مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

انواع عصا و نکات مهم هنگام خرید عصا در 2020

یکی از معضلات سنین پیری، کم‌تحرکی است که از طریق وسایلی همچون عصاهای طبی یا حتی ساده از بین رفته‌است. عصا از جمله ابزارهای مفید و کاربردی است که به سالمندان در راه‌رفتن و پیاده‌روی‌ها کمک می‌کند. از آن‌جایی که ممکن‌است پیاده‌روی بدون تکیه‌گاه باعث سقوط و شکستگی‌های خطرناکی در افراد مسن شود؛ وجود تکیه‌گاه از ضروریات محسوب می‌شود.

بهترین عصای طبی آن است که به افراد ناتوان حرکتی و مخصوصا افراد مسن در تحرک و حفظ تعادل کمک زیادی می‌کند. بسیاری تصور می‌کنند که عصا وسیله‌ای جهت تحمل وزن است! این در حالی است که عصا یک وسیله کمک‌کننده است که تنها افراد را در حفظ تعادل حرکتی کمک می‌کند.

استفاده نابه‌جا از آن درواقع مشکلات بیشتری را فراهم می‌آورد. بنابراین جهت خرید بهترین عصا برای سالمندان باید انواع عصاها را بشناسید و به برخی نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید. با بررسی این موضوعات همراه ما باشید.

معرفی بهترین عصا برای سالمندان و انواع آن

معمولا افرادی که دارای ناتوانی در حرکت هستند؛ ملزم به استفاده از انواع عصا هستند. بر اساس نیازهای متفاوت مشتریان، معمولا نمونه‌های متفاوتی از عصاها طراحی و روانه بازار می‌شوند. بهترین عصای طبی به شیوه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود. در برخی تقسیم‌ها، دسته عصا اهمیت دارد؛ در حالی‌که در دیگر انواع دسته‌بندی‌ها ساختار کلی مورد توجه قرار می‌گیرد.

عصاها از نظر ساختار کلی به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

بهترین عصا برای سالمندان

این نوع از عصاها بسیار ساده هستند و همان شکل رایجی است که شما دیده‌اید. عصا دارای ساختار ساده‌ای است و در قسمت دسته یک انحنای مناسب دارد. همچنین در انتهای خود دارای یک سطح اتکای یک نقطه‌ای است که امنیت گام‌های فرد کم‌توان حرکتی یا سالمند را تامین می‌کند. چنین ابزارهایی بهترین عصا برای سالمندان به‌حساب می‌آیند و بیشتر شبیه به یک ابزار کمکی هستند.

بهترین عصای طبی

افراد با توان و قدرت کمتر مخصوصا آن‌هایی که در اثر بیماری یا تصادفات قادر به حرکت نیستند؛ باید چنین عصاهایی را خریداری کنند. اما چرا خرید این نوع از عصاهای چند نقطه‌ای توصیه می‌شود؟

ساختار عصاها به‌گونه‌ای هستند که در قسمت سطح اتکا دارای چند نقطه هستند. یعنی عصا تکیه مناسب‌تری به زمین دارد. سطح اتکا ایمن‌تری را فراهم می‌کند. با توجه به سطح نیازهای مشتریان ممکن‌است انواع مختلفی با سطح اتکاهای متفاوت تولید و روانه بازار شوند. تعداد نقاط اتصال معمولا با حلقه شناخته می‌شوند و نمونه‌های چهار حلقه‌ای دارای چهار نقطه اتکا به زمین هستند.

چنین ابزارهایی جهت کمک به افرادی که دچار آسیب‌ها و شکستگی‌های شدیدی شده‌اند؛ بسیار عالی هستند. در مدت یک تا دو ماه اول که حرکت به‌شدت سخت می‌شود؛ چنین ابزاری بهترین عصای طبی به‌حساب می‌آید و فرد قادر است که انواع تحرکات موردنیاز خود را انجام دهد.

انواع عصا و نکات مهم هنگام خرید عصا-02

انواع عصاهای تاشو

بسیاری از افرادی که دچار کم‌توانی حرکتی شده‌اند؛ تمایل دارند که عزت نفس خود را حفظ کنند و فقط زمان‌هایی که نیاز است از عصای خود استفاده کنند. چنین افرادی باید از انواع عصاهای تاشو استفاده کنند. عصا در طول خود دارای نقاطی است که قابلیت تاشوندگی دارند. بنابراین به‌راحتی از قسمت‌های مختلف باز و بسته می‌شوند و از ابزارهای جمع‌وجور به‌حساب می‌آید.

