مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

خرید چوب ماهیگیری اصلی ترین لوازم ماهیگیری راهنمای خرید

 برای خرید لوازم ماهیگیری از جمله چوب و چرخ های اصلی و با قیمت خوب و ارزان به فروشگاه تهران فیشر مراجعه کنید تا ضمن برخورداری از خرید لوازم اصلی ماهیگیری با تجهیزات ارزان و اصلی و در عین حال با قرعه کشی ماهانه بهترین خرید لوازم ماهیگیری را داشته باشید.

ضروری ترین لوازم ماهیگیری برای صید ورزشی،ابتدا خرید چوب ماهیگیری (fishing rod) می باشد.
چوبهای ماهیگیری از نظر اکشن و طول در اندازه های مختلف ساخته می شوند که بستگی به نوع صید مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند.قبل از خرید ابتدا این مقاله را بخوانید.

چوب ماهیگیری

لنسر ماهیگیری چیست؟

لنس یا لنسر ماهیگیری اصطلاحی است که در اصطلاح عامیانه و افرادی که ماهیگیری حرفه ای کار نکردند به چوب ماهیگیری میگویند در حالی که چوب ماهیگیری یا fishing rods همان چوب ماهیگیری نامیده میشود نه لانسر

لانسر (lancer) به معنی نیزه دار و نیزه انداز است و برای چوب ماهیگیری اصطلاحی غیر حرفه ای است در ماهیگیری تنها کلمه لانسه یا لانسه کشی وجود دارد. لانسه به معنی پروانه ، استوانه ای فلزی است که به قلاب وصل می شود و یک پولکی فلزی به دور آن می چرخد و برای صید قزل آلا استفاده می شود.

با توجه به جستجوی کلمه "لنسر ماهیگیری" توسط بسیاری از افرادی که آشنایی زیادی با ماهیگیری ندارند از این کلمه کلیدی در قسمت انواع چوب های ماهیگیری استفاده می شود.

 

انواع چوب ماهیگیری 

۱.براساس شکل چوب

انواع چوب ماهیگیری 

 

چوبهای ماهیگیری ممکن است یک تکه ،چند تکه یا تلسکوپی ساخته شوند.(مشاهده و خرید انواع چوب ماهیگیری)
چوبهای یک تکه، بعلت طول بلند آنها، بسختی قابل حمل و نقل اند و برای ساکنین نزدیک محل صید مناسبند.
چوبهای چند تکه، دارای قطعاتی جدا شونده هستند که ممکن است بصورت پیچی و یا اتصالهای نرماده گی به هم وصل شوند. از مزایای این چوب ها قدرت بالا و مقاومت آنها می باشد.بطوری که در سیستم های تراولینگ و ماهیگیری در دریا و صید ماهی هایی مثل تن،باراکودا،شیر،نیزه ماهی،کوسه ماهی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

این چوب ها به این دلیل تلسکوپی نامیده می شوند که که به همان شکل تلسکوپ باز و بسته شده و هر تکه درون تکه دیگر قرار می گیرد.از مزایای این چوب ها سبکی آنها در روش هایی مثل ماهیگیری اسپینینگ و یا لانسه کشی رودخانه ای می باشدودیگر انکه جا گیر نیستند و براحتی قابل حمل میباشند. چوبهای تلسکوپی از پرفروش ترین چوب های ماهیگیری هستند.

۲.بر اساس اکشن چوب

اکشن نشانگر انعطاف پذیری یک چوب است. میزان مقاومت چوب ماهیگیری در برابر خم شدن، و نیز سرعت بازگشت آن به حالت قبل فاکتورهای موثر در اکشن هستند. اکشن می تواند کند، متوسط تند و یا ترکیبی از اینها باشد. اکشن مشخص میکند در صورتی که ماهی به قلاب بیفتد، چوب ماهیگیری تا چه حدی خم خواهد شد.

معمولا اکشن با LB نوشته میشود.برای بدست اوردن اکشن باید رقم LB را در۴۳۵ ضربدر کنیم تا اکشن به گرم بدست بیاید.هر چه اکشن چوب کمتر باشد سر چوب حالت ارتجاعی بیشتری داردو بالعکس مثلا یک چوب ماهیگیری با اکشن ۴۰۰ گرم سر چوب حالت ارتجاعی کمتری دارد نسبت به یک چوب با اکشن ۵۰ گرم

اکشن سبک ۰ تا ۵۰

نیمه سنگین ۵۰ تا ۲۵۰

اکشن سنگین  ۲۵۰ تا ۴۰۰

فوق سنگین ۴۰۰ گرم به بالا

۳.براساس نوع ماهی و روش ماهیگیری

چوب اسپینینگ (spining)

انواع چوب ماهیگیری 

طول این چوبها بین یک متر و نیم تا ۲.۶ متر و گاه بیشتر متغیر است. در انواع تلسکوپی یا چند تکه هستند چوب اسپنینگ نسبتا سنگین است و برای صید ماهی های مهاجم مناسب تر است. فاصله حلقه ها تا بدنه در چوبهای اسپینینگ به نسبت چوبهای کستینگ بیشتر است. پایه چرخ در این چوبها پیچی است.

انواع چوب ماهیگیری:

۱ چوب ماهیگیری کاسی

چوب ماهی گیری کاسی (Carbon Fiber Rod) معمولاٌ در ابعاد ۵ تا ۱۴ متر ساخته می شود و بدون چرخ قابل استفاده است. برای اینکه این چوب ها سبک باشند، تکه های آن تو خالی و جنس آن هم از الیاف کربن است،
و هیچ یک از تکه های چوب حلقه وجود ندارد.

معمولاً به منظور ماهیگیری با چوب کاسی از انواع شناورها استفاده می گردد و با ریسه ای کوتاه و نوعی از شناور مورد نظر و با یک قلاب کوچک می توان به شیوه رو آبی به صید ماهی ها پرداخت.

۲ چوب ماهیگیری پشه (Fly rods)

چوب ماهی گیری پشه (Fly Rod) نوعی چوب ماهیگیری است که به همراه چرخ و نخ ویژه پشه برای ماهیگیری به روش پشه (Fly Fishing) به کار می رود.
چوب پشه از دو تکه توپر ساخته می گردد و برای داشتن عملکردی ساده تر، دسته آن کوتاه می باشد

و چرخ آن در پایین ترین قسمت دسته چوب قرار می گیرد. استفاده از لوازم ماهیگیری پشه یکی از لذت بخش ترین انواع روش ماهیگیری محسوب می گردد.

روش ماهیگیری پشه در خارج از ایران طرفداران و خرید اران خاص خود را دارا می باشد؛
اما در ایران به علت کمبود و گرانی تجهیزات و سخت بودن یادگیری این روش، کاربرد کمی دارد.

۳ چوب ماهیگیری بیت کستینگ

چوب ماهی گیری اسپین کستینگ (Spin Casting Rod) و چوب بیت کستینگ (Bait Casting Rod) بسیار شبیه هم می باشند

و امروزه به طور مشترک به آن ها چوب های کستینگ گفته می شود. پایه چرخ آنان دارای شکل خاصی است و برعکس چوب های دیگر می باشند،

این مطلب را بخوانید  ماهیگیری در تهران

به این صورت که حلقه های هدایت نخ رو به بالاست، و روی دسته مکان ماشه مانندی برای قرار گیری انگشت اشاره وجود دارد.

چوب های ماهی گیری کستینگ برای زمان هایی که ماهیگیر نیازمند پرتاب های متوالی و پی در پی است،

مفید می باشد. از آنجا که نوع چرخ هایی که روی آن قرار دارد از نوع اسپین کستینگ می باشد، در نتیجه ماهیگیری برای پرتاب های متوالی مشکلی نخواهد داشت.

بهتر است چرخ های ماهیگیری پایه بلند روی این چوب ها سوار نگردند.
البته این لوازم ماهیگیری در ایران طرافدار و خرید چندانی ندارد.

۴  چوبهای ماهی گیری اسپینینگ

اغلب ماهی گیران در ایران از انواع تلسکوپی و چند تکه آن به همراه چرخ های اسپینینگ یا اسپول ثابت برای ماهیگیری استفاده می نمایند. انواع گوناگونی از چوب اسپینینگ در دسترس است، اما بهترین لوازم ماهیگیری اسپینینگ انواع آن سه تکه توپر با جنسی از فایبر کربن می باشد.

با وجود اینکه انواع تلسکوپی این چوب مقاومت نسبتاً خوبی دارد و حمل و نقل آن راحت می باشد،
ولی طول عمر و دوام کمتری نسبت به انواع چند تکه توپر دارد
و ممکن است در مقابل ضربه های ناگهانی ماهی های سنگین آسیب ببیند.

این لوازم ماهیگیری با طول و اندازه های نسبتاً بزرگتر و از چوب سبک ساخته می شود. طول چوب ماهی گیری اسپینینگ از حدود ۲۷۰ تا ۵۵۰ سانتیمتر متغیر است.

چوب ماهیگیری

۵  چوبهای ماهیگیری ساحلی

خرید این چوب جهت ماهیگیری در ساحل (Surf Fishing) میباشدد.
این نوع چوب ها بلند و به طول ۴ تا ۶ متر برای پرتاب های بلند در ساحل دریاها و از جنس الیاف کربن ساخته می شود.
چوب ساحلی حلقه های زیادی برای پراکنده نمودن فشارهای سنگین در طول چوب دارد و در فشارهای کم منعطف است.خرید چوب ماهیگیری ساحلی شما را محدود میسازد

خرید چوب ماهیگیری دریایی (ترولینگ)

چوب ماهیگیری دریایی (Sea Fishing Rod) از لوازم ماهیگیری برای صید ماهی های بسیار بزرگ در دریا و معمولاً به روش ترولینگ به کار می رود.

از خصوصیات این چوب می توان طول کوتاه حدود ۴ متر، ضخامت خیلی زیادتر از حالت عادی، مقاومت بالا در برابر ضربات ماهی های سنگین اشاره نمود.

به طور معمول در انواع مرغوب چوب سنگین دریایی به جای حلقه ی راهنما از ریل های مجهز به بلبرینگ به منظور کاهش اصطکاک و هدایت نخ استفاده می گردد.

این مطلب را بخوانید  نمایندگی تجهیزات ماهیگیری دام dam و شیمانو و غیره در تهران

امروزه بلندترین انواع چوب سنگین دریایی لوازم ماهیگیری بر روی قایق های مخصوص ماهیگیری ورزشی طراحی گشته اند. برخی از این چوب ها کاملاً تخصصی هستند و فقط برای صید کوسه یا مارلین به کار می روند.

که در آن قلاب حاوی طعمه از رویقایق در حال حرکت به داخل آب انداخته می گردد (Trotting).
 از لحاظ تئوری هر چوب اسپینینگ یا کستینگ که زیاد سبک نباشد، می تواند برای روش ترولینگ به کار رود.

اما در سال های اخیر، تولید کنندگان دسته ای از محصولات را به نام چوب های تخصصی ترولینگ تولید و به بازار عرضه و اغلب آن ها را به ماهیگیران آب شور و دریاچه های بزرگ پیشنهاد می نمایند.

نکته مهم در مورد خرید چوب ترولینگ و روش ماهیگیری ترولینگ وجود دارد این است
که آن ها باید سرعت عمل (Action) بالایی داشته باشد.

۷ چوب ماهی گیری تنکارا

چوب ماهی گیری تنکارا (Tenkara rods) از  لوازم ماهیگیری به روش تنکارا مناسب می باشد.

این روش ژاپنی است و تقریباً  200 سال قدمت دارد.

روش ژاپنی تنکارا مناسب صید ماهی های قزل آلای کوچک می باشد. می توان گفت که این چوب ترکیبی از چوب های کاسی، پشه و تلسکوپی است و جزء چوب های فوق سبک در  لوازم ماهیگیری به شمار می رود. طول این چوب ها بین ۳ الی ۴ متر می باشد.

ساختمان چوب ماهیگیری:

بدنه چوبهای ماهیگیری از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:
۱٫ میله
۲٫ دسته

میله:
۱٫ یک تیکه یا به هم متصل(چوب های تلسکوپی یا آنتنی)
۲٫ دوتیکه
۳٫ سه تیکه
۴٫ چهار تکه

و از نظر جنس میله چوب ماهی گیری :

۱٫ کربن
۲٫ الیاف شیشه فایبرگلاس
۳٫ کامپوزیت(مخلوط شده) مانند کربن تیتانیوم

دسته:

:: دسته از لحاظ جنس، انواعی مثل پلاستیک یا چوب پنبه ای دارد.

نوع چوب پنبه ای طبیعی بهتر است چون کمتر عرق میکند ولی آسیب پذیر تر است.
بعضی از دسته ها روکش چرم دارند.
بعضی ماهیگیران شخصا لوازم ماهیگیری و دسته چوب ماهیگیری را روکش ورنی یا جنسهای دیگر می کنند. 

مطالب آموزشی مرتبط:

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

یکی از نکات مهمی که هر ماهیگیری باید با آن آشنایی داشته باشد، انتخاب یک قلاب ماهیگیری مناسب می باشد. جالب است بدانید که از گذشته های بسیار دور هنر ساخت قلاب در بین بشر متداول بوده و باستان شناسان در آثار باستانی کشف شده قلا....

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

انتخاب یک چوب ماهیگیری مناسب یکی از اولین مواردی است که در هنگام رفتن به ماهیگیری باید به دنبال آن باشیم. خرید چوب ماهیگیری با کیفیت اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا شما از آن برای چند بار صید استفاده می‌کنید و اگر بعد از یک یا دو ب....

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

انواع چرخ های ماهیگیری

   محصولات مشابه