فروشگاه اسباب بازی گیمینگ تولز

فروشگاه
  

خانه فروغ الملک شیراز (+تصاویر)خانه فروغ الملک شیراز (+تصاویر)خانه فروغ الملک شیراز, قدمت خانه فروغ الملک شیراز, عکس های خانه فروغ الملک شیراز خانه فروغ الملک شیراز

 

خانه فروغ الملک شیراز، موزه هنر مشکین فام
- خانه فروغ الملک شیراز
می خواهیم سری به یکی از محله های قدیمی شهر زیبای شیراز بزنیم، جایی که بوی بهار نارنج هایش فضای کوچه پس کوچه های شهر را مملو از عطر دلنشین خود می کند. یکی از بیشمار آثار تاریخی این شهر، خانه ایست قدیمی که اکنون به عنوان موزه هنر مشکین فام شناخته می شود.

 

خانه فروغ الملک شیراز, قدمت خانه فروغ الملک شیراز, عکس های خانه فروغ الملک شیراز تصاویر خانه فروغ الملک شیراز


شیراز، شهر شعر، ادب و فرهنگ است. شهر سعدی و حافظ. در بهار گویی بهشتی است که از آسمان به زمین افتاده است. نفس که می کشی عطر بهار نارنج حال و هوایت را هر چه که باشد، عوض می کند، خوب می کند! شهر شیراز یکی از پر بازدید ترین شهرهای کشور است. مکانی پر از جاذبه های گردشگری دیدنی که هر ساله میلیون ها ایرانی را برای بازدید به سمت خود می کشاند. علاوه بر جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، شیراز مردمانی خونگرم دارد که با روی گشاده و خندان از میهمانان خود پذیرایی می کنند.

 

خانه فروغ الملک شیراز,تصاویر خانه فروغ الملک شیراز,عکس های خانه فروغ الملک شیراز  عکس های  خانه فروغ الملک شیراز


خانه فروغ الملک کجاست؟
یکی از دیدنی های این شهر، خانه فروغ المک قوامی است که به عنوان موزه هنر مشکین فام شهرت یافته است. خانه فروغ الملک شیراز کاربری مسکونی داشته است و همانند اکثر خانه های تاریخی دیگر، دارای چهار قسمت اصلی بیرونی، اندرونی، مطبخ خانه، حمام و اصطبل است. بنای بیرونی خانه فروغ الملک شیراز توسط راهرو هایی به حیاط عمارت متصل است. در قسمت جنوبی این بنا، یک سالن بزرگ برای پذیرایی از میهمانان در نظر گرفته شده است. در ضلع غربی، عمارت شاه نشین با پنجره های چوبی و قشنگش جای خوش کرده است. پنجره هایی که دارای تزئینات گره کاری هستند. 

 

خانه فروغ الملک شیراز, قدمت خانه فروغ الملک شیراز, عکس های خانه فروغ الملک شیراز  خانه فروغ الملک شیراز از مکانهای تاریخی شیراز


حیاط خانه فروغ الملک
این شاه نشین توسط حوضخانه ای به عمارت اندرونی متصل می شود. همانطور که از نامش پیداست، اینجا مکانیست که میهمانان جایی در آن نداشته اند. اندرونی برای استفاده اعضای خانواده ساخته شده است. عمارت اندرونی دارای یک سالن اصلی مانند پذیرایی و تعدادی اتاق در شرق و غرب آن است. اتاق آینه نیز در جنوب همین اندرونی قرار گرفته است. صاحب خانه فروغ الملک شیراز، فردی بوده به اسم قوام الدین که به فروغ الملک شهرت داشته است.

 

خانه فروغ الملک شیراز,عکس های خانه فروغ الملک شیراز, قدمت خانه فروغ الملک شیراز   خانه فروغ الملک شیراز از مکانهای دیدنی شیراز

 

در دوره قاجاریه و در سال ۱۲۱۰ هجری قمری، قوام الدین در یک زمین در محله سنتی سنگ سیاه و در نزدیکی بقعه بیبی دختران، دست به احداث این بنا می زند. مساحت زمین این بنا ۱۰۲۰ متر مربع بوده است. در سال های دهه هشتاد شمسی، این بنا که به حال خود رها شده بود تقریبا به صورت یک مخروبه در آمده بود. خانه فروغ الملک شیراز توسط سازمان عمران و بهسازی شهری شیراز بازسازی و مرمت شد و در سال ۱۳۸۳ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به موزه مشکین فام شیراز تغییر کاربری داد. این بنا بین دهه های ۲۰ تا ۵۰ به عنوان دبستان فروغ الملک مورد استفاده آموزش و پرورش کشور قرار می گرفته است.


