مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

کامل ترین راهنمای خرید و انتخاب انواع عینک های شنا

در این مقاله کاملترین راهنمای خرید و انتخاب عینک شنا به همراه معرفی انواع عینک شنا، عینک طبی شنا، بهترین مارک عینک شنا و اجزای تشکیل دهنده عینک شنا را شرح خواهیم داد.

۱. انواع عینک شنا

۱.۱ عینک تفریحی شنا

۱.۲ عینک مسابقه ای (حرفه ای) شنا

۱.۳ عینک بدون بند شنا

۱.۴ عینک سوئدی شنا

۲. عینک شنای طبی

۳. اجزای تشکیل دهنده عینک شنا

۳.۱ لنز عینک شنا

۳.۲ قاب (فریم ) عینک شنا

۳.۳ بند عینک شنا

۳.۴ واشر عینک شنا

۴. بهترین مارک و برند  عینک شنا

به طور حتم بارها شنا کردن در استخر را تجربه کرده اید و با اصول اولیه شنا آشنایی دارید و با لوازم و تجهیزات مخصوص شنا هم آشنا هستید. حتما هر بار پس از شنا در استخر دچار التهاب در چشم های تان (خون افتادگی در چشم)  شده اید که ناشی از نفوذ آب و کلر موجود در آن است. برای پیشگیری از این التهاب و داشتن دیدی مناسب در هنگام شنا کردن در استخر پیشنهاد می کنیم  که ازعینک مخصوص شنا استفاده کنید تا علاوه بر داشتن دید مناسب درآب از التهاب چشم ها نیز جلوگیری کرده و از شنا کردن لذت ببرید.

در این مقاله بر آن شدیم تا پیرامون عینک شنا، انواع آن ، نحوه انتخاب و خرید عینک شنا مناسب را مورد بررسی قرار دهیم.

راهنمای خرید عینک شنا

انواع عینک شنا

عینک های شنا به دو دسته تفریحی (مخصوص شنا و اب تنی در استخر) و مسابقه ای (حرفه ای) می باشند. البته به جزء این دو دسته، عینک های دیگری مانند عینک شنای سوئدی و عینک بدون بند نیز وجود دارد که از محبوبیت بالایی در بین شناگران حرفه ای برخوردار هستند که به هریک از آنها خواهیم پرداخت.

عینک تفریحی شنا

این نوع از عینک های شنا، کمی ضخیم هستند که هنگامی که قاب آن بر روی چشم قرار می گیرند بر روی پوست اطراف حدقه چشم مکش کمی ایجاد می کند که سبب راحتی شناگر می شود ولی از آنجایی که از درزگیر چندان مناسبی در پوشش دور چشم برخوردار نیستند موجب نفوذ آب به داخل عینک و تشکیل بخار در شیشه عینک می شود.

پوشش ضد بخار بکاربرده شده در این نوع عینک ها زودتر از سایر عینک های شنا خاصیت خود را از دست می دهند. این عینک ها مناسب برای استفاده فرادی است که گه گاهی هوس شنا کردند پیدا می کنند و به دنبال عینکی ارزان برای انجام شنای تفریحی هستند خوب است.

عینک تفریحی شنا

عینک مسابقه ای (حرفه ای) شنا

عینک های مسابقه ای (حرفه ای) را معمولا شناگران حرفه ای در هنگام مسابقات مورد استفاده قرار  می دهند و به دلیل تنگ بودن بند تعبیه شده در عینک که به جهت عدم نفوذ آب به داخل آن عموما به طور دائمی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

عینک های مسابقه ای با درزگیری مناسبی که در دور حدقه چشم ها دارند باعت مکس پوست در این قسمت شده و سبب ایجاد فشار بر چشم می شوند که شاید کمی موجب ناراحتی شناگران شود.

عینک مسابقه ای (حرفه ای) شنا

عینک بدون بند شنا

عینک بدون بند شنا حاوی دو لنز و تعدادی چسب پزشکی است که از چسب ها برای اتصال عینک به پوست اطراف چشم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب و برداشتن این نوع عینک بسیار سخت است. البته باید اشاره کرد که این عینک هیچ کششی بر روی پوست ایجاد نخواهند کرد و از پوشش بسیار مناسبی برای چشم ها بوده و از نفوذ آب و بخار گرفتگی جلوگیری می کنند.

لازم به ذکر است که چسب های اتصال این نوع عینک مناسب افرادی که دارای پوستی حساس هستند نیست زیرا در پوست های حساس موجت التهاب پوست خواهد شد .

یکی از معایب این عینک، مشکل در یافتن  و خرید چسب های آن اشاره کرد.

 

عینک سوئدی شنا

استفاده ازعینک های سوئدی شنا بسیار عالی و ارزان هستند. در این عینک ها از لنزهای ساده پلاستیکی با بند هایی لاستیکی تشکیل شده اند.

در ساخت عینک سوئدی شنا مانند سایر عینک ها لایه برای لاستیک ها و فوم بکار برده نشده است و در طراحی بکار رفته شده در ساخت این عینک ها حفرهای تعبیه شده برای پوشش چشم ها بسیار شباهت به چشم ها دارند و طرفداران بسیاری در میان شناگران حرفه ای دارد.

عینک سوئدی شنا

عینک شنای طبی

در گذشته افرادی که دچار مشکل بینایی ضعیف بودند و به اصطلاح چشمان ضعیفی داشتند برای شنا کردند همواره به دنبال یافتن عینک های شنایی با لنز طبی بودند که با قیمت های گزافی عرضه می شد اما در حال حاضر عینک های شنا یی وجود دارد که در آنها از لنز طبی و با قیمت های بسیار مناسبی به بازارهای ورزشی عرضه شده است که کمی نسیت به سایر عینک ها گران تر هستند اما یک راهکار دیگر نیز وجود دارد، می توان عینک های شنا را خریداری و با هزینه کمی با لنز های طبی شنا تعویض کرد.

مطمئنا شماره لنز هر عینکی بسته به میزان ضعیف بودن چشم هر شخصی متفاوت خواهد بود.

عینک شنای طبی

اجزای تشکیل دهنده عینک شنا

یک عینک شنا از ۴ جزء لنز، قاب (فریم )، بند و واشر تشکیل شده است که به بررسی هریک خواهیم پرداخت.

 

لنز عینک شنا

لنز یکی از اجزای مهم در عینک شنا است که  به دو نوع جیوه ای و معمولی وجود دارند. لازم به ذکر است که برای رشته دایوینگ (شیرجه از سکوی شنا) نباید از عینک شنا استفاده کرد. دایونگ عینک های مخصوص خود را دارد که از مقاومت بالایی برخوردارند و مناسب این رشته از شنا هستند.

لنزهای جیوه ای شنا مناسب جهت استفاده در استخر و دریاست که باید قابلیت محافظت از چشم ها را در برابر اشعه ماواری بنفش داشته باشد. و به اصطلاح یو وی ۱۰۰ باشد.

از دیگر قابلیت لنزها این است که به مواد ضد بخار مجهز شده باشند. این مواد ضد بخار آنتی فوک نام دارد که از بخار گرفتگی لنز در هنگام شنا جلوگیری می کند .

لنزهای معمولی قابلیت های لنزهای جیوه ای را دارا نیستند و تنها مناسب جهت استفاده در استخرهای سرپوشیده هستند.

لنز عینک شنا

قاب (فریم ) عینک شنا

قاب (فریم) قسمت بدنه عینک شنا است که به صورت یک تیکه و دو تیکه دسته یندی می شوند. در قاب یک تیکه، لنزها به صورت یکپارچه بر روی قاب تعبیه شده اند و اگر لنزها از هم جدا باشند به اصطلاح دو تیکه شناخته می شود.

قاب (فریم ) عینک شنا

بند عینک شنا

بندهای عینک شنا از جنس لاستیک و سیلیکون هستند که از مقاومت بالایی در برابر کلر موجود در آب برخوردارند و نوع مرغوب بندها به آسانی پاره و یا در اثر تماس با کلر موجود در آب در مدت زمان طولانی دچار پوسیدگی می شوند. بندها نقش نگهداره عینک شنا در دور سر را بر عهده داشته و قابلیت تنظیم دارند.

بیشتر بدانید: فواید شنا کردن (Swimming) و تاثیر آن بر عضلات و لاغری

واشر عینک شنا

واشر در پیرامون لنزها نصب می شود و وظیفه دارند که از نفوذ آب به داخل لنز ها جلوگیری کنند. واشر ها از جنس سیلیکون ساخته می شوند و با ایجاد مکش مانع از نفوذ آب شده و در هنگام ضربات حاصل از موج ها در تماس با لنزها به جهت قابلیت فنری موجود در واشرها از لنزها محافظت می کنند.

