مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

خواب، یکی از ضروریات انسان، مخصوصا برای تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت، نرم و گرم، از اهمیت بالایی برخوردار است .کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف، تقسیم بندی می شوند . کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر این است که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است !

برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود .این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز در الیاف جدید به نام ترمو لایت برطرف شده است .

در کیسه خواب های پر ، مرغوبیت پر استفاده شده در کیسه خواب با عددی درصدی مشخص می شود مانند %80 که به عنوان مثال این عدد بیانگر 80 درصد کرک و 20 درصد پر است. هرچه میزان کرک بیشتر باشد جنس پر مرغوب تر است. عایق گرما بودن پر نیز با واحدی به نام CUIN مشخص می شود. که این عدد میزان ارتفاع 30 گرم پر را به واحد اینچ بیان می کند یا به عبارتی مقدار پف کردن یا باد شدن پر. البته در بعضی مدلها نیز این ویژگی با عنوان بلندي یا Loft که فاکتور کليدي براي تشخيص گرماي يک کيسه خواب مي‎ باشد مشخص می شود، Loft يعني ميزان ضخامت يا پف کردن يک کيسه خواب. اگر 2 کيسه خواب داراي يک نوع شکل، قابليت و مشخصات باشند ، آنکه ميزان Loft بيشتري دارد، گرمتر است. کیسه خواب های الیاف ، انتخابی خوب برای راحتی و گرما و مقاومت در برابر رطوبت هستند به علاوه اینکه برای شست وشو نیز مشکلی ندارد.این الیافهای ساخته بشر ، گرمای بدن را به طور یکنواخت در سرتاسر کیسه خواب توزیع می کنند. این الیاف در کیسه خواب در لایه های مختلف گذاشته می شوند تا این لایه بندی شما را در مقابل سرما محافظت کنند.

بسیاری از ما رابطه ای گرم و صمیمی با کیسه خواب های خود داشته و امیدواریم تا سالهای سال ادامه داشته باشد. با راهکارهای ارائه شده برای نگهداری و مراقبت از کیسه خواب شما می­‌توانید مطمئن شوید که شما و کیسه خواب تان برای سالهای زیادی با یکدیگر خواهید بود.

مراقبت از کیسه خواب در کمپ

هنگام چادر زدن فرقی نمی­‌کند کیسه خواب شما از پر یا الیاف مصنوعی باشد، بهتر است آن را تمیز، خشک و محافظت شده نگه دارید. این بطور بخصوص به کیسه خوابهای پَر مربوط می­شود ولی کیسه خواب های الیاف هم می­توانند از راهکارهای زیر سود ببرند:

با لباسهای تمیز بخوابید: حتی اگر خیلی خسته هستید با همان لباس هایی که راه پیمایی کرده اید وارد کیسه‌خواب نشوید. چربی بدن، عرق و آلودگی به مرور زمان می­تواند قدرت عایق بودن کیسه خواب شما را از بین ببرد. برای خواب از لباس زیر بلند و جوراب تمیز استفاده کنید. اگر گرمتان شد حداقل یک تی شرت و یک لباس زیر بپوشید. یک کلاه بافتنی یا یک دستمال سر می­تواند از تماس موی چرب با کلاه کیسه خواب جلوگیری کند. کرم ضد آفتاب روی صورت و گردن شما می­تواند به بدنه کیسه‌خواب شما نفوذ کند، پس قبل از خواب آن را پاک کرده یا بشویید.

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

یک ملافه برای کیسه خواب خود تهیه کنید: ملافه (Liner) داخلی کیسه خواب می­توانند از پنبه، ابریشم، پشم یا پلی استر و نسبتا سبک وزن باشند. آنها کیسه خواب شما را تمیز نگه می­دارند، زیرا به عنوان یک مانع بین پوست و کیسه خواب شما عمل می­کنند. علاوه بر این، حدود 5 تا 18 درجه سانتیگراد را به درجه حرارت کیسه خواب شما اضافه می­کنند (ملافه‌های سی تو سامیت). در انتهای هر سفر، به سادگی ملافه را بشویید تا دوباره آماده استفاده شود.

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

از کیسه‌خواب در برابر تماس با زمین مراقبت کنید: اگر تصمیم دارید در محیط باز بخوابید ابتدا یک زیر انداز روی زمین بیندازید. در ساخت برخی کیسه خواب ها از پارچه مقاوم ضد آب در بخش خارجی استفاده شده است ولی این پارچه ها نیز در مقابل تکه چوب های تیز و میوه های درخت کاج نیاز به مراقبت دارند.

با ملایمت با آن برخورد کنید: هرگز وقتی در کیسه خواب خود ایستاده اید در چادر خود به این سو و آن سو نروید این کار جای پای کیسه خواب را از بین می‌برد. اگر فکر می‌کنید ممکن است در حالیکه کیسه خواب خود را به دور خود پیچیده اید کنار آتش بنشینید، بهتر است یک کیسه خواب الیافی کهنه با خود بیاورید چون احتمالا نمی­خواهید جرقه های آتش کیسه خواب پر نو شما را سوراخ کنند.

در استفاده از زیپ ها صبور باشید: یکی از موارد رایج  ناامیدی در استفاده از کیسه خواب، زیپ های دو طرفه است. حتما در منزل با زیپ های کیسه خواب خود آشنا شده و استفاده از آنها را تمرین کنید تا اگر زمانی خواستید در یک چادر تاریک زیپ کیسه خواب را ببندید مجبور نشوید در نهایت آن را محکم کشیده و باعث پارگی پارچه شوید.

 هر روز کیسه‌خواب خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید: حتی اگر برای این کار مجبور هستید تا اواسط روز صبر کنید، کیسه خواب خود را پشت و رو کنید تا تمام رطوبت آن خشک شود. کیسه خواب را برای مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید چون اشعۀ ماوراء بنفش بتدریج پارچه را تضعیف می‌کند. ولی اگر کیسه خواب شما کاملا خیس شده است احتمالا لازم است آن را برای چندین ساعت در هوای آزاد بگذارید. حتما به محض اینکه از یک مسافرت در طبیعت به خانه بر می­گردید کیسه خواب خود را در فضای باز بگذارید تا خشک شود.

در قرض دادن کیسه‌خواب خیلی محتاط باشید: ممکن است یکی از دوستان شما بخواهد کیسه خواب شما را قرض بگیرد ولی آیا او به اندازه شما آن را دوست دارد؟ یک سری قوانین تنظیم کنید و طرز کار زیپ ها و سیم ها را به آنها نشان داده و از آنها بخواهید از یک ملافه کیسه خواب استفاده کنند.

خرید کیسه خواب ارزان

نحوه نگهداری کیسه‌خواب در پک و انبار کردن آن

وقتی در حال پیاده روی در حین سفر با کوله پشتی خود هستید و یا وقتی که در حال رانندگی به سمت مقصد کمپینگ خود هستید احتمالأ کیسه خواب خود را بصورت کوچک شده در یک پک  با خود حمل می­کنید. این پک ها در سایز های مختلف وجود دارند (ممکن است کیسه خواب شما یکی از آنها را همراه خود داشته باشد). پک های کمپرس و ضد آب هم انتخاب های دیگر هستند.

ترفند هایی برای استفاده از پک

قرار دادن کیسه خواب در پک: از سمت پایین کیسه خواب در حالیکه زیپ ها نیمه بسته هستند شروع کنید. پایین کیسه خواب را محکم در پایین پک جا داده و همینطور که بالا می‌آیید بطور یکسان از کیسه خواب را در کیف جا دهید. این کار باعث می­شود هوای داخل کیسه خواب خارج شده و فشار بر روی دوخت ها بطور مساوی وارد شود.

اگر کیسه خواب شما لایه ضد آب دارد: قبل از قرار دادن در کیف، آن را پشت و رو کنید چون لایه بیرونی مثل یک بادکنک هوا را در خورد حبس می­کند که هنگام قرار دادن کیسه خواب در پک احتمالا شما را از ادامه کار ناامید خواهد کرد.

از پک کمی بزرگتر استفاده کنید: تا قرار دادن کیسه خواب در آن آسانتر شود. با این حال پک را می­توانید در کوله پشتی خود فشرده‌تر کنید.

پک کمپرس فضایی بیشتر را برای شما ذخیره می­کند. شما کیسه خواب را داخل آن قرار داده و با استفاده از بندهای پک آن را فشرده‌تر نیز می­کنید. از نگه داشتن کیسه خواب برای مدت طولانی در حالت فشرده پرهیز کنید زیرا این کار باعث از بین رفتن کیفیت و حجم کیسه خواب می­شود.

پک های ضد آب: بطور بخصوص برای مواقعی که احتمال بارش باران بالا بوده و شما کیسه خواب را در خارج از کوله خود حمل می­کنید، بسیار عالی هستند. انتخاب دیگر شما می­تواند این باشد که یک پک معمولی (یا کل کوله پشتی خود) را با کیسه زباله پوشانده و کیسه خواب خود را داخل ان قرار دهید. یک کیسه خواب پر خیس شده دیگر به کار شما نیامده و شما را گرم نخواهد کرد. توجه داشته باشید کیسه های خواب الیاف حتی زمانی که مرطوب هستند حالت عایق دارند.

انبار کردن کیسه خواب

نوعی که کیسه خواب خود را انبار می­‌کنید طول عمر آن را تحت تاثیر قرار می­دهد. وقتی از یک مسافرت طبیعت گردی بر می­گردید زیپ های کیسه خواب خود را باز کرده و آن را در معرض هوای ازاد بگذارید تا مطمئن شوید کاملا خشک شده است. سپس آن را بدون فشرده سازی در یک کیسه بزرگ کتان یا توری قرار دهید که این کیسه ها معمولا هنگام خرید همراه کیسه خواب ارائه می­شوند ولی می­توان آنها را جداگانه نیز خریداری کرد. البته می­توانید از یک رو بالشی بزرگ استفاده کرده یا خودتان یک کیسه کتان بدوزید.

کیسه خواب خود را بصورت فشرده در پک آن انبار نکنید چون این کار بتدریج به موادی که کیسه خواب با آن پر شده است آسیب می­رساند. پک های ضد آب هم برای این کار مناسب نیستند چون ممکن است داخل کیسه خواب بخار گرفتگی ایجاد شده و به ایجاد لایه کپک بیانجامد.

نحوه شستن و خشک کردن کیسه خواب

نحوه مراقبت شما از کیسه خوابتان بسته به اینکه پر یا الیاف مصنوعی باشد فرق می‌کند. پر نیاز به زمان و دقت بیشتری برای شست و شو دارد و به همین دلیل بسیاری از طبیعت گرد ها ترجیح می­دهند در ازای پرداخت هزینه، شست و شوی آن را به یک حرفه ای بسپارند. البته با کمی فکر می­توانید خودتان این کار را انجام دهید.

لکه شویی کیسه خواب

گاهی اوقات کیسه خواب شما بجای یک شست و شوی کامل فقط نیاز به یک تمیز کردن ساده دارد. چون شست و شوی کامل کیسه خواب ممکن است آن را در معرض پاره شدن و از بین رفتن کیفیت مواد داخل لایه های آن قرار دهد. اولین گزینه ی شما برای تمیز کردن کیسه خواب لکه شویی خواهد بود. از آب و صابون بدون مواد شوینده شیمیایی خمیری درست کرده و با استفاده از یک مسواک به آرامی لایه بیرونی را بشویید. بر روی کلاه و لبه دور گردن، جایی که چربی پوست و مو روی هم انباشته می‌شود تمرکز کنید. با دور نگه داشتن پوشش بیرونی یا آستر داخلی از بخش عایق میتوانید بدون اینکه مواد داخلی لایه ها را خیس کنید، شست و شو و آب کشی کیسه خواب خود را انجام دهید.

تا زمانی که کیسه خواب به طرز غیر معمولی کثیف نشده است می­‌توانید سال ها بدون نیاز به یک شست و شوی کامل از آن استفاده کنید.

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

شست و شوی کیسه خواب

اگر کیسه خواب شما حجم و کیفیت اولیه خود را از دست داده و در اثر دوده گرفتگی سیاه شده است دیگر وقت آن است که آن را بطور کامل شست و شو دهید.

ابتدا روی کیسه خواب یا روی اتیکت آن یا جاهای دیگر را با دقت به دنبال دستور العمل شست و شو چاپ شده از سوی تولید کننده جستجو کرده و طبق آن عمل کنید.

برخی ترجیح می­‌دهند کیسه خواب خود را بصورت حرفه‌ای و از طریق موسسات فعال در این حوزه شست و شو دهند که خود محافظت از یک سرمایه گذاری بزرگ است.

اگر می­‌خواهید شست و شو و خشک کردن کیسه خواب را خودتان انجام می‌دهید به یاد داشته باشید که خشک کردن کیسه خواب به تنهایی حداقل 2 تا 3 ساعت زمان خواهد برد (کیسه خواب های جنس پَر نسبت به الیاف مصنوعی کمی بیشتر زمان می­برند). شست و شو و خشک کردن در خشک شویی‌های بزرگ صنعتی احتمالا ساده ترین راه خواهد بود. از صابون های ملایم بدون مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید که برای شست و شوی اقلامی که با پر یا الیاف مصنوعی پُر شده تولید شده‌اند.

چه کارهایی نباید انجام دهید:

نحوه شست و شوی کیسه‌خواب با دست

 1. لگن را از آب سرد یا گرم پر کرده و شوینده ی مناسب کیسه‌خواب پر یا الیاف خود را به آن اضافه کنید. از استفاده بیش از حد از صابون پرهیز کنید. اگر کف زیاد شود آب کشی هم سخت خواهد شد.
 2. کیسه‌خواب را در آب خوابانده و به آرامی صابون را وارد تمام بخشهای کیسه‌خواب کنید. بخش هایی که بیشترین چربی را دارند بهم بمالید. بگذارید کیسه‌خواب برای یک ساعت در آب بماند.
 3. آب لگن را خالی کرده و تمام آب باقی مانده را نیز با فشار خارج کنید.
 4. لگن را برای آب کشی با آب سرد یا گرم پر کنید. صابون را به آرامی از کیسه‌خواب بیرون بیاورید. بگذارید کیسه‌خواب برای 15 دقیقه در همین حالت بماند و سپس آب را خالی کرده و آب باقی مانده را نیز با فشار خارج کنید. فرایند آب کشی را تا زمانی که تمام صابون خارج نشده ادامه دهید.
 5. به آرامی تا جایی که میتوانید آب داخل کیسه‌خواب را با فشار خارج کنید. سپس با دستان خود از زیر کیسه‌خواب آن را جمع کرده و بصورت توپی درآورده و در یک خشک کن بیندازید. این کار باعث می‌شود درزها دچار کشیدگی و پارگی نشوند.
 6. اگر در منزل یک خشک کن بزرگ دارید برای خشک کردن کیسه‌خواب خود از آن استفاده کنید. اگر خشک کن شما بقدری کوچک است که کیسه‌خواب در آن بصورت توپی باقی می‌ماند مجبور خواهید شد کیسه‌خواب خیس خود را به یک خشک شویی انتقال دهید.
 7. اگر نمی­‌خواهید برای کیسه‌خواب خود از خشک کن استفاده کنید آن را روی یک سطح تمیز در فضای باز، زیر آفتاب یا در جایی که بخشی از آن سایه است پهن کنید. ممکن است وقتی کیسه‌خواب خشک شد نیاز باشد بخش عایق آن را بطور دستی از هم جدا کنید.

نحوه شست و شوی کیسه‌خواب با ماشین لباسشویی

 1. اغلب کیسه های خواب را تا زمانی که از ماشین های لباسشویی درب از جلو (و درب از بالا بدون پروانه) استفاده شود می‌توان با لباسشویی شست. البته بخاطر داشته باشید برخی از ماشین های لباسشویی درب از جلو کوچک و کم مصرف هستند و فضای کافی برای باز و تمیز شدن کیسه‌خواب شما را ندارند.
 2. کیسه‌خواب را در ماشین لباسشویی با دور آهسته در آب سرد یا گرم با صابون مناسب بشویید. بازهم حداقل مقدار صابون را استفاده کنید تا کف بیش از حد تولید نشود.
 3. برای برقراری تعادل در خشک کن لباسشویی تکه های دیگری که نیاز به شستن دارند مثل یک حوله یا چند تی شرت را اضافه کنید.
 4. برای اینکه مطمئن شوید تمام کف صابون خارج شده است حداقل 2 بار آب کشی کنید یا فرایند را یک بار دیگر بصورت شستشوی بدون صابون به همراه آب کشی تکرار کنید.

خشک کردن کیسه‌خواب

 1. گرمای ماشین را روی کم بگذارید. گرمای ماشین حالتهای مختلفی دارد پس اغلب اوقات آن را بررسی کنید. اگر خیلی داغ باشد ممکن است پارچه یا حتی الیاف مصنوعی ذوب شود.
 2. وقتی یک کیسه‌خواب پَر تقریبا خشک شده است 2 یا 3 توپ تنیس تمیز (یا یک جفت کفش ورزشی کم وزن و تمیز) اضافه کنید. این کار باعث می­شود هرچه توده پر در کیسه‌خواب بوجود آمده در حین چرخش باز شده و کیسه‌خواب حجم خود را دوباره بدست آورد.
 3. قبل از اینکه کیسه‌خواب را در کیسه نگهداری آن قرار دهید مطمئن شوید کاملا خشک شده است. فقط برای اینکه مطمئن شوید، می­توانید تمام شب آن را روی تخت گذاشته یا آویزان کنید.

سایر ترفندهای مراقبت از کیسه‌خواب

کیسه‌خواب خود را بصورت دوره ای بررسی کنید تا مطمئن شوید که زیپ ها و بند ها در وضعیت خوبی هستند. عایق را لمس کنید تا ببینید بطور مساوی توزیع شده است یا خیر. پر به مرور زمان از حالت توزیع مساوی خارج میشود. بعضی اوقات یک شست و شو و خشک کردن این حالت را کمتر می­‌کند.

سایر ترفند های مراقبت از کیسه‌خواب به شرح زیر است:

بازگرداندن حالت ضد آب مقاوم یا DWR

روکش ضد آب روی سطح  کیسه‌خواب به مرور زمان از بین می­رود (این بستگی به مصرف شما دارد و ممکن است سالها طول بکشد) شما می‌توانید با اعمال مجدد، حالت ضد آب را برگردانده و کیسه‌خواب خود را تمیزتر نگه دارید. محصولات زیادی برای بازگرداندن حالت ضد آب به پارچه روکش کیسه‌خواب شما در بازار وجود دارد.

خروج پر از کیسه‌خواب

بیشتر کیسه های خواب دارای آستر ضد نفوذ پر و روکش هایی با بافت بسیار ریز برای جلوگیری از بیرون آمدن پر هستند. اگر چند پر از روکش یا آستر کیسه‌خواب شما بیرون آمدند نگران نشوید. این اتفاق مخصوصا در کنار درزها بسیار طبیعی است. نوک های تیز پَر ها علی الخصوص زمانی که کیسه‌خواب نو است و پَر هنوز بخوبی پخش نشده ممکن به بیرون نفوذ کنند. با فشار از سمت مخالف پرها را دوباره به داخل برگردانید در این حالت سوراخ های ایجاد شده حداقل اندازه را داشته و بعد از بازگشت پَر بسته می­شوند.

پارگی پارچه و خرابی زیپ

برای سوراخ ها و پارگی های کوچک بوجود آمده در روکش کیسه‌خواب زمانی که در حال استفاده آن در طبیعت هستید شما چند گزینه برای جلوگیری از خروج عایق پر کیسه‌خواب خود دارید:

 1. سوراخ ها را با دست بدوزید (یک نخ و سوزن در جعبه تعمیرات خود نگه دارید) وقتی به منزل رسیدید می­توانید در صورت تسلط به کار با چرخ خیاطی ، دوخت های دستی را باز کرده و پارگی ها را با چرخ خیاطی بدوزید تا مقاوم تر شوند.
 2. از نوار چسب لوازم یک وصله بسازید (آن را گرد و بدون گوشه های تیز ببرید). بهر حال بعدا زمانی که بخواهید آن را جدا کنید ممکن است قسمت چسبناک باقی بماند و یا پارگی بدتر شود.
 3. برای سوراخ های کوچک می‌توانید از چسب زخم جعبه کمک های اولیه استفاده کنید.

 

مطالب آموزشی مرتبط:

۲۵ کیسه خواب برتر برای افراد ماجراجو + خرید اینترنتی

۲۵ کیسه خواب برتر برای افراد ماجراجو + خرید اینترنتی

برای لذت بردن از یک شب رویایی در طبیعت، به لوازم مخصوص احتیاج دارید. یکی از ضروری‌ترین این لوازم، کیسه خواب است. کیسه خواب ها در مدل ها، قیمت ها، رنگ ها و برند‌های مختلف ارائه می شوند، انتخاب بین این همه گزینه موجود معمول....

۲۵ کیسه خواب برتر برای افراد ماجراجو + خرید اینترنتی

نکاتی که پیش از خرید کیسه خواب باید بدانید

نکاتی که پیش از خرید کیسه خواب باید بدانید

خوابیدن در طبیعت و کمپ زدن یکی از لذت‌بخش‌ترین تجارب در سفر و طبیعت‌گردی‌ است. اما هیچ چیز مثل سرما و دمای نامناسب نمی‌تواند این لذت را خراب کند! چه یک کوهنورد حرفه‌ای باشید، چه یک کوله‌گرد، چه یک طبیعت‌گرد آماتور، ب....

نکاتی که پیش از خرید کیسه خواب باید بدانید

بهترین کیسه خواب برای سفر کدام است؟

کیسه خواب پر یا کیسه خواب الیاف؟

چطور یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه کیسه خواب مناسبی انتخاب کنیم؟

   محصولات مشابه