مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

آشنایی بارشته ورزشی تیراندازی با تفنگ

تیراندازی ورزشی است که در کشور ما سابقه زیادی دارد و از زمان سلسله ی صفویان در ایران گسترش پیدا کرده است و مورد محبوبیت قرار گرفته است.

تیراندازی با تفنگ

یک تفنگ، یک اسلحه گرم و یا سلاح بادی است که یک لوله خاندار دارد، اما معمولا به سلاح های بلندی گفته می شود که برای نگهداری به دو دست نیاز داشته و می توانند به صورت پیوسته شلیک کنند و دقت آنها بیشتر از تپانچه است.

وضعیت تیرانداز در ورزش تیراندازی با تفنگ بادی

با توجه به نوع مسابقه ای که برگزار می گردد و مراحل رقابت ها، تیراندازی در وضعیت های ایستاده، زانو زده و حالت درازکش انجام می پذیرد. در حالت ایستاده، تیرانداز تفنگ را با هر دو دست نگه می دارد و انتهای تفنگ بر روی شانه وی قرار می گیرد و دست چپ ممکن است توسط سینه و یا لگن مورد حمایت قرار گیرد. در حالت زانو زده، ورزشکار راست دست می تواند انگشت ها و زانوی پای راست و کف پای چپ خود را به روی زمین قرار دهد.

در حالت درازکش هم تیرانداز نباید اسلحه را بر روی هیچ چیزی قرار دهد. در این حالت ساعد دست یک تیرانداز راست دست باید حداقل یک زاویه 30 درجه ای با افق ایجاد نماید. برای نشانه روی با تفنگ هم، تنها به کارگیری نشانه های فلزی بدون هیچ لنز و یا دوربینی، مجاز می باشد، البته استفاده از فیلتر های رنگی هم مجاز است. در قسمت عقب نشانه هم تنظیمات دقیقی برای ارتفاع و تأثیر باد وجود دارد.

آشنایی بارشته ورزشی تیراندازی با تفنگ

تأسیس فدراسیون ورزش تیراندازی در ایران

تا سال های متمادی، ورزش تیراندازی در ایران به نام اتحادیه ی تیراندازی ورزشی معروف و فعالیت می کرده است که بالاخره در سال 1337، فدراسیون ورزش تیراندازی نیز در ایران تحت نظر سازمان تربیت بدنی و ورزش وقت آن زمان تأسیس گردید.

فدراسیون ورزش تیراندازی ایران برخلاف دارا بودن نام ورزشی آن با توجه به فعالیت و سابقه ی نظامیان در این رشته زیر نظر یک سرهنگ عالی رتبه ارتش به عنوان اولین رئیس فدراسیون تیراندازی شروع به فعالیت کرد و حتی بیشتر تیراندازان آن نیز نظامی بودند و همیشه تیراندازان نظامی خوب در این فدراسیون فعالیت داشته و پرورش می یافتند.

رشته هاي مختلف تيراندازي:بطور كلي ، تيراندازي به دو بخش داخل سالن و اهداف پروازي در خارج از سالن تقسيم مي شود .

داخل سالن :

خارج از سالن ( اهداف پروازي ) :

اهداف پروازی قبرس برای کسب سهمیه المپیک:

مسابقات جام جهانی اهداف پروازی قبرس که در آن کسب سهمیه المپیک ریودوژانیرو نیز توزیع می شد، در رشته تراپ دوبل مسعود عزیزیان، در تراپ مردان محمد حسین پرورش نیا، بابک یگانه و علی حافظی و در تراپ بانوان مرضیه پرورش نیا، شیوا فرح پور و سپیده سیرانی به مسابقات اعزام شدند که همه نمایندگان ایران بدون کسب مدال و سهمیه المپیک به کار خود پایان دادند.

جام جهانی آمریکا:

جام جهانی تیراندازی و مسابقه توزیع سهمیه المپیک در آمریکا برگزار شد و قرار بود تیم ایران در رشته تپانچه در این مسابقات شرکت کند اما برخی از مشکلات مانع از حضور ملی پوشان در این مسابقات شد.

جام جهانی تیراندازی آلمان:

با تصمیم کادر فنی الهه احمدی، مه لقا جام بزرگ، نرجس امام قلی نژاد، نجمه خدمتی، صفیه صحراگرد، حسین باقری، مهدی جعفری پویا، پوریا نوروزیان در تفنگ و بهناز غلامی، فاطمه حسینی، سارامیرابی ، الهام هریجانی، محمد احمدی در تپانچه به این مسابقات اعزام شدند. در این مسابقات الهه احمدی با درخشش در مرحله مقدماتی تفنگ بادی ۱۰ متر زنان فینالیست شد اما با کسب جایگاه هشتم به سهمیه المپیک نرسید.

مسابقات آذربایجان:

حسین باقری، مهدی جعفری پویا، محمدحسین کریمی، الهه احمدی، نجمه خدمتی، مه لقا جام بزرگ و نرجس امام قلی نژاد در رشته تفنگ، محمد احمدی، ابراهیم برخورداری، بهناز غلامی، گلنوش سبقت اللهی، الهام هریجانی، هانیه رستمیان در تفنگ تپانچه، سید بابک یگانه، سعید اسدی خیاوی، محمد حسین کریمی، سپیده سیرانی، شیوا فرح پور، مرضیه پرورش نیا در تراپ، مسعود عزیزیان، رضا مصطفی پور، سید سیاوش خوشنویس در تراپ دو تایی و رامتین بشارتی وعلی دوستی در اسکیت نفرات اعزامی در این رقابت ها بودند. الهه احمدی و نجمه خدمتی در مرحله نهایی این ماده با پیروزی برابر حریفان جهانی خود در مکان اول و سوم قرار گرفتند تا علاوه بر کسب مدال طلا و برنز این مسابقات، سهمیه المپیک ریو ۲۰۱۶ در کشور برزیل را برای ایران به ارمغان بیاورند و چراغ کسب سهمیه را برای تیراندازی ایران روشن کنند.

تیراندازی (تفنگ بادی و تفریحی)

در این مقاله با موضوع تیراندازی (تفنگ بادی و تفریحی) با شما همراه هستیم. تیراندازی از آن دسته ورزش هایی است که طرفداران زیادی در تمام سنین دارد. بسیاری از افراد علاقه دارند تیراندازی را به صورت تفریحی دنبال نمایند.

برای تیر اندازی تفریحی معمولا از تفنگ بادی استفاده می شود که خطر کمتری دارد به همین علت ما در این مقاله به آموزش تیراندازی تفریحی با تفنگ بادی خواهیم پرداخت.

مشخصات کلی تفنگ بادی:

تفنگ بادی یک اسلحه با وزن ۵ کیلوگرم می باشد و برای تیراندازی با آن از ساچمه های  ۴.۵ استفاده می شود. ساختار این تفنگ به گونه ای می باشد که با رعایت اصول و تکنیک های حالت گیری به صورت صحیح می توان وزن آن را تحمل کرد.

در تیراندازی با تفنگ بادی برای تنظیم ماشه کاملا قدرت اختیار دارید و می توانید وزن و میزان حساسیت آن را مطابق با میل و راحت بودن خود تنظیم کنید.

عوامل موثر در تیراندازی با تفنگ بادی:

قبل از هر چیزی باید برای تیراندازی موفق آرامش خود را حفظ کرده و بدون هیچ استرس و واهمه ای نشانه گیری کنید. رعایت موارد زیر در تیراندازی بسیار موثر بوده و به شما کمک خواهد کرد:

کسانی که قصد انجام تیراندازی تفریحی با تفنگ بادی را دارند باید با جنبه های خاص این ورزش آشنایی داشته باشند. وزن تفنگ بادی فقط با استفاده از بدن کنترل می شود به همین علت تیراندازان باید تکنیک های آن را به خوبی یاد بگیرند. اخیرا به علت پیشرفت هایی که در ساختار فنی این سلاح انجام شده طرفداران آن افزایش یافته است و بسیاری از افراد این رشته را به صورت تفریحی دنبال کرده و یا حتی در مسابقات شرکت می کنند.

قوانین و تکنیک های تیراندازی با تفنگ بادی به شرح زیر می باشند:

وضعیت ایستادن از نظر قوانین و مقررات:

 1. تیرانداز باید در خط آتش مستقر شده و بدون تکیه دادن به جایی روی دو پای خود بایستد.
 2. تیرانداز باید تفنگ بادی را با هر دو دست، قسمت شانه راست، گونه و قسمتی از سینه نگه دارد.
 3. با استفاده از استخوان لگن باید آرنج را کنترل کرد.

وضعیت ایستادن از نظر تکنیکی:

 1. بدن باید به اندازه ۷۵ الی ۹۰ درجه به سمت راست قرار بگیرد.
 2. پاها باید به اندازه عرض شانه ها از هم فاصله گرفته و وزن بدن به طور مساوی روی هر دو پا تقسیم شود.
 3. برای حفظ تعادل بهتر است پنجه ها به سمت بیرون بوده و زانو ها کاملا صاف باشند.
 4. تمام حرکت ها و چرخش ها در بالا تنه صورت می گیرد و پایین تنه باید کاملا ثابت باشد.
 5. بدن باید به سمت چپ هدف بچرخد.
 6. نحوه به دست گرفتن سلاح باید به گونه ای باشد که دست چپ آن را نگه داشته و وزن آن را به سایر قسمت های بدن منتقل کند.
 7. بازو و آرنج دست چپ باید کاملا زیر تفنگ بادی قرار بگیرد.
 8. از دست راست برای نگه داشتن قبضه تفنگ استفاده می شود.

روش های مختلف نگه داشتن تفنگ بادی:

برای نگه داشتن تفنگ بازی روش های مختلفی وجود دارد و هر کدام از تیراندازان می توانند بنابر راحتی خود از یکی از این روش ها استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که نگهداشتن سلاح باید بر حسب اصول و قواعد این ورزش باشد. یکی از مواردی که در انتخاب روش نگه داشتن سلاح تاثیر گذار است نسبت طول دست تیرانداز با قسمت بالاتنه می باشد.

در هنگام نگه داشتن تفنگ بادی دست تیرانداز باید کاملا کشیده، صاف و مستقیم باشد و در صورت ممکن به صورت مشت شده زیر تفنگ قرار بگیرد. همچنین حالت دست باید طوری باشد که حتی اکر به مدت طولانی تفنگ را نگه داشت، فشار بسیار کمی را تحمل نماید. دو فاکتور اساسی در مشخص کردن وضعیت حالت گیری توجه به قد و اندازه دور کمر تیرانداز می باشد.

نشانه گیری:

برای نشانه گیری دقیق باید وضعیت چشم ها کاملا ثابت باشد تا تیرانداز دید بسیار واضحی داشته باشد. به همین علت قنداق تفنگ بادی باید کنار گونه قرار گرفته و هیچ فشار و کشیدگی به صورت و گردن وارد نشود. روی تفنگ یک روزنه کوچک قرار دارد که خط دید چشم ها باید دقیقا در مرکز این روزنه باشد و تیرانداز هدف را در راستای این روزنه ببیند.

نشانه گیری یعنی تیرانداز تفنگ را بالا برده و آن را در امتداد هدف قرار دهد و سعی کند هدف را با تیر بزند. برای این کار تیرانداز از چشم خود، روزنه دید تفنگ، حفاظ مگسک، مگسک و خال سیاه کمک گرفته و تمام این موارد را در راستای هم قرار دهد.

نکته: روزنه دید یک سوراخ کوچک با قطر ۱/۲ میلی متر می باشد که در بالای تفنگ قرار گرفته است. فاصله چشم با این روزنه باید ۵ الی ۸ سانتی متر باشد و برای نشانه گیری دقیق باید این فاصله ثابت بماند.

آشنایی بارشته ورزشی تیراندازی با تفنگ

تیراندازی

لوازم مورد نیاز:

در تیراندازی با تفنگ بادی تیراندازان باید از لوازم مخصوصی استفاده نمایند تا بتوانند از این ورزش لذت ببرند و از هرگونه آسیبی مصون بمانند. استفاده از لوازم مخصوص تیراندازی مثل کت، شلوار، دستکش، کفش، گوشی مخصوص و … قبل از شروع تیراندازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

اصول تیراندازی:

رشته تیراندازی هم مانند هر رشته دیگری اصول خاص خود را دارد و شما برای دنبال کردن این رشته چه به صورت تفریحی و چه به صورت حرفه ای نیازمند آگاهی و رعایت این اصول می باشید. برخی از اصول تیر اندازی عبارتند از:

 1. نقش چشم ها در تیراندازی و پیدا کردن چشم برتر:

طبق تحقیقات انجام شده، اکثر افرادی که با چشم راست نشانه گیری می کنند با دست راست شلیک کرده و کسانی که با چشم چپ نشانه گیری می کنند با دست چپ. در واقع این راهکار بهترین حالت تیراندازی می باشد و بهتر است با چشمی که برتری بیشتری دارد نشانه گیری شود.

به همین علت تیراندازان باید قبل از شروع این رشته باید با انجام تست زیر چشم برتر خود را پیدا کنند.

روش انجام تست:

شما برای انجام این تست باید انگشت سبابه خود را به طرف یک نقطه مشخص قرار داده و با دو چشم خود به انگشتتان و آن نقطه نگاه کنید. سپس به کمک دست دیگر روی یکی از چشمان خود را بگیرید و بدون اینکه دست خود را حرکت دهید با چشم بازتان به همان نقطه نگاه کنید. سپس این کار را با چشم دیگر خود انجام دهید و وضعیت دید هر کدام از چشم ها را نسبت به زمانی که با هر دو چشم به نقطه معین نگاه می کردید مقایسه کنید.

هر کدام از چش ها که خطای دید کمتری داشته باشد و مانند همان لحظه ای که دو چشم باز بودند ببیند چشم برتر شماست.

قوی بودن چشم تیرانداز از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر زیادی روی نشانه گیری دقیق دارد. بنابراین برای موفقیت در این رشته باید قبل از شروع هر کاری به چشم پزشکی مراجعه کرده و وضعیت چشمان خود را بررسی کنید تا در صورت نیاز پزشک برای شما عینک مناسب تجویز نماید.

چند نکته مهم:

تنفس صحیح نقش بسیار مهمی در تیراندازی دارد، زیرا زمانی که شما تنفس می کنید هوا را به داخل ریه های خود کشیده و در هنگام بازدم هوا را خارج می کنید. در طول انجام فرایند تنفس بدن شما حرکت کرده و روی نگه داشتن ثابت اسلحه تاثیر گذار است.

برای اینکه تنفس مشکلی برای نشانه گیری شما به وجود نیاورد باید دقیقا در وقفه ای که بین دم و بازدم شکل می گیرد شلیک کنید. به این صورت که بعد از بازدم ماشه را فشار داده و تا شلیک بعدی نفس خود را حبس نمایید. زیرا نفس کشیدن باعث می شود که بدن اندکی تکان خورده و اسلحه جا به جا شود. این جا به جایی هر چقدر هم که اندک باشد باز هم دقت تیراندازی را کاهش می دهد.

مطالب آموزشی مرتبط:

فواید و مزایای ورزش دارت

فواید و مزایای ورزش دارت

دارت، یکی از ورزش‌های هدف گیری شناخته می شود و در کنار ورزش تیراندازی در تمام کشور ها اجرا می گردد. یکی از اصلی ترین مزایای بازی دارت این است که بر خلاف بسیاری از ورزش های گروهی، به فضای چندانی برای بازی احتیاج ندارد. همین....

فواید و مزایای ورزش دارت

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

درباره تاثیر مثبت ورزش تیر و کمان از نظر فیزیکی و ذهنی برای انسان تحقیقات زیادی انجام شده در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان سرمایه گذاری های زیادی روی این ورزش انجام شده و با توجه به علاقه زیاد مردم به تیروکمان باشگاه ها و....

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

6 فایده شگفت انگیز تیر اندازی با کمان

فواید ورزش تیراندازی با تفنگ بادی

دلایل برتری ورزش تیر و کمان

   محصولات مشابه