مصالح به کار رفته در بنا چوب، سنگ و آجر هستند که با ملات گچ، خاک و برخی نقاط کاهگل پوشیده شده اند. همانند دیگر خانه های تاریخی، تزئینات زیبایی در خانه فروغ الملک شیراز به کار رفته است. آجرکاری های زیبا، کاشی کاری های دلنشین، گچبری های هنرمندانه، حجاری ها و نقاشی های زیبایی که بر روی سقف برخی از اتاق ها کشیده شده است، زیبایی های این بنا را دو چندان کرده اند.

 

خانه فروغ الملک شیراز, قدمت خانه فروغ الملک شیراز, عکس های خانه فروغ الملک شیراز  خانه فروغ الملک شیراز


در کوچه پس کوچه های یکی از محله های سنتی و قدیمی شیراز، بنایی معروف وجود دارد که علاوه بر زیبایی های ذاتی اش، به موزه هنر مشکین فام هم تبدیل گشته است. در موزه هنر مشکین فام که شاید کمتر مسافری به دیدن آن برود، آثاری ارزشمند از هنرمندان استان فارس در رشته های مختلفی همچون هنرهای تجسمی و هنرهای سنتی نگه داری می شود. این موزه به عنوان اولین موزه تخصصی و خصوصی هنرهای تجسمی در کشورمان ایران هم شناخته می شود.

 

  بیشتر بخوانید: آداب و رسوم استان فارس


در واقع آقای حسن مشکین فام بود که تاسیس این موزه را تقبل و خانه فروغ الملک شیراز را به این موزه تبدیل کرد. به همین دلیل است که نام آن را موزه هنر مشکین فام گذاشته اند. علاوه بر آثار هنری خود خانواده مشکین فام آثار هنرمندان معاصر دیگر این استان هم در این موزه در معرض نمایش قرار داده شده است. این موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده است.

 

خانه فروغ الملک شیراز, موزه هنر مشکین فام, عکس های خانه فروغ الملک شیراز  خانه فروغ الملک شیراز


بخش آثار نقاشی خانه فروغ الملک شیراز
آثاری ارزشمند و نفیس از  ۳۰ هنرمند استان فارس در این بخش در معرض نمایش قرار داده شده است.


بخش آثار حجاری و سنگ تراشی در خانه فروغ الملک شیراز
نقوش اسلیمی، نقش گل و بوته، نقش حیوان، آیاتی از قرآن مجید و… که بر روی سنگ هایی مختلف توسط استاد حبیب مشکین فام به زیبایی هرچه تمام حجاری شده اند، در این بخش قرار گرفته اند. 

 

خانه فروغ الملک شیراز, قدمت خانه فروغ الملک شیراز, عکس های خانه فروغ الملک شیراز  خانه فروغ الملک شیراز


بخش آثار خطاطی و خوشنویسیدر خانه فروغ الملک شیراز
در این بخش هم آثار خوشنویسی خانواده مشکین فام و هم آثاری از برجسته ترین خطاطان استان فارس به نمایش گذاشته شده است.


کتابخانه خانه فروغ الملک شیراز
کتاب هایی بسیار نفیس به همراه صدها بروشور، مجله، روزنامه های قدیمی، فیلم های قدیمی از رویدادهای قدیمی شیراز در این بخش نگه داری می شود.


فروشگاه تولیدات هنری
در این قسمت از موزه تولیدات هنری هنرمندان به نام استان فارس برای فروش در معرض نمایش قرار گرفته است. آثاری از جمله تابلوهای نقاشی، آلبوم های عکس، کتاب ها، بروشور ها و … که به قیمت نسبتا مناسبی برای علاقه مندان به هنر شیراز به فروش می رسند.


