مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

12 اثر مثبت کارتون و انیمیشن بر ذهن کودکان

بدون شک کارتون‌ها منبع خوبی برای تفریح و سرگرمی کودکان هستند و آن‌ها به دلایل زیادی به کارتون علاقه‌مندند. برای مثال یکی از این دلایل این است که در کارتون‌ها، بچه‌ها انسان‌ها را در قالب کارتونی با شکل بامزه و عجیب و غریب و با لباس‌های رنگارنگ می بینند. کودکان معمولاً در بازه سنی 3 تا 9 سال شروع به تماشای کارتون می‌کنند. در این دوران، ذهن کودکان کنجکاو و در حال رشد است و ظرفیت بالایی برای یادگیری از طریق دیدن چیزهای مختلف دارد؛ به همین دلیل کارتون‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم بر ذهن و وجود آن‌ها تأثیر بگذارند. از این رو بهتر است که کودکان را به تماشای کارتون‌هايی که اثرات مثبتی دارند ترغیب کنیم. در این مقاله ما قصد داریم برخی از تأثیرات مثبت کارتون‌ها بر ذهن کودکان را برای شما بیان کنیم.

چرا بچه‌ها تماشای کارتون را دوست دارند؟

کودکان ذهنی کنجکاو دارند و همیشه به دنبال یادگیری هستند. در زندگی روزمره بچه‌ها معمولاً تمام وقت خود را در خانه یا مدرسه و در بعضی موارد با یک پرستار می‌گذرانند که همین باعث می‌شود آنها چیزهای غیرمعمول یا خنده‌داری در اطراف خود نبینند. به همین دلیل زمانی‌که در خانه فرصتی برای تماشای تلویزیون پیدا می‌کنند، اغلب ترجیح می دهند کارتون و انیمیشن تماشا کنند زیرا کارتون‌ها همان جایی هستند که آن‌ها می‌توانند همه چیزهای جالب و سرگرم کننده را یک‌جا ببینند.

تأثیر مثبت کارتون‌ها بر ذهن کودکان :

صدا، لباس و فعالیت‌های شخصیت‌های کارتونی عواملی هستند که باعث شده‌اند کودکان عاشق آنها شوند. در واقع می‌توان گفت که از دید بچه‌ها، کارتون‌ها همان دنیای خیالی پر از سرگرمی هستند.
اگرچه کارتونها فقط شخصیتهای متحرک خیالی هستند اما بچه‌ها درک بالایی برای فهمیدن این موضوع ندارند و تماشای کارتون به طور مداوم، بر ذهن و رفتار آن‌ها تأثیر می‌گذارد. پزشکان و روانشناسان نیز همیشه به والدین توصیه می‌کنند تا به بچه‌ها اجازه دهند که کارتون تماشا کنند. در ادامه بعضی از اثرات مثبت کارتون‌ها که باعث می‌شوند کودک فردی بهتر و باهوش‌تر شود را برای شما بیان می‌کنیم:

1. قدرت مشاهده و کاوشگری کودکان را افزایش میدهد

درست است که شخصیتهای کارتونی موجوداتی خیالی هستند و وجود خارجی ندارد، اما پیام و هدفی که پشت هر شخصیت کارتونی وجود دارد بر اساس حقیقت و واقعیتهای زندگیست و هیچ کس نم‌یتواند انکار کند که بچه‌ها میتوانند از کارتون‌ها چیز های زیادی یاد بگیرند. کنجکاوی و هیجانی که از تماشای شخصیتهای کارتونی به‌وجود می‌آید سبب میشود بچه‌ها چیزهای جدیدی اطراف خودشان ببینند و به این طریق آنها میتوانند دنیای واقعی را از طریق کارتون بهتر درک کنند. همچنین کارتون‌ها می‌توانند کمک کنند که جرقه کنجکاوی بچه‌ها برای کشف جنبه‌های مختلف دنیای واقعی زده شود.

2. باعث فعال‌تر شدن و بروز نبوغ بچه‌ها می‌شود

بسیاری از شخصیتهای کارتونی دانش‌آموز هستند. اگر شما شخصیت دکستر که در مجموعه کارتونی “آزمایشگاه دکستر” حضور دارد را دیده باشید، ممکن است آرزو کنید بچه‌ی شما هم مانند او نابغه باشد. او دانشمند است و همیشه به‌دنبال کشف اختراعات جدید است. بنابراین اگر یک بچه دوست دارد که این پسر بچه نابغه را در تلویزیون تماشا کند به این خاطر است که او هم می‌خواهد مانند دکستر فعال و نابغه باشد. در نهایت میتوان گفت که آنچه که کودکان می‌بینند بر ذهشان اثر می گذارد.

3. در حفظ سلامتی کودکان مفید است

یکی دیگر از دلایلی که بچه‌ها دوست دارند کارتون تماشا کنند این است که کارتون‌ها با کارهای عجیب و غریب باعث خنده ما می‌شوند. از طرفی تحقیقات نشان می‌دهد که خنده انسان را سالم نگه می‌دارد، زیرا خنده نوعی ورزش است که گردش خون را تنظیم می‌کند. این یکی از بزرگترین جنبه‌های مثبت تماشای کارتون است که باعث سلامتی انسان و مخصوصاً کودکان میشود. یک حقیقت دیگر در مورد کارتون‌ها این است که شخصیت‌های کارتونی اغلب سالم و دارای تناسب اندام هستند؛ برای مثال شخصیت کارتونی “ملوان زبل” که اسفناج را به عنوان منبع انرژی دوست دارد. جالب است بدانید که بچه‌های زیادی هستند که به خوردن اسفناج علاقه‌ای نداشتند اما بعد از دیدن این مجموعه کارتونی نظر خود را تغییر دادند و حالا دوست دارند سبزیجات بخورند. این یک خبر خوب برای والدین آن‌هاست؛ مگه نه؟

4. باعث کاهش استرس کودکان میشود

چه کسی تصور میکرد که شخصیت‌های کارتونی با تزریق شادی به زندگی ما و یادآوری خاطرات خنده‌دار ممکن است احتمال حمله قلبی را کاهش دهند!؟ واقعیت این است که خنده باعث تولید اندورفین می‌شود که بسیار برای قلب و ذهن مفید است؛ این ماده سبب کاهش بیماری‌ها می‌شود و تأثیر مثبتی بر سلامت بدن دارد. پس باید بگوییم که در دنیای پر استرس امروز، تماشای کارتون یکی از راه‌های کاهش استرس است.

5. به یادگیری بصری و شناخت رنگها کمک میکند

به لحاظ علمی اثبات شده است که ذهن در یادگیری بصری فعال‌تر از سایر یادگیری‌ها است. به‌همین دلیل است که بسیاری از مؤسسات، سمینارها و سخنرانی‌های آموزشی خود را به‌وسیله ویدئو نمایش می‌دهند. در دوران کودکی، ذهن خالی است و پذیرای هر چیزی است که میبیند. بنابراین کودکان با تماشای کارتون و انیمیشن‌های زیبا و رنگارنگ، چیزهای زیادی می‌آموزند. علاوه بر این تماشای این رنگ‌های جذاب باعث تشخیص درست تفاوت رنگ‌ها توسط کودکان می‌شود.

6. به یادگیری چیزهای جدید کمک می‌کند

کودکان معمولاً علاقه‌ای به خواندن کتاب ندارند؛ مخصوصاً کتاب‌هایی که مطالب خنده‌دار و جذابی در آن‌ها نیست. در عوض کودکان با تماشا کردن به سرعت یاد می‌گیرند و به‌همین دلیل است که مدارس تلاش میکنند مطالب مختلف را با ویدئو و انیمیشن به کودکان آموزش دهند. آن‌ها همچنین گاهی از بازی‌های رایانه‌ای برای آموزش کودکان استفاده می‌کنند.

7. باعث افزایش وفاداری کودکان میشود

در انیمیشن و کارتون‌ها، شخصیت‌های کارتونی تنها نیستند و خانواده و دوستانی دارند. آن‌ها همواره نسبت به عزیزان خود وفادارند و صادقانه با آن‌ها صحبت می‌کنند. تماشای این رفتار شخصیت‌های کارتونی قطعاً بر ذهن کودکان اثر خواهد گذاشت و سبب خواهد شد که بچه‌ها همواره با والدینشان صادقانه رفتار کنند.

8. استعداد کودکان را افزایش می‌دهد

معمولاً در کارتون‌ها رقص و آواز زیاد دیده می‌شود و این یکی از چیزهایی است که خیلی برای کودکان بامزه و جذاب است. آنها با دیدن رقص و آواز در کارتون‌های مورد علاقه خود تلاش می‌کنند حرکات آن شخصیت‌های کارتونی را تقلید کنند و یاد بگیرند تا مانند آن‌ها برقصند و بخوانند که این باعث افزایش مهارت‌ها و استعدادهای آن‌ها می‌شود.

9. کودکان را به احترام گذاشتن به والدین و بزرگترها راغب‌تر می‌کند

کودکان با تماشای کارتون‌ها و قهرمان‌های مورد علاقه‌شان که با خانواده‌های خود با احترام برخورد می‌کنند، احترام گذاشتن به بزرگترها را یاد میگیرند و همین موضوع باعث می‌شود کودکان با خواهر یا برادر بزرگتر از خودشان با احترام رفتار کنند.

10. نحوه صحبت کردن و یک زبان جدید را به کودکان می‌آموزد

یکی از مهمترین تأثیرات تماشای کارتون این است که کودکان از طریق آن می‌توانند زبان خارجی یاد بگیرند، زیرا بسیاری از کارتون‌ها به زبان‌های گوناگون خارجی هستند و این امر می‌تواند به یادگیری زبان‌های خارجی توسط کودکان کمک زیادی کند و به آن‌ها یاد بدهد که به‌درستی صحبت کنند.

والدین باید کارتون مناسب کودک خود را انتخاب کنند

در واقع انتخاب کارتون و انیمیشن مناسب برای کودکان وظیفه پدر و مادرهاست. بر خلاف بزرگترها، کودکان نمی‌دانند که کارتون‌ها شخصیت‌های خیالی هستند. آن‌ها نمی‌دانند که مرد عنکبوتی که از یک ساختمان به ساختمان دیگر می‌پرد و یا سوپرمن که دارای قدرت فوق‌العاده زیاد است درواقع وجود ندارند!
کودک یک ذهن خالی دارد و با تماشای هر چیزی آماده یادگیری است. در این سن، آن‌ها قادر به تشخیص چیزهای خوب و بد از هم نیستند. آن‌ها تنها چیزهایی را که دیده‌اند می‌پذیرند و دنبال می‌کنند. بنابراین والدین باید برای تماشای کارتون پا به پای فرزندان خود وقت بگذارند و مراقب آنچه که کودکان تماشا می‌کنند باشند. کودکان قلب و ذهنی صادق و مهربان دارند؛ فقط باید به آنها مسیر درست را نشان داد.

مطالب آموزشی مرتبط:

معرفی انیمیشن مناسب کودکان زیر سه سال

معرفی انیمیشن مناسب کودکان زیر سه سال

در حال حاضر انیمیشن‌ها متناسب برای تمام سنین تعریف شده‌اند، یعنی علاوه بر انیمیشن مناسب کودکان انیمیشن‌هایی نیز متناسب برای سنین بزرگسال طراحی می‌شوند. به همین جهت است که بسیاری از افراد بزرگسال علاقه‌مند به تماشای ا....

معرفی انیمیشن مناسب کودکان زیر سه سال

   محصولات مشابه