گیمینگ تولز

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

40 سؤال اشتباه و مشکل‌دار کنکور به روایت آموزش و پرورش| واکنش رئیس سازمان سنجش کشور

40 سؤال اشتباه و مشکل‌دار کنکور به روایت آموزش و پرورش| واکنش رئیس سازمان سنجش کشور کنکور, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی معتقد است که 40 سؤال کنکور سراسری 1400 یا خارج از کتاب طرح شده یا خارج از اهداف کتاب درسی و یا اشتباه است. 

به  گزارش  فارس؛  کنکور سراسری 1400 به رغم اعتراض برخی داوطلبان کنکور سراسری مبنی بر اینکه شرایط کشور کرونایی بوده، فاصله بین کنکور سراسری سال گذشته و کنکور سراسری امسال کمتر از یکسال است، فرصت مطالعه کم بوده و کنکور کارشناسی ارشد بعد از کنکور سراسری پیش‌بینی شده است، طی 4 روز از نهم تا دوازدهم تیر برگزار شد.

 

برگزاری کنکور با حواشی هم همراه بود که اولین حواشی، ماجرا کلاهبرداری برخی افراد جهت فروش سؤالات کنکور و تقلب بعضی داوطلبان بود؛ این موضوع تا جایی پیش رفت که متقلبانی دستگیر شدند و کلاهبردارانی به دام افتادند.

 

اما حاشیه دوم کنکور سراسری 1400، موضوع سختی سؤالات بود؛ به‌گونه‌ای که برخی داوطلبان عنوان کردند که سؤالات به قدری سخت بود که امکان پاسخگویی نبود؛ برخی داوطلبان آنقدر از طراحی سؤالات سخت کنکور گلایه‌مند بودند که با ایجاد کمپین‌هایی، خواستار پیگیری مسؤولان شدند.

 

* گلایه‌های داوطلبان به سؤالات سخت کنکور

داوطلبان کنکور سراسری عنوان می‌کردند که در طراحی سؤالات کنکور، عدالت در نظر گرفته نشده است.

 

یکی از داوطلبان کنکور سراسری 1400 به خبرنگار فارس گفت: سؤالات به قدری سخت بود که اصلا باور نکردنی بود؛ احساس می‌کردم سؤالات از کتاب‌هایی به غیر از کتاب درسی طرح شده است.

 

وی ادامه داد: طراحی سؤالات سخت در شرایطی بود که ما نیمی از سال تحصیلی 99ـ98 و تمام سال تحصیلی 1400ـ1399 را به صورت مجازی درس خواندیم و حق‌مان اینگونه سؤال طرح کردن نبود.

 

* ورود آموزش و پرورش به کنکور سراسری 1400

گلایه‌های داوطلبان کنکور سراسری، موجب شد که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ورود کرد و سؤالات کنکور را رصدی کند و طی نامه‌هایی به وزیر آموزش و پرورش و سازمان سنجش، گلایه‌های خود را مطرح کند.

 

در نامه حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آمده است: «با توجه به گزارشات دریافتی و بررسی‌های انجام شده بر روی سؤالات آزمون سراسری سال جاری با اینکه انتظار می‌رفت با عنایت به هماهنگی و مکاتبات قبلی به عمل آمده با آن سازمان در طراحی سوالات آزمون امسال شرایط خاص کرونایی در نظر گرفته شود تا از فشارهای روانی که در این دو سال به دانش آموزان و خانواده‌های آنان وارد شده، کاسته شود، متاسفانه نه تنها در برخی از دروس ( خاصه درس ریاضی) چنین چیزی رخ نداد بلکه شاهد عدم تطابق برخی از سوالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه محتوایی کتاب‌های درسی بودیم، تاحدی که برخی از سوالات صراحتا ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب‌های درسی هیچ اشاره‌ای بدان نشده است».

 

همان روز رئیس سازمان سنجش کشور خطاب به حسن ملکی خواست که به طور دقیق بگوید که کدام سؤال خارج از محتوا و اهداف کتاب درسی طرح شده است؛ وی گفت: «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به لحاظ تخصصی اعلام کند که کدام سؤال خارج از کتاب درسی طرح شده و کدام سؤال خارج از اهداف آموزشی بوده است».

 

* سازمان سنجش: کنکور 1400 آسان‌تر شده است!

داستان به اینجا ختم نشد و سازمان سنجش، اطلاعیه‌ای را صادر کرد که در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «در کنکور سراسری 1400، حدود 71 عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که بر اساس برآورد اولیه این سازمان، به‌غیر از درس ریاضی، بقیه دروس 10 تا 15 درصد آسان‌تر بوده است. برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال گذشته آسان‌تر شده است.

 

لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به علت سیستم‌محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است. کمااینکه این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم اتفاق افتاد و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مسأله سختی و آسانی سؤال‌ها حل خواهد شد».

 

توضیح سازمان سنجش این بود که اگر سؤالی سخت باشد برای همه سخت است و با تراز کردن نمرات، حق هیچکس ضایع نمی‌شود در حالی که داوطلبان عنوان می‌کردند که این کار موجب می‌شود که بین فرد درس خوانده و درس نخوانده تفاوتی نباشد.

 

* 40 سؤال اشتباه و مشکل‌دار

در پی اطلاعیه سازمان سنجش، سازمان پژوهش که عنوان کرده بود، سؤالات کنکور را رصد کرده است و به ذکر آمار درباره مشکلات و اشتباهات سؤالات کنکور پرداخت. 

 

به عبارت دیگر این بار رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به ارائه آمار پرداخت و گفت: تعداد سؤالات خارج از کتاب در رشته ریاضی هشت سؤال، در رشته تجربی دو سؤال و در رشته انسانی هم 6 سؤال بوده است. تعداد سؤالات خارج از اهداف کتاب درسی نیز در درس ریاضی و رشته ریاضی ۱۲ سؤال و در رشته تجربی ۹ سؤال بوده است.

 

ملکی همچنین در خصوص تعداد سؤالات اشتباه اظهار کرد: در درس ریاضی رشته ریاضی یک سؤال، در رشته تجربی دو سؤال بوده است.

 

وی خطاب به مسؤولان سازمان سنجش گفت: اگر می‌خواهید اثبات شود ما اعلام کردیم که کارگروه تشکیل دهید تا کارشناسان ذیربط در آنجا حضور یافته و توضیحات لازم را ارائه کنند.

 

داوطلبان کنکوری که نسبت به زمان برگزاری کنکور گلایه‌مند بودند، حالا معتقدند که حق‌شان نیز ضایع شده است و خواستار پیگیری مسؤولان هستند.

 

اکنون باید دید مسؤولان سازمان سنجش چه اقدامی خواهند کرد؟ آیا به برگزاری کارگروه بین آموزش و پرورش و سازمان سنجش تن می‌دهند و آیا داوطلبانی که از این سؤالات آسیب دیدند، به حق خود خواهند رسید؟

 

 رئیس سازمان سنجش کشور:

سوالات آزمون کنکور تلفیقی از سوالات ترکیبی و مفهومی بوده است/ نتایج کنکور را به نفع متقاضیان تمام خواهیم کرد

خدایی گفت: اهداف آموزشی سازمان سنجش با آموزش و پرورش کاملا متفاوت است، لذا سوالات آزمون کنکور شامل سوالات تلفیقی و ترکیبی و مفهومی بوده است.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش کشور درباره نامه اخیر حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که ادعا داشته حدود ۴۰ سوال خارج از سوالات درسی و یا خارج از اهداف و سر فصل‌های آموزشی یا اشتباهات سوالات کنکور سراسری ۱۴۰، گفت: در آزمون سراسری امسال ۷۱ عنوان درسی با حدود ۱۵۰۰ سوال امتحان گرفته شده است که اگر خارج از کشور را نیز به این آمار اضافه کنیم این آمار  به ۳ هزار سوال نیز می رسد.

 

او افزود: تمامی مطالبی که همکاران آموزش و پرورش از آن گله مندند، مرتبط به رشته ریاضی است، اما برآورد سازمان سنجش این است که کنکور امسال به غیر از ظرفیت ریاضی نسبت به سال گذشته حتی ۱۰ تا ۱۵ درصد ساده‌تر نیز شده است.

 

 

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

40 سؤال اشتباه و مشکل‌دار کنکور به روایت آموزش و پرورش| واکنش رئیس سازمان سنجش کشور
شش دهک پایین جامعه توان خرید خودرو را ندارند
کلیسای طلاکوب شده جامعه مسیح در اکوادور (+تصاویر)
میرجلیلی: جامعه ورزش با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کرد
امیدوارم جامعه ورزش سردار سلیمانی را الگوی خود قرار دهد
ورزش‌های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند
محسن هاشمی: امیدواریم اتفاقات مثبتی ایجاد شود که بخش قابل توجهی از جامعه را از ناامیدی و قهر با صندوق رای خارج کند
8 روش پرورش خلاقیت کودکان
پرورش خلاقیت در کودکان
پدر پرورش اندام ایران درگذشت

   محصولات مشابه  

آموزش و پرورش در جامعه جدید آموزش و پرورش در جامعه جدید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان جامعه و آموزش و پرورش در 25 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان جامعه و آموزش و پرورش در 25 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان جامعه شناسی آموزش و پرورش در 239 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان جامعه شناسی آموزش و پرورش در 239 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان رویکردهای جامعه شناختی به آموزش و پرورش در 42 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان رویکردهای جامعه شناختی به آموزش و پرورش در 42 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

بررسي‌ آموزش‌ و پرورش‌ و تعاليم‌ تربيتي آن در تمدن کشور یونان و ضميمه‌ آموزش‌ و پرورش‌ ايران‌ باستان بررسي‌ آموزش‌ و پرورش‌ و تعاليم‌ تربيتي آن در تمدن کشور یونان و ضميمه‌ آموزش‌ و پرورش‌ ايران‌ باستان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان اصول و مبانی آموزش و پرورش بزرگسالان (آموزش بزرگسالان) یا Adult Educa پاورپوینت کامل و جامع با عنوان اصول و مبانی آموزش و پرورش بزرگسالان (آموزش بزرگسالان) یا Adult Educa
مشاهده مشخصات و خرید

آموزش و پرورش آموزش و پرورش
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقارزشيابي در آموزش و پرورش تحقیقارزشيابي در آموزش و پرورش
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقآلمان و آموزش و پرورش در آن 27 ص تحقیقآلمان و آموزش و پرورش در آن 27 ص
مشاهده مشخصات و خرید

ارزشیابی در آموزش و پرورش ارزشیابی در آموزش و پرورش
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقانباداري آموزش و پرورش 33 ص تحقیقانباداري آموزش و پرورش 33 ص
مشاهده مشخصات و خرید

رویکردهای آموزش و پرورش- 92 صفحه رویکردهای آموزش و پرورش- 92 صفحه
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت آموزش و پرورش و توسعه پاورپوینت آموزش و پرورش و توسعه
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقاهميت نظام آموزش و پرورش 43 ص تحقیقاهميت نظام آموزش و پرورش 43 ص
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق در مورد آموزش و پرورش تحقیق در مورد آموزش و پرورش
مشاهده مشخصات و خرید

تاریخچه آموزش و پرورش در ايران تاریخچه آموزش و پرورش در ايران
مشاهده مشخصات و خرید

آموزش پرورش و نگهداری گل های آپارتمانی آموزش پرورش و نگهداری گل های آپارتمانی
مشاهده مشخصات و خرید

آموزش پرورش و نگهداری سگ و گربه آموزش پرورش و نگهداری سگ و گربه
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقاهميت نظام آموزش و پرورش 43 ص تحقیقاهميت نظام آموزش و پرورش 43 ص
مشاهده مشخصات و خرید

بررسی آموزش و پرورش اثر بخش و مفید بررسی آموزش و پرورش اثر بخش و مفید
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

آموزش روش صحیح قفل کردن دوچرخه
آموزش طراحی پوستر ترکیب عکس و متن
آموزش کار با نرم افزار کاترپلاتر در ECUT 6
آموزش ساخت پاورپوینت (راهنمای مبتدیان از صفر تا صد)
آموزش نرم افزار دستگاه لیزر RDWORKS
آموزش نحوه انتخاب دوچرخه مناسب
آموزش سرعت: چگونه سریعتر بدوید
نحوه آموزش استفاده از مناطق ضربان قلب
آموزش ساده و سریع طراحی سربرگ در فتوشاپ
دوربین های شکاری چگونه کار می کنند؟ (آموزش ساخت تلسکوپ)
طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - فروشگاه اینترنتی رابوکالا - فروشگاه مد زنانه - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی