گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

واشر سر سیلندر چیست؟ علل سوختن واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر چیست؟ علل سوختن واشر سر سیلندر واشر سر سیلندر پراید, مشکل واشر سر سیلندر, خرابی واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر یکی از قطعه های حساس و اصلی خودرو می باشد

 

کاربرد واشر سر سیلندر در خودرو چیست؟

واشر سر سیلندر یکی از قطعه های کاربردی در موتور خودرو و وسایل نقلیه می باشد. که این تکه محدوده ی میان سیلندر و سرسیلندر را آب‌بندی می‌کند. واشر های سر سیلندر اغلب از جنس پنبه نسوز، فولاد و مس تهیه می شوند تا فشار و حرارت های زیادی را که موتور وسیله به آن ها وارد میکند متحمل شوند.

توضیحات تکمیلی در زمینه واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر یکی از قطعه های حساس و اصلی خودرو می باشد که بر خلاف حجم کم و ظاهر ساده ، وظیفه بسیار مهمی را دارد. این وسیله پرکاربرد معمولا مدت زمان زیادی عمر می کند‌. اما در موارد پر خطر امکان تخریب آن وجود دارد. به همین دلیل هنگامی که سر سیلندر آسیب می بیند بیان می کنند که  واشر سر سیلندر سوخته است. 

 

وجود واشر سر سیلندر در میان سیلندر و سر سیلندر اجباری است کاربرد های این قطعه عبارتند از : مانعی برای خروج گاز از محفظه ی احتراق، جلوگیری از نشت آب کانال‌های آب و نشت روغن از کانال‌های روغن.

 

آب‌بندی واشر سرسیلندر یک مساله حائز اهمیت است زیرا هر نوع نشتی در عملکرد موتور موثر می باشد و می‌تواند باعث کند شدن قدرت و راندمان موتور شود. با سوختن واشر سرسیلندر، کاربرد آب‌بندی آن مختل می گردد. عوامل مخرب واشر سر سیلندر شامل کاهش آب رادیاتور، گرفتگی مجرا های عبور آب در موتور، ایجاد نقص فنی در ترموستات، پیدایش نقص فنی در واتر پمپ، پیچ خوردگی شلنگ ‌های ورودی و خروجی رادیاتور، رانندگی طولانی در ترافیک و فشار بر موتور در فصل گرما می باشد.

 

سوختن واشر سر سیلندر

بیشترین آسیبی که باعث تخریب واشر سر سیلندر می شود، دمای بیش از اندازه بالا است ؛ زیرا حتی بهترین نوع و جنس واشر سر سیلندر هم تا حدود مشخصی در برابر حرارت موتور مقاومت می کند و در نهایت صدمه می بیند‌. دمای مجاز و مناسب موتور دمایی است که آب و روغن کافی در آن وجود داشته باشد. در این حالت، موتور در درجه حرارت متعادل به فعالیت می پردازد. با این حال آسیب دیدن مسیر خنک سازی  یا روانکاوی قطعات موتور، واشر سر سیلندر را هم تخریب می کند.

 

به زبان دیگر اگر آب موجود در رادیاتور کافی نباشد یا منفذهای عبور جریان آب در موتور مسدود شده باشد، دمای خودرو به سرعت افزایش می یابد و به  سوختن  واشر سر سیلندر ختم می شود. 

 

یکی دیگر از دلایل سوختن واشر سر سیلندر این است که اگر روغن موجود در موتور به هر دلیلی روانکاوی قطعه های موتور را به خوبی انجام ندهد دمای اتومبیل بالا رفته می شود و سیستم خنک کننده موتور در برابر این رخداد، نمی تواند این حجم از دما را کاهش دهد. البته در ابتدای کار ، واشر سر سیلندر تخریب جدی نمی بیند، اما اگر این حالت تداوم یابد سوختن قطعی همراه با این قطعه است.

 

واشر سر سیلندر چیست, واشر سر سیلندر, علائم خرابی واشر سر سیلندر

آسیب دیدن واشر سر سیلندر می تواند به دلایل مختلفی باشد

 

عواملی که سوختن واشر سر سیلندر را به همراه دارد

سوختن واشر سر سیلندر  می تواند باعث بروز تخریب هایی در موتور ماشین از قبیل موارد زیر شود.

 

● کارکرد نامناسب موتور وسیله نقلیه

هنگامی که قطعه ی واشر سر سیلندر موتور می سوزد در نهایت باعث کاهش راندمان موتور می شود، زیرا واشر سر سیلندر از آب بندی محدوده اتصال دو بخش بدن سیلندر و سر سیلندر باز می مانند و این رویداد موجب ورود آب یا روغن به محظفه سیلندر می شود. همچنین اگر  به دلیل نشتی فشار درون سیلندر به حد تعیین شده نرسد، کار کرد نا مناسب موتور آغاز می شود. که در صورت بی توجه به این موضوع قطعه های دیگر نیز مورد تخریب قرار میگیرند و به دنبال آن  برای تعمیر خودرو باید هزینه ی زیادی را صرف نمایند.

