گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

7 نکته‌ تغذیه‌ای در یک بیماری زنانه7 نکته‌ تغذیه‌ای در یک بیماری زنانهرژیم غذایی سندرم تخمدان پلی کیستیک , کاهش وزن

چربی‌های سالم را بیشتر در رژیم غذایی‌تان بگنجانید

 

بیش از ۱۵ تا ۲۰ درصد از زنان که در سنین باروری هستند، مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک‌اند. وقتی سطح یک سری از هورمون‌ها از تعادل خارج می‌شود، منجر به رشد کیست‌های پر از مایع در تخمدان‌ها می‌شود. 

 

متأسفانه، درمان قطعی برای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک وجود ندارد اما یکی از اولین اقداماتی که می‌توان برای بهبود شرایط انجام داد، اصلاح تغذیه و تغییر سبک زندگی است. در زنان چاق، حتی یک کاهش وزن ِ ۵ درصدی هم می‌تواند باعث منظم‌تر شدن دوره‌های عادت ماهانه و بهبود تخمک‌گذاری شود. توصیه‌های مفید برای کنترل این بیماری را در ادامه بخوانید:

 

١- رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین در پیش بگیرید

انسولین، هورمونی است که قند را از خون گرفته و به جهت تأمین انرژی سلول‌ها به آن‌ها می‌رساند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولاً دچار مقاومت انسولینی هستند، یعنی سلول‌های آن‌ها به طور مناسب از انسولین استفاده نمی‌کند و این باعث افزایش انسولین و قند خون می‌شود و علائم ناخوشایندی دارد.

 

یک رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین می‌تواند برای جلوگیری از افزایش انسولین مفید باشد. این رژیم معمولاً شامل میوه‌ها و سبزی‌ها به طور کامل، غلات سبوس‌دار، پروتئین کم‌چرب و چربی‌های سالم می‌شود. همچنین باید از مصرف غذاهای فرآوری شده یا تصفیه شده که شامل غذاها و نوشیدنی‌های شیرین نیز می‌شود اجتناب کنید.

 

٢- از خوردن صبحانه صرف‌نظر نکنید

مطالعات نشان داده کاهش متعادل مصرف کربوهیدرات می‌تواند تمرکز انسولین را در خون زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، کاهش بدهد و به‌مرور زمان علائم این بیماری، تخفیف پیدا کند.

 

زنانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند باید وعده‌های غذایی منظم داشته باشند. خوردن صبحانه‌ی مفصل و مغذی و برعکس، خوردن شام مختصر و سبُک، می‌تواند به ایجاد تعادل هورمونی کمک کند. البته توجه داشته باشید که زیاد کردن حجم صبحانه، بدون کم کردن حجم عصرانه و شام، منجر به اضافه‌وزن خواهد شد.

 

٣- چربی‌های سالم، بیشتر مصرف کنید

چربی‌های سالم را بیشتر در رژیم غذایی‌تان بگنجانید؛ اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند هورمون‌هایتان را تعدیل کنند و سطح انسولین را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بهتر کنند. ماهی‌های چرب، آووکادو، روغن زیتون و مغزهای بدون نمک نمونه‌های بسیار خوبی هستند. اما برای جلوگیری از افزایش وزن، سعی کنید به جای افزودن چربی اضافی به رژیم غذایی‌تان، چربی‌های ناسالم ناشی از غذاهای فرآوری شده یا سرخ‌شده را با چربی‌های سالم جایگزین کنید.

 

رژیم غذایی سندرم تخمدان پلی کیستیک , کاهش وزن

رژیم غذایی سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

٤- مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید

کاهش مصرف کربوهیدرات می‌تواند در تعادل هورمون‌ها به شما کمک کند و ضمناً باعث کاهش وزن ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک شود. با تبدیل کربوهیدرات‌ها به گلوکز، در بدن انسولین تولید می‌شود. مطالعات نشان داده کاهش متعادل مصرف کربوهیدرات می‌تواند تمرکز انسولین را در خون زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، کاهش بدهد و به‌مرور زمان علائم این بیماری، تخفیف پیدا کند.

 

ضمناً کاهش مصرف کربوهیدرات، روند کاهش وزن را تسریع می‌کند که دلیلش می‌تواند این باشد که با کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها، به طور طبیعی پروتئین و چربی بیشتری مصرف خواهد شد و این باعث کاهش قند خون، کاهش اشتها و نهایتاً احساس سیری بیشتر می‌شود.

 

٥- پروتئین کم‌چرب، بیشتر مصرف کنید

اندروژن، مانند تستوسترون، هورمونی مردانه است. هر چند زنان هم هورمون اندروژن دارند اما زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، نسبت به زنان طبیعی، میزان بیشتری از این هورمون را دارند که تا حدودی می‌تواند توجیه کننده‌ی عوارض ناخوشایند این بیماری باشد، مانند رویش زیاد موی صورت، صدای بم‌تر و عادات ماهیانه‌ی نامنظم. مطالعات هم نشان داده زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک با پیگیری یک رژیم غذایی پُر پروتئین (۳۰ درصد)، می‌توانند میزان اندروژن آزاد را به میزان قابل توجهی پایین بیاورند. غذاهای پُر پروتئین در مقایسه با غذاهای پُر کربوهیدرات، موجب افزایش سطح انسولین نمی‌شوند.

