مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

به سختی می توان ماهیگیری را یافت که چوب ماهیگیری نداشته باشد! البته ممکن است یک نفری باشد که فقط و فقط با تور ماهیگیری نماید اما غالب ماهیگیران حداقل یک لنسر ماهیگیری در تجهیزات خود دارند. چوب ماهیگیری در واقع یکی از اصلی ترین تجهیزاتی است که برای صید ماهی به آن نیاز خواهید داشت و تنوع بسیار موجود در بازار باعث می شود انتخاب بین انواع مختلف این وسیله کمی دشوار به نظر بیاید. از آنجاییکه گزینش لنسر ماهیگیری به عوامل مختلفی بستگی دارد، در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع چوب ماهیگیری و مقایسه انواع چوب ماهیگیری و  برشمردن ویژگی های هر کدام بپردازیم تا بتوانید از اطلاعات ذکر شده به عنوان یک مرجع مناسب برای راهنمایی خرید استفاده نمایید.

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

انتخاب در بین انواع چوب ماهیگیری به نوع صید و موقعیت جغرافیایی صید شما بستگی دارد. به طور کل می توان گفت که هر ماهیگیر در هر منطقه ای که باشد، می تواند با داشتن 3 الی 4 لنسر تمامی نیازهای صید ماهی خود را برطرف نماید. انواع لنسر ماهیگیری عبارتند از:

نخستین نوع، چوب اسپینینگ است که استفاده از آن در ایران بسیار متداول است. اغلب ماهیگیران ایرانی یکی از انواع این چوب را دارند؛ چرا که این چوب به همراه چرخ اسپینیگ یا چرخ اسپول ثابت، برای صید انواع ماهی های مختلف در تمام اقلیم های ایران می تواند مناسب باشد. بهترین نوع چوب اسپینینگ، چوب 3 تکه تو پر است که از جنس فایبرکربن ساخته شده باشد. این چوب می تواند از نظر دوام از انواع چند تکه آن بیشتر عمر کند. انواع چوب اسپینینگ بین 270 تا 550 سانتی متر طول دارند.

چوب ماهیگیری اسپینینگ چهار تکه

چوب ماهیگیری اسپینینگ چهار تکه

چوب های کاسی چوب های بلند و سبک وزنی هستند که بدون نیاز به چرخ و حلقه می توانند در ماهیگیری مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع چوب ماهیگیری برای صید ماهی های کوچک مناسب بوده و اغلب برای صید های رودخانه ای کم عمق و دریاچه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. جنس چوب های کاسی موجود در بازار فایبرکربن و ابعاد آن بین 5 تا 14 متر متفاوت است.

چوب ماهیگیری کاسی تلسکوپی

چوب ماهیگیری کاسی تلسکوپی

چوب پشه به همراه نخ مخصوص و چرخ پشه، برای ماهیگیری به سبک پشه کاربرد دارد. طول این نوع چوب معمولاً کمتر است و از دو تکه تو پر ساخته می شود. ساده ترین عملکرد در میان چوب ها و چرخ های ماهیگیری مربوط به این نوع است و البته ماهیگیری به این سبک نیز در دنیا طرفداران بسیار دارد. در این نوع چوب، چرخ ماهیگیری در پایین ترین بخش چوب نصب می شود و برای صید ماهی های سردآبی به ویژه سالمون و قزل آلا مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب ماهیگیری به سبک پشه (FLY)

چوب ماهیگیری به سبک پشه (FLY)

ویژگی بارز این چوب ها آن است که جایی برای استقرار انگشت اشاره در قسمت پایین دارد و همچنین حلقه آن نیز در بالای چوب قرار می گیرد. این چوب بایت کستینگ و اسپین کستینگ به همراه چرخ های مخصوص کستینگ استفاده می شود و بیشتر برای ماهیگیرانی مناسب است که پرتاب های پیاپی با زمان انتظار کم در ماهیگیری دارند.

چوب ماهیگیری کستینگ

چوب ماهیگیری کستینگ

چوب ماهیگیری ساحلی که برای صید در ساحل دریا و اسکله و همچنین رودخانه های عریض مورد استفاده قرار می گیرد، در زمره چوب های پرطرفدار در ایران قرار می گیرد. طول این چوب ها بین 4 تا6 متر است و مانور پرتابی بسیار خوبی را در اختیار صیاد قرار می دهد. همچنین تعداد حلقه در این نوع لنسر ماهیگیری بیشتر از سایرین است تا بتواند فشار وارده بر نخ را کم کرده و از احتمال پاره شدن آن جلوگیری نماید.

چوب ماهیگیری ساحلی

چوب ماهیگیری ساحلی

همانطور که از نامش بر می خیزد، این نوع چوب برای صید ماهی در دریا به روش ترولنیگ کاربرد دارد. قطر چوب های دریایی به شکل غیر معمولی زیاد است و استقامت آن در برابر ضربه های ناگهانی ماهی های بزرگ دریایی بسیار بالا است. این چوب ها معمولاً با میانگین طول 4 متر تولید می شوند و در انواع مرغوب تر آن به جای حلقه، از ریل های مجهز به بلبرینگ به منظور کاهش اصطکاک و هدایت نخ استفاده می گردد. این کار باعث می شود ماهی های پر تحرک دریایی به راحتی نتوانند با چند ضربه، به چوب یا نخ آسیبی وارد نمایند. همانطور که پیش از این گفته شد از این چوب ها برای صید ماهی های بزرگ دریایی مانند ماهی های آزاد، اره ماهی ها، بیگ هد، کت فیش و ماهی خاویاری استفاده می شود.

روش ماهیگیری ترولینگ روشی است که طی آن طعمه و قلاب یا تور ماهیگیری، از قایق در حال حرکت به بیرون پرتاب می شود و ماهیان تند روی دریایی و دریاچه های آب شور را به دام می اندازد. چوب ماهیگیری ترولینگ چوبی ضخیم، نسبتاً سنگین است و انعطاف بالا و مقاومت بالاتری برای صید ماهی دارد. برای صید ماهی به روش ترولینگ باید صیاد پر جنب و جوش و سریع دستی باشید تا بتوانید از طعمه های خود، صید شکار کنید.

چوب تلسکوپی:

چوب های تلسکوپی چوب هایی هستند که می توانند در تمام دسته های بالا جای داشته باشند. دسته بندی این مدل تنها بر اساس شیوه جمع شدن و باز شدن آن است که مانند نی های در هم فرو رفته یا یک تلسکوپ قدیمی، در خود تا می شود. این نوع چوب ماهیگیری دارای وزن کمتر و استحکام بیشتر است و اغلب اوقات از فیبروکربن های سبک ساخته می شود. این نوع از لنسر ماهیگیری به سبب حمل آسان بسیار مورد پسند ایرانیان است و از پر فروش ترین انواع چوب محسوب می شود.

چوب های کم حجم تلسکوپی

چوب تنکارا به نوعی ترکیبی از چوب های پشه، کاسی و تلسکوپی است و برای صید ماهی به روش تنکارا مناسب است. این روش که روشی با قدمت 200 ساله از ژاپن آمده، برای صید ماهی های رودخانه ای مانند قزل آلای کوچک و نظایر آن استفاده شده و ماهیگیری در آب های پر فشار را نیز میسر می سازد.

چوب ماهیگیری تنکارا

چوب ماهیگیری تنکارا

همانطور که از نام آن پیدا است، چوبی است که برای صید در دریاچه های یخ زده استفاده می شود. طول آن بسیار کم و انعطاف آن بسیار بالا است. از آنجایی که صید ماهی زیر یخ جایی برای مانور حرکتی ماهیگیر ندارد؛ چوب ماهیگیری باید تا جای امکان منعطف باشد که با حرکت ماهی زیر آب دچار آسیب نگردد.

چوب ماهیگیری مخصوص زیر یخ

چوب ماهیگیری مخصوص زیر یخ

ویژگی های فیزیکی انواع چوب ماهیگیری

برای خرید لنسر ماهیگیری علاوه بر نوع صید و سبک ماهیگیری که پیش از این درباره آن توضیح دادیم، به مشخصات فیزیکی چوب هم باید دقت شود. انتخاب صحیح و آگاهانه دراین باره از اهمیت بسیاری برخوردار است و به همین جهت در ادامه این مقاله درباره اصلی ترین ویژگی های فیزیکی چوب های ماهی صحبت خواهیم کرد.

  1. طول چوب:

نخستین ویژگی مهم درباره طول چوب ها است که باید با توجه به اهداف شما انتخاب شود. به طور کلی می توان گفت که هرچه چوب کوتاه تری داشته باشید، کنترل بهتری بر روی چوب خود دارید و هر چه چوب بلند تری داشته باشید، کنترل شما بر روی حرکات ماهی بیشتر است. برای انتخاب طول مناسب، به این موضوعات توجه داشته باشید:

  1. توان چوب

توان چوب ماهیگیری نشان دهنده میزان نیروی لازم برای خم شدن و تاب خوردن آن است. شاید در نگاه اول به نظر برسد که هر چه توان یک لنسر بیشتر باشد، پس قوی تر است؛ اما حقیقت آن است که برای صید انواع ماهی شما به انعطاف در ابعاد مختلف نیاز دارید، بنابراین توان چوب نیز باید متناسب با صید شما متفاوت باشد. جنس چوب، طول لوله و تعداد تکه های تشکیل دهنده آن می تواند بر روی توان چوب ماهیگیری اثر گذار باشد.

انواع لنسر ماهیگیری از نظر توان

انواع لنسر ماهیگیری از نظر توان

چوب های موجود در بازار از منظر توان به دسته های مختلفی از خیلی سبک (Ultra-light) که مخصوص صید بچه ماهیان کوچک است، تا خیلی سنگین(Ultra-heavy) که مخصوص صید ماهین بزرگ و سنگین است، تقسیم می شوند. برای شکار ماهیان مختلف توان های مختلفی نیاز است و ما در اینجا به انواع ماهی و توان لازمه چوب مناسب آن اشاره کرده ایم:

با توجه به صید خود می توانید از روی نوشته های روی دسته چوب ماهیگیری به هنگام خرید یکی از دسته های فوق را انتخاب نمایید.

خمش ها یا اکشن های مختلف چوب ماهیگیری

خمش ها یا اکشن های مختلف چوب ماهیگیری

  1. اکشن یا خمش چوب:

نوع اکشن لنسر ماهیگیری میزان کنترل شما بر روی ماهی را تعیین می کند. اکشن یک چوب در واقع میزان و شکل انعطاف آن را توصیف می کند و به سه دسته کند، متوسط و تند تقسیم می شود. خمش چوب همچنین می تواند بر روی برد و دقت پرتاب نیز تاثیرگذار باشد.

چوب هایی با اکشن تند یا سخت (Fast) چوب هایی هستند که بیشترین خمش را در بخش های بالایی خود دارند و نیمه پایینی آن ها کمتر منعطف است. این چوب ها معمولا دارای پرتاب هایی کوتاه تر هستند اما اجازه وارد کردن نیروی بیشتر به طعمه را به شما می دهند.

چوب هایی با اکشن متوسط (Moderate) چوب هایی هستند که انعطاف آن ها به طور یکنواخت در طول چوب پخش شده است و نیمه میانه به بالای چوب هم می شود. چنین چوب هایی بیشترین طرفدار را دارند چرا که دارای برد پرتابی متعادل و نیروی مجاز متناسب هستند.

چوب هایی با اکشن کند یا نرم (Slow) معمولاً منعطف ترین حالت چوب ماهیگیری است که بیشترین بخش طول آن خم شده و پرتاب هایی بلند به ماهیگیر می دهد و دارای مانور بسیار بالا است. این نوع چوب برای صید ماهیان کوچک و تیز رو مانند قزل آلا مناسب است.

نکات دیگر درباره چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری خود را بر اساس نیازهای خود تهیه کنید. به این موضوعات توجه کنید:

راهنمای خرید چوب ماهیگیری و لانسه

چوب ماهیگیری اصطلاحی است که به میله­ای بلند و انطعاف­پذیر اطلاق می­گردد که برای گرفتن ماهی از آن استفاده می­شود و جنس آن کامپوزیت فیبر کربن، کامپوزیت الیاف شیشه، چوب بامبو، نی و ... می­باشد. تورهای ماهیگیری اغلب جهت امرار معاش و ماهیگیری تجاری مورد استفاده قرار می­گیرند، اما معمولاً از چوب ماهیگیری برای ماهیگیری ورزشی استفاده می­شود. در ساده­ترین حالت چوب ماهیگیری، چوب یا میله­ای ساده می­باشد که توسط یک نخ (نخ ماهیگیری) به قلابی (ماهیگیری) که در سر آن طعمه قرار دارد، متصل می­شود.

چوب ماهیگیری انواع مختلفی دارد که هر کدام برای نوع خاصی از ماهیگیری طراحی شده­اند؛ چوب­های ماهیگیری در ابعاد، اندازه­ها (طول چوب) و اکشن­های مختلفی طراحی می­شوند، علاوه بر این طراحی آن­ها می­تواند بر اساس پارامترهایی مانند اندازه ماهی که فرد می­خواهد آن را صید کند و و نوع آب (درجه شوری و شیرینی مختلف) نیز باشد. معمولاً چوب­های ماهیگیری دارای طولی حدوداً بین 60 سانتیمتر تا 6 متر هستند.

اولین نکته‌ ای که باید در زمان خرید به آن دقت کنید و بدانید این است که قصد صید چه نوع ماهی را دارید؟

بعضی از ماهی‌ها در کنار حاشیه‌های رودخانه‌های جمع می شوند یا نه شما شاید بخواهید یک صید با فاصله و عمق زیاد داشته باشید و یا حتی شاید دوست داشته باشید به صید ماهی‌های غوطه ور در آب و خارج از آب بپردازید که در همه این موارد باید سعی کنید تا بهترین انتخاب را از میان چوب های ماهیگیری موجود در بازار انجام دهید.

به همین منظور آشنایی با انواع چوب ماهیگیری خالی از لطف نیست که عبارتند از:

چوب ماهیگیری تلسکوپی، چوب ماهیگیری یک یا چند تکه، چوب ماهیگیری پشه، چوب ماهیگیری کاسی، چوب ماهیگیری ساحلی، چوب ماهیگیری اسپنینگ، چوب ماهیگیری در یخ، چوب ماهیگیری فوق سبک، چوب ماهیگیری تنکارا

نکته قابل توجه این است که باید از خرید چوب‌های همه کاره (All round) بپرهیزید، زیرا در بهترین حالت این چوب‌ها هیچ فایده‌ای برای شما ندارد.

راهنمای خرید چوب ماهیگیری

برای انتخاب چوب ماهیگیری توجه به این نکته لازم و ضروری است که کدام محل و چه نوع ماهی را برای صید انتخاب کرده اید، زیرا ماهی‌ها انواع و ابعاد مختلف، رفتار تغذیه‌ای مختلف و غذای متفاوت دارند.

آن‌ها در مکان‌های متفاوت با جریان کند یا تند، عمیق یا کم عمق، دریاچه یا رود، آب شور یا شیرین زیست میکنند.

چوبی که بتواند با تمام این فاکتور‌های مختلف به خواسته شما کاملأ پوشش دهد هنوز ساخته نشده !

استحکام چوب ماهیگیری از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید، این موضوع ارتباط مستقیمی با سطح خمیده شدن آن دارد، به این معنی که اگر چوبی دارای انعطاف پذیری بالا باشد می توان گفت که از استحکام بالایی برخوردار است.

همچنین انعطاف پذیری در چوب‌ها ارتباط مستقیمی با وزن و سنگینی ماهی مورد نظر دارد.

راهنمای خرید چوب ماهیگیری

یک چوب با استحکام باید به هنگام گرفتن ماهی حداقل به وزن ۵۰۰ گرم انحنایی نزدیک به زاویه ۹۰ درجه داشته باشد.

هرچه قدر چوب در مقابل صید از خود بیشتر حساسیت خم شدن نشان دهد آن چوب از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار خواهد بود.

دقت در وزن چوب ماهیگیری نیز نکته‌ی بعدی برای انتخاب یک چوب مناسب است، به این نکته توجه کنید که وزن چوبی های ماهیگیری مقاومت آن راهم نشان می‌دهد.

در این روز‌ها چوب‌های سنگین فایبر گلاس جای خود را به چوبای سبک کربنی داده اند که تا حدودی قابل قبول بوده، اما جنس‌های نامرغوب بازار را قبضه کرده اند.

فاکتو بعدی انتخاب، طول چوب ماهیگیری است.

توجه به الیاف چوب نیز در زمان خرید لازم است.

شما باید در هنگام خرید چوب این نکته را مدنظر قرار دهید که چوب از الیاف ضربدی بافته شده باشد. ما دو نوع بافت چوب داریم که یکی ضربدی ودیگری حلقه‌ای است که الیاف ضربه دری محکم‌تر و به فشار مقاوم‌ترند.

مطالب آموزشی مرتبط:

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

یکی از نکات مهمی که هر ماهیگیری باید با آن آشنایی داشته باشد، انتخاب یک قلاب ماهیگیری مناسب می باشد. جالب است بدانید که از گذشته های بسیار دور هنر ساخت قلاب در بین بشر متداول بوده و باستان شناسان در آثار باستانی کشف شده قلا....

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

انتخاب یک چوب ماهیگیری مناسب یکی از اولین مواردی است که در هنگام رفتن به ماهیگیری باید به دنبال آن باشیم. خرید چوب ماهیگیری با کیفیت اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا شما از آن برای چند بار صید استفاده می‌کنید و اگر بعد از یک یا دو ب....

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

خرید چوب ماهیگیری اصلی ترین لوازم ماهیگیری راهنمای خرید

انواع چرخ های ماهیگیری

   محصولات مشابه