مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای انتخاب وسایل آشپزی مناسب کمپینگ

یکی از لذت‌های طبیعت‌ گردی و کمپینگ آشپزی در طبیعت است. آشپزی با حداقل امکانات ساده و ابتدایی، خاطره سفر را دو چندان می‌کند. هرچه کیفیت و کارایی این لوازم بیشتر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد شد. اگر با کوله پشتی سفر یا طبیعت‌گردی می‌کنید، وزن و ابعاد لوازم پخت و پز اولویت بیشتری برای شما دارد. لوازم سنگین در مسیر‌ و پیاده روی‌های طولانی خسته کننده هستند. انتخاب‌های مناسب باعث راحتی سفر می‌شوند. با ما با همراه باشید برای انتخاب بهترین تجهیزات آشپزی در کمپینگ.

ظرف نگهداری غذا مناسب کوهنوردی و کمپینگ

یکی از مهمترین لوازم مورد نیاز ظرف غذا با کیفیت مناسب است. ظرف غذا علاوه بر اینکه غذای شمارا از خانه تا محل کمپ سالم نگه می‌دارد، می‌تواند غذا‌های پخته شده در طبیعت را نیز محافظت کند. اگر غذایی که داخل ظرف ریخته می‌شود گرم باشد، بایستی پلاستیک مورد استفاده در ظروف کیفیت بالایی داشته باشد تا علاوه بر حفظ طعم و بو، در مقابل گرما نیز مقاوم باشد.

همان لحظه ای که تصمیم به رفتن به کمپینگ را گرفتید باید وسایل آشپزی کمپینگ را هم تهیه کنید. امروز برای کسانی که کمپینگ و هایکینگ می­‌کنند تنوع زیادی برای انتخاب این وسایل وجود دارد، به همین دلیل ما می­‌خواهیم در این مقاله به شما کمک کنیم تا راه خود را در این مسیر پیدا کرده و بهترین انتخاب را در زمینه ظروف پخت و پز داشته باشید.

اگر وقتی به ظروف آشپزی کمپینگ فکر می­‌کنید، ظروف آلومینیومی قدیمی در نظرتان می‌آید، احتمالأ با یک غافلگیری مواجه خواهید شد. البته هنوز هم می­‌توانید از همان ظروف آلومینیومی استفاده کنید که البته اکثرأ از استفاده از آن ها اجتناب می­‌کنند. این ظروف آلومینیومی سبک قدیمی نرم بوده و به راحتی خم می­شوند و طعم آزار دهندۀ فلز نیز در ظروفی که غذا در آن ها طبخ می­شود باقی می­‌ماند. در این مقاله به شما خواهیم گفت طبیعت گرد های امروزی چه انتخاب های مدرنی پیش رو دارند.

باید به دنبال چه چیزی باشید؟

وقتی وارد هر فروشگاه لوازم اوت دور شوید با لیوان، قابلمه و ماهی تابه هایی از جنس آلومینیوم، پلاستیک، استیل و تیتانیوم روبرو می­شوید. برای اینکه بتوانید تصمیم بهتری بگیرید تاکید اصلی ما در این مقاله بر روی چند فاکتور مهم است که به شما کمک می­کند بتوانیم فرق بین مواد مختلف استفاده شده در این ظروف را بدانیم.

قیمت

این عامل راحت ترین راه تشخیص فرق بین انتخاب های مختلف پیش روی شماست. شما با اولین نگاه، فرق بین قیمت جنس های مختلف را متوجه خواهید شد. البته همانطور که احتمالأ حدس می­زنید، عامل‌های دیگر قیمت را تعیین می­‌کنند.

وزن

ما همه می­خواهیم تا جای ممکن سبک تر سفر کنیم. خوب می­توانیم قبول کنیم که وقتی منزل را ترک کنیم دیگر خبری از آن آشپزخانه نیست و شرایط فرق دارد. کسانی که با خودرو به کمپینگ می­روند آزادی عمل بیشتری  دارند ولی برای کسانی که تمام وسایل خود را باید گاهی حتی برای چند صد کیلومتر به دوش می‌کشند، هر گرم وزن اضافه مهم است.

دوام

اتفاقات مختلفی که در طول مسیر رخ می‌دهد و ممکن است وسایل شما به زمین افتاده یا ضربه بخورند. ما می‌خواهیم وسایل خریداری کنیم که برای چند سال بتوانیم از آن ها استفاده کنیم. مخصوصأ اگر قیمت بالایی برای آن ها پرداخت کرده باشیم.

چند کاره بودن

چند کاره بودن

مطمئنأ یک وسیله که بتواند چند کار را انجام دهد به مراتب سبک تر از چند وسیله است که هر کدام برای کار خاصی استفاده می­شوند. البته باز هم قضیه برای کسانی که با خودرو هستند فرق دارد و آن ها به راحتی می­توانند برای هر کاری وسیله مخصوص آن را با خود بیاورند ولی کسانی که پیاده به کمپینگ می­روند باید هر وسیله را با دقت انتخاب کنند.

مدت زمان پخت

بحث در مورد مدت زمان کم پخت غذا، فقط برای این نیست که زودتر بتوانید خود تان را سیر کنید. هر چه مدت زمان پخت کمتر باشد گاز کمتری هم مصرف می­کنید. هر کدام از موادی که برای ساخت این ظروف استفاده می­شود ضریب انتقال گرمای متفاوت دارند و از این رو، زمانی که برای بجوش آمدن آب در آن ها نیاز است نیز با هم متفاوت دارد.

حجم

به تنهایی سفر می­کنید یا با دیگران که بتوانید بار را تقسیم کنید؟ چه نوع غذاهایی می­خواهید درست کنید؟ غذاهای خیلی ساده که فقط به جوشاندن آب نیاز دارند یا غذا های مفصل؟

برای فردی که به تنهایی به هایکینگ می­روند یک ظرف پخت و پز 800 میلی لیتری برای جوشاندن آب برای چای و درست کردن شوربای آرد جو دو سر یا شام کافی خواهد بود. ولی اگر با خانواده و دوستان به کمپینگ می­روید و می­خواهید از در کنار جمع بودن لذت ببرید مطمئنأ به چند ظرف دیگر هم نیاز خواهید داشت.

جنس ظروف

ظروفی که در کمپینگ و بطور کلی طبیعت گردی از آن ها استفاده می­شود غالبأ از مواد زیر ساخته می­شوند:

آخرین و جدیدترین ظروفی که برای کمپینگ می­‌توانید تهیه کنید، خیلی متفاوت و خاص هستند. در نگاه اول ممکن است فکر کنید از پلاستیک ساخته شده اند ولی در واقع جنس آن ها از سیلیکون مقاوم در برابر حرارت بالا است.

ظروف پخت و پز این گروه دارای کفی آلومینیومی هستند که در کنار دارا بودن “گرید غذایی”، به آن ها اجازه می­دهد برای جوشاندن آب و پخت غذا استفاده شوند. این ظروف همچنین دارای قابلیت فشرده شدن بوده و به این ترتیب، کمترین فضای ممکن در کوله شما را اشغال می­کنند و بسیار سبک هستند.

راهنمای انتخاب وسایل آشپزی مناسب کمپینگ

مزیت های اصلی ظروف سیلیکونی:

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

اگر به ورزش کوهنوردی علاقه دارید، در کنار ملزومات اصلی، وسایل فرعی وجود دارند که بودنشان بسیار نیاز می شود. راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی، به شما کمک خواهد کرد تا با این وسایل آشنا شوید.

یکی از لذت‌های کوهنوردی و کمپینگ، آشپزی در طبیعت است. آشپزی با حداقل امکانات ساده و ابتدایی، خاطره سفر را دو چندان می‌کند. هرچه کیفیت و کارایی این لوازم بیشتر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد شد.

اگر با کوله پشتی سفر یا کوهنوردی می‌کنید، وزن و ابعاد لوازم پخت و پز اولویت بیشتری برای شما دارد. لوازم سنگین در مسیر‌ و پیاده روی‌های طولانی خسته کننده هستند. انتخاب‌های مناسب باعث راحتی سفر می‌شوند. با ما با همراه باشید برای انتخاب بهترین لوازم پخت و پز در کوهنوردی.

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی: اجاق کوهنوردی

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

داشتن یک اجاق گاز کوهنوردی، می تواند تاثیر بسزایی در صعود ما داشته باشد. این بدین معناست که، بعد از کوهپیمایی های طولانی خود، برای عصر غذا داریم و صبح را نیز با یک قهوه داغ و چایی شروع می‌کنیم.