 

٦- فعال باشید

زنانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند باید وعده‌های غذایی منظم داشته باشند. خوردن صبحانه‌ی مفصل و مغذی و برعکس، خوردن شام مختصر و سبُک، می‌تواند به ایجاد تعادل هورمونی کمک کند

 

ورزش منظم، فواید زیادی دارد، مخصوصاً برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک. مطالعات نشان داده، زنان چاق یا دچار اضافه‌وزن می‌توانند با ورزش همراه با رژیم غذایی کاهش وزن، تناسب اندام بهتری داشته باشند. سه ساعت ورزش در هفته می‌تواند حساسیت به انسولین را بهتر کرده و از چربی شکم در این زنان کم کند. ضمناً ورزش می‌تواند از علائم التهابی نیز بکاهد و این نکته‌ی مهمی است، چون التهاب مزمن در میان زنان دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک، شایع‌تر بوده و منجر به مقاومت انسولینی می‌شود.

 

٧- برخی مکمل‌ها ممکن است مفید باشند

مطالعات نشان داده برخی از مکمل‌ها می‌توانند به کاهش علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کنند، مخصوصاً در زنانی که از لحاظ مواد مغذی کمبودهایی دارند. مثلاً کمبود ویتامین D می‌تواند برخی از عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند چاقی، مقاومت انسولینی و کمبود تخمک‌گذاری را تشدید کند. البته هنوز ثابت نشده که مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند علائم منفی این سندرم را کاهش بدهد و برای این توصیه، به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است.

 

ماده‌ی مغذی دیگری که می‌تواند به کاهش علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند، کروم است که یک ماده‌ی معدنی ضروری برای تقویت عملکرد انسولین است. کمبود کروم، شایع نیست چون در غذاهای زیادی وجود دارد. غذاهایی که کروم بیشتری دارند شامل آجیل و مغزها و برخی از میوه‌ها و سبزی‌ها مانند بروکلی، گلابی و گوجه فرنگی می‌شود.

 

منبع:salamatnews.comتغذیه و تناسب اندام

  • 11 فواید نوشیدن آب
  • 22 نکته تغذیه‌ای برای آن ‌که نمره سلامت‌تان 20 شود
  • 8 ماده‌ی غذایی ضد درد، مسکن و آرام‌بخش
  • برای هر کاری چه چیزی بخوریم؟
  • خوراکی درصبحانه برای کاهش وزن
  • سندرم پلی‌کیستیک و عادات غذایی

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

بیماری آفازی چیست؟ علایم،علل و درمان بیماری آفازی
بیماری کزاز چیست؟ علایم و درمان بیماری کزاز
بیماری پاراگانگلیوما چیست؟ علل و علایم بیماری پاراگانگلیوما
این بیماری به کودکان هم رحم نمی کند !
ورزش برای بیماری صرع
تغذیه در بیماری کرون
13 دلیل بیماری و استرس در سفر
همه چیز درباره بیماری درماتومیوزیت
علل ، علایم و درمان بیماری نوروبلاستوما
آیا می‌توان به هنگام بیماری ورزش کرد؟

   محصولات مشابه  

پاورپوینت بیماری آپاندیسیت پاورپوینت بیماری آپاندیسیت
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود پاورپوینت بیماری آپاندیسیت - شامل 28 اسلاید دانلود پاورپوینت بیماری آپاندیسیت - شامل 28 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری mps پاورپوینت بیماری mps
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری بری بری پاورپوینت بیماری بری بری
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری SMA پاورپوینت بیماری SMA
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری های مهم گیاهان پاورپوینت بیماری های مهم گیاهان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری هلو و شلیل پاورپوینت بیماری هلو و شلیل
مشاهده مشخصات و خرید

فایل پاورپوینت در مورد بیماری های دام فایل پاورپوینت در مورد بیماری های دام
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری های مادرزادی قلبی پاورپوینت بیماری های مادرزادی قلبی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری قارچ سیاه (موکورمایکوزیس) پاورپوینت بیماری قارچ سیاه (موکورمایکوزیس)
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت درس ششم بیماری های غیرواگیر سلامت و بهداشت پاورپوینت درس ششم بیماری های غیرواگیر سلامت و بهداشت
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بیماری پروانه‌ای (اپیدرمولیز بولوزا) پاورپوینت بیماری پروانه‌ای (اپیدرمولیز بولوزا)
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بیماری آسم در 40 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بیماری آسم در 40 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بیماری ام اس یا MS در 53 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بیماری ام اس یا MS در 53 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت درس 7 سلامت و بهداشت دوازدهم بیماری های واگیر پاورپوینت درس 7 سلامت و بهداشت دوازدهم بیماری های واگیر
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت آشنایی با مراقبت های پرستاری از بیماری های پوست پاورپوینت آشنایی با مراقبت های پرستاری از بیماری های پوست
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان انواع بیماری های چشم در 162 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان انواع بیماری های چشم در 162 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تشخیص بیماری چشمی رتینوپاتی دیابتی با الگوریتم SVM پاورپوینت تشخیص بیماری چشمی رتینوپاتی دیابتی با الگوریتم SVM
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی بیماری وبا در 26 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی بیماری وبا در 26 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت درس 7 سلامت و بهداشت پایه دوازدهم: بیماری های واگیر پاورپوینت درس 7 سلامت و بهداشت پایه دوازدهم: بیماری های واگیر
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

نکات و اصول ساخت و طراحی پاورپوینت
آموزش ساخت پاورپوینت (راهنمای مبتدیان از صفر تا صد)
آموزش پاورپوینت – درج نماد و واژه های هنری، پیوند، ایجاد دکمه
چگونه یک پاورپوینت عالی برای ارائه بسازیم؟ (آموزش کامل)
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی