مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

نحوه آموزش استفاده از مناطق ضربان قلب

اگر اکنون صاحب مانیتور ضربان قلب (HRM) یا سایر ابزارهای فنی دیگری هستید که ضربان قلب را نشان می دهد ، ممکن است تعجب کنید که دقیقاً با تمام داده هایی که می تواند ارائه دهد چه کاری باید انجام دهد. بازخورد ضربان قلب یک روش عالی برای نظارت بر شدت تمرین و جمع کردن برنامه های آموزشی است که به شما در بهبود تناسب اندام کمک می کند.

داده های ضربان قلب کلیدی

مارک ها و مدل های HRM مختلف داده های ضربان قلب را متفاوت نشان می دهند. حداقل ، یک مانیتور ضربان قلب فعلی شما را نمایش می دهد. بیشتر HRM ها همچنین ضربان قلب در حال استراحت را نشان می دهند و به شما امکان می دهند با استفاده از مناطق ضربان قلب از پیش برنامه ریزی شده یا مناطق ضربان قلب برای خود تنظیم کنید.

قبل از شروع آموزش ، فهمیدن برخی از اصول اولیه در مورد داده های مدیریت منابع انسانی مفید است:

ضربان قلب در حال استراحت

این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد - میزان ضربان قلب شما در حالی که شما هیچ کاری انجام نمی دهید. ممکن است از 60 ضربه در دقیقه (bpm) تا 100 دور در دقیقه متغیر باشد. افراد بسیار مناسب معمولاً کمتر از 60 دور در دقیقه هستند ، در حالی که ورزشکاران استقامتی ممکن است کمتر از 50 دور در دقیقه باشد. اگر HRM شما این مقدار را برای شما ثبت نکرده است ، می توانید پس از مدت طولانی در حالت استراحت ، ضربان قلب فعلی خود را تعیین کنید - چک کردن آن درست بعد از بیدار شدن ایده آل است.

عوامل مختلفی از جمله سن ، جنس و حتی داروهای مصرفی به ضربان قلب شما در حال استراحت می باشد ، بنابراین در مورد میزان ضربان قلب در حال استراحت بیش از حد نگران نباشید. با افزایش تناسب اندام ، ضربان قلب در حال استراحت شما کمی پایین می آید. بنابراین باید هنگامی که HRM خود را دریافت می کنید و سپس به طور دوره ای پس از آن ، آن را بررسی کنید تا ببینید که آیا تناسب اندام شما در حال بهبود است یا خیر.

ضربان قلب بازیابی

این میزان زمانی است که ضربان قلب شما پس از انجام تمرینات شدید به ضربان قلب در حال استراحت خود بازگردد. شبیه به استراحت در ضربان قلب است که اگر بهبود یابد (زمان بهبودی کوتاه شود) این نشانه ای است که تناسب اندام شما نیز در حال بهبود است. اگر HRM شما این کار را انجام داده است (همه آنها این کار را نمی کنند) ، پس از آن توجه کنید تا ببینید که آیا به مرور زمان بهبود می یابد یا خیر.

HR حداکثر (حداکثر ضربان قلب)

این سریع ترین سرعت است که قلب شما قادر به ضرب و شتم آن است. همچنین ویژگی اصلی تنظیم برنامه آموزش شخصی شما است. همه HRM ها HR max را اندازه گیری و نمایش نمی دهند. اگر مال شما نیست ، پس فکر می کنید ایده خود را محاسبه کنید (به شکل زیر مراجعه کنید) تا بتوانید یک برنامه ورزشی تنظیم کنید که دقیقاً با سطح بدن ، سن و تناسب اندام شما همگام باشد.

مناطق آموزش ضربان قلب

هرچه تمرینات شما شدیدتر می شود ، ضربان قلب شما افزایش می یابد ، بنابراین یک راه خوب برای کنترل شدت ورزش این است که سطح تمرینات را به ضربان قلب خاص وصل کنید. مناطق ضربان قلب محدوده ای از ضربان قلب است که مطابق با شدت می باشد که شما برای آموزش از آن استفاده می کنید.

نحوه محاسبه حداکثر ضربان قلب شما (حداکثر HR)

محاسبه حداکثر HR شخصی شما می تواند چندین راه انجام شود ، از جمله موارد زیر:

توجه داشته باشید که هیچ کس بهترین آزمایش برای تعیین HR حداکثر وجود ندارد. شما می توانید طیف وسیعی از ایده های آزمون را بصورت آنلاین پیدا کنید. برای به دست آوردن معتبرترین نتیجه بدون در نظر گرفتن روش آزمون ، باید انرژی بگیرید و به خوبی استراحت کنید ، سپس به اندازه کافی گرم شوید و خود را تحت فشار قرار دهید تا در بعضی از مراحل در طول آزمایش به آستانه حداکثر تلاش خود برسید.

HR Max Do’s and Don’ts

مناطق آموزش ضربان قلب

برنامه های آموزش کارآمد از مناطق آموزش ضربان قلب استفاده می کنند ، که در رابطه با HR حداکثر شما محاسبه می شود. یکی از گزینه های کار با HRM این است که به سادگی یکی از برنامه های تمرینی از پیش تعریف شده تمرین خود را دنبال کنید بدون اینکه عمیقا درباره داده های ضربان قلب اساسی که دستگاه شما برای تنظیم و نظارت بر مناطق مرتبط با تمرین خود استفاده می کند ، پیروی کنید.

HRM ها همچنین به شما امکان می دهند مناطق ضربان قلب خود را از برنامه های آموزشی که پیدا کرده اید تنظیم کنید و می خواهید دنبال کنید. نامهای مرتبط با مناطق ضربان قلب و ضربان قلب که آنها را تعریف می کند متفاوت است - بعضی اوقات به نظر می رسد که تعداد مربیان متفاوت است. نکته اصلی این است که سطح ضربان قلب مختلف جنبه های مختلف فیزیولوژی شما را درگیر می کند ، و یک برنامه تمرینی خوب برای بهبود عملکرد کلی در مناطق مختلف کار خواهد کرد.

انجمن قلب آمریکا برای ساده تر کردن چیزهایی برای افرادی که ممکن است در حال شروع یک رژیم تناسب اندام جدید باشند ، یک شکست دو ناحیه را ارائه می دهد:

اگر مدتی بی تحرک بوده اید و یک برنامه ورزشی جدید را شروع کرده اید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید ، سپس در ناحیه متوسط شروع کنید. با تبدیل شدن به شرایط مناسب ، می توانید در منطقه نیرومند آموزش هایی را انجام دهید.

درنهایت ، می توانید به برنامه های آموزشی که از رویکرد چند منطقه ای استفاده می کنند ، گذار کنید. در زیر مثالی از چندین ضربان قلب وجود دارد که می توانند برای آموزش استفاده شوند:

Zone 1
(recovery/easy)
55%-65% HR max استفاده می شود تا بدن شما با حداقل استرس و فشار حرکت کند. این منطقه ممکن است برای یک روز با تمرینات آسان ، گرم شدن یا خنک شدن از آن استفاده شود.
Zone 2
(aerobic/base)
65%-75% HR max برای جلسات تمرینی طولانی تر استفاده می شود ، شما می توانید این منطقه اصلی را برای مایل های طولانی حفظ کنید ، اما هنوز کمی با شریک تمرین خود فاصله دارید.
Zone 3
(tempo)
80%-85% HR max این منطقه ای است که شما برای افزایش سرعت و قدرت سرعت می گیرید. مکالمه  شما در هنگام تمرین به کلمات جداد جدا کاهش می یابد.
Zone 4
(lactate threshold)
85%-88% HR max در این منطقه بدن شما در حال پردازش حداکثر مقدار اسید لاکتیک به عنوان منبع سوخت است. بالاتر از این سطح ، اسید لاکتیک خیلی سریع تشکیل می شود تا پردازش شود و عضلات را خسته کند. آموزش در این منطقه به بدن شما کمک می کند تا وقتی با حداکثر سرعت پایدار خود کار می کنید ، کارایی خود را توسعه دهد.
Zone 5
(anaerobic)
90% HR max and above این منطقه با سرعت حداکثر (فکر کنید که ضربه زدن به مسابقه در حال بسته شدن است) سیستم عصبی عضلانی را آموزش می دهد - بدن شما می آموزد که چگونه فیبرهای عضلانی اضافی را استخدام کنید و چگونه می توانید عضلات را به طور مؤثر شلیک کنید.

استفاده از تلاش ادراک شده: اگر شما احساس درک تلاش خود را برای هر منطقه آموزش ایجاد می کنید ، می توانید زمان کمتری را به خیره کردن به صفحه نمایش HRM خود اختصاص دهید و زمان بیشتری را برای تجربه فعالیت خود اختصاص دهید. به منظور کمک به شما در ایجاد احساس درک تلاش برای هر یک از مناطق آموزشی خود ، می توانید HRM خود را تنظیم کنید تا هربار که بالاتر یا پایین تر از ضربان قلب برای مناطقی که در آن آموزش خواهید دید ، هشدار دهید.

نحوه استفاده از مناطق هدفمند ضربان قلب در یک برنامه آموزشی

یک برنامه آموزشی معمولی از مناطق آموزش چندگانه استفاده می کند. شما در هر منطقه برای مدت زمان مساوی آموزش نخواهید داشت. مدت زمانی که در هر منطقه می گذرانید متفاوت خواهد بود ، معمولاً با مدت زمان بیشتر در مناطق ضربان قلب کمتر. در اینجا مثالی وجود دارد که چگونه یک برنامه آموزشی می تواند وقت شما را در هر منطقه ضربان قلب اختصاص دهد:

منطقه 1: 30٪ -40٪ از وقت شما

منطقه 2: 40٪ -50٪ از وقت شما

منطقه 3: 10٪ -15٪ از وقت شما

منطقه 4: 5٪ -10٪ از وقت شما

منطقه 5: 5٪ از وقت شما

یک برنامه آموزشی معمولی دقیقاً چقدر زمان را در هر منطقه آموزشی صرف خواهید کرد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، تمام برنامه های آموزشی از مناطق دقیق یکسانی استفاده نمی کنند. اگر شما برای یک مسابقه دوچرخه سواری 5K یا 10K آماده می شدید و می خواستید این برنامه آموزشی را دنبال کنید ، برای مثال ، باید دستگاه خود را با مناطق ضربان قلب تنظیم کنید که در آن برنامه آموزشی قرار دارند.

ضربان قلب نرمال چقدر است؟

ضربان قلب، که از آن با نام نرخ پالس نیز یاد می شود در واقع تعداد ضربان قلب هر فرد در دقیقه است.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، ضربان قلب نرمال بستگی به سن و اندازه بدن دارد. شرایط قلب به عواملی مانند اینکه فرد در حالت نشسته و یا در حال حرکت، یا استفاده از داروهای مختلف و یا حتی دما و هوا بستگی دارد.

 احساسات نیز بر روی ضربان قلب تاثیر گذارند. به عنوان مثال زمانی که شما هیجان زده یا دچار ترس می شوید، ضربان قلب شما افزایش می یابد. اما مهمتر از همه زمانی است که سرعت ضربان قلب کاهش می یابد. این کار به ساخت عضلات قلب کمک می کند و برای قلب موثر است.

دکتر مری می گوید: قلب یک ماهیچه است که با انجام فعالیت های صحیح می توانید عضلات آن را تقویت نماید.

اطلاعات داشتن درباره ضربان قلب به شما کمک می کند تا سطح تناسب خود را کنترل نمایید و به شناسایی دیگر بیماریهایی که سلامت شما را به خطر می اندازد کمک نماید .

اگر شما ورزشکار هستید و در هنگام تمرین دچار سرگیجه می شوید ابتدا باید تعداد ضربان قلب خود را بررسی نمایید، به عنوان یک قاعده کلی ، افرادی که دارای مشکل خاصی نمی باشد نیاز به بررسی دائم ضربان قلب ندارند.

چگونه ضربان قلب مان را اندازه گیری کنیم؟

ساده ترین مکان برای اندازه گیری ضربان قلب، روی مچ دست و کنار گردن می باشد. برای دانستن ضربان قلب واقعی، کافی است ۲ انگشت خود را برروی این نواحی قرار داده و تعداد ضربات را در هر ۶۰ ثانیه بررسی کنید. و همچنین می توانید این کار را در ۲۰ ثانیه انجام دهید و عدد به دست آمده را در سه ضرب نمایید، البته این روش ساده تر از روش قبل است.

به دلیل آنکه ممکن است در انگشت شصت احساس ضربه کنید گاهی استفاده از این انگشت برای محاسبه تعداد ضربات، شما را دچار اشتباه می کند.

بررسی ضربان قلب در حالت استراحت:

نرخ قلب در حالت استراحت، در واقع ضربان قلبی است که در هنگام دراز کشیدن و یا نشستن وجود دارد و بهترین زمان برای بررسی این کار صبح، قبل از خروج از رختخواب می باشد.

ضربان قلب نرمال برای افراد بزرگسال بالای ۱۸ سال بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در هر دقیقه است. البته این تعداد نیز بستگی به وضعیت جسمی و سن فرد دارد.

برای کودکان ۶ تا ۱۵ سال این تعداد بین ۷۰ تا ۱۰۰ ضربه در هر دقیقه است. افرادی که ضربان قلب آنها کمتر از ۶۰ است به معنای آن است که این افراد دارای مشکلات پزشکی هستند. افراد فعال از تعداد ضربان قلب کمتری برخوردارند و این عدد برای افراد ورزشکار گاهی به ۴۰ ضربه در هر دقیقه می رسد.

ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از ۶۰ است، می تواند در نتیجه مصرف برخی از داروها باشد، بسیاری از این داروها عبارتند از: قرص فشار خون، قرص مسدود کننده بتا، که باعث کاهش ضربان قلب می شود.باومن می گوید: اگر ضربان قلب پایین با علائمی همراه باشد، وجود یک مشکل در بدن را اعلام میکند.

ضربان قلب پایین در فردی که سرگیجه و سبکی سر دارد ممکن است نشانه ی وجود حالت غیر عادی در وی باشد که نیاز به توجه بیشتر دارد.

ضربان قلب ماکزیمم:

هیچ توصیه خاص پزشکی برای اینکه آیا در حالت استراحت، ضربان قلب فردی بالا است یا پایین وجود ندارد. اما بیشتر متخصصین پزشکی اعتقاد دارند که ضربان قلبی که همیشه بالا است می تواند فشار زیادی را به قلب و دیگر اندامها وارد نماید. اگر فردی ضربان قلب بالایی در حالت استراحت داشت و علائم دیگری را نیز تجربه میکرد، دکترها می بایست عملکرد قلبش را مورد بررسی قرار دهند.

بر طبق نظرAHA، ضربان قلب نرمال هر فرد بین ۵۰ تا ۸۵ درصد ماکزیمم ضربان قلب او می باشد. و رایج ترین راه پیدا کردن ضربان قلب ماکزیمم از کسر سن فرد از عدد ۲۲۰ بدست می آید.

• برای مثال فردی ۳۰ سال سن دارد، پس حداکثر ضربان قلب او ۱۹۰ است.

ضربان قلب نرمال برای فرد سی ساله از رقمی بین ۵۰ و ۸۰ درصد حداکثر ضربان قلبش است، یعنی عددی بین ۹۵ ضربه در دقیقه و ۱۶۲ ضربه در دقیقه.

این فرمول برای افراد زیر ۴۰ سال به خوبی جواب می دهد اما برای افراد بالای ۴۰ سال ممکن است تخمین بیشتری بزند. برای افراد مسن تر، فرمول بهتر برای محاسبه حداکثر ضربان قلب عبارت است از:

• ۲۰۸ –(۰٫۷۵*سن)

شما می توانید ضربان قلبتان را در هنگام ورزش یا مانیتورهای نمایش ضربان قلب که به دور سینه تان وصل میشود و یا ساعتهای ورزشی بدانید. آقای دکتر باومن معتقد است که بسیاری از افراد هیچ ورزشی انجام نمی دهند و من برای این دسته از افراد برای اینکه به ضربان نرمال قلب شان نیز دست یابند، کمتر نگران هستم و بیشتر برای یک دفعه بلند شدن و تکان دادن بدنشان نگران هستم.

کاهش ضربان قلب بالا

ضربان قلب بالا ممکن است به دلایل عصبی، استرس، کم آب ماندن بیش از حد بدن رخ دهد. یک جا نشستن و نفس های سنگین و عمیق کشیدن می تواند باعث کاهش ضربان قلب شود و همچنین ورزش کردن نیز یکی دیگر از عوامل کاهش تپش قلب می باشد.

آریتمی، تاکیکاردی و شرایط دیگر

برخی شرایط  برروی ضربان قلب افراد تاثیر می گذارد. آریتمی، باعث ضربان قلب سریع و در برخی موارد خیلی آهسته می شود که ریتم غیر طبیعی دارد. تاکیکاردی، شرایطی ا ست که در حالت استراحت ضربان قلب به بالای ۱۰۰ ضربه در دقیقه می رسد و عموماً به علت سیگنالهای الکتریکی در دهلیز بالای قلب است که به درستی کار نمی کنند.

اگر ضربان قلب نزدیک ۱۵۰ یا بالاتر باشد، اصطلاحاً شرایطی است که به آن تاکیکاردی حاد (svt) می گویند . در SVT ، سیستم الکتریکی قلب شما که ضربان قلب را کنترل می کند، دیگر کار نمی کند. و در این شرایط مراقبتهای پزشکی نیاز است که انجام گیرد.

برادیکاردیا، شرایطی است که در ان قلب بسیار آرام میزند و عموماً این ضربان زیر ۶۰ ضربه در دقیقه است. این مورد می تواند ناشی از مشکلات گره های سینوسی – دهلیزی در قلب باشد، که مثل یک ضربان ساز عمل می کنند، یا به قلب به صورت حملات قلبی و یا بیماریهای قلبی عروقی آسیب وارد می کنند.

فشار خون بالا در مقابل ضربان قلب بالا

برخی افراد فشار خون بالا را با ضربان قلب بالا اشتباه می گیرند. فشار خون در واقع میزان فشار خون در دیواره های رگهای قلب است در حالیکه ضربان قلب، تعداد دفعات تپیدن قلب در هر دقیقه است .

هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو موضوع وجود ندارد و فشار خون بالا لزوماً باعث ضربان قلب بالا نمی شود و برعکس. ضربان قلب در حین فعالیت شدید در تمرینات ورزشی سنگین، شاید به آرامی فشار خون را بالا ببرد.

ضربان قلب نرمال

تعداد ضربان قلب طبیعی بزرگسالان در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. به طور کلی ضربان قلب پایین در حالت استراحت نشان دهنده ی عملکرد کارآمدتر قلب و تناسب بهتر قلبی عروقی است. برای مثال یک وزرشکار حرفه ای ممکن است در حالت استراحت ضربان قلبی حدود ۴۰ داشته باشد.

علت اصلی ایجاد تپش قلب

تپش قلب ممکن است در قفسه ی سینه، گلو و یا گردن احساس شود. تپش قلب می تواند اذیت کننده و حتی نگران کننده باشد در صورتی که معمولا جدی و خطرناک نیست و معمولا بعد از مدتی خود به خود از بین می رود.

بیشتر اوقات این موضوع به علت استرس، نگرانی یا به دلیل مصرف بیش از اندازه ی کافئین، نیکوتین یا الکل به وجود می آید.

عوارض تپش قلب

تپش قلب به جز این که یک مشکل قلبی است، عوارض جانبی دیگری نیز به ایجاد می کند. در تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی، عوارض زیر ممکن است اتفاق بیافتد.

 غش کردن

اگر ضربان قلب شما سریع شود، ممکن است فشار شما بیافتد و باعث غش کردن شما شود. اگر شما بیماری قلبی مانند بیماری های قلبی مادرزادی و مشکلات دریچه ی قلبی داشته باشید، امکان به وجود آمدن این حالت بیشتر است.

 ایست قلبی

ایست قلبی در اثر تپش قلب نادر است. تپش قلب می تواند سبب آریتمی های تهدید کننده ی حیات شود و همچنین ممکن است سبب توقف تپش موثر قلب شود.

 سکته ی مغزی

تپش قلب می تواند سبب فیبریلاسیون دهلیزی شود، وضعیتی که در آن ضربان طبیعی قلب مختل می شود و خون در یک ناحیه تجمع یافته و می تواند سبب ایجاد لخته شود. این لخته ممکن است کنده شود و شریان های مغزی را مسدود کند و سبب سکته ی مغزی شود.

 نارسایی قلبی

این عارضه در صورتی به وجود می آید که قلب برای مدتی طولانی نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این موضوع باعث آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی شود. بعضی اوقات کنترل آریتمی که سبب نارسایی قلب شده است، می تواند عملکرد قلب را بهبود ببخشد.

بیشترین دلایلی که باعث نارسایی قلبی می شوند شامل حمله قلبی قلبی، فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری های دریچه قلب و کاردیومیوپاتی است.

 

تشخیص تپش قلب

اگر پزشکتان گمان کند که شما تپش قلب دارید، با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش خواهد داد. پزشک شما ممکن است به دنبال مشکلات پزشکی مانند تورم غده ی تیروئید که مسبب تپش قلب شما هستند، باشد. دیگر آزمایش هایی که ممکن است پزشک شما درخواست کند، شامل موارد زیر هستند:

نوار قلب

در این آزمایش غیرتهاجمی، فرد کارشناس یک سری وسیله روی قفسه سینه شما قرار می دهد که آن ها ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند.

نوار قلب به پزشک شما کمک می کند تا هر نوع بی نظمی ضربان قلب و مشکلات ساختاری ای که می توانند باعث تپش قلب شوند را تشخیص دهد. این آزمایش ممکن است هم در زمان استراحت و هم در زمان ورزش انجام شود.

مانیتورینگ هولتر

مانیتور هولتر یک وسیله ی قابل حمل است که شما آن رو می پوشید تا نوار قلب جاری شما، معمولا برای ۲۴ تا ۷۲ ساعت را ثبت کند. این وسیله در هنگامی که پزشک نتواند با استفاده از نوار قلب متداول علت تپش نامنظم قلب را تشخیص دهد، استفاده می شود.

ثبت وقایع

اگر شما همچنان بعد از استفاده از مانیتور هولتر هیچ بی نظمی ضربان قلبی نداشتید، پزشک شما ممکن است از یک وسیله برای ثبت وقایع قلبی شما استفاده کند.

 

شما تا جای ممکن در طول روز این وسیله را می پوشید و در هنگامی که با علائم تپش قلب مواجه شده، دکمه ی دستگاه را فشار می دهید تا شروع به ثبت وقایع کند. ممکن است نیاز باشد برای چند هفته از این دستگاه استفاده کنید.

اکوی قلب

اکوی قلب یک آزمایش غیر تهاجمی است که شامل سونوگرافی قفسه ی سینه می شود. این کار یک تصویر را ارائه می دهد که نشان دهنده ی ساختمان و عملکرد قلب می باشد. با عبور امواج سونوگرافی از قلب شما، یک کامپیوتر آن ها را تحلیل کرده و یک تصویر متحرک روی مانیتور نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی قلب

درمان تپش قلب

به جز در مواقعی که پزشک شما متوجه وجود یک مشکل قلبی می شود، تپش قلب به ندرت نیاز به درمان دارد. در عوض پزشک شما راه هایی برای مقابله با ایجاد تپش نامنظم قلب به شما می آموزد.

اگر تپش قلب شما در اثر یک بیماری مانند آریتمی به وجود آمده باشد، درمان شما با تمرکز بر روی آن بیماری به انجام می رسد.

چه داروهایی برای درمان تپش قلب استفاده می شوند؟

بعضی از داروهای درمان تپش نامنظم قلب شامل موارد زیر هستند:

 توجه: این داروها ممکن است برای درمان درد قفسه ی سینه، درمان فشار خون بالا و یا بی نظمی ضربان قلب تجویز شوند.

آیا تپش قلب خطرناک است؟

هر چند این مشکل ممکن است ناخوشایند باشد، اما معمولا بی خطر است. در موارد نادر تپش قلب ممکن است یکی از علائم مشکل های جدی قلبی مانند آریتمی (تپش نامنظم قلب) باشد که نیازمند درمان هستند.

فروش انواع لوازم ورزشی برای تقویت قلب

چگونه تپش قلب را متوقف کنیم؟

 کاهش استرس و نگرانی ها

 تکنیک های ریلکسیشن (آرامش بخش) مانند یوگا و تنفس عمیق درمانی را تمرین کنید.

 دوری از محرک ها

 محرک ها مانند کافئین، نیکوتین، بعضی از داروهای سرماخوردگی و نوشیدنی های انرژی زا میتوانند ضربان قلب شما را تند تر یا نامنظم کنند.

 خم شدن و آب سرد

خم شدن و استفاده از آب سرد می توانند سبب تحریک عصب واگ و کمک به کنترل ضربان قلب شوند. تنفس عمیق به آرام شدن شما کمک می کند و استرس ناشی از تپش قلب شما را می کاهد.

اگر تپش غیر طبیعی قلب شما به دلیل بیماری قلبی و نقص در پالس های الکتریکی رگ های خونی باشد، نیاز است که عمل ابلیشن انجام گردد. جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

سوزاندن رگ قلب

 اجتناب از داروهای غیر قانونی (مخدر ها)

 انجام مانور والسالوا 

مانور والسالوا می تواند باعث کاهش تپش قلب شود

در بسیاری از افراد، تاکیکاردی فوق بطنی یک پدیده ی تصادفی بوده و با ورزش و دیگر فعالیت ها ارتباطی ندارد. تاکیکاردی فوق بطنی باعث ایجاد علائمی از قبیل تپش قلب، احساس سبکی سر، ناراحتی قفسه سینه و کوتاه شدن نفس ها شده و ممکن است باعث ایجاد صدمات جدی در شما شود. ذهن شما پاسخ می دهد و میتواند سبب ایجاد علائم بیشتری از اضطراب و وحشت شود.

چطور ضربان قلب‌مان را حساب کنیم؟

محاسبه ضربان قلب با استفاده از نبض

محاسبه ضربان قلب با استفاده از نبض


مجله‌ی آموزش ایلیاد - به طور کلی بزرگسالان هنگام استراحت دارای ضربان قلب ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه هستند. یک ورزشکار ممکن است ضربان قلب بین ۴۰ تا ۶۰ ضربان در دقیقه داشته باشد. معمولاً افراد با سلامت بیشتر از ضربان قلب آهسته‌تری برخوردار هستند، زیرا تپش قلب به طور مؤثرتری انجام می‌شود. با اندازه‌گیری ضربان قلب خود می‌توانید تصور کنید که قلب شما چقدر سالم است و نظارت بر میزان کار شما در هنگام ورزش را کنترل ‌کنید.

محاسبه ضربان قلب با استفاده از نبض

نبض خود را در شریان رادیال خود بررسی کنید

شریان رادیال یا سرخرگ زند زبرین یکی از آسان‌ترین مکان‌ها برای اندازه‌گیری ضربان قلب است، زیرا شریانی بزرگ درست در زیر پوست است. هر بار که ضربان قلب شما می‌زند، پالس را حس می‌کنید، چون خون در سرخرگ‌تان جاری می‌شود.
•    یک بازو را نگه دارید، کف دست به سمت بالا باشد. مطابق شکل انگشت اشاره و انگشتان میانی خود را به آرامی بین استخوان و تاندون در نزدیکی شریان شعاعی فشار دهید. این تقریباً زیر مچ دست شما در همان طرف انگشت شست خواهد بود. باید بافت نرم را در زیر انگشتان خود احساس کنید نه استخوان. ممکن است لازم باشد انگشتان خود را کمی حرکت دهید یا کمی فشار دهید تا زمانی که آن را احساس کنید.
•    تعداد ضربان‌ها را برای 15 ثانیه بشمارید و در ۴ ضرب کنید تا تعداد ضربان‌ها در دقیقه بدست بیاید. به جای اینکه سعی کنید همزمان نبض و ثانیه‌های خود را بشمارید از ساعت استفاده کنید.

نبض زیر گردن را بگیرید


نبض زیر گردن را بگیرید

این مکان دیگری است که باید بتوانید به راحتی و به سرعت، پالس قوی را پیدا کنید. مطابق شکل انگشت اشاره و انگشت وسط خود را در سمت چپ زیر گلو یعنی جایی که گردن به بافت‌های زیر فک وصل می‌شود، قرار دهید. شما باید بتوانید نبض خود را در هر دو طرف حس کنید، اما یافتن آن در سمت چپ آسان‌تر است. ممکن است لازم باشد انگشتان خود را حرکت داده و کمی فشار دهید تا زمانی که آن را احساس کنید.
•    برای پیگیری ۱۵ ثانیه، از ساعت یا کرنومتر استفاده کنید، نبض‌های احساس شده را بشمارید و سپس چهار برابر کنید.
•    هنگام اندازه‌گیری نبض در مچ یا گردن نیز باید همان نتیجه را بگیرید.


در صورت تشخیص هرگونه ناهنجاری در ضربان قلب در هنگام استراحت، به پزشک مراجعه کنید

ضربان قلب در حال استراحت، تعداد ضربان در یک دقیقه، در زمانی است که به مدت حداقل پنج دقیقه غیرفعال باشید. اما اگر ورزش می‌کردید ممکن است سرعت ضربان قلب شما بیشتر شود. ضربان قلب در حال استراحت یک شخص، به طور طبیعی به این بستگی دارد که چقدر فعال باشد، چقدر سلامت باشد، چقدر گرم یا سرد است، در حالت ایستاده است یا نشسته و یا دراز کشیده، در چه وضعیت عاطفی، اندازه بدن و چه دارویی قرار دارد.
•    اگر ضربان قلب در حال استراحت بیش از ۱۰۰ ضربان در دقیقه باشد. به این حالت تندتپشی یا تاکی‌کاردی گفته می‌شود.
•    اگر ورزشکار نیستید و ضربان قلب شما در حال استراحت زیر ۶۰ ضربه در دقیقه است. این کندتپشی و برادی‌کاردی است. علائم دیگری که ممکن است با این بیماری همراه باشد شامل غش، سرگیجه یا سختی در تنفس است. اگر ورزشکارید، ضربان قلب پایین ممکن است به معنای سلامت بودن باشد. با این حال، نباید زیر ۴۰ باشد.

استفاده از نبض برای محاسبه‌ی ضربان قلب

استفاده از نبض برای محاسبه‌ی ضربان قلب

استفاده از نبض برای محاسبه‌ی ضربان قلب

حداکثر ضربان قلب (HRMax)خود را محاسبه کنید

HRMax حداکثر سرعتی است که قلب می‌تواند بتپد. این عدد بسته به سن متفاوت است و برای تعیین سرعت ضربان قلب در حین انجام تمرینات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار:
•    سن خود را از ۲۲۰ کم کنید. برای مثال، یک فرد ۲۰ ساله باید حداکثر ضربان قلب در حدود ۲۰۰ ضربه در دقیقه داشته باشد.
•    برخی از داروهای فشار خون ممکن است حداکثر ضربان قلب را کاهش دهند. اگر در حال استفاده از داروهای فشار خون هستید و از ضربان قلب برای نظارت بر ورزش استفاده می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید تا ببینید چگونه باید حداکثر ضربان قلب خود را تعیین کنید.
•    اگر وضعیت سلامتی خاص، خصوصاً فشار خون بالا، دیابت یا وضعیت قلبی دارید، قبل از شروع هرگونه تمرین ورزشی جدید، با پزشک مشورت کنید.


هنگام انجام ورزش متوسط، از نبض خود برای محاسبه ضربان قلب استفاده کنید

ورزش متوسط به مدت ۲.۵ ساعت در هفته باید به سلامت قلب کمک کند. در شرایط زیر باید ورزش متوسط در نظر گرفته شود:
•    ضربان قلب‌تان ۵۰ تا ۷۰ درصد از حداکثر ضربان قلب‌تان است. این بدان معناست که یک جوان ۲۰ ساله با حداکثر ضربان قلب ۲۰۰ ضربه در دقیقه، باید در طی ورزش متوسط ضربان قلب ۱۰۰ تا ۱۴۰ ضربان در دقیقه داشته باشد.
•    اگر در حال رقصیدن، پیاده‌روی، دوچرخه سواری آهسته‌تر از ۱۶ کیلومتر در ساعت، قدم زدن در حدود ۵.۶ کیلومتر در ساعت، اسکی روی زمین، شنا، باغبانی، بازی تنیس یا بازی گلف هستید. این فعالیت‌ها ضربان قلبی که تولید می‌کند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از حداکثر ضربان قلب است.

هنگام انجام ورزش شدید، از نبض خود برای محاسبه ضربان قلب استفاده کنید

انجام ورزش شدید به مدت ۷۵ دقیقه در هفته یا بیشتر، سلامت قلب را بهبود می‌بخشد. در شرایط زیر باید ورزش شدید در نظر گرفته شود:
•    ضربان قلب‌تان بین ۷۰ تا ۸۵ درصد از حداکثر ضربان قلب‌تان است. برای یک جوان ۲۰ ساله، این می‌تواند ۱۴۰ تا ۱۷۰ ضربه در دقیقه در هنگام ورزش شدید باشد.
•    با سرعت ۷.۲ کیلومتر در ساعت یا سریع‌تر قدم بزنید، با سرعت ۱۶ کیلومتر در ساعت دوچرخه سواری کنید، پیاده‌روی یا کوهنوردی، قدم‌زدن در پله‌ها، اسکی، بازی فوتبال، دویدن، طناب بازی، بازی تنیس، بازی بسکتبال یا انجام کارهای سنگین انجام دهید، اینها جز ورزش‌های سنگین محسوب می‌شود.

علائم افزایش ضربان قلب را مشخص کنید

اگر مانیتور برای تعیین ضربان قلب ندارید و نمی‌خواهید به طور مدام ضربان قلب‌تان را اندازه‌گیری کنید. با علائم ضربان قلب بالا آشنا شوید. این موارد شامل نفس‌نفس زدن یا تنفس شدید، تعریق و عدم توانایی ادامه مکالمه است.

نظارت بر ضربان قلب با یک مانیتور ضربان قلب را درنظر بگیرید

اگر دوست ندارید هنگام ورزش، نبض خود را در سر خود محاسبه کنید، می‌توانید از یک مانیتور ضربان قلب یا یک پالس انگشت استفاده کنید. این مانیتور بیشتر یک الکترود است که روی سینه قرار می‌‌گیرد که اطلاعات مربوط به نبض را به مانیتور روی مچ دست ارسال می‌کند. در حالی که ورزش می‌کنید به دنبال مواردی باشید که استفاده از آن برای شما آسان باشد.

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب و استفاده از مانیتور ضربان قلب

نحوه انتخاب و استفاده از مانیتور ضربان قلب

نحوه انتخاب و استفاده از مانیتور ضربان قلب: مانیتور ضربان قلب به شما می گوید که چه موقع سرعت را افزایش و یا سرعت را کاهش دهید تا به نتیجه برسید. برای انتخاب بهترین مدل این مقاله را بخوانید....

نحوه انتخاب و استفاده از مانیتور ضربان قلب

نحوه انتخاب الکترونیک تناسب اندام

نحوه انتخاب الکترونیک تناسب اندام

نحوه انتخاب الکترونیک تناسب اندام: می خواهید تمرینات کارآمدتری داشته باشید؟ یک مانیتور تناسب اندام یا ....

نحوه انتخاب الکترونیک تناسب اندام

راهنمای خرید و انتخاب ساعت هوشمند

راهنمای خرید ساعت و مچ‌بند هوشمند

بررسی 3 ساعت هوشمند ارزان و باکیفیت تا 500 هزار تومان

راهنمای خرید ساعت مچی هوشمند

بهترین ساعت های هوشمند در سال 2020

   محصولات مشابه