مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

شما اگر اهل کوهنوردی هستید باید قبل از خرید کوله پشتی کوهنوردی به برخی نکات توجه کنید، چرا که ممکن است دچار اشتباه شوید. برای انتخاب یک کوله مناسب شما می بایست به جنسیت کوهنورد، حجم یا لیتر کوله، میزان باری که قرار است درون کوله قرار بگیرد توجه کنید.

شاید جالب باشد که بدانید برای انتخاب کوله پشتی خیلی از افراد موارد گفته شده در بالا را رعایت نمی کنند و تنها به ظاهر و قیمت کوله پشتی توجه دارند. کوله پشتی باید دارای لیتر مناسب باشد و همچنین مشخص باشد که چه مقدار بار درون آن قرار می گیرد. بهتر است در زمان خرید کوله پشتی به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

اصول اولیه انتخاب کوله پشتی ها کوهنوردی

درست مانند کوله پشتی های معمولی، کوله پشتی های کوهنوردی نیز، با توجه به نوع صعود و بزرگ بودن آن انتخاب می شوند. سوالی که اکثر کوه نوردان از خود می پرسند این است که چه فرقی بین کوله پشتی هایی که هر روز در خیابان می بینیم و کوله پشتی های فنی و مخصوص کوهپیمایی وجود دارد؟ جواب سوال نسبت به نوع صعود هایی که دارید می تواند بسیار متفاوت باشد اما در اینجا به چند مورد اساسی در انتخاب کوله پشتی اشاره می کنیم.

مدت زمان صعود:

قاعدتا در صعود هایی که تمام روز را در آن، مشغول به کوهپیمایی هستید، نسبت به صعود های ساده دو ساعته، کوله پشتی فنی و بهتری را طلب میکند. در نظر گرفتن مدت زمان پیمایش، در انتخاب بهترین کوله پشتی بسیار ثاثیرگذار است . در این رابطه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آب و هوا :

درست مانند کوله پشتی های دیگر ، در این رابطه نیز باید شرایط جوی و آب هوا را مورد بررسی قرار کنید .آیا شرایط جوی، سرد و برفی است یا گرم و مرطوب ؟ بسیاری از این کوله پشتی ها نسبت به آب و هواهای مختلف امکانات منحصر به فردی دارند . برای هوای گرم و مرطوب به دنبال کیفی باشید که جریان هوا را از پشت کمر شما انتقال دهد زیرا معمولا کیف های معمولی در این آب و هوا باعث گرم شدن و تعرق ناحیه پشتی و کمر انسان می شوند و در نتیجه خراش و ساییدگی بوجود می آید. برای هوای سرد و بارانی ، باید دنبال کوله پشتی باشید که از پارچه ی ضد آب تهیه شده باشد و یا پوششی مخصوص بارندگی داشته باشد. حتما قبل از صعود وضعیت آب و هوای قله مورد نظرتان را در هواکوه چک کنید.

فعالیت هایی که در طول صعود خود دارید :

برای بعضی ها ، کوهپیمایی های یک روزه در طبیعت، شامل کوهنوردی ، دوچرخه سواری در کوهستان ، دویدن در مسیر و حتی گشت و گذار در دهات ها و روستاهای پشتی نیز می شود . پس تجهیزاتی مثل یک کمربند ، قسمت هایی که بتوان تجهیزات بیشتری را با بند کوله پشتی اضافه کرد ، جیب ها و کوله پشتی های همراه با اسکلت بسیار مفید واقع می شوند.

به چه سایزی از کوله پشتی نیاز دارید؟

یک کوله پشتی معمولی کمتر از ۴۰ لیتر حجم دارد . با این حال، این حجم می تواند نسبت به فعالیت شما متفاوت باشد. در اینجا به سایز های مختلف کوله و فعالیت های مرتبط با هر یک از آن ها توضیحاتی داده شده است.

توجه داشته باشید که اگر تجهیزات و یا پوشش های اضافه با خود حمل نمی کنید ، کوله پشتی بزرگتری احتیاج ندارید . یک کوله پشتی با ظرفیت پایین تر، به اندازه ای سبک و فشرده است که به هیچ عنوان کمر شما را خسته نمی کند و علاوه بر این ممکن است با ویژگی هایی عرضه شود که خیالتان را هم از نظر حجم و فضای بیشتر راحت کند.

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی دومین اصل مهمی است که در کوهنوردی برای انتخاب آن باید دقت نظر کافی به خرج داد. زمانی که حرف از کوله پشتی کوهنوردی به میان می آید یعنی شما باید بر اساس فرایند که در پیش روی دارید و برنامه ریزی که مد نظر دارید کوله پشتی که همان خانه کوهنورد به شمار می آید را تهیه کنید.
کوهنوردی عموماً به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت دسته بندی می شود. زمانی که شما به کوهپیمایی های کوتاه مدت می روید نیازی به حمل وسایل و خوردنی های زیادی ندارید؛ اما وقتی که قصد یک سفر چند هفته ای را دارید داستان شکل دیگری به خود می گیرد.
از سوی دیگر بسته به فصلی که سفر می کنید باید جنس کوله شما به شکلی باشد که وسایل داخل کوله پشتی کوهنوردی شما فاسد و خراب نشود. بر فرض نباید در فصل گرما سبب تعرق مواد غذایتان شود و آن ها را فاسد کند و در فصل سرما آب وارد شده به کیف شما سبب به هم خوردن سفرتان شود.
با در نظر گرفتن سفر خود و فصلی که قصد کوهنوردی در آن را دارید باید به باید و نبایدهای اساسی در این راستا دقت کنید. البته افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند و به فروش لوازم کوهنوردی می پردازند خود می توانند راهنمایی های مؤثری برای شما داشته باشند.
در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون انتخاب یک کوله پشتی کوهنوردی ایده ال شما عزیزان را یاری رسانیم. اگر شما هم به تازگی قصد شروع کوهنوردی را کرده اید و هنوز از باید و نبایدهای خریدهای که در این راستا باید به آن توجه شود اطلاعات کافی ندارید بهتر است با ما همراه باشید تا انتخابی ایده ال و کارا از آن شما باشد.

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

ویژگی های کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی ویژگی های بسیاری باید داشته باشد تا از وسایل شما به خوبی مراقبت کند؛ زیرا شما در مسیر کوهنوردی‌تان کوله پشتی نقش اساسی و مهمی را ایفا می کند. به هیچ عنوان امکان بازگشت به مسیر برگشت برای برداشتن یک وسیله برای شما وجود ندارد پس بهتر از کوله پشتی انتخاب شود که تمام وسایل مورد نیاز شما را سر و سامان دهد.
• در ابتدا باید کوله پشتی انتخاب کنید که به کمر شما آسیب وارد نکند. این مهم به وزن، اندازه و بسته های که برای نگهداری آن بر روی شانه و کمر شما در نظر گرفته شده است بستگی دارد.
• کوله پشتی کوهنوردی بهتر است از پارچه های ضد آب تهیه شده باشند و به خوبی جریان هوا در آن ها صورت بگیرید. اگر این دو اصل رعایت نشود سبب فرسایش و اصطکاک کوله بین کمر و پشت کوله پشتی می شود.
• بهتر است کوله پشتی انتخابی شما قابلیت ارتقاء داشته باشد؛ یعنی شما بتوانید به آن جیب، گیره، بند و سایر لوازم جانبی دیگر را در صورت صعودهای طولانی مدت اضافه کنید.
• برای مسیرهای کوتاه بهتر است از کوله ای که تا ده لیتر ظرفیت دارد استفاده کنید.
• کوله پشتی های که ظرفیت بیست لیتری دارد برای مسیر های کوهپیمایی انتخاب مناسبی است
• سی و پنج لیتری ها که ظرفیت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد را برای مسیرهای سه روزه می توانید استفاده کنید.
• در نهایت از کوله پشتی کوهنوردی که ظرفیت پنجاه لیتری دارد توصیه می شود برای مسیرهای طولانی استفاده کنید تا حجم بیشتری برای جایگذاری در اختیار شما قرار دهد.
• بهتر است از بخش های مجزا از یک دیگر کوله پشتی کوهنوردی تشکیل شده باشد تا شما بتوانید لباس، مواد غذایی و لوازم کوهنوردی خود را به صورت مجزا از یک دیگر قرار دهید.
• تناسب کوله پشتی با جثه شما رابطه مستقیم دارد افراد قد بلند کوله بلند تر و افراد قد کوتاه باید از کوله کوتاه تر استفاده کنند تا به کمر آن ها صدمه کمتری وارد شود.
• اندازه افقی کوله پشتی کوهنوردی نباید بیشتر از سی سانتی متر باشد که سبب پیچش آن بر روی کمر شما نشود

ویژگی های کوله پشتی کوهنوردی

جنس کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی خود را بر اساس شرایط آب و هوایی و سفری که در پیش رو دارید انتخاب کنید. برای این مهم بهتر است از پارچه های ضد آب استفاده شود که به مواد غذایی و البسه ای که شما با خود به همراه دارید آسیبی وارد نکند.
توصیه می شود در هنگام خرید تمام درزهای کیف را با دقت بررسی کنید تا زمانی که وسایل زیادی را در داخل کوله پشتی خود جایگذاری می کنید درزها از هم باز نشود.
زیپ کوله پشتی بهتر است بزرگ باشد و به راحتی باز و بسته شود تا در هنگام کوهنوردی آسیبی به آن وارد نشود و کار شما را سخت نکند.
آناتومی بدن زن با مرد تفاوت دارد پس بهتر است بر اساس جنسیت خود کوله پشتی ایده الی انتخاب کنید.

جنس کوله پشتی کوهنوردی

اجزای کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی ها نمونه ها و برندهای بسیار متفاوتی دارند. شما می توانید از نمونه های خارجی و داخلی این محصول بر حسب نیاز و علاقه مندی خود بهره بگیرید؛ اما این را به یاد داشته باشید که برخی از کوله پشتی ها مجهز به اسکلت داخلی هستند که شبیه یک چهار چوب شکل اصلی خود را با هر مقدار بار حفظ می کنند. همین امر سبب می شود سنگینی کوله شما زیاد بر روی شانه هایتان حس نشود.
کمربندهای برای کمر و قفسه سینه شما بر روی کوله پشتی در نظر گرفته شده است. تا وزن بر روی تمام پشت شما تقسیم شود و تنها یک بخش از بدن شما وزن سنگینی را در طی مسیر متحمل نشود. کمر بندی که بر روی قفسه سینه قرار دارد مانع از تجمع وزن بر روی باسن و کمر شما می شود.
مخزنی برای آب رسانی به کوهنوردان در کنار کیف تعبیه شده است که شما می توانید با پر کردن این بخش با آب و قرار دادن یک نی در داخلی آب فرایند نوشیدن آب را بدون خارج کردن قمقمه از کیف خود به انجام برسانید.
بافت های شبکه ای مانندی برای پشت کمر شما در نظر گرفته شده است که شما می توانید برای تهویه مناسب هوا و جریان مناسب هوا از آن ها استفاده کنید و مانع از عرق کردن پشت کمر خود شوید.

اجزای کوله پشتی کوهنوردی

انواع کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی همانند کفش کوهنوردی انواع مختلفی دارد که به صورت مختصر بخشی از آن ها را برای شما عنوان می کنیم.

• کوله پشتی کوهنوردی مخصوص طبیعت گردی
• کوله برای کوهنوردی
• کوله های فنی و آلپی
• کوله مخصوص سنگ نوردی
• کوله یخ نوردی
• کوله غار نوردی
• کوله های ویژه

انواع کوله پشتی کوهنوردی

نکاتی مهم پیرامون خرید کوله پشتی کوهنوردی

• کوله پشتی کوهنوردی خود را بر اساس علاقه مندی های خود انتخاب کنید. رنگ، طرح، جنس و بسیاری پارامترهای دیگر را در زمان خرید توجه کنید تا در طی گذر زمان سبب دل‌زدگی شما از آن وسیله نشود.
• تا حد ممکن از کوله پشتی استفاده کنید که وزن سبکی دارد و بدون اضافه کردن وسایل خود وزن استانداردی را بر روی دوش شما داشته باشد.
• نیازی نیست حتماً از برندهای خارجی استفاده کنید زیرا کوله پشتی های ایرانی با کیفیتی نیز در بازار برای شما در نظر گرفته شده است.
• قبل از اینکه هزینه های هنگفتی را متحمل شوید هدف خود را از خرید کوله پشتی مشخص کنید. اگر حرفه ای نیستید و تنها هفته ای یک بار یا ماهی یک بار به کوهنوردی می روید نیازی نیست از کوله پشتی های گران قیمت حرفه ای استفاده کنید.
• اگر برای نخستین بار است که قصد خرید کوله پشتی کوهنوردی را دارید حتماً از پیشکسوتان این رشته کمک بخواهید و از راهنمایی های فروشنده نیز برای خرید خود را محروم نکنید.
• برخی از کوله پشتی ها راه دسترسی تا انتهای کیف را برای شما فراهم آورده اند و برخی دیگر در قسمت میانی زیپی دارند که شما می توانید وسایل خود را به راحتی در اختیار بگیرید.
• اگر کوله شما به هر دلیلی از پارچه ضد آب بهره نگرفته است توصیه می شود از روکش های ضد آب برای این منظور کمک بگیرید.
• بهتر است رنگ های جذاب و شاد را برای خرید انتخاب کنید نه به این دلیل که کوله پشتی شما زیبا جلوه دهد بلکه به خاطر اینکه شما در زمان کوهنوردی به خوبی تشخیص داده شوید.

همه چیز در مورد کوله پشتی در کوه

کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده میشود به عبارت دیگر تمام وسایل مورد نیاز یک کوه نورد باید درون وسیله ای قرار گیرد که این وسیله کوله پشتی(Back pack) نام دارد.

باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنا براین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن، دو مسله بسیار مهم است.

انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما هستند. در چندین سال اخیر شرکت های معتبر جهان کوله پشتی هایی باکاربرد های مختلف، در ابعاد و سایز های مختلف طراحی کردند که کار کاربر را در انتخاب کوله مورد نظر، آسانتر کرده است.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با رگلاژ و عرض مناسب و همچنین باید دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه ها و ستون مهره ها باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کوهنورد  وارد نشود.
یقینا شما برای خرید یک کوله پشتی، مشخصه و ویژگی هایی رو مد نظر دارید و براساس اون انتخاب نهایی خودتون رو میکنید.

 ویژگی های مهم و تعیین کننده در هنگام خرید به صورت زیر است:

  1. جنسیت کوهنورد (زن یا مرد)
  2. جم یا همان لیتر کوله(حجم بار)
  3. میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار)
  4. نوع فعالیت یا برنامه
  5. قیمت و مارک معتبر

 جنسیت کوهنورد:

جنسیت فاکتور بسیار مهمی است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم ها تفاوت فراوانی دارد و به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی میکنند. خانمها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریز تر و ظریف تری دارند، شکل پایین تنه و خصوصا، فیزیک استخوان لگن آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با علایمی مثل women – lady – SL و اشکالی مثل گل شیپوری مشخص میشود که بستگی به کمپانی سازنده دارد. البته آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند از این کوله ها استفاده کنند.

کوله پشتی خانمها و آقایان

همانطور که میبینید کوله خانمها کشیده تر ، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی استخوان لگن خانمها کوله بشیند. نکته دیگر اینکه آقایانی هم  که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند این کوله ها را نیز در موقع خرید امتحان کنند شاید برای آنها مناسب تر باشد.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۵.۳۹ قبل‌ازظهر

هنگام خرید یک کوله پشتی نوع برنامه های که قصد اجرای آن را دارید، مد نظر قرار بدهید. بدین منظور شرکت های سازنده کوله پشتی، برای فعالیتهای مختلف کوله پشتی های مختلفی طراحی و تولید می کنند مثل کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و … .

کوله های طبیعت گردی: دارای جیبهای مختلفی اطراف کوله هستن و در برخی مدلها یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده که میشه اونرو جدا کرد و وقتی اطراف کمپ میخواید گشت و گذار کنید همراه ببرید.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۵.۵۶ قبل‌ازظهر

کوله های کوهنوردی: برای حمل بار در ساعتهای طولانی مناسب بوده و جیبهای کمتری در اطراف دارند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۰۴ قبل‌ازظهر

 کوله های فنی و آلپی: کشید ترین شکل رو دارند و گاها از جیب در اطراف اونها هم خبری نیست همچنین طراح در طراحی اونها برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی ، کرامپون ، تبرهای یخ جایی رو در نظر گرفته.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۱۲ قبل‌ازظهر

کوله سنگ نوردی: کوله ای باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک تر است تا دستهای سنگ نورد مانور بیشتری داشته باشند و سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره ها و شکاف ها عبور کند.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۲۳ قبل‌ازظهر

کوله یخ نوردی: کوله ای کاملا ضد آب با ویژگی های کوله سنگ نوردی اما داری بندهای مخصوص جهت حمل وسایل یخ نوردی.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۲۹ قبل‌ازظهر

کوله غار نوردی: کوله ای بسیار کشیده و استوانه ای، با ظاهری بسیار ساده.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۳۶ قبل‌ازظهر

 کوله های مخصوص جهت برنامه های ویژه. مانند: امداد و نجات، شکار، پیمایش دره و جنگل، حمل کودک، پیمایش کویر و باربری.

البته برخی کمپانی های معتبر دارای کوله های اکسپدیشن هم هستند که مشخصات کوله های فنی رو دارند ، دارای وزن سبک تر و گنجایش بیشتر و در عین حال توان حمل وزنهای بسیار بالاتر را نیز دارند و به همین خاطر دارای قیمتهای بسیار بالایی هم هستند .

حجم یا همان لیتر، باریست که شما میخواید درون کوله قرار بدید. با این وجود میزان حجم باری که درون یک کوله می توان قرار داد به دو واحد مختلف لیتر ویا اینچ مکعب بیان می شه. در واقع حجم دقیق یک کوله با واحد اینچ مکعب تعیین می شه، اما به دلیل قابل فهم بودن برای همه، آن را به واحد لیتر تبدیل کرده و بیان می کنند و اینکه بعضی وقتها میشنویم حجم کوله مثلا ۶۰ لیتری دقیقا ۶۰ لیتر نیست به خاطر همین تبدیل است که ممکن است پس از تبدیل، عددی مثل ۵۹.۸۳ شود و دقیقا حجم ۶۰ لیتر را به ما ندهد ولی هیچ کجا حجم کوله به لیتر را به صورت اعشار بیان نمی کنند و در این مثال ۶۰ اعلام میشه. در کل این نکته مهمی نیست.

نکته مهم بعدی اینه که برخی کوله ها به خصوص شرکت های آمریکایی دارای سایز بندی small – medium – large در کوله هاشون هستند که بین این سایز بندی ها شاهد اختلاف یکی دو لیتر هستیم اما از اونجا که در ایران اکثرا محصولات کشورهای اروپایی در بازار موجوده، با این مسایل کمتر مواجه میشیم.

حجم مناسب، به عواملی مثل: مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر بستگی داره که بسته به این عوامل، کوله ها اندازه و اشکال متفاوتی دارد.

حالا سوال اصلی که برای همه مون موقع خرید پیش میاد اینه که چه حجم کوله ای بخرم. اکثرا میدونیم که حجم مناسب به سه عامل بستگی داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد. باز هم همه میدونیم که کوله برنامه ۱ روزه با ۳ روزه فرق میکنه ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصلها بیشتره و هرچه وسایلمون حرفه ای تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتری نیاز داریم . با این حال یه راهنمای عمومی برای حجم مورد نیاز میتونه یه چیزی شبیه این باشه :

جدول انتخاب حجم کوله

دوره سفر

فصل

بهترین حجم کوله

اینچ مکعب

لیتر

۵ شب و بیشتر تابستان ۴۰۰۰-۵۰۰۰ ۶۵-۸۰
  بهار/ پاییز ۵۰۰۰ بالاتر و ۸۰-۹۰
   زمستان ۵۰۰۰ بالاتر و ۸۰-۹۰
۳ تا ۵ شب تابستان ۳۰۰۰-۴۰۰۰ ۵۰-۶۵
  بهار/ پاییز ۴۰۰۰-۵۰۰۰ ۶۵-۸۰
  زمستان ۵۰۰۰ بالاتر و ۸۰-۹۰
۱ تا ۲ شب تابستان ۲۵۰۰-۳۰۰۰ ۴۰-۵۰
  بهار/ پاییز ۳۰۰۰-۳۵۰۰ ۵۰-۵۵
  زمستان ۴۰۰۰-۵۰۰۰ ۶۵-۸۰
فقط کوهپیمایی یک روزه تابستان ۱۵۰۰-۲۰۰۰ ۲۵-۳۵
  بهار/ پاییز ۲۰۰۰-۲۵۰۰ ۳۵-۴۰
  زمستان ۲۵۰۰-۳۵۰۰ ۴۰-۵۵

و یا:

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۶.۵۳ قبل‌ازظهر

۱۵ لیتری و کمتر –  برای حمل وسایل مختصر، معروف به کوله قله یا حمله.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۰۷ قبل‌ازظهر

۲۵ الی ۴۰ لیتر –  برنامه های یک روزه در فصول مختلف.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۱۳ قبل‌ازظهر

۴۰ الی ۶۵ لیتر–  برای برنامه های ۲ روزه و چند روزه.

 Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۱۹ قبل‌ازظهر

۶۵ الی ۸۰ لیتر–  جهت اجرای برنامه های ویژه چند روزه در فصول مختلف.

Screen Shot ۱۳۹۴-۰۹-۱۲ at ۱۲.۰۷.۲۴ قبل‌ازظهر

 

علاوه بر حجم، وزن بار هم بسیار مهم است. شاید تا به حال به این موضوع هیچ توجهی نداشتیم اما این یک نکته ای بسیار کلیدی در انتخاب کوله پشتی است. کوله پشتی هایی با حجم یکسان می توانند برای حمل وزنهای مختلفی طراحی شده باشند. حداکثر وزنی را که کوله مورد نظر میتواند تحمل کن توسط شرکت سازنده اعلام میشود. به شکل زیر دقت کنید. هر دو کوله دارای حجم یکسان هستند اما وزن های مختلفی را حمل میکنند.

 کوله هایی که در تصویر مشاهده می کنید از آنجا که با SL مشخص شده برای خانمها طراحی شده و کوله سمت راست برای حمل حداکثر ۲۷ کیلوگرم و دیگری برای حمل حداکثر بار ۲۰ کیلوگرم طراحی شده است. این ویژگی باعث شده که کوله سمت راست با وزن دو و نیم کیلو سنگین تر از کوله دوم، با وزن یک کیلو و هفتصد گرم باشد و همچنین کوله اول از نظر قیمت گرانتر از کوله دوم باشد. حداکثر وزن مشخص شده به این معنا نیست که اگر وزن بیشتری داخل کوله قرار دادیم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معنی اینست که دیگر کوهنورد آن احساس راحتی قبلی را نخواهد داشت و سیستم کوله برای انتقال وزن بار به روی بدن به صورت صحیح جوابگو نخواهد بود. شما باید علاوه بر مقدار حجم وسایل، وزن آنها را نیز محاسبه کنید یا تخمین بزنید تا کوله مناسب تری انتخاب کنید. در این مثال اگر حجم بار شما حداکثر از۷۰ لیتر تجاوز نمی کند و وزن آن از حدود ۲۰ کیلو فراتر نمی رود می توانید با انتخاب کوله دوم هم در پول خود صرفه جویی کنید و هم به دلیل اینکه کوله سبک تری به برنامه میبرید بار کمتری در مجموع حمل کنید و انرژی کمتری مصرف و لذت بیشتری ببرید.

 پس: اگر ۲ کوله با مارکهای یکسان، حجم های یکسان ولی وزنهای مختلف دیدید، وزن کوله سبک تر دلیل بر تکنولوژی برتر نیست. بلکه به احتمال زیاد کوله سبک تر برای حمل وزن کمتری طراحی شده که باید ریز بین باشید و اطلاعات کوله ها را دقیق مطالعه کنید.

اندازه کوله باید متناسب قد شما باشد. اگر قد کوله برای شما کوتاه باشد فشار وزن کوله بیشتر در قسمت میانی کمر قرار میگیرد که در مدت زمان طولانی باعث درد در قسمت میانی کمر شما خواهد شد و اگر قد کوله بلند باشد روی عضلات سرینی قرار میگیرد و مانع در حرکت مناسب شما خواهد شد و تعادلتان را بهم خواهد زد. قبل از خرید کوله پشتی باید به این نکته دقت کنید، چیزی که کمتر کسی به آن اهمیت میدهد و اتفاقا بسیار مهم نیز می باشد. هر کوله پشتی برای یک محدوده مشخص اندازه تنه کوهنورد مناسب می باشد (باسن تا گردن).

 برای هر دو کوله چیزی به عنوان Torso در قسمت ویژگیهای کوله (Specification) آمده است و محدوده ای را به اینچ مشخص کرده. مثلا برای کوله اول ۲۰ـ۱۳ اینچ ذکر شده یعنی بین ۳۳ سانتیمتر تا حدود ۵۱ سانتیمتر. این عدد اندازه ارتفاع تنه شماست به این نحو که مطابق شکل زیر از بالای باسن تا ابتدای گردن (جایی که شانه و گردن به هم میرسند) را اندازه گیری می کنیم.

 حال در موقع خرید کوله پشتی باید کوله ای را بخرید که اندازه تنه شما در محدوده اندازه ذکر شده کوله پشتی باشد. چنانچه اندازه تنه شما برای دو سایز مختلف کوله مناسب بود همیشه اندازه کوچکتر را انتخاب کنید. البته در ایران که اکثرا کوله های اروپایی به فروش می رسد هر کوله تنها در یک سایز ارایه می شود اما اکثر کوله های آمریکایی حداقل در سه سایز کوچک ، متوسط و بزرگ ارایه می شود و اینجاست که می توانید تفاوت تکنولوژی و دقت آمریکایی را با اروپایی مقایسه کنید. به همین دلیل، کاری که هنگام خرید در ایران باید بکنیم این است که چنانچه اندازه تنه ما در محدوده کوله انتخابی نبود باید یا به سراغ نوع دیگر برویم یا چنانچه اندازه تنه کوهنورد کوچک تر از محدوده بود و کوهنور مرد بود به سراغ مدل زنانه آن کوله برود.

 برای مثال به کوله سمت راست نگاه کنید. کوله ای کشیده نسبت به کوله دومی است و محدوده اندازه تنه بزرگتری دارد. هر دو از یک کمپانی و یک سری اما کوله اول برای افراد خاص ساخته شده. افرادی که قد آنها بالای ۱۸۵ سانتی متر است و این محدودیت را با حروف EL نشان میدهند. حتی بدرد من که ۱۸۳ سانت قدمه نمیخوره و نمیتونیم اون طور که باید وشاید باهم کنار بیایم.

چهار شاخصه های مهم انتخاب کوله پشتی:

.در بخش زیر هرکدام را به طور جداگانه توضیح داده یم و سعی کرده ایم نکات مربوط به هرکدام را به دقت بررسی کنیم

حجم و ظرفیت کوله پشتی:

یکی از مهم ترین معیارهای خرید کوله پشتی حجم و ظرفیت کوله می باشد که برحسب لیتر یا اینچ مکعب ارزیابی می شود . شما باید بسته به طول سفر خود و وسایلی که میخواهید با خود حمل کنید ، حجم کوله را انتخاب نمایید. هرچقدر حجم یک کوله بیشتر باشد ، تجهیزات بیشتری نیز می توانید با خود حمل کنید. اگر در سفرتان نیاز به تجهیزات زیادی ندارید پس به سراغ کوله های خیلی بزرگ نروید.

کوله ها برحسب طول سفر و مدت زمان مصرف ، سایزبندی می شوند که در قسمت زیر به توضیحات هرکدام به صورت جداگانه میپردازیم.

 یک شب کوله های کمتر از 30 لیتر  :

 این کوله ها بیشتر برای دوچرخه سواری و یا پیاده روی در جاده یا مسافت های کم،

کوهنوردی های کوتاه مدت که نیاز به وسایل و تجهیزات زیادی ندارند مورد استفاده قرار میگیرد.

 یک شب کوله های کمتر از 30 لیتر  :

 

 

 

 

 

 

 

 1تا 3 شب (30 تا 50 لیتری) :

برای یک سفر آخر هفته ای یک تا سه روزه ، پیشنهاد ما برای شما ، انتخاب کوله های 30تا 50 لیتری می باشد.

شما به راحتی می توانید وسایلی همچون چادر ، کیسه خواب ، ظروف و ... به همراه خود داشته باشید.

البته همیشه یادتان باشد که در تمام سفرها ، از بردن لوازم اضافی و سنگین کردن کوله اجتناب کنید.

*چک لیست کالاهای خود را حتما بنویسید.

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

 

 

 

 

 

 3 تا 5 شب (50 تا 80 لیتری):  بزرگترین تفاوت بین تعطیلات کوتاه آخر هفته با یک مسافرت چند روزه ، در میزان غذا و وسایل مورد نیازی است که باید همراهمان باشد.

 اصولا در سفرهای چند روزه به غذا و امکانات بیشتری نیاز دارید، پس بهترین انتخاب برای این سفرهای چند روزه کوله های 50 تا 80 لیتری می باشد. معمولا این کوله ها جزء پرطرفدارترین کوله های کوهنوردی محسوب می شوندکه برای کوهنوردی و سفرهای چند روزه فوق العاده است و شما می توانید با خیال راحت کلیه ابزار آلات و تجهیزات ، وسایل مورد نیاز و مواد خوراکی خود را به همراه داشته باشید.

 

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

 

 

 

 

 

 

بیشتر از 5 شب (80 تا 110 لیتر): سفرهای طولانی بیشتر از چند روز و حتی سفرهای زمستانی در فصول سرد ، نیاز به کوله های بزرگتر و وسایل اضافه تری دارند.این کوله ها دامنه ای فراتر از 70 لیتر داشته و اصولا گنجایشی بین 80 تا 110 لیتر دارند. اصولا از آن ها برای سفرهای حرفه ای و یا گروهی استفاده می شود و با توجه به حجم بالای آن ها ، می توان هر تجهیزات و ابزار آلات تخصصی مورد نیاز را با خود ببرند.راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

 

 

 

 

 

 

  حال با توجه به اینکه با حجم های مختلف کوله آشنا شدید اینک به توضیح چگونگی انتخاب حجم مناسب کوله با توجه به آناتومی و فیزیک بدنی می پردازیم.

انتخاب حجم مناسب کوله با توجه به آناتومی و فیزیک بدنی

مهم ترین شاخصه برای پیدا کردن حجم مناسب کوله پشتی ، آشنایی با فیزیک بدنی خودتان است . برای این آشنایی نیاز است که اندازه طول نیم تنه و طول لگن خود را بدانید که ما در قسمت زیر به شما اصول اندازه گیری استاندارد را به طور کامل آموزش میدهیم.

 طول نیم تنه یا TORSO LENGTH:اندازه گیری طول نیم تنه

1.برای اندازه گیری طول نیم تنه صاف بایستید و سر خود را جلو بگیرید به گونه ای که برآمدگی استخوانتان معلوم شود. این برآمدگی مهره 7 گردن شما می باشد که محل دقیق آن بالای نیم تنه قرار دارد.

2.انگشت اشاره را به سمت جلو و انگشت شصت خود را (مطابق شکل )

به سمت بیرون قرار دهید و یک خط فرضی بین شصت های خود قرار دهید.

3.از یکی از دوستان خود کمک بگیرید تا فاصله بین خط فرضی بین

دو انگشت شصت و مهره هفتم گردن شمارا اندازه گیری کند این اندازه، طول نیم تنه شما می باشد.

 

طول لگن یا HIP SIZE :طول لگن یا HIP SIZE :

یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب سایز کوله پشتی ، طول لگن می باشد ، زیرا 80 درصد وزن و فشار کوله بر روی لگن فرد وارد می شود ، بنابراین مناسب بودن سایز کمربند یک شاخصه مهم محسوب می شود.

1.برای اندازه گیری طول لگن خود باید متر را مطابق شکل بالای لگن

خود قرار دهید . معمولا این خط بالای کمربند شما قرار دارد.

بسیاری از کوله ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و حتما در هنگام خرید

حواستان به سایز نیم تنه خود باشد.

2.اگر در اندازه گیری سایز خود مشکل دارید حتما با فروشندگان و یا مشاوران خرید صحبت کنید و راهنمایی بگیرید.

 

 

 

جدول محاسبه سایز کوله برحسب سایز نیم تنه

تا 38 سانتی متر

Extra Small

بین 38 تا 43 سانتی متر

Small

بین 43 تا 50 سانتی متر

Medium

بیشتر از 50 سانتی متر

Large

 

وزن بار:

یکی دیگر از نکات مهم انتخاب کوله وزن بار نیز می باشد. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است دو کوله حجم یکسانی داشته باشند اما قابلیت تحمل وزن های آن ها مختلف باشد .

معمولا کوله های سنگین تر قدرت تحمل وزن بیشتری نیز دارند مگر اینکه از جنس ، یا تکنولوژی های خاصی ساخته شده باشند. همیشه مراقب وزنی که قرار است در مدت زمان طولانی حمل کنید باشید ، اصولا کارشناسان حداکثر وزن قابل تحمل توسط افراد را  کمتر از  25 درصد وزن فرد تخمین زده اند تا به بدن آسیبی وارد نشود.

جنسیت کوهنورد:

بسیاری از کمپانی های مطرح کوله های کوهنوردی، براساس آناتومی مرد و زن ، طراحی جداگانه ای کرده اند که هرکدام بسته به نوع جنسیت آن ها ، ظاهر و ویژگی های متفاوتی دارند که در این جا به ذکر آن می پردازیم .

کوله پشتی خانم ها:

از آن جا که خانم ها به نسبت مردان استخوان بندی ریزتر ، ظریف تر و سرشانه های کوچکتری دارند پس طراحی کوله های خانم هابه گونه ای است که قسمت نیم تنه آن ها کوتاهتر و طول کشیده تری دارند و با ظاهری قوسی شکل تا روی استخوان لگن می نشینند ، بندهای کوله به هم نزدیک ترند تا هرگونه فشار در ناحی سینه را کنترل کنند . همچنین لبه های نرم این کوله ها ، مانع از فشار زیاد بر شانه ها می شود .همچنین با توجه به آناتومی بدن بانوان ، دور کمر این کوله ها اصولا مخروطی شکل هستند.

کوله پشتی بانوان

 

 

ویژگی منحصر به فرد کوله پشتی خانم ها :

1. طول نیم تنه (Torso Lenght) کمتری دارند.

2. بندهای شانه ای کولهبه هم نزدیک هستند

3. کمربند کمری کوله حالت مخروطی شکل گرفته وکمر بانوان را

 به طور کامل در بر میگیرد.

 

 

 

 این نکته را هم بدانید که بسیار ی از آقایان که اندامی کوچکتر دارند نیز می توانند از کوله پشتی های بانوان استفاده کنند و خانم هایی که استخوان بندی درشت دارند ، نیازی نیست حتما از کوله پشتی بانوان استفاده کنند . در کل حتما سایز نیم تنه خود را با کوله مورد نظر خود مطابقت دهید.

البته طراحی بعضی از کوله ها به صورت UniSex می باشد که برای خانم ها و آقایان به صورت مشترک قابل استفاده می باشد. 

 کوله پشتی ها برحسب نوع فعالیت:

 

(HIKING /TREKKING ) کوله پشتی کوهنوردی :(HIKING /TREKKING ) کوله پشتی کوهنوردی :

همانطور که از اسم  این کوله ها پیداست ، برای کوهنوردی و پیاده روی های نسبتا طولانی طراحی شده اند. شکل ظاهری این کوله ها به گونه ای است که دارای یک محفظه بزرگ برای وسایل و سایر اشیا هستند و در اطراف کوله ، جیب های کمتری مشاهده می شود . بزرگترین شاخصه این کوله ها ، بافت تهویه دار در پشت آن هاست که طراحی این بافت ها به گونه ای است که در حین فعالیت و در زمان عرق کردن ، کلیه رطوبت را به خود جذب کرده و پشت کوهنورد را در همه حال خشک و خنک نگه می دارد . همچنین این بافت ها  باعث شده جریان هوا به طور متناوب در گردش باشد و تعرق را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.  

 

 

 

 

 

(ROCK CLIMBING) کوله های صخره نوردی:(ROCK CLIMBING) کوله های صخره نوردی:

 

طراحی این کوله ها به شکل بلند و باریک بوده است که اصولا پهنای آن از عرض کمر صخره نورد کمتر است و فرد به راحتی می تواند از میان صخره ها و شکاف ها عبور کند.

 

 

 

 

 

 

 

(Travel)کوله های طبیعت گردی و مسافرتی:

(Travel)کوله های طبیعت گردی و مسافرتی:

این کوله ها دارای جیب و زیپ های متعددی هستند که در سایزها و شکل های مختلفی طراحی شده اند ، اصولا این کوله ها دارای پوشش ضخیم و تهویه مناسب می باشند . حتی در بعضی از مدل ها کوله ی جداگانه کوچکی موجود است که می توان برای کمپینگ و مسافت های کم از آن استفاده کرد .اصولا این کوله ها دارای قدرت تحمل زیادی هستند حتی برخی از آن ها دارای چرخ و دسته می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

(Snow Sport) کوله های ورزش های زمستانی:

(Snow Sport) کوله های ورزش های زمستانی:

این کوله پشتی ها از لحاظ ساختار بدنه بسیار شبیه کوله پشتی های کوهنوردی بوده و دارای حجمی بین 20 تا 45 لیتر می باشد. همچنین همانند کوله های کوهنوردی مجهز به کمربندهای قابل تنظیم و بندهای شانه ای نیز هستند . تنها تفاوت بارز این کوله ها این است که دارای محفظه ای برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی، تبرهای یخی و ... می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Biking) کوله های دوچرخه سواری:

 

(Biking) کوله های دوچرخه سواری:

 کوله های دوچرخه سواری اصولا سبک و راحت بوده و برای افزایش بازدهی دوچرخه سواران مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی این کوله ها به این گونه است که دارای چند محفظه با دسترسی آسان برای نگهداری وسایل مورد نیاز دوچرخه سوار می باشند.

 

 

 

 

 

 

ویژگی های کوله نگهدارنده آب:

(Hydration)کوله پشتی های نگهدارنده آب :

طراحی این کوله هابه این گونه است که دارای مخزن جداگانه برای نگهداری آب می باشند به طوریکه دوچرخه سوار می تواند به راحتی با یک دست و در حال دوچرخه سواری ، از طریق نی که به مخزن آب متصل است آب بنوشد.

 

ویژگی های کوله نگهدارنده آب:

 

 

 

طراحی و ساختار کوله پشتی ها:

کوله پشتی اسکلت دار (فریم دار):

اسکلت و فریم داخلی :

طراحی برخی از کوله ها دارای اسکلت داخلی می باشند که به آن استحکام بالایی می بخشد و باعث می شود در بارگیری های زیاد مستحکم تر عمل کند . اگر بخواهیم راجع به کوله ها به طور کلی نظر دهیم ، ایده آل ترین کوله پشتی های کوهنوردی برای صعود های طولانی مدت و سنگین همین کوله های اسکلت دار هستند که به شما استحکام و امنیت زیادی برای حمل لوازم می بخشد. اما این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که اسکلت یا چهارچوب ، موجب سنگین تر شدن کوله نیز می شود. پس اگر دنبال یک کوله پشتی سبک وزن می گردید ، هیچ وقت دنبال کوله های اسکلت دار نباشید و به دنبال کوله های بدون فریم بروید .

اسکلت و فریم خارجی:

کوله های دارای اسکلت خارجی دارای ظرفیت و استحکام فوق العاده زیادی هستند و بیشتر برای حمل وسایل سنگین و بدون قاعده ای مثل کایاک بادی، کیسه خواب های بزرگ یا چادر پرکاربرد هستند. اسکلت این کوله ها اصولا از جنس آلومینیوم می باشد که وزن کمتری به کوله بدهد.

لازم به ذکر است که اصولا این فریم ها نظم خاصی به لوازم  داخل کوله میدهند و می توان وسایل را مرتب تر چیدمان کرد.

کوله پشتی های بدون فریم:

این کوله ها کاملا با وجود ظرفیت زیاد بسیار سبک و انعطاف پذیر بوده و برای پیاده روی های طولانی انتخاب خوبی محسوب می شوند. اکثر کوله ها به شکل بدون فریم طراحی شده و نسبت کوله های فریم دار ارزان تر نیز هستند.

انواع کوله پشتی

 

کمربندها و بندهای شانه ای قفسه سینه:

یکی دیگر از شاخصه های مهمکوله پشتی های کوهنوردی ، کمربندهای آن می باشد که موجب انتقال وزن  کوله از شانه به باسن شده و از کمر درد و احساس خستگی در پیاده روی و کوهنوردی های طولانی جلوگیری می کند.

بندهای سینه (تصویر 2) فشار وارده روی قفسه سینه را کنترل کرده و موجب پایداری تجهیزات در پستی و بلندی ها شده و آن ها را سرجای خود ثابت نگه میدارد

بندهای تنظیم:

بندهای تنظیم (تصویر 3 ) که در قسمت بالای شانه قرار دارند به شما این امکان را می دهند که کوله پشتی را روی بدن خود تنظیم کرده و قسمت بالای کوله را به بدن خود نزدیک کنید، تا از فشاری که به ناحیه کمر وارد می شود بکاهید .

بندهای فشرده سازی:

این بندها (تصویر 1 ) برای کاهش حجم کوله و فشرده سازی آن طراحی شده است. اگر کوله پشتی ها به طور کامل پر نشده باشند ، می توان با فشرده سازی کوله از حجم آن کاست.

بندهای کوله پشتی

 

درب زیپ دار

دسترسی به کوله ها از طریق یک زیپ U شکل انجام می شود که معمولا طراحی این زیپ ها به دو گونه است:

درب زیپ دار از بالا:

اکثرکوله پشتی های بزرگ دارای دسترسی از بالا هستند که قابلیت تبدیل حجمی نیز دارند و در صورت لزوم با حجمی کمتر نیز قابل استفاده می باشند. در این کوله ها به خاطر زیاد بودن عمق کوله دسترسی به وسایل داخل سخت تر می شود و به خاطر چیدمان افقی وسایل ، اگر به وسیله ای در انتهای کوله نیاز داشته باشید باید حداقل نیمی از وسایل را خارج کنید . برای رفع این مشکل نیز در کوله پشتی های بزرگ و متوسط برای دسترسی راحت تر به اجسام پایین کوله ، در قسمت انتها نیز زیپی تعبیه شده که نیاز به باز کردن کل کوله نباشد.

درب زیپ دار از جلو:

این کوله ها دارای زیپ U شکل در قسمت جلوی کوله هستند، دسترسی به وسایل در این مدل ها راحت تر است اما به دلیل آسیب پذیری بالای زیپ در این مدل ، اصولا برای حمل بارهای سنگین کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کوله ها برای دسترسی  راحت تر به اجسام از هردو زیپ استفاده می کنند.

درب زیپی کوله پشتی

 

جیب ها:

اصولا کوله ها دارای یک جیب زیپ دار اصلی ، جیب های بیرونی برای نگهداری وسایل هستند که در این قسمت با آن ها آشنا میشویم  و کاربرد آن ها را بررسی می کنیم.

جیب های جانبی:

این جیب ها (تصویر 3) در کنار کوله هستند و برای نگهداری وسایلی مانند بطری آب ، قطب نما و ... پرکاربرد بوده و دسترسی به این جیب ها بسیار راحت می باشد.

جیب کمری:

این جیب ها (تصویر 4 )  اصولا برای اقلام کوچک مانند گوشی همراه ، GPS، تنقلات میان راه و ... بسیار مفید هستند و دسترسی به آن ها بسیار آسان است و میتوان بدون پایین آوردن کوله پشتی از آن ها استفاده کرد.

جیب بیرونی:

این جیب ها (تصویر 2) اصولا نزدیک زیپ اصلی بوده و برای وسایلی که زیاد مورد استفاده قرار میگیرند مانند کلاه، دستکش ، هد لامپ ، عینک آفتابی و ...  بسیار پرکاربرد بوده . شما نمی توانید بدون پایین آوردن کوله ها از شانه ، از این جیب ها استفاده کنید ولی می توانید به راحتی از کسی بخواهید وسایل مورد نیاز را از جیب تان خارج کند.

جیب های داخلی:

این جیب ها (تصویر 1)  اصولا برای اشیای با ارزشی مانند کلید،کارت های اعتباری ، پول و ... بسیار مفید هستند.

جیب های پنهانی و پشتی :

 این جیب ها(تصویر 5) اصولا دارای ابعاد بزرگی بوده و در قسمت پشت کوله قرار دارند و با ساختاری توری شکل ، برای نگهداری وسایل خیس و جداسازی آن ها از بقیه لوازم داخل کوله طراحی شده اند.

بندهای قابل اتصال:

این حلقه ها (تصویر 6) بسیار مورد توجه کوهنوردان بوده که از آن برای اتصال وسایل جانبی و ...  استفاده می کنند. در بسیاری از کوله های پیشرفته و تخصصی ، حلقه ای برای  اتصال عصای کوهنوردی  به صورت جداگانه تعبیه شده است.

بندهای قابل اتصال:

ساختار پشت کوله:

ساختار پشت کوله ها ، دارای سیستم تهویه هوا بوده که به صورت بافت های توری شکل و فوم های بادی می باشند. طراحی این بافت ها به گونه ای است که در حین فعالیت و در زمان عرق کردن ، کلیه رطوبت را به خود جذب کرده و پشت کوهنورد را در همه حال خشک و خنک نگه می دارد . همچنین این بافت ها  باعث شده جریان هوا به طور متناوب در گردش باشد و تعرق را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. ساختار پشت کوله دارای دو مدل سیستم تنظیم می باشد که برخی از آن ها در حال استفاده و زمانی که بر روی دوش هستند می توان براساس فیزیک و ساختار بدنی تنظیم کرد و برخی دیگر ثابت بوده و قابلیت تغییر ندارند.

ساختار پشت کوله:

 

 

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب ساک ورزشی

راهنمای انتخاب ساک ورزشی

یکی از مهم‌ترین ملزومات برای تمام رشته‌های ورزشی، ساک ورزشی است. افرادی که سابقه‌ی فعالیت در باشگاه، ورزشگاه یا سایر محیط‌های ورزشی را دارند به خوبی آگاهند که داشتن یک ساک ورزشی مناسب تا چه اندازه ضروری است و می‌تواند ....

راهنمای انتخاب ساک ورزشی

۴ نکته­ فوق­‌العاده برای انتخاب کیف متناسب با موقعیت، اندام و لباس­‌هایتان

۴ نکته­ فوق­‌العاده برای انتخاب کیف متناسب با موقعیت، اندام و لباس­‌هایتان

اصطلاح  “کیف دستی”  ابتدا در اوایل دهه ۱۹۰۰، برای نوعی ابتدایی از یک کیف سفری که توسط آقایان استفاده می­‌شد، به کار برده شد و این سرآغازی بود برای خلق نسل جدیدی از کیف­‌هایی که بعد­ها توسط زنان متدوال و محبوب شد. امروزه....

۴ نکته­ فوق­‌العاده برای انتخاب کیف متناسب با موقعیت، اندام و لباس­‌هایتان

بهترین کیف زنانه برای سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

کیف های شیک برای سفرهای دو روزه در آخرهفته و تابستان!

راهنمای خرید کوله پشتی سفر

انواع کوله پشتی برای خرید و سفر

راهنمای خرید بهترین کوله پشتی مسافرتی

همه چیز در مورد انتخاب کوله پشتی مناسب کوهنوردی و سفر :

   محصولات مشابه