مقالات گیمینگ تولز
فروشگاه

راهنمای انتخاب زیرانداز کیسه خواب و معرفی چند محصول از بهترین های بازار

خواب راحت در سفرهای کمپی قبل از سالهای اخیر برای خیل کثیری از کوهنوردان و طبیعت گردان آرزویی بیش نبود، در گذشته ی نه چندان دور روزهایی که به آرزوی شبی آرام در کنار طبیعت طی میشد به شبهایی سخت و طاقت فرصا تبدیل میشدند. اما امروز به لطف پیشرفت های چشم گیر صنعت و روش های پیشرفته تولید که موجب کاهش قیمت فرایند ساخت شده اند، خواب در طبیعت یکی از لذت بخش ترین تجربه های سفر کوله گردان و طبیعت گردان شده.

شاید شماهم جزو کسانی باشید که بعد از دیدن عبارت زیرانداز کیسه خواب در لیست لوازم ضروری که باید در سفر همراه داشته باشید با خودتان فکر کردید این وسیله ابزار مهمی نیست، ولی ما به شما سه دلیل اهمیت ویژه این وسیله و لزوم حضور آن در کوله پشتی یا در جمع وسایل سفرتان را میگوییم.

اول: زیرانداز خواب کمک میکند در طول شب احساس سرما نکنید

درحالی که بنظر می آید بزرگترین مزیت داشتن زیرانداز مناسب، خواب راحت روی سطحی نرم و تشک مانند است، مهمترین وظیفه این وسیله ایجاد عایقی بین سطح زمین و بدن شماست تا گرمای بدنتان در طول شب از دست نرود. بدن از ابتدای شروع فرایند خواب با کاهش فعالیت موجب کاهش سوخت و ساز شده و در نتیجه بدن مستعد از دست دادن دمای هسته یا کور بادی خواهد شد و این مساله با کاهش دمای هوا در طول شب که به طور معمول میتواند تا ده درجه حتی در نقاط گرمسیر کاهش داشته باشد تشدید خواهد شد، مت کیسه خواب شما در واقع عایقی است بین شما و سطح سرد زمین. اگر فکر میکنید زیرانداز عادی یا خود کیسه خواب شما این عمل را انجام میدهد، سخت در اشتباهید، حتی بهترین کیسه خوابهای پر بازار هم نمیتوانند نقش عایق تماسی داشته باشند و بدون زیرانداز خوب فاقد کارایی هستند.

بهترین زیراندازهای کیسه خواب

دو: دوست دارید روی سطحی نرم و هموار استراحت کنید.

از دیگر وظیفه های مت کیسه خواب شما، ایجاد سطحی هموار و مطلوب برای خواب و یا استراحت شماست. در حالی که سطح زمین طبیعی دارای نا همواری های است که در بعضی نقاط پوشش گیاهی و در بعضی مناطق سنگی توسط سنگ و کلوخ ایجاد میشود، زیراندازخواب حرفه ای به خوبی این ناهمواری ها را حذف کرده و حس خوب تخت اتاق خوابتان را میدهد .

سوم: سلامت وسایل شما

آخرین مورد که بدیهی ترین وظیفه هر زیراندازی است، حفظ پاکیزگی و سلامت ابزار پوششی شما در طول سفرتان است. سنگ و کلوخ و خارک و خاشاک بزرگترین دشمن ابزار شما هستند که یک زیرانداز خوب علاوه بر محیا کردن این نیاز خود نیز در مقابل این آسیب ها مقاوم است.

بهترین زیراندازهای کیسه خواب

 

برای خرید زیرانداز کیسه خواب چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

این ویژگی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید زیرانداز زیر کیسه خواب است. نمونه‌ای از پارچه‌‌های ضد آب معتبر مورد استفاده در این نوع زیراندازها، پلی استر با روکش آکسفورد است.

گفتیم برای بررسی این ویژگی از فاکتور R-value استفاده می‌شود که میزان مقاومت زیرانداز زیر کیسه خواب را در برابر سرما نشان می‌دهد.

هر چه میزان این فاکتور بالاتر باشد، به معنی عایق بهتر در برابر سرما است.

زیرانداز زیر کیسه خواب

هر چه ضخامت بیشتر باشد، کمتر اثر ناهمواری‌ها را بروز داده و زیرانداز گرم‌تر خواهد بود. لذا عمدتا زیراندازهای بادی نسبت به فومی مقبولیت بیشتری در ایجاد حس راحتی دارند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای محدودکننده در صعودهای طولانی مدت کوهنوردی، وزن و حجم زیرانداز است.

همان‌طور که قبلا گفتیم زیرانداز کیسه خواب بادی از کم‌حجم‌ترین و سبک‌ترین نوع زیرانداز سفری است. در مقابل، انواع فومی بیشترین حجم بسته‌بندی را در بین انواع زیرانداز کوهنوردی داراست.

