مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

101 “ایده کسب و کار” موفق در ایران و جهان ! (از 1340 تا 1399) + ویژگی‌های شغل خوب

دانلد سوپر روان‌شناس مشهور(1975) میگوید: شغل خوب این امکان را فراهم میکند تا شما آن تصویری را که از خود در ذهن دارید، به فعل درآورید و آن را ابراز کنید. شغل مناسب ما در واقع آن کاری است که حاضریم برای انجامش صبح با روحیه برخیزیم و تا پایان کار علی رغم تمام چالش‌ها نیرومندی خود را حفظ کنیم.

کاری است که ما با رسیدن به اولین سکوهای بلند، به جای جا زدن و استعفا دادن انعطاف را انتخاب میکنیم، و حاضریم برای فتح هر سکو با رها سازی پتانسیل‌هایمان و خلاقیت قدمان را به جایگاه جدید برسانیم. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر در این مبحث به شدت توصیه میکنیم مقاله ما در مورد شغل ایده‌آل را بخوانید.

تاثیر شغل مناسب در زندگی ما چیست؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند

1. تاثیر شغل مناسب در زندگی ما چیست؟

2. ویژگی یک‌ شغل خوب چیست؟

3. ۱۰۱ ایده کسب و کار موفق در ایران و جهان

4. چگونه شغل خوب اینترنتی پیدا کنیم

5. مهارت‌های شغل خوب اینترنتی

5.1. ساخت یک فروشگاه اینترنتی خاص

5.2. آموزش در دنیای مجازی

5.3. کسب درآمد از یوتیوب

5.4. بلاک چین و ارزهای دیجیتال

5.5. مدیریت شبکه‌های اجتماعی، طراحی سایت، سئو و تولید محتوا

5.6. سرمایه‌گذاری در بورس

6. نکات مهم در انتخاب شغل خوب

6.1. از کجا بدانیم شغلمان ویژگی های شغل خوب را داراست ؟

7. آیا شغل فعلی را باید رها کرد؟

8. نکات مهم در انتخاب شغل خوب

9. تمرین عملی برای شناسایی ویژگی شغل خوب برای شما

تاثیر شغل مناسب در زندگی ما چیست؟

شغلی که انتخاب میکنیم تاثیر مستقیم بر سبک زندگی ما دارد. با یک بررسی ساده میتوانیم به نتایج قابل توجهی برسیم. اگر انتخاب شغل صرفا برای کسب درآمد باشد، با توجه به هدف که همان کسب پول بیشتر است، ممکن است به هر فعالیتی دست بزنیم و برایمان مهم نباشد که چه تاثیراتی روی خودمان یا دیگران دارد.

اما برخی مشاغل هستند که علاوه بر اهداف مالی نیازهای معنوی را نیز ارضا میکنند. برای هر فرد زندگی کاری و اجتماعی پاسخگوی نیازهای ارتباطی او نیز هست. فرد با قرارگیری در محیط کاری بخشی از روانش که نیاز به انگیزه و به چالش کشیده شدن را دارد، پر میکند. علاوه بر این شغل ما در ارتباط با ارزش‌های وجودیمان میتواند، در بلند مدت ما را تبدیل به فرد دیگری کند.

حتما این جمله را شنیده‌اید که افراد پس از مدتی شبیه به آن کاری میشوند که انجام میدهند. این جمله گواه نکته‌ای است که متذکر شدیم. در بررسی تاثیرات فیزیکی میتوان گفت فعالیت کاری ما به طور مستقیم بر ساعت بیولوژیک بدن ما تا ثیرگذار است. ساعات کاری، محیط کار همچنین میزان و نوع فعالیت فیزیکی بر سلامت فرد شاغل موثرند.

اگر فرد در سنین نوجوانی و جوانی وارد عرصه‌های کاری شود، لازم است تاثیرات نوع فعالیت و حرفه‌ی خود را بر نقطه نگاهش در آینده مد نظر داشته باشد. دایره اطلاعات اجتماعی ما، استعدادها و خلاقیت‌هایمان در محیط‌های پویای کاری پیشرفت بیشتری دارد. در ابعاد  دیگر زندگی کاری موفق خانواده، ازدواج و معاشرتهای ما را نیز دستخوش تغییر قرار میدهد.

بسیاری از افراد اذعان داشته‌اند که مسائل کاریشان به شدت بر ازدواجشان اثر گذاشته در نهایت برای برطرف کردن موارد پیش‌آمده نیازمند کمک حرفه‌ای بوده‌اند.

 

از کجا بدانیم شغلمان ویژگی های شغل خوب را داراست ؟

ایده‌های کسب وکار یکی از قسمت‌های چالش برانگیز کارآفرینی است. در واقع همه کارها با یک ایده شروع شده و اگر برای برنامه ریزی، تعیین استراتژی و توسعه آن وقت و زمان صرف شود قطعا می توان در آن کار موفقیت قابل توجهی کسب نمود. از دیرباز همیشه ایده های کسب و کار وجود داشته است و بدین ترتیب افراد برای موفقیت در کسب و کار هدایت می شده اند.

اگر شما هم مایل هستید که کارآفرینی نموده و ایده های کسب و کار را ارائه دهید باید در اصل نگاه خویش را به جهان پیرامون خود تغییر دهید و همواره فرصت های خود را برای خدمت به دیگران و کسب درآمد از آن صرف نمایید.

شایان ذکر است که برخی از کسب و کارهای امروزی در گذشته وجود نداشتند و مشاغل قدیمی که نسل هایی در آن به کار مشغول بودند در حال منسوخ شدن هستند و دلیل آن عمدتا زندگی مدرنیته و پیشرفت روزافزون بوده و دیگر جایی برای آنها باقی نمانده است.

ایده کسب و کار

ویژگی یک‌ شغل خوب چیست؟

در مقالات متعدد جهانی برای این مورد مطالب زیادی تدوین شده است. افرا در رشته‌های گوناگون سیاست، اقتصاد، مدیریت، روانشناسی و کسب و کار و بازار شناسی جهانی نظرات متفاوتی داشته‌اند، البته در چندین زمینه توافقاتی وجود دارد مثل: علاقه، مهارت و نیاز بازار.

اما پاسخ به این سوال در یک جمله میتواند کامل و سازنده باشد. ویژگی‌های یک شغل خوب، همسو با ویژگی‌ها و خواسته‌های فردی است، که به دنبال یافتن و انجام شغل زندگی‌اش میگردد. در این جمله توجه به تفاوت‌های فردی که میتواند نقاط قوت منحصر به فرد بسازد، به چشم میخورد.

همه‌ی افراد با ویژگی‎‌های خود شناخته و از هم هویت سازی میشوند البته ویژگی شغل خوب هم در بلند مدت در ویژگی شخصیتی شما نقش اساسی دارد. انسان‌ها به دلیل تفاوت‌هایی که دارند، میتوانند در کنار هم به تکامل برسند. پس باید از این نعمتی که با آن خلق شدیم استفاده کنیم، تا نه فقط خود را بشناسیم، بلکه از نتایج این شناخت برای چشیدن لذت رسیدن و انجام دادن فعالیتی مناسب خودمان استفاده کنیم.

به خود عشق بورزیم و باور داشته باشیم کاری است که باید قله‌های موفقیت آن را فتح کنیم. این شغل باید شرایط و ویژگی‌های فردی ما را پاسخ دهد. فرمول یکسانی وجود ندارد. تنها فرمول واقعی در درون ما نهفته است. باید آن را بیرون بکشیم و پرداختش کنیم تا بتوانیم به برنامه‌ای قابل اجرا تبدیلش کنیم. برای این منظور تمرینی تدوین کردیم که بتوانید با انجام آن اندکی بیشتر نسبت به خودتان آگاهی پیدا کنید.

نارضایتی از شغل فعلی و رها کردن آن

در ادامه 101 ایده کسب و کار موفق در ایران و جهان را از سال های 1340 تا 1399 معرفی خواهیم کرد.

۱۰۱ ایده کسب و کار موفق در ایران و جهان

 1. سقاخانه: در گذشته، بخشی از منازل و محله ها با آب مشک سقا مشروب می شد. افرادی که این کار را انجام می دادند هر یک مشک بزرگ با خود حمل کرده و آن را از قنات های موجود پر کرده و به منازل می بردند. به تدریج تغییراتی در این آبرسانی به وجود آمد و آب با چارپایانی مثل اسب و الاغ جابجا می شد. به جز این آبرسانی، مردم در اکثر خانه های خود آب انبارهای کوچک و بزرگی نیز ساخته و آن را اواخر شب پر میکردند. میراب های “بلدیه” یا شهرداری مأمور آبرسانی و پخش عادلانه آب بودند.
 2. اسلحه خانه ها: در گذشته که قشون ایران متشکل از پیاده های چریکی و سوارهای ایلاتی بودند فرمانروایان مکانی را برای قرار دادن اسحله ها مشخص می نمودند و مسئولیت آن را به فرد امینی می سپردند تا اسلحه هایی را که کهنه و از کار افتاده بودند تعمیر نموده و به افرادی بدهند که برای جنگ به میدان رزم می رفتند.
 3. سمسارهای دوره گرد: سمسارهای دوره گرد در گذشته تمام طول روز در خیابان ها، کوچه ها و بازارها پرسه زده و فریاد می زدند که متاع یا کالاهای کهنه از قبیل کت و شلوار، آهن پاره، خرده شیشه و … خریداری می کنند.
 4. چای فروشی های سیار: چای فروشی های سیار یک سماور بزرگ از حلب یا آهن سفید با خود حمل کردند که به همراه آن استکان و نعلبکی بود و به مشتریان چای می دادند.

  همچنین بخوانید :  افزایش فروش سوپرمارکت تا 630% در سه ماه!

