مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

بازی‌ فکری مفید و مناسب برای کودکان یک تا ۱۰ سال کدامند؟

بازی یکی از ضروری‌ترین نیازهای دوران کودکی و لازمه رشد ذهنی و جسمی است، اما به‌شرط اینکه متناسب با سن کودک انتخاب شود. یکی از بهترین جایگزین‌های بازی‌های کامپیوتری برای بچه‌ها بازی‌های فکری فیزیکی هستند. سال‌هاست بازی‌ فکری از بهترین ابزارها برای پرورش رشد و خلاقیت کودکانند.

۱. بازی فکری حلقه‌ هوش

بازی فکری حلقه‌ هوش

رده‌ی سنی: ۱ تا ۳ سال

نوع بازی: انفرادی

معرفی بازی

حلقه‌ی هوش یکی از معروف‌ترین بازی‌هایی است که برای رشد ذهنی کودکان زیر ۳ سال توصیه می‌شود. این ‌بازی شامل یک میله‌ مخروطی و تعدادی حلقه‌ رنگی‌ است. کودک برای انجام بازی باید حلقه‌ها را به‌ترتیب اندازه از بزرگ به کوچک وارد میله کند. شاید به‌نظرتان بازی پیش‌پاافتاده‌ای بیاید، اما مطمئن باشید که تشخیص اندازه‌ها برای کودکان نوپا کار آسانی نیست.

اهداف آموزشی

کودک با انجام این بازی در درجه‌ اول با مفهوم رنگ و اندازه آشنا می‌شود و می‌تواند درصورت همراهی بزرگ‌ترها شمارش اعداد را هم یاد بگیرد. این بازی به‌ویژه موجب پرورش مهارت‌های حرکتی و تفکر منطقی و نیز مهارت‌های دیداری‌ـ‌فضایی می‌شود و برای تقویت هماهنگی چشم و دست هم بازی مفیدی است. ازآنجایی‌که این بازی دارای میله مخروطی است، حلقه‌ها درصورت چینش غلط داخل پایه جا نخواهند گرفت و به‌همین‌خاطر می‌توان گفت که بازی با حلقه‌ هوش توانایی حل مسئله را هم در کودک پرورش می‌دهد.

انواع و قیمت

حلقه‌ هوش در دو جنس پلاستیکی و چوبی عرضه می‌شود. انواع پلاستیکی این اسباب‌بازی ارزان‌تر اما انواع چوبی آن ‌شکیل‌ترند. البته قیمت این اسباب‌بازی علاوه‌بر جنس به تعداد حلقه‌ها هم بستگی دارد. ضمنا هرچه حلقه‌ها خوش‌رنگ‌ولعاب‌تر باشند، گیرایی بیشتری خواهند داشت و درنتیجه کودک راحت‌تر به شروع بازی و نشستن پای آن ترغیب می‌شود.

جا دارد نکته‌ای را هم درخصوص سلامتی اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و چوبی خدمت‌تان یادآور شویم. اسباب‌بازی‌های پلاستیکی بهتر است که فاقد بیسفِنول آ (BPA) باشند. BPA نوعی ماده‌ شیمیایی صنعتی است که در تولید محصولات پلاستیکی کاربرد دارد و گفته می‌شود که برای سلامتی کودکان خوب نیست. در خرید اسباب‌بازی‌های چوبی هم دقت کنید که دارای سطوح صاف و صیقلی و رنگ‌آمیزی‌شده با مواد غیرسمی باشند.

پیشنهاد جایگزین

ازجمله بازی‌هایی که به‌لحاظ پیچیدگی و اهداف آموزشی با حلقه‌ هوش قابل مقایسه‌اند می‌توان به برج قورباغه اشاره کرد. برج قورباغه شامل ۵ قطعه‌ لیوانی در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف و ۲ توپ جغجغه‌ای است. کودک باید لیوان‌ها را از بزرگ به کوچک روی هم جا بزند و پس از تکمیل برج توپ‌ها را از دهان قورباغه داخل بیندازد و سُرخوردن‌‌شان از میان طبقات را تماشا کند. این بازی همان اهداف آموزشی‌ حلقه‌ هوش را دنبال می‌کند، اما به‌خاطر توپ‌های جغجغه‌ای شاید جذابیت‌ بیشتری برای کودک داشته باشد. به‌لحاظ قیمتی هم از انواع پلاستیکی حلقه‌ هوش کمی بیشتر قیمت دارد.

۲. بازی فکری بابابو

بابابو

رده‌ سنی: ۳ سال به بالا

نوع بازی: انفرادی/جمعی (۱ تا ۶ نفر)

معرفی بازی

بازی بابابو ماجرای بابابزرگ دوست‌داشتنی‌ای به‌اسم بابابو است که برای نوه‌هایش کتاب‌قصه می‌خواند. نوه‌ها تعدادشان زیاد است و برای اینکه بتوانند پهلوی بابابو بنشینند باید سخت تلاش کنند.

قطعه‌ اصلی این ‌بازی صندلی چوبی‌ای است که بابابو با کتاب‌قصه‌اش در دست روی آن نشسته است. صندلی بابابو گهواره‌ای است و می‌تواند به جلو و عقب تاب بخورد. سایر متعلقات بازی عبارت‌اند از ۱۰ مهره‌ بزرگ، ۱۰ مهره‌ کوچک (جنس مهره‌ها هم چوبی است) و یک کیسه پارچه‌ای. مهره‌ها حکم نوه‌های قدونیم‌قد بابابو را دارند و بازیکنان باید نوبتی نوه‌ها را روی صندلی جا دهند. اما چون صندلی بابابو گهواره‌ای است، اگر نوه‌ها جای درستی نشانده نشوند، تعادل صندلی به‌هم می‌خورد و بابابو و نوه‌هایش کله‌پا خواهند شد. طبیعتا بازنده‌ بازی کسی است که بابابو و نوه‌هایش را با جاگذاری اشتباه مهره‌ها زمین بزند.

این بازی نیاز به آموزش دارد. یعنی وقتی بابابو و نوه‌هایش را تازه در اختیار کودک‌تان قرار می‌دهید، اول باید خودتان چند بار مهره‌ها را بچینید تا کودک‌تان ببیند که اگر چطوری مهره‌ها را بچیند تعادل صندلی به‌هم نمی‌خورد.

اهداف آموزشی

کودک با انجام این بازی با مفهوم تعادل آشنا می‌شود و معنی سبکی و سنگینی را می‌فهمد. انجام این بازی علاوه‌بر افزایش تمرکز موجب تقویت هماهنگی چشم و دست و پرورش مهارت‌های حرکتی به‌ویژه کنترل دست‌ها می‌شود. همان‌طور که دیدید، چالش اصلی بازی کجا جادادن مهره‌ها و حفظ تعادل صندلی است و به‌همین‌خاطر موجب تمرین اتخاذ تصمیمات هوشمندانه و پرورش توانایی حل مسئله هم می‌شود. این بازی رقابتی مهارت‌های ارتباطی کودک را هم به‌واسطه‌ جمعی‌بودنش بالا می‌برد.

انواع و قیمت

همین بازی با آدمک دلقک هم وجود دارد که البته به شیرینی بابابو و نوه‌های بازیگوشش نیست. این بازی از سوی نشر هوپا و با قیمتی مناسب عرضه می‌شود و به‌نسبت قیمتش بسته‌بندی قشنگ و قطعات چوبی خوش‌تراشی دارد. اگر قصد خرید هدیه‌ای تا قیمت حداکثر ۵۰ هزار تومان را دارید، قطعا بابابو می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

پیشنهاد جایگزین‌

بازی ماهیگیری یکی از بازی‌های رقابتی مفرحی است که مثل بابابو اما در شکل‌وشمایلی متفاوت روی پرورش مهارت‌های حرکتی و افزایش تمرکز کودک کار می‌کند. این ‌بازی شامل یک صفحه باتری‌خور شبیه استخر ماهی و تعدادی ماهی و قلاب ماهیگیری است. بازیکنان باید، درحالی‌که صفحه‌ بازی می‌چرخد و ماهی‌ها دهان‌شان بازوبسته می‌شود، سر آهن‌ربایی قلاب‌شان را به آهن‌ربای داخل دهان ماهی‌ها گیر بیندازند. برنده‌ بازی کسی است که بتواند ماهی‌های بیشتری صید کند. تلاش کودک برای صید ماهی‌ علاوه‌بر افزایش تمرکز موجب پرورش هماهنگی چشم و دست و تقویت کنترل دست‌ها می‌شود.

تنوع قیمتی بازی ماهیگیری بسیار بالاست و به‌نسبت سایز صفحه و تعداد ماهی‌ها می‌تواند متفاوت باشد. فقط در جریان باشید که هم بابابو و هم بازی ماهیگیری به‌خاطر کوچکی قطعات‌شان خطر بلع دارند و کودک باید برای بازی با آنها جلوی چشم بزرگ‌ترها باشد.

۳. بازی فکری دست‌چین

دست‌چین

رده‌ی سنی: ۵ سال به بالا

نوع بازی: جمعی (۲ تا ۴ نفر)

معرفی بازی

دست‌چین بازی نام‌آشنایی در میان بازی‌های فکری است که جزو بازی‌های سرعتی دسته‌بندی می‌شود و هیجان بالایی دارد. این بازی شامل ۲۰ عدد لیوان رنگی، ۲۴ عدد کارت بازی، ۱ عدد زنگ فلزی و دفترچه‌ راهنماست. هر کارت ترکیب رنگی مشخصی را نشان می‌دهد و بازیکنان باید در سریع‌ترین زمان همان ترکیب را با لیوان‌هایشان بسازند و زنگ را به صدا دربیاورند. اما دست‌چین آن‌قدرها هم ساده نیست، چراکه بازیکنان را بر سر تیزبینی و سرعت‌عمل‌شان به چالش می‌کشد.

اهداف آموزشی

همان‌طور که از اسمش پیداست، هدف بازی دست‌چین پرورش هماهنگی چشم و دست یا بهتر بگوییم تقویت مهارت‌های دست‌ورزی است. کودک برای ساخت درست ترکیب رنگی کارت‌ها به دقت بالایی نیاز دارد و مجبور است که حداکثر تمرکزش را برای بُرد جمع کند. این بازی رقابتی، ضمن آموزش مهارت‌های ارتباطی، حافظه‌ دیداری و مهارت تطبیق را هم به کودک می‌آموزد. ضمنا دست‌چین از نوع بازی‌های هم‌زمان است و کسی برای نوبتش منتظر نمی‌ماند. یعنی همه بازیکنان هم‌زمان با هم در بازی شرکت دارند و همین کودک را در معرض رقابت‌های هیجانی و تمرین تسلط بر خود قرار می‌دهد.

انواع و قیمت

بازی دست‌چین از سوی شرکت ایرانی «بازی‌تا» عرضه می‌شود و به‌نسبت قیمتش بازی سرگرم‌کننده‌ای است. اما این احتمال هم وجود دارد که به‌خاطر کم ‌بودن تعداد کارت‌ها بازی زود تکراری و حوصله‌سربر ‌شود.

جالب است بدانید که دقیقا همین بازی را نشر هوپا هم به‌اسم کاپوچین تولید کرده است که کارت‌های بیشتری دارد (۵۴ عدد) و دیرتر تکراری می‌شود. کارت‌های کاپوچین خلاقانه‌تر از دست‌چین طراحی شده‌اند و ترکیب‌های چالشی‌تری برای چیدن لیوان‌ها دارند. کاپوچین هوپا به‌نسبت قیمتش از کیفیت ساخت بالاتری در مقایسه با دست‌چین بازی‌تا برخوردارست. پس اگر دیر تکراری‌شدن بازی و کیفیت قطعات آن برای‌تان مهم است، کمی بیشتر هزینه کنید و کاپوچین هوپا را بخرید.

پیشنهاد جایگزین

دست‌چین یا کاپوچین را می‌توان به‌لحاظ نیاز به تمرکز دیداری و سرعت‌عمل بالا هم‌ردیف بازی کارتی تیزبین بازی‌تا قرار داد. بازی تیزبین شامل ۵۵ کارت بازی است که روی هرکدام‌شان ۸ تصویر مجزا وجود دارد، اما جالب اینجاست که بین هر دو کارت فقط یک تصویر مشترک پیدا می‌شود و برنده‌ بازی هم کسی است که زودتر از دیگران تصویر مشترک روی کارت‌ها را تشخیص دهد. این بازی را به ۵ روش مختلف می‌توان انجام داد که در کارت‌های راهنمای بازی به‌طور کامل توضیح داده شده‌اند.

بنابراین تیزبین در مقایسه با دست‌چین و کاپوچین با تنوع بیشتری قابل‌بازی است و نه‌تنها نسبتا دیرتر تکراری می‌شود، بلکه ۲ تا ۸ نفر هم می‌توانند هم‌زمان در بازی شرکت داشته باشند. قیمتش هم مناسب است و به خریدنش می‌ارزد.

بازی کارتی کنکاش بازی‌تا هم با قیمتی مشابه تقریبا همان سازوکار بازی تیزبین را دارد، اما با تعداد کارت‌ها و اندکی پیچیدگی بیشتر.

۴. بازی فکری جنگا

جنگا

رده‌ی سنی: ۳ سال به بالا

نوع بازی: انفرادی/جمعی (معمولا حداکثر تا ۴ نفر)

معرفی بازی

جنگا یکی از پرطرفدارترین بازی‌های برج‌سازی در جهان است که محدودیت سنی ندارد. این بازی شامل ۵۴ عدد بلوک چوبی است که برای شروع بازی باید در ۱۸ طبقه‌ ۳تایی روی هم چیده شوند. سپس هر بازیکن باید به‌نوبت یکی از بلوک‌ها را طوری بیرون بکشد که برج فرونریزد. بلوک خارج‌شده بالای برج قرار می‌گیرد و با پیش‌رفتن بازی به‌تدریج برج بلندتر و ناپایدارتر می‌شود. بازنده‌ بازی طبیعتا کسی است که با حرکت نابجا برج را واژگون کند.

برای کودکان خردسال‌تر، ترجیحا زیر سن مدرسه، بهتر است که فقط نیمی از برج را بچینید. برج‌های نیمه پایداری و احتمال ریزش کمتری دارند و درنتیجه کودک می‌تواند این بازی را با موفقیت بیشتری تمرین کند.

اهداف آموزشی

بازی جنگا برای افزایش تمرکز و پرورش مهارت‌های حرکتی حرف ندارد. تلاش کودک برای برداشتن بلوک‌ها بدون واژگونی برج موجب تقویت هماهنگی چشم و دست می‌شود و مهارت کودک را در کنترل دست‌ها افزایش می‌دهد. جنگا همچنین به یادگیری تفکر تحلیلی و حل مسئله کمک می‌کند، چراکه کودک برای ادامه بازی باید به سازه‌ برج با دید تحلیلی نگاه کند تا بتواند تصمیم بگیرد که بیرون‌کشیدن کدام بلوک خطر کمتری دارد. این بازی سرعت عمل کودک را هم نشانه می‌رود. اگر بازیکن دیگری دست روی همان بلوکی که او می‌خواسته بیرون بکشد بگذارد، کودک باید در سریع‌ترین زمان انتخابش را تغییر دهد و بلوک دیگری را مدنظر بگیرد. بازی جنگا درمجموع به کودک می‌آموزد که باید پیش از هر اقدامی نتایج احتمالی آن را پیش‌بینی کند و حساب‌شده جلو برود.

انواع و قیمت

بازی جنگا در انواع و قیمت‌های مختلفی در بازار موجود است. بعضی از انواع جنگا، بسته به تعداد بلوک‌ها ۳ یا ۴ تاس هم دارند که بازی را چالشی‌تر می‌کند. بلوک‌های چوبی در جنگاهای تاس‌دار شماره‌دارند و بازیکنان باید همان بلوکی را در نوبت‌شان بیرون بکشند که مجموع اعداد تاس نشان می‌دهد. قیمت بازی جنگا از کم شروع می‌شود و برحسب کیفیت بلوک‌های چوبی افزایش می‌یابد. جنگاهای ارزان‌تر ممکن است به‌اندازه‌ کافی خوش‌تراش نباشند که دراین‌صورت لذت بازی خراب می‌شود، چون بلوک‌ها به‌خاطر کیفیت نامطلوب‌شان موقع بیرون‌کشیدن به هم گیر می‌کنند و برج به‌سادگی فرومی‌ریزد. ضمنا جنگاهای رنگی هم هستند که برای کودکان خردسال‌تر توصیه می‌شوند.

اما اگر به‌دنبال هیجان بیشتری هستید و دغدغه‌ی مالی ندارید، جنگای مدل هاسبرو را امتحان کنید. بلوک‌های چوبی در این مدل روی صفحه‌ای دینامیت‌مانند چیده می‌شوند و هر بازیکن تا پیش از عمل‌کردن دینامیت باید بلوک مدنظرش را بیرون بکشد وگرنه دینامیت عمل می‌کند و برج فرومی‌ریزد.

پیشنهاد جایگزین

اگر بازی جنگا برای کودک‌تان تکراری شده است یا جذابیت کافی ندارد، مدل‌های خانه‌سازی هم می‌توانند برای تقویت تمرکز و ورزیده شدن دست‌ کودک‌تان مفید باشند. ازجمله بازی‌های خانه‌سازی موجود در بازار می‌توان به مدل خانه‌سازی چوبیکا (حدود ۹۵ هزار تومان) و بلوک‌های خانه‌سازی سورنا (حدود ۶۵ هزار تومان) اشاره کرد. برای انجام این بازی کودک باید بلوک‌های چوبی را شبیه خانه یا هر حجم دیگری طوری روی هم بچیند که فرونریزند. مدل‌های خانه‌سازی علاوه‌بر تمرین هماهنگی چشم و دست و مهارت‌های حرکتی به پرورش خلاقیت و هوش فضایی کودک هم کمک می‌کنند. اما این بازی‌ها به‌خاطر چوبی‌بودن‌شان از بیشتر انواع جنگاها و لگوهای خانه‌سازی گران‌ترند.

۵. بازی فکری دوز ۴سو

دوز ۴سو

رده‌ی سنی: ۶ سال به بالا

نوع بازی: ۲نفره

معرفی بازی

دوز یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های فکری استراتژیک است که هنوز هم از محبوبیت نیفتاده است. دوز ۴سوی ساخت شرکت «بازی‌کار» شامل یک صفحه‌ ایستاده‌ حفره‌دار و ۲۲ جفت مهره‌ رنگی است. هر بازیکن یکی از رنگ‌ها را انتخاب می‌کند و مهره‌هایش را به‌نوبت داخل حفره‌ها قرار می‌دهد. برنده‌ بازی کسی است که زودتر بتواند در یکی از ردیف‌های افقی، عمودی یا حتی مورب ۴ مهره‌ پشت‌سر هم داشته باشد.

اهداف بازی

انجام بازی دوز با پرورش تفکر استراتژیک همراه است و مهارت‌های کودک را درزمینه‌ حل مسئله و تصمیم‌گیری پرورش می‌دهد. کودک برای بُرد در بازی باید با اتخاذ تصمیمات هوشمندانه جلوی ردیف‌شدن مهره‌های بازیکن مقابل را بگیرد و حرکات بعدی رقیب را زود حدس بزند. ازاین‌رو بازی دوز هوش منطقی و سرعت‌عمل کودک را بهبود می‌بخشد و کودک را از سنین پایین با نحوه‌ ایجاد و به‌کاربستن استراتژی‌های موفق آشنا می‌کند.

انواع و قیمت

دوز ازجمله بازی‌هایی است که محدودیت سنی ندارد و به‌همین‌خاطر در انواع بسیار متنوعی عرضه می‌شود. دوز ۴سوی بازی‌کار قیمت مناسبی دارد و مختص کودکان طراحی شده است. دوز بازی‌کار شاید به‌لحاظ ظاهری کیفیت چندان بالایی نداشته باشد، اما در مقایسه با سایر انواع دوز بیشتر به‌درد بازی بچه‌ها می‌خورد.

اگر به‌دنبال انواع خوش‌ساخت‌تری برای سنین بالاتر (ترجیحا بالای ۸ سال) می‌گردید، ما به شما انواع دوز ایکس‌اُ (XO) را پیشنهاد می‌کنیم. در دوز ایکس‌اُ بازی به‌جای مهره‌های رنگی با مهره‌‌های علامت‌دار و روی صفحات چندخانه‌ای (تعداد خانه‌ها بستگی به ابعاد بازی دارد) انجام می‌شود. دوزهای ایکس‌اُ تنوع قیمتی بالایی دارند، اما یکی از باکیفیت‌ترین انواع‌شان را برند فرانسوی گیگامیک تولید می‌کند که دارای مهره‌های چوبی فوق‌العاده خوش‌تراش و کیفیت ساخت بالایی است. البته قیمتش هم باتوجه به کیفیت بسته‌بندی و قطعات بازی بالاست، اما می‌تواند هدیه‌ای شیک و ماندگار باشد.

پیشنهاد جایگزین

اَبلون فکرانه یکی دیگر از بازی‌های استراتژیکی است که به‌دلیل اهداف آموزشی مشابه می‌توان به‌عنوان جایگزین دوز پیشنهاد داد. این بازی ۲نفره شامل یک صفحه‌ شش ضلعی حفره‌دار و ۱۴ جفت مهره‌ سفید و مشکی است که باید مطابق راهنمای بازی در حفره‌ها چیده شوند. برنده‌ بازی کسی است که زودتر بتواند ۶ مهره‌ از مهره‌های حریف را به خارج از صفحه هدایت کند. دستورالعمل و قوانین بازی به‌طور کامل در دفترچه‌ راهنما توضیح داده شده‌اند. درکل چون ابلون بازی پیچیده‌تری در مقایسه با دوز است، بیشتر برای سنین ۸ سال به بالا پیشنهاد می‌شود. ابلون فکرانه قیمتی متوسط دارد و دارای مهره‌های پلاستیکی است.

بازی پِنتاگو هم نسخه‌ پیچیده‌تری از دوز است که می‌توانید برای تقویت هوش منطقی و فضایی کودک‌تان در سنین بالاتر مدنظر داشته باشید. پنتاگو برای چالشی‌تربودن ۴صفحه‌ چرخان دارد و هر بازیکن باید پس از جاگذاری مهره‌ خود صفحه را در جهتی بچرخاند که درنهایت ۵ مهره پشت‌سرهم در یکی از ردیف‌های افقی، عمودی یا مورب داشته باشد. پنتاگوی فکرانه را می‌توانید با قیمتی بسیار مناسب خریداری کنید. قیمتی که اتفاقا به‌نسبت پیچیدگی و سرگرم‌کنندگی بازی قیمت خوبی است.

۶. بازی فکری راز جنگل

راز جنگل

رده‌ سنی: ۸ سال به بالا

نوع بازی: جمعی (۲ تا ۶ نفر)

معرفی بازی

راز جنگل بازی نوستالژیک و دلنشینی است که کودکان امروزی هم می‌توانند با آن خاطره بسازند. این بازی ماجرای حکمران محبوبی است که به‌دنبال فرد لایقی برای جانشینی خود می‌گردد. ازآنجایی‌که بارها به او خبر رسیده است که در جنگل اسرارآمیز اطراف قلعه گنجینه‌های عجیب‌وغریبی پنهان شده‌اند، پس تصمیم می‌گیرد کسی را که بتواند مخفیگاه ۳ گنج‌ را پیدا کند به‌عنوان جانشین خود بپذیرد. جویندگان گنج باید پای درخت‌ها را بگردند و محل گنج‌ها را به‌خاطر بسپارند و سپس رو به قلعه بروند و مخفیگاه گنج‌ها را برای حکمران فاش کنند. این ماجرا در قالب یک بازی صفحه‌ای و با متعلقاتی همچون کارت و مهره انجام می‌شود.

اهداف آموزشی

بازی‌های صفحه‌ای یا همان بُردگِیم‌ها هیجان و سرگرم‌کنندگی بالایی دارند و کودک را درزمینه مهارت‌های شناختی و ارتباطی رشد می‌دهند. بازی راز جنگل چون برای کودکان سنین پایین‌تر طراحی شده است، قوانین ساده‌ و پیچیدگی کمتری دارد و تمرین خوبی برای انجام بردگیم‌های پیچیده‌تر در سال‌های آینده است. انجام این بازی به‌ویژه تمرکز و حافظه‌ کودک را تقویت می‌کند و در پرورش مهارت تطبیق مؤثر است. ضمنا چون بازی با انداختن تاس پیش می‌رود، کودک می‌آموزد که نتیجه‌ بازی در بردگیم‌ها به شانس هم بستگی دارد و نباید اخلاق بازی را حتی درصورت عدم کسب نتیجه‌ دلخواه زیر پا بگذارد.

انواع و قیمت

بازی راز جنگل از سوی تولیدکنندگان مختلفی ازجمله فکرآذین و فکرآوران عرضه شده است و قیمت بیشترشان هم بسیار مناسب است. کیفیت قطعات بازی در همه نمونه‌های موجود تقریبا در حد معمولی است و خود بازی به‌نسبت قیمت و کیفیتش سرگرم‌کنندگی بالایی دارد.

