مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

همه چیز در مورد انتخاب کوله پشتی مناسب کوهنوردی و سفر :

کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده میشود به عبارت دیگر تمام وسایل مورد نیاز یک کوه نورد باید درون وسیله ای قرار گیرد که این وسیله کوله پشتی(Back pack) نام دارد.

باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنا براین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن، دو مسله بسیار مهم است.

انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما هستند. در چندین سال اخیر شرکت های معتبر جهان کوله پشتی هایی باکاربرد های مختلف، در ابعاد و سایز های مختلف طراحی کردند که کار کاربر را در انتخاب کوله مورد نظر، آسانتر کرده است.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با رگلاژ و عرض مناسب و همچنین باید دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه ها و ستون مهره ها باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کوهنورد  وارد نشود.

در مورد انتخاب کوله پشتی مناسب فاکتور های زیاد و مهمی وجود دارد که میبایست به آنها توجه گردد که در این مقاله به آنها اشاره مینماییم

1. جنسیت کاربر:

اولین فاکتوری که نقش مهمی در انتخاب کوله پشتی دارد جنسیت کاربر میباشد که بر اساس این معیار کمپانی های برجسته و مطرح در این زمینه کوله پشتی های خود را طراحی مینمایند.

اولین نکته مهمی که در این طراحی ها مورد توجه قرار میگیرد تفاوت های فیزیکی بدن و اندام بین خانم ها و آقایان میباشد ، به طور کلی خانم ها نسبت به آقایان از اندام ریزتر و استواخوان بندی کوچکتر مخصوصا در عرض سرشانه (که در کوله پشتی بسیار گزینه قابل توجی است ) برخوردار هستند و شکل فیزیکی پایین تنه و استواخوان بندی لگن بانوان نیز با آقایان تفاوت دارد که کمپانی های تولید کننده کوله پشتی با علایم و کلماتی نظیر wome , SL و یا Lady و یا گل شیپوری این نوع کوله پشتی ها را مشخص مینمایند.

انتخاب کوله پشتی مناسب - تفاوت کوله پشتی خانم ها و اقایان

کوله پشتی خانم ها :

همانطور که در تصویر بالا تفاوت کوله پشتی خانم ها و اقایان مشخص شده است ، در کوله پشتی های خانم ها به دلیل عرض شانه باریک و کوچکتر خانم ها دو بندها نزدیک بهم و با فاصله کمتری نسبت به هم قرار گرفته اند.

همینطور در قسمت بند کمری به دلیل شکل پایین تنه و استخوان بندی لگن بانوان این دو بندها با قوس بیشتری به سمت بالا طراحی شده اند تا کوله پشتی به صورت استاندارد بر روی بدن خانم ها بنشیند.

نکته: این نوع کوله پشتی ها نه تنها برای خانم ها بلکه برای اقایان که دارای اندام ریز و عرض شانه کوچکی هستند نیز مناسب میباشد.

2. حجم و یا ظرفیت کوله پشتی:

حجم یا ظرفیت کوله پشتی به مقدار گنجایش یک کوله جهت قرار دادن لوازم مورد نیاز گفته میشود که معمولا در کوله پشتی های آمریکایی با سایز بندی samall – Medium – Large این مقدار ظرفیت مشخص میشود و در کوله پشتی های اروپایی معمولا بر اساس اینچ مکعب شناخته میشوند.

جهت راحتی و قابل فهم بودم این واحدهای ظرفیت و گنجایش برای عموم از واحدی بنام لیتر در کشور های اروپای و مخصوصا آسیایی استفاده میشود ، لیتر دقیقا همان مقدار گنجایش و یا ظرفیت کوله پشتی بوده که همواره یک عدد صحیح میباشد به عنوان مثال کوله پشتی 50 لیتری دیوتر

جهت پیدا کردن مقدار مناسب حجم کوله پشتی چند معیار باید در نظر گرفته شود ، اولین معیار ، مقدار حجم و نوع لوازم و بار و ملزوماتی که در کوله پشتی کوهنورد قرار میگیرند میبایست به طور صحیح بررسی گردد

در قدم دوم مدت زمان سفر و یا برنامه میباست مورد بررسی قرار گیرد زیرا هرچه سفر طولانی تر باشد مقدار وسایل و حجم بار نیز به نسبت افزایش پیدا میکند

در نهایت فصلی از سال که قصد سفر وجود دارد مورد ارزیابی قرار میگیرد این به این دلیل است که حجم وسایل و لوازم در فصل های مختلف با یکدیگر فرق میکند به عنوان مثال لوازم سفر در فصل زمستان بیشتر از لوازم سفر در فصل های گرم مانند تابستان میباشد.

اولین معیار بسته به حجم بار و ملزومات کاربر تفاوت دارد اما دو معیار بعدی با توجه به مدت زمان و فصل سفر در جدول زیر به صورت تفکیک شده مشخص شده اند :

مدت زمان سفر فصل سفر حجم کوله پشتی (لیتر)
  تابستان 25 الی 35
سفر های یک روزه بهار و پاییز 35 الی 40
  زمستان 40 الی 55
  تابستان 40 الی 50
سفر های 1 الی 2 روزه بهار و پاییز 50 الی 55
  زمستان 65 الی 80
  تابستان 50 الی 65
سفر های 3 الی 5 روزه بهار و پاییز 65 الی 80
  زمستان 80 الی 90
  تابستان 65 الی 80
سفر های 5 روزه و بیشتر بهار و پاییز 80 الی 90
  زمستان 80 الی 90

3.وزن بار داخل کوله پشتی:

اولویت سوم در انتخاب کوله پشتی مناسب مقدار باری که کوله پشتی قرار است تحمل کند ، مقدار حجم کوله پشتی هیچ ارتباطی به میزان تحمل بار توسط کوله پشتی نداشته و حتی کوله پشتی های با حجم یکسان که توسط یک کمپانی تولید شده است در مقدار تحمل بار نیز باهم تفاوت دارند که برای انتخاب کوله پشتی این گزینه نیز باید مورد برسی قرار گیرد

این نکته در اینجا نیز قابل ذکر میباشد ، مقدار وزنی که توسط کمپانی سازنده جهت تحمل بار کوله پشتی اعلام شده است دلیل بر این نیست که کوله پشتی قادر به تحمل وزن بیشتر نبوده و ممکن است کوله پشتی طاقت نیاورده و پاره شود بلکه به این معنی ست که کوهنورد با حمل این مقدار بار احساس راحتی داشته و کوله پشتی با این مقدار بار میتواند وزن را به صورت صحیح به بدن و پاها به صورت متوازن منتقل نماید و سبب جلوگیری از خستگی بیش از حد کوهنورد نخواهد گردید.

بنابر این جهت انتخاب کوله پشتی مناسب علاوه بر محاسبه حجم بار ، میبایست مقدار وزنی که کوهنورد در سفر میبایست حمل نماید مورد نظر و محاسبه قرار گیرد.

4. نوع زمینه فعالیت و برنامه:

کمپانی های تولید کوله پشتی نه تنها بر حسب جنسیت و مقدار حجم و مقدار بار بلکه بر اساس نوع فعالیت کاربر نیز کوله پشتی های متفاوت و مناسب همان فعالیت را طراحی کرده و به بازار عرضه مینمایند و در هنگام خرید کوله این مورد نیز  میبایست مورد توجه قرار گیرد ، که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم:

1-4. کوله پشتی مسافرتی یا کمپینگ یا طبیعت گردی:

کوله پشتی های مسافرتی و کمپینگ بین سایر کوله پشتی ها از تعداد جیب های بیشتری برخوردار میباشند و معمولا در برخی از کوله پشتی های مسافرتی یک کوله و یا یک کیف کمری کوچکتر به کوله پشتی متصل بوده که قابل جدا شدن نیز میباشد و در بعضی شرایط میتوان از آن کوله ها و کیف ها به صورت جداگانه استفاده نمود

تعداد جیب زیاد این امکان را به طبیعت گردان و گردشگران میدهد تا دغدغه ای در  مورد قرار دادن لوازم گوناگون نداشته و به اندازه کافی محفظه در این کوله ها تعبیه گردیده است.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی مسافرتی و کمپینگ و طبیعت گردی

2-4. کوله پشتی کوهنوردی:

کوله پشتی های مخصوص کوهنوردی معمولا جهت حمل بار در ساعت های طولانی طراحی میگردند و به نسبت کوله های کمپینگ از جیب های کمتری برخوردار هستند اما معمولا دارای امکانات مخصوص به حمل وسایل کوهنوردی میباشند.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی کوهنوردی

 

3-4. کوله پشتی آلپی و یا فنی:

این نوع کوله پشتی ها معمولا بدون هیچگونه جیب بوده و تنها یک محفظه داخلی دارند و به نسبت از وزن سبکتری نیز برخوردار هستند.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی آلپی یا فنی

3-4. کوله پشتی سنگ نوردی:

این نوع کوله پشتی ها نیز مانند کوله پشتی های آلپی بدون جیب بوده اما ابعاد آن کشیده تر و باریک تر میباشد این به این دلیل است که کوله مزاحمتی برای سنگنورد هنگام پیمودن شکاف ها و سنگ ها ایجاد ننماید و سنگنورد آزادانه بتواند مانور دهند و حرکت نماید.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی سنگ نوردی

4-4. کوله پشتی یخ نوردی:

این نوع کوله پشتی ها کاملا عایق رطوبت و آب بوده و معمولا بند هایی جهت حمل وسایل یخ نوردی مانند تبر یخ ، کلنگ چوب اسکي ، کرامپون در این کوله پشتی ها تعبیه گردیده است.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی یخ نوردی

5-4. کوله پشتی غار نوردی:

یک کوله پشتی با ظاهری بسیار ساده و استوانه ای شکل و عایق رطوبت میباشد.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی غار نوردی

کوله های دیگری نیز مانند کوله پشتی های دره نوردی ، جنگل نوردی ، پیاده روی ، کویر نوردی و … نیز وجود دارد که ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

همه چیز درباره کوله کوهنوردی

شاید به اندازه تمام مسیرهای کوهنوردی، کوله های مختلف وجود دارد. کوله هایی در همه رنگ ها و همه سایزها با جنس های مختلف و لوازم جانبی مناسب برای همه سلیقه ها.

بعضی از اصول اولیه ای که باید در مورد کوله پشتی های کوهنوردی بدانیم :

* کوله های کوچک مثل کیف های کمری و کوله های کوچک زنانه، کوله های حرفه ای نیستند. این کوله ها را به پشت نمی بندند و در واقع بیشتر کیف کمری هستند. اما استفاده از آنها هم تا حدی شبیه کوله است البته در مقیاس کوچکتر. این کیف های کمری برای کوهپیمایی های کوتاه مناسب هستند. این کوله ها یک بدنه و چند بند و تسمه دارند.
* می توانید از آنها برای نگهداری یک بطری آب، چند تخته شکلات، برخی لوازم کمک های اولیه، عینک آفتابی و خیلی چیزهای کوچک دیگر که باید دم دست باشند استفاده کنید. بعصی از آنها حتی سیستم خاصی برای پر کردن آب و نوشیدن آن دارند.
* این کوله های کوچک اغلب کوله های آب رسانی نامیده می شوند و چند بطری آب گنجایش دارند. اما سعی کنید خیلی آنها را پر از آب نکنید. وقتی می خواهید مسیرهای طولانی تری طی کنید و لاید اب بیشتری همراه داشته باشید، گزینه های دیگری در اختیار دارید.
* کوله ها را بر اساس سایز یا حجم بر اساس لیتر دسته بندی می کنند. اما در اینجا منظور از لیتر مقدار فضای داخلی آنهاست نه حجم مایعی که در آنها می توان نگه داشت . کوله های یک روزه همانطور که از اسمشان پیداست برای برنامه های کوتاه مدت و یک روزه طراحی شده اند.
* این کوله ها از ده لیتری تا سی لیتری وجود دارند و مدل های آنها مختلف است. بعضی از آنها تسمه کمربند ندارند اما بعضی از آنها تسمه ای برای بستن دور کمر دارند تا ثبات بیشتری داشته باشند و بهتر روی بدن قرار بگیرند.
* همه کوله ها بندهایی برای قرار گرفتن روی شانه ها دارند. کوله های بزرگتر که از ۳۵ لیتر تا ۷۰ لیتر گنجایش دارند نامهای مختلفی دارند و از سایز متوسط به بالا هستند.
* اگر از این کوله ها خوب استفاده شود می توان در آنها مقدار زیادی لباس و تجهیزات قرار داد، اما مراقب باشید آنرا زیاد سنگین نکنید چون هرچیزی در ان بگذارید مجبورید تا مسافتی طولانی با خود حمل کنید. این کوله ها از موادی ساخته شده اند که جنس مقاوم و محکمی دارند و انواع تسمه های دوشی، کمری و در سایر قسمت ها دارند.
* کوله های خیلی بزرگ نامهای دیگری هم دارند، مثلا کوله چند روزه، کوله سنگین و غیره. کوله های بالای ۷۰ لیتر حجم زیادی دارند و می توان کلی لباس و لوازم دیگر کوهنوردی را قرار داد. خیلی از لوازم خاص را هم می توان به تسمه های بیرون کوله بست یا آویزان کرد.
* در بالای تسمه های شانه و کمر قسمت هایی برای کشیدن و تنظیم اندازه است که کمک می کند کوله را روی بدن خود بهتر اندازه کنید تا ثبات بهتری داشته باشد و حمل آن آسان تر شود و خیلی به کمر شما فشار وارد نکند.
* وقتی بندهای کوله خوب تنظیم شود کمر درد نمی گیرید و کمتر خسته می شوید. فکر کنید می خواهید یک بچه را روی شانه های خود حمل کنید، هر چه بچه صاف تر بنشیند و سبکتر باشد او را راحت تر حمل می کنید.
* اگر به جای اینکه بچه را روی شانه های خود بگدارید دور کمر خود آویزان کنید و پاهایش را بگیرید حمل او بسیار دشوارتر می شود و شما را خسته می کند، کوله هم همین طور است، باید بندهای سرشانه را خوب محکم کنید تا وزن اصلی ان روی شانه ها باشد نه پایین کمر. داخل کوله ها معمولا یک چارچوب آلومینیومی هست که به بهتر قرار گرفتن کوله روی بدن کمک می کند.
* خیلی از کوله ها گیره های مخصوص دارند که زیر انداز را خارج از کوله نگه دارند و یا حتی یک چادر کوچک شبانه را به ان آویزن کنید. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این اس که فقط چیزهای ضروری  به آن نیاز دارید در کوله خود حمل کنید نه یک گرم کمتر نه یک گرم بیشتر.
نکته: مجموع وزنی که یک فرد مجاز است حمل کند، برای افراد ورزشکار و دارای تناسب اندام، حداکثر یک سوم وزن فرد و برای افراد عادی حداکثر یک چهارم وزن آن شخص است.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

شما اگر اهل کوهنوردی هستید باید قبل از خرید کوله پشتی کوهنوردی به برخی نکات توجه کنید، چرا که ممکن است دچار اشتباه شوید. برای انتخاب یک کوله مناسب شما می بایست به جنسیت کوهنورد، حجم یا لیتر کوله، میزان باری که قرار است در....

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

راهنمای انتخاب ساک ورزشی

راهنمای انتخاب ساک ورزشی

یکی از مهم‌ترین ملزومات برای تمام رشته‌های ورزشی، ساک ورزشی است. افرادی که سابقه‌ی فعالیت در باشگاه، ورزشگاه یا سایر محیط‌های ورزشی را دارند به خوبی آگاهند که داشتن یک ساک ورزشی مناسب تا چه اندازه ضروری است و می‌تواند ....

راهنمای انتخاب ساک ورزشی

۴ نکته­ فوق­‌العاده برای انتخاب کیف متناسب با موقعیت، اندام و لباس­‌هایتان

بهترین کیف زنانه برای سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

کیف های شیک برای سفرهای دو روزه در آخرهفته و تابستان!

راهنمای خرید کوله پشتی سفر

انواع کوله پشتی برای خرید و سفر

راهنمای خرید بهترین کوله پشتی مسافرتی

   محصولات مشابه