مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای خرید چمدان مسافرتی

قطعا دلتان نمی خواهد کسی باشید که چمدانتان وقتی که در قسمت بار فرودگاه بیرون می آید، بخشی از وسایل آن خراب شده، گم شده یا به بیرون ریخته باشد. از طرف دیگر هم دلتان نمی خواهد که زمانی که یک چمدان خریداری می کنید، سریع خراب شده و مجبور شوید که باز هم برای خرید آن هزینه کنید. به همین خاطر، ما در الی گشت برای شما یک راهنمای خرید چمدان مسافرتی آماده کرده ایم که شما با دانستن جزئیات کاربردی، چمدان دلخواه و مناسب خود را تهیه نمایید.

همه ما با شنیدن نام سفر به یاد حمل کننده های باوفای لباس و وسایل شخصی مان افتاده و سریع به سراغ آنها رفته و جویای احوالشان می شویم تا مبادا گرد مدتی انبارنشینی بر آنها نشسته یا آسیبی دیده باشند و به این ترتیب از همراهی ما در سفر محروم شوند.
زیرا در صورت بروز چنین اتفاقی ناچاریم قید حمل آسان و امن وسایل سفر را زده یا برای خرید یک نمونه جدید اقدام کنیم. اینجا است که اهمیت این کالا برایمان مشخص می شود.

این کالای مسافرتی در حدی برای ما ایرانی ها که گویا زیاد اهل سفر گشت و گذار هستیم اهمیت دارد که جزو وسایل اصلی در خریدهای عروس به شمار می آید و معمولا عروس و داماد ها برای سفرهایی که در پیش دارند از میان نمونه و رنگ های گوناگون چمدان مدل هایی را انتخاب و خریداری می کنند.

باشد که زندگی پرسفری داشته باشند. این روزها هم با توجه به اینکه به فصل تابستان و آغاز سفرهای تابستانی نزدیک می شویم اکثرا سراغی از چمدان و ساک های سفری گرفته و از صحت و سلامت آنها اطمینان خاطر حاصل می کنیم. اما واقعا از برخی چمدان ها عمری گذشته است و باید برای خرید نمونه های جدیدی اقدام کنیم. با توجه به این موضوع در این بخش ما به ذکر مواردی برای خرید و همچنین نگهداری از چمدان پرداخته ایم.

راهنمای خرید چمدان مسافرتی

معرفی انواع چمدان

چمدان ها در انواع گوناگون کپسولی یا باکسی، برزنتی، چرمی و ... در بازار موجودند.
تقسیم بندی دیگر که برای چمدان در نظر می گیرند از لحاظ شکل ظاهری است که شامل چمدان های چرخ دار، بدون چرخ، کیف و ساک سفری و... است.
یک تقسیم بندی دیگر نیز بر اساس حجم و گنجایش چمدان وجود دارد و خریدار بسته به نوع نیاز خود برای خرید چمدان اقدام می کند.
چمدانی که امروز از آن برای سفرهای خودمان استفاده می کنیم معمولا از الیاف مصنوعی و البته گاهی هم از برخی فلزات ساخته شده اند اما نمی توان فراموش کرد که چرم هنوز هم در ساخت این وسیله نقش بسزایی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی چمدان های امروزی را می توان به 4 گروه برزنتی، چرمی، فلزی وکیف های دستی سبک سامسونت تقسیم بندی کرد که هر کدام مزایا و البته معایبی داده .
چمدان های برزنتی: این چمدان ها که امروزه معمولی ترین نوع چمدان هستند امتیاز ویژه ای که وزن کم آنهاست را یدک می کشند ولی فراموش نکنید اگر مقصد شما منطقه ای بارانی و مرطوب است هرگز از این نوع چمدان استفاده نکنید چون با بوی بد آن نمی توانید کنار بیایید. هرچند لوازم و لباس های شما داخل آن چمدان ها خیس نمی شود ولی رطوبت نفوذ کرده داخل آن باعث بوی نامطبوعی در لباس ها و وسایل شما خواهد شد.
چمدان های تیتانیوم ـ پلاستیک: این نوع چمدان ها که مدت زیادی نیست وارد زندگی ما شده از چمدان های بادوام است و در صورتی که بخواهید هزینه کنید و به دنبال با دوام ترین نوع چمدان هستید این نوع را به شما پیشنهاد می دهیم.

چمدان های تیتانیومی که به دلیل مقاومت بالای آنها جزو انتخاب برتر اکثر مسافران کثیرالسفر هستند در صورت نگهداری مناسب حتی گاهی بیشتر از ده سال عمر مفید خواهند داشت. اما بزرگ ترین مشکل این نوع چمدان را می توان خط و خش ناشی از حمل و نقل در طول سفر دانست چون بدنه آنها زیاد در مقابل این اتفاق مقاوم نیست.

برعکس چمدان های برزنتی، چمدان های تیتانیومی بهترین گزینه برای سفرهای طولانی و البته در مناطق مرطوب است. مهم ترین نکته ای که در این گروه از چمدان ها برای خریدارانش باعث برتری می شود بحث امنیت و استحکام این وسیله در مسافرت است بنابراین اگر لوازم شما خطر شکستن یا از بین رفتن دارد بهترین گزینه برای سفر بعدی شما این گروه از چمدان هاست.

 

 

 

 کنار این چمدان هایی که با پلاستیک سخت و فشرده ساخته شده اند نیز خاصیتی شبیه به چمدان های تیتانیومی دارند با این تفاوت که استحکامشان کمتر و البته قیمتشان ارزان تر است. با این حال امکان شکستگی این چمدان ها زیاد است چون تحمل پلاستیک درحمل بار بسیار کمتر از فلز است. این چمدان ها نیز مثل اسلاف فلزی خوددر معرض خط و خش دیدن هستند. اما به خاطر قیمتشان بازار خود را یافته اند.
چمدان های چرمی: این چمدان ها همراهان قدیمی و گرانقیمت مسافران سراسر جهان هستند و همواره جایگاه مشخص و محکمی میان مسافران دارند. اگر از تمام محاسن و البته پرستیژ این نوع از چمدان ها بگذریم که برای مسافران لوکس و شیک پوش بسیار مهم است، می توانیم به وزن و البته هزینه بالای خرید این گروه از چمدان ها به عنوان عیوب آن اشاره کنیم ؛مواردی که باعث شده تا بسیاری از مسافران عادی از خرید این دسته از چمدان ها چشمپوشی کنند.
سامسونت های سفری: این گروه را می توان به عنوان آخرین نوع از انواع چمدان معرفی کرد. البته برای آنها که قصد سفرهای کوتاه دارند و تک نفره سفر می کنند، چون مناسب ترین انتخاب از لحاظ وزن، حجم و البته هزینه خرید برای این گروه از مسافران این نوع چمدان است به طوری که امروزه اکثر افرادی که از آنها به کثیرالسفر یاد می شود یکی از این نوع چمدان ها را همراه خود به این نقطه و آن نقطه از جهان می برند.

یک چمدان خوب، به نظر بی دوام نمی آید

بدیهی است که نیازهای مربوط به چمدان شما بر اساس فعالیت، مقصد و سبک سفر متفاوت خواهد بود، اما به ویژه اگر زیاد مسافرت می کنید، به چیزی قوی و با دوام نیاز دارید. الکساندرا جیمینز، سردبیر Travel Fashion Girl می گوید: «اگر شما چمدان خود را بر روی سطوح خشن مثل سنگ فرش، سنگ، یا پیاده روهایی با سنگ های شکسته بکشیدد، به چرخ های آن بسیار باید دقت کنید و یا اینکه آماده حمل آن باشید. اگر در نگاه اول به نظر می رسد که چرخ ها شکسته یا خراب خواهند شد، به حستان اعتماد کنید چرا که به احتمال زیاد این اتفاق خواهد افتاد. قبل از خرید، بررسی ها و تحقیقات آن چمدان را کاملا بخوانید و ایده خوبی است که چمدان های دارای گارنتی طول عمر را تهیه نمایید».

جنس های مختلف چمدان

به دنبال مواد باکیفیت باشید

راهنمای خرید چمدان مسافرتی می گوید که چه چمدان سخت چه نرم انتخاب کنید، مواد باکیفیت به کار رفته در آن مهم است. جیمینز می گوید: «چمدان های نرم بسیار عالی هستند اگر دوست دارید که آن را با دست حمل کنید، زیرا سبک وزن هستند و راحت تر در قفسه هایی مانند قفسه چمدان بالای سر در هواپیما قرار می گیرند. آن ها همچنین ممکن است شوک های فیزیکی را بهتر از چمدان های سخت جذب کنند». به غیر از زمان هایی که پارچه های خش دار را به عنوان یک مد دوست داشتنی می بینید، از خرید پلی استر خودداری کنید! پارچه هایی با نایلون ریپ استاپ (Rip-stop nylon) انتخاب بهتر و با دوامی است.

جیمینز می گوید: «استدلال برای خرید چمدان سخت این است که لوازم داخل آن بهتر می مانند، زیرا چمدان به داخل فرود نمی رود. چمدان سختِ باکیفیت ساخته شده از مواد دست سازی از قبیل پلی کربنات فوق العاده بادوام است و اغلب در وینیل، چرم یا پارچه پوشیده می شود.

پلی کربنات فوق العاده بادوام

به دسته های چمدان توجه کنید

شکستن دسته چمدان یکی از اتفاقات شایعی است که برای چمدان های نامناسب می افتد. اگر شما دلتان نمی خواهد این اتفاق را تجربه کنید، چمدان هایی را خریداری کنید که دسته آن ها به دو طرف میله داشته باشد زیرا آن ها معمولا نسبت به چمدان های تک میله ای، قوی تر هستند. البته اگر قرار است یک چمدان بسیار گران قیمت باکیفیت انتخاب کنید، احتمالا دسته تک آن ها به قدرت دسته های دو میله ای است.

دسته های مختلف چمدان

زیپ چمدان، نکته دیگری که باید چک شود

قانونی نانوشته در راهنمای خرید چمدان مسافرتی وجود دارد که می گوید، اگر چمدانی باکیفیت نباشد، قطعا زیپ های آن نیز به راحتی می شکنند و هزینه تعویض آن ها زیاد خواهد برد. خرید چمدانی هایی که شامل زیپ هایی هستند که می توانند خود را تعمیر کنند، یک سرمایه گذاری عالی است. اگر شما به دنبال یک چمدان نرم نایلونی می روید، آن هایی را انتخاب کنید که زیپ آن ها کاملا در چمدان جای گرفته است؛ نشانه مناسبی برای کیفیت. زیپ ها می توانند به رنگ طرح کلی چمدان شما یا مخالف رنگ آن باشند، اما در هر صورت زیپ باید از نظر اندازه نسبت به کل چمدان در هماهنگی کامل باشد. اگر شما جزو آن دسته افراد هستید که بیش از ظرفیت چمدان، آن را پر می کنید، به دنبال موردی بگردید که زیپ آن از کویل پلی استر (polyester coils) ساخته شده باشد. این نوع زیپ ها می توانند فشار زیادی را تحمل کنند.

زیپ کویل پلی استر

سیستم قفل را بررسی کنید

حتی اگر لوازم با ارزشی مانند طلا همراهتان نیست، اما باز هم باید از لوازمتان مراقبت کنید. چمدانی که قفل ندارد، دعوت نامه ای برای دزدان است! معمولا چمدان های باکیفیت با جنس نرم، خودشان انواع مختلف قفل را دارند که به زیپ آن ها بسته می شود. چمدان هایی با جنس سخت نیز یا ساخت آن ها به گونه ای است خودش قفل خودکار دارد و یا اینکه آن ها هم قفل دارند. در هر صورت باید دقت کنید که این سیستم چطور از چمدان مراقبت می کند. هرچه بیشتر به هم چسبیده باشد، پایدارتر خواهد بود.

درباره چرم بدانید

یکی از مواردی که باید هنگام خرید چمدان چرمی به آن نگاه کنید، درجه مورد استفاده است. برای جنسی پایدار با جذابیت ظاهری همیشگی، به دنبال چمدان Top/Full grain leather (چرم لایه لایه نشده) باشید که از بیرونی ترین لایه های پوستی به دست می آید. از خرید چرم پردازش شده خودداری کنید زیرا در طول زمان ترک خواهد خورد. چرم های پردازش شده ۱۰۰ درصد چرم است، اما از لایه های پوستی داخلی می آید و به اندازه چرم Full grain leather پایدار نیست. همچنین اطمینان حاصل کنید که از چمدان ساخته شده از تکه های چرم اجتناب کنید. آن ها از خرده های چرم های دیگر ساخته شده و به هم چسبیده شده اند. چمدان های چرمی دارای بند چرم ممکن است به مرور لایه لایه شده و ترک بخورند.

چرم Top/Full grain leather

جیب های مختلف چمدان را نگاه کنید

آخرین مورد از راهنمای خرید چمدان مسافرتی این است که اگر چمدان را با چند جیب مختلف ترجیح می دهید تا بتوانید وسایل خود را راحت تر دسته بندی کنید، باید چگونگی قرار گرفتن آنها را در نظر بگیرید. جیب ها می توانند به گونه ای طراحی شوند که فضای چمدان را بیشتر نکرده یا اندازه فضای اصلی چمدان را کم کنند؛ دو مشکلی که تولید کنندگان حرفه ای از آن اجتناب می کنند. اگر به دنبال جیب های اضافه هستید، چمدان هایی را انتخاب کنید که دارای لایه های مخفی با دوخت تمیز و محکم داشته باشند تا به مرور زمان پاره نشده و ظاهر چمدان دل شما را نزند.

خرید چمدان

چمدان این روزها جزو لوازم ضروری در هر منزلی به حساب می رود. به منظور خرید چمدان انواع و اقسام مختلفی از چمدان ها در بازار موجود هستند که اگر چه دارای ظاهری شبیه به هم هستند اما از کیفیت و ویژگی های متفاوتی برخوردارند. اینکه کدام چمدان را انتخاب کنیم، مشکلی است که برای همه ما در زمان خرید چمدان پیش آمده است. چرا که وجود انواع مختلفی از چمدان ها مانند چمدان های با جنس الیاف مصنوعی، پلاستیک، فلز و پارچه و یا با دسته های بلند و کوتاه و همچنین مدل چرخ های متفاوت در فروشگاه ها، خرید چمدان کمی گیج کننده است. در این مطلب قصد داریم شما را با نکاتی که در هنگام خرید چمدان باید در نظر بگیرید آشنا کنیم تا با دانستن و در نظر گرفتن آن ها بدون نگرانی بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نکاتی برای خرید چمدان

۱- عمر چمدان حدود ده سال است و پس از این مدت و به پایان رسیدن گارانتی آن، احتمال خرابی زیپ، چرخ و دسته آن می رود. به همین دلیل بهتر است فکر خرید یک چمدان عمری را از سرتان خارج کنید.
۲- قبل از هر اقدامی به شما توصیه می شود بودجه خود را برای خرید چمدان مشخص کنید. در حال حاضر چمدان های معمولی با حداقل قیمت ۳۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسند و نمونه های گران قیمت نیز قیمتی در حدود چند میلیون تومان دارند. پس قبل از خرید چمدان بودجه خود را مشخص کنید.
۳- از آنجا که هر چمدان کاربری ویژه ای دارد بهتر است نوع نیاز خود و تعداد افرادی که قصد استفاده از چمدان را دارند مشخص کنید. برخی اکثرا تنها سفر می کنند که برای این دسته از افراد چمدان های کوچک تک نفره یا حتی ساک های سفری توصیه می شود، البته اگر سبک سفر می کنید.
افرادی نیز که همراه با خانواده سفر می کنند بهتر است از چمدان های بزرگ استفاده کنند.
البته باید در نظر داشته باشید که چمدان های سایز بزرگ ممکن است مشکلاتی را هنگام حمل و نقل برای شما ایجاد کند. اگر چمدان خیلی بزرگ باشد، هنگام جابه جایی در تاکسی یا ماشین کار دشواری پیش رو دارید. چمدان ۶۶ سانتیمتری که زیپ اضافه برای بزرگ تر شدن داشته باشد گزینه مناسبی است.
۴- به چرخ های چمدان توجه کنید و ببینید چمدانی که می خواهید خریداری کنید دو چرخ یا چهار چرخ یا اصلا بدون چرخ است.
برای چمدان های بزرگ تر داشتن چهار چرخ امکان حرکت را راحت تر می کند.
۵- توجه داشته باشید که بدنه محکم چمدان در مقایسه با بدنه نرم وزن بیشتری دارد، اما حفاظت بیشتری از وسایل شما در مقابل ضربه یا دزدی احتمالی می کند.
اما اگر ساک کوچک و وسایل فراوان دارید، بدنه قابل انعطاف وسایل بیشتری را در خود جای می دهد.
۶- به دسته چمدان توجه کنید.دسته ساک و چمدان بهتر است بلند باشد. دسته کوتاه حمل و نقل را دشوارتر می کند. بند باریک هم کار جابه جایی را سخت خواهد کرد.
۷- رنگی را انتخاب کنید که شما را درگیر دردسر نکند. اگر از دسته ای هستید که زیاد سفر می کنید بهتر است از چمدان های تیره استفاده کنید؛ زیرا هنگام حمل و نقل کثیف و تیره می شود.
۸- چمدان های ترمز و فرمان دار را فراموش نکنید، البته این قابلیت ها در چمدان های سایز بزرگ مشاهده می شود. در مورد این دو ویژگی باید بگوییم که چمدان های ترمزدار دارای ترمزی در چرخ های جلویی هستند که مانع از حرکت چمدان در زمانی که ایستاد ه اید می شود. در مورد فرمان های چمدان هم باید بگوییم که این فرمان های کوچک نزدیک به دسته چمدان قرار گرفته و به این وسیله می توان چمدان را به هر سو به راحتی هدایت کرد. ضمن اینکه چمدان های چرخ دار معمولا دارای فرمان هایی روی چرخ هستند که کاربری سختی دارند.
۹- به نوع دستگیره اهمیت دهید. دستگیره کشنده در چمدان ها معمولا از دوجنس ساخته می شود: ۱. استیل و ۲. آلومینیوم.
جنس استیل بهتر از آلومینیوم است؛ چراکه احتمال خم شدن یا شکسته شدنش به مراتب کمتر است. توجه داشته باشید که برای افزایش کیفیت و ایمنی دسته کشنده اغلب باید در داخل چمدان کار شده باشد نه بیرون آن. یعنی اگه شما درب چمدان را باز نمودید، در کف چمدان دو ستون برآمده را لمس کنید. اینکار باعث در نرفتن دسته هنگام کشیدن و تحمل نمودن وزن های سنگین در دست انداز ها است.
دسته متصل به بدنه باید از کمترین برآمدگی برخوردارد باشد؛ چراکه هنگام جاسازی کردن و کشیده شدن و جابه جایی به سایر چمدان ها ساییده و از اطراف ضربه خواهد خورد. اگر برآمده باشد، از جا کنده می شود، هرچند با هزاران پرچ و چسب چسبانده باشند! بهترین این نوع، دسته هایی کار شده در زیر یک کاور است که قسمت برآمده آن داخل بدنه است، نه بیرون آن.
۱۰- از خرید چمدان بدون گارانتی خودداری کنید؛ زیرا برخی از چمدان ها به دلیل استفاده نادرست یا استفاده از قطعاتی نظیر زیپ و دسته و ... بی کیفیت به زودی دچار ایراد می شوند به همین دلیل بهتر است یک نمونه گارانتی دار خریداری کنید تا خیالتان بابت تعمیر راحت باشد.
۱۱- چمدان قفل دار بخرید. البته روی چمدان هایی که قفل TSA ندارد، یک قفل به عنوان هدیه به خریدار می دهند. پس از قطعیت در تمام موارد نسبت به تست کردن قفل اقدام کنید تا چمدان ایراددار خریداری نکنید.
۱۲- در بعضی چمدان ها زیپی برای اضافه کردن فضای داخلی چمدان وجود دارد که با نام expand zip یا زیپ افزایش حجم در مکالمه شناخته شده است. معمولا این زیپ ها به ارتفاع چمدان ۷ الی ۱۵ cm اضافه می کنند. به شما توصیه می کنیم اگر از افرادی هستید که اجناس ریز و درشت همراه خود به سفر می برید از این نوع چمدان ها استفاده کنید.
۱۳- اغلب چمدان های soft حاضر در بازار منعطف هستند. پس سعی کنید اگر قصد خرید نمونه های باکسی یا کپسولی یا سافت را دارید آن را قبل از خرید تست کنید. بهتر است برای بررسی چمدان توجه داشته باشید که بدنه ای را که در طول است برای تست از ارتفاع خم کنید. این نوع چمدان ها در بازار با نام فنری سافت شناخته می شوند.
۱۴- فاکتور و ضمانت نامه را از فروشنده دریافت و تا زمان پایان گارانتی نگهدارید.

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب و خرید چمدان مسافرتی مناسب

نحوه انتخاب و خرید چمدان مسافرتی مناسب

سفر کردن به همان اندازه که جالب است ، می ‎تواند استرس زا نیز باشد. یکی از راه های کاهش نگرانی برای مسافرت استفاده از بهترین چمدان مناسب با نیاز شماست. انتخاب یک چمدان مسافرتی مناسب میتواند طعم یک سفر خوب را برای شما چند بر....

نحوه انتخاب و خرید چمدان مسافرتی مناسب

بهترین برندهای چمدان مسافرتی را بشناسید

بهترین برندهای چمدان مسافرتی را بشناسید

اگر از آن مارکوپولوهای اهل سفر هستید که حتما به چمدانی خوب و باکیفیت نیاز دارید. اما اگر سالی یک بار به مسافرت می‌روید هم باید نکاتی مانند جنس، گارانتی، طراحی چمدان، زیپ‌ها، دسته‌ها و چرخ‌ها را به دقت بررسی و بعد اقدام ب....

بهترین برندهای چمدان مسافرتی را بشناسید

مقایسه بهترین برندهای چمدان در سال ۲۰۱۹

کدام یک بهتر است؟ چمدان با بدنه سخت یا نرم

   محصولات مشابه