فروشگاه اسباب بازی گیمینگ تولز

فروشگاه
  

فلورایدتراپی برای کودکان، خوب یا بد؟

فلورایدتراپی برای کودکان، خوب یا بد؟فلوراید تراپی دندان

فلوراید تراپی عبارت است از رساندن موضعی یا سیستمیک فلوراید به دندان‌ها برای محافظت از آن‌ها

 

سالیان درازی است که در علم دندان‌پزشکی تاثیر فلوراید به‌عنوان یک ماده پیشگیری‌کننده از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است. شاید بزرگ‌ترین کمک به بهبود سلامت دندانی کودکان سرتاسر دنیا کشف و کاربرد فلوراید به‌عنوان یک اقدام پیشگیری از پوسیدگی باشد.
 
فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و... وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها تجمع می‌یابد. اما با توجه به پخش شایعاتی در فضای مجازی و ایجاد سوالات و ابهاماتی برای والدین در صفحه «درمانگاه» این هفته به تاثیر فلوراید روی دندان‌ها و روش‌های درست استفاده از آن می‌پردازیم.
 
 چه تفاوتی بین جذب موضعی و جذب سیستمیک فلوراید هست؟
در صورتی که فلوراید به‌صورت خوراکی از منابع مختلف وارد بدن شود، از مسیر معده-روده‌ای داخل خون سپس در استخوان‌ها و دندان‌ها انباشته یا از طریق کلیه دفع می‌شود. این روند «جذب سیستمیک فلوراید» نامیده می‌شود. در استفاده موضعی که فلوراید صرفا روی دندان‌ها زده می‌شود، مکانیسم اثر متفاوت است. در این حالت فلوراید مانع از دست رفتن مواد معدنی سطح دندان می‌شود و اگر شروع پوسیدگی در نقاطی از مینای دندان وجود داشته باشد، فلوراید با معدنی کردن دوباره این نقاط از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می‌کند.
 
همچنین فلوراید روی میکروارگانیسم‌های دهانی موثر است و سبب کاهش تولید اسید توسط این میکروارگانیسم‌ها می‌‌شود. از طرفی، فلوراید وارد مینای دندان‌های تازه رویش یافته می‌شود و باعث افزایش معدنی شدن(اصطلاحا بلوغ مینا) و کاهش آسیب‌پذیری نسبت به پوسیدگی خواهد‌شد. پس فلوراید نه‌تنها در پیشگیری از ضایعه جدید پوسیدگی روی دندان موثر است، بلکه در توقف یا حداقل کند کردن روند پیشروی ضایعات پوسیدگی فعال اولیه روی سطح دندان نقش مهمی دارد.

 آیا فلورایدتراپی برای همه کودکان ضروری است؟
بله، کاربرد موضعی فلوراید در مطب دندان‌پزشکی برای تمامی کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌شود حتی اگر کودکی پوسیدگی دندان نداشته باشد، فلوراید موضعی به‌عنوان وسیله‌ای برای افزایش مقدار فلوراید مینای دندان تازه رویش یافته و افزایش مقاومت این دندان‌ها در برابر پوسیدگی توصیه می‌شود.

 آیا فلورایدتراپی فقط برای کودکان استفاده می‌شود؟
نه، این کار برای بالغان هم موثر است. زیرا فلوراید نه‌تنها در پیشگیری از ضایعه جدید پوسیدگی روی دندان موثر است، بلکه در توقف یا حداقل کند کردن روند پیشروی ضایعات پوسیدگی فعال اولیه روی سطح دندان نقش مهمی دارد.

فلوراید تراپی دندان

 فلوراید تراپی باعث پیشگیری از پوسیده شدن دندان‌ها می‌شود

 
 فلوراید‌تراپی چگونه انجام می‌شود؟
این کار در مطب دندان‌پزشکی با انواع مختلف فلوراید که می‌تواند به‌صورت ژل ، کف یا موادی به نام «وارنیش» باشد، انجام می‌گیرد. این مواد را دندان‌پزشک روی دندان‌ها می‌زند. معمولا ژل‌ها و کف‌ها با وسایل مخصوص داخل دهان قرار داده می‌شوند و 4 دقیقه باید داخل دهان باقی بمانند ولی وارنیش‌ها با وسایلی مانند قلم مو صرفا روی دندان‌ها زده می‌شوند. انجام این کار نیازی به بی‌حسی دندان‌پزشکی ندارد و برای کودک دردناک نیست. اغلب فلورایدها با طعم‌های مختلفی که برای کودک آزار‌دهنده نباشد، ساخته می‌شوند. انتخاب نوع روش فلورایدتراپی طبق صلاحدید دندان‌پزشک است.

 آیا ممکن است فلورایدتراپی باعث مسمومیت شود؟
نه، در فلورایدتراپی موضعی که در مطب دندان‌پزشکی انجام می‌شود، فلوراید به میزان مشخص و با رعایت اصول خاصی استفاده می‌شود بنابراین بلع فلوراید به حداقل می‌رسد و هیچ‌گونه احتمال مسمومیتی وجود ندارد. مسمومیت فلوراید در استفاده سیستمیک آن هم در صورت بلع مقادیر بسیار بالا ایجاد می‌شود که بسیار نادر است.

 فلوروزیس دندانی چیست؟
در صورتی که در زمان تشکیل دندان‌ها فرد در محیطی باشد که آب آشامیدنی دارای میزان فلوراید بالاتر از حد مجاز باشد، دندان از طریق جریان خون میزان بالای فلوراید را دریافت می‌‌کند و این میزان بالاتر از حد مجاز موجب تغییر ترکیب کریستال‌های مینایی می‌‌شود و دندان پس از رویش نمای گچی شکل پیدا می‌کند یا دارای لکه‌های قهوه‌ای می‌شود. این نما معمولا در همه دندان‌هایی که در زمان تشکیل در معرض آب آشامیدنی با فلوراید بالا باشند، دیده می‌شود و ممکن است تعدادی از دندان‌ها یا همه دندان‌های فرد دچار این نما باشند. فلوروزیس با فلورایدتراپی موضعی در مطب دندان‌پزشکی اتفاق نخواهد افتاد.

 آیا ممکن است فلورایدتراپی برای کودک عوارض داشته باشد؟
نه، فلورایدتراپی در مطب دندان‌پزشکی هیچ‌گونه عارضه‌ای ندارد.

 فلورایدتراپی در چه فواصلی باید انجام شود؟
معمولا دندان‌پزشک برحسب وضعیت دندان‌های کودک فواصل انجام فلورایدتراپی را تعیین می‌کند. فواصل بین 4 تا 6 ماه برای بیشتر کودکان مناسب است.

 آیا دهانشویه‌های حاوی فلوراید واقعا کاربرد و کارآیی دارند؟
این دهانشویه‌ها فقط برای کودکان بالای 6 سال توصیه می‌شود. اغلب این دهانشویه‌ها حاوی سدیم‌فلوراید هستند. نظارت درست والدین هنگام استفاده از دهانشویه توسط کودک و آموزش خارج کردن کامل دهانشویه از دهان در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها موثر است.

آیا فلوراید موجود در خمیردندان کافی‌است؟
خمیردندان‌ها حاوی مقادیری از فلوراید هستند، ولی این فلوراید به‌تنهایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک کافی نیست و بهتر است دندان‌پزشک برحسب وضعیت کودک فلورایدتراپی را انجام دهد.


منبع: هفته نامه سلامت/ برترین هابرای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

  • فلوراید تراپی یکی از راههای پیشگیری از پوسیدگی دندانهای کودکان
  • راههای کاهش پوسیدگی دندان کودکان

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

کودکان به چه میزان فعالیت بدنی در روز نیاز دارند؟
آخرین شرایط دورکاری در تهران؛ ۵۰ درصد از کارکنان در فعالیت های عادی و ۷۰ درصد در فعالیت های ضروری
نحوه تدریس به کودکان
نحوه تربیت کودکان یک ساله
نحوه تشخیص کودکان دیرآموز
چگونگی و نحوه تربیت کودکان 7 ساله
نشانه ها و علل تنبل شدن کودکان + نحوه رفتار با کودکان تنبل
انواع استایل بدنی بر از نظر شلدون
روش های مختلفی برای جایگزینی تنبیه بدنی
با پیاده روی کردن سلامت بدنی خود را بالا ببرید

   محصولات مشابه  

نحوه ارتقای فعالیت های بدنی در کودکان نحوه ارتقای فعالیت های بدنی در کودکان
مشاهده مشخصات و خرید

تغذیه، فعالیت بدنی و کنترل وزن تغذیه، فعالیت بدنی و کنترل وزن
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت فعالیت بدنی و سلامت - شامل 78 اسلاید، فرمت pptx پاورپوینت فعالیت بدنی و سلامت - شامل 78 اسلاید، فرمت pptx
مشاهده مشخصات و خرید

گزارش تخصصی علاقمند کردن دانش آموزان به ورزش و فعالیت های بدنی با روش های خلاقانه گزارش تخصصی علاقمند کردن دانش آموزان به ورزش و فعالیت های بدنی با روش های خلاقانه
مشاهده مشخصات و خرید

کتاب اصول فعالیت بدنی و آمادگی جسمانی اثر دکتر جواد مهربانی و دکتر فرهاد رحمانی نیا انتشارات طنین دا کتاب اصول فعالیت بدنی و آمادگی جسمانی اثر دکتر جواد مهربانی و دکتر فرهاد رحمانی نیا انتشارات طنین دا
مشاهده مشخصات و خرید

تربیت فرزند,نحوه صحیح برخورد با کودکان لوس, لجباز, پرخاشگر و عصبی تربیت فرزند,نحوه صحیح برخورد با کودکان لوس, لجباز, پرخاشگر و عصبی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت چشم انداز توسعه‌ فعالیت‌های مپنا,حوزه‌های فعالیت و شیوه‌های تامین مالی پاورپوینت چشم انداز توسعه‌ فعالیت‌های مپنا,حوزه‌های فعالیت و شیوه‌های تامین مالی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت مدل های ارتقای سلامت مدارس پاورپوینت مدل های ارتقای سلامت مدارس
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقالگویی برای ارتقای مستمر کیفیت تحقیقالگویی برای ارتقای مستمر کیفیت
مشاهده مشخصات و خرید

پروژه داده کاوی در جهت ارتقای وبهبود آموزش عالی پروژه داده کاوی در جهت ارتقای وبهبود آموزش عالی
مشاهده مشخصات و خرید

پروپوزال ارتقای کیفیت زندگی در محلات شهری با رویکرد شهر دوستدار سالمند پروپوزال ارتقای کیفیت زندگی در محلات شهری با رویکرد شهر دوستدار سالمند
مشاهده مشخصات و خرید

بررسی تاثیر تکنولوژی های نوین آموزشیبر ارتقای سطح یادگیری دانش آموزان - 15 صفحه بررسی تاثیر تکنولوژی های نوین آموزشیبر ارتقای سطح یادگیری دانش آموزان - 15 صفحه
مشاهده مشخصات و خرید

پروپوزال / کلیات پژوهش( ارتقای کیفیت زندگی در محلات شهری با رویکرد شهر دوستدار سالمند) پروپوزال / کلیات پژوهش( ارتقای کیفیت زندگی در محلات شهری با رویکرد شهر دوستدار سالمند)
مشاهده مشخصات و خرید

فعالیت در پستبرق فعالیت در پستبرق
مشاهده مشخصات و خرید

فعالیت های دکتر مصدق فعالیت های دکتر مصدق
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینتتاثیرمحیط سرد بر فعالیت های ورزشی پاورپوینتتاثیرمحیط سرد بر فعالیت های ورزشی
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقاثرات ورزش و فعالیت جسمانی تحقیقاثرات ورزش و فعالیت جسمانی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت طرح معماری 5 رفتار و فعالیت پاورپوینت طرح معماری 5 رفتار و فعالیت
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود پاورپوینتتاثیرمحیط سرد بر فعالیت های ورزشی دانلود پاورپوینتتاثیرمحیط سرد بر فعالیت های ورزشی
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقآثار فعالیت انسان در بیابان 3ص تحقیقآثار فعالیت انسان در بیابان 3ص
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

نحوه انتخاب بهترین دوچرخه برای کودکان، نوجوانان و جوانان
معرفی انیمیشن مناسب کودکان زیر سه سال
اهمیت و نقش بازی‌های فکری در رشد کودکان
بازی هایی که کودکان را نابغه می کند
12 اثر مثبت کارتون و انیمیشن بر ذهن کودکان
نکاتی درباره کمپینگ با کودکان
پیدا کردن اندازه کفش کودکان
نحوه انتخاب کفی کفش
انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
پازل های مناسب برای کودکان : بر اساس سن، نوع، جنس
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی