معیار انتخاب کفش فوتبال و فوتسال قسمت اول انتخاب کفش براساس پست

حتما همه شما با این موضوع موافقید که هر منطقه از بازی نیازمند به یکسری ویژگی های خاصی است که بازیکنان باید واجد آن شرایط باشند تا بتوانند از پس مسئولیت های آن پست بر آیند

حتما همه شما با این موضوع موافقید که هر منطقه از بازی نیازمند به یکسری ویژگی های خاصی است که بازیکنان باید واجد آن شرایط باشند تا بتوانند از پس مسئولیت های آن پست بر آیند ، هر بازیکنی طبق ویژگی های ذاتی که در سبک بازی اش است پس از مدتی به این نتیجه رسیده که یک پست یا منطقه از بازی برای او مناسب تر است ، مثلا یک بازیکن تمام کننده و سرعتی قاعدتا برای نوک حمله مناسب تر است تا بازیکنی که دارای قدرت دفع توپ و سرزنی بالا هست.
این مقدمه را گفتیم تا برسیم به بحث اصلی خودمان یعنی انتخاب کفش بر اساس پست بازی شما در زمین ، حتما از بازیکنان و هم تیمی های خود و حتی از فروشگاه داران ورزشی زیاد شنیده اید که فلان مدل کفش را ببر بیشتر به بازی شما میخورد ، در این میان شما در برزخی میان قبول و یا رد این ادعا گیر افتاده اید و شاید فکر کنید دسته بندی کفش ها توسط برند های مختلف تولید کننده کفش فوتبال و فوتسال یک نوع بازاریابی برای فروش بیشتر نباشد.
من هم به طرز فکر شما و هم به کار تولید کنندگان کفش در دسته بندی کفش ها احترام میگذارم زیرا هر کدام جای دفاع و بحث دارد ولی در کل این نکته را بدانید که یک کفش متناسب با بازی شما مطمئنا بر کیفیت کار شما تاثیر خواهد گذاشت ولی از شما بازیکن بهتری نخواهد ساخت و نباید انتظار داشت که فراد با پوشیدن فلان مدل کفش متناسب با بازی شما سانتر ، شوت و پاس شما دارای دقت چشمگیری شده باشد ولی در دفاع از تولید کنندگان این را بگویم که تاثیرگذار است.
پس ما قاعده کا را بر این میگذاریم که خرید کفش فوتبال یا فوتسال بر اساس ویژگی فنی بازی ما و پستی که در آن بازی می کنیم تاثیر گذار است ولی نه تا حدی که انتظار تغییر سبک بازی امان را داشته باشیم ولی تاثیر گذار است هر چند کم که همین تاثیر شاید کم مطمئنا در جایی به کار ما خواهد آمد ، صحت ادعای ما را میتوان از وفاداری بازیکنان به یک برند و مدل خاص فهمید مدل نایک نمپو شاید بارزترین نمونه برای این امر باشد که بازیکنانی مانند فرانچسکو توتی یا رونالدینهو تا سالیان سال از این مدل کفش استفاده میکرده اند و یا نایک مرکوریال که رونالدو جدای از بحث تبلیغاتی از آن خیلی راضی هست.
در ادامه مطلب اجازه بدهید تا دسته بندی کفش ها در برند های مطرح را بر اساس نوع بازی بازیکنان و پستی که در آن بازی میکنند را به شما معرفی و دلیل این دسته بندی را نیز خدمتتان توضیح دهیم تا در انتخاب مدل کفش مورد نظرتان به شما کمک کند.
نایک ، آدیداس و پوما سه برندی هستند که به معرفی سری های مختلفشان خوهیم پرداخت و خواهیم گفت که این دسته از کفش متناسب با پست کدام بازیکن است، از بررسی سایر کفش ها مانند آندرآرمور ، نیوبالانس یا آمبرو به دلیل طولانی شدن مطلب و استفاده رایج بازیکنان ایرانی از سه برند نایک ، آدیداس و پوما پرهیز نمودیم.

نایک

کفش های نایک در کل به شش دسته اصلی تقسیم شده که هر دسته نیز خود به زیر شاخه ها و مدل های متعددی تقیسم شده است ، ما به زیرشاخه ها کاری نداریم زیرا ذکر آنها باعث خستگی شما خواهد شد.
۱- مرکوریال mercurial – explosive speed سرعت انفجاری

نایک برای هر سری کفش خود یک شعار را انتخاب نموده ، سرعت انفجاری شعار سری مرکوریال است ، این عبارات انتخاب شده توسط نایک برای هر سری فقط در حد شعار نیست و این برند تمام هنر و فناوری خود را بکار می گیرد تا کفشی را طراحی کند ک به سرعت بازیکنان کمک کند ، سبکی ، آیرودینامیک بودن و استفاده از نهایت سرعت بالقوه بازیکنان از ویژگی های اصلی سری مرکوریال است.
تا اینجا دانستیم که مرکوریال برای بازیکنان سرعتی مناسب است پس میتوان درک کرد که این سری کفش بیشتر برای بازیکنان جلو زمین مانند مهاجمین و گلزنان مناسب است .
کریس رونالدو بازیکنی است که شاخص و معیار استفاده از سری مرکوریال به ویژه سوپرفلای است ، پس اگر سبک بازی شما به کریس و بازیکنانی شبیه کریس نزدیک است این کفش بهتر شما را کمک خواهد کرد.
۲- هایپرونوم hypervenom – deadly agility چابکی مرگبار

در طراحی هایپرونوم نایک سعی نموده تا به کنترل توپ و نزدیکی هر چه بهتر توپ به پا کمک کند و همچنین کفش بخوبی با پا فیت شود تا بازیکن بخوبی مهارت های خود را در زمین پیاده کند، چابکی مرگبار شعار این سری است تا این چنین بازیکنانی بخوبی بتوانند از تکنیک و مهارت های ذاتی خود استفاده کنند ، در این سری نیز نیمار بازیکن برزیلی بارسا شاخص است که شما میتوانید بازی و سبک سیاق خود را با او و بازیکنانی شبیه به نیمار مقایسه کنید ، پس اگر بازیکنی رو به جلو هستید و دارای تکنیکی ناب و ذاتی که با مهارت های خود چند بازیکن حریف را مشغول خود می کنید ، هایپرونوم گزینه مناسبی برای شماست.
۳- مجیستا magista – unstoppable playmaking بازی سازی غیرقابل توقف

شعار این سری گویای همه چیز است و کار ما را برای تشریح مسئله راحت تر میکند ، نایک در طراحی این سری کفش سعی میکند که لمس و کنترل و قدرت مانور در میانه میدان را به حداکثر ممکن برساند تا بازیکنان رهبر که عمدتا میانه میدان را در دست دارند و به قول معروف مغز متفکر تیم هستند براحتی توانایی های خود را در زمین پیاده کنند.
آندرس اینیستا بازیکن اسپانیایی پارسا شاخص این سری نایک است که هر وقت کسی بخواهد از یک رهبر و میدان دار نابغه صحبت کند مطمئنا او را مثال خواهد زد ، پس اگر یک بازی ساز و میدان دار هستید و دوست دارید ریزترین حرکات کنترلی و چرخشی خود را در زمین پیاده کنید مجیستا جزو اولویت های شما میتواند باشد.
۴- تمپو tiempo – dominating touch لمس بی نقص

تمرکز نایک در سری تمپو بر لمس طبیعی توپ بدون هیچگونه واسطه ای هست ، این را میتوان از استفاده همیشگی نایک از چرم یکپارچه کانگور در کل رویه و کناره کفش درک نمود.
تمپو همیشه به عنوان یک کفش کلاسیک و اصیل شناخته شده که به دور از هیاهوی فناوری های نوین و بصورت پیوسته در حال تغییر ، کار خود را انجام میدهد و هیچوقت اصالت خود را فدای فناوری نمی کند.
بازیکنانی مانند فرانچسکو توتی ، رونالدینهو و در بازیکنان امروزی جروم بواتنگ و پیکه و بازیکنانی که شما میتوانید به لیست اضافه کنید از طرفدران پروپا قرص این سری کفش هستند.
بازیکنانی که گفتیم از طیف مختلف با پست های متفاوتی هستند از نوک حمله تا میانه میدان و دفاع آخر ، نتیجه اینکه این کفش میتواند محبوب همه بازیکنان باشد ولی عمدتا مناسب بازیکنان میانه رو به عقب زمین مانند مدافعین و هافبک های تدافعی است.
۵- پرمیر premier

سری پرمیر برای بازیکنانی در پست خاصی طراحی نشده و تمرکز اصلی این سری بر تولید کفش هایی کلاسیک با استفاده از چرم طبیعی است تا بازیکنان طرفدار کفش های سنتی را به خود جلب کند.

آدیداس

آدیداس دارای سری های متعددی است که بعضی از این سری ها مانند ۱۱pro یا نیتروشارژ دیگر تولید نمیشود و ما به سری هایی که در حال حاضر در بازار موجد است بسنده می کنیم.
۱- ایس ace – control every thing کنترل همه چیز

آدیداس در سری ایس تمرکز اصلی اش بر کنترل و تسلط کامل بر توپ و زمین است ، یعنی کفش های این سری چه در زیره و چه در رویه طوری طراحی شده اند که بهترین حالت درگیری و لمس توپ را تجربه کنید.
بازیکنی مانند مسوت اوزیل به عنوان یک پاسور باهوش و خلاق و یا پل پوگبا به عنوان یک بازیکن جسور و خلاق از جمله نماد های این سری کفش هستند.
فیت شدن کفش با پا بصورتی که شما کفش را جزیی از پای خود حس کنید و طراحی رویه کفش بصورتی که شما یک لمس طبیعی را تجربه و توپ را بخوبی کنترل کنید ، از جمله ویژگی های فنی این سری هستند.
بازیکنان هافبک چه نفوذی و چه دفاعی ، مهاجمین پشت مهاجم اصلی و حتی خود مهاجم اصلی از جمله پست هایی است که این سری کفش به آنها توصیه میشود.
۲- ایکس X – cause chaos باعث هرج و مرج

کنترل و داشتن یک رویه صاف و یکدست بودن هیچ گونه وصله پینه جهت زدن ضربات دقیق و همچنین پوشاندن روی پا بصورتی که مانند یک جوراب عمل کند از ویژگی های فنی این کفش است.
باعث هرج و مرج به عنوان شعار این سری ما را به این نتیجه میرساند که این کفش بیشتر برای بازیکنان غیرقابل مهار در سرعت و تغییر مسیر و زدن ضرباتی ناگهانی در لحظه مناسب است است که بیشتر ما این خصوصیات را در بازیکنان سرعتی کناره ها یا به اصطلاح بال های کناری زمین مشاهده میکنیم.
گرت بیل ، لوییز سوارز و کریم بنزما نماد های اصلی این سری کفش هستند که میتوانید خود را با این بازیکنان از لحاظ سبک بازی مقایسه کنید و حتما شما از من بهتر پست و منطقه بازی این بازیکنان را میدانید.
مهاجمین سایه ، هافبک های چپ و راست و مهاجمین از جمله پست های مناسب این کفش است.
۳- مسی messi – built to win

سری مسی سعی شده که با ویژگی های فنی این بازیکن نابغه تطابق داده شود ، یعنی بتوانید بخوبی توپ را در کمترین فضا کنترل کرده و آن را به جهات مختلف با سرعت بالا حمل کنید و موقع شوت زدن بهترین استفاده را از شکل طبیعی پاهایتان کنید.
این سری بیشتر مورد استفاده مهاجمین نوک و مهاجمین پشت مهاجم اصلی است.
۴- کلاسیک classics – classic touch

این سری کفش همانند سری پرمیر نایک تمرکز اصلی اش بر طراحی کلاسیک و استفاده از مواد طبیعی مانند چرم کانگورو و گوساله است.
سری کلاسیک میتواند مورد علاقه هر بازیکنی در هر پستی باشد فقط شرط آنست که به اصالت و سنتهای دیرین در طراحی کفش علاقمند باشید.
راحتی و لمس طبیعی توپ از مزایای اصلی این سری کفش است.

پوما

پوما دارای سری های زیادی نیست و یک سری نیز به عنوان اوو تاچ به تازگی به این برند اضافه شده.
۱- اوو اسپید evospeed

سبکی بی نظیر و لمس عالی توپ که مورد نیاز یک کفش سرعتی هست را اوو اسپید یکجا در خود دارد ، تا جایی که رکورد سبکترین کفش را به خود اختصاص داده ( زیر ۲۰۰ گرم) .
این سری همانند سری مرکوریال نایک ویژه بازیکنان سرعتی و خط حمله است ، مارکور رویس ، سرخیو آگوئرو و آنتوان گریزمان از جمله بازیکنان شاخص استفاده کننده از سری evospeed هستند.
پس اگر یک بازیکن تند و تیز خط حمله هستید و یا یک هافبک کناری تند و تیز که نیاز به بک کفش سبک و عالی دارید ، اوو اسپید جزو بهترین گزینه های شما میتواند باشد.
۲- اوو پاور evopower