واشر عینک شنا

بهترین مارک و برند  عینک شنا

مارک ها، برندها و کمپانی های بسیاری با توجه به میزان علایق و سلیقه دوست داران ورزش های آبی به خصوص شنا با در نظر گرفتن استاندارهای لازم و حساسیت چشم ها در برابر آسیب ها اقدام به طراحی و ساخت عینک های مخصوص انواع رشته های ورزشی شنا  را نموده اند که همه این برند ها محصولات خود را با کیفیت های بالایی روانه بازارهای ورزشی نموده اند که انتخاب را برای علاقمندان به ورزش شنا مشکل نموده است. در این راستا برند های شنا مانند زاگز، فونیکس،کرسی و اسپیدو در بین علاقمندان ورزش شنا از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

بهترین مارک و برند  عینک شنا

پیشنهاد می کنیم پیش از خرید و انتخاب عینک شنا و سایر لوازم و تجهیزات ورزشی از سایت ما (گیمینگ تولز) بازدید و با فروشندگان و برند ها و محصولات ورزشی به طور مستقیم ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمائید.

نکاتی مهم هنگام خرید عینک شنا

1- لنز عینک شنا

آ) جنس لنز عینک :

دقت به این مورد هنگام خرید عینک شنا به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک فراوانی می کند.

           .

                     راهنمای خرید عینک شنا

نکته ی بسیار مهمی در مورد این محصولات وجود دارد، نشکن بودن این لنزهاست.

به این معنی که اگر در اثر وارد شدن ضربات بسیار محکم، بشکنند، همانند شیشه ی اتومبیل، هیچ گونه تراشه ای جدا نشده و ساختار یکپارچه ی آن ها تحت هر شرایطی حفظ می گردد.

لذا این دسته از لنز ها امن ترین نوع موجود در بازار هستند.

ب) ضد بخار بودن :

این خاصیت توسط استفاده از لایه های نازک از مواد نانو کربن که مانع از چسیبدن و تجمع قطرات آب به سطح درونی لنزها می گردد ایجاد می شود.

رایج ترین باور نادرستی که میان مصرف کنندگان در این مورد رواج دارد و شاید به دلیل تبلیغات القا شده توسط فروشنده ها ایجاد شده باشد؛

دائمی بودن خاصیت ضد بخار در لنزهای به کار رفته در عینک های شنا می باشد.

باید گفت که خاصیت ضد بخار نه تنها در تمامی عینک های شنا، بلکه در سایر محصولات نظیر شیشه های خودرو؛ یک ویژگی موقتی است.

به عبارت دیگر، تا موقعی که لایه نازک ضد بخار کننده روی سطح مورد نظر وجود داشته باشد، این ویژگی پا برجاست.

البته رعایت نکات نگهداری بهینه عینک شنا می تواند دوام این خاصیت را طولانی تر نماید.

بعد از ازبین رفتن ویژگی ضد بخار، می توان از اسپری های موجود در بازار برای بهبود شرایط کمک گرفت.

اصلی ترین نکته در رابطه با طول عمر خاصیت ضد بخار بودن لنزها، روش صحیح استفاده از عینک شنا می باشد که در مطالب جداگانه ای به آن ها خواهیم پرداخت.

ج) ضد UV بودن لنزها :

یکی از حیاتی ترین نکاتی که سلامتی چشم های شما در گروی آن است، استفاده از لنزهایی است که مانع از عبور اشعه مخرب ماورای بنفش می شوند.

این ویژگی با افزودن فیلم های نازکی که ضد UV هستند، بر سطح بیرونی لنزها ایجاد می شود.

متاسفانه هیچ نشانه ی ظاهری خاصی برای تشخیص وجود این خاصیت در لنزها وجود ندارد. لذا تنها راه انتخاب برند های اورجینال و معتبر می باشد.

د) ضد خش بودن لنزها :

این ویژگی  نیز همانند دوخاصیت قبلی با استفاده از افزودن لایه های کمکی نازک به لنزها ایجاد می شوند.

ویژگی ضد خش بودن با افزودن لایه ای نازک ولی با مقاومت بسیار زیاد در برابر سایش و سایر آسیب های فیزیکی، بر روی سطح خارجی لنزهای عینک شنا ایجاد می گردد.

