مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

آموزش ساخت پاورپوینت (راهنمای مبتدیان از صفر تا صد)

 وقتی مایکروسافت پاورپوینت را برای اولین بار باز می‌کنید، به سرعت متوجه می‌شوید که ویژگی‌ها و ابزا‌رهای زیادی وجود دارند. اما، باید در چه زمان و به چه صورتی از آن‌ها استفاده کرد. در آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت، ما به شما کمک می‌کنیم تا به راحتی در مایکروسافت پاورپوینت کار کنید. ما همچنین برخی از بهترین شیوه‌های استفاده از پاورپوینت را پوشش خواهیم داد تا مطمئن شوید که کار کردن با برنامه پاورپوینت بسیار راحت و آسان است. پس با آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت در سایت فراز سافت همراه باشید.

پاورپوینت چیست؟

مایکروسافت پاورپوینت، بدون شک یکی از محبوب ترین برنامه‌هایی است که برای ارائه سخنرانی‌ها استفاده می شود. شما احتمالا می‌بینید که از مایکروسافت پاورپوینت در خیلی از سخنرانی‌های شرکت‌های بزرگ در دنیا و همچنین برای ارائه دادن بیشتر درس‌ها در مدارس متوسطه استفاده می‌کنند.

بسیاری از افراد استفاده از پاورپوینت‌ها را خسته کننده می‌دانند و بر این باور هستند که سخنرانان ضعیف آماده و ظاهر می‌شوند. مانند هر برنامه دیگر، از برنامه پاورپوینت هنگامی که به درستی استفاده شود، فوق‌العاده مفید است. شما می‌توانید از آن به عنوان کمک برای صحبت کردن و سخنرانی‌های خود برای ایجاد ارتباط  بصری راحت با مخاطبان استفاده کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

در آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت، ما تمرکز خود را بر روی کار کردن در پاورپوینت می‌گذاریم. در اینجا اقدامات کلیدی که لازم است برای ساخت یک پاورپوینت انجام دهید به صورت زیر است:

روش استفاده از پاورپوینت

در آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت، اجازه دهید ابتدا به ویژگی‌های نوار ابزار و گزینه‌های موجود در منو بپردازیم. اگر ویژگی‌ این ابزارها را یاد بگیرید به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده و به هر ویژگی‌ که نیاز داشتید سریع آن را پیدا کنید.

۱‌- نوار ابزار

منوی نوار ابزار در بسیاری از برنامه‌های مایکروسافت مانند ورد، اکسل و پاورپوینت یافت می‌شود که در این قسمت اصلی برنامه‌های کاربردی قرار دارند.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

این نوار شامل مجموعه‌ای از تب‌ها است که شما می‌توانید مابین آن‌ها را تغییر دهید. هر یک از این تب‌ها مجموعه‌ای منحصر به فردی از ابزارها با کارایی متفاوت را دارا هستند. هنگام تغییر تب‌ها روی نوار ابزار، دکمه‌ها و گزینه ‌ای جدیدی را برای تغییر دادن نمایش خود خواهید دید.

File: ذخیره (Save)، به اشتراگ گذاشتن (Share)، به نمایش گذاشتن (Export) ارائه پاورپوینت خود.

Home: یک مجموعه‌ کامل و کلی از ابزارهای که در پاورپوینت استفاده می‌کنید.

Insert: یک ابزار همه جانبه برای اضافه کردن هر نوع محتوای که شما تصور می‌کنید مانند جداول، عکس، نمودار، فیلم و…

Design: نگاه کلی و کامل به تنظیمات تم و سبک نگارش ارائه شما را شامل می‌شود.

Transition: اضافه کردن انیمیشن وقتی شما اسلایدها را تغییر می‌دهید.

Animations: کنترل هر نوع دستور و روشی را به اسلاید وارد یا خارج می‌کنید.

Slide Show: کنترل تنظیمات مربوط به نحوه ارائه شما را هنگام اشتراک گذاری آن با یک مخاطب را نشان می دهد.

حالا که در مورد نوار ابزار چیزهایی را یاد گرفتید بیایید نگاهی کلی به هر تب را داشته باشیم.

۲ – تب Home

از این تب برای انتخاب ابزارهای عمومی و محبوب در پاورپوینت استفاده می‌کنند.

وقتی که با پاورپوینت کار می‌کنیم، معمولاً بیشتر در تب Home باقی می‌مانیم و استفاده می‌کنیم. به این دلیل است که عملاً هر نوع ابزار مورد نیاز شما را دارد. از جمله کارایی‌های آن می‌توان به اضافه کردن یک اسلاید جدید، تغییر تنظیمات متن و پاراگراف می‌توان اشاره کرد.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

۳- تب Insert

هنگامی که شما در حال افزودن محتوا به اسلاید هستید، تب Insert هر ابزار ممکن برای اضافه کردن مطالب جدید به اسلاید دارا است. شما می‌توانید هر یک از این نمونه‌ها را برای اضافه کردن به اسلاید خود انتخاب کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

۴‌- تب View

پاورپوینت دارای  View گوناگون است که راه‌های مختلفی برای کار با محتوای شما نمایش می‌دهد . شما می‌توانید View هر محتوا را در ارائه‌ها مختلف خود تغییر دهید. از تب View می‌توانید راه‌های مختلفی برای ویرایش و ساخت پاورپوینت ارائه خود استفاده کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

در تصویر زیر می‌توانید تفاوت بین Normal view و Sorter view را مشاهده کنید. Normal view هر اسلاید را در جلو و مرکز نشان می‌دهد در حالی که Sorter view، اسلاید ها را کوچک می‌سازد که شما می‌توانید آن را بکشید یا رها کنید تا دوباره آن‌ها را مرتب می‌کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

۵ – تب Design

یک ارائه جذاب واقعاً می‌تواند توجه مخاطبان را به خود جذب کند. ما از تم‌ها و سبک‌ها در پاورپوینت برای افزودن تجسم بصری در نمایش استفاده می کنیم و تب Design این تنظیمات را واقعاً کنترل می‌کند.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

در تب Design شما می‌توانید بر روی یکی از تم‌ها کلیک کنید تا نمایش داده شود یا می‌توانید یک تصویر کوچک را انتخاب کرده و تم‌ها رای روی آن امتحان کنید.

مراحل ساخت پاورپوینت

حال در آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت می خواهیم به شما مراحل کار را بیاموزیم. ما در ابتدا به آموزش و معرفی تب‌ها در پاورپوینت پرداختیم تا شما با این گزینه‌ها و نحوه‌ی کارایی‌ و ویژگی‌هایشان آشنا شوید. در این مرحله از آموزش به ساخت پاورپوینت می‌پردازیم.

مرحله اول: اضافه کردن اسلاید

اسلایدها را به عنوان واحد‌های فردی در نظر بگیرید که شما می‌توانید آن را با هر نوع محتوای درباره‌ ارائه خود پر کنید. برای قرار دادن یک اسلاید جدید، به تب Home در نوار ابزار پاورپوینت بروید. سپس، بر روی گزینه New Slide کلیک کنید تا اسلاید جدیدی را اضافه کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

هر یک از عکس‌های کوچکی که در نوار کناری سمت چپ مشاهده می‌کنید یک اسلاید را نشان می‌دهد. سپس، محتوا را به هر اسلاید اضافه کنید. هیچ محدودیت عملی برای تعداد اسلایدهای موجود در فایل پاورپوینت شما وجود ندارد. با این حال، باید توجه داشته باشید که تعداد اسلایدها همان تعدا مورد نظر شما باشد.

مرحله دوم: افزودن محتوا به اسلاید

محتوای چیزی است که هر اسلاید را تعریف می‌کند. پاورپوینت طیف گسترده‌ای از محتوا مانند متن، نمودار، جداول، و … را در اختیار شما قرار می‌دهد. ساده ترین راه برای اضافه کردن محتوا، شروع کردن با انتخاب طرح بندی است که می‌توانید از تب Home آن را انتخاب کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

این طرح‌ها دارای جعبه محتوا هستند که می‌توانید محتویات خود را به راحتی اضافه کنید. به سادگی یک طرح را انتخاب  کرده و سپس شروع به اضافه کردن مطالب خود کنید.

مرحله سوم: انتخاب تم و سبک نگارشی

پس از ساخت و افزودن محتوا به ارائه خود، نوبت به اضافه کردن یک سبک بصری برای جذب مخاطب می‌باشد برای این کار شما به تب Design بروید و روی یکی از تصویر‌های کوچک برای انتخاب تم مورد نظر کلیک کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

با استفاده از یک تم پاورپوینت جایگزینی برای تصویر زمینه می‌باشد. حال شما می‌توانید رنگ‌ها و سبک‌های مورد نظر خود را به هر اسلاید اضافه کنید. تغییر تم معمولاً کلیه این کارها را به طور همزمان تنظیم می‌کند. این امر تا حد زیادی زمان را برای ساخت پاورپوینت بهبود می‌بخشد.

با استفاده از این سه مرحله و تکرار آن‌ها عملکرد مورد نیاز را برای ساخت پاورپوینت به دست می‌آورید.

ابزارهای برای ارائه‌ یک پاورپوینت

اجازه دهید در این قسمت از آموزش سریع و آسان پاورپوینت به معرفی ابزار ارزشمند برای ارائه یک پاورپوینت بپردازیم. استفاده از این ابزارها همیشه به عنوان راهی برای ایجاد اعتماد به نفس و راحتی برای ارائه دهندگان ذکر می‌شود.

علاوه بر طراحی و محتوا که در ارائه یک پاورپوینت مهم هستند ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که بسیار در ارائه یک سخنرانی مهم به شمار می‌آیند در ادامه به معرفی این ابزارهای در پاورپوینت می‌پردازیم که هر کاربری می‌تواند از آن استفاده کند.

۱‌ – Speaker notes

سعی کنید نوشتن کارت‌های یادداشت و یا نگه داشتن طرح‌های چاپی را فراموش کنید. در واقع Speaker notes یک راه برای اضافه کردن هر چیزی است که شما نیاز دارید در اسلاید خود بیان کنید.

برای اضافه کردن Speaker notes به هر اسلاید، بهترین روش استفاده از Normal view می‌باشد. بر روی Notes در قسمت presentation کلیک کرده و یاداشت‌های مخصوص به هر اسلاید را تایپ کنید. Speaker notes در نسخه‌های چاپی ارائه شما نشان خواهد داده شد، در برنامه پاورپوینت این امکان برای شما فراهم آورده شده است و دیگر به کارت‌های چاپی نیازی ندارید چرا که ممکن است گم شود یا آن را از دست بدهید.

۲‌- Presenter View

یکی دیگر از ویژگی هایی که باید در ارائه پاورپوینت خود استفاده شود، Viewer Presenter است که برای به نمایش گذاشتن دو صفحه مناسب است. در حالی که مخاطبان شما بر روی پروژکتور یا صفحه LCD پاورپوینتی که ساخته اید را مشاهده خواهند کرد، شما  نمای خصوصی خود را با یادداشت‌های سخنرانی، اسلاید‌های آینده و موارد دیگر را خواهید داشت.

نمایشگر Presenter View را از طریق تب slideshow با کلیک بر روی Use Presenter View را فعال کنید.

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت

۳‌- املا و گرامر چک (Spelling and Grammar Check)

از دیگر نکات اصلی که در ارائه پاورپوینت خود باید به آن توجه داشته باشید املا و گرامر مطالب وارد شده است. قبل از اینکه به ارائه خود بپردازید، هیچ چیز بدتر از دست دادن یک تایپ کلیدی وجود ندارد. برای جلوگیری از این مشکل، قبل از معرفی خود، کمک بسیار خوبی برای اجرای املا و چک کردن گرامر از طریق spelling and grammar check است.

برای بررسی مسائل مربوط به املا و گرامر، در نوار ابزار پاورپوینت به تب Review بروید و و بر روی Spelling کلیک کنید. پاورپوینت رایج ترین موارد را بررسی می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که آن‌ها را به صورت صحیح اصلاح کنید.

امیدواریم از آموزش سریع و آسان ساخت پاورپوینت لذت برده باشید و از دیگر آموزش‌های سایت فراز سافت نیز نهایت استفاده را ببرید. منتظر سوالات شما و نظرات شما در دیدگاه هستیم. 

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه یک پاورپوینت عالی برای ارائه بسازیم؟ (آموزش کامل)

چگونه یک پاورپوینت عالی برای ارائه بسازیم؟ (آموزش کامل)

بسیاری از افراد در ارائه‌های تخصصی و فنی خود از ابزار پاورپوینت مایکروسافت آفیس استفاده می‌کنند، هرچند به عقیده‌ی برخی در زمان ارائه شما باید توجه مخاطبین‌تان را تنها به صحبت‌های خود جلب کنید، اما می‌دانیم که یکی از ....

چگونه یک پاورپوینت عالی برای ارائه بسازیم؟ (آموزش کامل)

   محصولات مشابه