مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

دلایل برتری ورزش تیر و کمان

ورزش تیر و کمان مانند سایر ورزش‌های دیگر دارای خواص و فواید بسیار زیادی است.
ورزش تیر و کمان به بالا بردن تمرکز و دقت شما کمک می‌کند، در صورتی که بخواهید میزان تمرکز و دقت خود را افزایش دهید می‌توانید با استفاده از این ورزش تقویت کنید. همچنین تیراندازی با تیر و کمان به تقویت عضلات بدن و تقویت سیستم عصبی بدن کمک می‌کند.
ورزش تیر و کمان یکی از بهترین ورزش‌هایی است که می‌توان آن را در تمامی‌ سنین انجام داد.
این ورزش از سن کودکی تا سنین میانسالی انجام داد. تیراندازی با کمان از ورزش‌هایی است که هیچ محدودیتی ندارد و می‌توان با کمان ورزشی که می‌توانید آن را تا آخر آن زندگی خود آن را انجام دهید.
ورزش تیر و کمان از ورزش‌هایی است که می‌توانید در تمامی‌ فصول و تمامی‌ روزهای سال آن را انجام دهید این ورزش از ورزش‌هایی است که به راحتی می‌توانید در یک سالن ورزشی یا فضای آزاد انجام دهید.

تیراندازی با کمان انواع مختلفی دارد که به سه نوع تیر و کمان در بازار موجود است که مهم‌ترین آن‌ها شامل:

  1. تیر و کمان ریکرو
  2. تیرو کمان کراسبو
  3. تیر و کمان کامپوند

ورزش تیراندازی با کمان

کمان ریکرو بیشتر از سایر تیر و کمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کسانی که برای اولین بار است که می‌خواهند تیراندازی استفاده کنند و به این ورزش روی بیاورند بهتر است که در ابتدای کار از تیراندازی با تیر و کمان ریکرو استفاده کنند. از این نوع تیر و کمان بیشتر برای تفریح و سرگرمی‌ همچنین برای برگزاری مسابقات ملی استفاده می‌شود.

اما یکی از کاربردهای مهم دیگر این نوع تیر و کمان برای افرادی است که به شکار می‌روند می‌توانند از این نوع تیر و کمان برای شکار حیوانات مانند گوزن، گراز، خرس، گرگ، شترمرغ و سایر حیوانات وحشی دیگر در جنگل، کوهستان و فضاهای باز استفاده نمایند.
روش‌هایی برای یادگیری تیراندازی با تیر و کمان وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید یک تیرانداز حرفه‌ای شوید.

امروزه یکی از مقرون به صرفه بودن تمرین کردن و مهارت کسب نمودن نیروهای نظامی‌ برای تیراندازی کردن استفاده از تیر و کمان ریکرو است که می‌توانند از طریق این نوع تیر و کمان به راحتی نشانه مورد نظر را هدف گیری نمایند و باعث تقویت و قدرت دید و هدف گیری نیروهای نظامی‌ گردد.

ورزش تیراندازی با کمان

در گذشته برای نیروهای نظامی‌ بیشتر از تفنگ‌ها و تیرها و ساچمه‌ها در میدان‌های تیر استفاده می‌کردند این کار باعث هزینه بر بودن آن برای یک کشور می‌شد و به اقتصاد کشور لطمه وارد می‌کرد در حالی که امروزه به دلیل تولیدکنندگان تیر و کمان در کشور باعث شده است که تمامی‌ هزینه‌ها به صفر برسد و دیگر مشکلات و کمبودهایی در رابطه با هزینه وجود نداشته باشد.

تیراندازی با تیر و کمان علاوه بر این که یک ورزش برای تندرستی و سلامت بدن است به عنوان یک ورزش مفرح و سرگرم‌کننده نیز محسوب می‌شود.

این ورزش را می‌توانید حتی به صورت انفرادی و یا به صورت گروهی و تیمی‌ با خانواده انجام دهید.

تیر و کمان از ورزش‌هایی است که می‌توانید آن را در تمامی‌ فضاهای موجود اعم از جنگل، حیاط منزل، سالن‌های سرپوشیده، زمین‌های خاکی و یا هر جایی دیگر انجام دهید.

مهم‌ترین عواملی که ورزش تیر و کمان را از سایر ورزش‌های دیگر متمایز می‌کند به شرح زیر است:

1. انجام دادن ورزش تیر و کمان برای تمامی‌ افراد امکان دارد و خوشبختانه هیچ نوع محدودیت سنی و حرکتی در این نوع ورزش وجود ندارد.

ورزش تیراندازی با کمان

2. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ورزش تیر و کمان را تمامی‌ افرادی که حتی دچار یک سری از بیماری‌ها از قبیل اوتیسم، سندرم دان و یا حتی معلولیت‌هایی از جمله فلج، نابینایی هستند نیز می‌توانند انجام دهند.

3. در گذشته‌ها دور و حتی بعضی از افراد هستند که امروزه حتی از این نوع تیراندازی با کمان برای تهیه غذا و شکار استفاده می‌کنند.
ورزش تیر و کمان به عنوان یکی از ورزش‌های مهم و اساسی پارالمپیک محسوب می‌شود که قهرمانان بسیار خوبی نیز چه در کشورمان و چه در سایر کشورهای دیگر وجود دارد.

سایر عوامل دیگر که تیر و کمان را از سایر ورزش‌های دیگر متمایز می‌کند عبارت است از:

1. این نوع کمانداران شکاری برای این کمان‌ها بهتر است از کمان کراس بو استفاده کنید.

2. تیراندازی با کمان از جمله ورزش‌هایی است که وارد پارالمپیک شده است.

ورزش تیراندازی با کمان

3. اگر به دنبال ورزش هیجان‌انگیز و شگفتی‌آور هستید می‌توانید به این ورزش بپردازید.

4. تیراندازی با کمان به صورت چندین مدل انجام می‌شود. احتمالاً شما هم می‌دانید که تیراندازی با تیر و کمان فقط محدود به یک نوع فیس و مسافت نمی‌شود. شما می‌توانید این نوع ورزش را در مسافت‌های مختلف انجام دهید. می‌توانید از فید یا ‌تری دی و غیره تیراندازی کنید.

5. تیراندازی با تیر و کمان نیاز به تخصص و مهارت زیادی ندارد و حتی شما نیز در صورتی که بخواهید برای اولین بار از این تیر و کمان استفاده کنید می‌توانید با خرید و تهیه تیر و کمان‌های آموزشی یا تیر و کمان‌های سنتی کلاسیک می‌توانید استفاده کنید و با استفاده از یک مربی و استاد در مورد نحوه تیراندازی با تیر و کمان را آشنا شوید.

6. تیر و کمان از ورزش‌های مهیج و نشاط آوری است که می‌تواند افراد زیادی به خصوص جوانان و نوجوانان از سنین 14 الی 15 به بعد را شیفته و مجذوب خود نماید.

تمامی‌ مواردی که بیان شد از خصوصیات و ویژگی‌های تیر و کمان است که به شما می‌توانم پیشنهاد کنیم که حتماً این ورزش را دنبال کنید و از آن لذت ببرید.

مراحل ساخت کمان

یکی از ویژگی‌های مهمی که کمان چوبی باید داشته باشد خاصیت انعطاف پذیری آن است و برای این که چوب کمان به راحتی خم شود باید از چوب درختان کوچک استفاده کرد.

مواد و ابزار موردنیاز:

برای ساخت کمان چوبی می‌توانید از چوب کاج، بید، بلوط یا افرا استفاده کنید. یک قطعه چوب به طول 1 الی 1.5 متر با قطر 2.5 سانتی‌متر تهیه کنید. چوب درخت حتما باید خشک باشد و اگر مرطوب باشد، خشک شدن آن حداقل 3 الی 4 هفته زمان می‌برد. دقت داشته باشید که برای ساخت کمانی بدون نقص، قطعه چوب هیچگونه ترک یا شکستگی نداشته باشد.

کمان

ساخت کمان چوبی

هنگام انتخاب چوب کمان نکاتی که باید درنظر گرفته شود شامل موارد زیر است:

چوب باید خشک و مرده باشد و ارتفاع آن 1.8 متر باشد. دقت کنید که چوب کمان گره و پیچ و تاب نداشته باشد.

قطعه چوب باید مثل چوب درخت سرو یا درخت توت انعطاف پذیر باشد. البته می‌توانید از چوب بامبو یا نیشکر نیز استفاده کنید؛ اما ضخامت این دو برای کمان کافی نیست. می‌توانید از چوب بامبو جوان استفاده کنید که به اندازه کافی محکم و انعطاف‌پذیر است.

از چوب سبز هم می‌توانید در شرایط ضروری برای ساخت کمان چوبی استفاده کنید؛ اما استحکام آن به اندازه چوب خشک نیست.

ساخت کمان چوبی

هر قطعه چوبی دارای انحنا است. هنگام ساخت کمان این انحنای آن است که جایگاه قسمت‌های مختلف آن را تعیین می‌کند. به منظور پیدا کردن انحنای چوب یک طرف آن را روی سطح زمین قرار داده و سمت دیگر را با دست نگه دارید. اگر قسمت میانی چوب را به آرامی فشار دهید، چوب چرخیده و انحنای طبیعی خود را نشان می‌دهد.

تعیین قسمت‌های دسته، بازوی بالا و بازوی پایین هنگام فرم دادن به کمان حائز اهمیت است. برای پیداکردن قسمت دسته کمان به اندازه 7 سانتیمتر از مرکز کمان به بالا و پایین علامت بزنید. قسمت میانی دسته و قسمت‌های بالا و پایین بازوی کمان است.

ساخت کمان چوبی

انتهای چوب را روی پا و یکی از دست‌ها را بالای کمان قرار دهید. با دست دیگر کمان را به سمت بیرون بکشید تا انحنای آن در جهت شما قرار بگیرد. با استفاده از چاقو یا ابزار مشابه قسمت‌های انعطاف ناپذیر شکم چوب را بتراشید؛ تا زمانی که بازوی بالا و پایین به یک اندازه انحنا پیدا کند.

قسمت دسته یا همان وسط کمان باید ضخیم‌تر از قسمت‌های دیگر باشد.

ساخت کمان چوبی

با استفاده از چاقو شیارهایی برای زه کمان به عمق 2.5 الی 5 سانتی‌متر در دو طرف کمان ایجاد کنید.

ساخت کمان چوبی

زه نباید بیش از حد حالت ارتجاعی داشته باشد؛ زیرا قدرت پرتاب تیر از چوب است نه زه. انواع جنس مطلوب زه کمان شامل موارد زیر است:

ساخت کمان چوبی

قبل از بستن زه ابتدا باید حلقه‌ای شل در دو طرف زه درست کنید. طول زه باید کوتاه‌تر از کمان باشد.

ساخت کمان چوبی

کمان را از شاخه درخت یا چیزی مشابه آن آویزان کنید تا بتوانید زه را به سمت پایین بکشید. سپس زه را بکشید تا از محکم بودن گره آن مطمئن شوید. یا این که با یک دست کمان را گرفته و با دست دیگر زه را آنقدر بکشید تا به چانه برسد.

ساخت تیر

ساخت کمان چوبی

چوب تیر باید محکم، خشک و کاملا صاف و اندازه آن نصف اندازه کمان باشد. بهترین چوب برای ساخت تیر، چوب گیاه روئینه زرین و گیاه گل ماهور (Mullen) است.

ساخت کمان چوبی

برای شکل دادن به چوب باید لبه‌های آن را بتراشید. می‌توانید برای صاف کردن چوب آن را روی حرارت زغال قرار دهید و مراقب باشید که چوب نسوزد. سپس چوب را صاف نگه دارید تا کاملا سرد شود. در قسمت انتهای تیر یک شکاف کوچک برای جاسازی روی زه کمان ایجاد کنید.

ساخت کمان چوبی

سر کمان را با استفاده چاقو تیز کنید. سپس روی حرارت زغال دهید تا کاملا محکم شود.

ساخت کمان چوبی

درست کردن سر تیر کاملا اختیاری است. برای سر تیر می‌توانید از شیشه، سنگ، استخوان یا فلز استفاده کنید. سر تیر شیاری ایجاد کرده و قطعه را داخل شیار قرار دهید. سپس با استفاده از طناب یا سیم آن را محکم کنید.

ساخت کمان چوبی

نصب پر به تیر نیز اختیاری است اما در بهبود سرعت شتاب تیر موثر است. تعدادی پر پیدا کرده و با چسب به انتهای تیر بچسبانید.

می‌توانید به جای چسب روی نوک تیر شیاری ایجاد کرده و پر را داخل آن جا کنید و با نخ دور آن بپیچید. پر نقش موثری در هدایت تیر به سمت هدف دارد.

امیدواریم با خواندن این مطلب به اطلاعات مفید برای ساخت کمان را به دست آورده باشید. اگر سوال یا نظری در رابطه با این مقاله داشتید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب آموزشی مرتبط:

فواید و مزایای ورزش دارت

فواید و مزایای ورزش دارت

دارت، یکی از ورزش‌های هدف گیری شناخته می شود و در کنار ورزش تیراندازی در تمام کشور ها اجرا می گردد. یکی از اصلی ترین مزایای بازی دارت این است که بر خلاف بسیاری از ورزش های گروهی، به فضای چندانی برای بازی احتیاج ندارد. همین....

فواید و مزایای ورزش دارت

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

درباره تاثیر مثبت ورزش تیر و کمان از نظر فیزیکی و ذهنی برای انسان تحقیقات زیادی انجام شده در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان سرمایه گذاری های زیادی روی این ورزش انجام شده و با توجه به علاقه زیاد مردم به تیروکمان باشگاه ها و....

فواید و مزایای مهم تیروکمان برای ذهن و بدن

6 فایده شگفت انگیز تیر اندازی با کمان

آشنایی بارشته ورزشی تیراندازی با تفنگ

فواید ورزش تیراندازی با تفنگ بادی

   محصولات مشابه