از آن جهت که وجود خش بر روی لنزها، کیفیت دید شما را در زیر آب بسیار کم می کند؛

لذا برخورداری بودن عینک شنایتان از این خاصیت بر میزان کارایی و لذتی که از شنا کردن می برید اثر مستقیم می گذارد.

ه) رنگ لنزها :

همانند عینک های آفتابی که در رنگ های مختلف با کاربرد های گوناگونی عرضه می شوند.

                                                             عینک شنا با شیشه شفاف

                                                              عینک شنا با شیشه آبی

.

                                                                عینک شنا با شیشه دودی

.

                                                               عینک شنا با شیشه کهربایی

.

                                                                  عینک شنا با شیشه جیوه ای

.

2- فرم عینک شنا

آ) ماسک شنا ( فرم بزرگ ) :

ماسک های شنا در مقایسه با سایر مدل ها، چون فاصله ی بیشتری بین لنز ها و چشم شناگر ایجاد می کنند، بهترین دید را هنگام شنا برای مصرف کنندگان فراهم می آورند.

از دیگر مزایای عینک های شنای فرم بزرگ راحتی و وارد آمدن کمترین فشار به چشم ها و نواحی اطراف آن ها می باشد.

لذا برای استفاده های طولانی مدت بهترین گزینه برای خرید عینک شنا هستند.

                                                                       راهنمای خرید عینک شنا ماسکی شکل

.

ب) عینک شنای کلاسیک :

این گروه پرطرفدار ترین عینک های شنا بوده و نکته ی اصلی که هنگام خرید آن ها باید مورد توجه قرار داد؛

راحتی و مناسب بودن ساختار عینک شنا با فرم صورتتان است.

برای تشخیص این موضوع، هنگام خرید عینک شنا را بدون استفاده از بند به صورت زده و کمی فشار دهید.

اگر در اثر مکش ایجاد شده به دور چشمانتان، عینک شنا بدون کمک دست بر روی صورتتان قرار گرفت؛ سایز مناسبی جهت خرید می باشد.

                                                                         راهنمای خرید عینک شنا کلاسیک

ج) عینک شنای سوئدی :

این گروه از عینک های شنا در اصل برای مسابقات طراحی شده اند.

عینک شنای سوئدی swimming-glasses کمترین فاصله را بین لنزها و چشم شناگر ایجاد کرده و به همین دلیل کمترن میزان مقاومت آب را تولید می کنند.

اما همین فاصله ی کم باعث می شود که فشار زیادی به چشم ها وارد شود و لذا استفاده طولانی مدت از آن ها توصیه نمی گردد.

این نکته را حتما هنگام خرید عینک شنا به خاطر داشته باشید.

                                                                       راهنمای خرید عینک شنای سوئدی

3- قسمت درزگیر اطراف لنز عینک شنا

نکته ی مهم دیگری که در خرید عینک شنا باید مورد توجه قرار بگیرد، جنس لایه ی درزگیر اطراف لنز ها می باشد.

زیرا این قسمت به دلیل تماس مستقیمی که با پوست شما دارد، نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی چشم ها و پوست نواحی اطراف آن ها ایفا می کند.

همچنین این بخش از عینک شنا است که وظیفه ی اصلی در جلوگیری از ورود آب را بر عهده دارد.

.

آ) درزگیرهای فومی :

ابتدایی ترین و قدیمی ترین نوع لایه های درزگیر به کار رفته در عینک های شنا، درزگیرهای فومی هستند.

از نظر جلوگیری از ورود آب، این گروه از درزگیرها به دلیل ساختار متخلخلی که دارند کمترین امتیاز را به خود اختصاص می دهند.

همچنین به دلیل استفاده از مواد نفتی در تولید آن ها، امکان بروز آلرژی و سایر بیماری های پوستی در اثر استفاده از آن ها زیاد است.

ب) درزگیرهای لاتکس :

نسل بعدی بدنه ی عینک های شنا از جنس لاتکس ساخته شد که به تبع از آن ها لایه ی درزگیر دور لنز ها نیز از همین جنس بود.

درزگیرهای لاتکس در مقایسه با درزگیرهای فومی، با عملکرد بهتری از ورود آب به عینک شنا جلوگیری می کنند.

ولی نکته ای که هنگام خرید باید به آن توجه داشت کیفیت مواد اولیه ایست که لاتکس از آن تهیه شده.

به دلیل شفاف و ژله ای نبودن ماده ی لاتکس تشخیص این امر بسیار دشوار است.

