مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

انواع دوچرخه‌های جاده کدامند؟

چندین نوع دوچرخه جاده تولید می‌شود که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌شوند:

دوچرخه‌های مسابقه (Race)

خرید دوچرخه جاده، مسابقه‌ای

دوچرخه‌های مسابقه یکی از انواع دوچرخه‌های جاده‌اند. این دوچرخه‌ها سبک، بی‌سروصدا و بدون تجهیزات اضافی هستند. این دوچرخه‌ها برای سواری سریع ساخته شده‌اند، بنابراین برای اینکه دوچرخه‌سوار شرایط آیرودینامیکی مناسبی داشته باشد، قسمت جلوی دوچرخه در وضعیت پایین‌تری در مقایسه با قسمت عقب دوچرخه قرار دارد. (پیشانی کوتاه‌تر، فرمان صاف و قرار گرفته در پایین)

در این نوع دوچرخه به‌جای راحت بودن دوچرخه‌سواری به سرعت آن توجه شده است. به همین دلیل بدنه این دوچرخه بسیار محکم است و به‌خوبی می‌توان از عهده کنترل آن برآمد.

تعداد دنده‌ها در این دوچرخه بیشتر است تا دوچرخه‌سوار بتواند به سرعت بالاتری دست پیدا کند. چرخ‌ها از نوع باریک و سبک‌وزن هستند یا از نمونه‌های کربنی آیرودینامیک در این دوچرخه‌ها استفاده می‌شود.

اگر به دنبال دوچرخه سبک‌وزن هستید و می‌خواهید توان و نیروی راندن خوبی داشته باشید، دوچرخه جاده از نوع مسابقه‌ای مناسب‌تان خواهد بود.

دوچرخه گراول (Gravel)

خرید دوچرخه جاده، گراول

یکی از جدیدترین انواع دوچرخه‌های جاده، گراول یا تمام‌جاده است. با این نوع دوچرخه نه‌تنها می‌توان در جاده‌های ناهموار به‌راحتی با سرعت بالا راند، بلکه ظرفیت پیمودن مسیرهای طولانی را هم دارد.

دوچرخه گراول در اولین نگاه شبیه دوچرخه سایکلو‌کراس است، اما آن به‌گونه‌ای طراحی شده که دوچرخه‌سوار هنگام راندن احساس راحت‌تری داشته باشد.

دوچرخه‌های گراول برخی از ویژگی‌های دوچرخه ورزشی که موجب راحتی سواری می‌شود و برخی از ویژگی‌های دوچرخه سایکلوکراس را دارد.

بیشتر دوچرخه‌های گراول،‌ ترمز‌های دیسکی و بدنه کاملا قوی دارند تا بتوانند ضربه‌های ناشی از مسیرهای ناهموار را تحمل کنند.

دو شاخ این دوچرخه آزادی بیشتری دارد و نگهدارنده زین، پهن‌تر است. همچنین لاستیک‌های دوچرخه‌های گراول، شیارهای بسیار برجسته‌تر از دیگر دوچرخه‌های جاده دارند و بهتر می‌توانند روی مسیرهای خاکی و شنی حرکت کنند.

دوچرخه‌های متوسط گراول، بدنه آلومینیوم و دوشاخ جلویی از جنس فیبر کربن دارند.

دوچرخه ورزشی/ استقامتی (Sportive/Endurance)

خرید دوچرخه جاده، ورزشی-استقامتی

دوچرخه‌های ورزشی/استقامتی مناسب مسابقاتی است که به‌جای سرعت روی استقامت تاکید دارند. این دوچرخه‌ها سبک‌تر از یک دوچرخه مسابقه‌ای هستند و همچنین سواری با آن بسیار راحت و بی‌دردسر است.

وضعیت نشستن دوچرخه‌سوار در مقایسه با دوچرخه‌های جاده دیگر در حالت صاف‌تری است و به همین دلیل دوچرخه‌سوار در تمام زمان دوچرخه‌سواری احساس راحتی دارد. البته شکل هندسی دوچرخه ورزشی/استقامتی به‌گونه‌ای است که فرد حتی با طی مسافت‌های طولانی‌ هم احساس خستگی نداشته باشد.

چرخ‌دنده این دوچرخه در وضعیت پایین‌تری قرار دارد تا به دوچرخه‌سوار کمک کند که بدون نیاز به سرعت از تپه‌ها بالا رود. چرخ‌ها با وجود اینکه محکم‌تر از دوچرخه‌های دیگر جاده هستند، باز هم وزن کمی دارند.

استفاده از ترمزهای دیسکی و آزادی بیشتر (به دلیل استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر) در این نوع دوچرخه محبوبیت بیشتری دارد.

به‌طور کلی این نوع دوچرخه از دوچرخه‌های مسابقه راحت‌تر است. اگر خیلی به دنبال سرعت بالا  و وزن پایین دوچرخه نیستید و می‌خواهید مسیرهای طولانی را راحت طی کنید، این دوچرخه مناسب‌تان است.

دوچرخه‌های تایم‌تریل/ سه‌گانه (Time Trial (TT) / Triathlon)

خرید دوچرخه جاده، تایم‌تریل/سه‌گانه

این نوع دوچرخه‌های جاده فقط و فقط برای یک چیز ساخته شده‌اند و آن هم سرعت بالا تا جایی‌که امکان دارد. دوچرخه تایم‌تریل دارای ویژگی‌های آیرودینامیکی است، به‌طوری‌که دوچرخه و دوچرخه‌سوار بدون هیچ زحمتی هوا را شکافته و به جلو پیش می‌راند. این ویژگی باعث می‌شود تا دوچرخه‌ با اعمال توان و نیروی کمتر در هر سرعتی جلو برود.

این دوچرخه‌ها با وجود لوله‌های صاف، زوایای شیب‌دار و مخفی ماندن کابل‌ها و ترمزها به‌راحتی قابل تشخیص است. شکل هندسی این دوچرخه، باعث می‌شود بدن ورزشکار در بهترین وضعیت آیرودینامیکی قرار گیرد تا بیشترین کارایی و سرعت را داشته باشد.

دنده‌های این دوچرخه شبیه ‌دنده‌های دوچرخه‌های مسابقه است.

دوچرخه‌های آیرودینامیکی (Aero)

خرید دوچرخه جاده، آیرودینامیکی

دوچرخه‌های آیرودینامیکی ترکیبی از دوچرخه‌های تایم‌تریل و مسابقه‌ای هستند. این نوع دوچرخه‌ها طراحی شده‌اند تا ویژگی‌های آیرودینامیکی بهتری داشته باشند. بدنه آنها مانند دوچرخه‌های مسابقه‌ای و البته سنگین‌تر از آنهاست.

بدنه بیشتر این نوع از دوچرخه‌های جاده از جنس کربن و شکل هندسی‌شان مانند دوچرخه مسابقه‌ای است. از آنجایی‌که فرمان این دوچرخه‌ها در مقایسه با دوچرخه‌های دیگر جاده، پایین‌تر قرار گرفته‌ است، اندکی آسایش و راحتی را از دوچرخه‌سوار می‌گیرد و در عوض، سرعت و کارایی دوچرخه را بالا می‌برد.

دوچرخه‌های آیرودینامیکی مناسب مسیرهای صاف و آسفالته هستند. طوقه چرخ‌های آنها از عمق بسیاری برخوردار است. بدین ترتیب مقاومت چرخ‌ها هم بالاست.

دوچرخه تفریحی (Recreational)

راهنمای خرید دوچرخه، تفریحی

این دوچرخه‌ها فقط برای راحتی و تفریح ساخته شده‌اند. در واقع آنها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانید با آسودگی خیال و بدون دردسر از نقطه «الف» به نقطه «ب» بروید. این دوچرخه‌ها از نظر سبک و ظاهر از بهترین دوچرخه‌های جاده هستند.

آنها اغلب لاستیک‌هایی با شیارهای برجسته دارند تا بتوانند جاده‌های ناهموار و خاکی را هم راحت طی کنند. این دوچرخه‌ها معمولا ترمزهای دیسکی و حتی کمک‌فنر جلو دارند.

دوچرخه‌های فرمان‌صاف (Flat bar)

راهنمای خرید دوچرخه، فرمان‌صاف

این دوچرخه‌ها بسیار شبیه دوچرخه‌های تفریحی‌اند. در واقع هر نوع دوچرخه جاده که به‌جای فرمان‌های خمیده، فرمان صاف داشته باشند، در ردیف دوچرخه‌های فرمان‌صاف قرار می‌گیرند.

این دوچرخه‌ها تاحدی شبیه دوچرخه‌های هیبریدی هستند اما تفاوت‌های مختصری دارند. اول اینکه، دوچرخه هیبریدی برای تمام جاده‌ها، صاف و همچنین ناهموار مناسب‌اند اما دوچرخه‌های جاده فرمان‌صاف فقط برای مسیرهای هموار طراحی شده‌اند.

دوم‌ اینکه، بدنه دوچرخه فرمان‌صاف از دوچرخه هیبریدی قدرت کمتری دارد.

این دوچرخه‌ها به علت اینکه مناسب تردد در فضاهای شهری هستند، محبوبیت بسیاری کسب کردند.

دوچرخه‌های سایکلوکراس (Cyclocross)

خرید دوچرخه جاده، سایکلوکراس

این نوع دوچرخه از دوچرخه‌های جاده، ترکیبی از دوچرخه‌های جاده و کوهستان است. گاهی‌اوقات این نوع دوچرخه را در ردیف دوچرخه‌های ماجراجویی قرار می‌دهند، اما درست نیست. این دوچرخه‌ها که با نام اختصاری CX هم شناخته می‌شوند، ترکیبی از ویژگی‌های بدنه دوچرخه جاده و ویژگی‌‌های دوچرخه کوهستان تریل‌اند.

دوچرخه سایکلوکراس سنگین‌تر از دوچرخه‌های دیگر جاده است و لاستیک‌های حجیم و با شیارهای برجسته و در نتیجه کشش بهتری دارد. در واقع این نوع لاستیک‌ها که مقاومت بالایی دارند، دوچرخه CX را به یکی از محبوب‌ترین دوچرخه‌های جاده تبدیل کرده‌اند.

دوچرخه سایکلوکراس از نظر فنی، بدنه و دوشاخ، قوی‌تر از دوچرخه‌های خانواده خود است. ترمز‌های دیسکی آن باعث می‌شود که این دوچرخه  در هر شرایط آب‌وهوایی کنترل خوبی داشته باشد.

دوچرخه‌های توریستی (Touring)

خرید دوچرخه جاده، توریستی

این دوچرخه‌ها برای گشت‌‌وگذار و طی کردن مسیرهای طولانی و در عین حال حمل بارهای سنگین طراحی شده‌اند، به‌طوری‌که دوچرخه‌سوار هنگام سواری احساس راحت و خوبی داشته باشد. این دوچرخه‌ها به دلیل اینکه برای حمل تجهیزات طراحی شده‌اند، بدنه و اجزاء بسیار قوی و محکمی دارند.

شکل هندسی این دوچرخه کمی کشیده و بلند است و بدن دوچرخه‌سوار کمی  در مقایسه با دیگر دوچرخه‌های جاده، در وضعیت صافی قرار می‌گیرد تا احساس آسایش و راحتی بیشتری داشته باشد.

چرخ‌ها هم بسیار سفت و محکم هستند و بیشتر از دوچرخه‌های جاده دیگر، پره دارند. بدین ترتیب می‌توان به آن‌ها سبد و جعبه‌های مخصوص حمل بار اضافه کرد.

استفاده ترمزهای دیسکی در این نوع دوچرخه به دلیل اینکه می‌توانند در هر شرایطی، به‌ویژه زمانی‌که دوچرخه تجهیزاتی را حمل می‌کند، بهتر ترمز کنند، روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شوند.

اگر قصد گشت‌وگذار در یک مسیر طولانی چندروزه دارید و مجبورید وسایلی را هم با خود ببرید، دوچرخه توریستی مناسب‌تان است.

دوچرخه‌های رفت‌وآمد (Commuter)

خرید دوچرخه جاده، رفت‌وآمد

دوچرخه‌های رفت‌وآمد بسیار محکم و بادوام ساخته می‌شوند و می‌توانند هر نوع شرایط آب‌وهوایی را تحمل کنند. شکل هندسی بدنه این دوچرخه به‌شکلی است که بدن دوچرخه‌سوار روی آن کمی راست و صاف‌تر است تا علاوه بر داشتن راحتی بیشتر، بتواند ترافیک مقابل خود را بهتر مشاهده کند.

همچنین بدنه دوچرخه مناسب نصب گلگیر است و دوچرخه‌سوار حتی در مسیرهای خیس و گل‌آلود خشک و تمیز می‌ماند. چرخ‌ها و لاستیک‌های قوی و محکم این دوچرخه، در برابر ضربات مقاوم هستند و راحتی بیشتری برای دوچرخه‌سوار به همراه دارند.

این نوع دوچرخه بیشتر مجهز به ترمزهای دیسکی است. در نتیجه به دلیل نبود ترمزهای طوقه‌ای، مشکل خمیدگی برای طوقه‌های این دوچرخه پیش نمی‌آید. فرمان این نوع دوچرخه در دو مدل صاف یا خمیده تولید می‌شود و با توجه به علاقه‌تان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

چند نکته هنگام خرید دوچرخه که باید بدانید

۱. در بازار انواع و اقسام دوچرخه‌های جاده وجود دارد. بنابراین هنگام خرید یکی از آنها برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، از قبل باید بدانید دوچرخه را برای چه‌ کاری لازم دارید. آیا آن را فقط برای تفریح و سرگرمی می‌خواهید یا قصد دارید استفاده دیگری از آن داشته باشید.

یا اگر در منطقه‌ای مسطح زندگی می‌کنید، پس بهتر است دوچرخه‌ای با ویژگی‌های آیرودینامیکی و راحتی بیشتری بخرید و نیازی به دوچرخه‌ای که بتواند تپه‌ها را هم به‌راحتی بالا برود، ندارید.

اگر دوچرخه را برای انجام دادن کارهای روزمره‌تان می‌خواهید، پس باید یک نوع قوی و مقاوم آن را انتخاب کنید.

بنابراین با توجه به ویژگی‌های هر دوچرخه، نوع مناسب خود را بخرید.

۲. هنگام خرید دوچرخه، بودجه‌ای هم که برای آن اختصاص می‌دهید، نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

اگر مجبور به صرفه‌جویی هستید، پس باید دوچرخه‌ای بخرید که کمی ساده باشد اما اگر می‌توانید به‌اندازه کافی هزینه کنید، پس دوچرخه رویایی‌تان را بخرید و از سواری با آن لذت ببرید.

۳. نکته دیگری که هنگام خرید باید به آن توجه کنید، مهارت‌تان در دوچرخه‌سواری است. اگر تازه شروع به دوچرخه‌سواری کرده‌اید باید دوچرخه‌ای بخرید که پیچیدگی خاصی نداشته باشد و بتوانید آن را به‌راحتی برانید.

۴. اگر می‌خواهید تجربه‌ای عالی در دوچرخه‌سواری داشته باشید، به اندازه دوچرخه هم توجه کنید. می‌توانید با توجه به جدول زیر، دوچرخه متناسب با قد خود را انتخاب کنید:

قد دوچرخه‌سوار
(سانتی‌متر)
اندازه بدنه دوچرخه
(سانتی‌متر)
سایز دوچرخه
(سانتی‌متر)
۱۴۸-۱۵۲ ۴۷-۴۸ XXS
۱۵۲-۱۶۰ ۴۹-۵۰ XS
۱۶۰-۱۶۸ ۵۱-۵۲-۵۳ S
۱۶۸-۱۷۵ ۵۴-۵۵ M
۱۷۵-۱۸۳ ۵۶-۵۷-۵۸ L
۱۸۳-۱۹۱ ۵۸-۵۹-۶۰ XL
۱۹۱-۱۹۸ ۶۱-۶۲-۶۳ XXL

مطالب آموزشی مرتبط:

با جذاب ترین گجت دوچرخه سواری سال آشنا شوید / این آیینه هوشمند همه زوایا را پوشش می دهد

با جذاب ترین گجت دوچرخه سواری سال آشنا شوید / این آیینه هوشمند همه زوایا را پوشش می دهد

آینه دوچرخه موسوم به RearViz  یکی ازامن ترین محصولاتی است که اخیرا برای حمایت از دوچرخه سواران معرفی شده است. این آیینه جالب همیار دوچرخه سواران است.....

با جذاب ترین گجت دوچرخه سواری سال آشنا شوید / این آیینه هوشمند همه زوایا را پوشش می دهد

   محصولات مشابه