مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

درباره تاثیر مثبت ورزش تیر و کمان از نظر فیزیکی و ذهنی برای انسان تحقیقات زیادی انجام شده در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان سرمایه گذاری های زیادی روی این ورزش انجام شده و با توجه به علاقه زیاد مردم به تیروکمان باشگاه ها و کلوپ هایی برای آموزش و تمرین هدفگیری ایجاد شده است چرا ورزش تیراندازی با کمان تا این اندازه تاثیر گذار است؟

تاثیر ثابت شده ورزش تیر و کمان در افزایش تمرکز ذهنی

مغز از دو نوع سلول تشکیل یافته است. نوع اول نورون‌ها(NEURON) یا سلول های عصبی هستند که در زمان جنینی تشکیل شده و پس از تولد بر مقدار آن‌ها افزوده نمی‌شود. اما فعالیت‌های ذهنی می‌تواند آنها را پربارتر و حجیم‌تر کند.

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

کمانداران یاد می گیرند که تمرکز خود را بر روی روال تیراندازی حفظ کنند و از حواس پرتی هایی مانند باد ، فاصله ، سر و صدای اطراف روی ذهن خود فاصله بگیرند. این کنترل روی تمرکز ذهنی آنها در مسائل زندگی مفید است.

کاهش استرس با تیروکمان

استرس، به دلیل بالا رفتن میزان کورتیزول و آدرنالین در بدن ایجاد می‌شود. این هورمون‌ها هنگام دریافت یک تهدید یا ترس، بدن را برای واکنش “جنگ و گریز” برانگیخته می‌کنند.همه ما می‌دانیم که ورزش کردن بهترین راه دورکردن استرس است بسیاری از روانشناسان معتقدند در ورزش تیروکمان کشیدن، رها کردن تیر و دنبال کردن آن تا برخورد به هدف در کاهش استرس در انسان تاثیر زیادی دارد.

درمان افسردگی و بهبود اعتماد به نفس

هدف گیری و چالش زدن تیر به هدف که با استفاده از قدرت فیزیکی و تمرکز ذهنی انجام می شود تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس در انسان می شود.

روانشناسان معتقدند که تیراندازی با کمان می تواند به میلیونها نفر که افسردگی دارند کمک کند تا به زندگی طبیعی خود بازگردند.

خانم لوئیس ردمن Louise Redman یکی از قهرمانان تیراندازی با کمان از کشور استرالیا معتقد است با تیراندازی با کمان توانسته است بر افسردگی بعد از زایمانش غلیه کند.

درمان افسردگی و بهبود اعتماد به نفس

خانم ردمن می گوید تمرکز ذهنی بخش عمده ای از تیراندازی با کمان است و یک شانس بزرگ که ذهن شما مدتی از مسائل دیگر دور باشد. در مقاله ای خواندم که فعالیتهایی مثل یوگا، گلف و تیراندازی با کمان بسیار تمرکزگرا هستند. من بعد از زایمان دومم دچار افسردگی شده بودم و نمی دانستم بسیاری از خانمها بعد از زایمان به این مشکل دچار می شوند.احساس افزایش اعتماد به نفس و احساس قدرت از مزایای یک تمرین تیراندازی با کمان است.

افزایش قدرت و گردش خون منظم

با ورزش تیروکمان دستها ، بازوها ، سینه و شانه ها درگیر و تقویت می شوند، هر چه تمرینات شما بیشتر شود می توانید کمانهایی با پنداژبالاتر را چندین بار بکشید.

افزایش قدرت و گردش خون منظم

دانشمندان یک موسسه تحقیقات بیولوژیک دریافتند که ورزش‌کاران (حتی غیرحرفه‌ای‌ها) خیلی باهوش‌تر از افرادی هستند که یک گوشه نشسته و در CHAT ROOMها وقت می‌گذرانند.

 یکی از علتها گردش خون منظم این افراد است. همچنین ورزشکاران رشته تیراندازی با کمان دارای تمرکز بسیار بالاتری هستند علت این امر هم این است که در تیراندازی با کمان به همان اندازه که از نیروی فیزیک بدنی برای کشش کمان استفاده میشود از نیروی ذهنی هم برای تمرکز روی هدف استفاده می شود.

تیر و کمان ورزشی نشاط آور برای تمامی سنین

تیر و کمان ورزشی نشاط آور برای تمامی سنین

یکی از مزایای تیراندازی با کمان این است که محدودیت سنی(کودک یا پیر) ، جنسی(مرد یا زن) و جسمی(معلولان یا افراد عادی) ندارد.

در یک خانواده تمامی افراد آن می توانند تفریح تیراندازی با کمان را انجام دهند از کودک تا پیر فقط باید از کمانهایی با پنداژ (قدرت کمان) مختلف استفاده کنند.

بازی تیروکمان بسیار نشاط آور است در سال 2011 جان جکسون آمریکایی 51 ساله ویدیویی از یک بازی مبارزه ای با تیروکمان که خودش آن را ابداع کرده بود منتشر کرد که به سرعت محبوب شد نام این بازی کمبات آرچری یا آرچری تگ است. سرعت گسترش و محبوبیت این بازی از بازی پینت بال و لیزرتگ هم بیشتر بود. در مقاله همه چیز درباره آرچری تگ و مبارزه با تیرو کمان درباره این بازی و علل محبوبیت آن قبلا نوشته بودیم.

تیروکمان ورزشی گران نیست

بارها شنیده اید تیروکمان ورزشی پرهزینه است اما در واقع اینطور نیست ورزش تیروکمان مانند تمام ورزشهای دیگر اگر به صورت حرفه ای بخواهید کار کنید پرهزینه است اما اگر برای تفریح، سرگرمی و سلامتی استفاده کنید اصلا ورزش گرانی نیست.

اگر بخواهید یک کمان آموزشی- تفریحی با تمامی لوازم آن از جمله سیبل و تیر تهیه کنید که در کنار اعضای خانواده خود استفاده کنید کمتر از یک میلیون تومان هزینه می شود و با توجه به اینکه تیرهای کمان در صورت استفاده صحیح براحتی خراب نمی شوند می توانید از آنها بارها استفاده کنید.

مزایا و معایب کمان رین بو محصول آرش

کمان رین بو

بخاطر قیمت ارزان و کیفیت مناسب در این رنج قیمت پرفروشترین کمان در کشور ما در حال حاضر کمان رین بو  یا همون کمان باران (رنگین کمان) کمان آرش است. در این پست سایت آموزشی تیروکمان ایران سعی می کنیم برای راهنمایی بیشتر بصورت تخصصی این کمان را بررسی کنیم.

طراحی و ساخت

تیروکمان ایران - قبضه کمان رین بو از سال ۱۳۸۶ از روی نمونه مشابه شرکت پوی لانگ تایوان طراحی و ساخته شد. جنس قبضه از آلیاژ آلومینیوم منیزیم با فرآیند دایکست ساخته شده که از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. اصولا بهترین روش تولید قبضه کمان روش فول ماشینکاری شمش آلومینیوم است که قیمت این گروه قبضه ها بسیار بالاست ولی فرایند تولید دایکست برای قبضه رین بو که طول ۲۱ اینچ دارد مناسب بوده طوری که در ضربات بسیار شدید و استفاده های نامناسب از این کمان قبضه آن کوچکترین تغییر شکلی نداده است.

تیروکمان ایران - لیمب ها یا بازوهای کمان از نوعی الیاف فایبرگلاس تولید شده که انعطاف پذیری زیادی دارند. هرچند در سال ۸۹ گزارش شکست این بازوها زیاد به گوش رسید ولی شرکت کمان آرش با تعویض بازوهای شکسته و جایگزین آن با بازوهای مناسب پشتیبانی خوبی داشت و بعدا اعلام کرد جنس الیاف بازوها را تغییر داده که گویا همینطور بوده و با توجه به یکسال ضمانتی که کمان داره کمی خیال مصرف کننده رو راحت میکنه. مشکلی که این بازوها نسبت به بازوهای بسیار گران قیمت کره ای و آمریکایی داره افت پنداژ آنها در استفاده طولانی از آنهاست.

مشکل افت پنداژ بازوهای این کمان هم وقتی به چشم میاد که شما در یک مسابقه نتونین جمع تیر خیلی خوبی بگیرین ولی در کل نسبت به پولی که هزینه میکنید دقت و سرعت تیر مناسبی دارد. هر چند خیلی از کسانی که این کمان را می خرند برای تفریح استفاده می کنند نه برای مسابقات و تیراندازی برای مدت طولانی.

پنداژهای این کمان

کمان رین بو در قدرت های متفاوت(پنداژ) عرضه می شود کسانی که برای آموزش و تفریح میخواهند از کمان استفاده کنند قدرت های 22 تا 34 پوند می توانند استفاده کنند و کسانی که برای شکار می خواهند از این کمان استفاده کنند توصیه می شود قدرت های 34 تا 42 پوند را تهیه کنند البته باید توجه داشت که قدرت لازم برای کشیدن پنداژهای بالا را داشته باشید. مثلا کمانی با قدرت 40 پوند نیرویی حدود 20 کیلوگرم برای کشیدن آن لازم است

زه کمان از نخ های آموزشی نرک استفاده شده که کیفیت قابل قبولی دارد و براحتی تا دوسال یا بیشتر بدون مشکل کار می کند. در ضمن می توان با هزینه کردن مبلغی بیشتر زه آن را با زه حرفه ای فست فلایت تعویض کرد(هر چند برای استفاده تفریحی نیازی نیست)

لوازم همراه این کمان

درون جعبه کمان رین بو غیر از خود کمان که شامل قبضه و بازو و زه هست یک عدد سایت(دستگاه نشانه روی) - رست (نشیمنگاه تیر)- آچار آلن به همراه ۲ عدد فیس کاغذی هدف گیری و سی دی آموزش کمان موجود است. کارت ضمانت یکساله این کمان هم درون جعبه آن گذاشته شده که کمان آرش پشتیبانی خوبی از این کمان دارد و جوابگوی مشکلات است.

قابلیت نصب لوازم جانبی

روی قبضه کمان رین بو محل نصب پلانگر ، استاب لایزر و سایت(دستگاه نسانه روی) به صورت استاندارد با رزوه اینچی قرار دارد و می توانید این قطعات را با هر برند استانداردی تهیه و روی آن نصب کنید اما بازوی کمان تنها مختص همین کمان است و بازوهای خارجی را نمی توان روی قبضه رین بو نصب کرد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در مجموع با یک کمان کاربردی و بسیار خوش قیمت آشنا شدیم که با صرفه ترین کمان آموزشی حال حاضر برای خرید است. اما اگر می خواهید ورزش تیراندازی با کمان را بصورت حرفه ای دنبال کنید پیشنهاد ما خرید کمانهای دیگر مانند هویت با رقمی حدود چند میلیون تومان است.

مطالب آموزشی مرتبط:

فواید و مزایای ورزش دارت

فواید و مزایای ورزش دارت

دارت، یکی از ورزش‌های هدف گیری شناخته می شود و در کنار ورزش تیراندازی در تمام کشور ها اجرا می گردد. یکی از اصلی ترین مزایای بازی دارت این است که بر خلاف بسیاری از ورزش های گروهی، به فضای چندانی برای بازی احتیاج ندارد. همین....

فواید و مزایای ورزش دارت

6 فایده شگفت انگیز تیر اندازی با کمان

6 فایده شگفت انگیز تیر اندازی با کمان

درباره ورزش تیراندازی با کمان تحقیقات زیادی شده و گفته میشود که این ورزش نسبت به خیلی از ورزشهای دیگر برای بدن مفیدتر است.در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از فواید این ورزش آشنا کنیم , لطفا با ما همراه باشید :....

6 فایده شگفت انگیز تیر اندازی با کمان

آشنایی بارشته ورزشی تیراندازی با تفنگ

فواید ورزش تیراندازی با تفنگ بادی

دلایل برتری ورزش تیر و کمان

   محصولات مشابه