مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

نکات مربوط به خرید لوازم جانبی دوچرخه

ما باید از وسایل خود به خوبی مراقبت کنیم و با رسیدگی به آن ها مانع از خرابی وسایل خود شویم.دوچرخه نیز مانند همه وسایل دیگر نیاز ب مراقبت دارد و بهتر است علاوه بر مراقبت ایمنی و امنیت را با کارهایی نظیر نصب چرا، قفل دوچرخه و… بیشتر کنیم.پس امروز در مورد لوامز جانبی دوچرخه صحبت خواهیم کرد.

علت استفاده از لوازم جانبی دوچرخه

لوازم جانبی دوچرخه شامل مواردی می‌شود که همراه دوچرخه نیست به همین دلیل اکثر لوازم جانبی مربوطه را هر شخصی بنا به استفاده و سلیقه‌ی خود تهیه می‌کند.
لوازم جانبی تنوع بسیار زیادی دارد چرا که میزان و نحوه‌ی استفاده‌ی هر فردی متفاوت بوده، کسی که مبتدی است با یک فردوچرخه حرفه‌ای قطعا استفاده و انتظارات متفاوتی دارند.

اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهید دوچرخه‌سواری را به صورت روزانه و به عنوان ورزش انجام دهید، یا به منظور کاهش آلودگی، قصد جابجایی به وسیله‌ی دوچرخه را دارید، ممکن است نیاز باشد لوازم جانبی دوچرخه را خریداری نمایید.
با ما همراه باشید تا نکات مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ضرورت خرید لوازم جانبی دوچرخه

لوازم جانبی دوچرخه شامل مواردی می‌شود که همراه دوچرخه نیست به همین دلیل اکثر لوازم جانبی مربوطه را هر شخصی بنا به استفاده و سلیقه‌ی خود تهیه می‌کند. لوازم جانبی تنوع بسیار زیادی دارد چرا که میزان و نحوه‌ی استفاده‌ی هر فردی متفاوت بوده، کسی که مبتدی است با یک فر

دوچرخه حرفه‌ای قطعا استفاده و انتظارات متفاوتی دارند.

اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهید دوچرخه‌سواری را به صورت روزانه و به عنوان ورزش انجام دهید، یا به منظور کاهش آلودگی، قصد جابجایی به وسیله‌ی دوچرخه را دارید، ممکن است نیاز باشد لوازم جانبی دوچرخه را خریداری نمایید. با ما همراه باشید تا نکات مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نکات مربوط به خرید لوازم جانبی دوچرخه

از جمله لوازم جانبی دوچرخه می‌توان به آینه، چراغ، ترکبند، قفل، تلمبه، کیف، کیلومتر شمار، قمقمه، پایه نگهدارنده قمقمه، کلاه ایمنی، دستکش، بوق، روکش زین و راهنما اشاره نمود که در نهایت باعث می‌شوند میزان رضایت ما از دوچرخه‌سواری افزایش یابد. حال به بررسی نکات مربوط به خرید لوازم جانبی دوچرخه می‌پردازیم:

چراغ یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی دوچرخه بوده و خرید آن در صدر لیست قرار دارد. دارای حالت‌های مختلفی از قبیل ثابت، چشمک‌زن، رقص نور بوده که برای استفاده دوچرخه در شب بسیار کارآمد است. برخی از مدل‌ها این قابلیت را دارند که در شب، نور لیزری در اطراف دوچرخه ایجاد می‌کنند و با این کار حریم امن را برای رانندگان مشخص می‌کند. خرید مدل شارژی بدون نیاز به استفاده از باتری بسیار کاربردی‌‌تر است.

قفل نیز یکی دیگر از لوازم جانبی دوچرخه است که انواع فلزی آن از مقاومت خوبی برخوردارند و امنیت بالایی دارند.

کاور دوچرخه به شما کمک می‌کند که در برابر ضربه، آسیبی به بدنه آن وارد نشود. البته برخی از افراد صرفا به دلیل جنبه‌ی تزئینی از آن استفاده می‌کنند. این کاور قسمت‌هایی از دوچرخه از قبیل تنه اصلی و تنه‌ی فرمان را بپوشاند.

زین و یا روکش زین این قابلیت را دارد که میزان خستگی شما را کاهش به میزان زیادی کاهش دهد. اگر برای مدت زمان طولانی از دوچرخه استفاده می‌کنید توجه به این وسیله در اولویت خرید لوازم جانبی دوچرخه قرار دارد.

تلمبه یکی از وسایل ضروری برای هر دوچرخه‌سواری است چرا که در هنگام پنچر شدن چرخ‌ها به راحتی به وسیله‌ی تلمبه می‌توانید آن را رفع کرده و به مسیر خود ادامه دهید. تلمبه‌های دستی که وزن کم‌تری دارند برای خرید گزینه‌ی مناسب‌تری است چرا که جابجایی آن راحت‌تر است و به راحتی می‌توانید آن را به همراه خود داشته باشید.

کیلومتر شمار از جمله وسایلی است که برای افراد حرفه‌ای اهمیت دارد چرا که میزان مسافت طی شده برای محاسبه‌ی میزان کالری مصرفی قابل محاسبه است.

کیف یکی از وسایلی است که به شما کمک می‌کند وسایل مانند تلمبه، آچار و یا باتری را به همراه خود داشته باشید و در مواقع نیاز در دسترستان باشد. این کیف بر روی بدنه‌ی دوچرخه نصب شده و سبب می‌شود وسایل ضروری را همواره به همراه داشته باشید.

کلاه دوچرخه سواری نیز از جمله لوازم جانبی دوچرخه بوده که سبب افزایش ایمنی دوچرخه‌سوار می‌شود. استفاده از این وسیله مربوط به فرد مبتدی و یا حرفه‌ای نبوده و یکی از ملزومات محسوب می‌شود. کلاه را حتما در هنگام خرید بر روی سر خود امتحان کنید که از وزن سبکی داشته باشد و کاملا بر روی سرتان قرار بگیرد و تکان نخورد.

قمقمه نیز یکی دیگر از وسایلی که یک دوچرخه‌سوار باید همواره به همراه خود داشته باشید و در فواصل زمانی معین، آب بنوشد. توجه به این نکته مخصوصا برای افراد حرفه‌ای و یا ورزشکار بسیار حائز اهمیت است.

ابزارهای اساسی

لوله یدکی - ترمز دوچرخه

ترمز را رها کنید

 

چرخ دوچرخه

چرخ را بردارید
اهرم سریع چرخ یا چرخ های چرخ را باز کنید و چرخ را از روی قاب خارج کنید. برخلاف تصویر ، زنجیره باید برای کوچکترین چرخ حلقه زنجیره ای باشد.

تایر  دوچرخه

تایر را رها نکنید
فقط از یک اهرم تایر استفاده کنید تا تایر را از روی یک لبه جدا نکنید.

لاستیک  دوچرخه

لوله را بردارید
به لاستیک برسید و لوله را بیرون بکشید. بطور کلی ، ابتدا قسمتی از لوله را که مقابل ساقه سوپاپ است ، بکشید.

لوازم جانبی دوچرخه

تایر / لوله را بررسی کنید
پارچه ای را در داخل تایر و در طول لوله اجرا کنید تا اجسام تعبیه شده مانند شیشه ، میخ و غیره را بررسی کنید.

لوازم جانبی دوچرخه

لوله جدید را نصب کنید
لوله را کمی باد کرده تا شکل بگیرد. در ابتدا ساقه دریچه را قرار دهید.

 

لوازم جانبی دوچرخه

تایر را بر روی Rim قرار دهید
تایر را با دقت روی لبه کار کنید و مطمئن شوید که لوله بین لبه و تایر قرار نگیرد. بخش را با ساقه دریچه شروع کنید. دریچه فشار را به سمت بالا فشار دهید تا مطمئن شوید که بین تایر و لبه گیر نشده است.

باد کردن لاستیک دوچرخه

لاستیک پمپ
از پمپ یا بادگیر خود برای باد کردن لاستیک استفاده کنید. PSI مناسب در دیوار تایر ذکر شده است.

چرخ را جایگزین کنید

چرخ را جایگزین کنید
چرخ را دوباره به داخل قاب قرار دهید. مکانیسم رهاسازی سریع را محکم و ببندید یا مهره های چرخ را محکم کنید. همچنین به یاد داشته باشید که ترمزهای خود را دوباره درگیر کنید.


انتخاب دوچرخه برای فرزندان زیر ده سال کار سختی نیست و نمی توانیم انتظار فوق العاده ای از دوچرخه های این سن داشته باشیم، اما اگر برای فرزند نوجوان خود قصد خرید دوچرخه دارید یا این که خودتان هوای نوجوانی به سرتان زده، به این مطلب توجه کنید، چون بازار این هفته جام جم از زیر و بم خرید دوچرخه برایتان گفته است.

انواع دوچرخه

دوچرخه وسیله نقلیه ای است که می توان از آن برای کارهای متفاوتی استفاده کرد به عنوان مثال هم برای تفریح و ورزش و هم به عنوان وسیله نقلیه؛ بنابراین هرچند دوچرخه در نظر بسیاری از ما وسیله ای کاملا ساده و بدون حاشیه است، اما همین وسیله انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

1 ـ دوچرخه شهری؛ همان طور که از نامش پیداست این نوع دوچرخه کارهایی کاملا ساده و مشخصی دارد و برای مصارف روزانه قابل استفاده است به عنوان مثال برای خرید یا حتی سرکار رفتن کاملا مناسب استفاده است.

2 ـ دوچرخه های توریستی و هیبرید؛ مدتی است مسافرت رفتن با دوچرخه در داخل یا حتی خارج از کشور برای گروهی از گردشگران علاقه مند به طبیعت به امری عادی تبدیل شده است به همین دلیل کارخانجات سازنده دوچرخه با توجه به نیازهای این گروه اقدام به ساخت دوچرخه هایی سبک، ایمن و قابل اطمینان جهت پیمودن مسافت های طولانی کرده اند.

3 ـ دوچرخه های کورسی یا مسابقه؛ این نوع دوچرخه هم که از نامش پیداست برای سرعت و مسابقه ساخته شده و بهترین جای استفاده از آن پیست مسابقات است نه خیابان های شهر؛ چون علاوه بر این که این دوچرخه ها بسیار گرانقیمت هستند در مصارف شهری کاملا آسیب پذیر نیز خواهند بود.

4 ـ دوچرخه های بی ام اکس؛ دوچرخه بی ام اکس برای هیجان، شور و نشاط دوران جوانی ساخته شده و سازندگان از افزودن تجهیزات اضافی روی آن پرهیز کرده اند و تا جایی که شده بدنه آن را مقاوم و قابل اطمینان طراحی کرده اند.

5 ـ دوچرخه کوهستان MTB؛ این نوع دوچرخه برای مسیرهای غیراستاندارد طراحی شده، بنابراین علاوه بر ایمنی باید دارای راحتی مناسبی هنگام راندن نیز باشد.

مورد استفاده را در نظر بگیرید

اکنون که اطلاعاتی درباره انواع دوچرخه به دست آوردید و با دنیای نوینی از این وسیله محبوب دوران کودکی خود آشنا شدید بد نیست قبل از خروج از منزل خوب فکر کنید و با توجه به سن و علاقه فرزندتان نوع دوچرخه موردنیاز را انتخاب کنید تا در بازار دچار سردرگمی نشوید.

با این کار می توانید علاوه بر اقتصادی فکر کردن، لذت راندن بدون دردسر را نیز برای فرزندتان به ارمغان بیاورید، چون در صورت انتخاب اشتباه درباره خرید نوع دوچرخه او ناخودآگاه به سرعت از این وسیله دلزده شده و آن را به گوشه ای رها خواهد کرد.

اندازه دوچرخه را جدی بگیرید

شاید جالب باشد که بگوییم دوچرخه نیز همانند پیراهن دارای اندازه های مختلف است و سازندگان با علائمی کاملا شبیه لباس های شما، آنها را علامت گذاری کرده اند؛ یعنی علامت هایی مانند S، M، L و با XL که به ترتیب بیانگر اندازه کوچک، متوسط، بزرگ و بزرگ تر است.

با این علائم می توان خریداران را با توجه به جثه و سن فردی که قرار است از دوچرخه استفاده کند، راهنمایی کرده تا بهترین و مناسب ترین اندازه دوچرخه را خریداری کنند، چون همان طور که کفش کوچک یا بزرگ می تواند برایمان دردسرساز باشد دوچرخه با اندازه نامناسب هم برای کاربر دردسرساز خواهد شد.

به طور کلی اندازه های مختلف دوچرخه با دو واحد متفاوت یعنی سانتی متر و اینچ به وسیله اندازه تنه دوچرخه و با توجه به طول لوله زین تنه آن تعیین می شود. بیشتر سازندگان این مقدار را با اندازه گیری از مرکز محور طَبَق دوچرخه (توپی تنه) تا بالای لوله زین (محل قرارگیری بست لوله زین) محاسبه کرده و مشخص می کنند. به عنوان مثال برای فردی با قد حدود 170 سانتی متر بهترین گزینه اندازه M یا در نهایت L است، چون این اندازه ها براساس مدل دوچرخه مورد نظر شما کاملا متفاوت خواهند بود.

اما همچنان یک پرسش ذهن بیشتر خریداران را به خود مشغول کرده است که هنگام خرید دوچرخه از خود می پرسند اندازه دوچرخه مناسب ما کدام است؟ برای پیدا کردن اندازه مناسب تنها اولین کار، اندازه گیری قد کاربر دوچرخه است. پس از تعیین این اندازه نوبت به اندازه گیری تناسب شما با دوچرخه مورد نظرتان است. برای این کار بد نیست دوچرخه را بین دوپای خود قرار دهید و کاملا صاف بایستید، فاق شما با لوله بالایی بدنه می تواند بهترین میزان برای تعیین دوچرخه مناسب باشد. به یاد داشته باشید تفاوت ارتفاع فاق با بدنه دوچرخه در نمونه های هیبرید بین 3 تا 6 سانت و در دوچرخه های کوهستان 5 تا 10 سانت است. 


آلیاژ بدنه، رمز استفاده طولانی

سازندگان برای ساختن دوچرخه ها با مورد مصرف گوناگون از آلیاژهای متفاوتی برای ساخت بدنه دوچرخه استفاده می کنند، اما به طور کلی سه نوع آلیاژ دربازار موجود است 1 ـ آهنی 2 ـ آلومینیومی و 3 ـ کربنی که برای مصارفی خاص مثل مسابقات ورزشی استفاده می شود.

اکنون که شما جزو کاربران عمومی هستید و قصد خرید دوچرخه ای عادی دارید دو گزینه مقابل شماست: یک بدنه آهنی که وزن زیاد و البته تجهیزات کم آن می تواند تعیین کننده قیمت دوچرخه باشد و دیگری آلومینیومی که با توجه به سبکی و لوازم جانبی تضمین کننده لذت راندن شماست.

اما توصیه می کنیم اگر زیاد اهل گشت و گذار با دوچرخه نیستید و صرفا برای مصارفی کاملا عادی مثل خریدهای آخر هفته یا گشت های کوتاه در محله دوچرخه می خرید برای اقتصادی فکر کردن بهتر است سراغ بدنه های آهنی بروید چون کمترین قیمت مربوط به این گروه است و آلومینیومی ها دارای قیمتی متفاوت هستند، هرچند اگر قصد استفاده طولانی یا حرفه ای از دوچرخه را دارید، گزینه ای غیر از آلومینیومی ها مقابل شما نیست.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید انواع قمقمه

راهنمای خرید انواع قمقمه

شاید قبول کنم که بدون یک بست قمقمه و البته قمقمه ای که قرار است داخل بست گذاشته شود از مغازه خارج شوید ولی اصلا به این فکر نکنید که اولین دوچرخه سواری‌هایتان را بدون همراه داشتن آب انجام دهید. من در اولین حرکت از یوسف آباد ....

راهنمای خرید انواع قمقمه

   محصولات مشابه