 5. درودگری: درودگری دارای قدمتی بسیار بوده و انسان از ابتدا به این کار می پرداخته است. این هنرنمایی روی چوب در زندگی مردم از قدیم تا به امروز در زندگی مردم کاربردهای فراوانی داشته است. درودگر فردی است دست به ساخت انواع محصولات چوبی می زند. پس از ظهور اسلام. درودگران برای ساخت ضریح و در و پنجره بهترین مصنوعات چوبی را برای منابر مساجد و بقاع متبرکه می ساختند.
 6. پالان دوزی: یکی از شغل هایی که می توان اثر آن را از دیرباز و در هر نقطه از ایران و برای انجام امور روزمره کشاورزی، دامپروری و روستایی مشاهده نمود پالان دوزی است. در این شغل برای قاطر یا الاغ پالان می دوزند. در گذشته این شغل با توجه به شرایط محیطی بسیار ضروری بوده است اما امروزه شاید تعداد انگشت شماری از افراد هستند که این شغل را زنده نگه داشته اند.

ایده کسب و کار موفق

 1. آش فروشی: آش یکی از غذاهای محبوب است که خوردن آن دست جمعی بیشتر می چسبد. این غذا مختص فصل خاصی نیست و انواع مختلفی از آن در سراسر ایران پخته می شود. آش فروشی هایی اصیلی هستند که کمتر وقتی آنها از خالی از مشتری می بینید.
 2. عکاسی: عکاسی نیز از قدیم تا به امروز که عکاسی های پیشرفته و آتلیه های مدرن به وجود آمده اند وجود داشته است. تمامی انسان ها دوست دارند که عکسی از خود به یادگار بگذارند و عکس های خانوادگی قدیمی حکایت از همین مسئله دارد. امروزه عکاسان با ارائه دکوراسیون های زیبا و جذاب جهت عکاسی مشتریان بسیاری را به خود جذب می نمایند.
 3. خیاطی: خیاطی شغلی است که از گذشته تا به امروز یکی از پردرآمدترین کسب و کارهای دنیاست زیرا هر انسانی بالاخره برای پوشش بدن خود نیاز به لباس دارد.حال هرچه فرد خیاط از ایده های هنری بهتری در دوخت انواع لباس بهره گیرد طبیعتا مشتریان بسیاری را به خود جذب می نماید.
 4. سمساری: سمساری نیز مکانی برای خرید و فروش کالاهای دست دوم است. افراد می توانند برای خریداری اجناس دست دوم مثل مبلمان، اجاق گاز، یخچال، ظروف منزل، فرش و … به این مکان مراجعه کنند و اجناس مورد نظر خود را خریداری نمایند. “پاون شاپ” (Pawn Shop) نیز نوعی سمساری یا امانت فروشی در بعضی از کشورهای غربی است که کالا از شخص به صورت امانت قبول کرده و پول نقد در اختیار او می گذارند. این مغازه ها معمولا طلا، انواع دوربین عکاسی، ابزار و اسحله ، ادوات موسیقی و … را معامله می نمایند.
 5. فروش کتاب های دست دوم: شما می توانید با فروش کتاب های دست دوم نیز کسب درآمد کنید. عموما همه به دنبال خرید کتاب نو نیستند و می خواهند کتاب مورد نظر خود را در ازاء پول کمتری خریداری کنند. به جز این کتاب هایی هستند که قدیمی بوده و دیگر چاپ نمی شوند و شما می توانید با مراجعه به فروشگاه هایی که کتب دست دوم می فروشند آنها را بیابید.
 6. لحاف دوزی: یکی از هنرهای قدیمی ایرانی که دیگر با توسعه نساجی رو به فراموشی است لحاف دوزی می باشد. تا همین چند وقت پیش می شد صدای ندافان را که فریاد می زدند لحافچی یا لحاف دوزی را از درون کوچه پس کوچه های شهر شنید. البته هنوز در برخی از شهرها این پیشه ادامه دارد و لحاف دوزان به این کار مشغول هستند. یکی از کارهای لحاف دوزان دوخت لحاف کرسی برای روزهای سرد زمستان بود که رونقی صد چندان داشت. لحاف کرسی های بسیار زیبا بر روی کرسی های زغالی قدیمی.کسب و کار موفق در ایران
 7. بزازی یا پارچه فروشی: بزازی یا پارچه فروشی جایی است که در آن فروش پارچه انجام می شود. در گذشته پارچه فروشی یکی از پرسودترین مشاغل رسته های بازار بوده و بزازان می توانستند پول خوبی کسب کنند. به جز این، برخی از افراد پارچه فروشی سیار داشته و در کوچه ها و داخل اتومبیل خود پارچه می فروختند.
 8. آهنگری (Forging): شکل دادن به فلزات با استفاده از نیروهای فشاری آهنگری نام دارد و این ضربات معمولا توسط یک چکش آهنگری یا قالب وارد می آیند. البته این شغل در طول قرن ها بسیار تکامل یافته است و به یک فرآیند مهندسی، تولید ابزار، مواد اولیه و محصولات به منظور رفع نیازهای صنعت مدرن بدل شده است.
 9. قالی بافی: قالی بافی یا فرش بافی نیز یکی از هنرهای دیرین است که از گذشته تا به امروز البته کمتر بسیاری از آن کسب درآمد می کرده اند. با یادگیری مهارت هایی مانند قلاب بافی در بافت گره ترکی، پودکشی، قیچی زدن، انواع ابزار کوبیدن و شانه شما می توانید فرش ببافید و کسب درآمد نمایید.
 10. گلیم بافی: گلیم بافی ساده از تار و پود و از پنبه و پشم (معمولا پشم حیوانات اهلی) است که در گذشته بیشتر به عنوان فرش کاربرد داشته است. این کار عمدتا در بین عشایر هنوز هم انجام می شود. البته در شرق اروپا، شمال آفریقا، اسیای مرکزی و هرجایی که بز و گوسفند پرورش می دهند این شغل رواج داشته و مردمان آن دیار در بافت گلیم تخصص دارند.
 11. عینک سازی یا فروش عینک: یکی از ایده های کسب و کار که سود قابل توجهی دارد عینک سازی یا فروش عینک است. فروشندگان عینک معمولا به غیر از فروش، ساخت و تعمیرات این کالای حساس و ضروری را نیز انجام می دهند. رفع شکستگی، نصب لنز روی فریم عینک، تراش عدسی و بسیاری از کارهای دیگر که مربوط به این کسب و کار می شود. حتی تراش عدسی را می توان در منزل انجام داد و در واقع نوعی شغل خانگی محسوب شده و برخی افراد از این راه کسب درآمد می نمایند.
 12. کامیون های حمل و نقل بار: یکی از انواع حمل و نقل، حمل و نقل با کامیون و جابجایی انواع کالا و خدمات می شود. در واقع این کسب و کار رابطی میان تولید کننده و مصرف کننده می باشد. تا اوایل قرن نوزدهم کامیون ها نقش بسیار مهمی را برای توسعه اقتصادی از طریق توزیع عادلانه ثروت و مشاغل میان شهرها و روستاها ایفا می کردند. حمل و نقل جاده ای به صورت مستقیم نیز شغل های زیادی را پدید آورده است. در واقع بیش از 5 میلیون نفر در اتحادیه اروپا و بیش از 9 میلیون نفر در آمریکا در این کسب و کار هستند.

کسب و کار موفق در ایران

 1. تعمیرگاه اتومبیل: تعمیرگاه خودرو نیز یکی از کسب و کارهایی است که در آن تعمیرکاران خودرو به تعمیر خودروها، بازدید و تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر هوا، شمع، تعویض لاستیک ها و … می پردازند.
 2. قهوه خانه ها (coffeehouse): قهوه خانه ها که از دیرباز دایر بوده اند مراکز تعاملات اجتماعی مردم محسوب شده و برای مشتریان خود مکانی برای صحبت کردن، خواندن، گذراندن وقت، سرو چای و … فراهم می کردند. البته امروزه در بسیاری از قهوه خانه های ایران، در خاورماینه یا در محله های مهاجران از خاور میانه درکشورهای غربی آنها بیشتر قلیان سرو می کنند. این ایده کسب و کار اگر بیشتر به منظور سرو قلیان و چای ارائه شود نیازی به سرمایه آنچنانی نخواهد داشت و در عوض می توان با ارائه خدمات خوب مشتریان بسیاری را جذب نمود.
 3. کافی شاپ (coffee shop): کافی شاپ ها هم یکی از کسب و کارهای جذاب بوده و در صورتی که سرویس خوبی ارائه دهند می توانند سود زیادی عاید خود نمایند. از آنجایی که کافی شاپ ها در تمام روز باید آماده سرویس دهی باشند مدیر و صاحب آن باید ضمن رویس دهی عالی، محیطی آرام و کارآمد و با بازدهی بالایی خلق نمایند. به جز این این مکان ها با ارائه اینترنت می توانند مشتریان بیشتری را جذب نمایند زیرا برخی از دانشجویان یا نویسندگان به کافی شاپ می روند تا روی پروژه های خود مطالعه یا کار نمایند.
 4. کسب و کار نظافت منزل (Home Laundry Business): بسیاری از خانم ها در بیرون از منزل کار کرده و دیگر زمانی برای صرف انجام نظافت منزل ندارند و یا بعضی از آقایانی که تنها زندگی می کنند نیاز به کمک فردی برای تمیزی منزل خویش دارند. از این رو افرادی شرکت هایی هستند که با استخدام افراد مورد اعتماد و بستن قراردادهای ساعتی و فرستادن آنها جهت انجام امور نظافت می توانند کسب درآمد کنند.
 5. کیترینگ (catering): کیترینگ یکی از ایده های کسب و کار جهت آماده سازی و تهیه نوشیدنی و غذا در مکانی مشخص و سرو آن در محلی دیگر برای پذیرایی می باشد. در حدود سال 1820 میلادی در آمریکا کیترینگ به عنوان یک صنعت غذایی توسط آمریکایی های آفریقایی تبار رشد و نمو کرد و یک صنعت سودآور غذایی شد. انواع کیترینگ ها جهت ارائه خدمات عبارتند از کیترینگ هواپیمایی، کیترینگ قطار، کیترینگ بیمارستانی، کترینگ هتل ها و کترینگ کشتیرانی.
 6. فروش غذای خانگی: اگر شما دستپخت خوبی دارد و عاشق آشپزی هستید می توانید روزانه غذاهای خوشمزه بپزید و از فروش آنها کسب و کاری برای خود راه بیندازید.

​​​​​​​ایده کسب و کار موفق در ایران

 1. درست کردن انواع محصولات خانگی: یکی دیگر از راه های کسب درآمد آماده و ارائه محصولات خانگی است. شما می توانید با درست کردن انواع مرباها، ترشی ها و لواشک ها و سایر خوراکی های خوشمزه درآمدزایی نمایید. در واقع بسیاری از افراد حوصله درست کردن این محصولات را نداشته و اگر بتوانید محصولاتی با کیفیت ارائه دهید قطعا سود زیادی از این راه به جیب خواهید زد.
 2. طراحی دکوراسیون منازل: مهارت چیدن وسایل منزل و ایجاد هماهنگی میان آنها از مهارت خاصی پیروی می نماید. اگر شما دارای این مهارت هستید می توانید هنر خود را در شبکه های اجتماعی به معرض نمایش گذاشته تا دیگران با این مهارت شما آشنا شوند. برای مثال یکی از این کسب وکارهایی که امروزه بسیار رواج یافته است طراحی و دیزاین جهیزیه و زیباسازی آشپزخانه نو عروس هاست.
 3. معلم خصوصی یا معلم خانگی (Home Tutor): اگر در دروسی مانند ریاضیات، زبان انگلیسی و … خبره هستید و همچنین به خوبی می توانید با بچه ها ارتباط برقرار نمایید می توانید به معلم خصوصی، این ایده عالی از کسب و کار فکر کنید. حتی اگر شغل دیگری دارید می توانید در مواقع بیکاری تدریس کنید. به جز این می توانید در سایت هایی که آموزش آنلاین دارند عضو شده و از منزل به بچه ها درس مورد نظر را آموزش دهید.
 4. کارهای بسته بندی در منزل: خیلی از مشاغل وجود دارند که بسته بندی محصول خود را به افراد در منازل واگذار می کنند. اگر وقت شما آزاد بوده و مایل هستید که در منزل کار کنید می توانید کارهای بسته بندی را از این شرکت ها دریافت کرده و درآمدزایی نمایید.
 5. برنامه ریزی عروسی (Wedding planning): برنامه ریزی عروسی یک انتخاب شغلی منحصربفرد است؛ کار کردن با عروس و داماد که بهترین روز زندگی خود را می گذرانند. شما می توانید با آنها همراه بوده و در عین حال کسب درآمد نمایید. برنامه ریز عروسی وظایفی چون دادن مشاوره در مورد دیزاین تالار، چیدمان مبلمان، روشنایی سالن، نوع دسته گل عروس، لباس های مراسم و … را برعهده دارد. از آنجایی که این اتفاق زیبا و شیرین برای همیشه در ذهن عروس و داماد و میهمانان ثبت خواهد شد پس باید برگزاری و مدیریت عروسی به بهترین نحو ممکن صورت گیرد.
 6. میکاپ آرتیست: ما انسان ها همه به زیبایی گرایش داریم. البته زیبایی طبیعی و نه افراطی. اکثر افراد امروزه معتقدند که زیبایی حقیقی در واقع همان سادگی است. اگر شما بتوانید سبک مورد نظر خود را یافته و با سادگی هر چه تمام تر این هنر را در چهره افراد پیاده کنید قطعا ایده خوبی از کسب و کار را انتخاب نموده اید. شما می توانید با ارائه مدل های ساده و در عین حال زیبا در شبکه های اجتماعی طرفداران زیادی به دست آورید.

​​​​​​​موفقیت در انواع کسب و کارها در سراسر دنیا

 1. شینیون مو (chignon): شینیون یکی از مدل های رایج آرایش مو است. خانم ها دوست دارند که برای میهمانی های دور همی و یا مجالس موهای خود را به شکلی زیبا بیارایند. اگر شما به این حرفه علاقمند هستید و فکر می کنید می توانید انواع شینیون های زیبا را روی موهای بانوان پیاده کنید می توانید آن را از منزل خود هم آغاز کنید. با ارائه کار خوب قطعا مشتریان زیادی جذب خواهید نمود.
 2. باغبانی و پرورش گیاهان: اگر شما عاشق باغبانی و پرورش گل و گیاه هستید می توانید به راحتی از این راه درآمد زایی نمایید. می توانید گل های زیبا را در گلدان کاشته و پس از رشد و نگهداری خوب برای فروش گذاشت. حتی اگر در طراحی باغچه و باغ توانایی دارید می توانید با ارائه دیزاین ها و پیشنهادات مشتری های خاص خود را داشته باشید.
 3. طراحی تم تولد: اگر تبحر خاصی در دادن ایده و طرح های زیبا برای تولد دارید می توانید از این را کسب درآمد نمایید. افراد با دیدن جشن تولدی که دقیقا با طرح مورد نظرشان تزیین شده است به وجود خواهند آمد. ریسه های چند لایه اختصاصی که به نام فرزندشان طراحی شده است. تم های تولد سفارشی که با رنگ، طرح و اندازه دلخواه مشتریان تهیه می شود.
 4. طراحی دعوت نامه یا کارت دعوت: اگر دستی در طراحی های زیبای برای دعوت نامه های عروسی، کنفرانس ها، تولد و … دارید، پس این می تواند یک ایده مناسب از کسب و کار برای شما باشد. تنها کافی است که طراحی های استفنایی و سفارشی انجام داده و نهایت خلاقیت خود را برای آن به کار گیرید. با یک لپ تاپ یا رایانه در منزل می توانید کار خود را شروع نمایید و طرح های خود را در شبکه های اجتماعی نشر دهید. به مرور زمان و هنگامی که مشتریان بیشتری به دست آوردید می توانید یک وب سایت راه اندازی کرده و طرح های خود را به صورت آنلاین  به فروش برسانید.
 5. نقد و بررسی محصولات شرکت ها: برخی از شرکت ها دوست دارند با آگاهی از ایرادهای برند خود آن را برطرف نمایند و محصولی ایده آل ارائه دهند. شما می توانید با راه اندازی یک کمپین نظرات افرادی را که از محصول مورد نظر استفاده کرده اند بپرسید و به تدریج با ظهور ایرادات کار به یک جمع بندی کلی برسید. کافی است که با شرکت مورد نظر خود قرارداد بسته و با یکدیگر در این راستا همکاری نمایید.
 6. ارائه محصولات ارگانیک: امروزه بسیاری از افراد برای حفظ و بهبود سلامت جان خود و عزیزانشان به استفاده از محصولات ارگانیک روی آورده اند. شما می توانید با تهیه این محصولات به صورت محصول و ارائه آن به مشتریان با خدمات ویژه کسب و کار خوبی راه بیندازید.

​​​​​​​کسب و کار گشترده و جهانی

 1. رانندگی پاره وقت: همانطور که در جریان هستید سرویس هایی تحت نام های اسنپ و تپسی وجود دارند که وظیفه جابجایی مسافران را بر عهده دارند. مزیت این کار انعطاف پذیر بودن آن است و اینکه هر زمان و هر چقدر که خواستید می توانید از این طریق کسب درآمد نمایید.
 2. طراحی صنایع دستی: شما می توانید با طراحی های ویژه و همه پسند کالاهایی یونیک تولید کرده و آنها را به صورت آنلاین و یا به عنوان هدیه به فروش برسانید. سعی نمایید مدل هایی طراحی کنید که نتوان آنها را در هیچ فروشگاهی یافت.
 3. آتلیه های خانگی: امروزه به دلیل شیوع بیماری و نیز هزینه های بالای آتلیه ها، بسیاری از والدین کار عکاسی کودک خود را به افرادی می سپرند که به صورت آنلاین و با هزینه ای بسیار مناسب آن را در منزل انجام می دهند. کافی است که آنها عکس خامی از کودک خود را به طراح بدهند و در قالب و طرحی زیبا عکس را دریافت نمایند. برای این کار جالب می توانید با طراحی در فتوشاپ و استفاده از فریم های از پیش ساخته درآمد خوبی کسب کنید.
 4. طراحی و دوخت لباس برای کودکان: این می تواند ایده کسب و کار خانگی جالبی برای شما باشد. تنها کافی است که از طراخی و دوخت های منحصربفرد برای لباس کودکان بهره بگیرید. از رنگ های جذاب و ترکیبات ویژه در کنار یکدیگر. با این کار قطعا می توانید مشتری های زیادی را به خوب معطوف سازید.
 5. خانه کودک و سرگرم نمودن کودکان: مراکزی در سطح شهر وجود دارند به نام خانه کودک که می توانید زمانی که مشغله ای دارید و مجبورید کودک خود را برای مدتی سرگرم نمایید آنها را به این مراکز بسپارید. حال اگر شما به سرگرم کردن و بازی با بچه ها علاقمند هستید پس این یک شغل عالی برای شماست. از ایده های جالبی مانند انواع وسایل بازی، ارائه موسیقی، شعر خواندن یا نقاشی می توانید بهره بگیرید.
 6. تهیه و فروش کیک و کاپ کیک های خاص: شما می توانید با خلاقیت بالای خود و در منزل کیک وکاپ کیک های خوشمزه و خاص درست کنید و از این طریق مشتری های خاص خود را بیابید.

​​​​​​​ایجاد کسب و کار همگیر و موفق

 1. پرستاری از بچه ها در منزل: اگر جز آن دسته از افرادی هستید که حوصله زیادی داشته و از نگهداری کودکان لذت می برید می توانید در منزل خود جای مناسبی را به این کار اختصاص دهید و یا خود به منزل مشتری رفته و از کودک آنها نگهداری نمایید.
 2. خرید و فروش منزل: یکی از ایده های جالب کسب و کار در منزل جمع آوری اطلاعات در مورد خرید و فروش منزل و در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نظر به مشتری است. شما می توانید از وب سایت های معتبر خرید و فروش مشتریان مورد نظر خود را بیابید و آن اطلاعات را در اختیارشان قرار دهید و در نهایت برای قرارداد نهایی به بنگاه مراجعه کنید.
 3. تعمیر مبلمان های قدیمی: یکی دیگر از ایده های کسب و کار، تعمیر مبلمان های قدیمی است. اگر در این کار توانمند هستید می توانید با مهارتی خاص مبلمان های قدیمی را بازسازی کنید و به قیمت خوبی آنها را به فروش برسانید.
 4. سرآشپز شخصی (Personal chefs): سرآشپزهای شخصی برای خانواده های شلوغ، پارتی های کوچک خانگی و رویدادهای خاص مثل سالگرد ازدواج یا تولدها آشپزی می کنند.
 5. مربی شخصی: با سرمایه ای اندک و کسب مهارت در رشته های ورزشی می توانید گواهینامه کسب کنید و به دیگران برای رسیدن به اندامی ایده آل کمک کنید. رضایت افراد از بدن خود قطعا می تواند برای شما درآمد خوبی رقم بزند.
 6. ارائه خدمات دی جی: یکی ایده های کسب و کار موفق و پاره وقت، خدمات دی جی است. شما می توانید با ارائه این خدمات در مناسبت های مختلف، موفقیت زیادی در این حیطه کسب نمایید.

​​​​​​​کسب و کار کوچک و موفق

 1. مشاور املاک: اگر به کار مشاوره در املاک علاقه دارید می توانید با راه اندازی آژانس املاک به افراد در یافتن یک خانه مناسب کمک کنید.
 2. کاریابی: شما می توانید با توجه به گزینه های متعدد شغلی که وجود دارد برای افرادی که بیکار بوده کارآفرینی کنید و در جستجوی شغل هستند ایده های کسب و کار ارائه دهید و در ازاء آن مبلغی دریافت نمایید.
 3. مشاور مالی: اگر در برنامه ریزی مالی تخصص دارید می توانید با دادن مشاوره به سرمایه گذاران کسب درآمد نمایید.
 4. تعمیرات الکتریکی: بسیاری از افراد برای تعمیرات وسایل الکتریکی خود در جستجوی افراد خبره در این زمینه هستند. اگر شما در این زمینه تخصص دارید می توانید از این ایده کسب و کار استفاده نموده و خدمات الکتریکی خود را ارائه دهید.
 5. فروشگاه آنلاین خرید کتاب: برای این کار حتما نباید فروشگاه کتاب داشته باشد و می توانید از طریق وب سایت خود کتاب های مورد نیاز عاشقان کتاب را به صورت آنلاین ارائه دهید، پول کتاب را دریافت نموده و آن را برای مشتریان ارسال کنید.
 6. فروش لبنیات سنتی: یکی از ایده های کسب و کار موفق، فروش لبنیات سنتی است. در کنار لبنیات می توانید سایر محصولات ارگانیک را نیز به فروش برسانید.

​​​​​​​خدمات مشاوره ای در کسب و کار

 1. خدمات مشاوره تغذیه: امروزه اکثر افراد به دنبال تناسب اندام و مصرف غذاهای سالم و رژیمی هستند. اگر در این زمینه متخصص هستید می توانید در این راستا مشاوره داده و درآمد زایی نمایید.
 2. تزیین اتومبیل: از آنجایی که امروزه قیمت اتومبیل مخصوصا اتومبیل های خارجی به شدت افزایش یافته است افراد اغلب در پی طراحی زیبایی برای خودروی خود هستند. اگر در این زمینه سررشته دارید می توانید ایده های خوبی پیاده کرده و کسب درآمد کنید.
 3. مدیریت شبکه های اجتماعی: بسیاری از کسب و کارها برای پیشبرد شغل خود نیاز به مدیریت شبکه های اجتماعی خود و جذب مشتری دارند. در واقع مهارت های ارتباطی خوب و به روز کردن شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و … بسیار مهم است. اگر شما این هنر را در خود می بینید می توانید مدیریت شبکه های اجتماعی را بر عهده بگیرید.
 4. طراحی گرافیکی: بسیاری از افراد برای شغل خود نیاز به طراحی لوگو، کارت ویزیت، سربرگ و … هستند. اگر شما توانایی گرافیکی را در خود می بینید می توانید به طراحی های زیبا مشتریان زیادی را به سوی خود جذب کنید.
 5. مترجم: اگر شما در بیش از یک زبان تبحر دارید و می توانید زبانی را به زبان دیگر برگردانید می توانید خدمات ترجمه راه اندازی کرده و از این راه کسب درآمد کنید.
 6. سئوکار: سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو به افراد کمک می نماید تا اطلاعات مورد نظر خود را به راحتی و سریع تر بیابند. یک سئو کار در واقع با پیاده سازی استراتژی هایی سعی می نماید تا نتایج جستجو را برای یک وب سایت مشخص بهبود بخشد.
 7. مشاور سئو: یکی از مهمترین فعالیت های سئوکار ارائه مشاوره در کسب و کارهای گوناگون است. اگر شما این توانایی را دارید که برای پروژه های حوزه های مختلف راهکارهایی مناسب ارائه دهید پس می توانید به راحتی از این راه کسب درآمد کنید.
 8. وبلاگ نویسی: آیا شما در نویسندگی دستی دارید؟ یا به نوشتن موضوعات مختلف علاقمند هستید؟ وبلاگ نویسی می تواند راهی عالی برای کسب درآمد باشد. اگر وبلاگ شما پربازدید باشد می توانید با تبلیغات درآمد خوبی کسب کنید.

​​​​​​​موفقیت در ایجاد کسب و کار

 1. نظرسنجی آنلاین: برخی از سایت ها برای محصولات و ارائه خدمات بهتر نیاز به نظرسنجی دارند. شما میتوانید با دریافت مبلغی از آنها به عضویت سایت آنها درآیید و در نظرسنجی ها شرکت کنید.
 2. ارائه فیلم های آموزشی کوتاه: امروزه افراد برای کسب اطلاعات در زمینه های مختلف نیاز به دیدن فیلم های آموزشی کوتاه اما پرمحتوا نیاز دارند. شما می توانید با تولید فیلم های کوتاه و جذاب، مخاطبین خود را جذب نمایید.
 3. خدمات پیک رسانی یا سامانه حمل و نقل آنلاین: امروزه بسیاری از افراد نیازمند این شرکت ها با قیمت های مناسب و حمل و نقل مناسب اجناس خود می باشند. تنها کافی است که با نصب اپلیکیشن شرکت پیک رسانی به راحتی حمل و نقل خود را انجام دهید.
 4. تولید محتوا: بسیاری از وب سایت ها هستند که برای ارائه محتوا در مورد موضوعات مختلف در جستجوی نویسندگان ماهر می باشند. اگر شما هم در نویسندگی تبحر دارید می توانید محتوا تولید کرده و درآمد زایی نمایید.
 5. نویسندگی کتب الکترونیکی: با یک لپ تاپ و نرم افزار ویرایش متن می توانید کتاب های الکترونیکی نوشته و آنها را بفروشید.
 6. طراحی وب سایت: امروزه بسیاری از افراد برای ارائه محصولات و خدمات خود و نیز فروش آنلاین به دنبال طراحی وب سایت هستند. اگر در این زمینه تخصص دارید می توانید درآمدزایی بالایی در این حیطه داشته باشید.

​​​​​​​دستیابی به موفقیت در ایجاد کسب و کار

 1. کنترل استخر: افرادی که در این حیطه فعالیت دارند به منازل مشتریان خود و یا به هتل ها، مجتمع ها، باشگاه ها و … سر می زنند و تعادل شیمیایی آب استخر را کنترل و تنظیم می نمایند، پمپ و فیلترها را چک می کنند و … .
 2. تعمیر رایانه: یکی از نیازهای ضروری امروزی تعمیر رایانه در محل است. بسیاری از افراد نیازمند متخصصین در زمینه تعمیرات سخت افزاری و نرم افزادی در محل هستند. اگر در این حیطه فعالیت دارید می توانید با مراجعه به مکان مورد نظر و تعمیر و ارائه خدمات برای رایانه هزینه خوبی را دریافت کنید.
 3. تمیز کردن آکواریوم: بسیاری از افراد به دلیل مشغله های زیاد، زمان کمی برای تمیز کردن آکواریوم خود دارند. از این رو اگر در این زمینه مهارت دارید می توانید این ایده کسب و کار را امتحان کنید.
 4. نگهداری از حیوانات خانگی: افراد امروزه برای حیوانات خانگی خود ارزش زیادی قائل بوده و چون سرکار می روند یا مشغولیت زیادی دارند نیازمند کسی هستند که از حیوانات آنها نگهداری نماید.
 5. سخنران انگیزشی: اگر در مشاوره دادن و دادن روحیه به افراد مهارت دارید و همچنین از اعتماد بنفس بالایی برخوردار هستید پس می توانید سخنران انگیزشی باشید. برای این کار می توانید اول ویدئوهایی از سخنرانی های خود در شبکه های اجتماعی بازنشر دهید تا طرفداران خاص خود را بیابید.
 6. مربی موسیقی: بسیاری از افراد دوست دارند که موسیقی را نزد یک مربی خصوصی موسیقی فرا گیرند. شما می توانید با مراجعه به منازل مشتریان، موسیقی را به آنها یاد دهید.