پیشنهاد جایگزین

لازم به ذکر است که بردگیم‌ها هرکدام ماجرا و جذابیت منحصربه‌فرد خودشان را دارند و متناسب با نوع روند بازی، مهارت‌های مختلفی را در کودک پرورش می‌دهند. بازی «جالیز» ساخت شرکت «هوپا» یکی دیگر از ‌بردگیم‌هایی است که می‌توانید از سنین ۸ تا ۹ سالگی در اختیار کودک‌تان قرار دهید. در این بازی کودک باید با کاشت و برداشت محصولات کشاورزی و فروش‌شان به سایر بازیکنان حسابی پول به جیب بزند و کسب‌وکارش را رونق دهد. کودک برای موفقیت در این بازی نیاز به استراتژی و مدیریت مالی دارد و فرصت خوبی برای تمرین ریسک‌پذیری پیدا می‌کند. جالیز هوپا کیفیت ساخت بالایی دارد.

برای تقویت هوش مالی بازی معروف مونوپولی هم گزینه خوبی است که نسخه‌های متفاوتی از آن با قیمت‌های متنوع در بازار موجود است. فقط مشکل اینجاست که نسخه‌های ایرانیزه‌شده‌ این بازی به‌لحاظ کیفیت قطعات و روشن‌بودن قوانین به‌پای نسخه‌ی اصلی نمی‌رسند.

بازی فکری استوژیت چیست و چه فایده‌ای دارد؟

بازی استوژیت یکی از انواع بازی‌های کارتی است که با جذابیت، هیجان، کنجکاوی و تخیل همراه است. این بازی فکری برای تمامی سنین از کودکی تا بزرگسالی مناسب است.

نحوه‌ی انجام آن بدین صورت است که استوژیتاک که در واقع به عنوان معبر خواب‌های پادشاه دربار می‌باشد، از قصر فرار می‌کند و بازیکنان باید برای رسیدن به این جایگاه با یکدیگر رقابت کنند.

استوژیت شامل ۹۴ کارت می‌باشد که هر یک از آن‌ها حاوی اشکال و تصاویر جذاب برای کودکان و بزرگسالان است که یکی از این کارت‌ها، به عنوان تعبیر خواب پادشاه می‌باشد.

تحقیقات نشان داده بازی فکری استوژیت تاثیرات مثبتی بر قسمت‌های مختلف ذهن انسان دارد؛ به طوری که می‌توان گفت استوژیت هر دو نیم کره ی مغز را به طرز شگفت انگیزی تقویت می‌کند.

نیم کره ی راست مغز به بخش‌های منطقی و نیم کره ی چپ به قسمت‌های عاطفی، تخیلی یا هنری انسان مربوط است. یکی دیگر از آثار مثبت این بازی فکری تقویت مهارت‌های اجتماعی و سرگرمی اعضای خانواده در کنار یکدیگر است.

اگر شما نیز به دنبال هیجان، نشاط، سرگرمی، تقویت ذهن، افزایش اعتماد به نفس در کنار اعضای خانواده خود می‌باشید. این محصول می‌تواند به شما کمک کند.

بازی فکری جالیز چیست و چه آثار مثبتی دارد؟

جالیز یکی دیگر از انواع بازی‌های فکری ایرانی می‌باشد که توسط آقای محسن پور رمضانی در سال ۲۰۱۷ طراحی شده است. این بازی در واقع نسخه‌ی تغییریافته‌ی بازی بونانزای آلمانی می‌باشد که به وسیله ی کارت صورت می‌گیرد.

نحوه‌ی انجام آن بدین صورت است که هر بازیکن کارت‌های اقتصادی و جالیزهای خود را دارد. محور این بازی فکری حول سه فعالیت کاشت محصولات کشاورزی، معامله باهم بازی ‌ها و فروش و دریافت محصول می‌باشد.

این بازی یکی از جذاب ترین و سرگرم کننده ترین بازی‌های کارتی است که ساعت ها شما را به خود مشغول می‌کند و هرگز خسته نخواهید شد.

این نوع بازی فکری برای کودکان ۱۰ سال به بالا و بزرگسالان مناسب است. از مزایا و آثار بی نظیر این محصول می‌توان به تقویت قدرت فکر، افزایش مهارت‌های تجاری و معامله ای، افزایش مهارت‌های اجتماعی، تقویت تمرکز، دقت و توجه در کودکان و بزرگسالان نام برد.

با خرید بازی فکری جالیز ایرانی علاوه بر اینکه به همراه اعضای خانواده اوقات مفرح و جذابی را خواهید گذراند، یک سرگرمی کاربردی و مفید را تهیه‌کرده‌اید که از تولیدکنندگان داخلی در تولید کالا های ملی و داخلی حمایت کرده‌اید. تیم ما با تجربیات فراوان در این زمینه، خرید این بازی را به شما توصیه می‌کند.

بازی فکری پایاپای چیست و چه فوایدی دارد؟

این بازی فکری نیز هم چون استوژیت و جالیز یکی از انواع بازی‌هایی است که با استفاده از کارت انجام می‌شود. این سرگرمی بسیار هیجان‌آور، نشاط آور، پر سر و صدا و سرعتی است. بازی پایاپای همان‌طور که از نامش پیداست پیرامون معامله‌ی بین بازیکنان می‌گردد.

نسخه‌ی اصلی آن بازی فکری پیت می‌باشد که در سال ۱۹۰۳ شکل‌گرفته است. نحوه‌ی انجام این بازی بدین صورت است که بازیکنان نقش یک تاجر را ایفا می‌کنند و در نهایت سرعت کالاهای خود که همان کارت‌ها می‌باشند را با دیگر بازیکنان معامله می‌کنند.

در این بازی فکری تمامی بازیکنان باید سعی کنند که کارت‌هایی که از یک جنس و نوع از کالا هستند را برای خود جمع کنند و اولین فردی که این کارت‌ها را جمع کرد زنگ بازی را به صدا در می‌آورد و برنده‌ی بازی می‌شود.

بازی فکری پایاپای یک بازی بسیار مفرح و سرگرم کننده در جمع های خانوادگی و مهمانی‌ها می‌باشد که پر انرژی و پر سر و صداست. تعداد بازیکنان این بازی حداقل ۳ و حداکثر ۷ نفر می‌باشند و تمام اعضای خانواده که بیشتر از ۷ سال دارند می‌توانند در آن شرکت نمایند.

از مزایای این بازی فکری تقویت قدرت تصمیم گیری در زمان‌های حساس، افزایش سرعت و تمرکز و تقویت عضلات دست، چشم و ایجاد هماهنگی بین این اعضا می‌باشد.

یکی دیگر از آثار مثبت و مزایای این بازی فکری، افزایش تعاملات اجتماعی در افراد می‌باشد که افراد باید حداکثر توان و انرژی خود را برای رقابت با اعضای گروه و پیروزی انجام دهند.

با انجام این دسته از بازی‌های فکری قدرت تمرکز، توجه و تصمیم گیری شما افزایش چشمگیری پیدا می‌کند و اوقات بسیار مفرح و خوشی را در مهمانی‌ها و جمع های خانوادگی برایتان رقم میزند. اگر شما نیز به دنبال سرعت، هیجان، شلوغی و سر و صدا در بازی هستید، ما به شما خرید بازی پایاپای را پیشنهاد می‌کنیم.

با خرید این بازی فکری علاوه بر فراهم شدن اوقات خوش و جذابی برای شما و خانواده تان تولیدکنندگان داخلی را در این زمینه تشویق کرده‌اید و به جای اینکه در مهمانی‌ها در فضای مجازی سیر کنید، به همراه اعضای خانواده از حضور و دورهمی لذت خواهید برد.

مطالب آموزشی مرتبط:

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد مهارت‌های ذهنی تا ۵ سالگی شکل می‌گیرد. در حقیقت این دوره‌ی سنی بهترین زمان برای تقویت ذهن کودک، انجام فعالیت‌های ساده و لذت‌بخشی است که ....

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

بازی هایی که کودکان را نابغه می کند

بازی هایی که کودکان را نابغه می کند

براي اين كه بچه‌هايي باهوش داشته باشيد چه كار بايد بكنيد؟ بايد به آنها ماهي بدهيد يا مكمل امگا 3 و فسفر؟! شايد هم فكر مي‌كنيد بهتر است آنها را در كلاس‌هاي مختلف و متعدد ثبت نام كنيد اما يكي از بهترين راه‌ها براي اين كار آن....

بازی هایی که کودکان را نابغه می کند

۳ بازی فکری جذاب که کودک شما را باهوش­­‌تر می‌کند

اهمیت و نقش بازی‌های فکری در رشد کودکان

۱۴ بازی ذهنی برای کودکان : تقویت مغز (۲-۵ ساله)

   محصولات مشابه