گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

علل تاخیر در رشد کودکان

علل تاخیر در رشد کودکان 

رشد کودکان,علل تاخیر در رشد کودکان

 

كوتاهی قد یكی از نگرانی‌های نوجوانان و والدین آنهاست كه در سال‌های اخیر به واسطه تبلیغات وسیع شركت‌های دارویی در مورد هورمون رشد و تاثیر آن در كانون توجه قرار گرفته است. تاخیر رشد سرشتی از دلایل بسیار شایع كوتاهی قد در نوجوانان است كه با تاخیر در بلوغ همراهی دارد. یك دختر نوجوان دوازده ساله یا پسر چهارده ساله را در نظر بگیرید كه هنوز بالغ نشده و نسبت به همسن و سالان خود كوتاه‌تر است.


وقتی سابقه خانوادگی او را بررسی می‌كنیم، حداقل یكی از والدینش دچار تاخیر بلوغ و كوتاهی قد در نوجوانی بوده‌اند. در بررسی‌های تخصصی مشخص می‌شود كه سن استخوانی این كودكان نسبت به سن تقویمی تاخیر دارد و آزمایش هورمون رشد آنها در حد سن استخوانی است و نسبت به سن تقویمی كاهش نشان می‌دهد. تاخیر رشد سرشتی یك حالت بسیار خوش‌خیم و گذراست كه به دلیل اختلال ژنتیكی در ترشح بموقع هورمون‌های محرك غدد جنسی ایجاد می‌‌شود و باید از بیماری‌های دیگر عامل كوتاهی قد افتراق داده شود. خوشبختانه این كودكان با یكی دو سال تاخیر دچار جهش رشد شده و قد مناسب را پیدا می‌كنند.


همان‌گونه كه گفته شد برای تشخیص صحیح ابتدا باید سابقه خانوادگی تاخیر رشد و بلوغ در والدین، و برادران و خواهران كودك بررسی شود و در ادامه از نظر بلوغ جنسی معاینه كامل صورت گیرد. در ادامه سن رشد استخوانی با عكسبرداری از مچ دست تخمین‌زده می‌شود. اندازه‌گیری هورمون رشد با دادن داروهای محرك ترشح هورمون رشد صورت می‌گیردو مهم‌ترین قسمت در ارزیابی آزمایشگاهی كودكان و نوجوانان كوتاه قد است. اگر سن استخوانی با سن تقویمی مطابقت داشت و هورمون رشد كم بود ابتدا باید بررسی‌های دیگر بخصوص بررسی كم كاری تیروئید صورت گیرد و سپس اقدام به درمان شود. نارسایی كلیه، بیماری‌های كبدی و انواع بیماری‌های غددی بخصوص بیماری‌های غده فوق‌كلیه می‌تواند منجر به كوتاهی قد شود. در واقع مهم‌ترین وظیفه پزشك در برخورد با كودكان و نوجوانان كوتاه قد، بررسی چنین بیماری‌هایی است.


كم‌كاری تیروئید كه با بی‌حالی، خواب‌آلودگی و پف‌آلودگی صبحگاهی مشخص می‌شود، از دلایل مهم و قابل درمان كوتاهی قد است كه حتما باید بررسی شود، زیرا در صورت تشخیص با داروی «لووتیروكسین» بخوبی درمان خواهد شد. یكی از علت‌های مهم افت رشد مشكلات عاطفی بخصوص ارتباط آشفته مادر و كودك است. متاسفانه به دلیل انكار والدین و ناتوانی كودك در بیان این حالت، این مشكل مخفی باقی می‌ماند. این كودكان اغلب دارای اشتهای زیاد و پرخور هستند. گریه‌های ناگهانی و بد خلقی‌های ناگهانی از علائم دیگر این مشكل است. چنین كودكانی اگر در محیط كم اضطراب قرار گیرند، رشد طبیعی خواهند داشت.

منبع:shahrzadpress.comبرای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

  • کودک از چه وقت چه چیزی را حس می کند؟
  • رشد ناگهانی کودکان 5 تا 8 ساله چگونه اتفاق می‌افتد؟
  • رشد تا یک سالگی چطور اتفاق می افتد؟
  • آنچه باید در مورد رشد کودکان بدانید!
  • اگر فرزند قد بلند می خواهید، بخوانید
  • رشد عاطفی کودک

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

علل تاخیر در رشد کودکان
ورزش تخصصی زودهنگام باعث تاخیر در رشد کودک می‌شود
کرونا عرضه محصول جدید فراری را به تاخیر انداخت
رفتن زوج‌ مددی-ملکیان با حمایت یک فرد سیاسی به تاخیر افتاده است
کند نویسی در کودکان/چگونه سرعت نوشتن کودکان را افزایش دهیم؟
اختلال نشخوار کودکان : این اختلال نادر در خوردن چگونه می تواند بر کودکان تأثیر بگذارد
علت بی توجهی والدین به کودکان چیست؟ اثرات مخرب بی توجهی به کودکان
همدلی با کودکان چه اهمیتی دارد؟ روش هایی برای همدلی با کودکان
نشانه ها و علل تنبل شدن کودکان + نحوه رفتار با کودکان تنبل
زگیل در کودکان چیست؟ انواع زگیل کودکان

   محصولات مشابه  


   مقالات مشابه  

12 اثر مثبت کارتون و انیمیشن بر ذهن کودکان
معرفی انیمیشن مناسب کودکان زیر سه سال
اهمیت و نقش بازی‌های فکری در رشد کودکان
بازی هایی که کودکان را نابغه می کند
نکاتی درباره کمپینگ با کودکان
پیدا کردن اندازه کفش کودکان
پازل های مناسب برای کودکان : بر اساس سن، نوع، جنس
انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
بهترین موتور برقی Razor برای کودکان
نکاتی در مورد انتخاب لباس کودکان در زمستان
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی