مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای خرید دوربین عکاسی

دوربین عکاسی یکی از لوازمی است که داشتن یک مورد از آنها در هر خانواده برای ثبت لحظه‌ها ضروری است. البته با در نظر گرفتن این مورد که امروزه گوشی‌های موبایل و قابلیت تصویر برداری آنها، استفاده از دوربین‌ها را کمتر نموده است اما نتوانسته که به صورت کامل آنان را کنار بزند و این دستگاه‌ها هنوز دارای کاربرد هستند. در همین راستا در این مقاله دیجی آفر قصد دارد تا در خصوص ویژگی‌های یک دوربین عکاسی خوب صحبت کرده و نکاتی مهمی که قبل از خرید باید به آن دقت نمایید را عنوان کند.

بهترین و محبوب ترین دوربین های عکاسی موجود در بازار

نکات مهم در زمان خرید دوربین عکاسی

اگر قصد تهیه دوربین عکـاسی را داشته باشید، قطعا با برند‌های مختلف و ویژگی‌های گوناگون روبرو خواهید شد که شما را گیج و سردرگم می‌نمایند. اما در زیر برخی از ویژگی‌های مهم که داشتن آنها برای هر دوربین عکـاسی الزامی است، لیست شده اند:

خرید دوربین عکاسی

 

مگاپیکسل

دقت حسگر هر دوربین عکاسی با واحدی به نام مگاپیکسل سنجیده می‌شود و جز مهمترین فاکتور‌ها برای خرید محسوب می‌شود. به کمک مگاپیکسل شما می‌توانید رزولوشن دوربین را اندازه‌گیری کنید. البته این مورد ارتباطی با کیفیت تصویر و حذف نویزها ندارد. با استفاده هرچه میزان مگاپیکسل یک عکس زیاد باشد، به معنای تعداد بیشتر پیکسل‌ها خواهد بود لذا برای تصاویر بزرگ دوربین‌هایی با قدر حسگر بیشتر گزینه بهتری هستند. اما اگر جز افرادی هستید که هدف شما از تهیه دوربین عکاسی، تنها ثبت تصاویر خانگی است، مگاپیکسل‎های کوچکتر نیز می‌توانند پاسخگو باشند.

 

سنسورها

اندازه سنسور دوربین عکاسی شما بر روی تصاویر و کیفیت آنها نقش بسزایی دارد. در واقع سنسور یک دوربین مکانی است که تصویر بر روی آن تشکیل می شود. حال هرچه سنسور یک دوربین بیشتر باشد، نور بیشتری بر روی آن متمرکز خواهد شد در نتیجه تصاویر دارای نویز کمتری خواهند بود. یکی دیگر از مزایای سنسور بزرگ‌تر، سرعت بیشتر عکاسی و باز ماندن کمتر شاتر است. این مورد موجب می‌شود تا تاری عکس کمتر حاصل شود.

 

لنز

مورد بعدی که در زمان خرید دوربین عکاسی باید به آن دقت داشته باشید، لنز دوربین است. لنزها به صورت کلی در دو دسته قابل تعویض و  غیر قابل تعویض تقسیم‌بندی می‌شوند. انتخاب نوع لنز به شما و هدف شما از عکاسی وابسته است. عموما برای عکسبرداری غیر‌حرفه‌ای از انواع لنزهای غیر‌قابل تعویض استفاده می‌شود اما اگر مایل باشید که تصاویر شما قابلیت اپتیکال بالایی داشته و دامنه بیشتری را پوشش دهد لازم است تا از لنز های قابل تعویض و مخصوص استفاده نمایید. طبیعتا از لحاظ هزینه نیز، قیمت لنزهای قابل تعویض بیشتر می‌باشد. اگر جز افرادی هستید که از لنز پایه‌ای دوربین استفاده می‌کنید و هیچ‌گاه سراغ لنز دوم نخواهید رفت، لذا در زمان خرید دوربین‌هایی را انتخاب نمایید که لنز آنها گستره بیشتری را از فاصله کانونی پوشش می‌دهد. در خصوص لنز‌ها به نکات زیر توجه کنید:

برای عکسبرداری از صحنه‌های پهناور از لنز‌های واید برای دوربین عکاسی خود استفاده کنید.

اگر قصد عکسبرداری از طبیعت و با گستره بسیار بزرگ را دارید، می‌بایست از لنزهای سوپر واید استفاده نمایید.

لنزهای نرمال گزینه خوبی برای عکاسی پرتره محسوب می‌شوند.

اگر قصد عکسبرداری از صحنه‌های ورزشی را دارید، دوربین عکاسی شما باید دارای لنزهای تله‌فوتو باشد که قدرت زوم یا بزرگنمایی بالایی دارند.

نکات مهم در خرید دوربین عکاسی

نکات مهم در خرید دوربین عکاسی

 

فوکوس

این گزینه نیز یک عامل مهم در زمان خرید دوربین عکاسی می‌باشد. اگر مایل هستید تا در زمان عکاسی، بیننده را به نقطه‌ای خاص جلب نموده و حواس وی را بر روی سوژه ای خاص متمرکز نمایید لذا لازم است تا دوربین شما قدرت فوکوس بالایی داشته باشد. عموما در دوربین های نیمه حرفه‌ای قدرت فوکوس اتوماتیک می‌بایست وجود داشت باشد تا بهترین شات‌ها تهیه شود. برای تست این مورد در زمان خرید، می‌بایست دکمه شات را تا نیمه فشار داده و بر روی یک گزینه خاص در کادر مورد نظر خود تمرکز نمایید.

 

تنظیمات دستی

زمانی که دوربین عکاسی شما بتواند از قابلیت تنظیمات دستی پشتیبانی کند، شما قادر خواهید بود که تصاویر خلاقانه‌تری را ثبت کنید. عموما حالت تنظیمات دستی بر روی دوربین ها با گزینه M نمایش داده می‌شود. زمانیکه شما دوربین را به حالت تنظیمات دستی می‌برید، تنظیم نمودن دیافراگم، سرعت شاتر وISO  به دست شما خواهد بود. در برخی از دوربین‌ها حالت های نیمه حرفه‌ای عکاسی با نام TV یا AV وجود دارد که شما می‌توانید انتخاب نمایید که چه گزینه هایی به صورت دستی تنظیم شوند.

از دیگر ویژگی‌های دوربین عکاسی که استفاده از آنها ضروری نیست، می توان به عکاسی پاناروما، لرزشگیر، ضبط ویدئو و غیره اشاره نمود.

مطالب آموزشی مرتبط:

۱۰ لوازم جانبی ارزان برای عکاسی که زندگی شما را آسان می‌کند !

۱۰ لوازم جانبی ارزان برای عکاسی که زندگی شما را آسان می‌کند !

در این مقاله قصد دارم ده مورد از بهترین لوازم جانبی ارزان قیمت مخصوص عکاسی را برایتان معرفی کنم. تجهیزات دوربین گران قیمت تنوع بسیار زیادی داشته و می‌توانید هر چیزی را بین آنها پیدا کنید. اما این تنها استفاده از تجهیزات گ....

۱۰ لوازم جانبی ارزان برای عکاسی که زندگی شما را آسان می‌کند !

راهنمای خرید لوازم جانبی دوربین گوشی‌های هوشمند + لینک خرید محصول

راهنمای خرید لوازم جانبی دوربین گوشی‌های هوشمند + لینک خرید محصول

در این مقاله سعی شده به لوازم جانبی بپردازیم که مناسب دوربین گوشی‌های هوشمند هستند، تا با استفاده از این وسایل بتوانید تصاویر جذابی را خلق کنید. برخی از این لوازم جانبی بسیار ساده هستند و بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌ا....

راهنمای خرید لوازم جانبی دوربین گوشی‌های هوشمند + لینک خرید محصول

   محصولات مشابه