مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

بهترین نقاط ایران برای کمپینگ: دوستداران طبیعت حتما بخوانند

اگر دوست دارید در خودشناسی قوی شوید، به آرامش روحی و روانی برسید و از همه مهم‌تر، ارزان سفر کنید؛ شاید بد نباشد که گزینه کمپ و طبیعت گردی را به برنامه‌های امسال خود اضافه کنید. در این نوشته، ابتدا کمی از مزایا و ویژگی‌های کمپینگ می‌گوییم، سپس مروری بر بهترین جاهای دیدنی ایران برای کمپینگ خواهیم داشت و در آخر، مجموعه نکاتی را که باید پیش از کمپینگ در نظر داشته باشید، ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

گاهی که به فکر فرو می‌روم و با خودم می‌گویم ای کاش فرصتی پیش می‌آمد تا بتوانم جاذبه‌های طبیعی دنیا مثل آبشار نیاگارا، خلیج مایا، زمین هفت رنگ موریس یا رود کلرادو را از نزدیک ببینم. علت این تصور من این است که حس می‌کنم ایران جاهای دیدنی کم دارد یا حداقل جاهای دیدنی آن به اندازه جاهای دیدنی که من می‌شناسم جذاب نیست! شاید تا کمی قبل که خیلی با جاهای دیدنی ایران آشنایی نداشتم، دید مثبتی در این باره نداشتم تا اینکه با چندتا از جاهای دیدنی ایران از جمله ساحل بریس آشنا شدم، جواهری در دور دست‌ترین نقطه ایران و توقفگاه خیال در نقطه صفر مرزی، جایی که لحظه‌ها بیشتر شبیه خیال هستند و مردمی خونگرم و عاشق صید و ماهیگیری در آنجا زندگی می‌کنند. بریس حقیقتا تماشایی است و جز یکی از بهترین بکرترین و جذاب‌ترین نقاط گردشگری ایران، حداقل از نگاه من است.

چرا باید کمپ کنیم؟

کمپ کردن در طبیعت فواید فیزیکی، روحی، احساسی و اجتماعی قابل توجهی دارد. در کمپ بدون واسطه آفتاب می‌گیرید، هوای تمیز را به ریه‌های خود می‌فرستید، با پیاده‌روی یا کوهنوردی عضلات را تمرین می‌دهید، از سکوت بکر طبیعت آرامش می‌گیرید، استرس کاری و اقتصادی روزمره را کاهش می‌دهید، به احتمال زیاد دوست‌های جدید پیدا می‌کنید و صد البته اینکه، همه اینها را در بودجه‌ای قابل تامین دریافت می‌کنید. از این توصیف‌های کلی که بگذریم، کمپ کردن به طور مشخص فواید زیر را دارد:

خرید تجهیزات مورد نیاز کوهنوردی

بهترین نقاط ایران برای کمپینگ

خوشبختانه یا متاسفانه در ایران آماده سازی طبیعت به منظور کمپینگ حرفه‌ای چندان مرسوم نیست و این مساله باعث می‌شود که امکان کمپ کردن در هر نقطه از نقشه که به دل آدمی بنشیند، مقدور باشد. اما در روی دیگر سکه، اکثرا خبری از امکانات بهداشتی و رفاهی نیست و عدم آشنایی با منطقه می‌تواند خطر حضور حیوانات وحشی و گم شدن را در پی داشته باشد. از نظر جغرافیایی نیز، سه استان شمال، کردستان، لرستان و دماوند نواحی محبوب کمپینگ ایران هستند که در این نوشته از هر کدام یک مورد مثال می‌آوریم.

۱. جنگل دالخانی رامسر، بکر و تمیز

سه استان مجاور دریای مازندران وجب به وجب زیبا هستند و در جاده اصلی که موازی ساحل کشیده شده است، هر فرعی به یک بهشت کوچک ختم می‌شود. به همین خاطر، انتخاب محل مناسب برای کمپینگ کار ساده‌ای نیست. اما به هر حال، ما با در نظر گرفتن امکانات، زیبایی، دنج بودن، نزدیکی به جاده اصلی و ارتباط با سایر دیدنی‌ها، جنگل دالخانی رامسر را به عنوان سرلیست بهترین نقاط ایران برای کمپینگ معرفی می‌کنیم.

اگر از رامسر به سمت تنکابن حرکت کنید و پس از هفت کیلومتر به سمت راست بپیچید، در کمتر از نیم ساعت به جنگلی می‌رسید که نظیرش در ایران وجود ندارد. دلیل این امر پاکیزگی مثال‌زدنی در عین بکر بودن است. آب و هوای خنک، حضور مه، امکان کوهنوردی و طبیعت‌گردی، مناظر بی‌بدیل، کلبه‌های چوبی، روستاهای اطراف، سد میجران و خود رامسر و تنکابن از این جنگل یک میزبان درجه یک برای کمپینگ ساخته‌اند.

توجه داشته باشید در روز هیچ خطری متوجه شما نیست (مگر اینکه بی تجهیزات به دل جنگل بزنید و گم شوید) اما در شب حشرات زیاد هستند و گاهی شغال نیز پیدا می‌شود. اولی با چادر مناسب مدیریت می‌شود و دومی با یک آتش کوچک جلوی چادر، اما اگر دوست دارید احتمال و چالش کمپ را به صفر برسانید، می‌توانید به راحتی یک کلبه در جنگل کرایه کنید.

سایر جاهای شمال برای کمپینگ: فیلبند، جنگل الیمستان، جنگل‌های دو و سه هزار، سراوان، ناهارخوران، سی‌سنگان، النگدره و سیاه بیشه.

۲. دماوند، میزبان چهارفصل طبیعت ایران

به جز خود قله که هدف اصلی کوهنوردان کارکشته است، دشت و سبزی اطراف دماوند یکی از بهترین نقاط ایران برای کمپینگ است. به خصوص برای آنهایی که ساکن تهران یا شهرهای اطراف هستند، کمتر انتخابی جذابیت دماوند را دارد. چه چیزی از این بهتر که چند کیلومتر رانندگی کرده و در دشت یا کنار آبشاری کمپ کنید که منظره آن نماد طبیعت ایران یا بزرگترین آتشفشان خاورمیانه است؟

کار جالب‌تر می‌شود وقتی بدانیم با احداث کمپ زمستانی دماوند، حالا این امکان برای همه فراهم است که حتی در سردترین روزهای زمستان، تجربه یک کمپ حرفه‌ای و درجه یک را به خاطرات زندگی خود بیافزایند. برای کمپ در دماوند به طور کلی دو انتخاب دارید، اگر سبزی دشت منظره مورد علاقه شماست به سمت غرب کوه حرکت کنید و در پارک ملی لار چادر بزنید و اگر روحیه شما با آبشار و غار سازگاری بیشتری دارد در حوالی آبشار جنگلک و غار رود افشان به دنبال جای مناسب باشید.

سایر جاهای دماوند برای کمپینگ: چشمه دیو آسیاب، دامنه کوه دماوند، آبشار برف تنگه لار، دشت مشا، چشمه سیاه سنگ، چشمه اعلا، چشمه تیزآب، دریاچه تار، دریاچه هویر، روستای خسروان، غار بورنیک و آبشار گروبار.

۳. دریاچه گهر، نگین زاگرس یا آلپ ایران

برای معرفی سومین پیشنهاد از بهترین نقاط ایران برای کمپینگ به غرب کشور می‌رویم و در دل استان زیبای لرستان روی نام گهر تمرکز می‌کنیم. جایی که از ارتفاعات اشترانکوه، آبی زلال جریان یافته و با همکاری چمشه‌های جوشان دل دره، دریاچه‌ای پدید آمده که نه تنها میزبان حیات آبی قزل آلا، لاکپشت و مارماهی است، بلکه زندگی گونه‌های جانوری خرس، پلنگ، قوچ، روباه، عقاب، شاهین، کبک و بسیاری دیگر را پشتیبانی کرده و انواع درختان بلوط، بید، پسته، زالزالک و انجیر را آب می‌دهد. به اینها اضافه کنید دشت‌های اطراف را که با لاله‌های واژگون و شقایق‌های عاشق تزیین شده است.

برای رسیدن به این دریاچه زیبا و کمپ در ساحل آرام آن پس از آخرین ایستگاه ماشین‌رو در شهر دورود، چیزی در حدود چهل دقیقه تا چند ساعت (بسته به آمادگی بدنی شما) راه در پیش است. البته، پیش از آنکه گهر را برای کمپ خود انتخاب کنید باید بدانید اولا در کنار دریاچه امکاناتی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد و اگرهم باشد قیمت بالایی خواهد داشت، دوما اینکه متاسفانه در مسیر و گاهی کنار دریاچه زباله گردشگران پیشین به چشم خواهد خورد و سوما، حتما باید با نفرات بالا و تجربه مناسب کمپ در طبیعت عازم این دریاچه شد.

سایر جاهای لرستان برای کمپینگ: آبشار نوژیان و گریت، مخمل کوه، آبشار بیشه، آبشار آبسفید الیگودرز، دره شیزر، دشت لاله‌های واژگون الیگدورز و دره خزینه.

خرید تجهیزات مورد نیاز برای کمپینگ

۴. رود سیروان، نماد صلابت کردستان

رود سیروان در منطقه اورامان قرار گرفته و تا مرز عراق پیش می‌رود. آن‌هایی که سابقه حضور در کردستان را دارند به خوبی می‌دانند که از بین آن همه زیبایی کوهستان انتخاب نماینده‌ای به منظور حضور در فهرست بهترین نقاط ایران برای کمپینگ کار ساده‌ای نیست؛ اما به هر حال، به دلیل وجود آب، بافت جانوری و گیاهی منحصر به فرد، این رودخانه را به عنوان نماینده کردستان معرفی می‌کنیم.

با حضور و کمپ در محل مناسبی از رود، اگر خوش‌شاس باشید با سنجاب‌ها ملاقات می‌کنید و در کنار آب، رویش گیاهان با ارزشی چون ریواس را شاهد خواهید بود. سیروان طولانی‌ترین رود کردستان است و باعث دوتکه شدن ارومان و سروآباد می‌شود. از این رو برای رفتن از یک کرانه به کرانه دیگر باید در بیست و پنج کیلومتری پاوه از پل دوآب کمک بگیرید.

سایر جاهای کردستان برای کمپینگ: دریاچه زریوار، قلعه قمچقای، کوه آربابا، آبشار گویله، روستای پلکانی پالنگان، کوه آوالان، کوه شاهو و سروآباد.

۵. ساحل درک چابهار؛ کمپ با طعم کویر و دریا

برای مشاهده یک نخل کنار ساحل دریا حتما نیازی نیست که سراغ فیلم‌ها برویم، سفر تا ساحل درک چابهار این امکان را برای ما فراهم می‌کند.

به این منظور باید به دویست کیلومتری غرب چابهار یا صد و بیست کیلومتری کنارک برویم و روی رمل‌ها، منظره غروب را پای آتش و تصویر طلوع را از دریچه چادر خود، روی افق دریا دنبال کنیم. اگر در فصل گردشگری سروقت این ساحل بروید، علاوه بر شنا، امکان قایق و موج‌سواری هم وجود دارد.

همانطور که اشاره کردیم، ساحل درک چابهار تنها نقطه ایران است که طعم کمپ کویری و ساحلی را همزمان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و به همین دلیل در لیست قرار گرفته است.      

پیش از حضور در بهترین نقاط ایران برای کمپینگ به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر دوست دارید از کمپ خود در طبیعت بیشترین لذت را ببرید، بد نیست نکات زیر را در نظر داشته باشید.

6- ساحل بریس کجاست

از چابهار که حرکت کرده و از سواحل طلایی مکران به سمت شرق حرکت کنید؛ پس از عبور از جاده‌ای پرپیچ‌وخم و کوه‌های مریخی در فاصله 60 کیلومتری چابهار درست در نقطه صفر مرز دریایی، به ساحلی با قدمت 200 ساله می‌رسید که شما را ساعت‌ها محو تماشای خود می‌کند. اینجا همان مقصد اصلی ماست ساحل بریس ! ساحلی که صیادی در آن حرف اول را می‌زند و قایق‌های صیادی که لنگرشان را کنار ساحل انداخته‌اند، خود به بخشی از جاذبه‌های تماشایی آن تبدیل شده است.

چرا ساحل بریس

در امتداد دریای عمان و خلیج فارس و حتی خزر سواحل بی‌شماری وجود دارد، اما واقعا بریس ساحلی منحصربه‌فرد است. بریس به‌لحاظ امکاناتی بسیار ضعیف است، اما به‌خاطر تلاقی صخره و دریا و اینکه دست نخورده باقی مانده واقعا جذاب و تماشایی است؛ اتفاقی که در کمتر ساحلی می‌توانید آن را تماشا کنید. صخره و دریا و صیادان چنان زیبا کنار هم قرار گرفته‌اند که نتیجه آن تجلی یک هارمونی کم‌نظیر شده است، چیزی که در کلمه‌ها نمی‌گنجد و تنها باید دید و از آن لذت برد.

دیدنی های ساحل بریس

جای‌جای بریس می‌تواند جلوه جمال خداوند و تابلویی خیره‌کننده برای نظاره و تماشا باشد. در ساحل بریس می‌توانید برفراز صخره‌ها نشسته و از تماشای جنب‌وجوش صیادان و رفت‌وآمد قایق‌های صیادی لذت ببرید یا اینکه ساعت‌ها گوش خود را به صدای طنین‌انداز دریا و مرغان دریایی بسپارید. بعد از آن نیز می‌توانید به تماشای پدیده‌ای شگفت‌انگیز به نام آب‌فشان نشسته و از تماشای این پدیده طبیعی که نتیجه برخورد آب به صخره و عبور آب از سوراخی که حاصل فرسایش زمین و ایجاد آن از روی صخره تاعمق دریا است، لذت ببرید. ارتفاع آب‌فشان‌های این منطقه در فصل بادهای موسمی تا 20 متر نیز می‌رسد و واقعا تماشایی و حیرت‌انگیز است.

بعد از همه این‌ها نوبت به زیباترین و معروف‌ترین دیدنی ساحل بریس یعنی صحنه خیال‌انگیز غروب آن می‌رسد. هر کدام از مواردی که به آن‌ها اشاره شد تماشایی و در نوع خود بی‌نظیراند، اما غروب آفتاب در این منطقه واقعا خاطره‌انگیز و تماشاییست. آنجایی که خورشید رخت بر بسته و کم‌کم خود را در پهنه پهناور دریا محو می‌کند تا جای خود را به ماه تابان داده و زیبایی را در پوسته شب به ناظران که شما باشید هدیه دهد. واقعا این صحنه تماشایی است و مطمئنا پس از تماشای آن تا ابد خاطره آن در ذهنتان ماندگار خواهد شد.

به جز جاذبه‌های تماشایی ساحل بریس، روستای بریس در 5 کیلومتری این ساحل و تالاب بزرگ بریس در 10 کیلومتری روستای بریس نیز جز مکان‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کرده و لذت ببرید.

دیدنی‌های طبیعی و به‌ظاهر ساده ساحل بریس آنقدر تماشایی هستند که کمتر کسی دلش می‌آید به این منطقه سفر کرده و تصاویری از آن به یادگار همراه خود نبرد، به‌خصوص هنگامه غروب! پس یادتان باشد دوربین خود را نیز همراه خود برده و از لحظات تماشایی این ساحل قاب عکسی به یادگار ثبت کنید. به‌راستی اگر اهل عکاسی شب هم هستید، تجهیزات عکاسی شب را نیز فراموش نکنید، این منطقه پتانسیل کافی برای عکاسی شب را نیز داراست و می‌توانید تصاویری فوق‌العاده در آنجا به ثبت برسانید.

بهترین زمان برای سفر به ساحل بریس

اوایل فصل بهار و آخر تابستان بهترین زمان برای سفر به ساحل بریس است. در این دو برهه زمانی هوا نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد، از طرفی طوفان‌های استوایی که از اواسط خردادماه شروع شده و تا آخر مردادماه ادامه دارد نیز پایان یافته است. البته زمستان نیز زمان خوبی برای سفر به این منطقه است، اما چون دمای هوا به حدود 15 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، فرصت آبتنی و استفاده از ساحل را نخواهید داشت.

توصیه‌های مهم و کاربردی

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت: هدف: اردوگاهی ایجاد کنید که به راحتی و ساماندهی منزل خود تان باشد.....

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان: در اینجا نکاتی برای شروع کار و کمپینگ با بچه ها ارائه شده است. یک سفر در اردوگاه خانوادگی راهی عالی برای شروع جوان تر و شاد بودن در بیرون است....

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان

چگونه با کودک اردو بزنیم

نحوه انتخاب بطری آب

چگونه مناسب ترین صندلی مسافرتی را انتخاب کنیم؟

چک لیست لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کدام وسایل برای برنامه‌های کوهنوردی ضروری هستند؟

   محصولات مشابه