​​​​​​​اصول راه اندازی کسب و کار

 1. دستیار حسابدار: الزاما نباید شما دارای مدرک حسابداری از دانشگاه های معتبر باشید در واقع با داشتن مدرک از آموزشگاه نیز می توانید دستیار حسابدار شده و به او در این امور کمک کنید.
 2. نوشتن رزومه: طراحی و نوشتن رزومه مستلزم مهارت خاصی است و افراد برای یافتن شغل مورد نظر خود باید دارای یک روزمه قوی باشند. اگر در این زمینه مهارت دارید می توانید روزمه های حرفه ای طراحی کنید و درآمد زایی کنید.
 3. مشاوره پزشک آنلاین: یک وب سایت مشاوره پزشکی آنلاین امروزه می تواند به دلیل بیماری و اینکه افراد مثل قبل برای مشاوره پزشکی به این مراکز رجوع نمی کنند ایده بسیار خوبی برای کسب و کار باشد.
 4. بازاریابی شبکه ای: اگر در بازاریابی ، معرفی شرکت و فروش محصولات ماهر هستید می توانید با حضور در شرکت های بازاریابی شبکه ای، کسب و کار خود را آغاز نمایید.
 5. خدمات تصفیه آب: یکی دیگر ای ایده های مناسب کسب و کار، ارائه خدمات در زمینه تصفیه آب خانگی است. شما می توانید با فروش این محصولات و ارائه خدمات مشتریان زیادی را به سوی خوب جذب کنید.
 6. داروخانه آنلاین: اگر در زمینه دارو آگاهی دارید می توانید به صورت آنلاین اطلاعات مورد نظر داروها را ارائه داده و محصولات خود را به فروش برسانید.
 7. فروشگاه خرید و فروش موبایل های دست دوم: از آنجایی که امروزه دائما گوشی های تلفن همراه جدیدی وارد بازار می شوند افراد گوشی های قدیمی خود را می فروشند تا به جای آن گوشی جدیدی خریداری نمایند. شما می توانید این گوشی ها را خریداری کرده و با کشیدن دستی روی آنها با قیمتی خوب آنها را بفروشید.
 8. خرید و فروش دامنه: خرید و فروش دامنه جزء آن دسته از اموری است که به زمان و سرمایه کمی نیاز دارد. برای این کار تنها کافی است در ابتدا ایده های خوبی از اسامی موجود در دامنه ها کسب نموده و سپس با قیمت مصوب یا بسیار ارزان تر یک دامنه را خریداری نموده و آن را به قیمت بیشتری بفروشید.
 9. کنترل آفات و حشرات موزی: کنترل آفات و حشرات موزی در منزل نیز یکی از ایده های کسب و کار در خانه و یا محل کار می باشد.

​​​​​​​همبستگی و اتحاد در ایجاد کسب و کار

 1. فروشگاه و تعمیر اسباب بازی: اگر در تعمیر اسباب بازی مهارت دارید می توانید با راه اندازی یک فروشگاه کوچک، به جز فروش اسباب بازی به تعمیر آن نیز بپردازید.
 2. فشن شوی خانگی: فشن شو رویدادی است که در آن طراح مد آخرین طرح های خود را معمولا در یک هفته مد به نمایش می گذارد. شما هم می توانید این کار را با لباس هایی که دوست دارید شروع کنید و مد را به سبکی منحصربفرد ارائه دهید. در ابتدا می توانید طرح های خود را به فروشگاه های آنلاینی که در این زمینه کار می کنند بفروشید.
 3. تایپ: سرعت بالای تایپ و بدون غلط نیز مهارت خاصی می طلبد. اگر شما جزء این دسته از افراد هستید می توانید عضو سایت های فریلنسر شده و مشتری بگیرید. با دقت و تمرکز بالا می توانید در زمان کمی کلمات زیادی را تایپ کنید.
 4. ساخت اپلیکیشن: تقاضای اپلیکیشن یا برنامه های کاربردی با وجود همه گیری تلفن های هوشمند محبوبیت روزافزونی یافته است. بهای ساخت واقعی این برنامه ها زیاد نبوده و اگر در این امر تخصص دارید می توانید روش بسیار پرمنفعتی برای شما باشد.
 5. ایجاد تم های وردپرس: تقاضا برای الگوهای وب سایت و تم های وردپرس بسیار در حال افزایش است. اگر شما استعداد طراحی وب و کدگذاری HTML دارید می توانید با خلق این تم ها و الگوهای جذاب پول خوبی به دست آورید.

​​​​​​​مدیر موفق در ایجاد کسب و کار

 1. کارهای پژوهشی: شما می توانید کارهای پژوهشی و تحقیقاتی بسیاری از افرادی را که خودشان زمان کافی برای چنین کارهایی را ندارند به عهده بگیرید و کسب درآمد نمایید.
 2. کپی رایتینگ یا نوشتن محتوای تبلیغاتی : یکی از کسب و کارهای جالب و پولساز کپی رایتینگ است. فرد کپی رایتر با بهره گیری از مهارت نویسندگی و ادغام آن با فروش و بازاریابی، متون تبلیغاتی جذابی می نویسد. این نوشته های جالب می توانند در تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردها، پوسترهای تبلیغاتی در مجلات و روزنامه ها و … منتشر شوند.
 3. فروشگاه آنلاین: یکی از ایده های بینظیر کسب و کار اینترنتی راه اندازی فروشگاه آنلاین است. به لطف روش هایی مانند توزیع مستقیم بدون واسطه دیگر نگران انبار کردن کالاها نباشید.
 4. طراحی فرم: طراحی فرم برای شرکت ها و سازمان ها بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید فرم های زیبا و کارآمدی طراحی نموده و آنها را به صورت آنلاین بفروشید.
 5. خلق یادبودهایی برای مراسم نامزدی یا تولدها یا به دنیا آمدن فرزند: در مراسمی مانند نامزدی یا تولد و یا زمانی که فرزندی به دنیا می آید هدیه های کوچک و به یاد ماندنی به مهمانان داده می شود. شما می توانید محصولات خلاقانه ای بدین منظور تولید کرده و از مشتریان سفارش بگیرید.
 6. طراحی روی لیوان: در صورتی که طراحی علاقمند هستید می توانید با خلق طرح های زیبا روی لیوان و یا اشیاء دیگر آنها را بفروشید.

​​​​​​​موفقیت و پیروزی در کسب و کار

 1. طراحی روی پارچه: طراحی و نقاشی روی پارچه مهارت خاصی می طلبد و به شما کمک می نماید تا با زدن طرح های جالب روی پارچه مثلا روی تیشرت درآمد زایی کنید.
 2. همکاری در فروش: برخی از فروشگاه ها در انبار خود دارای جنس های زیادی هستند که می توانند برای فروش آنها از خانم های خانه دار کمک بگیرند. شما نیز می توانید با آنها همکاری نموده و سود خود را از این کار دریافت نمایید.
 3. مربی یوگا: یوگا تمرین حرکتی ذهنی بوده و حرکات این ورزش جالب می تواند تمرکز و کنترل تنفس و از همه مهمتر آرامش را برای شما در پی داشته باشد. خیلی از افراد برای خود یک مربی خصوصی یوگا استخدام کرده و در منزل به آن می پردازند.
 4. مرکز مراقبت از پوست: ارائه راهکارهایی برای مراقبت از پوست یک کار پولساز اما فرآیندی پولساز است. زیرا افراد روز به روز علاقه بیشتری در مورد مراقبت از پوست خود نشان می دهند. شما می توانید انواع راهکارها را برای مراقبت از انواع پوست ارائه دهید و بعدا برای محصولاتی که تولید می کنید مجوز بگیرید.
 5. آژانس مسافرتی: بسیاری از افراد نمی خواهند برای مسافرت کردن و لذت بردن از تعطیلات دیگر نگران رزرو بلیط، هتل و موارد دیگر باشند. در عوض برای این کار از آژانس های مسافرتی کمک می گیرند.
 6. بوتیک: شما می توانید با اجاره یک مغازه در یک مکان تجاری شناخته شده، طیفی از محصولات زیبا و منحصربفرد را مطابق با سلیقه افراد ارائه دهید و کار پررونقی داشته باشید.
 7. طراحی طلا و جواهرات: اگر در طراحی طلا و جواهرات مهارت خاصی دارید می توانید موفقیت خود را در این راستا تضمین نمایید. شما می توانید با استفاده از مواد مختلف نظیر طلا، نقره و سنگ های قیمتی جواهرات را برای مشتریان خود طراحی کنید.

بررسی آمار و تحلیل ها در کسب و کار

چگونه شغل خوب اینترنتی پیدا کنیم

امروزه بسیاری از مردم به‌دنبال شغل‌های اینترنتی هستند و رویای داشتن یک کسب و کار اینترنتی را دارند. در مقاله‌های بسیار زیادی از تیم دکتر ویز، شغل اینترنتی را توضیح داده‌ایم و کسب و کارهای اینترنتی را به شکل دقیق بررسی کرده‌ایم اما در این مطلب نیز می‌خواهیم شغل‌های خوب اینترنتی را برای شما توضیح دهیم و بررسی کنیم که چگونه با کمترین زمان و هزینه ممکن بهترین شغل اینترنتی را راه‌اندازی کنید.

راستش را بخواهید قبل از راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی باید به موضوعات زیادی توجه کنید تا بتوانید یک شغل خوب را راه‌اندازی کنید. شغل خوب می‌تواند زندگی شخصی و کاری شما را متحول کند پس سعی کنید زمان زیادی برای راه‌اندازی آن صرف کنید. مهم‌ترین نکته در شروع یک شغل خوب اینترنتی داشتن اطلاعات کافی در زمینه کسب و کارهای اینترنتی است.

کسب و کارهای اینترنتی چند سالی است که در کشور ایران رونق گرفته و موجب کارآفرینی‌های زیادی شده است. برای این‌که بتوانید یک شغل اینترنتی مناسب راه‌اندازی کنید باید دقت زیادی به حوزه مورد نظرتان داشته باشید.

برای مثال شرکت‌هایی مانند اسنپ و تپسی ایده‌های بسیار نابی بودند که توانستند در زمان کمی کل بازار حمل و نقل درون شهری کشور را در اختیار بگیرند اما آیا چنین ایده‌ای هنوز هم جواب می‌دهد؟ جواب این سوال مسلما منفی است و باید در نظر داشته باشید که این بازار چند سالی است در حالت اشباع قرار گرفته است؛

به عبارت دیگر راه‌اندازی یک کسب و کار در حوزه‌های خاصی نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد. البته اگر پول زیادی داشته باشید شاید بتوانید با شرکت‌های بزرگ حوزه مورد نظرتان رقابت کنید اما منظور ما از پول زیاد صد میلیون و دویست میلیون نیست.

برای مثال اگر شخصی بخواهد به حوزه تاکسی‌های اینترنتی وارد شود باید سرمایه‌ای در حدود پانصد میلیارد تومان داشته باشد. این عدد تازه برای شروع کار است و در ادامه باید به‌صورت مداوم به این سرمایه، پول تزریق شود.

اما حوزه‌های کوچک می‌توانند برای شروع یک کسب و کار اینترنتی بسیار ناب باشند. برای مثال فروشگاه اینترنتی مدیسه یکی از این فروشگاه‌هایی بود که در ابتدا با پوشاک فعالیت خود را آغاز کرد اما این روزها کالاهای بسیار زیادی را به فروش می‌رساند و به تازگی وارد حوزه سوپر مارکت یا همان دسته FMCG(کالاهای زود مصرف) نیز شده است. اما اگر از همان ابتدا می‌خواست در همه حوزه‌ها وارد شود قطعا به چنین موفقیتی نمی‌رسید.

مهارت‌های شغل خوب اینترنتی

مهارت‌های شغل خوب اینترنتی

بسیاری از افراد می‌پرسند که برای شروع یک کسب و کار اینترنتی چه مهارت‌هایی لازم است؛ پاسخ این سوال ممکن است بستگی به نوع آن کسب و کار داشته باشد اما در حالت کلی باید شخص مورد نظر یک آشنایی کلی با فضای دیجیتال داشته باشد و طراحی سایت و مباحث فنی هم در حد مبتدی کفایت می‌کند.

در شروع کار بهتر است از یک نسخه سبک از ایده‌تان را به کمک یک سایت‌ساز و یا یک پیج اینستاگرامی راه‌اندازی کنید و بازخورد کاربران را بسنجید. در ادامه اگر به این نتیجه رسیدید که این شغل مناسب است و شغل خوب به حساب می‌آید می‌توانید آن را در ابعاد بزرگ اجرا و پیاده‌سازی کنید.

آشنایی با وردپرس(یک سیستم مدیریت محتوا) یکی از سریع‌ترین راه‌هایی است که به کمک آن می‌توانید ایده‌تان را در بستر اینترنت اجرا کنید اما باید در نظر داشته باشید که این سایت صرفا برای شروع کار است و ممکن است در ادامه مجبور به ساخت وب سایت اختصاصی شوید.

همچنین آشنایی نسبی با شبکه‌های اجتماعی نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که باید توجه ویژه‌ای به آن بشود. برای سرازیر کردن کاربران به سایت‌تان می‌توانید از سئو استفاده کنید که نیاز به تخصص دارد اما استفاده از کاربران شبکه‌های اجتماعی و انتقال آن‌ها به وب سایت یکی از بهترین‌ و کم هزینه‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین‌ و کم هزینه‌ترین کارها

 

زمانی که صحبت از درآمد و کسب و کار می‌شود بسیاری از افراد به‌دنبال راه‌هایی می‌روند که نو هستند و به نوعی خلاقیت زیادی در آن‌ها نهفته است. وجود خلاقیت در ایده اولیه کسب و کار باعث می‌شود شما بتوانید سریع‌تر به درآمد و سوددهی برسید.

این روزها تعداد فروشگاه‌های اینترنتی بسیار زیاد شده است. درست است که بسیاری از مردم سراغ فروشگاه‌‌های مرجع و بزرگ می‌روند اما در این بین نباید نقش فروشگاه‌های اینترنتی را نیز دست کم گرفت. این موضوع باعث شده تا در ایران فروشگاه‌های اینترنتی کوچکی شکل بگیرند و طیف وسیعی از مشتریان را به خود جذب کنند.

البته جالب است بدانید که تعدادی از این فروشگاه‌های اینترنتی مخاطب کودک و نوزاد دارند. اگر یک جست‌وجوی ساده در اینترنت انجام دهید متوجه می‌شوید که تعداد فروشگاه‌های کوچکی که در فضای سیسمونی و دیگر موارد کودک مشغول هستند، چقدر زیاد شده است.

ساخت فروشگاه اینترنتی کار سختی نیست و در مقالات گذشته دکتر ویز به بررسی فروشگاه‌های اینترنتی پرداخته‌ایم اما نکته مهم این است که در ابتدا بسیاری از افراد نمی‌توانند یک سایت فروشگاهی بسازند و یا ممکن است هزینه ساخت یک فروشگاه برای شروع کار سنگین باشد. در این مواقع پیشنهاد می‌دهیم یک پیج اینستاگرامی راه‌اندازی کنید و کسب و کارتان را در آن‌جا گسترش دهید.

ممکن است بگویید هزینه راه‌اندازی یک وب سایت اینترنتی برای ما زیاد نیست و می‌خواهیم از همان ابتدا یک وب سایت داشته باشیم؛ در این موقع باید در نظر داشته باشید که ساخت وب سایت کافی نیست و باید در ادامه به کمک سئو بهینه‌سازی‌هایی را صورت دهید تا بتوانید در فضای اینترنت دیده شوید. از طرف دیگر شما در شروع کار مطمئن نیستید که کسب و کار شما به صورت قطعی سودآور باشد پس اگر هزینه اولیه شما زیاد نباشد منطقی‌تر است.

اما ممکن است این سوال را خود پرسیده باشید که فروشگاه ما چه محصولی بفروشد؟! معمولا مردم برای خرید کالاهای گران قیمت مانند تلفن همراه، لپ تاپ و دیگر وسایل گران قیمت به سراغ فروشگاه‌های کوچک نمی‌روند.

اما از طرف دیگر برای خرید کالاهای ارزان‌تر، رغبت مردم به فروشگاهی بیش‌تر است که تنوع بیش‌تر در کنار قیمت مناسب‌تر داشته باشد. با این اوصاف دسته بندی‌های زیادی را می‌توانید پیدا کنید که برای شروع کار شما مناسب هستند؛ از لوازم تحریر گرفته تا کیف و کفش و دیگر اکسسوری‌ها.

کسب و کار پرسود

یک ایده‌ پولساز دیگر در کسب و کار، آموزش دادن است. این روزها مردم بیش‌تر از هر زمان دیگری به دنبال آموزش‌های اینترنتی هستند. آموزش‌های اینترنتی هزینه مناسب‌تری نسبت به کلاس‌های حضوری دارند و از طرف دیگر نیازی به حضور در ساعت و روز خاصی ندارند به همین دلیل مناسب افراد شاغل و دیگر افراد پرمشغله است.

اما نکته مهم این است چه آموزشی را قرار است به کاربران‌تان ارائه دهید. این موضوع بستگی به شما و ویژگی‌های شخصیتی شما دارد. برای مثال ممکن است شما تسلط خوبی بر مباحث درسی کنکور دارید پس بهتر است شروع به ضبط آموزش‌های کنکور کنید و آرام آرام آن‌ها در یک صفحه اینستاگرامی بارگذاری کنید.

در روزهای اول قطعا ویدیو‌های شما مشکلات زیادی دارد اما رفته رفته این موضوع کمتر می‌شود و شما می‌توانید ویدیوهای باکیفیت‌تری ضبط کنید. مهم‌ترین نکته در این ایده، انتخاب بهترین حوزه است.

البته همان‌طور که گفتیم این بهترین ایده برای افراد مختلف گوناگون است و به هیچ عنوان یکسان نیست. بهتر است برای این کار به علاقه و استعدادتان هم دقت کنید؛ دقت داشتن به این ۲ موضوع می‌تواند شما را در انتخاب حوزه مورد نظرتان راهنمایی کند.

بسیاری از افراد آموزش‌های مجازی‌شان را به‌صورت رایگان منتشر می‌کنند تا کلاس‌های حضوری‌شان رونق بیش‌تری بگیرد اما این کار درست نیست و باعث می‌شود شما در دراز مدت دچار ضررهای زیادی شوید. اگر شما نتوانید ویدیوهای آموزشی‌تان را بفروشید تا سال‌های سال مجبور به تدریس فیزیکی هستید و نمی‌توانید به درآمد سرشاری برسید.

کسب و کار پردرآمد

 

ایده پولساز در کسب و کار می‌تواند زندگی شخصی و کاری شما را دگرگون کند؛ بسیاری از افراد به‌دنبال جدیدترین ایده‌های سودآور هستند. این ایده‌ها بسیار زیاد هستند اما یکی از مهم‌ترین ایده‌های پولساز کسب و کار موفق، کسب درآمد از یوتیوب است که این روزها بسیار رونق گرفته است.

البته این موضوع هنوز در ایران جای کار بسیار زیادی دارد اما در همین شرایط هم تعداد افراد زیادی از این موضوع درآمد فوق‌العاده‌ای دارند. این درآمد فوق‌العاده به این خاطر است که درآمد از یوتیوب به صورت دلاری است و با توجه به اختلاف ارزش دلار و ریال این موضوع بسیار پرسود است. به عبارت دیگر شما به دلار درآمد دارید اما به ریال خرج می‌کنید.

کسب درآمد از یوتیوب نیاز به رعایت نکات زیادی دارد؛ برای مثال شما باید یک حساب دلاری در یکی از کشورهای خارجی داشته باشید چون ایران تحریم است و عملا نمی‌توانید به صورت شخصی یک حساب ایرانی داشته باشید.

نکته دیگر این است که شما باید یک کانال یوتیوب ایجاد کنید و فیلم‌های‌تان را در آن‌جا بارگذاری کنید و گوگل از زمانی به شما پول پرداخت می‌کند که اعضای کانال شما به ۱۰۰۰ نفر رسیده باشد. همچنین باید در طول هر سال میزان مشخصی بازدید داشته باشید.

بعد از وصول تمام این شرایط گوگل به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید از ویدیوهای شما بین ۵ تا ۶ دلار به شما پرداخت می‌کند. یعنی اگر یک ویدیو شما در یوتیوب یک میلیون بازدید بگیرد شما حدود ۹۰ میلیون تومان دریافت می‌کنید.

برای اطلاعات بیش‌تر از این ایده سودآور می‌توانید از مشاورین تخصصی دکتر ویز استفاده کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که این حوزه در کشور ایران نوپا است و بهترین فرصت برای کسانی است که می‌خواهند در آینده، درآمد بسیار زیادی از این حوزه داشته باشند.

کار پول‌ساز

 

بلاک چین نیز یک ایده‌ پولساز در کسب و کار است که نیاز به اطلاعات در این زمینه دارد؛ در صورتی که اطلاعاتی از این حوزه ندارید توصیه می‌شود مقاله بلاک چین دکتر ویز را مطالعه کنید تا اطلاعات مناسبی از این حوزه به دست بیاورید. بلاک چین یکی از جدیدترین حوزه‌های دیجیتال است که شروع آن از اواخر دهه ۹۰ میلادی بود اما در اروپا و آمریکا از سال ۲۰۰۹ رونق گرفت.

جالب است بدانید اگر در سال ۲۰۰۹ یک میلیون بیت کویین(یکی از انواع ارز دیجیتال) را خریداری کرده بودید امروز در حدود ۱۰ میلیارد تومان ارزش آن بود. فعالیت در این حوزه به دو شکل مختلف امکان‌پذیر است؛ استخراج ارزهای دیجیتال و هم‌چنین خرید و فروش ارزهای دیجیتال دو مورد از مهم‌ترین راه‌های درآمدزایی از این ارز است.

در نظر داشته باشید که این ارز دیجیتال آینده بسیار درخشانی دارد و اگر با اطلاعات مناسبی در این حوزه قدم بردارید مطمئنا می‌توانید سود بسیار زیادی را کسب کنید. هم‌چنین در ایران ممکن است به‌خاطر شرایط تحریم و دیگر محدودیت‌ها، دشواری‌هایی وجود داشته باشد اما این شرایط به هیچ عنوان مانع از رشد ارزهای دیجیتال و بلاک چین نمی‌شود. از چند سال گذشته چند استارت آپ هم در ایران به کمک مفاهیم بلاک‌چین راه‌اندازی شده‌اند که می‌توانید لیست آن‌ها به کمک یک جست‌وجوی ساده در اینترنت پیدا کنید.

 

ایده پول‌ساز و خلاقانه

تمامی کسب و کارهای اینترنتی نیاز به مهارت‌های خاصی دارند. این مهارت‌ها به‌صورت کلی با نام دیجیتال مارکتینگ شناخته می‌شود اما باید در نظر داشته باشید که استاد شدن در هر کدام از این رشته‌ها نیاز به زمان زیادی دارد. یاد گرفتن مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ می‌تواند شما را با فضای اینترنت آشنا‌تر کند و دید مناسبی از کسب و کارهای آنلاین به شما دهد.

برای آموختن‌ این مهارت‌ها کافی است در اینترنت یک جست‌وجوی ساده انجام دهید و وب‌ سایت‌های معتبر را مطالعه کنید. البته بسیاری از افراد هم ترجیح می‌دهند تا با آموزش این مهارت‌ها به افراد علاقه‌مند کسب درآمد کنند؛ پس شما غیر از دریافت پروژه‌های کاری می‌توانید کلاس‌های آنلاین یا حضوری هم برگزار کنید تا بتوانید علاقه‌مندان را آموزش دهید.

طراحی سایت یکی از 10 ایده‌ پولساز برتر است که از اواسط دهه ۸۰ شمسی در ایران رونق گرفت، این کار درآمد بسیار مناسبی دارد و اگر به‌صورت تمام وقت کار کنید می‌توانید در ماه بیش‌تر از ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی نیز به کمک همین آموزش‌ها امکان‌پذیر است؛ کسب و کارهای آنلاین زیادی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی‌شان مشکل دارند و حتی حاضرند هزینه بسیار بالایی هم برای این کار تقبل کنند. شما می‌توانید به صورت هم زمان شبکه‌های اجتماعی چند کسب و کار را مدیریت کنید و از این راه درآمد بسیار مناسبی کسب کنید.

سئو نیز یک ایده پولساز دیگر است و هدف از انجام آن بهینه سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو است. وب سایت‌‌ها برای رسیدن به صفحه اول گوگل تلاش زیادی می‌کنند و رقابت سختی در رنک‌های اول گوگل وجود دارد.

تولید محتوا نیز یکی دیگر از مهارت‌ها و ایده پولساز است که در مقاله تولید محتوا در وب سایت دکتر ویز به‌طور کامل به آن پرداخته‌ایم.

یک ایده پولساز در کسب و کار استفاده از صنایع و قسمت‌هایی از اقتصاد است که به‌صورت مقطعی سودآور هستند. بورس ایران این روزها شرایط بسیار ایده‌آلی دارد و برای کسانی که می‌خواهند در کوتاه مدت سود کنند بسیار مناسب است.

البته این را در نظر بگیرید که سرمایه‌گذاری در بورس صرفا برای سرمایه‌های کوتاه مدت نیست و برای هر نوع سرمایه‌گذاری مناسب است. در نظر داشته باشید که ممکن است در آینده‌ای نزدیک روند سوددهی بورس متوقف شود که در این صورت جای نگرانی نیست چراکه شما می‌توانید پول خود خارج کنید.

برای آموزش دیدن در بورس می‌توانید از وبلاگ‌های رایگانی چون خانه سرمایه استفاده کنید.

کسب و کار پول ساز

نکات مهم در انتخاب شغل خوب

همانطور که مشاهده نمودید ایده های کسب و کار موفق زیادی وجود دارند و شما می توانید با بهره گیری از آنها و در هر یک که تبحر دارید موفقیت زیادی را کسب کنید. در این مسیر تنها کافی است که استعداد و سبک خود را یافته و بررسی نمایید که چطور می توانید نظر و توجه مخاطبین و مشتریان را به خود جلب کنید.

ویژگی شغل خوب جزو مطالبی است که باید با دقت بررسی گردد و نتایج تحقیقات صورت گرفته از افراد مختلف با سنین و تجربه های گوناگون نشان داده است، که افراد با نارضایتی از زندگی شغلی خود ممکن است، بین 10 الی 15 بار تجربه‌ی تغییر شغل را داشته باشند.

دکتر ویز در زمینه مشاوره کسب و کار (به عنوان یکی از دیپارتمان های کاری خود) دارای سابقه کار با افرادی است، که به دنبال یک شغل مناسب برای خود بوده اند. مشاورین دکتر ویز با ده‌ها نفر که در جستجوی شغل مناسب بوده‌اند، تمایل به تغییر کسب و کار خود را داشته‌اند و یا در صدد راه اندازی مجموعه کاری خود بوده اند، مشاوره کرده است.

اکثر افراد در ابتدای مسیر ناامید یا بی‌انگیزه بودند و اذعان داشتند، که در یافتن شغلی مناسب ناتوان‌اند. نکته ی جالب از تجربه ی این جلسات مساله ای است که ما از آن با عنوان عدم شناخت کافی از خود یاد می کنیم. چرا که درصد زیادی از افراد(بین 60% تا 75%) در جواب به سوال فرض کن من تمام خواسته های کاری تو را برآورده میکنم. حال بگو دوست داری چه کاری انجام دهی؟

(میگفتند: فرقی نداره فقط خوب باشه)

پاسخ آنها ما را به این حقیقت رساند که اغلب افراد نمیدانند ویژگی شغل خوب چیست؟ و یا چه ویزگی هایی باید داشته باشد؟

در این نوشته قصد داریم پیرامون شغل مناسب و ویژگی‌شغل خوب گفتگو کنیم، تا بدانیم شغل مناسب در تعریف ما چیست؟ و چطور میتوانیم با این نوع شناخت زندگی کاری بهتری را تجربه کنیم.

همچنین در زیر، لیست مقالات مرتبط با این مقاله را برای شما آورده‌ایم تا از آن‌ها استفاده کنید.

بررسی تاثیرات شغل خوب بر روان و بیولوژیک بدن ما

از کجا بدانیم شغلمان ویژگی های شغل خوب را داراست ؟

یکی دیگر از پرسش های حرفه ای  افراد در زمینه ی رضایتمندی شغلی این است

واقعا من به چه شغلی میتوانم علاقه مند باشم؟از کجا بدانم عاشق چه شغلی هستم؟

در نگاه اول این سوال ها نباید با پیچیدگی های دنیای حرفه ای شغلی پاسخ داد. از نظر دکتر ویز بهترین پاسخ در درون فرد نهفته استو زمان بروز آن را به سادگی میتوان در نحوه ی برخورد با شروع هفته ی کاری جست.

اگر شروع روز کاری برایتان انگیزه بخش یا محرک پویایی است این شغل میتواند برایتان مناسب باشد. و برعکس اگر حتی با فکر کردن به یک هفته‌ی کاری پیش‌رو احساس خستگی و بی حوصلگی میکنید، این جاست که باید حواستان به چراغ های هشداری که در وجودتان روشن میشوند، باشید.

درآمد و ساعات کاری مناسب تنها دو مولفه از کیفیت های کاری را تعیین میکنند. اما تاثیر علاقه و انگیزه کیفیت رضایتمندی را تا چند سطح میتوانند بالا ببرد.