متاسفانه امروزه شاهد حضور سیل انبوهی از این دسته عینک های شنا با قیمت ها و کیفیت های بسیار پایین در سطح بازار هستیم که به همان میزان سلامت چشم ها و پوست شناگران را در معرض خطر قرار گرفته است.

ج) درزگیرهای سیلیکنی :

شاید به جرات بتوان گفت که عینک های شنای ساخته شده از سیلیکن ضد حساسیت، بزرگترین هدیه ای است که تعداد محدودی از برند های معتبر به شناگران هدیه داده اند.

لایه ی سیلیکنی اطراف لنزها در این عینک های شنا تقریبا بصورت کامل مانع از ورود آب می شوند.

همچنین سیلیکن ضد حساسیت استفاده شده در تولید این عینک های شنا، حفظ سلامتی شما را در لحظه خرید تا آخرین لحظه ی استفاده از آن تضمین می کند.

نکته ای که هنگام خرید این عینک های شنا باید به خاطر داشته باشید آنست که اگرچه قیمت آن ها کمی بالاتر از سایر عینک های شنا ی تولید شده از مواد دیگر است، ولی شما در حال خرید محصولی ضامن سلامت خود هستید.

سلامتی ای که به خطر افتادنش عواقب بسیاری را در پی خواهد داشت.

4- بند نگه دارنده عینک شنا

در هنگام خرید عینک شنا swimming-glasses، باید به این نکته دقت کنید که بند نگه دارنده باید به گونه ای طراحی شده باشد که با تقسیم نمودن فشار وارد بر پشت سر، امکان استفاده طولانی مدت از عینک شنا را به شما بدهد.

بند های نگه دارنده ی نامرغوب، چه از نظر طراحی و چه از نظر جنس، به دلیل برهم زدن آرامش شناگر مانع از تمرکز و لذت بردن شما از شنا کردن می شوند.

آ) تنظیم کننده های معمولی :

رایج ترین روش تنظیم طول بند در عینک های شنا استفاده از تنظیم کننده های معمولی می باشد.

وقت گیر بودن تنظیم کردن طول بند، بزرگترین مشکل این روش است.

                                                             درباره تنظیم کننده معمولی بند عینک شنا

ب) تنظیم کننده های میکرومتریک :

این نوع تنظیم کننده ها برای اولین بار توسط شرکت Cressi ایتالیا و برای استفاده در ماسک های غواصی تولید شد.

بعد از آن تنظیم کننده های میکرومتریک در عینک های شنا مورد استفاده قرار گرفتند.

سهولت و سرعت بالا در تغییر طول بند بزرگترین مزیت استفاده از این روش است.

                                                           درباره تنظیم کننده میکرومتریک بند عینک شنا

5- برند های معروف سازنده عینک شنا

1- عینک شنا آدیداس

                                        عینک شنا آدیداس

2- عینک شنا آرنا

                                         عینک شنا آرنا

 

3- عینک شنا فونیکس

                              عینک شنا فونیکس

 

4- عینک شنا اسپید

                                                   عینک شنا اسپید

 

5- عینک شنا اسپید دو

                                         عینک شنا اسپید دو

 

6- عینک شنای بست وی

                                      عینک شنا و اشنوکر بست وی

و غیره ... .

مطالب آموزشی مرتبط:

نکات مهم در خرید عینک شنا

نکات مهم در خرید عینک شنا

یکی از رایج ترین پرسش ها و دغدغه های اغلب شناگران، انتخاب بهترین گزینه برای خرید عینک شنا می باشد. تقریباً اغلب شناگران در طول دوران ورزشی خود، چه به صورت حرفه ای و چه به صورت تفریحی، با انتخاب های نادرستی در خرید عینک شنا ....

نکات مهم در خرید عینک شنا

راهنمای خرید عینک شنا

راهنمای خرید عینک شنا

یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین لوازم مناسب برای شنا کردن عینک شنا میباشد و داشتن عینک شنای مناسب چه برای افراد حرفه ای و چه برای شناگران آماتور میتواند کمک خوبی برای حفظ سلامتی چشم ها و شنا کردن صحیح باشد.....

راهنمای خرید عینک شنا

انواع قایق بادی

راهنمای خرید قایق بادی

۱۰ نکته برای امنیت بیشتر در ورزش های آبی

بهترین مارک قایق بادی

   محصولات مشابه