زمانی‌که عصا کاملا باز شده‌است؛ ساختار بسیار محکمی دارد و به‌هیچ عنوان امکان جمع‌شدن آن وجود ندارد. همچنین زمانی‌که فرد سالمند به آن نیازی ندارد؛ بسیار راحت تا می‌شوند و در کیف‌های دستی کوچک نیز جای می‌گیرند. درنتیجه از انواع بهترین عصا برای سالمندان و افراد کم‌تحرک محسوب می‌شود.

عصاهای صندلی‌شو

برخی بیماران یا سالمندان امکان پیاده‌روی طولانی‌مدت را ندارند و پس از مدتی قدم زدن خسته می‌شوند. طراحان و سازندگان فروشگاه اینترنتی توان نو تلاش کرده‌‌اند که انواع مناسبی از عصاها را طراحی و تولید کنند. عصاهای صندلی‌شو نیز نمونه‌ای از محصولات است که بهترین عصای طبی به‌حساب می‌آید.

افرادی که از چنین عصاهایی استفاده می‌کنند؛ فرصت دارند که هنگامی که خسته می‌شوند؛ عصا را به حالت صندلی تبدیل کنند. در این‌صورت امکان نشستن بر آن را دارند. چنین عصایی بهترین عصای طبی است که به افراد کم‌توان زیادی خدمت می‌کند. بیمارانی که طبق تجویز پزشک مجبور به انجام پیاده‌روی یا تحرک هستند؛ با کمک این وسیله قادر هستند که علاوه بر عمل به دستور پزشک متخصص، استراحت‌های لازم را داشته باشند.

انواع عصا و نکات مهم هنگام خرید عصا-03

نکات طلایی هنگام خرید بهترین عصا برای سالمندان

عصا در سایز ها و اشکال مختلف ساخته و فروخته می شود. همین امر آن را تبدیل به جنسی کرده است که بسیاری از مجموعه داران (Collectors) نیز مجذوب خود ساخته است. برخی از عصا ها مناسب جهت استفاده افراد با معلولیت خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهم ترین بخش های هر عصایی دسته آن است. دسته عصا به منظور نگه داشتن هرچه راحت تر عصا در دست ، تقسیم وزن روی عصا و پخش نیروی وزن در طول عصا نیز کاربرد دارد. یکی از مهم ترین فاکتور هایی که در دسته عصا مهم است نحوه اتصال آن به بدنه عصاست که در مدل های ارزشمند تر این اتصال وجود نداشته و دسته و بدنه به شکل یک تیکه ساخته شده اند. نمونه آن دسته عصا نهال خم شده مجموعه عصادست است.

اگرچه توجه به انواع عصاها از نظر ساختاری اهمیت دارد اما نکات دیگری نیز وجود دارند که باید مورد توجه افراد هنگام خرید قرار بگیرند. در ادامه قصد داریم برخی از آن‌ها را مرور کنیم.

نوع دسته عصا و گرفتن آن

نوع عصا با توجه به سطح نیازها اهمیت زیادی دارد! اما نوع دسته عصا و نحوه گرفتن آن نیز مهم است؛ زیرا گاهی ممکن‌است فرد را آزار دهد یا ناتوانی بیشتری را برای او فراهم آورد. عصاها از نظر نوع دسته انواع مختلفی دارند که عبارت است از:

همچنین دست گیره‌های مختلفی وجود دارند که نحوه گرفتن دسته را آسان‌تر می‌کنند و مخصوصا برای افرادی با توان کمتر بسیار مناسب هستند.

نوع گیره دسته عصا

مزیت

گیره کف

احساس نرمی و راحتی

گیره ژله‌ای

کاهش خستگی و استرس

گیره بزرگ

درمان دردهای مفاصل و آرتروز

گیره ارتوپدی

مناسب برای افرادی با بیماری‌های دست و داشتن درد در این ناحیه

 

انواع عصا و نکات مهم هنگام خرید عصا-04

 

ارتفاع و اندازه عصا

زمانی به یک عصا لقب بهترین عصا برای سالمندان داده می‌شود که امکانات و مزیت‌های مناسبی را در اختیار سالمند یا بیمار قرار دهد. ارتفاع مناسب نیز یکی از همین ویژگی‌ها است. اگر ارتفاع و بلندی عصا بیش‌از حد نیاز باشد؛ فرد در گرفتن آن با مشکل مواجه خواهد شد. همچنین کوتاه بودن آن نیز باعث ایجاد درد در کمر و گردن می‌شود. بنابراین توجه به ارتفاع اهمیت زیادی دارد. 

طول عصا

 یکی از فاکتور های مهم عصایی که انتخاب می کنید باید طول آن باشد. اگرچه انتخاب عصا به نحوه استفاده از آن بستگی دارد منتهی یکی از معیار های شناخته شده به شرح زیر است:

طول عصای مناسب : در حالت تمام قد ایستاده و دست ها در کنار بدن قرار داده شده دسته عصا باید بالا تر از مچ دست باشد.

وزن عصا

 پس از فاکتور طول ، مهم ترین فاکتور وزن عصا است، برای عزیزانی که مبتلا به بیماری هایی مانند دیسک کمر هستند یا به طور کلی سالمندان ، این امر اهمیت بیشتری داردو تا جای ممکن بهتر است که عصای انتخابی سبک باشد ، البته نه بیش از اندازه سبک چرا که وزن آن نیز می تواند به حفظ تعادل شما کمک کند. متخصصین عصا دست در تهیه عصا طبی ، بیشترین تمرکز خود را روی ساخت عصا از چوب درجه یک نموده اند به طوری که تقریبا” همه عصا های این مجموعه از چوب های عالی تهیه شده اند.

دسته عصا

تمامی دسته بندی های قرار داده شده برای انواع عصا چه در این سایت و چه در اکثر نقاط جهان بر مبنای نوع دسته عصا است. دسته عصا در مواردی می تواند به بیمار بیشتر کمک کند و به همین جهت آن را به عنوان فاکتوری جهت تعیین عصا طبی انتخاب نموده ایم. در مواردی مانند عصا با دسته سنتی فرد می تواند از هر قسمتی از دسته عصا برای بلند شدن کمک بگیرد بدون اینکه ترسی از بابت شکسته شدن دسته داشته باشد. به همین جهت بهتر است در انتخاب عصا دقت کافی شود.

همچنین عصای دسته ارگونومیک  نیز بر پایه ساختار دست و وضعیت بدن انسان طراحی شده است به گونه ای که بیشترین راحتی دست را هنگام نگه داشتن آن خواهید داشت.

انواع عصا

عصا ها در انواع بسیار متنوعی عرضه می شوند که مجموعه عصا دست فعلا” انواع زیر را جهت عرضه به مشتریان خود دارا می باشد:

انواع عصا

سازندگان

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد عصا فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها محصولاتي را توليد و روانه بازار کرده اند و تا حدودي نظر مشتريان را جلب کرده اند. مد اسکاي (medsky) ،شفا نور (shafa (noor ، زيکلاس مد (Zyklusmed) و ... از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد عصا هستند.

قيمت

عوامل مختلفي در تعيين قيمت عصا موثرند. از جمله اين عوامل مي توان به نوع عصا، کيفيت ساخت، شرکت سازنده ، طول آن و ... اشاره کرد. به طور کلي قيمت عصا ها در بازار ايران بين 30 هزار تومان تا 500 هزار تومان است. البته قيمت عصا هاي آنتيک ممکن است بيش از اين مقدار باشد. همچنين عصا هاي طبي بر حسب امکاناتشان داراي قيمت هاي متفاوتي هستند.

سخن آخر!

عصاها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک با توجه به خواسته‌ها و نیازهای مختلف سالمندان و افراد کم‌توان طراحی و ساخته شده‌اند. هنگام خرید باید به نکات مهمی از جمله نوع دسته، نوع عصا، گیره‌های دسته و ارتفاع آن توجه داشته باشید. بهترین خرید مستلزم بهره‌مندی از دانش و اطلاعاتی در این حوزه است که تلاش کردیم در طول مقاله پیش‌رو در اختیار شما قرار دهیم. جهت خرید انواع عصاها مخصوصا بهترین عصای مچی به فروشگاه تخصصی توان نو مراجعه کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

نکات مهم در انتخاب و استفاده مناسب از عصا و واکر

نکات مهم در انتخاب و استفاده مناسب از عصا و واکر

در هنگام خرید عصا و واکر می بایست به شرایط بیمار دقت کافی شود( قدرت، تحمل، عملکرد تعادلی، عملکرد شناختی، بینایی و شرایط محیطی فرد) عصا برای افرادی که احساس درد یا اشکال در تعادل دارند مثل بیمارانی که از آرتروز، دردزانو و ی....

نکات مهم در انتخاب و استفاده مناسب از عصا و واکر

دانستنی های عصا، واکر و چوب زیربغل

دانستنی های عصا، واکر و چوب زیربغل

هدف از استفاده از وسایل کمک حرکتی مثل عصا، واکر و چوب زیر بغل، افزایش سطح اتکا، بهبود تعادل و پایداری یا کاهش فشار وزن بدن از روی اندام های تحتانی است تا درد مفصل کاهش یابد.....

دانستنی های عصا، واکر و چوب زیربغل

   محصولات مشابه