 

● نمایان شدن آب و روغن بر روی بدنه موتور 

وقتی واشر سر سیلندر بسوزد امکان دارد که مایعات موجود در موتور، مانند آب و روغن از محل اتصال سیلندر و سر سیلندر به بیرون از محدوده ی خود راه پیدا کنند. و این اتفاق را می توان با مشاهده چشمی موتور ، متوجه شد. البته این رخداد هنگامی روی می دهد که واشر سر سیلندر به صورت کامل از کار افتاده باشد و تخریب های کوچک با این موضوع همراه نیست.

 

واشر سر سیلندر پراید, مشکل واشر سر سیلندر, خرابی واشر سر سیلندر

آب و روغن قاطی کردن خودرو

 

● رخ دادن نشتی داخلی

در مواقعی ممکن است سوختن واشر سر سیلندر امکان دارد جزئی باشد که در این حال تخریب به صورت داخلی حاصل شده می شود و فقط بین حفره های قطعات آب و روغن به چشم می خورد. نکته ی مهم این است که نشتی داخلی با مشاهده سطحی توجه را جلب نمی کند.

 

جلوگیری از سوختن واشر سر سیلندر, علائم سوختن واشر سر سیلندر, واشر سر سیلندر چیست

ریزش و نشتی مایعات از خودرو

 

● ایجاد تغییر رنگ روغن

اگر آب به داخل حفره روغن ورود پیدا کند، روغن به رنگ قهوه ای روشن تغییر پیدا می کند و این علامت در قسمت زیر کاور های سوپاپ یا روی درپوش ورودی نمایان می شود.

 

● ایجاد تغییر رنگ آب

غیر از مسئله ی تغییر رنگ روغن ، رنگ آب هم می تواند عوض شود‌. هنگامی که روغن به حفره آب ورود کند رنگ طبیعی آب به رنگ شیری تغییر پیدا می کند . زمانی که واشر سر سیلندر موتور بسوزد در مخزن آب یا در پوش رادیاتور ، مایع شیری رنگی چون سس مایونز به چشم خواهد خورد.

 

● وجود حباب در رادیاتور

اگر قسمت واشر سر سیلندر میان محفظه سیلندر و حفره آب آسیب دیده باشد فشار حاصل از محفظه احتراق به سیستم خنک کننده راه پیدا می کند. با رخ دادن این اتفاق و سوختن واشر سر سیلندر، با باز کردن در رادیاتور ماشین  حباب هایی روی آب ظاهر می شوند و پدیده ای شبیه به جوش آوردن آب حاصل می گردد.

 

واشر سر سیلندر, علائم خرابی واشر سر سیلندر, واشر سر سیلندر

دیده شدن حباب بر روی مایع رادیاتور

 

● خروج دود سفید از اگزوز

هنگامی که دود سفید از اگروز خارج شد، باید متوجه حضور آب در محفظه احتراق بشویم. این مورد بیشتر در ابتدای روشن کردن موتور اتفاق می افتد، زیرا زمانی که موتور خاموش می باشد آب به وسیله فشار به درون محفظه احتراق ورود پیدا می کند و پس از روشن شدن موتور ، آب با حرارت محفظه احتراق به بخار تبدیل می شود و به صورت دود سفید رنگ از اگزوز خروج پیدا می کند.

 

سیستم تعلیق خودرو واشر سر سیلندر, تعویض واشر سر سیلندر

خروج دود سفید از اگزوز ماشین

 

● خروج دود آبی از اگزوز

هنگامی که با سوختن واشر سر سیلندر روغن به درون محفظه احتراق نشت می کند. زمان سوختن به همراه ترکیب آب و بنزین، باعث خروج  گازی به رنگ آبی روشن می شود. هر چقدر میزان آسیب دیدن واشر سر سیلندر بیشتر باشد، روغن بیشتری نشت می کند و رنگ دود پر رنگ تر می شود.

 

● کم شدن میزان آب

هنگامی که راننده کم شدن آب رادیاتور را متداوم احساس کند، این نشانه می تواند دلیلی بر سوختن واشر سر سیلندر باشد. زیرل آب به دلیل خرابی واشر سر سیلندر به درون محفظه احتراق نشت کرده و سپس بخار می شود و یا با روغن ترکیب می شود.

 

● کم شدن میزان روغن

کم شدن روغن موتور پدیده ای شبیه به کم شدن آب رادیاتور است. به زبان ساده روغن هم قادر است به درون محفظه احتراق و یا سیستم خنک کننده موتور نشت کند.

 

● تخریب کامل موتور

هنگامی که واشر سر سیلندر به صورت حاد و شدید تخریب می شود امکان دارد مقدار زیادی از مایع خنک کننده وارد سیلندر شود که این اتفاق می‌تواند باعث قفل هیدرواستاتیکی یا هیدرولاک شود. رویداد قفل هیدرواستاتیکی گاهی به آسیب دیدگی دائمی موتور خودرو ختم می شود.

 

گردآوری:بخش خودرو  

 

   محصولات مشابه

طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی