مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

انتخاب دوچرخه مناسب برای بانوان

دوچرخه سواری از کودکی تا به امروز جزو تفریحات لذت بخش مفید ما بوده است و همیشه ما از داشتن یک دو چرخه زیبا خوشحال بودیم که می توانیم لذت کافی را با دوچرخه سواری برای خود به ارمغان بیاوریم. اما یک نکته وجود دارد که آیا بانوان هم می توانند دوچرخه سواری کنند یا فقط محدود به سنین کودکی آنها می شود. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

آیا بانوان اجازه دوچرخه سواری در ایران را دارند یا خیر؟

چند روز پیش در رسانه‌ها خبری منتشر شد مبنی بر این که دادستانی اصفهان طی حکمی دوچرخه سواری بانوان را ممنوع اعلام کرد. بر اساس این حکم دادستانی اصفهان به نیروی انتظامی دستور داده است با دوچرخه سواری زنان برخورد جدی کند و مدارک شناسایی آنان را جلب کند و در صورتی که مدرک شناسایی نداشته باشند، دوچرخه آنان را توقیف و به پارکینگ منتقل نماید.

بازتاب این موضوع در فضا‌های مجازی با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد تا جایی که دیروز معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده،درباره این موضوع می‌گوید: دوچرخه سواری بانوان محدودیت قانونی ندارد و قانونی نداریم که دوچرخه‌سواری خانم‌ها را ممنوع کرده باشد.

حال که خیالمان از این موضوع راحت شده بهتر است به انتخاب یک دوچرخه مناسب برای بانوان بپردازیم.

دوچرخه مناسب برای بانوان چیست؟

همانطور که در مقالات قبل گفته ایم دوچرخه ها دارای انواع متفاوتی هستند که هر یک از آنها مناسب یک مکان یا موقعیتی می باشد. دوچرخه سواری برای بانوان یک تفریح بسیار سالم به حساب می آید. انواع دوچرخه ها عبارتند از:

۱ – وزن

وزن در انتخاب انواع دوچرخه اهمیت زیادی دارد. درواقع هر چه یک دوچرخه وزن کمتری داشته باشد، به شما در برخورداری از شتاب و سرعت بیشتر کمک خواهد کرد. امروزه سعی شده از موادی در ساخت فریم دوچرخه استفاده شود که به وزن بسیار کم آن بینجامد؛ به همین دلیل در ساخت اکثر دوچرخه‌ها از آلومینیوم، کروم (کرومولی) یا کربن استفاده می‌شود که به دلیل قیمت کمتر آلومینیوم نسبت به دو نوع دیگر، استفاده از آن رواج بیشتری دارد.

۲ – سایز دوچرخه

هر دوچرخه نسبت به سایز فریم و سایز چرخ یا طوقه‌ای که در آن استفاده شده، برای افراد مختلف با ویژگی‌های فیزیکی گوناگون قابل‌استفاده است. دانستن مواردی از قبیل فاصله‌ی زین تا رکاب در حالت نشسته و ایستاده، فاصله‌ی زین تا فرمان و سایز چرخ در بین تمامی این موارد از اهمیت زیادی برخوردار است و به شما کمک خواهد کرد تا به کمک آن‌ها دوچرخه‌ی‌ مناسب خود را انتخاب کنید. اولین قدم برای انتخاب دوچرخه در سایزی مناسب این است که از اندازه‌های موردنیاز خود اطلاعات کافی داشته باشید. قدم بعدی تطبیق اطلاعات سایز شما با جدول سایز‌بندی دوچرخه‌های مورد نیازتان است.

دوچرخه بانوان

به دلیل تفاوت هایی که در شکل بدن و استخوان بندی بانوان نسبت به آقایان وجود دارد شرکت های دوچرخه سازی تصمیم گرفتند که برای راحتی هر چه بیشتر بانوان نسبت به ساخت مدلهای ویژه برای آنها اقدام کنند و این شد که Ladies Bicycle تولید و در جهان عرضه شد. حالا اگر دختران و بانوان قصد داشته باشند به طور جدی دوچرخه سواری کنند به دنبال دوچرخه بانوان برای خرید میگردند این مدلها در رده های بالا از نظر کیفیت هیچ چیزی نسبت به سایر دوچرخه ها کم ندارد، اما تفاوت این مدلها با سایر مدلها و دوچرخه های مردانه چیست؟ در ادامه این موارد را بررسی کرده ایم.

دوچرخه سواری بانوان

تفاوت دوچرخه بانوان با دوچرخه آقایان

هندسه طراحی 

تفاوت بزرگ و اساسی در دوچرخه های زنانه نسبت به مدلهای مردانه را میتوان در تناسب اندازه آنها دانست. شرکت های تولید کننده، داده های مختلفی دارند که بر اساس آن، طراحی هندسه این وسیله محبوب را انجام میدهند. به عنوان مثال بانوان در اکثر مواقع نسبت به آقایان قد کوتاهتری دارند، بنابراین دوچرخه بانوان نسبت به مدل آقایان ارتفاع کمتری دارد.

از دیگر اندازه هایی که در این دوچرخه ها به واسطه کوتاه تر بودن ستوان فقرات (کمر) بانوان نسبت به آقایان لحاظ میشود، کوتاه کردن طول این وسیله است و به همین واسطه خانم ها راحت تر میتوانند به فرمان دسترسی داشته باشند.

کرپی فرمان

کرپی در واقع بخش اتصال دهنده فرمان به دو شاخ دوچرخه است که ارتفاع آن در نوع نشستن فرد و در نتیجه کیفیت دوچرخه سواری تاثیر گذار است. کرپی ها به دو بخش ثابت و قابل تغییر تقسیم میشوند که معمولاً در دوچرخه بانوان، کرپی از نوع قابل تغییر استفاده میشود.

زین

از دیگر مواردی که برای بانوان شخصی سازی میشود زین میباشد. زین در مدل های لیدی، داری پهنای بیشتری است و در ارتفاع پایین تری نیز قرار میگیرد.

دستگیره

در حالت کلی، دختران و بانوان شانه های باریک تری نسبت به آقایان دارند و این مورد نیز در دوچرخه سواری بانوان تاثیرگذار است. یکی از مشکلاتی که دختران و بانوان در استفاده از مدلهای مردانه با آن در استفاده طولانی مدت روبه رو خواهند شد درد شانه است. در دوچرخه بانوان دستگیره در قسمت نزدیک تری نسبت به مرکز فرمان قرار دارد.

اهرم ترمز

به واسطه کوچک تر بودن دست های خانم ها و دختران، اهرم های ترمز نیز سایز متناسب تری در مدل لیدی دارند.

وزن سبک تر و نوع قرار گیری پدال ها از دیگر تفاوت هایی است که برای خانم ها در این وسیله محبوب وجود دارد.

در خصوص سایزبندی وسیله ای که قصد دارید بخرید اگر اطلاعاتی ندارید بهتر است پُست باچرخ را با عنوان هر آن چیزی که باید درباره سایز دوچرخه بدانید مطالعه نمایید.

برندهای منتخب دوچرخه بانوان

بهتر است بدانید برخی از برندها هیچ اعتقادی به تفاوت ها ندارند و ترجیح میدهند مدل هایی تولید کنند که هر دو دسته بتوانند از آنها استفاده نمایند. اما برخی از برندها بسیار به اصول تفاوت ها اعتقاد دارند.

شما قبل از انتخاب مدل مخصوص بانوان، باید ابتدا با انواع دوچرخه آشنا باشید تا بتوانید در حوزه تخصصی که قصد دارید در آن فعالیت داشته باشید مدل مناسب خودتان را تهیه نمایید.

برای مثال فردی که قصد دارد سفر با دوچرخه را تجربه کند به دنبال دوچرخه توریستی میگردد یا مثلاً  شخصی که قصد داشته باشد در تور دوچرخه سواری و طبیعت گردی شرکت کند باید به دنبال دوچرخه کوهستان باشد و حالا که نوع دوچرخه خود را انتخاب کرد اگر خانم است به دنبال دوچرخه لیدی بگردد.

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان

معیار های کلیدی برای انتخاب دوچرخه برای سنین مختلف کودکان، نوجوانان و جوانان و حتی میانسالان باید در نظر گرفته شود. در این مقاله انواع مختلف دوچرخه را مورد بررسی قرار میدهیم و بهترین مورد برای انسان های مختلف بهترین از ن....

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند، در این مقاله ، ما مراحل را برای آموزش کودک به نحوه سوار شدن با دوچرخه به شما راهنمایی خواهیم کرد....

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند

دوچرخه سواری با خردسالان

انتخاب دوچرخه مناسب

آموزش نحوه انتخاب دوچرخه مناسب

چه سایز دوچرخه ای برای سن و قد شما مناسب است ؟

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

راهنمای خرید دوچرخه توریستی

چگونگی انتخاب دوچرخه کوهستان

   محصولات مشابه