شناسایی علائم هشدار دهنده در انتخاب شغل

علائمی وجود دارد که به صدا درآورنده ی زنگ هشدار است و به شما میگوید به حرفه‌ی خود هوشیارانه تر نگاه کنید. باید یک تصمیم حرفه ای بگیرید و اندکی آینده نگر باشید.

شغل اصلی خود را انتخاب و تصمیم خود را جدی اجرا کنید.

مراقب اتفاقات قابل پیشگیری در این مسیر باشید. مثلا اگر بیش از حد صبر کنید در نهایت تسلیم میشوید.  پیشگیری از آثار مخرب زمانی قابل اجراست، که به علائم هشدار دهنده آگاه باشید که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است پس شما تنها نیستید

یک شغل مناسب برای شما میتواند نتیجه قرارگیری شما در یک موقعیت جدید یا یک اتفاق نتیجه مدت‌ها تفکر. در هر صورت لازم است، به دنبال واقعی کردن رویاهایتان باشید. نکته طلایی برای هر فرد در خودباوری اوست. باور به اینکه شما شایسته شادی، عشق و موفقیت هستید، تحرک و پویایی به همراه می‌آورد.

شغل شما ممکن است کاری باشد که دوست دارید انجام دهید نه کاری که پول زیادی بیاورد. حرفه‌ای که دوست دارید ممکن است از نگاه دیگران منفی باشد یا خانواده شما ان را دوست نداشته باشند اما شما از ان خسته نخواهید شد، و حاضرنباشید ان را تعویض کنید.

این خود شما هستید که تصمیم میگیریدف پای تصمیم‌هایتان می‌ایستید و آن‌ها را اجرایی میکنید. در این مسیر تنها نیستید و میتوانید از تجربه مشاوران و تشویق افرادی که حمایتتان میکنند استفاده کنید.

در این زمینه ما برایتان مجموعه‌ای از ویژگی‌ های شغل خوب و مناسب را در نظر گرفتیم، که برای هر فرد به صورت خصوصی میتواند دیدگاه جدیدی ایجاد کند.

آیا شغل فعلی را باید رها کرد؟

برخی از افراد به دلیل نارضایتی از شرایط کار خود مدام با تجسم شغل دلخواهشان ساعات کاری را تحمل و سپری میکنند. بله این یک واقعیت است که ممکن است شما مشغول انجام کاری باشید که ویژگی شغل خوب و مورد نظر شما را ندارد.

اما به یاد داشته باشید بخشی از این ویژگی‌ها ساختنی است. بهتر است ابتدا پتانسیل‌های محیط فعلی را بررسی کنید. اندکی از چارچوب‌ها و محدودیت‎های ذهنی فاصله بگیرید و در شرایطی آرام و بدون سوگیری فعالیت فعلی‌تان را باز بینی کنید.

اگر محیط کاری شادی دارید، این یک ویژگی شغل خوب است. اگر مسیر رفت و آمدتان آسان و در دسترس است، اگر پله‌های ترقی را در نزدیکی خود احساس میکنید، اگر گستره کاریتان برای شما جذاب است، اگر شغل شما به افراد بسیاری کمک میکند، اگر درآمدتان مناسب است، اگر احساس مفید بودن دارید ویا فکر میکنید با خواندن این مطالب توانسته‌اید با کارتان ارتباط برقرار کنید، باید بگوییم همه این‌ها صفات و ویژگی شغل خوب هستند.

اما اگر با بالا رفتن اگاهیتان به این فکر میکنید که جایگاه شما در عرصه‌ی دیگر یا در محیطی دیگر تعریف شده لازم است اقداماتی را برای خارج شدن از این وضعیت انجام دهید. اما این اقدامات باید حرفه‌ای و قابل اجرا باشد به گونه‌ای که به موقعیت مالی و روانی شما آسیب نزند.

اینکه شما در انتخاب‌تان اشتباه کردید خطایی قابل جبران است و باید بپذیرید که اکنون این نیاز در شما ایجاد شده که به دنبال رویایتان روانه شوید. فرصت را غنیمت بدانید و اجازه ندهید پروسه تحقق خواسته‌تان به تعویق بیوفتد.

همین حالا اقدام کنید اما همواره حرفه‌ای عمل کنید. اولین قدم میتواند گفتگو با یک فرد که در این زمینه تخصص دارد، باشد. در این صورت ریسک‌های احتمالی را سالم و کم میکنید. نکته بسیار مهم این است که هیچ تیپ شخصیتی نسبت به دیگری برتری ندارند علاوه بر  این مشاوره ها برای ارتقا شخصیتی و خلق پتانسیل حداکثری افراد است.

زمانیکه برای رهایی از محدودیت ها اقدام به انجام مشاوره حرفه ای میکنید و زمانتان را برای توسعه فردی و زندگی کاریتان سرمایه گذاری میکنید تا زندگی بهتر و درآمد بیشتر را تجربه کنید با همراهی دکتر راه ها با سرعت بالاتری به تجربه تحقق خواسته ها دست میابید.

نکات مهم در انتخاب شغل

نکات مهم در انتخاب شغل خوب

این روزها شغل‌های خوب کم نیستند و باید در نظر داشته باشید که هر شغلی برای شخص خاصی مناسب است؛ برای مثال ممکن است همان شغلی که برای شما بسیار مناسب است برای نزدیک‌ترین دوست‌تان شغل مناسبی نیست.

شغل‌های مناسب هر شخص به راحتی مشخص نمی‌شوند اما تست‌های روان‌شناسی خاصی وجود دارند که علایق و استعدادهای شما را مشخص می‌کنند و انتخاب شغل را برای شما راحت‌تر می‌کنند. بهتر است این تست روان‌شناسی در سنین نوجوانی و جوانی گرفته شود اما اگر به هر دلیلی تا کنون تست‌های مهارتی روان‌شناسی را شرکت نکرده‌اید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و مطمئن باشید که این کار در مسیر شغلی شما نقش مهمی خواهد داشت.

البته از علاقه هم غافل نشوید، ممکن است شما به شغل خاصی علاقه داشته باشید اما مهارت خاصی در آن نداشته باشید. در این صورت با تلاش می‌توانید این مهارت را به دست بیاورید و به بهترین نتیجه ممکن برسید. اگر در مسیر شغلی‌تان سعی کنید در حرفه‌های خاصی فعالیت کنید.

یکی از راه‌هایی که به کمک آن می‌توانید در مسیر شغلی‌تان موفق شوید این است که از یک متخصص باتجربه در حرفه خودتان استفاده کنید و در مسیر شغلی‌تان از او کمک بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که اگر حرفه شما امکان کارآموزی دارد بهتر است یکی دو سالی در مقام کارآموزی یک شخص حرفه‌ای باشید.

البته کارآموزی شاید درآمدی نداشته باشد و یا درآمد آن بسیار کم باشد اما از طرف دیگر می‌توانید در کنار یک شخص حرفه‌ای تجربه کسب کنید و مشتریان خوبی جذب کنید. از طرف دیگر در نظر داشته باشید که کارآموزی این فرصت را به شما می‌دهد که برخی از پروژه‌های آسان را خودتان انجام دهید و اگر کارفرما از شما راضی باشد احتمالا بعد از ایام کارآموزی به صورت مستقیم با شما کار می‌کند.

همان‌طور که گفته شد شغل‌های خوب کم نیستند اما ممکن است برای اشخاص متفاوت باشند. در مقاله تغییر شغل مثلث را بیان کردیم و ارتباط مابین مهارت، استعداد و علاقه را توضیح دادیم.

مطالعه این مقاله هم ممکن است به شما کمک کند البته تغییر شغل ممکن است در روزهای اول انتخاب شغل جدیدتان کمی خطرناک باشد چراکه ممکن است شغل و درآمد خود را از دست بدهید. در این عنوان پیشنهاد می‌کنیم ابتدا شغل جدید خود را در وقت‌های آزاد جلو ببرید و در صورت داشتن رضایت از شغل قبلی خود استعفا دهید اما قبل از این کار حتما مطمئن شوید که به درآمد پایداری رسیده‌اید.

درآمد پایدار در شغل خوب ممکن است از نظر هر شخص متفاوت باشد؛ شاید شما به ماهیانه ۲۰ میلیون تومان رضایت داشته باشید و دوست شما حقوق ۳ میلیون در ماه را یک درآمد خوب و مناسب بداند. به هر حال باید در نظر داشته باشید که شرایط افراد متفاوت است و نباید همه جنبه‌های شغلی را یکسان تصور کرد.

 

شغل خوب اینترنتی

تمرین عملی برای شناسایی ویژگی شغل خوب برای شما

 1. لیستی از مهارت‌ها، توانایی‌ها، خواسته‌ها و نقاط قوتتان تهیه کنید.
 2. حال برای هر کدام از این مولفه‌های فردی یا خواسته‌ها مسیری را برای شکوفایی و رسیدن طراحی کنید.
 3. اکنون محیطی را که میتوانید از این پتانسیل‌های فردی بهره ببرید یا به اهدافتان (چه در زمینه کسب و کار و چه توسعه فردی) تجسم کنید.
 4. محیط کاری مناسب شما که دارای ویژگی‌های مورد نظر است، شتوسط خودتان شناخته شد.
 5. حال لازم است تا این شرایط را بازبینی کنید تا به تطبیق‌هایی که مد نظرتان هست برسید.

مطالب آموزشی مرتبط:

۷۰ ایده کسب و کار با سرمایه کم

۷۰ ایده کسب و کار با سرمایه کم

کارآفرینی و کار در منزل با وجود اینترنت امروزه یک فرصت عالی است. شما با یک ایده ساده می‌توانید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید. یک کسب و کار اینترنتی پر درآمد با سرمایه کم. با کار در منزل حتی بدون سرمایه هم می‌توان یک ....

۷۰ ایده کسب و کار با سرمایه کم

   محصولات مشابه