مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای خرید اولین تلسکوپ

خوشبختانه در حال حاضر تنوع بسیار خوبی از ابزارهای رصدی در کشور وجود دارد. اما از سوی دیگر این تنوع ممکن است به سردرگمی افراد تازه‌کار منجر شود. در این مقاله سعی می‌کنیم مهم‌ترین نکاتی را که باید در زمان خرید اولین تلسکوپ خود در خاطر داشته باشید مرور کنیم.

راهنمای خرید اولین تلسکوپ

 

اول از همه باید این نکته را به یاد داشت که انتخاب اولین تلسکوپ، همانند انتخاب هر ابزار دیگری، باید با توجه به شرایط خودتان انجام شود. بودجه، سوژه‌هایی که به رصد آن‌ها علاقه دارید، مکان رصد و عواملی از این دست هستند که مشخص می‌کنند بهترین انتخاب برای شما چیست.

بزرگنمایی معیار اصلی نیست

برخلاف تصور و تبلیغاتی که گاهی در ویترین فروشگاه‌ها می‌بینید بزرگنمایی معیار اصلی برای انتخاب تلسکوپ نیست، بلکه مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید قطر دهانه‌، یا به عبارت دیگر قطر عدسی یا آینهٔ اصلی تلسکوپ است.

قطر دهانهٔ تلسکوپ معمولا به میلی‌متر یا اینچ (هر اینچ حدود ۲/۵ سانتی‌متر است) بیان می‌شود. تلسکوپ‌هایی با قطر دهانهٔ ۷۰ میلی‌متر به بالا انتخاب مناسبی برای شروع کار هستند.

هر چه قطر عدسی یا آینهٔ اصلی تلسکوپ بیشتر باشد نور دریافتی نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین خواهید توانست اجرام کم‌نورتری را در آسمان ببینید. البته علاوه بر قطر دهانه‌ی تلسکوپ تاریکی آسمان نیز عامل تاثیرگذاری در این مورد است.

زیاد شدن قطر دهانه‌ افزایش هزینه را در پی خواهد داشت و کار حمل و نقل را نیز سخت خواهد کرد. بنابراین باید توازنی بین تمام این موارد برقرار کنید. تلسکوپی بزرگ و با قابلیت‌های فراوان اما سنگین، که نتوانید به راحتی آن را به رصدگاهی تاریک منتقل کنید پس از مدتی تنها به دکور اتاق‌تان تبدیل خواهد شد!

فاصله کانونی

نکتهٔ دیگری که باید به آن توجه داشته باشید فاصله‌ی کانونی تلسکوپ است. فاصله‌ی کانونی به‌طور مستقیم روی میزان بزرگنمایی تلسکوپ تاثیرگذار است. بزرگنمایی با تقسیم فاصلهٔ کانونی تلسکوپ بر فاصلهٔ کانونی عدسی چشمی محاسبه می‌شود. فرض کنید از ترکیب تلسکوپی با فاصلهٔ کانونی ۱۰۰۰ میلی‌متر و یک چشمی ۱۰ میلی‌متر استفاده می‌کنید. بزرگنمایی در این شرایط برابر با تقسیم هزار به ده،‌ یعنی صد برابر خواهد بود.

قطر دهانهٔ در فرمول بزرگنمایی جایی ندارد اما در واقع تاثیرگذار است. قطر دهانهٔ تلسکوپ حد نهایی بزرگنمایی را تعیین می‌کند و به ازای هر اینچ قطر دهانه نمی‌توان بزرگنمایی را بیش از ۵۰ برابر افزایش داد. به‌طور مثال بیشترین بزرگنمایی کاربردی یک تلسکوپ چهار اینچ ۲۰۰ برابر است.

انواع تلسکوپ

راهنمای خرید اولین تلسکوپ

ساختار کلی انواع مختلف تلسکوپ‌ها.

تلسکوپ‌ها را می‌توان به‌طور کلی به سه دسته تقسیم کرد:

تلسکوپ‌های شکستی یا گالیله‌ای: گردآوری نور در این دسته از تلسکوپ‌ها به وسیلهٔ عدسی انجام می‌شود و چشمی در انتهای تلسکوپ جای می‌گیرد. اگر قصد دارید تلسکوپی کوچک و جمع‌وجور تهیه کنید شکستی‌ها انتخاب مناسبی‌اند. قیمت تلسکوپ‌های شکستی با افزایش قطر دهانه ناگهان بالا می‌رود. مورد منفی دیگر در رابطه با تلسکوپ‌های شکستی خطای رنگی آن‌هاست. البته در نوع خاصی از تلسکوپ‌های شکستی که به آپوکروماتیک‌ها معروف‌اند خطای رنگی تا حد زیادی کنترل شده است. قیمت آپوکروماتیک‌ها بیشتر از شکستی‌های معمولی است و بیشتر برای عکاسی از آن‌ها استفاده می‌شود.

تلسکوپ‌های بازتابی یا نیوتنی: وظیفهٔ گردآوری نور در این تلسکوپ‌ها بر عهدهٔ یک آینهٔ مقعر است که در انتهای تلسکوپ جای می‌گیرد. تلسکوپ‌های بازتابی بزرگ را می‌توان با قیمت مناسب‌تری نسبت به شکستی‌ها تهیه کرد. نگهداری تلسکوپ‌های نیوتنی نسبت به شکستی‌ها مشکل‌تر است و باید در صورت نیاز تنظیمات هم‌خطی را روی آن‌ها انجام داد تا کیفیت رصد به بهترین حالت ممکن برسد.

تلسکوپ‌های ترکیبی یا کاتادیوپتریک: همانند تلسکوپ‌های بازتابی گردآوری نور در تلسکوپ‌های ترکیبی هم با استفاده از آینهٔ مقعر انجام می‌شود، با این تفاوت که در تلسکوپ‌های ترکیبی با قرارگیری نوع خاصی از عدسی در ابتدای دهانه‌ برخی از خطاهای اپتیکی اصلاح می‌شوند. اشمیت کاسگرین‌ها و ماکستوف کاسگرین‌ها از انواع متداول تلسکوپ‌های ترکیبی‌اند. رفت و برگشت نور در این تلسکوپ‌ها باعث کوتاه شدن طول لوله می‌شود. تلسکوپ‌های کاسگرین نسبت کانونی زیادی دارند و راحت‌تر می‌توان با استفاده از آن‌ها به بزرگنمایی‌های بالا رسید. به این ترتیب این تلسکوپ‌ها بیشتر برای رصد نماهای نزدیک از سیارات و اجرام اعماق آسمان با اندازه‌ی ظاهری کوچک مناسب‌اند و گزینهٔ مناسبی برای رصد اجرام گستردهٔ آسمان نیستند.

استقرار تلسکوپ

مسئله‌ی مهم دیگری که در زمان خرید اولین تلسکوپ خود باید به آن توجه کنید نوع استقرار است. به‌طور کلی استقرار تلسکوپ‌ها بر اساس دو سیستم مختصات سمتی ارتفاعی و استوایی صورت می‌گیرند. در مقرهای سمتی ارتفاعی تلسکوپ در دو جهت بالا-پایین و چپ-راست به آسانی حرکت می‌کند. درست شبیه به سه‌پایهٔ دوربین‌های عکاسی. در استقرار استوایی مقر تلسکوپ با محور چرخش زمین به دور خود (که تقریبا منطبق بر ستارهٔ قطبی است) هم‌جهت می‌شود. کار با سه‌پایه‌های استوایی به آسانی سمتی ارتفاعی‌ها نیست، چرا که تلسکوپ به راحتی به سمت مورد نظر حرکت نمی‌کند.

راهنمای خرید اولین تلسکوپ

مقایسه‌ی استقرار سمتی ارتفاعی (چپ) و استوایی.

سه‌پایه‌های استوایی مناسب کار عکاسان نجومی‌اند تا با کمک آن‌ها اجرام آسمانی را دنبال کنند و نوردهی‌های طولانی‌مدتی، بدون ایجاد رد ستاره‌‌ها، انجام دهند. همچنین مقرهای استوایی موتوردار در کیفیت رصدهای جدی و در بزرگنمایی‌های بالا بسیار موثرند.

نوع خاصی از مقرهای سمتی ارتفاعی نیز هستند که جان دابسون برای اولین بار آن را ابداع کرد. مقرهای دابسونی بسیار مناسب تلسکوپ‌های نیوتنی بزرگ‌اند، اما در سال‌های اخیر از این استقرار برای تلسکوپ‌های کوچک نیز استفاده می‌شود. کاربری آسان، سبک بودن و هزینهٔ ساخت کم، تلسکوپ‌های دابسونی را به ابزار محبوب رصدگران اعماق آسمان تبدیل کرده است.

راهنمای خرید اولین تلسکوپ

تلسکوپ دابسونی. عکس از امیررضا کامکار.

در برخی از مقرها (هم در مدل‌های سمتی ارتفاعی و هم در استوایی) سامانهٔ جست‌وجوی خودکار اجرام یا Go To به شما این امکان را می‌دهد تا پس از انجام تنظیمات اولیه از رایانهٔ داخلی Go To استفاده کنید و هزاران جرم آسمانی را تنها با فشردن چند دکمه در آسمان پیدا کنید.

شرکت در رصد

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید اولین تلسکوپ خود در رصدهای عمومی و تورهای رصدی شرکت کنید و تلسکوپ‌های مختلف و کیفیت آن‌ها را از نزدیک ببینید و سعی کنید سوژه‌های رصدی مورد علاقه‌تان را بهتر بشناسید. البته با بسیاری از تلسکوپ‌های موجود در بازار می‌توان طیف گسترده‌ای از اجرام آسمانی را دید. پس از انتخاب اولین تلسکوپ و شناخت بهتر آسمان است که می‌توانید با اطلاعاتی که کسب کرده‌اید تلسکوپ بعدی را به قصد انجام فعالیت جدی مورد علاقه‌تان تهیه کنید.

به یاد داشته باشید که هر تلسکوپی می‌تواند نگاه شما را به روی زیبایی‌های کیهان باز کند. کافی است با کمی دقت بهترین انتخاب را انجام دهید تا برای یک عمر سرگرم زیبایی‌های آسمان شب بشوید.

مطالب آموزشی مرتبط:

10 نکته مهم در خرید تلسکوپ

10 نکته مهم در خرید تلسکوپ

بدون شك براي هر كدام از شما علاقه‌مندان و پی‌جویانِ دنیای نجوم پيش آمده كه براي رصد آسمان و ديدن اجرام زيباي آسمان، تصميم گرفته‌ايد تلسكوپي براي خودتان بخريد. يا شايد هم از قبل ابزار رصدي كوچكي، مثل دوربين‌ دوچشمي يا تل....

10 نکته مهم در خرید تلسکوپ

راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید تلسکوپ

رصد آسمان از فعالیت‌های بسیار لذت‌بخشی است که می‌تواند به عنوان یک سرگرمی جذاب مدت‌ها شما را مشغول کند. برای شروع این فعالیت نیازی به ابزار خاصی ندارید و با چشمان غیرمسلح هم می‌توانید نظاره‌گر زیبایی‌های آسمان شب باش....

راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای انتخاب تلسکوپ

آشنایی با انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ

نکات مهم برای خرید تلسکوپ

   محصولات مشابه