مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS

در مقالات قبلی در مورد نصب نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks برای شما صحبت کردیم. در بخش ویدیوهای آموزشی سایت نبز می‌توانید آموزش نصب نرم افزار RDWORKS را مشاهده کنید.

در این مقاله به آموزش نرم افزار دستگاه لیزر می پردازیم. پس از نصب، آیکون نرم افزار دستگاه لیزر بر روی دسکتاپ شما ظاهر می‌شود و شما با کلیک کردن روی آن می‌توانید محیط نرم‌افزار را طبق تصویر زیر مشاهده نمایید:

آ»وزش نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks

تمامی قسمت های نوار ابزار تقریبا مانند کورل می باشد، بنابراین کار کردن با آن بسیار راحت است. در آموزش نرم افزار دستگاه لیزر سعی داریم تا نحوه ساخت یک مدل جاسوئیچی را به شما آموزش دهیم:

ابتدا با انتخاب ابزار مورد نظر یک بیضی به ابعاد ۳۰*۶۰ می کشیم. برای کشیدن یک خط در این بیضی دوباره یک بیضی دیگر با ابعاد ۲۷*۵۷ می سازیم. ابزار کشیدن بیضی و تغییر سایزها را می توانید در شکل زیر مشاهده نمایید.

آموزش کار با نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks

آموزش کار با نرم افزار دستگاه لیزر Rdworks

با کمک ماوس و درگ و دراپ، بیضی کوچک تر را داخل بیضی بزرگتر گذاشته و برای این که هم مرکز شوند هر دوی آن را با ابزار Center page به مرکز میز کار انتقال می دهیم. خود نرم افزار دستگاه لیزر هر دو را هم مرکز می کند. اصلا مهم نیست که طرح دستگاه لیزر شما در کجای میز کار قرار دارد، چون زمانی که شما طرح  خود را لود می کنید، می توانید تایید کنید که حکاکی یا برش از کجا شروع شود. اکنون یک متن برای وسط کار در نظر می گیریم و با استفاده از ابزار Text آن را ایجاد می کنیم.

آموزش نرم افزار دستگاه برش لیزری Rdworks

آموزش نرم افزار دستگاه برش لیزری Rdworks

سپس با استفاده از ماوس، متن را در وسط بیضی قرار می دهیم. برای قرار دادن سوراخ جا کلیدی، دوباره یک دایره با استفاده از نوار ابزار ایجاد می کنیم. در حال حاضر طرح دستگاه برش لیزری ما به شکل زیر قابل مشاهده است.

حال می بینیم که تمامی لایه های طرح دستگاه لیزر ما به یک رنگ می باشند و Mode همه آن ها روی حالت Cut قرار دارد. برای تغییر دادن آن ها ابتدا باید با ابزار Select، قسمت های مختلف را در حالت انتخاب قرار داده و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنیم تا رنگ آن محدوده تغییر کند. طبق شکل زیر ما رنگ تمامی قسمت ها را تغییر دادیم و قسمت هایی که قرار است برش بخورد مشکی باقی مانده است:

آموزش حکاکی و برش با نرم افزار Rdworks

آموزش حکاکی و برش با نرم افزار Rdworks

اکنون نوبت به تعیین اولویت ها می باشد که برای برش و حکاکی باید تعیین کنیم و سرعت حکاکی را مشخص نماییم. قسمت هایی که قرار است برش بخورد به رنگ مشکی، قسمتی که برای حکاکی است به رنگ آبی و قسمتی که قرار است خط بیندازد به رنگ قرمز انتخاب کردیم. حال نوبت آن رسیده تا اولویت بندی ها را انجام دهیم.

در قسمت لایه ها یا همان Layer، قسمت آبی رنگ که برای حکاکی در نظر گرفته ایم را اول قرار می دهیم، سپس قسمت خط انداز که همان بخش قرمز رنگ است در اولویت دوم و در نهایت لایه به رنگ مشکی که برای برش در نظر گرفته ایم را قرار می دهیم.

روی لایه اول آبی رنگ دو بار کلیک می کنیم تا صفحه ای مطابق شکل زیر باز شود:

آموزش کار با نرم افزار دستگاه لیزر

گزینه اول جهت انتخاب رنگ است و گزینه دوم برای این است که آیا در خروجی اجرا شود یا نه. که این قسمت را باید Yes قرار بدهید.

در قسمت Speed، شما باید سرعت حکاکی را مشخص نمایید. این مقدار بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ قابل تنظیم است که آن را نسبت به دستگاه لیزر خود باید قرار دهید. گزینه بعدی که باید تنظیم کنید Processing Mode است، که آن را باید روی گزینه Scan تنظیم نمایید.

در قسمت بعدی باید حداقل و حداکثر توان را تنظیم کنید. در قسمت Scan Mode گزینه حکاکی را باید تنظیم کنیم که در انتخاب شما در دو محور عمودی و افقی قابل انتخاب است. گزینه X_swing برش شما را در محور x ها انجام می دهد و خط هایی که به سمت پایین می آید نیز در قسمت Interval به میلی متر قابل تنظیم است. سعی کنید میانگین Interval را روی ۰٫۱ میلی متر بگذارید.

اما در صورتی که تمایل دارید متنی را به صورت عمودی حکاکی کنید، تنظیمات را روی Y_swing قرار دهید. ولی معمولا استهلاک روی این محور بسیار زیاد است، به همین خاطر بیشتر از همان محور X ها استفاده می کنند.

حال نوبت تنظیمات لایه خط انداز قرمز است؛ لذا روی آن دو بار کلیک کرده تا صفحه ای مثل همان صفحه قبل و طبق شکل زیر باز شود:

آموزش کار با نرم افزار rdworks

در این قسمت برای خط انداختن، سرعت را روی ۱۰۰ تنظیم می کنیم و Processing Mode را روی Cut قرار می دهیم. توان مناسب برای دستگاه های لیزر شرکت روتک ۲۰ است، اما به دلیل اینکه هد دستگاه زمانی که به لبه های کار می رسد، لبه ها را بیشتر می سوزاند؛ لذا حداقل توان را ۳ درصد کمتر از حداکثر توان قرار می دهیم. قسمت Through power هم که میزان توان استارت را مشخص می کند.

در نهایت گزینه مشکی رنگ را انتخاب می کنیم که برای برشکاری دور در نظر گرفته شده است. سرعت ۳۰ اصولا برای این قسمت مناسب است. توان را نیز ۶۰ در نظر می گیریم اما به علت احتمال بوجود آمدن مشکلی که ذکر کردیم، حداقل توان را ۳ تا ۵ درصد کمتر قرار می دهیم. Processing Mode را نیز روی Cut می گذاریم. اکنون ۳ تا از لایه ها تنظیم شده است و با زدن دکمه Ok تمام آن ها ذخیره می شود.

با توجه به مطالب بالا تنظیمات را به صورت زیر در نظر می گیریم :

برای ارسال فایل برای برش و آماده سازی می توانید به ۳ روش زیر عمل کنید:

آموزش نرم افزار لیزر RDWORKS

۱٫ در قسمت laser work به صورت مستقیم روی دکمه start کلیک کنید تا مستقیما روی دستگاه اجرا شود.

۲٫ گزینه download را بزنید تا بر روی مین برد دستگاه لیزر ذخیره شود.

۳٫ می توانید savetoufile را بزنید. از شما آدرسی می خواهد که بر روی کامپیوتر خود آن را ذخیره نمایید. در این صورت باید مسیری برای آن انتخاب کنید و با پسوند rd. آن را ذخیره نمایید و سپس از طریق فلش مموری آن را به دستگاه انتقال دهید.

یکی از گزینه های مهم برای این که شما طرح خودتان را قبل از برش ببینید، مانیتور کردن است. طبق شکل زیر می توانید طرح خود را قبل از عملیاتی کردن مشاهده نمایید تا در صورت نیاز به هر گونه تغییری، قبل از برش لیزری تغییرات اعمال شود.

آموزش نرم افزار لیزر rdworks

در قسمت مانیتورینگ شما حتی می توانید زمان لازم برای برش و تکمیل کار را هم مشاهده کنید و با کلیک کردن بر روی گزینه Simulation می توانید حرکت هد را ببینید. البته اکثر افرادی که با دستگاه لیزر کار می کنند، طرح های لیزر خود را در نرم افزار Corel طراحی می کنند و سپس با import  کردن فایل های خود به نرم افزار دستگاه لیزر ،آن را برای برش و حکاکی آماده می کنند.

کار با نرم افزار RdWorks نیز شبیه به نرم افزار کورل می باشد و تقریبا تمام نوار ابزارهای آن ها مشابه یکدیگر است. بنابراین برای افرادی که به نرم افزار کورل تسلط دارند، کار کردن با این نرم افزار نیز کار راحتی خواهد بود. در قسمت های بعدی برای افرادی که تمایل به یادگیری نرم افزار کورل دارند نیز آموزش هایی قرار خواهیم داد تا برای طراحی طرح برش لیزری با دستگاه لیزر خود دچار مشکل نشوند.

مطالب آموزشی مرتبط:

آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6

آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6

قطعا برای کسانی که از کاتر پلاتر استفاده میکنند خوش آیند نیست که برای طی کردن فرآیند طراحی تا برش از چند نرم افزار استفاده کنند. برای مثال با کورل طراحی کنند و بعد خروجی بگیرند و با نرم افزار هایی مثل ArtCut عملیات برش را انجا....

آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6

   محصولات مشابه