مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

انواع چرخ های ماهیگیری

چرخ ماهیگیری یا Fishing Reel یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که ماهیگیران حرفه ای را از ماهیگیران آماتور جدا می کند. انتخاب چرخ ماهیگیری مناسب جزو اولین ارکان موفقیت در صید ماهی است؛ چرا که بدون تجهیزات استاندارد، نمی توان به نتیجه مطلوب دست یافت. به صورت کلی باید گفت که هر ابزار و تجهیزاتی برای شکار، باید متناسب با هدف شکار باشد.

به عنوان مثال اسلحه شکار خرگوش نمی تواند مناسب شکار خرس باشد! پس دقت کنید که برای یک خرید هوشمندانه، باید حتماً انواع چرخ ماهیگیری را به همراه کاربردهایشان به خوبی بشناسید و همچنین دلیل تفاوت در نوع قطعات چرخ را نیز بدانید و با برندهای مطرح این عرصه آشنا شوید. در این مقاله ما تمام این موارد را با شما در میان خواهیم گذاشت. و امیدواریم مطالعه مقاله تا انتها برای شما مفید باشد.

امروزه چرخ های گوناگون در مدل ها و ابعاد مختلف با امکانات گوناگون وجود دارد.

اما انتخاب یک چرخ خوب از بین  همه نمونه ها کار مشکلی است.

چرخ های ماهیگیری به چهار دسته تقسیم می شوند:

چرخ اسپینینگ(اسپول ثابت)

چرخ بایت کاستینگ

چرخ پشه

چرخ اسپین کاست

چرخ ماهیگیری اسپین‌کست

 

1-چرخ اسپینینگ:

چرخ اسپینینگ یا اسپول ثابت چرخی است که به صورت معمول و گسترده در ایران کاربرد دارد و معمولا از دیگر انواع چرخ ها شاخص تر می باشد.

کاربردی بسیار ساده و عدم نگرانی از پیچیده شدن نخ از خصوصیات بارز این چرخ ها می باشد گرچه نسبت به چرخ های اسپول متحرک قدرت کمتری دارند ولی بسیاری از ماهیگیران آنها را بر دیگر چرخ ها ترجیح می دهند.

چرخ اسپینینگ

2-چرخ بایت کاستینگ:

چرخ بایت کاستینگ چرخی است که برای ماهیگیری دریایی و برای ماهی های بزرگ طراحی شده است.

پایه های کوتاهی دارد و روی چوب های سنگین دریایی قابل نصب است و نخ مستقیما بر روی آن جمع میشود.

این چرخ بی نظیر و جالب می باشد و برای ماهی های رودخانه ای و دریایی مورد استفادهقرار می گیرد و از قدرت بالایی رخوردار است.

در مدل های جدید از یک کنترل گر پرتاب برای سهولت در امر پرتاب و جلوگیری از پیچیده شدن نخ استفاده شده است ولی در هر صورت برای پرتاب موفق و کامل باید در استفاده از این نوع چرخ ها مهارت لازم را داشته باشید.

معمولا پس از پرتاب با فشار کم و یکنواختی که توسط انگشت شصت بر اسپول چرخ وارد می کنید می توانید تا مقدار زیادی مانع از پیچ خوردن نخ شوید.

چرخ بایت کاستینگ

چرخ بایت کاستینگ

3-چرخ پشه:

در واقع چرخ پشه یک قرقره ساده است که نخ پشه به روی آن جمع می شود اما قابلیت پرتاب ندارد البته در انواع جدید این نوع چرخ از تکنولوژی جدید و استفاده از بلبرینگ و قطعات کمکی برای افزایش کارایی و بهینه سازی قدرت چرخ استفاده شده است.

ولی در کل این چرخ به چوب پشه متصل می شود و برای ماهیگیری به روش پشه استفاده می شود.

نخ مورد استفاده و قابل نصب بر روی این نوع چرخ نخ پشه است.

برای آشنایی بیشتر ماهیگیران با قطعات چرخ و کاربرد آنها توضیحاتی داده می شود:

اسپول چرخ:

اسپول یا کاسه چرخ ماهیگیری در انواع مختلف از جنس آلومینیوم گرافیت و در انواع قدیمی از چدن و برنج است.

نخ ماهیگیری دور دهانه عمیق اسپول جمع می شود.

میزان ظرفین اسپول برای جمع نخ روی بدنه اسپول در انواع نخ با ضخامت های مختلف نوشته شده است.

نکته مهم اینجاست که دهانه اسپول باید از عمق مناسبی برخودرار باشد تا بتواند به اندازه نیاز نخ را در خود جای دهد.

همچنین باید سطحی یکنواخت و صاف و صیقلی و به اندازه کافی پهن داشته باشد تا هنگام پرتاب کمترین اصطکاک به وجود آید و بیشترین برد پرتاب حاصل گردد.

از مزایای انواع فلزی آن دوام بالای آنهاست و انواع گرافیتی وزنی سبک دارد.

4- چرخ ماهیگیری اسپین‌کست (Spincast Fishing Reel):

این چرخ بخاطر مکانیزم ساده و کاربری راحتی که دارد، برای ماهیگیران مبتدی بسیار مناسب است. چرخ اسپین‌کست حالتی سر بسته دارد و نخ ماهیگیری از سوراخ موجود در بالای آن وارد اسپول می شود. بنابراین دیگر نیاز نیست نگران پیچ خوردگی و گره خوردگی بند ماهیگیری خود باشید.

پشت این چرخ دکمه ای تعبیه شده که هنگام پرتاب باید به سمت پایین فشار داده شود. قدرت این چرخ نسبت به سایر چرخ ها کمتر است و قیمت آن نیز در مقایسه ارزان تر است و گزینه ای مناسب برای صید ماهی های کوچک و متوسط رودخانه ای است.

چرخ ماهیگیری اسپین‌کست (Spincast Fishing Reel)

ضریب چرخ دنده:

ضریب چرخ دنده به معنی ضریبی است که به ازای یکبار چرخاندن دسته چرخ آن مقدار نخ به حول اسپول پیچیده می شود.

مثلا اگر روی چرخی 1.4:3 نوشته شده است یعنی اینکه به ازای یک دور چرخیدن دسته چرخ اسپول نخ روی اسپول 4:3 دور زده و نخ 4:3 دور جمع می شود.

هر چقدر این رقم بزرگتر باشد سرعت جمع کردن نخ توسط چرخ بیشتر است.

در بازار چرخ هایی با ضریب 1:1 تا 5:1 و بیشتر هم وجود دارد.

اگر ضریب چرخ دنده خیلی بالا باشد و در یک مدت کوتاه در اثر جمع شدن زیاد نخ فشار زیاد بر ماهی وارد می کند و ممکن است باعث پاره شدن دهان ماهی شود و اگر ضریب چرخ پایین باشد در جمع کردن نخ در پرتاب های بلند وقت ما به هدر خواد رفت.

البته برخی از چرخ ها دو سرعته هستند یعنی برای جمع کردن نخ به صورت خالی و هنگام صید ماهی توسط یک سوئیج می توان ضریب چرخ دنده را تغییر داد.

البته این نوع چرخ ها بسیار گران قیمت بوده و نسبت به کارایی ارزش هزینه پرداختی را ندارند.

سیستم ترمز:

سیستم ترمز چرخ باید کاملا محکم و قابل اطمینان و بدون خلاصی باشد.

بهترین چرخ چرخی است که بعد از فعال کردن ترمز آن دسته چرخ بلافاصله در آن مکان برای حرکت رو به عقب قفل شده و هیچ گونه خلاصی نداشته باشد.

سیستم کلاچ:

معمولا در چرخ های ماهیگیری سیستم کلاچ با در عقب چرخ یا در جلوی چرخ است و در بعضی از چرخ ها دو کلاچ وجود دارد یکی در جلو و دیگری در عقب قرار گرفته است.

معمولا چرخ هایی که کلاچ آنها در جلو قرار دارد قویتر و از لحاظ عملکرد بهتر از انواع  کلاچ عقب می باشد.

اما کلاچ عقب چرخ کارایی راحت تری دارد.

البته چند سالی است که چرخ هایی به بازار آمده است که دارای یک کلاچ قوی در جلو و یک کلاچ ضعیف تر در عقب چرخ هستند.

این نوع کلاچ ها یک دسته دارد  که بین دو کلاچ سوئیچ می شود و برای ماهیگیری به روش انتظار والالخصوص ماهی کپور استفاده می شود.

همیشه هنگام خرید چرخ به نوع و سالم بودذن چرخ دقت کنید.

مهمترین مطلب در مورد یک کلاچ خوب این است که اولا کلاچ باید در یک فاصله کوتاه شل و سفت شود تا در هنگام صید ماهی بزرگ فرصت را از شما نگیرد و تمرکزتان را برهم نزند.

دیگر اینکه کلاچ باید نخ را به صورت یکنواخت و نه به صورت ضربه ای از روی اسپول آزاد کند.

بلبرینگ ها:

بسته به نوع چرخ ماهیگیری که شما خریداری میکنید تعدادی بلبرینگ در قسمت متحرک چر خ ماهیگیری سوار شده است وظیفه بلبرینگ ها کمک به روانی حرکت و ایجاد نیروی بیشتر در چرخ است.

مسلما چرخی که از تعداد بیشتری بلبرینگ بهره می برد قدرت و روانی و کارایی بیشتری خواهد داشت.

کیفیت مونتاژ قطعات:

بهترین راه پی بردن به میزان کیفیت مونتاژ قطعات یکبار بدست گرفتن و چرخاندن دسته یک چرخ مرغوب است.

اگر شما یکبارآن را امتحان کنید و سپس با یک دست گرفتن هر نوع چرخ و مقایسه عملکرد می توانید به میزان کیفیت آن پی ببرید.

هیچوقت قطعات چرخ را از روی حس کنجکاوی باز و بسته نکنید.

توجه کنید که همه اجزا باید در جای خود محکم و بدون هیچ گونه خلاصی قرا گرفته باشند.

بدنه چرخ اگر از آلیاژ فلزی باشد دوام بشتری دارد.

کدام چرخ ماهیگیری را تهیه نماییم؟

برای ماهیگیران متوسط چرخ ماهیگیری اسپینینگ بهترین انتخاب است، دقت و برد پرتاب بیشتری دارد. هر چند تسلط پیدا کردن بر کار با چرخ ماهیگیری اسپینینگ سخت تر از چرخ اسپین کست است. بنابراین اگر شما به اندازه کافی تجربه دارید، احتمالاً بتوانید بدون اتلاف وقت بر کار با چرخ اسپینینگ تسلط یابید. 

انواع چرخ ماهیگیری

به طور حتم چرخ ماهیگیری بایت کستینگ برای بسیاری از افراد ماهیگیر حرفه ای و با تجربه بهترین است. این چرخ می تواند نخ های سنگین تر را نگه دارد و قدرت بیشتر به شما بدهد تا بتوانید ماهی های جنگنده و بزرگتر و سریع تر را صید نمایید. درست است که عادت کردن به ماهیگیری با این نوع چرخ زمانبر است و شما به مقداری تمرین نیاز خواهید داشت، اما زمانی که بتواند بر کار با این چرخ ماهیگیری بایت کستینگ تسلط یابید، مطمئناً متوجه می شوید که پیشرفت قابل توجهی در توانایی های ماهیگیری خود با چرخ بایت کستینگ دارید. 

مطالب آموزشی مرتبط:

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

یکی از نکات مهمی که هر ماهیگیری باید با آن آشنایی داشته باشد، انتخاب یک قلاب ماهیگیری مناسب می باشد. جالب است بدانید که از گذشته های بسیار دور هنر ساخت قلاب در بین بشر متداول بوده و باستان شناسان در آثار باستانی کشف شده قلا....

آشنایی با خصوصیات و انواع قلاب ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

انتخاب یک چوب ماهیگیری مناسب یکی از اولین مواردی است که در هنگام رفتن به ماهیگیری باید به دنبال آن باشیم. خرید چوب ماهیگیری با کیفیت اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا شما از آن برای چند بار صید استفاده می‌کنید و اگر بعد از یک یا دو ب....

آشنایی با چوب‌های ماهیگیری

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

خرید چوب ماهیگیری اصلی ترین لوازم ماهیگیری راهنمای خرید

   محصولات مشابه