مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

عینک ورزشی ، راهنمای انتخاب کامل عینک ورزشی براساس فریم ، لنز و رنگ

انتخاب فریم مناسب عینک ورزشی


عینک ورزشی | عینک دویدن | عینک دودی

۱
در مورد محل استفاده عینک برنامه ریزی داشته باشید اگر در حال خرید عینک خود برای یک ورزش خاص مانند دوچرخه سواری هستید ، انتخاب شما ساده خواهد بود.  اما اگر قصد دارید از این عینک برای انواع ورزش استفاده کنید ، باید در نظر بگیرید که چه خواسته ها و انتظاراتی را برای خرید عینک ورزشی مناسب در نظر دارید. به طور مثال در با خودتان حساب کنید که  من از این عینک ها ۵۰٪ برای دویدن ، ۱۰٪ برای قایقرانی و ۴۰٪ برای اوقات فراغت استفاده می کنم و با در نظر داشتن این موارد انتخاب مناسبی داشته باشید.

مقایسه عینک ورزشی و معمولی |
 

۲
مواد فریم عینک را در نظر بگیرید آیا در جایی ورزش می کنید که وزن اهمیت دارد؟ اگر اینگونه باشد ، پس باید با یک قاب سبک تر بروید. آیا انتظار دارید حداقل یکبار عینک شما روی زمین بیفتد؟ پس در این صورت به عینک با فریمی  نیاز دارید که می تواند برخی از حوادث را به سلامت پشت سر بگذاردبه همه این موارد هزینه ای را که میخواهید صرف خرید عینک کنید را اضافه کنید و به این ترتیب انتخاب شما محدود تر  خواهد شد.
فریم های پلاستیکی استاندارد گزینه های  ارزان قیمتی هستند. اما کمی سنگین ترند و خاصیت آیرودینامیکی کمتری دارند.  با این حال ، یک فریم پلاستیکی خوش ساخت،  می توانددوام نسبتا خوبی داشته باشد.  استات یک ماده تولید فریم عینک گیاهی است و لایه لایه ساختاری آن یک فریم عینک  قوی ایجاد می کند که معمولاً نسبتاً سبک است.
اگر قاب منعطف نیاز دارید ، نگاهی به قابهای نایلونی یا نایلون-ترکیبی داشته باشید. این قاب ها برای ورزش طراحی شده اند و می توانند شکل اصلی خود را حفظ کنند.  قاب های نایلونی سنتی نیز ارزان تر از گزینه ترکیبی هستند.
فریم های فلزی معمولاً برای ورزش انتخاب نمی شوند زیرا انعطاف پذیری کمتری دارند و شکننده تر هستند. برای انتخاب عینک با فریم فلزی  ، احتمالاً باید بین آلومینیوم ، تیتانیوم و فولاد ضدزنگ انتخاب کنید.

عینک ورزشی | عینک شنا در آب


۳
عینک های ورزشی طرح های خمیده تری دارند. این طراحی خاص موجب می شود تا صورت شما پوشیده تر شده ونور کمتری داخل قاب نفوذ کند.همچنین سر شما را بیشتر در برگرفته و در نتیجه هنگام فعالیت ، عینک ورزشی حرکت کمتری دارد.
برخی از عینک های آفتابی اسپرت نیز دارای یک اسفنج فریم عینک است که به شما امکان می دهد تا از ورود باد و گرد و غبار نیز در امان باشید .
عینک آفتابی ورزشی به طور کلی دارای یک “منحنی پایه” بالاتر است به این معنی که آنها زوایای صورت شما را از نزدیک دنبال می کنند. عینک آفتابی استاندارد غیر اسپرت معمولاً دارای “منحنی پایه” کم عمق است زیرا آنها از چهره شما دور می شوند و اجازه افزودن نور بیشتری را می دهند.

عینک دوچرخه سواری | تناسب عینک با کلاه
 

۴
در انتخاب عینک ورزشی  و تناسب آن با سایر لوازم ورزشی دقت کنید. اگر در رشته ورزشی مشغول به فعالیت هستید که نیاز به وسایل دیگر مانند کلاه ایمنی دارد ، باید  در نظر بگیرید که استفاده همزمان این وسایل با یکدیگر از نظر ابعاد و اندازه مغایرت نداشته باشد
در حالت ایده آل ، همه چیزهایی که می پوشید باید در کنار هم کار کنند تا حداکثر امنیت ، کارایی و راحتی را به شما ارائه دهند.
به عنوان مثال ، اگر شما دوچرخه سوار هستید ، عینک آفتابی جدید شما باید به خوبی با کلاه ایمنی شما مناسب باشد
برای اطمینان از تناسب وسایل ، بهتر است کلاه ایمنی خود را هنگام خرید عینک ورزشی ، همرا داشته باشید تا همه چیز را هنگام خرید ببرسی کرده باشید.


۵
انتخاب فریم های شناور روی آب! اگر در رشته های آبی فعالیت دارید فریم عینک شما باید روی آب شنار بماند . این فریم ها از مواد سبک ساخته میشوند و برای مدت طولان عینک شما شناور خواهد بود.

عینک اسکی | عینک صعود مرتفع | عینک کوهنوردی | عینک محافظ اشعه ماوراء بنفش
 

۶
ارتفاع را در نظر داشته باشید. اگر در معرض اشعه ماوراء بنفش هستید ، حتما از لنزهای ویژه استفاده کنید . در ورزشهای برفی انعاکس اشعه ماوراء بنفش میتواند در دسر ساز باشد . بنابراین استفاده از فریم عینک با میزان پوشیدگی بیشتر از هر طرف میتواند مانع بروز مشکل برای چشمان شما باشد .
شما در ارتفاعات زیاد بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش خواهید بود . زیرا هرچه بالاتر میرویم از غلظت جو کاسته شده و تاثیر آن بر کاهش میزان اشعه نیز کاهش می یابد.

عینک بازتابنده نور |


انتخاب لنز مناسب عینک ورزشی

۱
از چشمان خود در برابر اشعه های مضر محافظت کنید. به دنبال لنزهایی باشید که حداقل ۹۹٪ از اشعه UVA و UVB را مسدود کند. بیشتر عینک های آفتابی ورزشی با این محافظت همراه هستند این محافظت از اهمیت ویژه ای برخوردار است اگر می خواهید برای مدت طولانی عینک خود را بپوشید.
عینک آفتابی ارزان قیمت که ازچشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمی کند ، در واقع بیشتر از استفاده نکردن از عینک آفتابی به چشمان شما صدمه وارد می کند ، زیرا آنها در واقع باعث می شوند اشعه های مضر بیشتری به چشم شما وارد شود.

نواع لایه های محافظ عینک | انواع لنز عینک
 

۲
جنس لنز را انتخاب کنید.  انواع لنز از لحاظ جنس : شیشه ، پلی کربنات ، پلاستیک یا پلی اورتان. همه از لحاظ وضوح بصری ، دوام و هزینه مزایای خاصی دارند و  بهتر است برای خرید چند نوع لنز مختلف را امتحان کنید.
لنزهای شیشه ای اغلب برای ورزشکاران کمتر جذاب هستند زیرا در صورت افتادن عینک ، بیشتر احتمال شکستن یا خراشیده شدن را  دارند.  آنها همچنین کمی سنگین تر هستند ، که می تواند نکته مهمی در ورزشهای خاص مثل کوهنوردی یا دوچرخه سواری باشند. با این حال ، آنها وضوح بصری بسیار خوبی دارند.
لنزهای پلاستیکی مشکلاتی از قبیل شکستن را نداشته و از نظر بصر جذابیت مشابه لنز های شیشه ای ارائه میکنند با این حال ، آنها بدون داشتن یک پوشش مقاوم به راحتی خراش می خورند.  این لنزها  می تواند گزینه ای ارزان قیمت برای ورزشکارانی باشد که به دنبال یک جفت عینک برای استفاده روزمره و با قیمت مناسب هستند.
لنزهای پلی کربنات یک گزینه بسیار محبوب در بین علاقه مندان به ورزش است. آنها سبک و مقاوم در برابر ضربه هستند.  برای عملکرد بهینه این لنزها لایه های ضد خش و ضد انعکاس را کم خواهند داشت .
لنزهای Trivex NXT (NXT پلی اورتان آنها تقریباً به اندازه شیشه و بدون نگرانی از شکستگی ، واضح هستند. بسیار سب بوده و شامل بالاترین سطح فناوری عینک آفتابی هستند.  با وجو همه این مزایا باید هزینه بیشتری برای این سطح خدمات پرداخت کنید.

لنز های رنگی عیک ورزشی | خواص رنگی لنزهای مختلف ورزشی | استفاده از لنزهای رنی ورزشی


۳

لنزها به تمام رنگهای رنگین کمان عرضه می شوند. رنگی که انتخاب می کنی به نوع ورزش ، شرای ط آب و هوایی ورزش  و عملکرد مورد نظر شما بستگی دارد.
لنز عینک با رنگ سبز مقداری از درخشش و کنتراست را کاهش می دهد.  برای استفاده عمومی ، ورزش های با ارتفاع زیاد و یا قایقرانی مناسب است.
لنز عینک با رنگ زرد یک رنگ لنز محبوب است و باعث بهبود دید در شرایط کم نور می شود. این موضوع در ابتدا و انتهای روز قابل توجه است. این لنز برای ورزشهای هوایی ، تنیس و دوچرخه سواری مناسب است.
لنزهای عینک با رنگ آبی و بنفش ها کمی به روز تر یا به اطلاح ( مد ) تر هستند این رنگ لنز همچنین باعث کاهش تابش نور و تمایز رنگ ها می شوند. آنها اغلب توسط گلف بازان پوشیده می شوند.
خاکستری یک رنگ لنز با استفاده عمومی است که برای بیشتر ورزش های خارج از خانه مناسب است . این رنگ لنزباعث کاهش خستگی چشم می شود. همچنین دیدی از رنگهای واقعی را ارائه می دهد و تقریباً در همه شرایط آب و هوایی مناسب است.
لنزهای صورتی و قرمز باعث کاهش فشار چشم و درک عمق می شوند. آنها به ویژه برای شرایط جوی شدید و برفی مناسب هستند .بسیاری از کوهنوردان  حرفه ای ( ارتفاعات بالا ) این رنگ های لنز را ترجیح می دهند.


 

۴
لنزهای آینه دار را در نظر بگیریداین لنزها برای کاهش تابش نور کار می کنند. اگر روی سطوح بازتابنده نور مانند برف یا شن و ماسه ورزش می کنید ، لنزهای آینه ای می توانند اثرات منفی بازتابش نور را به حداقل برسانند.
از آنجا که این یک پوشش آینه ای است ، توجه داشته باشید که این لنزها ممکن است زودتر خراشیده شوند.

تاثیر عینک ورزشی بر دید


۵
یک جفت عینک با لنزهای قطبی خریداری کنیداین لنزها کمی گران تر هستند آنها اشعه ماوراء بنفش اضافی را مسدود می کنند و باعث کاهش تابش نور از سطوح روشن مانند سطح آب یا برف می شوند. افرادی که در مسابقات ماهیگیری شرکت میکنند یا ورزش های آبی انجام می دهند ، اغلب به دلیل بهبود مسیر دید در آب ، این نوع لنزها را انتخاب می کنند.

عینک ورزشی در نور کم | عینک ورزشی در نور زیاد | عینک ورزشی درهوای بارانی


۶
لنزهای فتوکرومیک این خاصیت می تواند تقریباً در هر نوع لنز پایه ، یعنی پلی کربنات ، شیشه و غیره اعمال شود. این لنزها با تغییر شرایط نور تنظیم می شوند. آنها در نور کم روشن تر می شوند. سطح رنگدانه / سایه آنها در نور زیاد افزایش می یابد تا شبیه به عینک آفتابی سنتی باشد. خاصیت برای افرادی که در شرایط نوری متغیر ورزش می کنند مفید است.
توجه داشته باشید که انتقال بین رنگها فوری نیست و می تواند در دمای پایین تر کمی کند باشد.


۷
خاصیت آبگریزی در لنزعینک این یک خاصیت عالی برای ورزشهای آبی است . یک پوشش اضافی که روی لنزها استفاده می شود و آب را دفع می کند. در واقع قطرات آب به جای جذب شدن روی سطح ، از لنز دفع می شوند.
پوشش های ضد آب پریمیوم همچنین دارای خاصیت دفع آب ، روغن و گرد و غبار هستند.


۸
فریم با قابلیت تعویض لنز.  برخی فریم ها به شما امکان می دهند بسته به شرایط آب و هوایی ، ورزش و غیره گزینه های لنز خود را سفارشی کنید. اگر دوست دارید انواع مختلفی از ورزش را در شرایط مختلف انجام دهید این فریم ها انتخاب بسیار خوبی هستند. همچنین اگر یکی از لنزها آسیب دیده باشد می توانید به سادگی آن را تعویض کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب عینک دوچرخه سواری

راهنمای انتخاب عینک دوچرخه سواری

دوچرخه سواری همیشه یکی از تفریحات سالم و لذتبخش برای تمامی خانم ها و آقایان بوده و همچنان نیز هست. برای اینکه بتوانید از دوچرخه سواری خود در هر شرایط زمانی و مکانی بهترین استفاده را داشته باشید، بهتر است از یک عینک مخصوص ب....

راهنمای انتخاب عینک دوچرخه سواری

راهنمای جامع خرید عینک دوچرخه سواری

راهنمای جامع خرید عینک دوچرخه سواری

عینک دوچرخه سواری و عینک ورزشی چه تفاوتی با سایر عینک ها دارند؟ اگر برای خرید عینک دوچرخه سواری نیاز به راهنمایی دارید این پُست از مجله باچرخ را بخوانید. وقتی در یک تور دوچرخه سواری شرکت میکنید یکی از ملزومات آن، عینک دوچ....

راهنمای جامع خرید عینک دوچرخه سواری

   محصولات مشابه