اگرچه بعضی از کوهنوردان که مسیر طولانی ندارند و شب را نیز در کوه نمی گذرانند، می توانند به خوراکی های دم دستی خود اکتفا کنند، اما برای صعود های طولانی و شبانه، یک کپسول و اجاق کوهنوردی نیازی مبرم می باشد.

همانطور که وسایل و تجهیزات خود را در کوله پشتی کوهنوردی خود جا می‌دهید، باید وزن اجاق گاز را نیز وارد این معادله کنید. توجه داشته باشید که باید هم وزن خود اجاق گاز و هم وزن سوخت مورد نیاز آن را حساب کنید.

اگر برای کوهپیمایی‌هایی با مسیر‌های بلند، یک اجاق می‌خواهید، حتما باید سراغ اجاق های سنگین تر بروید و همچنین حجم و فضایی که این اجاق به همراه سوخت خود می‌گیرد را در نظر بگیرید. اگر برای کوهنوردی های یک الی ۲ روزه به دنبال یک اجاق هستید، وزن آن نباید زیاد شما را نگران کند.

اگر قصد صعود به ارتفاعات بلند کرده اید، باید این نکته را بدانید که جوش آمدن آب در ارتفاعات، طولانی تر خواهد بود. پس داشتن یک اجاق با قابلیت جوش سریع آب  بسیار مهم می باشد.

همچنین بعضی از اجاق هایی که از کپسول گاز استفاده می کنند، در هوای سرد بسیار کم فشار خواهند شد که استفاده از آن ها را سخت می‌کند. استفاده از بعضی از اجاق ها نیز در بعضی از مناطق و ارتفاعات بلند ممنوع است. این فاکتورهای مهم را در خرید اجاق خود حتما لحاظ کنید.

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی: ظروف کوهنوردی

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

از جمله لوازم و تجهیزات بسیار مهم در کوهنوردی و کمپینگ و انواع سفر ها لوازم غذا خوری یا همان ظروف کوهنوردی می باشند که باید علاوه بر وزن سبک، فضای کمی را نیز در کوله پشتی آشغال نماید و به راحتی قابل حمل و نقل باشند.

گرم‌کردن غذا، درست‌کردن یک چای داغ، همه ‌و همه در کوه‌نوردی به وسایلی نیاز دارند که بسیار سبک و قابل‌حمل باشند تا حجم وسیعی از محفظه‌ی کوله‌پشتی خود را مختص نگهداری آن‌ها نکنید.

ست ظروف ۳ تکه تفلون کوهنوردی دارای یک قابلمه تفلون مناسب برای پخت انواع غذا تا حداکثر ۳ نفر می باشد. همچنین دارای یک ماهیتابه دسته جم شو و یک کتری تفلون می باشد. هر سه ظرف دارای دسته تا شونده هستند. هر سه ظرف داخل هم رفته و فضای کمی را داخل کوله پشتی شما اشغال می کنند.

قاشق، چنگال ، کارد و دستگیره در کوهنوردی

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

وقتی موقعیت مسافرت یا پیک‌نیک برای خانواده‌ها مهیا می‌شود، سبدهایی وجود دارد که وسایل بسیاری در آن است. لیوان، بشقاب، قاشق و چنگال از وسایل کلیدی این سبد هستند. برخی وسایل مانند قاشق و چنگال به‌راحتی، داخل سبد جا می‌شوند و فضای کمی را اشغال می‌کنند. حالا فکر کنید که این وسایل بسیار مهم، قابلیت جمع‌شدن داشته باشند.

در اینجا می‌خواهیم شما را با ست قاشق، چنگال و چاقوی سفری آشنا کنیم. یکی از ویژگی‌های این ست قاشق، چنگال و کارد سفری قابلیت جمع‌شدن آن در یک کیف است. این محصول به کمک این قابلیت در سبد یا محلی که قرار می‌گیرد، فضای کمتری را اشغال می‌کند.

اندازه‌ی هر یک از این محصولات، یعنی قاشق، چنگال و چاقو برابر ۲۰ سانتی‌متر و برای استفاده بسیار مناسب است. در مجموع تعداد این کالاها سه عدد و جنس دسته‌ی آن‌ها از فلز است، پس دیگر نگران حمل این‌گونه محصولات با حجم بالا نباشید؛ زیرا می‌توانید این ست را به‌راحتی و با بسته‌بندی بسیار شیک جابه‌جا کنید.

دستگیره
نیازهای مختلفی که برایمان در زمان سفر پیش می‌آید، ما را به سمت استفاده از وسایل و ابزارهایی سوق می‌دهد که جنبه‌ی کاربردی زیادی داشته باشند و درعین‌حال فضای بسیار کمی را اشغال کنند.

این مجموعه ابزار و وسایل ممکن است شامل طیف وسیعی از محصولاتی باشند که به فراخور سفر ممکن است نیاز بیشتری به استفاده از آن‌ها داشته باشیم. برای مثال اگر بخواهید در زمان سفر، وعده‌ی غذایی خود را میل کنید، به مجموعه قاشق چنگالی نظیر ست قاشق، چنگال ، چاقوی سفری و دستگیره برای حمل ظروف و پیشگیری از سوختن، نیاز خواهید داشت تا بتوانید آن را برای استفاده در دسترس قرار دهید.

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی: فلاسک

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

یکی از مهمترین لوازمی که در سفرهای کوهنوردی حتماً باید همراه شما باشد فلاسک آب و غذا است. فرقی نمی کند که در فصل گرما قرار دارید یا سرما، به همراه داشتن یک فلاسک برای گرم و یا خنک نگه داشتن نوشیدنی باعث می‌شود تا سفر لذت بخش تری را تجربه کنید.

جایگاه همیشگی چای یا قهوه در سفر و گردش بسیار استوار است. نوشیدنی‌هایی که قدمتشان به چندین سال رسیده، و بشر از دیرباز به خاصیت فرح‌بخشی آن‌ها پی برده بود.

برای داغ نگه داشتن چای یا قهوه خود که آن‌را در کنار چشمه دم کرده‌اید، یا برای بردن چای یا قهوه آماده، نیاز به یک فلاسک وکیوم دارید. فلاسکی با دوام، ضد زنگ، بدون نشتی و برازنده، که بتوان به سادگی از آن استفاده کرد.

فلاسک را نیز همچون سایر لوازم کوهنوردی باید از انواع با کیفیت و با دوام انتخاب کنید. اگرچه در مقایسه با سایر تجهیزات قیمت بالایی ندارد، اما یک فلاسک خوب به هر جهت شما را از صرف هزینه های مجدد بی نیاز می کند و ضمن سفر نیز نگرانی از بابت سرد شدن نوشیدنی و غذای خود نخواهید داشت.

از جمله فلاسک های خوب می توان به فلاسک ۰٫۳۵ لیتری قرمز THERMOS اشاره کرد که مشخصات زیر را دارا می باشد:

برای غذا نیز فلاسک غذا THERMOS پیشنهاد می شود که دارای مشخصات زیر است:

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی: سایر لوازم

 

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

راهنمای خرید لوازم پخت و پز در کوهنوردی

وجود این لوازم در سفر کوهنوردی ممکن است که در وهله اول چندان مهم به چشم نیاید ولی باعث میشود تا آسودگی خاطر بابت خیلی از مسائل حاشیه ای داشته باشید فکرتان درگیر و آزرده نباشد.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب اجاق مناسب برای سفرهای بک پکینگ

راهنمای انتخاب اجاق مناسب برای سفرهای بک پکینگ

چندی پیش برایتان از سفرهایی گفتیم که به تازگی طرفداران بسیاری پیدا کرده و گردشگران بیشماری طرفدار آنها شده اند. این شیوه سفر میزان هزینه ها را به حداقل کاهش داده و تجربیاتی تازه را برای افراد به ارمغان می آورد. آنها کوله گ....

راهنمای انتخاب اجاق مناسب برای سفرهای بک پکینگ

آشنایی با انواع اجاق‌ مسافرتی

آشنایی با انواع اجاق‌ مسافرتی

قطعا شما هم هنگامی که درحال گردش در طبیعت هستید برایتان پیش آمده که برای پختن یا گرم غذا و یا درست کردن یک چای تازه دم و داغ به یک اجاق گاز نیاز پیدا کردید. اجاق گاز یکی از تجهیزات ضروی برای سفر و طبیعت گردی به ویژه سفرهای چن....

آشنایی با انواع اجاق‌ مسافرتی

راهنمای انتخاب وسایل آشپزی مناسب کمپینگ

بهترین تجهیزات برای پخت پز در کمپینگ

راهنمای خرید ظروف مسافرتی

   محصولات مشابه