مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

چک لیست لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

کوهنوردی یکی از ورزش های بسیار محبوب در کل جهان است که مخاطبین چندین میلیون نفری آن در ۷ قاره به صورت مداوم این ورزش را انجام می دهند.

اگر چه موارد بسیار زیادی در انجام هرچه با کیفیت تر کوهنوردی موثر هستند ، مانند: تناسب اندام ، زمان مناسب ، مهارت و تجربه کافی و… ، اما وسایل و تجهیزاتی برای کوهنوردی وجود دارند که به همراه داشتن آن ها در طول کوهنوردی بسیار لازم و ضروری است.

برای آمادگی کامل برای کوهنوردی و فراموش نکردن وسایل ضروری برای انجام آن ، ما چک لیستی را برای شما در این مقاله آماده کرده ایم.

به یاد داشته باشید که حتما” قبل از رفتن برای کوهنوردی ، از راهنمای خود تجهیزات خاص کوهنوردی که باید در این سفر به همراه داشته باشید را جویا شوید. آنها شما را برای تهیه و یا اجاره آن تجهیزات راهنمایی خواهند نمود.

طبیعت گردی یا اکوتوریسم چیست؟

طبیعت گردی یا اکوتوریسم، مقوله ای مرتبط با گردشگری مسئولانه است در دامان طبیعت با حفاظت از محیط زیست و در جهت بهبود کیفیت زندگی مردم محلی. طبیعت گردی فغالیتی نشاط انگیز، سالم و انسان ساز است که از ادوار قدیم، مورد توجه نیاکان ما بوده و ریشه در تاریخ دارد. عشق به ماجراجویی و بازدید از آثار بدیع طبیعت زنده همواره انسان را وادار به سیر در طبیعت و بازدید از جاذبه های حیرت انگیز می کند.

گونه های مختلف طبیعت گردی عبارتند از گردش آبی و ساحلی، کوهنوردی، غارنوردی، بیابان گردی، دامنه نوردی، مردم شناسی، طبیعت درمانی. برای هر یک از این گونه ها و همین طور زمان و مکان انتخابی شما برای سفر طبیعت گردی، وسایل مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود. برای مثال شما برای غارنوردی و یا صخره نوردی نیاز به تجهیزات تخصصی از قبیل طناب و گیره های مخصوص دارید، اما برای سفر های مردم شناسی یا دامنه نوردی نیاز به وسایل تخصصی ندارید.

در این مطلب ما به وسایل ضروری برای اقلب سفر های طبیعت گردی می پردازیم. این لیست شامل بسیاری از وسایل است که در فصول مختلف و شرایط مکانی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید بر اساس فصل فر و موقعیت مکانی و آب و هوایی مقصد مورد نظرتان این لیست را شخصی سازی کنید.

به طور کلی چک لیست سفر به چند دسته تقسیم می شود؟

1-کفش و لوازم مرتبط با پیمایش
2-کوله پشتی و کیف همراه
3-چادر
4-لوازم خواب و شبمانی
5-لوازم پخت و پز
6-اجاق، لوازم گرمایش
7-غذا و آب
8-پوشاک مناسب
9-پوشاک ضد آب و کاور
10-کیت کمک اولیه و لوازم ضروری
11-لوازم تفریحی و رفاهی
12-مدارک شخصی و پول

تجهیزات تاکتیکال

تجهیزات تاکتیکال ، همان چیزی است که برای صعود قله از آنها استفاده خواهید نمود. این تجهیزات از لباسی که می پوشید تا لوازمی که برای صعود و کمپ نیاز دارید را شامل می شود.

Belay

Belay یک قطعه مکانیکی از لوازم کوهنوردی است که به کاربر در کوهنوردی کمک می کند تا از سقوط او و همراهان جلوگیری شود.

این قطعه معمولا از فلز ساخته می شود و به کاربر کمک می کند تا در کوهنوردی از کمترین توان استفاده کند. این وسیله معمولا” برای بالا رفتن از کوه های سخره ای و یا یخی مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از راهنمایان کوهنوردی معمولا” Belay ، را به همراه دارند و در صورت نیاز برای استفاده به شما خواهند داد. این مورد را حتما” قبل از سفر از راهنمای خود جویا شوید و در صورتی که راهنمای شما این قطعه را به همراه ندارد خود یک مورد را تهیه نمایید.

کارابین

 کارابین یک حلقه ی فلزی است ( معمولا”  از جنس استیل ) ، با یک ورودی فنری که برای اتصال ۲ سیستم از آن استفاده می شود ، به طور مثال این دو سیستم می توانند یک طناب و یک مهار باشند.

همیشه در سفر هایی که در آن ها طناب به همراه دارید و یا به قصد سخره نوردی عازم هستید ، کارابین مورد نیاز خواهد شد ، کارابین را می توانید از فروشگاه های لوازم کوهنوردی ، از جمله مینی بیاب خریداری نمایید.

کارابین کاربرد های متنوع دیگری نیز دارد ، به طور مثال می توانید از کارابین برای آویزان کردن قمقه و دیگر وسیله های خود به کوله پشتی استفاده نمایید.

کرامپون

کرامپون

کرامپون وسیله ای کشی است که در معمولا به انتهای کفش های کوهنوردی پوشیده می شود. این وسیله دارای قسمت های برجسته و تیزی هستند که به شما کمک می کنند در در یخبندان به راحتی حرکت کنید و یا در هنگام صعود به صخره های یخی ، از صخره های جدا نشوید.

کرامپون ها در انواع مختلف بسته به نیاز شما وجود دارند که می توانید از فروشگاه های لوازم کوهنوردی اقدام به خرید آنها نمایید. 

تبر یخ شکن

تبر یخ شکن یک ابزار چند منظوره است که معمولا” در سفر هایی که در آنها کوهنوردی وجود دارد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از این ابزار می توانید در هنگام عبور از صخره های یخی و یا یخچال های یخ ، تعادل خود را حفظ کنید و در صورت نیاز به صعود ، خود را بالا بکشید.

تبر یخ شکن را می توانید از فروشگاه های لوازم کوهنوردی تهیه نمایید. به هنگام تهیه این ابزار به استحکام آن توجه ویژه ای داشته باشید ، چرا که یکی از ابزار های حیاتی در ورزش کوهنوردی به شمار می آید.

طناب

طناب کوهنوردی _ لوازم کوهنوردی

هر گونه سفر کوهنوردی که شامل صخره نوردی و یا رپلینگ می شود ، نیاز به استفاده از طناب خواهد داشت. بر اساس نوع استفاده طناب های کوهنوردی به ۲ شکل وجود دارند: استاتیک و داینامیک .

طناب های نوع داینامیک بیشتر برای صعود و صخره نوردی مناسب هستند ، چرا که نسبت به طناب های استاتیک نرم تر و دارای خاصیت کشسانی می باشد. معمولا” طناب مناسب برای کوهنوردی ، یک طناب ۶۰ متری با قطر بین ۸ تا ۱۰ میلی متر می باشد.

لباس

به همراه داشتن انواع لباس صحیح و مناسب برای یک سفر کوهنوردی موفق بسیار ضروری می باشد. لباس هایی که شما برای انجام سفر خود به آنها نیاز دارید ، بسته به فصل و مقصد سفر شما می تواند متفاوت باشد. اما حتما توجه داشته باشید که به صورت کلی چند تکه لباس اضافی برای سفر خود به همراه داشته باشید.

برای انتخاب لباس مناسب ، حتما” قبل از سفر با راهنمای سفر خود صحبت داشته باشید و از او درباره این موضوع راهنمایی بخواهید.

کلاه

کلاه ایمنی ، یکی از ابزارآلات بسیار ضروری برای هر سفر کوهنوردی می باشد که باید آن را به همراه داشته باشید. کلاه ایمنی به شما کمک می کند تا سر خود را در برابر حوادث مختلف در امان نگه دارید.

کلاه های ایمنی ۲ نوع هستند: فلزی و فومی . نوع فومی از جنس فوم می باشد و لایه سختی بر روی آن قرار ندارد. کلاه ایمنی فلزی دارای یک پوسته سخت بر روی خود است که از سر شما در برابر حوادث بیشتر و بهتر مراقبت خواهد نمود.

بسیاری از کوهنوردان از کلاه های فومی استفاده می نمایند ، چرا که انعطاف پذیر بوده و وزن بسیار کمی دارد ، اما اگر به سفری می روید که در آن صخره نوردی های زیادی وجود دارد ، سعی کنید از کلاه های ایمنی با پوسته فلزی استفاده نمایید.

کفش کوهنوردی

این کفش ها را نباید با کفش های معمولی اشتباه بگیرید. کفش های کوهنوردی بلند تر ، ضخیم تر و سفت تر هستند و به طور خاص برای مانور در زمین های شیب دار طراحی شده اند.

کفش های کوهنوردی از موارد چرمی ، پلاستیکی و یا مصنوعی مانند: کولار ( Kevlar ) ساخته می شوند. آنها دارای آستر داخلی قابل جابجایی هستند که در صورت خیس شدن می توانید آنها را برای خشک کردن بیرون بیاورید.

بیشتر راهنماهای سفر برای سفر های کوهنوردی خود این کفش ها را می پوشند. این کفش ها را می توانید با مراجعه به فروشگاه های لوازم کوهنوردی تهیه نمایید.

دستکش کوهنوردی

دستکش های کوهنوردی برای گرم و خشک نگه داشتن دستان شما طراحی شده اند ، همچنین این دستکش ها به گونه ای طراحی شده اند که بالارفتن از صخره ها را برای شما آسانتر خواهند نمود.

دستکش های کوهنوردی متنوعی وجود دارند که بسته به نیاز خود می توانید از آنها استفاده نمایید. به طور مثال اگر مقصد شما دارای آب و هوای سرد و برفی است باید از دستکش های تمام پنجه استفاده نمایید ، این درحالی است که در صورتی که عازم سفر کوهنوردی با آب و هوای معتدل هستند ، دستکش های نیم پنجه گزینه مناسبی می باشند.

این نوع دستکش ها را می توانید از فروشگاه مینی بیاب با کلیک بر روی لینک زیر تهیه نمایید:

دستکش کوهنوردی اوکلا

عینک آفتابی

چه سفر شما یک روز و چه یک ماه طول بکشد ، شما مدت زمان زیادی را در معرض تابش نور آفتاب خواهید بود و چشم شما در برابر اشعه های مضر آن در امان نخواهد بود.

عینک های افتابی به شما کمک خواهند کرد تا در هوای آفتابی نیز ، فضای اطراف خود را به خوبی مشاهده نمایید و از رسیدن آسیب به چشمانتان جلوگیری کنید. در زمان خرید عینک حتما” از پلاریزه بودن آن اطمینان حاصل نمایید. می توانید عینک های مناسب برای کوهنوردی را از فروشگاه مینی بیاب با کلیک بر روی لینک زیر خرید نمایید:

عینک کوهنوردی دایزی

چادر

چادر کوهنوردی _ لوازم کوهنوردی

اگر قصد کوهنوردی را دارید که بیشتر از یک روز طول خواهد کشید و تصمیم به اقامت در کلبه های کوهستانی و یا پناهگاه ها را ندارید ، کمپینگ گزینه بسیار مناسبی است ، بنابراین باید تجهیزات لازم برای این کار را به همراه داشته باشید.

راهنماهای کوهستان برای کمپ ، یک چادر ، یک کیسه خواب و لوازم آشپزی را توصیه می نمایند. برخی از راهنما های سفر این موارد را از قبل تهیه می نمایند ، برای رزرو این تجهیزات حتما” قبل از انجام سفر با راهنمای خود صحبت کنید. می توانید چادر مورد نیاز خود را از فروشگاه مینی بیاب با کلیک بر روی لینک زیر خریداری نمایید:

چادر کوهنوردی C2001

کوله پشتی

چیز های بسیار زیادی وجود دارد که برای سفر باید به همراه داشته باشید ، از مواد خوراکی گرفته تا تجهیزات و لوازم کوهنوردی. بیشتر راهنما های سفر از شما درخواست خواهند کرد تا یک کوله پشتی ۳۰ الی ۵۰ لیتری برای حمل تجهیزات ضروری سفر به همراه داشته باشید ، این کوله پشتی ها باید سبک ، خوش پوش و ضد آب باشند.

بطری آب

بسیاری از راهنما های سفر از شما درخواست می کنند تا حداقل یک بطری ۱ لیتری آب ، برای مصارف شخصی خود به همراه داشته باشید.

در سفر های طولانی مدت نیز توصیه می شود تا قرص های تصفیه آب تهیه نمایید و تا در صورت لزوم بتوانید آب سالم مورد نیاز خود را با این قرص ها تصفیه نمایید.

همیشه قبل از آغاز سفر تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای سفر را از راهنمای خود سوال کنید ، چرا که هر سفر کوهنوردی می تواند به تجهیزات منحصر به فردی نیاز داشته باشد. در قسمت پایین لیستی عمومی از وسیله هایی که باید قبل از سفر آنها را تهیه نمایید آورده شده اند:

-کارت شناسایی ( یا گذرنامه )

-بیمه نامه

-پول نقد ( یا ارز محلی مقصد ) و کارت اعتباری

-کیت کمک های اولیه شخصی

-لوازم بهداشتی

-دوربین و باتری های اضافی

اگرچه در بسیاری از مقاصد محبوب کوهنوردی ، لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی اجاره داده می شوند ، اما اگه قصد دارید این ورزش را ادامه دهید ، شاید ارزش این را داشته باشد که بر روی خرید تجهیزات کوهنوردی برای خود سرمایه گذاری نمایید.

نکاتی که باید در سفرهای طبیعت گردی خود در نظر داشته باشید

چک لیست طبیعت گردی

چک لیست طبیعت گردی

چک لیست سفر طبیعت گردی

چک لیست سفر طبیعت گردی

توجه داشته باشید که :

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت: هدف: اردوگاهی ایجاد کنید که به راحتی و ساماندهی منزل خود تان باشد.....

نحوه راه اندازی یک اردوگاه راحت

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان: در اینجا نکاتی برای شروع کار و کمپینگ با بچه ها ارائه شده است. یک سفر در اردوگاه خانوادگی راهی عالی برای شروع جوان تر و شاد بودن در بیرون است....

نکاتی درباره کمپینگ با کودکان

چگونه با کودک اردو بزنیم

نحوه انتخاب بطری آب

بهترین نقاط ایران برای کمپینگ: دوستداران طبیعت حتما بخوانند

چگونه مناسب ترین صندلی مسافرتی را انتخاب کنیم؟

کدام وسایل برای برنامه‌های کوهنوردی ضروری هستند؟

   محصولات مشابه