اتاق قدیمی
در این اتاق قدیمی، فضای قدیمی آن دوران برایتان تداعی می شود. مبل و صندلی های قدیمی، ظرف و ظروف قدیمی، گلدان ها، بخاری و دیگر لوازم قدیمی منزل خانواده مشکین فام برای نمایش در معرض دید شما قرار دارند.


شهر شیراز علاوه بر جاذبه های گردشگری معروف بسیاری که در دل خود جای داده است، جاذبه های بی نظیر و زیبای دیگری هم دارد که متاسفانه گردشگران کمتر از آن ها اطلاع دارند. خانه فروغ الملک شیراز یکی از این جاذبه هاست که مطمئنا از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

 

منبع: eligasht.comدور دنیا با یک کلیک

  • آشنایی با بازار جهرم
  • به اصفهان سفر می کنید یا فارس ؟
  • زیباترین مسجد شیراز

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

دره قاهان قم + تصاویر
کاخ مرمر رامسر (+تصاویر)
کلیسای سنت لازاروس (+تصاویر)
هتلی خاص در رشته کوه های آلپ! (+تصاویر)
شهر زیرزمینی کرد علیا (+تصاویر)
غار نمکدان یا غار سه مرد برهنه در قشم (+تصاویر)
(تصاویر) موتورسیکلت خاص و جدید BMW
آرامگاه فضل بن شاذان + تصاویر
آموزش نقاشی گل رز/ تصاویر
بقعه ی دانای علی در رشت (+تصاویر)

   محصولات مشابه  

جغرافياي طبيعي و اقليم یزد به همره تصاویر جغرافياي طبيعي و اقليم یزد به همره تصاویر
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود کلیپ(اسلاید تصاویر) باکیفیت از تصاویر بقیع - ویژه فاطمیه همراه با نوای زیبا دانلود کلیپ(اسلاید تصاویر) باکیفیت از تصاویر بقیع - ویژه فاطمیه همراه با نوای زیبا
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت اقليم پاورپوینت اقليم
مشاهده مشخصات و خرید

معماري هم سازبا اقليم سرد معماري هم سازبا اقليم سرد
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت اقليم و شهرسازي پاورپوینت اقليم و شهرسازي
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت گزارشكار هوا و اقليم شناسي پاورپوینت گزارشكار هوا و اقليم شناسي
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود پاورپوینتبرسي اقليم در ساختمان سازي دانلود پاورپوینتبرسي اقليم در ساختمان سازي
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق جغرافياي مهاجرت تحقیق جغرافياي مهاجرت
مشاهده مشخصات و خرید

جغرافياي اقتصادي قبرس 27 ص جغرافياي اقتصادي قبرس 27 ص
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق جغرافياي جزيره‌ العرب تحقیق جغرافياي جزيره‌ العرب
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق جغرافياي تاريخي بين النهرين تحقیق جغرافياي تاريخي بين النهرين
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق بررسی جغرافياي كشور مكزيك تحقیق بررسی جغرافياي كشور مكزيك
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق بررسی جغرافياي استان خراسان تحقیق بررسی جغرافياي استان خراسان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بررسي تاثیرات اقليم در ساختمان سازي و معماری - 120 اسلاید پاورپوینت بررسي تاثیرات اقليم در ساختمان سازي و معماری - 120 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق بررسی جغرافياي تاريخي خليج فارس تحقیق بررسی جغرافياي تاريخي خليج فارس
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینتسازه هاي طبيعي و هندسه فراکتال پاورپوینتسازه هاي طبيعي و هندسه فراکتال
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق ناتوراليسم مكتب طبيعي تحقیق ناتوراليسم مكتب طبيعي
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینتسازه هاي طبيعي و هندسه فراکتال پاورپوینتسازه هاي طبيعي و هندسه فراکتال
مشاهده مشخصات و خرید

بررسي شرايط اقليمي، جغرافياي کالبدي استان اردبيل بررسي شرايط اقليمي، جغرافياي کالبدي استان اردبيل
مشاهده مشخصات و خرید

اوقات فراغت در شهر تهران و اكوسيستم طبيعي آن اوقات فراغت در شهر تهران و اكوسيستم طبيعي آن
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی