مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

چطور یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟

سفر یکی از دوست‌داشتنی‌ترین انتخاب‌هاست. بسته به اینکه مقصد سفر کجاست و با چه هدفی سفر می‌کنیم، وسایلی که باید به همراه ببریم متفاوت خواهند بود.

کیسه خواب یکی از مهمترین تجهیزاتی است که برای طبیعت‌گردی نیاز خواهد شد. اگر ماجراجویی شما شامل شب بیرون ماندن  هست، احتمالا از کیسه خواب استفاده خواهید کرد.

ولی چگونه یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟ در ادامه به نکاتی اشاره می­کنیم که در این انتخاب به شما کمک می­کنند:

آیا الیاف مصنوعی هم می­تواند یکی از انتخاب ها باشد؟ ما قصد داریم بیشتر بر روی پَر تمرکز کنیم. در فروشگاه های زیادی کیسه خواب های الیاف مصنوعی فقط در مدل های بسیار ارزان ارائه می­شوند. بیشتر آن ها برای بک‌پکینگ خیلی سنگین و حجیم هستند و ( برخلاف کیسه خواب های مارک داری که در گذشته از عایق الیاف مصنوعی استفاده می­کردند ) خاصیت عایق بودن آن ها دوامی ندارد. با ظهور روش های ضد آب کردن پَر (مثل ULTRA-DRY™ Down) مزیت الیاف مصنوعی در عدم جذب رطوبت تا حد زیادی از بین رفته است. با این حال، در برخی از فروشگاه ها کیسه خواب‌های الیاف مصنوعی، بسیار خوب با ارزش خرید بالا مثل Basecamp Bt 3 و Basecamp Bt 4 هم وجود دارند. برای خرید کیسه خواب‌های الیاف مصنوعی، به دنبال برند های اصلی و اورجینال در مورد نوع عایق باشید.

قبل از خرید کیسه خواب حتما سایز آن در حالت فشرده را ببینید. بسیاری از کیسه خواب‌های ارزان قیمت (یا “چهار فصل”) تا 20 لیتر حجم را اشغال می­کند که به معنای حمل کوله ای، بزرگ تر و سنگین تر است.

چطور یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟

اگر مقصد سفر جایی باشد که هوای خنکی دارد و قصد داشته باشیم در آنجا اطراق کنیم، یکی از وسایل لازم برای این‌ کار، همراه داشتن کیسه‌خواب است. در این راهنمای خرید قصد داریم تا به‌طور مختصر، نکاتی را درباره‌ی خرید کیسه خواب شما یادآوری کنیم.

گستره‌ی دمایی کیسه‌خواب‌ها به‌صورت یک تعریف واحد درآمده و معمولا روی آن‌ها ذکر شده است. البته از آنجایی که هر تولیدکننده و برند با تشخیص خود از این تعریف واحد استفاده می‌کند، بازده واقعی دو کیسه‌خواب با گستره‌ی دمایی یکسان می‌تواند کمی متفاوت از هم باشد. بنابراین زمانی که می‌خواهید کیسه‌خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید، با توجه به نوع استفاده‌ای که دارید کمی گستره دمایی را پایین‌تر یا بالاتر از آنچه روی کیسه‌خواب ذکر شده، در نظر بگیرید.

چطور یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟

یکی از نکات مهم درباره‌ی خرید کیسه‌خواب، کاربرد آن است. برخی مدل‌ها را اصطلاحا سه فصل ‌می‌نامند که مناسب همه‌ی فصل‌ها به‌جز زمستان هستند و برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی در ارتفاعات بسیارکم ساخته شده‌اند. اما کیسه‌خواب‌های زمستانه مناسب صعود به ارتفاعات بالا و یا اطراق در مکان‌هایی است که دمای آن‌ها بسیار پایین می‌آید و در انتخاب آن‌ها باید دقت بیشتری به خرج داد.

کیسه‌خواب‌ها در شکل‌های مختلفی در بازار وجود دارند. بعضی از آن‌ها به‌صورت مستطیل شکل طراحی می‌شوند و برخی مدل‌های دیگر نیز شکل‌های مخروطی دارند. البته اینکه کدام‌یک از این کیسه‌خواب‌ها مناسب شما هستند تنها با سلیقه‌ی شما مربوط نمی‌شود. نکته‌ی مهم دراین‌باره، میزان فضای آن و همچنین زمان لازم برای گرم شدن است.

چطور یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟

کیسه‌خواب‌های مستطیل شکل معمولا فضای بیشتری دارند، وضعیتی که برخلاف کیسه‌خواب‌های مومیایی شکل است. اگر ترجیح می‌دهید که هنگام خواب فضای آزاد بیشتری داشته باشید، باید به این نکته توجه کنید که کیسه‌خواب‌هایی که فضای بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهند علاوه بر اینکه دیرتر گرم می‌شوند، احتمالا وزن بیشتری داشته و جای بیشتری را نیز اشغال می‌کنند.

کیسه‌های خواب در دو نوع پر و الیاف هستند که هر یک مزایای خاص خود را دارند:

- کیسه‌خواب پر نسبت به الیاف گرمای بیشتری داشته و همچنین سریع‌تر گرم می‌شود. حمل کیسه‌خواب پر به دلیل وزن کمتر نسبت به الیاف آسان‌تر است.

- کیسه‌خواب الیاف نسبت به پر، جذب رطوبت کمتری داشته و دیرتر خیس می‌شود. طول عمر کیسه‌خواب پر نسبت به الیاف بیشتر است.

چطور یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟


درنهایت این نکات را مدنظر قرار دهید تا تجربه‌ای خوب از سفرتان برای شما باقی بماند:

قرار گرفتن در کیسه‌خواب به این معنا نیست که دیگر نیازی به لباس گرم ندارید، به‌اندازه‌ی کافی لباس بپوشید.

از کلاه استفاده کنید. سر بیشترین میزان گرما را نسبت به نقاط مختلف بدن از دست می‌دهد.

- زیرانداز مناسب را قبل از رفتن در کیسه‌خواب فراموش نکنید تا سرمای زمین کمتر به شما منتقل شود.

- هنگام خواب در محلی اطراق کنید که باد نوزد و یا تا حد ممکن شدت و سرعت باد کمتر باشد.

- در صورت امکان در چادر از کیسه‌خواب استفاده کنید.

- قبل از اینکه داخل کیسه‌خواب بروید، یک لیوان نوشیدنی گرم بنوشید تا بدن‌تان گرم‌تر شود.

گاهی اوقات کیسه خواب شما هم نیاز به هوا خوری دارد:

این حالت برای سلامتی شما هم بهتر است. هر چه زمان بیشتری را در دمای گرمتر بگذرانید، اهمیت توانایی تهویه هوا کیسه خواب شما بیشتر خواهد شد. بسیاری از کیسه خواب‌های سی تو سامیت مثل تِرِک، لتیتود و بیس کمپ دارای زیپ های دوم و مدل‌های

میکرو و تراولر دارای بند در قسمت قرار گرفتن پا هستند که به شما اجازه می­دهد کنار یا بخش قرار‌گیری پا کیسه خواب خود را باز کنید و یا حتی آن را بطور کامل باز کرده و به عنوان پتو استفاده کنید. همچنین اگر بیشتر اوقات در هوای گرم هستید باید از ملافه آداپتور سی تو سامیت استفاده کنید.

اگر کیسه خواب مد‌نظر شما دارای سیستم تهویه هوا در  بخش قرار‌گیری پا امکان تبدیل شدن به پتو نیست، بطور قطع برای عملکرد در بازه دمایی کوچکتری ارائه شده است.

حقیقت سرد و تلخ: چیزی که اکثر اوقات نادیده گرفته می­شود این است که در فصول سرد (که زمین سردتر می­شود) کیسه خواب‌هایی که به شما سفارش می­شوند تا زمانی که از یک لایه عایق مناسب در زیر خود استفاده نکنید به درجه دمایی که در مشخصات آن ها قید شده نمی­رسند. بهتر است برای اینکه بیشتر درباره درجه حرارت کیسه خواب و زیر انداز‌ها بدانید این مقاله در مورد کیسه خواب‌ها و R-Value  را بخوانید. گزارش آب و هوا فقط دمای هوا را می­گوید. این در حالیست که وقتی یخ روی زمین را بگیرد دمای آن بسیار سرد تر از دمای هوا خواهد بود. خوابیدن در یک کیسه خواب خوب، بر روی زیر اندازی که به اندازه لازم عایق نیست مثل این است که یک ماشین اسپرت خوب بخرید و با لاستیک های صاف با آن رانندگی کنید، بطور قطع عملکردی بسیار ضعیف تر از آنچه شما از آن انتظار دارید ارائه خواهد کرد.

خرید کیسه خواب ارزان

فروشنده یا کمپانی ممکن است فراموش کنند که برای تعیین درجه حرارت کیسه خواب از زیر‌اندازی با R-Value بیش از 4 استفاده شده است. اگر  R-Value زیر‌انداز شما برای مثال 2 یا 4 باشد یا اصلأ R-Value آن مشخص نشده باشد، احتمالأ در یک کلاس نا‌خواسته ترمودینامیک شرکت خواهید کرد. (البته شما این اطلاعات را خواهید داشت چون مقالاتی که در بالا به آن ها اشاره شد را خوانده‌اید)

اینکه مصرف کننده ای به دنبال کیسه خوابی برای دمای زیر صفر باشد، آنچنان غیر معمول هم نیست. در واقع آن‌ها قرار نیست در دمای زیر صفر و یخبندان بخوابند ولی چون قبلأ کیسه خوابی با درجه حرارت منفی 5 درجه داشته‌اند که به اندازه کافی گرم نبوده است. در بسیاری از موارد درجه حرارت کیسه خواب قبلی آن‌ها غیر واقعی بوده و یا کیفیت یا ساختار پَرِ استفاده شده در آن‌ها به اندازه‌ای نبوده که در گذر زمان درجه حرارت اعلام شده را ارائه دهد و همچنین ممکن است از زیر‌اندازی استفاده کرده بوده‌اند که به اندازه کافی عایق نبوده است. چیزی که این مصرف کننده نیاز دارد یک کیسه خواب با درجه حرارت واقعی، یک ملافه ترمولایت و زیر‌اندازی است که به اندازه کافی عایق حرارت باشد.

به یاد داشته باشید که مانکنی که در تست درجه حرارت کیسه خواب از آن استفاده می­شود نمی­تواند تکان بخورد و در نتیجه بر روی لبه زیرین بی‌استفاده در راستای زیپ نمی­رود یا به قسمت قرار‌گیری پا که بطور غیر آناتومیک طراحی شده فشار نمی­آورد و هوای سرد را از لا‌بلای لبه دور گردنی نا کارآمد (یا نا موجود) به داخل نمی­کشد. این ها اطلاعاتی است که عموم مردم به آن توجه نمی­کنند. اگر می­خواهید کیسه خوابی برای شرایط سخت چالشی بخرید، این اطلاعات ساختاری بسیار مهم هستند. برای اطلاعات بیشتر در ادامه این بخش می­توانید مقاله “همه چیز در مورد پَر” را بخوانید.

کیسه خواب تِرِک، یک کیسه خواب همه کاره برای کمپینگ و تفریح است. برای ماجراجویی های بیشتر کیسه خواب لَتیتود (با کلاه تخصصی تر، لبه دور گردنی، پَر با قدرت پُر کنندگی 750 و روکش مقاوم در برابر آب) انتخاب بهتری است.

موضوع دیگری که اغلب مطرح می­شود این است که برش عرض در طراحی کیسه خواب‌های مومیایی باعث بوجود آمدن فضاهای مرده‌ای در دو طرف بالا تنه و پاها می­شود که باید بوسیله حرارتی که شما تولید می­کنید گرم شود. طبق این طرز فکر، یک کیسه خواب طرح مومیایی باریک تر باید گرمتر باشد. البته این فرضیه فقط وقتی واقعیت خواهد داشت که فردی که در کیسه خواب خوابیده است، درست مثل مانکن مورد استفاده در تست درجه حرارت، کاملأ بی حرکت باشد. بدن انسان هنگام خواب به خود پیچ‌و‌تاب می­دهد. اگر در یک کیسه خواب باریک باشند زانو‌ها، ران‌ها و لگن آن‌ها ماده عایق را در نقاط سرد فشرده می­کند. این اتفاقی است که در مورد خانم ها صدق می­کند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اگر فرصت این را داشتید که قبل از خرید کیسه خواب آن‌را امتحان کنید، مطمئن شوید که در حالت طبیعی خواب (احتمال زیاد به پهلو) این کار را انجام دهید و ببینید آیا ماده عایق همانطور که در بالا گفته شد فشرده می­شود یا خیر.

زنان سراسر دنیا با پدیده ای به نام محصولات “مخصوص خانم‌ها” به خوبی آشنا هستند که در واقع چیزی نیست به جز نسخه کوچکتر مدل مناسب برای هر دو جنس همان کالا ولی به رنگ صورتی و البته با قیمت بیشتر. یک کیسه خواب زنانه به چیزی بیشتر از گل‌های گلدوزی شده بر روی رنگ‌های پاستل نیاز دارد. این کیسه خواب بطور خاص نیازمند عایق بیشتر در بخش قرار گیری پا بوده (زنان بیشتر از مردان در بخش‌های انتهایی بدن خود گرما از دست می­دهند) و باید در قسمت باسن عریض‌تر باشد. زنان حتی بیشتر از مردان تمایل به جمع شدن در حالت خواب دارند. کیسه خوابی که نتواند این حالت از بدن را بدون فشرده شدن عایق در خود جا دهد، مطمئنأ برای مصرف‌کنندگان خانم، سرد خواهد بود.

به دلیل اینکه زنان گرما را بطور متفاوتی نسبت به مردان حفظ می­کنند، در تست تعیین درجه حرارت کیسه خواب هم برای شبیه سازی مصرف‌کنندگان زن و مرد از مانکن‌های متفاوت استفاده می­شود. نتایج تست نیز برای یک کیسه خواب، درجات مختلفی را برای مصرف‌کنندگان مرد و زن ارائه می­‌دهد.

چگونه کیسه خواب مناسب انتخاب کنیم؟

کیسه خواب‌های زنانه سی تو سامیت در قسمت شانه باریک‌تر و در قسمت باسن عریض‌تر هستند. در این کیسه خواب‌ها مقداری پَرِ اضافی به نسبت در قسمت‌هایی که گرمای بیشتری مورد نیاز است اضافه شده و یک لایه ترمولایت (Thermolite®) نیز در دو دوخت پایین کیسه وجود دارد که مانند یک ملافه ری‌اکتور کوچک برای پاها عمل می­کند.

مطالب آموزشی مرتبط:

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

بسیاری از ما رابطه ای گرم و صمیمی با کیسه خواب های خود داشته و امیدواریم تا سالهای سال ادامه داشته باشد. با راهکارهای ارائه شده برای نگهداری و مراقبت از کیسه خواب شما می­‌توانید مطمئن شوید که شما و کیسه خواب تان برای سالها....

نگهداری و مراقبت از کیسه خواب

۲۵ کیسه خواب برتر برای افراد ماجراجو + خرید اینترنتی

۲۵ کیسه خواب برتر برای افراد ماجراجو + خرید اینترنتی

برای لذت بردن از یک شب رویایی در طبیعت، به لوازم مخصوص احتیاج دارید. یکی از ضروری‌ترین این لوازم، کیسه خواب است. کیسه خواب ها در مدل ها، قیمت ها، رنگ ها و برند‌های مختلف ارائه می شوند، انتخاب بین این همه گزینه موجود معمول....

۲۵ کیسه خواب برتر برای افراد ماجراجو + خرید اینترنتی

نکاتی که پیش از خرید کیسه خواب باید بدانید

بهترین کیسه خواب برای سفر کدام است؟

کیسه خواب پر یا کیسه خواب الیاف؟

چگونه کیسه خواب مناسبی انتخاب کنیم؟

   محصولات مشابه