مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

۳ بازی فکری جذاب که کودک شما را باهوش­­‌تر می‌کند

مسوولیت‌های مادری یا پدری تمامی ندارند. وقتی بچه‌دار شوید، ناخودآگاه وظایف زیادی پیدا خواهید كرد. شما باید علاوه بر غذا دادن، شستن لباس‌ها، رسیدگی مرتب، تحمل گریه و بی‌قراری‌های كودك در 24 ساعت و خواندن هزار باره داستان‌هایی كه فرزندتان دوست دارد، به‌فكر درآوردن پول و درآمد كافی برای زندگی، تهیه غذا، لباس‌های قشنگ و سایر هزینه‌های لازم و غیرلازم كه كودكتان را خوشحال می‌كند، باشید. 

هدف شما از انجام تمام این سرمایه‌گذاری‌ها امید رسیدن به یك سود بزرگ است و آن چیزی نیست جز یك بچه دوست داشتنی، صالح و سالم كه شما را دوست داشته و قدردان محبت‌هایتان باشد. البته بهتر می‌شود اگر فرزند دوست داشتنی، پرمحبت و سالم شما، یك فرد باهوش و یا حتی نابغه نیز باشد. هر چند در گذشته تصور می‌شد هوش عاملی است كه تنها به‌وسیله ژنتیك تعیین می‌شود، ولی امروزه دانشمندان عقیده دارند محیطی كه فرزند شما در آن رشد می‌كند و نیز فردی كه كودك را بزرگ می‌كند نقش بسیار مهمی در تعیین میزان هوش كودك دارند. در واقع والدین می‌توانند كمك بسیار زیادی به باهوش‌تر شدن فرزندشان كنند.

 بازی های فکری در عصر حکمرانی گوشی‌های هوشمند به مانند جرعه آبی در بیابان است. می پرسید چرا؟

حتما شما هم کودکانی را دیده اید که بیشتر وقت خود را به انجام بازی‌هایی مثل کلش آو کلنز می‌گذرانند.

جدا از آسیب‌های چشمی، اکثر بازی های موبایلی باعث میشوند کودک شما از جمع همسالان خود فاصله گرفته و فرصت کمتری برای یادگیری مهارت‌های اجتماعی داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم سه بازی فکری جذاب و مفید را معرفی کنیم که نه تنها پول اضافه‌ای از جیبتان خارج نمی کنند بلکه می توانند فرزند دلبند شما را باهوش تر کنند.

قبل از آن اجازه بدهید ببینیم اصلا چه اهمیتی دارد که کودکان با چه چیزی بازی کنند؟

خرید اسباب بازی مناسب چه نقشی در تربیت کودکان دارند؟

نیاز به تفریح و بازی کردن در هر سنی انکارناپذیر است؛ اما بیراه نیست اگر بگوییم: شغل کودکان بازی کردن است!

کودکان به وسیله اسباب‌بازی‌هایشان دنیای اطراف خود را می شناسند و با آن‌ها بزرگ می‌شوند؛ بازی کردن به کودکان اجازه می‌دهد تا از خلاقیت‌شان برای رشد تخیل، افزایش قدرت فیزیکی و مهارت‌های احساسی خود استفاده کنند.

هرچقدر که اسباب‌بازی‌ها در کنار سرگرم کردن _که وظیفه اصلی آن‌هاست_ بتوانند در رشد ذهنی کودکان نقش مثبتی ایفا کنند به اسباب‌بازی‌های بهتری تبدیل می‌شوند .

پس چه وسیله‌ای بهتر از بازی‌های فکری؟ این بازی‌ها که معمولاً چند نفره هستند، هم به خوبی سرگرم می‌کنند و هم بازیکن‌ها را تشویق می‌کنند تا در کنار هم خلاقیتشان را برای برنده شدن به‌کار بگیرند.

اگر موافق باشید با مزایای دیگر این بازی ها آشنا شویم:

مزایای بازی‌­­های فکری

بازی های فکری می توانند باعث ایجاد یا بهبود مهارت های زیر شوند:

 1. تقویت حافظه
 2. بهبود قدرت تخیل
 3. افزایش قدرت تمرکز
 4. افزایش خلاقیت حل مسائل
 5. پرورش تفکر نقادانه و تحلیلگرانه
 6. هماهنگی بیشتر بین عصب و عضلات
 7. رشد مهارت‌های اجتماعی و شناختی

بازی های فکری انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها بخش های مختلفی از مغز را هنگام بازی کردن درگیر می کنند بهتر است آن ها با هم را بشناسیم تا انتخاب دقیق تری داشته باشیم :

انواع بازی­های فکری

 1. کاردستی ها :

کاردستی در واقع هنر هماهنگی بین ذهن و دست است.

 بازی هایی مثل اوریگامی در این دسته جای می گیرند.

این بازی ژاپنی که قدمتی هزار ساله دارد و تنها با تا زدن کاغذ انجام می شود اما تمام نواحی مغزی را فعال میکند.

 1. بازی های رومیزی :

محبوبیت این بازی ها در دنیا آنقدر زیاد است که روزی را به عنوان " روز جهانی بازی های رومیزی " نامگذاری کرده اند.

این بازی های معمولا چند نفره هستند و بازیکنان را تشویق می کنند تا از خلاقیت خود برای حل مسائل استفاده کنند.

بازی های  معروفی شطرنج، فکر برتر، اتللو جزء این دسته هستند.

 1. بازی های ساختی- چیدنی

در این نوع بازی ها بازیکنان باید از خلاقیت و تمرکز خود برای تکمیل یک پازل یا ساخت یک سازه مثل خانه استفاده کنند.

مثل : برج هیجان (Jenga)  و لِگو (Lego)

 1. بازی های تست حرکتی

شاید با بازی های اعصاب سنج آشنا باشید همان ها بازی هایی که باید بدون برخورد یک حلقه به سیم یک مسیر پر پیچ و خم را پشت سر بگذارید.

این بازی ها برای افزایش تمرکز و هماهنگی بین دست و چشم فوق العاده اند.

 1. بازی های مشاغل

کودکان عاشق تجربه کردن شغل های مختلف اند.

در این بازی ها مجموعه ای از ابزارهای مشاغلی مثل پزشکی، آتش نشانی و ... به شکل کودکانه طراحی و ساخته شده تا کودکان در فضایی امن به تجربه شغل مورد علاقه شان بپردازند.

خب برویم سراغ 3 بازی که قولش را داده بودیم:

 فکر برتر: افزایش هوش با طعم نوستالژی

بازی " فکر برتر"  یک بازی فکری کلاسیک و محبوب در میان والدین و کودکان است .

یادگیری این بازی بسیار ساده است؛ حریف 5 مهر رنگی را به با ترتیبی دلخواه پشت یک دیواره مخصوص پنهان می کند، حالا شما باید در 12 مرحله بتوانید چینش دقیق مهره ها را حدس بزنید.

۳ بازی فکری جذاب که کودک شما را باهوش­­‌تر می‌کند

 بعد از هر بار حدس زدن، حریفتان به وسیله مهرهای سیاه و سفید شما را راهنمایی می کند. رنگ سیاه یعنی که مهره ای که انتخاب کردید در پشت دیوار وجود ندارد و باید رنگ های دیگری را امتحان کنید؛ رنگ سفید هم یعنی این مهره در پشت دیوار وجود دارد اما جایش باید تغییر کند.
" فکر برتر" یک بازی استراتژیک است که برای افزایش قدرت تحلیل و ذهن خوانی بسیار مناسب است.

راز عمو پولدار : آموزش اصول درآمدزایی با سرگرمی و لذت

رابرت کیوساکی کارآفرین آمریکایی - ژاپنی و نویسنده کتاب پرفروش " پدر پولدار، پدر فقیر" طراح این بازی است .

او اعتقاد دارد بیشتر مردم برای این فقیرند که آموزش های لازم برای مدیریت پول را ندیدند و به جای اینکه با پولشان بازی های سودآور بکنند، این پول است که آن ها را بازی می دهد.

۳ بازی فکری جذاب که کودک شما را باهوش­­‌تر می‌کند

کیوساکی می گوید: « بعد از سال ها نوشتن کتاب و برگزاری کلاس به این نتیجه رسیدم که بهترین شیوه یادگیری، تمرین و تکرار است. پس به فکر افتادم یک بازی طراحی کنم که بتواند در کنار سرگرمی، اصول حسابداری شخصی و سرمایه گذاری را به افراد بیاموزد.»

این بازی نه تنها پول اضافه ای از جیت تان خارج نمی کند بلکه می تواند اصول حفظ و افزایش سرمایه را به فرزندتان ( وحتی خود شما !) آموزش دهد.

برج هیجان ( Jenga )

جنگا یکی از معروف ترین بازی های سبک" مهمانی" در سطح جهان است.

در این بازی شما باید با بلوک های چوبی یک برج 18 طبقه بسازید. هر طبقه از سه بلوک تشکیل شده و باید آن ها را یک ردیف افقی و یک ردیف عمودی بچنید.

۳ بازی فکری جذاب که کودک شما را باهوش­­‌تر می‌کند

شخصی که برج را چیده شروع کننده بازیست؛ هر بازیکن در هر نوبت فقط می تواند یک بلوک را خارج کند به شرطی که : 1. تنها از یک دستش استفاده کند 2. بلوک انتخاب شده جزء دو ردیف بالای برج نباشد.

هر بازیکنی که باعث ریزش برج شود بازی را باخته است و باید برج را دوباره بچیند!

این بازی می تواند هیجان زیادی را به جمع خانواده یا دوستانتان بیاورد و باعث تقویت مهارت های فیزیکی و تمرکز فرزندان و سایر افراد خانواده می شود. 

7 نكته برای تقویت هوش بچه 

1) تغذیه مناسب را از دوران بارداری شروع كنید


کودک باهوش

برای بچه‌ها‌، داشتن تغذیه مناسب كاملا ضروری است. مادرها باید رساندن ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم به فرزندانشان را حتی پیش از به‌دنیا آمدن آنها شروع كنند. برای اطمینان از اینكه در آینده فرزند باهوش و سالمی خواهید داشت، قبل از هر چیز باید برای فرزندتان یك رژیم غذایی مناسب و كامل در نظر بگیرید. به‌عقیده دكتر كیتلین، اگر چه تكامل مغزی پس از تولد روی می‌دهد و مغز قادر است خود را با تغییرات محیطی سازگار كند، اما تغذیه بد دوران بارداری دارای آثار منفی مشخص و برجسته‌ای است كه می‌تواند در تمام طول زندگی فرزند شما ادامه داشته باشد.
 

2) شیر مادر، 8 امتیاز

بسیاری از دانشمندان بر این باورند كه تغذیه شیر مادر در طی سال اول 8 امتیاز IQ برای فرزند شما به‌همراه خواهد داشت. شیرمادر یك نوع چربی بسیار مهم برای عملكرد مغزی دارد. یك خبر خوب برای مادرانی كه قادر نیستند به بچه‌هایشان شیر بدهند آن است كه امروزه سازندگان شیرخشك‌های جدید این نوع چربی را به ساختمان‌ شیر خشك اضافه كرده‌اند.
 

3) تماس با تلویزیون را محدود كنید

برخی از مردم فكر می‌كنند كه تلویزیون در طول سال‌های رشد و تكامل برای بچه‌های آنها مضر است. ولی به گفته دكتر پرلماتر، تلویزیون فقط تا 2 سالگی مشكل‌زاست. طبیعت یك سویه و یك طرفه تلویزیون موجب جلوگیری از تشویق كودك به یادگیری و استفاده از مهارت‌های كلامی می‌شود. برای یادگرفتن استفاده مناسب از زبان، كودك باید بتواند پاسخ‌های صحیح و مناسب را از كسانی كه اطرافش هستند، بگیرد.
 

4) بازی كردن

دكتر پازك معتقد است، به همان اندازه كه مهم است یك كودك چه چیزی را یاد بگیرد، چگونگی یاد گرفتن آن مطلب نیز اهمیت دارد. به‌همین دلیل است كه وی والدین را تشویق می‌كند كه وقت بازی‌ كافی به بچه‌هایشان بدهند. این موضوع به افزایش قدرت یادگیری طبیعی بچه‌ها در محیط‌های معمولی روزانه كمك می‌كند.
 

5) نواختن موسیقی، 6 امتیاز

مواجهه زودرس با آموزش‌های موسیقی اثر بسیار خوبی روی فرزند شما دارد. به گفته پرلماتر، مهارت بازی با یك ابزار موسیقی در 4 سالگی می‌تواند IQ بچه‌ها را تا 6 امتیاز بالا ببرد. ممكن است فكركنید فرزندتان در آن سن برای انجام این كار آماده نیست ولی واقعیت این است كه آنها در 4 سالگی می‌توانند به‌راحتی طرز استفاده از ابزار موسیقی را یاد بگیرند.
 

6) آرام و طبیعی باشید

اگر چه روش‌ها و دستورالعمل‌های متعددی برای بزرگ كردن بچه‌ها وجود دارند، ولی مهم‌ترین توصیه‌ای كه دانشمندان به والدین می‌كنند، حفظ آرامش، خونسردی و رفتار طبیعی است. دكتر گیتلین معتقد است باید والدین را تشویق كرد تا به استعدادها و غرایزشان اعتماد داشته باشند. روش‌های بسیار زیادی برای تربیت صحیح یك كودك وجود دارد كه اغلب آنها درست است و نباید در استفاده از آنها دچار آشفتگی شد.
 

7) مداخلات اجتماعی را تقویت كنید

تعیین اینكه یك كودك به چه مقدار مداخله اجتماعی نیاز دارد آسان نیست. ولی یك چیز مسلم است و آن اینكه این موضوع به فرزند شما كمك می‌كند مهارت‌های اجتماعی‌اش را (كه برای زندگی آینده بسیار ضروری هستند) توسعه دهد.

مطالب آموزشی مرتبط:

بازی‌ فکری مفید و مناسب برای کودکان یک تا ۱۰ سال کدامند؟

بازی‌ فکری مفید و مناسب برای کودکان یک تا ۱۰ سال کدامند؟

بازی یکی از ضروری‌ترین نیازهای دوران کودکی و لازمه رشد ذهنی و جسمی است، اما به‌شرط اینکه متناسب با سن کودک انتخاب شود. یکی از بهترین جایگزین‌های بازی‌های کامپیوتری برای بچه‌ها بازی‌های فکری فیزیکی هستند. سال‌هاست با....

بازی‌ فکری مفید و مناسب برای کودکان یک تا ۱۰ سال کدامند؟

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد مهارت‌های ذهنی تا ۵ سالگی شکل می‌گیرد. در حقیقت این دوره‌ی سنی بهترین زمان برای تقویت ذهن کودک، انجام فعالیت‌های ساده و لذت‌بخشی است که ....

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

بازی هایی که کودکان را نابغه می کند

اهمیت و نقش بازی‌های فکری در رشد کودکان

۱۴ بازی ذهنی برای کودکان : تقویت مغز (۲-۵ ساله)

   محصولات مشابه