زیراندازهای کیسه خواب معمولا تک نفره‌ هستند. در دو مدل مومیایی و تخت عرضه می‌شوند. و در صورت داشتن امکانات اتصال مانند دکمه یا زیپ بزرگ‌تر می‌شوند.

حتما در زمان خرید به طول و عرض این محصول با توجه به قامت خود توجه کنید.

اگر قد بلندی دارید و یا دارای شانه‌های پهنی هستید، زیراندازهای با طول کمتر از 180 و عرض 50 سانتی‌متر برای شما مناسب نخواهد بود.

سایر امکانات جانبی همراه با این کالای سفری:

– داشتن کاور حمل برای محفوظ ماندن آن از آسیب

– بالش سر خود و یا دکمه هایی در لبه‌ها برای اتصال چند زیرانداز به هم

– قابلیت شستشو

– وجود کیت تعمیر به همراه زیرانداز کیسه خواب بادی برای مواقع سوراخ شدن

مقایسه مزایا و معایب انواع زیرانداز زیر کیسه خواب

برای اینکه راحت‌تر بتوانید بهترین زیرانداز کیسه خواب مناسب خود را از بین این چهار زیرانداز معرفی شده انتخاب کنید، در جدول زیر به برخی ویژگی‌های مطرح شده امتیاز داده‌ایم.

نحوه امتیازدهی به این صورت است که هر کدام از این چهار مدل زیرانداز، ویژگی مطرح شده را به نحو شایسته‌تری دارا باشد، جایگاه اول را کسب کرده و عدد پایین تری از 1 تا 4 به آن تعلق خواهد گرفت.

انواع زیرانداز ضخامت راحتی حجم جمع شده سبکی وزن عایق رطوبتی عایق حرارتی جمع
فومی 3 4 4 4 2 2 19
آکاردئونی 2 3 3 3 1 2 14
بادی 1 2 1 1 1 3 9
فوم بادی 1 1 2 2 1 1 8

با توجه به اطلاعات جدول بالا می‌توان ادعا کرد که زیرانداز کیسه خواب فومی بادی (خود باد شونده) دارای جایگاه بهتری در مقایسه با سه رقیب خود می‌باشد.

البته که اهمیت این ویژگی‌ها فرد به فرد متفاوت است. شاید برای کسی که چندان کمپر یا کوهنورد حرفه‌ای نیست و سفر طولانی مدت را تجربه نمی‌کند، همراه بردن یک زیرانداز فومی مقرون به صرفه‌تر باشد.

ولی هر چه سفر طولانی‌‌تر و حرفه‌ای‌تر باشد، قطعا باید کیفیت زیرانداز اولویت بالاتری نسبت به قیمت داشته باشد.

بهترین زیرانداز کیسه خواب برای کمپ و کوهنوردی

با توجه به جدول بالا و مجموع امتیازات به سادگی می‌توان متوجه شد که انواع زیرانداز کیسه خواب بادی در جایگاه بهتری نسبت به انواع زیرانداز کیسه خواب فومی قرار دارند.

پس اگر خواهان خواب راحت‌تر و کیفیت بهتر هستید، باید سر کیسه را شل کنید تا یک زیرانداز ایده آل نصیبتان شود.

خرید زیرانداز کیسه خواب

در هر صورت خواب یک تجربه شخصی است و فقط خودتان واقعاً می‌دانید چه میزان راحتی لازم برای خواب نیاز دارید. به زمینی که می‌خواهید در سفر روی آن بخوابید فکر کنید:

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید بهترین زیرانداز کوهنوردی

راهنمای خرید بهترین زیرانداز کوهنوردی

از آنجا که کمپینگ و کوهنوردی بسیار بین مردم محبوب شده است، بسیاری ترجیح می‌دهند برای فرار از روزمرگی حتی اگر برای یک روز هم شده به دل طبیعت بروند. طبیعت گردی هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ فیزیکی یک نوع فعالیت مثبت به شمار می....

راهنمای خرید بهترین زیرانداز کوهنوردی

بهترین زیراندازهای کیسه خواب

بهترین زیراندازهای کیسه خواب

شاید فکر کنید کمپینگ در دل طبیعت یعنی خوابیدن روی سنگلاخ‌ها و در نتیجه نداشتن خواب آرام؛ اما اینطور نیست. اگر در انتخاب زیر انداز سفر مناسب توجه کافی داشته باشیم، می‌توانیم خواب راحتی را در دل طبیعت تجربه کنیم. لازم اس....

بهترین زیراندازهای کیسه خواب

راهنمای خرید زیرانداز ورزشی (مت)

بهترین کفپوش زیرانداز ایروبیک چیست؟

   محصولات مشابه