مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

چگونگی انتخاب دوچرخه کوهستان

وقتی تصمیم به دوچرخه سواری در مناطق کوهستانی را دارید، قبل از هر چیز باید دوچرخه مناسب برای این رشته ورزشی را انتخاب نمایید؛ اما آیا برای انتخاب یک دوچرخه مناسب کوهستان اطلاعات کافی دارید؟ اصولا اکثر افراد مخصوصا کسانی که دوچرخه سواری را آموخته اند در مورد دوچرخه، چگونگی استفاده از آن یا قطعات دستگاه اطلاعات جزئی دارند ولی در مواقعی که تصمیم برای دوچرخه سواری جدای از تفریح را دارید، بهتر است اطلاعات دقیق تری نسبت به دستگاهی که تصمیم به تمرین با آن را دارید در اختیار داشته باشید.

این مقاله برای آن دسته از افرادیست که تصمیم جدی به دوچرخه سواری در مناطق کوهستانی دارند و باید دوچرخه ای مناسب این رشته ورزشی را انتخاب نمایند و از ویژگی هایی که یک دوچرخه کوهستان باید داشته باشد مطلع باشند تا بتوانند بهترین گزینه را برای تمرینات بیابند. با هایپرجیم همراه باشید تا با ویژگی های دوچرخه کوهستان آشنا شوید.

چگونگی انتخاب دوچرخه کوهستان!

اول از همه بهتر است بدانید که دوچرخه در انواع مختلفی وجود دارد که طبق رشته مورد نظر باید دستگاه را انتخاب نمود:

انواع دوچرخه!

پس از شناخت دوچرخه ها به دنبال ویژگی های دوچرخه کوهستان می رویم!

دوچرخه های کوهستان دارای دو نوع سیستم تعلیق هستند:

سیستم تعلیق Hard Tail: این دوچرخه ها دارای تعلیق در دوشاخ جلو بوده تا ضربات وارده حین تمرین بر روی چرخ جلو را جذب کند، اما چرخ عقب هیچ سیستم تعلیقی ندارد. هارد تیل ها معمولا به دلیل قطعات متحرک کمتر، از قیمت پایین تری نسبت به دوچرخه های کامل برخودارند؛ با توجه به این امر تعمیر و نگه داری آن ها نیز آسان تر است. اکثر هارد تیل ها دارای قابلیت قفل تعلیق دو شاخ جلو هستند که دوچرخه را کاملا سفت و سخت می کند و با قفل کردن آن، هنگام رکاب زدن در سر بالایی به نیروی ورزشکار افزوده شود.

سیستم تعلیق Full Suspension: در این نوع سیستم تعبیه شده در دوچرخه ها، حین تمرین نیرویی که از دو شاخ جلو و شوکی که از چرخ عقب به دوچرخه سوار وارد می شود کاهش می یابد. با وجود تعلیق کامل در چرخ جلو و عقب، دستگاه حالتی ارتجاعی به خود گرفته و همین امر فشار بر روی ورزشکار را کم می کند و باعث لذت بیشتر حین دوچرخه سواری خواهد شد. از مزایای سیستم های تعلیق کامل توانایی تنظیم چرخ عقب است که باعث می شود تا انتقال قدرت بهتر شده و کارآیی بالاتری را برای دوچرخه سوار تامین کند.

با توجه به این نکات اگر شما دوچرخه سواری حرفه ای هستید بهتر است دستگاهی را انتخاب نمایید که از سیستم تعلیق Full Suspension برخوردار است، زیرا این سیستم تعلیق بیشتر برای حرکت فرود در مسیرهای کوهستانی استفاده می‌ شوند؛ اما اگر دوچرخه سواری حرفه ای نیستید بهتر است دستگاهی را انتخاب نمایید که از سیستم تعلیق Hard Tail برخودار می باشد.

سایز دوچرخه کوهستان!

چرخ های تعبیه شده در دستگاه نقش اساسی را در تعادل کاربر بر روی دوچرخه ایفا می کنند؛ یعنی وقتی شما بر روی دستگاه می نشینید این تایرهای دوچرخه هستند که باعث می شوند بتوانید کنترل دستگاه را داشته باشید و بتوانید دوچرخه سواری کنید. علاوه بر این تایر ها همچنین در شتاب گرفتن و افزایش سرعت حین دوچرخه سواری و نیز ترمز به موقع و توقف سریع دستگاه بسیار موثرند.

نوع تایرهایی که در دوچرخه های کوهستان استفاده می شود نیز بسیار مهم بوده و به دلیل تمرین در مناطق کوهستانی و وجود گل و لای بهتر است ابتدا منطقه مورد نظر را مشخص نمایید و پس از آن به دنبال تایری باشید که مناسب برای استفاده در مناطق کوهستانی خشک یا با گل و لای فراوان است تا بتوان به راحتی از موانع عبور کرد. اصولا برای استفاده در مناطق کوهستانی از تایرهایی که دارای آج های متفاوت هستند استفاده می شود.

چرخ های دوچرخه کوهستان به دو دسته تقسیم می شوند!

کودکان: با سایز 20 و 24 اینچ

بزرگسالان

ساختار بدنه دوچرخه های کوهستان!

موادی که به طور معمول برای ساخت دوچرخه های کوهستان استفاده می شود، آلیاژ آلومینیوم می باشد. یکی از تاثیر گذارترین مواردی که باعث لذت بیشتر کاربر حین تمرین می شود وزن دستگاه است؛ هرچه وزن دوچرخه سبک تر باشد، کنترل کردن آن راحت تر شده و به طبع انرژی کمتری از ورزشکار گرفته می شود. از مزایای آلومینیوم می توان به وزن سبک آن اشاره نمود که باعث می شود ورزشکار کنترل بیشتری بر روی دستگاه داشته و نیز بتواند تعادل خود را به خوبی بر روی دوچرخه حفظ نماید.

در ساخت دوچرخه ها از سایر مواد مانند: فولاد، تیتانیوم یا فیبر کربن نیز استفاده می شود. اما بهترین گزینه آلیاژ آلومینیوم است که هم از نظر قیمتی به صرفه بوده و هم دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر برخورد ضربات احتمالی حین تمرین بر روی دوچرخه می باشد. بنابراین هنگام انتخاب دستگاه مورد نظر به جنس آن و نوع موادی که قطعات با استفاده از آن تولید شده است دقت نمایید.

سیستم دنده دهی دوچرخه کوهستان!

سیستم دنده دهی یکی از ویژگی های اصلی و گزینه ای ضروری برای دوچرخه های کوهستان به شمار می آید؛ مجموعه قطعاتی که سیستم دنده‌ دهی یک دوچرخه را تعیین می‌کند شامل: زنجیر، خودرو، شانژمان، طبق عوض ‌کن و دسته دنده است. تعداد دنده‌ های دوچرخه با توجه به تعداد طبق‌ های خودرو مشخص می‌شود؛ به ‌نحوی ‌که اگر خودروی دوچرخه دارای هشت طبق باشد، آن دوچرخه را هشت ‌سرعته می ‌گویند.

تمامی قطعات سیستم دنده‌ دهی با توجه به میزان سرعت دوچرخه انتخاب می‌شوند. نوع قطعاتی که در سیستم دنده‌ دهی دوچرخه قرار می‌ گیرند، بیشتر با توجه به نوع طراحی آن دوچرخه‌ برای افراد حرفه ‌ای، غیر حرفه‌ ای و مبتدی مشخص می‌شود. هنگامی که شما در حال عبور از سرآشیبی های تند به سمت بالا هستید می توانید دنده دوچرخه را تنظیم کرده و با همان نیروی قبل به رکاب زدن ادامه دهید؛ همچنین می توانید در سر پایینی ها با دنده دهی مناسب به دوچرخه، دستگاه را کاملا کنترل نمایید.

سیستم دنده دهی در مناطق کوهستانی بسیار کارآمد بوده و باعث می شد که انرژی کمتری از دوچرخه سوار حین تمرین هدر شود. برای مثال: در مسیرهای صاف و مسطح می توان با سرعت رکاب زد و پس از شتاب گرفتن دوچرخه دیگر نیاز به رکاب زدن نیست و دستگاه به مسیر خود ادامه خواهد داد. علاوه بر این هنگام عبور از ناهمواری ها یا سطوح غیرمسطح می توان دستگاه را با دنده دهی مناسب  از موانع به آسانی عبور داد.

ترمز های دوچرخه کوهستان!

اصولا ترمزهای دوچرخه یکی از سه نوع ترمز لقمه ای، دیسکی- مکانیکی و دیسکی- هیدرولیکی می باشد. بهترین ترمز برای دوچرخه های کوهستان ترمز دیسکی- هیدرولیکی بوده که از نظر عملکرد و سرعت توقف نسبت به سایر ترمز ها از قدرت بالاتری برخوردار است. با این حال در این قسمت انواع ترمز را به شما معرفی می کنیم!

با توجه به نکات بیان شده در این مقاله شما می توانید با اطلاعاتی که نسبت به دوچرخه های کوهستان در اختیار دارید، دستگاهی مناسب با سلیقه و نیز کارآیی بالا برای دوچرخه سواری در مناطق کوهستانی انتخاب کنید. دقت داشته باشید که اگر تصمیم به تمرین دوچرخه سواری در مناطق کوهستانی به صورت حرفه ای دارید، باید با ظرافت فکری بیشتری دوچرخه تان را انتخاب نمایید. اما اگر قصد شما از تهیه دوچرخه کوهستان برای تفریح و ایجاد هیجان در زندگیست، می توانید دوچرخه کوهستانی با امکانات کمتر نسبت به دوچرخه های کوهستان حرفه ای انتخاب نمایید.

انواع دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های تریال

رایج‌ترین استایل دوچرخه‌سواری کوهستان مربوط به این دسته است چرا که برای هیچ نوع خاصی از مسابقات نیست. اگر تمایل دارید در مسیرهای محلی دوستانتان را ملاقات کنید و در ترکیبی از صعود و فرودها سواری کنید، این استایل برای شما مناسب است. در طراحی دوچرخه‌های این دسته روی لذت، کارایی و وزن کلی بطور یکسانی تمرکز شده است.

مشخصات نوعی: فاصله حرکت ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر؛ زاویه لوله جلویی ۶۷ تا ۶۹ درجه.

(فاصله حرکت مقدار جابجایی کمک‌فنر عقب و جلوی دوچرخه است. زاویه لوله جلویی، زاویه‌ای است که لوله جلویی با زمین می‌سازد. زاویه تندتر لوله جلویی معمولا نشانگر این است که دوچرخه سریع‌تر می‌چرخد و بهتر صعود می‌کند. زاویه کمتر معمولا نشانگر این است که دوچرخه در سرعت‌های بالاتر پایداری بهتری دارد ولی خوب صعود نمی‌کند.

دوچرخه‌های کراس‌کانتری

این سبک از دوچرخه‌سواری بر دوچرخه‌سواری سریع با تاکید بر توانایی صعود دلالت دارد. فاصله‌ها از چند مایل تا بیشتر از ۲۵ مایل متفاوت هستند، و طراحی این دوچرخه‌ها روی کارایی و وزن کم تمرکز دارد. در صورتیکه قصد رقابت دارید یا دوچرخه‌سواری سرعتی برای مسیرهای محلی‌تان را دوست دارید این دوچرخه‌ها فوق‌العاده هستند.

مشخصات نوعی: ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر فاصله حرکت، زاویه لوله جلویی ۷۰ تا ۷۱ درجه.

دوچرخه‌های چاق

لاستیک‌های عریض‌تر از اندازه معمول، ۳/۷ تا بیشتر از ۵ اینچ، به این دوچرخه‌ها اجازه کشش فوق‌العاده را می‌دهد و برای راندن روی برف یا شن بهترین انتخاب هستند. لاستیک‌های عریض به شما در حین رکاب زدن زمین‌های ناهموار اطمینان خاطر می‌دهند.

دوچرخه‌های تمام کوهستان

دوچرخه‌های  تمام  کوهستان بر اساس عملکرد مناسب به هنگام پایین آمدن از سطوح شیب‌دار و همچنین سبک بودن و چالاکی به هنگام بالا رفتن از سربالایی‌ها طراحی شده‌اند.

مشخصات نوعی: ۱۴۰ تا ۱۷۰ میلی‌متر فاصله حرکت؛ زاویه لوله جلویی ۶۵ تا ۶۸ درجه.

دوچرخه‌های دانهیل/کوهستان پارک

این دوچرخه‌ها عموما در پارک‌های دوچرخه‌سواری مرتفع رانده می‌شوند. دوچرخه‌های دانهیل بزرگ و بادوام هستند و دوچرخه‌سواران این رشته با توجه به اینکه با پرش، مسیرهای باریک، تخته سنگ‌ها و پلکان چوبی مواجه می‌شوند، از کلاه‌های تمام رخ استفاده می‌کنند و لباس‌های ضربه‌گیر می‌پوشند.

مشخصات نوعی: ۱۷۰ تا بیشتر از ۲۰۰ میلی‌متر فاصله حرکت؛ زاویه لوله جلویی ۶۳ تا ۶۵ درجه.

مشخصات دوچرخه‌های کوهستان

نوع سیستم کمک‌فنر و ابعاد چرخ دو فاکتور مهم در تعیین مسیرهایی است که دوچرخه می‌تواند در آن‌ها بکار گرفته شود. همچنین باید چیزهایی مثل جنس فریم، تعداد دنده‌ها و نوع ترمزها را در نظر بگیرید.

انواع سیستم کمک‌فنر دوچرخه کوهستان

سخت: رایج‌ترین نوع دوچرخه کوهستان نیست، این نوع هیچ کمک فنری ندارد. نگهداری از آن‌ها راحت است و معمولا ارزان هستند، اما اغلب دوچرخه‌سواران ترجیح می‌دهند برای راحتی بیش‌تر دوچرخه‌ای با کمک‌فنر داشته ابشند. اغلب دوچرخه‌های چاق از این نوع هستند چرا که تایرهای عریض و فشار کم تایر تمام ضربات ناشی از مسیر را جذب می‌کند.

تک کمک فنر: این دوچرخه‌ها دارای کمک‌فنر روی دوشاخ جلو هستند تا به جذب ضرباتی که به چرخ جلو وارد می‌شود کمک کند. دوچرخه‌های تک کمک نوعا ارزان‌تر از دوچرخه‌های دو کمک هستند و بخش‌های متحرک کم‌تری دارند (این به معنای نیاز به نگداری کم‌تر است). برای اغلب دوچرخه‌های تک کمک این قابلیت وجود دارد که برای زمانی که نیاز داریم دوچرخه سخت باشد کمک فنر را قفل کنیم.

به دلیل اینکه این دوچرخه‌ها اجازه انتقال مستقیم توان بین پدال و تایر عقب را فراهم می‌کنند دوچرخه‌سواران کراس کانتری به این نوع علاقه دارند.

دو کمک فنر: تنوع زیادی در دوچرخه‌های دو کمک فنر وجود دارد، اما ایده عمومی این است که اثر ضربه‌های مسیر جذب شود. این موجب کاهش ضربه به دوچرخه‌سوار، افزایش کشش و لذت‌بخش‌تر شدن سواری می‌شود.

دوچرخه با دو کمک فنر می‌تواند ضربات زیادی را جذب کند اما وقتی از تپه صعود می‌کنید بخشی از انتثال انرژی شما از دست می‌رود. در نتیجه، اغلب دوچرخه‌های دو کمک این قابلیت را دارند که کمک عقب را هنگام صعود قفل کنید تا صعود بهتری داشته باشید.

اندازه چرخ دوچرخه کوهستان

۲۶ اینچ: در گذشته نه چندان دور، دوچرخه‌های کوهستان بزرگسالان با چرخ‌های ۲۶ اینچ عرضه می‌شد، اما امروزه سایزهای ۲۷/۵ و ۲۹ نیز موجود است.

۲۷/۵ اینچ (بعنوان 650b هم شناخته می‌شود): این سایز بین ۲۶ و ۲۹ است و بهترین برای هر دو جهان است!، را‌حت‌تر از سایز ۲۶ روی زمین‌ می‌چرخد و مانورپذیری بهتری از سایز ۲۹ دارد. چرخ‌های ۲۷/۵ اینچ در دوچرخه‌های تک کمک و یک کمک یافت می‌شود.

۲۹ اینچ: دوچرخه‌ها با چرخ ۲۹ اینچ کمی آهسته‌تر شتاب می‌گیرند ولی وقتی شروع به حرکت کنید می‌توانید مسیرهای طولانی‌تری را راحت‌تر از دوچرخه با چرخ ۲۶ اینچی طی کنید. این سایز چرخ برای راندن‌های طولانی بسیار کارآمد هستند بطوریکه میزان حرکتشان را بالا نگاه می‌دارند و زاویه تاخت و تاز بیشتری دارند، به این معنی که چرخ در مواجهه با موانع پی در پی راحت‌تر می‌چرخد. این دوچرخه‌ها در رشته کراس کانتری بسیار محبوب هستند و بصورت بدون کمک‌فنر و با کمک‌فنر موجود هستند.

برای راهنمایی بیش‌تر جهت انتخاب بین سایز ۲۷/۵ و ۲۹ این مطلب را مطالعه کنید: ۲۷/۵ یا ۲۹: کدام دوچرخه کوهستان مناسب من است؟

۲۷/۵+ اینج: علامت بعلاوه نشان‌دهنده چرخ‌‌ها و تایرهای عریض‌تر است، نوعا ۲/۸ اینچ یا بیش‌تر در عرض. تایرهای عریض‌تر سواری راحت‌تر و دلچسب‌تری را فراهم می‌کنند. همچنین مقاومت غلت خوردن کم‌تری دارند، بنابرایناین روزها تمایل به تایرها و چرخ‌های عریض‌تر بیش‌تر است.

۲۴ اینچ: بسیاری از دوچرخه‌های کودکان دارای این سایز هستند تا با پاهای کوتاه کودکان مطابقت داشته باشد. اغلب دوچرخه‌های کودکان، ورژن ارزان‌تری از دوچرخه بزرگسالان با اجزاء ساده‌تر هستند. عموما گفته می‌شود که این سایز برای نوجوانان ۱۰ تا ۱۳ ساله مناسب است اما در حقیقت این به قد کودک بستگی دارد و نه به سن او. کودکان کم‌سن‌تر/کوتاه‌تر می‌توانند با دوچرخه کوهستان با اندازه چرخ ۲۰ اینچ شروع کنند.

جنس فریم دوچرخه کوهستان

فریم روی وزن، مقاومت، طول عمر، کیفیت سواری و قیمت تاثیر گذار است.

آلیاژ آلومینیوم رایج‌ترین ماده در ساخت فریم دوچرخه کوهستان است. برخی مدل‌ها دارای فریم‌های آلومینیوم سبک هستند و به دلیل  اینکه سازنده هزینه بیش‌تری صرف انتخاب مواد، طراحی لوله و فرایند ساخت می‌کند، گران‌تر هستند.

دیگر مواد مورد استفاده در ساخت فریم عبارتند از استیل، تیتانیوم و فیبر کربن. استیل مقاوم و ارزان بوده و سواری روانی را ارئه می‌دهد اما برای دوچرخه کوهستان نسبتا سنگین است. تیتانیوم سبک و مقاوم است ولی خیلی گران است مگر ایمکه برای دوچرخه‌های کوهستان سطح بالا استفاده شود. فیبر کربن به ندرت در دوچرخه‌های کراس کانتری، چاق و تریال و همه دوچرخه‌های کوهستان مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که مقاومت خوبی ندارد و وزن کمی دارد اما به دلیل فرایند ساخت پیچیده و حساسی که دارد نسبتا گران است.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه این مطلب را مطالعه کنید: مواد مورد استفاده در ساخت فریم دوچرخه

دنده‌های دوچرخه کوهستان

تعداد دنده‌های دوچرخه نتیجه‌ی حاصل‌ضرب تعداد حلقه‌های زنجیر جلو در تعداد چرخ‌دنده‌های خودروی دوچرخه است. دوچرخه‌های کوهستان از یک سرعته تا ۳۰ سرعته و بیش‌تر موجود هستند. وقتی با ترکیب‌های زیادی از حلقه‌های زنجیر و چرخ‌دنده و دندانه‌های روی آن‌ها مواجه می‌شوید اوضاع می‌تواند پیچیده شود.

برای سادگی، مهم‌ترین چیزهایی که باید در نظر بگیرید سطح تناسب اندام شما و نوع زمینی است که در آن دوچرخه‌سواری خواهید کرد. اگر قرار است از تپه‌های زیادی بالا روید و چالش‌های صعود داشته باشید، دوچرخه شما باید دنده بیشتری داشته باشد. گر شما دوچرخه‌سواری قوی هستید یا فقط روی زمین‌های صاف دوچرخه‌سواری می‌کنید، به تعداد زیادی دنده نیاز نخواهید داشت و می‌توانید دوچرخه‌ای با دنده‌های کم‌تر داشته باشید که این دوچرخه شما را سبک‌تر می‌کند.

دوچرخه‌های کوهستان معمولا دارای دو یا سه حلقه زنجیر هستند تا دنده‌های متنوعی برای صعود فراهم کنند. با این حال، دوچرخه‌های کوهستان با یک حلقه زنجیر و گستره وسیعی از چرخ‌دنده با ۹، ۱۰ یا ۱۱ چرخ‌دنده نیز موجود است. دوچرخه‌های دارای یک حلقه زنجیر سبک‌تر و ساده‌تر هستند چرا که شما فقط نیاز دارید یک طبق‌عوض‌کن را حرکت دهید.

در نظر داشته باشید که پس از خرید دوچرخه به راحتی می‌توانید سیستم دنده را اصلاح کنید پس لازم نیست هنگام انتخاب دوچرخه در این مورد نگرانی داشته باشید.

ترمزهای دوچرخه کوهستان

در دوچرخه‌های کوهستان ترمزهای دیسکی جایگزین ترمزهای معمولی شده‌اند.

ترمزهای دیسکی: این ترمزها پدهایی دارند که روی روتور ترمز که روی توپی چرخ قرار گرفته فشار وارد می‌کنند. ترمزهای دیسکی در دو نسخه عرضه می‌شوند:

ترمزهای دیسکی هیدرولیک که قدرت ترمزگیری بهتری با فشار کمتر انگشت ارائه می‌کنند، و پوشش لنت آن ها بطور خودبخودی ‌تنظیم می‌شود. ترمزهای کابلی (مکانیکی) نیاز به تنظیم دستی پوشش لنت‌ها دارند.

ترمزهای معمولی (V): برخی دوچرخه‌های کوهستان سطوح مبتدی دارای این نوع ترمز هستند. ترمزهای معمولی دارای لنت‌های نرم هستند که بر روی رینگ چرخ فشار وارد می‌کنند.

تناسب دوچرخه کوهستان

وقتی دوچرخه مناسب شما باشد و برای قد، انعطاف‌پذیری و استایل دوچرخه‌سواری شما درست باشد شما عاشق دوچرخه‌سواری می‌شوید. وقتی دوچرخه به خوبی متناسب شما باشد توانایی و اعتماد به نفس شما در کنترل دوچرخه در مسیرهای تکنیکال و چالشی بیش‌تر می‌شود.

سایزبندی دوچرخه‌های کوهستان چگونه است: در سایزهای استاندارد (S, M, L) عرضه می‌شوند و عموما بین برندهای مختلف یکسان هستند. بسیاری از سازندگان دوچرخه نموداری از سایزها دارند که محدوده قد برای هر سایز دوچرخه در آن فهرست شده است. اگر شما بین دو سایز هستید بهتر است سایز کوچک‌تر را انتخاب کنید. برای کسب دانش بیش‌تر در مورد تناسب دوچرخه کوهستان این مطلب را بخوانید: انتخاب سایز درست دوچرخه کوهستان

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان

معیار های کلیدی برای انتخاب دوچرخه برای سنین مختلف کودکان، نوجوانان و جوانان و حتی میانسالان باید در نظر گرفته شود. در این مقاله انواع مختلف دوچرخه را مورد بررسی قرار میدهیم و بهترین مورد برای انسان های مختلف بهترین از ن....

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند، در این مقاله ، ما مراحل را برای آموزش کودک به نحوه سوار شدن با دوچرخه به شما راهنمایی خواهیم کرد....

چگونه به کودک بیاموزیم که دوچرخه سواری کند

دوچرخه سواری با خردسالان

انتخاب دوچرخه مناسب

آموزش نحوه انتخاب دوچرخه مناسب

انتخاب دوچرخه مناسب برای بانوان

چه سایز دوچرخه ای برای سن و قد شما مناسب است ؟

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

راهنمای خرید دوچرخه توریستی

   محصولات مشابه