مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

یکی از نکات مهمی که هر ماهیگیری باید با آن آشنایی داشته باشد، انتخاب یک قلاب ماهیگیری مناسب می باشد. جالب است بدانید که از گذشته های بسیار دور هنر ساخت قلاب در بین بشر متداول بوده و باستان شناسان در آثار باستانی کشف شده قلاب هایی از جنس سنگ و استخوان هم یافته اند! در حال حاضر انواع و اشکال گوناگون قلاب ماهیگیری تولید می شود که مطمئناً انتخاب نوع و سایز مناسب آن، کار را برای ماهیگیران خصوصاً افراد تازه کار مشکل می کند. از این رو در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش ماهیگیری قصد داریم شما را با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری آشنا نماییم، تا با آگاهی بیشتری دست به انتخاب قلاب ماهیگیری مناسب خود بزنید. 

فهرست عناوین آشنایی با قلاب ماهیگیری 

اجزای یک قلاب ماهیگیری

در بسیاری از موارد قلاب ها به این صورت تعریف می شوند که دهانه ای گسترده، پایه ای بلند، نوکی تیز یا چشم یا سوراخی برآمده دارند. ولی قلاب ها اجزای دیگری هم دارند که در زیر آن ها را برای شما برشمرده ایم. اجزای قلاب ماهیگیری عبارتند از:

اجزای قلاب ماهیگیری

انواع قلاب ماهیگیری

انواع قلاب ماهیگیری برای انواعی از روش ماهیگیری و به شکل های مختلف طراحی شده اند. بعضی از قلاب ها دو یا سه شاخه هستند، به این معنا که روی یک پایه دو یا سه تا قلاب قرار گرفته است. این نوع قلاب ها استفاده های خاصی دارند و معمولاً در فروشگاه های لوازم ماهیگیری یافت می شوند. قلاب های ماهیگیری چند شاخه در مقایسه با قلاب های تکی تنوع سایز بیشتری دارند. برای مثال دهانه قلاب شماره 6 چند شاخه در مقایسه با قلاب تکی شماره 6، متفاوت و بیشتر است.

قلاب ماهیگیری

بعضی از آن ها فاصله زیادی بین نوک و پایه آنان وجود دارد، به این معنا که با استفاده از کرم های پلاستیکی ضخیم در آنان، همچنان جای کافی برای طعمه دارند. برخی دیگر، نوک ها، کمان های متمایز، یا حتی سیم مارپیچی برای اطمینان از قرارگیری طعمه بر روی آنان هم دارند. شما می توانید قلاب های ساخته شده از فلزات خیلی سنگین یا سیم های نازک تهیه نمایید و همه این ها بستگی به نوع ماهی که آن قلاب ها برایشان طراحی شده اند، بستگی دارد. در ادامه تعدادی از انواع قلاب ماهیگیری مورد استفاده توسط ماهیگیران دنیا را خدمت شما ارائه می نماییم:

انواع قلاب ماهیگیری - قلاب های ساده

قلاب های ساده (Limerick Hook) معمولی ترین شکل قلاب ماهیگیری را دارند و ارزان ترین نوع هم به شمار می آیند. پایه (ساق) قلاب ماهیگیری ساده و صاف می باشد و در دهانه آن خمیدگی مشاهده نمی گردد.

قلاب ماهیگیری ساده

 انواع قلاب ماهیگیری - قلاب های خودکش

قلاب خودکش (Suicide Hook) نوع دیگری است که نوک آن حالت منقار دارد و پایه (ساق) آن کوتاه می باشد. چشم این قلاب ها به سمت بیرون خمیدگی دارد و برای اتصال آن به نخ ماهیگیری بهتر است از گره هایی که بر روی پایه قلاب حلقه می گردند استفاده نمود. قلاب خودکش برای صید ماهی های دارای لب نرم و گوشتی مانند کپور مناسب هستند.

قلاب ماهیگیری خودکش - Suicide Hook

انواع قلاب ماهیگیری - قلاب های دایره ای

قلاب های دایره ای (Circle Hook) برای استفاده از طعمه هایی مثل میگو و تکه مرکب ماهی ایده آل می باشند. معمولاً قلاب های دایره ای برای ماهیگیری به روش «بگیر و رها کن» به کار گرفته می شوند. این قلاب ها به علت شکل خاصی که دارند، در صورت استفاده صحیح از آنان، به کناره های دهان ماهی گیر می کند و وارد معده ماهی نمی گردد و می تواند بسیار ساده تر، آن را از دهان ماهی خارج نمود.

انواع قلاب ماهیگیری - قلاب های دایره ای

انواع قلاب ماهیگیری - اوشاوگ نسی

قلاب ماهیگیری اوشاوگ نسی (O'Shaughnessy Hook) اوایل برای صید در آب های شور استفاده می شد. این قلاب یک کمان گرد محکم دارد و بهترین کاربرد آن به هنگام استفاده از طعمه های زنده می باشد.

قلاب اوشاوگ نسی -O'Shaughnessy Hook

انواع قلاب ماهیگیری - قلاب با پایه آفست

دهانه قلاب های با پایه آفست (Offset Shank Hook) خمیده شده و به شکل L می باشد و عمدتاً برای نگهداشتن کرم های پلاستیکی روی قلاب استفاده می شود.

قلاب ماهیگیری با پایه آفست

انواع قلاب ماهیگیری - قلاب اختاپوس

قلاب های اختاپوس (Octopus Hook) کوتاه هستند و پایه خمیده ای دارند، ولی نه به شدت قلاب های دایره ای. قلاب اکتاپوس اغلب زمانی که تمایل به ماهیگیری با طعمه و استفاده از یک قلاب کم وزن و کوچک دارید مناسب است. این قلاب ها برای قلاب گیری با زالو از راه دهانش، ایده آل است. این نوع قلاب انواع گوناگونی دارد که قلاب پشه معروفترین نوع آن می باشد.

انواع قلاب ماهیگیری - قلاب اختاپوس

انواع قلاب ماهیگیری – قلاب تخم مرغی

قلاب های تخم مرغی (Egg Hook) پایه کوتاه و دهانه بزرگی دارند. این قلاب ها برای قرارگیری طعمه هایی مثل تخم های سالمون، ذرت و سایر طعمه های آماده طراحی شده اند.

قلاب ماهیگیری تخم مرغی - Egg Hook

جنس انواع قلاب ماهیگیری

اکثر قلاب ها از فرمی از فولاد (گستره ای از آهن خالص تا فولاد ضد زنگ) ساخته می شوند. قلاب های ضد زنگ بسیار مفید هستند؛ چرا که در اثر تماس با آب از بین نمی روند و زنگ نمی زنند. قلاب هایی که در آب های شور استفاده می شوند معمولاً از موادی ساخته می شوند که ضد زنگ باشند، در حالی که برای قلاب های آب های شیرین چنین ضرورتی وجود ندارد. زیرا زنگ زدگی فلزات در آب های شیرین آهسته تر از آب های شور روی می دهد. برخی آلیاژهای به کار رفته در انواع قلاب ماهیگیری، تیزی قلاب را حفظ می نمایند و برخی دیگر به آن استحکام بهتری می بخشند و از خم شدن آن به هنگام صید یک ماهی بزرگ جلوگیری می کنند.

قلاب های ماهیگیری مناسب صید در رودخانه ها

 بهتر است رنگ قلاب ماهیگیری شما نزدیک به رنگ طعمه و یا محیط باشد، از این رو قلاب های برنزی در ماهیگیری رودخانه بسیار مناسب تر هستند. زیرا قلاب های برنزی به خاطر رنگ برنزی که دارند نسبت به قلاب های با رنگ نقره ای و نیکلی بهتر استتار می گردند. حال اگر قلاب برنزی از نوع طعمه نگه دار (bait holder) باشد که فوق العاده می باشد. این قلاب ها دو عدد خار روی پایه قلاب دارند که سبب می گردد طعمه روی قلاب لیز نخورد و ثابت باقی بماند.

قلاب ماهیگیری

جنس قلاب های مورد استفاده در روش «بگیر و رها کن»

اگر قصد دارید تنها به صورت ورزشی و تفریحی و طبق اصل «بگیر و رها کن» ماهیگیری نمایید، بهتر است از به کارگیری قلاب ماهیگیری فولاد ضد زنگ خودداری نمایید. زیرا برخی اوقات قلاب بیشتر از حد معمول وارد حفره دهانی ماهی می گردد و عملاً خارج نمودن آن سبب مرگ ماهی خواهد شد. هنگامی که قلاب ماهیگیری از جنس فولاد ضد نباشد، شما می توانید نخ را از انتهای جایی که به قلاب اتصال دارد، ببرید و ماهی را آزاد سازید. در این حالت قلاب های برنزی و معمولی ظرف مدت چند روز زنگ زده و از جای خود حرکت کرده و دفع می گردند، در صورتی که قلاب های ضد زنگ این گونه نیستند و سبب آسیب های جدی و آزار ماهی ها و حتی مرگ آنان می گردند.

جنس قلاب های مورد استفاده در روش «بگیر و رها کن»

مبنای انتخاب سایز قلاب ماهیگیری چیست؟

 بسته به اینکه قصد صید چه نوع ماهی را دارید، علاوه بر نوع قلاب باید سایز متناسب با آن را نیز انتخاب نمایید. اکثر ماهیگیرها باور دارند که با قلاب کوچک هم می توان ماهی های بزرگ و برعکس آن را صید نمود. این باور تا حدی صحیح است، اما نکته اینجاست زمانی که می خواهید با یک قلاب کوچک، ماهی های بزرگ را صید نمایید، به علت کوچکی قلاب، شانس گیر کردن آن در دهان ماهی کاهش می یابد، و همچنین برعکس آن.

البته استثناهایی هم وجود دارد، برای مثال به منظور صید ماهی های زیرکی همچون آمور، باید حتماً از قلاب های کوچک استفاده نمایید تا اینکه ماهی نترسد. سایز مناسب برای هر ماهی را بر حسب تجربه و دقت می توانید تشخیص دهید. در هر صورت جهت انتخاب قلاب ماهیگیری مناسب ابتدا باید به این نکته توجه داشت که شما قصد صید چه نوع ماهی را دارید. به طور کلی بهتر است جهت:

سیستم سایز قلاب ماهیگیری چگونه است؟

در کل متأسفانه هیچ سیستم اندازه ساده ای برای قلاب ماهیگیری وجود ندارد. اندازه قلاب بر حسب فاصله میان پایه قلاب و دهانه آن یا همان طول پایه می باشد. هر چه این عدد بزرگتر باشد اندازه قلاب تا نوک آن کوچکتر است. قلاب شماره 22 خیلی کوچک است و برای بستن پشه به کار می رود، در حالی که قلاب شماره 6 با اندازه یک چهارم اینچ برای صید ماهی بریم (Bream، نوعی ماهی دریایی) مناسبتر است.

سیستم سایز قلاب ماهیگیری

سیستم اندازه پیوسته است تا زمانی که به شماره یک برسید. از یک به بعد به صورت  1/0 و 2/0 و غیره می باشد. قلاب با اندازه 2/0 اندازه ای مناسب کرم های پلاستیکی است که برای صید ماهی بس (BassT انواع ماهی موجود در آب های شور و شیرین) مناسب است. بزرگترین قلاب با اندازه 1/0 هم برای صید کوسه ماهی مناسب می باشد. می توان گفت پایه قلاب هم اندازه ای تقریباً استاندارد دارد، برای مثال قلاب شماره 6 معمولاً پنج هشتم تا هفت هشتم اینچ طول دارد.

اگر عدد اندازه قلاب با یک عدد و علامتی مثل x همراه باشد، به این معناست که ساق این قلاب بلندتر یا کوتاهتر از حد معمول می باشد. برای مثال قلاب 2x Short #6، قلاب شماره ششی می باشد که طول پایه یا ساق آن، طول پایه قلاب دو برابر کوچکتر از شماره شش می باشد. و قلاب #6 2x Long، قلاب شماره ششی می باشد که طول ساق آن، برابر با طول ساق قلاب دو برابر بزرگتر قلاب شماره 6 می باشد.

ترتیب سایز قلاب ماهیگیری

عموماً بزرگترین اندازه قلابی که شما ممکن است به هنگام ماهیگیری در آب های شیرین به آن نیاز داشته باشید، قلاب شماره یک می باشد. در صورتی که ماهیگیران آب های شور تمایل دارند از اندازه های 1/0 یا بزرگتر از آن استفاده نمایند.

جمع بندی 

با رعایت موارد و نکاتی که در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتینو اشاره گردید، شما قادر خواهید گشت نوع مرغوب و محکم قلاب ماهیگیری را انتخاب نمایید تا تحمل فشارهای وارده از سمت ماهی را داشته باشد و نشکند یا خم نگردد. علاوه بر تمامی نکات ذکر شده، مسلماً مشورت و کمک گرفتن از ماهیگیرهای با تجربه و خبره خالی از لطف نیست و شما را در جهت داشتن یک روز ماهیگیری خوب و موفقیت آمیز یاری خواهد نمود. 

براي انتخاب قلاب مناسب بايد به نكاتي توجه كرد:

اول به اين نكته توجه كنيد كه قصد صيد چه نوع ماهي داريد.

به طور كلي براي صيد ماهي هايي كه داراي حفره دهاني گرد هستند مانند كپور بهتر است از انواع قلاب هاي ساقه كوتاه استفاده كنيد و براي صيد ماهي هايي كه داراي حفره دهاني بزرگ و غيردايره اي هستند ماند سوغ اسبله و …. بهتر است از انواع پايه بلند استفاده كنيد.

براي صيد ماهياني كه داراي دهاني بزرگ بوده و طعمه راگاز مي زنند استفاده از قلاب هاي دو يا سه شاخه مي تواند شانس گير كردن قلاب به دهان ماهي را زياد كند.

همچنين بسته به سايز ماهياني كه قصد صيد آنها را داريد بايد سايز قلاب شما تغيير كند.

تصوير رايج در بين برخي ماهيگيران اين است كه با قلاب كوچك هم مي توان ماهي هاي بزرگ صيد كرد و بالعكس كه البته اين تصور تا حدي نيز صحيح است ولي نكته اي كه وجود دارد اين است كه وقتي با يك قلاب كوچك قصد صيد ماهي هاي بزرگي را داريم به دليل كوچكي قلاب شانس گير كردنآن در دهان ماهي كم مي شود عكس اين مطلب نيز صادق است.

البته استثنايي هم وجود دارد مثلا براي صيد ماهي زيركي مانند آمور حتما بايد از قلاب هاي كوچك استفاده كرد تا باعث ترسيدن اين ماهي نشود.

به هر حال سايز مناسب براي هر ماهي چيزي است كه با چند بار تجربه و دقت مي توانيد به آن پي ببريد.

نكته مهم ديگر در انتخاب قلاب انتخاب يك نوع قلاب مرغوب و محكم است كه تحمل فشار هاي وارده از طرف ماهي را داشته باشد و نشكند و يا خم نشود همچنين رنگ قلاب بهتر است نزديك به رنگ طعمه و يا محيط آب باشد و در برابر زنگ زدگي هم مقاوم باشد براي انتخاب يك نوع مرغوب از يك فرد با تجربه براي خريد كمك بگيريد.

مطالب آموزشی مرتبط:

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

انتخاب یک چوب ماهیگیری مناسب یکی از اولین مواردی است که در هنگام رفتن به ماهیگیری باید به دنبال آن باشیم. خرید چوب ماهیگیری با کیفیت اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا شما از آن برای چند بار صید استفاده می‌کنید و اگر بعد از یک یا دو ب....

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

به سختی می توان ماهیگیری را یافت که چوب ماهیگیری نداشته باشد! البته ممکن است یک نفری باشد که فقط و فقط با تور ماهیگیری نماید اما غالب ماهیگیران حداقل یک لنسر ماهیگیری در تجهیزات خود دارند. چوب ماهیگیری در واقع یکی از اصل....

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

خرید چوب ماهیگیری اصلی ترین لوازم ماهیگیری راهنمای خرید

انواع چرخ های ماهیگیری

   محصولات مشابه