فروشگاه اسباب بازی گیمینگ تولز

فروشگاه
  

کودکانتان را با آب بازی خلاق کنید !!

کودکانتان را با آب بازی خلاق کنید !!خلاقیت کودکان,خلاقیت

 


بازی با آب یکی از بهترین، اساسی ترین و لذت بخش ترین کارهایی است که کودکان انجام می دهند. آب جذبه ای سحرآمیز برای آنها دارد . کودکی که با آب بازی می کند، در حال یادگیری علت و معلول گرما و سرما، جاری شدن و فرو رفتن در زمین است. این کودک پس از آنکه به عنوان موجودی کوچک در دنیایی بزرگ، یک روز سخت را پشت سر گذاشت، با آب بازی آرامش می یابد .

 

آب بازی باعث تسکین عصبانیت های کودک شده و کودک از طریق آن از ناراحتی ها، فشارها و تنش ها رهایی یافته و احساس آرامش می کند. چون کودکان آب بازی را بسیار دوست دارند از این طریق می توان مفاهیم و مطالب بسیاری را به آنها آموخت و موجبات رشد مهارت ها و توانایی های مختلف آنها را فراهم ساخت .

 

رشد توانایی ها و مهارت های مختلف کودکان به وسیله آب بازی

 

الف) رشد خلاقیت و ابتکار

آب بازی کمک می کند تا بچه ها افکار خلاقشان را رشد بدهند. از آنجا که آب بازی جذابیت بسیاری برای کودکان دارد، آنها ساعت ها وقتشان را صرف آن می کنند. والدین و مربیان می توانند به وسیله بازی های متنوع و از طریق پرسش های مختلف، تفکر خلاق را در کودکان پرورش دهند. بعضی از این پرسش های پرورش دهنده :

 

1-چطور باران در آسمان شکل می گیرد؟

 

2-چه چیزهایی در آب شناورند و چه چیزهایی زیر آب می روند؟

 

3-چطور باران و برف در آسمان شکل می گیرد؟

 

4-چه چیزهایی با آب می پزند؟

 

بعضی از بازی های پرورش دهنده خلاقیت عبارتند از :

1-اشیا گوناگونی به کودک بدهید که آن را داخل آب قرار داده، ببینید که آیا فرو می رود یا روی آب شناور می ماند و درباره آن صحبت کنید "چه اتفاقی می افتد؟ اوه نگاه کن روی آب ایستاده شنا می کند"، "نگاه کن، آن یکی پایین رفت، زیر آب "

 

2-دو ظرف هم حجم با شکل ظاهری متفاوت انتخاب کنید یکی از ظرف ها را پر از آب کرده و آب آن را در ظرف دیگری بریزید تا کودکان متوجه حجم یکسان هر دو ظرف شوند .

 

ب) رشد شناختی

کودکان بر اثر کسب تجربه با آب بازی یاد می گیرند که بعضی اشیا در آب فرو رفته و بعضی روی آن شناور می مانند (سنگ، چوب، پلاستیک، فلز و ...) بعضی اجسام مثل: اسفنج، پارچه و کاغذ آب را به خود جذب می کنند و بعضی مثل پلاستیک آب را اصلابه خود جذب نمی کنند. کودک از طریق آب بازی با منابع آب مانند: چشمه، قنات، رود، دریا و دریاچه آشنا می شود .

 

ج) رشد عاطفی و هیجانی

کودکان عاشق آب بازی هستند. در آب بازی کودکان آرامش یافته و احساس قدرت می کنند. آب بازی باعث بر انگیختن کنجکاوی کودکان شده و از نظر عاطفی برایشان ارضاء کننده است.

 

د) رشد گویایی و افزایش گنجینه واژگان

زبان جزیی از وجود هر شخص می باشد و محتوای زبانی نه تنها برای ارتباط بلکه برای کمک به تفکر فرد مهم است. کودکان از طریق آب بازی با واژه های جدیدی آشنا می شوند که کمک به تقویت گنجینه لغات آنها می نماید و مفاهیم زیادی مانند: شناکردن، ریختن، شناور شدن، زیر آب رفتن، موج، برف، رود، یخ، دریا و ... را یاد می گیرند .

 

ه) ایجاد هماهنگی بدنی

کودک می آموزد که هنگام پر کردن دو ظرف هماهنگی چشم و دست لازم است. تسلط بر حرکات ظریف در یادگیری برای ریختن، فشار دادن، تعادل و ... یکی از ویژگی های آب بازی است .

 

و) رشد اجتماعی

کودکان به هنگام آب بازی یاد می گیرند که چطور با دیگران رابطه برقرار کنند و به وسیله آب بازی حس تعاون، همکاری، مشارکت، اطاعت از قوانین و مقررات بازی، رعایت نوبت و انعطاف پذیری را یاد می گیرند .

 

مکان آب بازی برای کودکان

آب بازی را می توان در فضای باز و بسته انجام داد. آب بازی در فضای باز راحت تر است. در غیر اینصورت در فضای بسته باید کفپوش مناسبی مورد استفاده قرار گیرد. موزاییک، آسفالت یا کاشی مشبک (حجم دار) می تواند مفید باشد، زیرا در صورت خیس شدن می توان به آسانی آن را خشک کرد. محل آب بازی باید جایی انتخاب شود که مقدار آب ریخته شده از ظرف به داخل چاه فاضلاب برود (کف اتاق یا محل آب بازی باید چاه فاضلاب داشته باشد ).

 

 

ظروف و لباس آب بازی برای کودکان

ظرف مخصوص آب بازی باید در کنار لوله های آب باشد تا برداشتن آب آسان تر باشد. اگر آب بازی به صورت شنا یا دست و پا زدن نباشد، پیش بندهای پلاستیکی برای محافظت لباس کودکان بهترین وسیله است، بهتر است پیراهن کودکان آستین کوتاه باشد تا کودک راحت تر بازی کند .

 

وسایل آب بازی برای کودکان

1-طشت بزرگ یا وان حمام پر از آب .

 

2-نی نوشابه، آبپاش، لوله، قیف (وسایلی که آب در آنها نمی ماند)

 

3-انواع بطری های خالی پلاستیکی مانند: بطری شامپو، مایع ظرفشویی، قوری پلاستیکی و ... (وسایلی که وقتی داخل آب قرار می گیرد حباب ایجاد می کند)

 

4-همزن های پلاستیکی، سرنگ های بدون سر سوزن، قطره چکان، رنگ های خوراکی به منظور تغییر رنگ آب .

 

5-اسفنج، دستمال کاغذی، قرقره، قاشق و انواع وسایل و اسباب بازی هایی که در آب فرو رفته و یا روی آن شناور می مانند .

 

6-عروسک، لباس و پارچه برای شست و شو و چگونگی شستن و نظافت اعضای بدن .

 

7-صابون یا پودر لباسشویی برای تولید کف و انجام بازی های متفاوت با آن .

 

راه های بازی با آب برای کودکان

راه های متنوعی برای بازی با آب وجود دارد که در ذیل به اختصار به چند نمونه اشاره می کنیم :

 

1-یک ظرف بزرگ پر از آب با تعدادی اسباب بازی برای کودکتان در نظر بگیرید تا بتواند تجربیاتی با عروسک پلاستیکی شناور و ماشین کوچک غیر شناور، یک تکه چوب، یک تکه صابون و چند قطعه یخ شناور داشته باشد .

 

2-یک تنگ پلاستیکی شفاف را پر از آب کنید و به کودک نشان دهید که از پشت تنگ آب، دستهایش چقدر بزرگ دیده می شوند .

 

3-چندین ظرف پلاستیکی کوچک را با آب رنگ پر کرده و در فریزر بگذارید تا یخ ببندند. این یخ ها می توانند به منزله آجرهایی در قلعه برفی باشند یا می توانند به آرامی در وان یا استخر آب شوند .

 

4-از ظروف مخصوص اسپری برای آبپاشی کردن می توانید استفاده کنید. کودک می تواند برای مثال قسمتی از دیوار خانه را رنگ بزند یا با آبپاش یا اسپری، چمن ها و گیاهان را آبیاری کند .

 

نکات ایمنی برای آب بازی

 

1- کودکان خردسال معمولاً در آبی به عمق کم نیز ممکن است غرق شوند، وقتی آنها در کنار هر نوع آب از وان حمام گرفته تا حوض، از جوی گرفته تا استخر و حتی وقتی کنار آکواریوم هستند، آنها را زیر نظر بگیرید .

 

2- از ظروف نشکن برای آب بازی استفاده کنید، هرگز ظرفی با جنس شیشه، سرامیک، سفال یا چینی و سایر مواد شکننده به کار نبرید .

 

3- برای نگهداری و مراقبت از بچه های خردسال هرگز به کودکان بزرگتر اعتماد نکنید .

 

4- حتی بهترین شناگران بزرگسال نیز ممکن است دچار گرفتگی عضلانی شوند، از این رو احتیاط را رعایت نموده و مراقب باشید تا آنها دچار حادثه نشوند .

 

5- هیچ کودک زیر 8 سالی نباید بدون حضور بزرگتر وارد آب شود .

 

6- در کنار سواحل دریا مراقب کودکان باشید، حتی اگر شناگران قابلی هستند، به آنها اجازه ندهید بدون همراهی شما وارد آب شوند .

 

7- وان یا ظرف آب بازی را بعد از اتمام بازی همراه با کودک خالی کنید. تمیز کردن این ظروف قسمتی از مکاشفه کودک است. همراه با او خالی شدن آب را ببنید و شگفت زده شوید .

 

8- شنا کردن را هر چه زودتر به کودک بیاموزید و به یاد داشته باشید حلقه های بادی و کمربندهای نجات الزاماً جلوی غرق شدن کودک را نمی گیرند .

 

برگرفته از سایت: www. doost1.com

سرگرمی های کودکانه

  • 6 بازی خلاق برای کودکان!
  • اتاق شاد برای کودک نقاش
  • با راهکارهای زیر کودکانتان را خلاق کنید!
  • خلاقیت در بازی کودکان
  • هر چی میخوای سئوال کن
  • ویژگی ها و رفتار های کودکان خلاق

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

آشنایی با انواع اتاق های هتل
مارادونا نمرد؛ او را در این اتاق کشتند/ تصاویر
ترفندهای رزرو هتل برای داشتن بهترین اتاق به نسبت پول خود
بازی های فکری کودکان
طراحی شخصیت کارتونی kitty خرس مهربون
طراحی داشبورد سه بعدی برای خودروها
بازی های مناسب کودکان، سه تا شش سالگی
بازی بولینگ برای کودکان
خطر خمیرهای بازی برای کودکان
با این بازی ها کودکان خود را خلاق کنیم

   محصولات مشابه  

پاورپوینتبررسی رنگ در طراحی اتاق بازی کودکان 3تا 6 سال کودکستان ها(مطالعه موردی) پاورپوینتبررسی رنگ در طراحی اتاق بازی کودکان 3تا 6 سال کودکستان ها(مطالعه موردی)
مشاهده مشخصات و خرید

فایل اتوکد آبجکت اسباب بازی های زمین بازی کودکان فایل اتوکد آبجکت اسباب بازی های زمین بازی کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت مطالعات طراحی هتل (آمفی تئاتر، اتاق جلسات و اتاق ملاقات) - در قالب 23 اسلاید پاورپوینت مطالعات طراحی هتل (آمفی تئاتر، اتاق جلسات و اتاق ملاقات) - در قالب 23 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت مطالعه موردی موزه ها پاورپوینت مطالعه موردی موزه ها
مشاهده مشخصات و خرید

فایل اتوکد طراحی کودکستان همراه با پلان ها، برش ها و پرسپکتیو داخلی پروژه فایل اتوکد طراحی کودکستان همراه با پلان ها، برش ها و پرسپکتیو داخلی پروژه
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت درس 20 مطالعات اجتماعی ششم دبستان (ابتدایی): مطالعه‌ی موردی پاورپوینت درس 20 مطالعات اجتماعی ششم دبستان (ابتدایی): مطالعه‌ی موردی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت آموزش درس بیستم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم - مطالعه موردی پاورپوینت آموزش درس بیستم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم - مطالعه موردی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بررسی رفتار سدهای خاکی در زمان ساخت،مطالعه موردی:سد طالقان پاورپوینت بررسی رفتار سدهای خاکی در زمان ساخت،مطالعه موردی:سد طالقان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت بررسی رفتار سدهای خاکی در زمان ساخت،مطالعه موردی:سد طالقان پاورپوینت بررسی رفتار سدهای خاکی در زمان ساخت،مطالعه موردی:سد طالقان
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود مقالات ISIیک سازمان یادگیرنده در خدمت مدیریت دانش در پرستاران: یک مطالعه موردی دانلود مقالات ISIیک سازمان یادگیرنده در خدمت مدیریت دانش در پرستاران: یک مطالعه موردی
مشاهده مشخصات و خرید

پروژه درس سمینار در مدیریت ورزشی بررسی وضعیت حمایت مالی از ورزش در بخش غیر دولتی مطالعه موردی شهر پروژه درس سمینار در مدیریت ورزشی بررسی وضعیت حمایت مالی از ورزش در بخش غیر دولتی مطالعه موردی شهر
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق در مورد بازی کودکان تحقیق در مورد بازی کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

نقش مدیریت شهری در دستیابی به توسعه پایدار گردشگری شهری مطالعه موردی شهر کرمانشاه نقش مدیریت شهری در دستیابی به توسعه پایدار گردشگری شهری مطالعه موردی شهر کرمانشاه
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تفاوت جنسی در بازی کودکان پاورپوینت تفاوت جنسی در بازی کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود پاورپوینت در موردنقش بازی در تربیت کودکان دانلود پاورپوینت در موردنقش بازی در تربیت کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

فایل اتوکد آبجکت اسباب بازی کودکان فایل اتوکد آبجکت اسباب بازی کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

فایل اتوکد آبجکت انواع تجهیزات و لوازم زمین بازی کودکان فایل اتوکد آبجکت انواع تجهیزات و لوازم زمین بازی کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

فایل اتوکد آبجکت انواع تجهیزات و امکانات زمین بازی کودکان فایل اتوکد آبجکت انواع تجهیزات و امکانات زمین بازی کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تعریف بازی، عوامل موثر در بازی و ارزش های بازی در 20 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تعریف بازی، عوامل موثر در بازی و ارزش های بازی در 20 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

مقاله غذاهای عملگرا- مطالعه موردی غذاهای پروبیوتیک لبنی و غیر لبنی مقاله غذاهای عملگرا- مطالعه موردی غذاهای پروبیوتیک لبنی و غیر لبنی
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

بازی فکری کودکان؛ ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک
بازی هایی که کودکان را نابغه می کند
اهمیت و نقش بازی‌های فکری در رشد کودکان
انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
راهنمای انتخاب اسباب بازی بی خطر برای کودکان
۱۴ بازی ذهنی برای کودکان : تقویت مغز (۲-۵ ساله)
بازی‌ فکری مفید و مناسب برای کودکان یک تا ۱۰ سال کدامند؟
طراحی کارت ویزیت
آموزش طراحی پوستر ترکیب عکس و متن
نکات و اصول ساخت و طراحی پاورپوینت
فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی