مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای خرید ساز تمپو (داربوکا) ارزان و با کیفیت+ قیمت روز

اگر شما هم جزو طرفداران موسیقی ترکی و عربی هستید، حتما با ساز تمپو آشنایی دارید، این ساز بیشتر برای موسیقی های ترکی و عربی کاربرد دارد. ساز تمپو درست است که یک ساز فارسی و ایرانی محسوب نمی شود، اما در کشور ایران هم طرفداران زیادی دارد. روزانه تعدادی زیادی از افراد علاقه‌مند شروع به یادگیری این ساز خوش صدا می کنند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و قصد دارید که یک نمونه ساز تمپو بخرید، اما اطلاعات کافی در مورد خرید این ساز ندارید، اصلا نگران نباشید، ما در این مطلب اطلاعات کاملی در مورد انواع ساز تمپو و نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید باید به آن ها توجه داشته باشید جمع آوری کرده ایم و به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهیم.

تمپو (داربوکا) چیست؟

تمپو یا تندا به اسپانیایی Tempo به زبان عربی داربوکا نوعی ساز کوبه ای غیر ایرانی است، بیشتر ریتم های ساز تمپو عربی و ترکی هستند، به همین علت جزو سازهای ایرانی محسوب نمی شود. در واقع می توان گفت شکل تغییر یافته ساز تنبک می باشد. این ساز در کشورهای غربی و جنوب غربی کشور ایران مورد استفاده قرار می گیرد. این ساز دقیقا شبیه به تنبک است، اما تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد. مثلا: جنس بدنه تنبک چوبی است اما جنس بدنه تمپو فلز می باشد و برخلاف تنبک که روی آن را با پوست می پوشانند، روی تمپو به وسیله پلاستیک یا تلق می پوشیده می شود.

جنس ساز تمپو (داربوکا):

بدنه این ساز معمولا از فلز فولاد و پوست مصنوعی که از پلاستیک تهیه می شود ساخته می شود البته در بعضی مواقع بدنه این ساز از سفال و پوست طبیعی ساخته می شود. امروزه مدل هایی از این ساز با بدنه پلاستیکی و پوست مصنوعی در بازار وجود دارد که برای یادگیری افراد مبتدی مناسب است. قیمت تمپوهای پلاستیکی نسبت به سایر تمپو ها هم ارزان تر می باشد.

تاریخچه پیدایش ساز تمپو عربی (داربوکا):

طبق آخرین اسناد تاریخی موجود این ساز برای اولین بار در نواحی سومر و بابل دیده شده است. که می توان قدمت آن را به ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نسبت داد. درواقع این ساز را می توان به درام های گذشته نسبت داد، نمونه های بزرگی از آن ها در معبد ها استفاده می شد که به صورت نشسته نواخته می شد.

تفاوت تمپو عربی و تمپو ترکی:

در واقع در هر دو منطقه از یک نوع ساز استفاده می شود و شکل ظاهری تمپو در هر دو منطقه به یک صورت است. تنها تفاوت این ساز در نحوه نواختن آن می باشد. تکنیک های خاص انگشت و نحوه ضربه زدن به تمپو سبک موسیقی عربی و ترکی را از هم متمایز می کند.

نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید ساز تمپو (داربوکا) باید به آن ها توجه کنید:

روش های نگهداری از ساز تمپو:

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه تمپو دقیق یک آهنگ را پیدا کنیم؟

چگونه تمپو دقیق یک آهنگ را پیدا کنیم؟

در اصطلاح موسیقی تمپو یک ابزار یا یک واحد ، برای اندازه گیری سرعت آهنگ می باشد.در ترجمه ی لفظی به زبان ایتالیایی به معنی زمان و با واحد Bpm (بیت بر دقیقه) اندازه گیری می شود.تمپو در اف ال استودیو نشان دهنده سرعت آهنگ یا طول قر....

چگونه تمپو دقیق یک آهنگ را پیدا کنیم؟

   محصولات مشابه