سری اوو پاور تمرکزی خاص بر قدرت شوتزنی و محافظت از پا دارد و پوما سعی نموده در موقع شوت زنی شما حس زدن ضربه با پای برهنه را تجربه کنید.
بازیکنانی مانند الیویه ژیرو ، ماریو بالوتلی ، بوفون و قبلا فابرگاس از جمله بازیکنان استفاده کنند از این سری هستند.
اگر بدنبال کفشی هستید که قدرت شوتزنی شما را تقویت کند و سطح استانداردی از محافظت را ارایه نماید این کفش مناسب شماست.
هافبک های نفوذی و مدافعین از جمله استفاده کنندگان از این سری هستند.
۳- اوو تاچ evotouch

اوو تاچ جدید تری سری پوما محسوب میشود که چند ماهی از عرضه آن میگذرد ، همانطور که از اسم این سری میتوان فهمید تمرکز اصلی بر لمس طبیعی توپ است که پوما برای رسیدن به این نقطه در نسخه های تا به امروز ارایه شده این کفش از چرم طبیعی یکپارچه استفاده نموده به همراه یقه کفش ، یعنی ترکیبی از فناوری های نوین و شیوه های سنتی تولید کفش.
مارکو وراتی و فابرگاس که قبلا از سری اوو پاور استفاده می نمود از بازیکنان شاخص این سری کفش هستند.
این سری کفش میتواند مورد علاقه هر بازیکنی در هر پستی باشد ، زیرا چندین ویژگی را یکجا در خود دارد.
۴- کینگ king

سری کینگ را میتوان تاریخچه کفش های فوتبال دنیا دانست ، از مارادونا و پله گرفته تا بازیکنان شاخص امروزی که از این مدل کفش استفاده می کردند و میکنند.
همانند سری نایک پرمیر و آدیداس کلاسیک پوما نیز در این سری تمرکز اصلی اش حفظ اصالت یک کفش با شیوه سنتی تولید آن است تا بازیکنان علاقمند به کفش های با رویه از جنس چرم طبیعی و طراحی قدیمی را راضی نگه دارد.
پس انتخاب با شماست اگر به این سه سری نایک ، آدیداس و پوما علاقمندید و فرقی ندارد در کجای زمین بازی می کنید.

در معرفی سری های مختلف سه برند اصلی بازار سعی نمودیم هم شما را با آنها آشنا سازیم و هم با هدف اصلی طراحی هر سری که مختص چه بازیکنی طراحی شده تا با شناخت بهتر ویژگی های هر سری و مقایسه آن با سبک بازی خود انتخاب را به خود شما واگذار کنیم و در آخر جهت سهولت انتخاب شما چند پست تخصصی ویژه آن سری را به شما معرفی نمودیم.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!


هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!   

به گزارش فروشگاه اینترنتی والیبال ایران، ورزش کردن یکی از ضروری ترین فعالیت هایی است که هر انسانی در طول زندگی خود باید آن را جدی بگیرد و مناسب با فیزیک بدنی و علایق خود برای حفظ سلامتی و شادابی خود به صورت حرفه ای یا آماتور آن را انجام دهد. اما یکی از نکات مهمی که در ورزش کردن باید آن را جدی گرفت لباس ورزشی مناسب است، لباس ورزشی حتی در ایجاد انگیزه برای ورزش کردن هم بسیار تاثیرگذار است. بنابراین انتخاب درست لباس ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. ادامه مطلب

هر آنچه باید در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب بدانیم!

  

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان


آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان   

در این مقاله به آشنایی با تجهیزات آموزشی ورزش والیبال به همراه وسایل مورد نیاز برای یک بازی والیبال و همچنین تجهیزات بازیکنان که در هنگام بازی و مسابقه مجاز به استفاده هستند بیان شده است. ادامه مطلب

آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

وسایل ورزشی مورد نیاز و ضروری باشگاه

وسایل ورزشی مورد نیاز باشگاه

وسایل کمک آموزشی فوتبال ویژه مربیان

همه چیزهایی که باید درباره خرید توپ فوتبال بدانید

چگونگی انتخاب یک توپ مناسب برای فوتبال

راهنمای خرید کفش فوتبال و فوتسال

راهنمای خرید کفش فوتبال

 

   محصولات مشابه